Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze komunikatory internetowe

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Aplikacje do obsługi wiadomości ułatwiają komunikowanie się i łączenie z ludźmi na całym świecie. Jednak dzięki nowym sposobom komunikowania się i łączenia za pośrednictwem technologii istnieją również nowe sposoby na naruszenie prywatności i bezpieczeństwa. Prywatne wiadomości mogą potencjalnie być odczytywane przez osoby trzecie, organizacje stojące za aplikacjami i rządy, które zbierają prywatne informacje o swoich obywatelach. Warto pamiętać, że popularne aplikacje, takie jak Twitter, Instagram, Snapchat czy Facebook Messenger, nie korzystają z pełnego szyfrowania, więc Twoje rozmowy i pliki mogą nie być w pełni zabezpieczone.

Z drugiej strony istnieje wiele aplikacji do czatowania, które oferują usługi przesyłania wiadomości, które poprawiły ich działąnie na froncie bezpieczeństwa i prywatności dzięki zastosowaniu szyfrowania typu end-to-end. Ten środek uniemożliwia zapoznanie się przez kogokolwiek innego z treścią wiadomości poza Tobą i zamierzonym odbiorcą. Najlepsze bezpieczne programy do czatowania nie tylko stają się coraz bardziej poszukiwane, ale także stają się kluczowe w dzisiejszym technologicznie połączonym świecie.

 

Co zapewnia bezpieczeństwo?

Bezpieczna wymiana wiadomości może obejmować wiele elementów, dlatego wybraliśmy najważniejsze czynniki, które kwalifikują aplikację jako bezpieczną aplikację do przesyłania wiadomości. Szyfrowanie end-to-end, przesyłanie wiadomości w wielu trybach i synchronizacja między różnymi platformami/urządzeniami to trzy główne klucze, których należy szukać przy podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszego programu do przesyłania wiadomości.

• Szyfrowanie typu end-to-end to sposób na tworzenie bezpiecznych aplikacji do przesyłania wiadomości poprzez szyfrowanie informacji, dzięki czemu tylko gracze zaangażowani w komunikację mogą czytać wiadomości, z wyłączeniem dostawców usług internetowych, twórców aplikacji, rządu lub kogokolwiek innego. Od momentu wpisania wiadomości przez czas jej przesyłania aż do chwili jej odebrania nikt inny nie może zobaczyć tej wiadomości. Obecnie ta metoda jest najbezpieczniejszą, najbardziej prywatną metodą przesyłania wiadomości. Jeśli aplikacja nie jest w pełni zaszyfrowana, uznaj ją za nieprywatną. Wiadomość odszyfrowuje się przy użyciu lokalnie przechowywanego klucza lub tajnego kodu tylko wtedy, gdy przechodzi od nadawcy do odbiorcy, co zapewnia bezpośrednią bezpieczną komunikację. Szyfrowanie nie pozwala na przechowywanie kopii wiadomości w dowolnym miejscu, w tym na serwerach.

• Komunikacja w wielu trybach umożliwia użytkownikom wysyłanie wiadomości za pomocą tekstów, filmów i dźwięków. Gdy platforma umożliwia wysyłanie wiadomości w wielu trybach, zwykle pozwala użytkownikowi na usunięcie dowolnego rodzaju wiadomości.

• Obsługa wielu platform zapewnia możliwość synchronizowania wiadomości na platformach mobilnych, internetowych i stacjonarnych. Jeśli użytkownik czuje się bezpieczniej, przechowując prywatne wiadomości w jednym miejscu i usuwając je z innego, może to zwiększyć prywatność jego danych.

Istnieje wiele realnych, dostępnych opcji przy wyborze programu do bezpiecznego przesyłania wiadomości, który kładzie nacisk na prywatność danych. Stworzyliśmy listę najlepszych, najbardziej niezawodnych aplikacji do przesyłania wiadomości, które zapewniają bezpieczeństwo i poufność Twoich informacji – aby stworzyć naszą listę, aplikacja musi mieć kompleksowe szyfrowanie, synchronizację na wielu platformach/urządzeniach (mobilnych, stacjonarnych, tabletach) oraz komunikację w wielu trybach (głos, wideo, audio). Następnie wymieniliśmy dodatkowe funkcje po tych kluczowych, które zapewniają bezpieczeństwo aplikacji.

 

Signal Private Messenger

Miliony ludzi używają Signal do natychmiastowej, bezpłatnej i szyfrowanej komunikacji, ponieważ jest znana jako jedna z najbezpieczniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości na rynku. Bezpieczne przesyłanie wiadomości Signal to jedna z niewielu aplikacji, które mają zawsze włączoną technologię ochrony prywatności. Ten domyślny system zapewnia, że ​​nigdy nie ma ryzyka dzielenia się chwilami lub wysyłania wiadomości do niezamierzonego odbiorcy. 

Przez to przykładowo możemy bez ryzyka dzielić się ze znajomymi tym, jaka gra online czy też jednoręki bandyta gry za darmo przypadł nam ostatnio do gustu. Oprócz tego na podanej stronie możecie również zaczerpnąć przydatnych informacji o kasynach, automatach, bonusach oraz dostawcach gier. W między czasie istnieje również możliwość zagrania w najnowsze automaty online za darmo i wszystko to możecie robić przy zachowaniu prawdopodobnie najwyższego poziomu bezpieczeństwa na rynku, jeśli chodzi o komunikatory internetowe. Przejdźmy zatem do tego, co czyni Signal Private Messenger, że jest tak dobrym wyborem pod kątem bezpieczeństwa.

Signal to wieloplatformowa usługa szyfrowanego przesyłania wiadomości przeznaczona do kompleksowych szyfrowanych połączeń głosowych i szyfrowanych wiadomości tekstowych. Szyfrowanie zawsze było rdzeniem produktu firmy, a kiedy zostało przejęte przez Twittera, celem było dalsze ulepszenie platformy chroniącej prywatność. Dla większego bezpieczeństwa użytkownicy mają możliwość wybrania różnych interwałów znikania wiadomości dla każdej rozmowy zapisanej w historii czatów. Signal to projekt Open Source wspierany przez darowizny i dotacje, więc nie ma reklam, nie ma sprzedawców afiliacyjnych i nie ma tajnego śledzenia. Signal nie ma kluczy do odszyfrowywania wiadomości, więc firma nigdy nie będzie miała dostępu do treści, którymi wymieniają się jej użytkownicy.

Cechy:

• Protokół Open Source;

• Samoniszczące się wiadomości po określonym czasie;

• Wykorzystuje połączenie danych telefonu, aby anulować opłaty za SMS-y i MSS;

• Zaszyfrowane naklejki;

• Czat grupowy;

• Multimedia jednorazowe;

• Koszt: BEZPŁATNIE bez reklam.

Liczba użytkowników: Signal nie publikuje statystyk dotyczących liczby użytkowników, ale sklep Google Play na Androida informuje, że Signal został pobrany od 1 do 5 milionów razy, a iPhone App Store nie publikuje tych danych.

Telegram

Telegram to popularna platforma do mocno zaszyfrowanych rozmów. Połączenia głosowe i czaty grupowe obejmują szyfrowanie typu end-to-end (jeśli obie strony mają Telegram). Istnieje możliwość samozniszczenia wiadomości, plików, zdjęć i filmów w określonym czasie po ich wysłaniu i odebraniu. Ma nawet samoniszczące się wiadomości. Aby zapewnić bezpieczniejszą obsługę wiadomości, użytkownicy mogą włączyć tajne czaty w zaawansowanych ustawieniach aplikacji, co zmusza aplikację po drugiej stronie tajnego czatu do usuwania wiadomości, jeśli zdecydujesz się to zrobić.

Cechy:

• Prywatne wiadomości mogą ulec samozniszczeniu;

• Rozproszone serwery są rozmieszczone na całym świecie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i szybkości;

• Otwarte API i protokół;

• Brak ograniczeń co do wielkości multimediów i czatów;

• Możliwość koordynowania grup do 200 000 członków;

• Wiadomości można zniszczyć za pomocą timera;

• Wysyłanie dokumentów dowolnego typu;

• Koszt: BEZPŁATNIE bez reklam;

• Liczba użytkowników: ponad 200 milionów.

Omawiane wyżej rodzaje czatów są specyficzne dla urządzenia, więc możesz uzyskać do nich dostęp tylko z urządzenia, z którego pochodzą. Jeśli Twoje urządzenie jest bezpieczne, Twoje tajne czaty też będą.

 

WhatsApp

WhatsApp to jedyna aplikacja, w której użytkownicy są wyraźnie ostrzegani, gdy szyfrowanie typu end-to-end nie jest stosowane do określonego czatu. WhatsApp był jedną z pierwszych aplikacji do czatu, która włączyła i wdrożyła szyfrowanie typu end-to-end w celu bezpieczniejszej komunikacji. WhatsApp nie przechowuje wiadomości na swoich serwerach, więc gdyby cyberprzestępcy włamali się na platformę, nie byliby w stanie odszyfrować żadnej z wiadomości. 

Ponadto WhatsApp nie ma klucza do przeglądania zaszyfrowanych wiadomości. Domyślnie WhatsApp przechowuje swoje wiadomości w sposób, który pozwala na tworzenie kopii zapasowych w chmurze przez iOS lub Androida. WhatsApp umożliwia użytkownikom usuwanie czatów z kopii zapasowych w chmurze. Wadą WhatsApp jest to, że nie jest niezależny od dużej firmy technologicznej (w tym przypadku od Facebooka), co jest kolejną cechą, której należy szukać podczas analizy bezpieczeństwa aplikacji. 

Cechy:

• Możliwość udostępniania wiadomości, zdjęć i filmów nawet 256 osobom jednocześnie

• Darmowe rozmowy wideo przy użyciu połączenia internetowego telefonu zamiast minut głosowych w abonamencie komórkowym, aby uniknąć opłat za połączenia

• Wbudowany aparat fotograficzny

• Udostępnianie dokumentów

• Koszt: ZA DARMO

 

Podsumowanie

Na koniec sporządziliśmy również krótką tabelę mającą na celu porównanie tych trzech komunikatorów. Dzięki niej być może w nieco łatwiejszy sposób będziecie mogli podjąć decyzję o wybraniu konkretnej aplikacji, choć zalecamy zapoznać się z rozwinięciem w powyższych akapitach. Dzięki temu będziecie mieli pełny obraz tego, co do zaoferowania pod kątem zarówno bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności mają poszczególne komunikatory.

Signal Private Messenger WhatsApp Telegram
za darmo za darmo za darmo
20 milionów użytkowników 1,5 miliarda użytkowników 200 milionów użytkowników
samoniszczące się wiadomości, najwyższe bezpieczeństwo komunikacji, szyfrowanie end-to-end samoniszczące się wiadomości, najniższe bezpieczeństwo komunikacji spośród tych trzech aplikacji ze względu na zależność od Facebooka, szyfrowanie end-to-end samoniszczące się wiadomości, drugie najwyższe bezpieczeństwo komunikacji, szyfrowanie end-to-end
najmniejsza liczba dodatkowych funkcji ułatwiających komunikację najwięcej przydatnych funkcji do komunikacji drugi pod względem funkcji, choć wyróżnia się możliwością tworzenia grup do 200000 członków

Jak więc można wywnioskować z tego, co udało nam się ustalić nie tylko w powyższej tabeli, ale ogólnie w całym tekście, najbezpieczniejszym komunikatorem internetowym jest Signal Private Messenger. Jeśli jednak szukamy czegoś, co jest najpopularniejsze przy zachowaniu optymalnej dozy bezpieczeństwa – zdecydowanie najlepszą decyzją będzie postawienie na WhatsApp. Z kolei Telegram będzie dobrą decyzją przede wszystkim dla tych osób, które chcą tworzyć grupy zrzeszające masę osób.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ