Ranking 9 najlepszych stroików do gitary w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Stroik do gitary – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dwa najczęściej polecane stroiki do gitary to Jeremi A9 CROWN i TC Electronic PolyTune 3. Skąd to wiemy? Dokładnie przejrzeliśmy opinie konsumentów i sprawdziliśmy, jakie urządzenia cieszą się największą popularnością. Pierwszy z wymienionych sprzętów – Jeremi A9 CROWN – można wykorzystać do strojenia różnych rodzajów gitar, a także ukulele i skrzypiec. Produkt jest niewielki i lekki, więc można bez problemu zabrać go ze sobą, gdziekolwiek chcemy. W zestawie znajduje się bateria, dlatego zaraz po rozpakowaniu stroika do gitary możemy zaczać z niego korzystać. Drugi sprzęt, czyli TC Electronic PolyTune 3 jest polecany dla wymagających muzyków. Ten mini tuner polifoniczny umożliwia dostrojenie wszystkich strun jednocześnie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Stroik można używać do strojenia gitary elektrycznej, akustycznej, klasycznej i elektroakustycznej. Nadaje się on również do strojenia ukulele i skrzypiec, więc to uniwersalny sprzęt. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, zmieści się nawet w kieszeni.

Wady

W jednym z komentarzy można przeczytać, że sprzęt nie reaguje na uderzenie struny tak szybko, jak można by tego oczekiwać.

Podsumowanie

Urządzenie jest zasilane jedną baterią, która stanowi element zestawu. Produkt waży tylko około 20 g, więc łatwo się go przenosi, można go mieć zawsze pod ręką. Stroik do gitary ma praktyczny uchwyt pozwalający na zamontowanie go na gryfie. To dobry sposób na ułatwienie strojenia.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie oferuje różne tryby strojenia. Korzystając z niego, można stroić wszystkie struny jednocześnie, co jest dużym ułatwieniem. Tuner stroboskopowy zapewnia dokładność strojenia na poziomie 0,1 centa. Stroik wykonano z wytrzymałej stali.

Wady

To zaawansowany sprzęt przeznaczony dla doświadczonych muzyków. Korzystanie z niego na początku jest trudne. Potrzeba czasu, aby poznać wszystkie możliwości, jakie oferuje.

Podsumowanie

Stroik ma mocowanie do pedalboardu (3m Velcro). Jasny wyświetlacz LCD pozwala na szybkie odczytanie potrzebnych informacji. Ma on czujnik natężenia światła. Tuner chromatyczny działa szybko. Sprzęt zajmuje mało miejsca i wygodnie się z niego korzysta. Jakość wykonania obudowy jest bardzo dobra.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt oferuje aż 5 trybów pracy: Chromatyczny, gitara, bas, ukulele C i D i skrzypce. Podświetlany wyświetlacz LED ułatwia strojenie. Kiedy wszystko jest dobrze ustawione, świeci on na zielono, a gdy coś jest źle, na niebiesko.

Wady

Jakość wykonania sprzętu nie jest najlepsza. Trzeba uważać, aby stroik nie spadł przypadkowo na podłogę, bo wyświetlacz może ulec uszkodzeniu.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany jedną baterią CR2032, która została dołączona do zestawu. Dokładność strojenia wynosi ok. 1 cent. Wyświetlacz można swobodnie obracać. Stroik do gitary wyłącza się automatycznie po 3 minutach bezczynności. Zakres strojenia wynosi od 27,5 Hz do 4186 Hz.

 

 

9 najlepszych stroików do gitary. Opinie w 2024 roku 

 

Przejrzyj nasz ranking stroików do gitary i wybierz idealny dla siebie produkt. Przygotowaliśmy dokładne opisy wielu polecanych przez konsumentów sprzętów. Mamy nadzieję, że się nie zawiedziesz.

 

Stroik do gitary klasycznej

 

1. Tuner gitarowy chromatyczny Jeremi A9 CROWN

 

Sporo muzyków wybiera stroik do gitary klasycznej Jeremi A9 CROWN, ponieważ jest on tani, ma kompaktowe wymiary i wygodnie się z niego korzysta. Zakres stroju wynosi 27,5 Hz do 4186 Hz, a dokładność to w przybliżeniu 1 cent. Urządzenie jest zasilane jedną baterią CR2032. Wymiary produktu to: 62 mm x 52 mm x 26 cm, więc mieści się bez problemu nawet w niewielkiej kieszeni. Stroik gitarowy waży 20,8 g. 

Sprzęt można wykorzystać nie tylko do strojenia gitary klasycznej, ale też akustycznej, elektroakustycznej i elektrycznej. Ten dobry i tani stroik do gitary jest też polecany osobom grającym na skrzypcach lub ukulele. Na obudowie urządzenia znajduje się solidny i praktyczny klips, który można przyczepić do gryfu.

Zgodnie z zamieszczonymi przez kupujących komentarzami korzystanie z tego stroika do gitary jest łatwe i wygodne. Jego sporą zaletą są kompaktowe wymiary. W zestawie znajduje się polska instrukcja, z której można dowiedzieć się, jak korzystać ze sprzętu.

 

 

 

 

Automatyczny stroik do gitary

 

2. Tuner gitarowy TC Electronic PolyTune 3

 

Prezentujemy automatyczny stroik do gitary TC Electronic PolyTune 3 z elegancką, solidnie zrobioną obudową. Nie jest ona podatna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo sprzęt ma praktyczny klips ze stali nierdzewnej. Regulowany panel umożliwia swobodny odczyt bez względu na miejsce przymocowania stroika. Tuner może działać w 3 trybach: Polifonicznym, chromatycznym i stroboskopowym. 

Ten elektroniczny stroik do gitary ma bufor z wejściem 1 MΩ i wyjściem 100 Ω. Dokładność tunera stroboskopowego wynosi 0,02 centa. Przy wykorzystaniu trybu polifonicznego można nastroić wszystkie struny za jednym razem. Opcja ta znacznie ułatwia pracę. Bufor BONAFIDE gwarantuje wysoką jakość dźwięku niezależnie od długości kabla i ilości efektów.

Do zakupu tego stroika przekonuje to, że jest on polecany przez doświadczonych i wymagających muzyków. Doceniają oni dostępne w urządzeniu funkcje. Komfort użytkowania zapewnia jasny wyświetlacz z diodami LED. Informacje z niego można łatwo odczytać bez względu na panujące warunki. 

 

 

 

 

Stroik do gitary elektrycznej

 

3. Stroik do Gitary, Basu, Ukulele Joyo JT01

 

Stroik do gitary elektrycznej Joyo JT01 można wykorzystać także do strojenia innych instrumentów: Różnych rodzajów gitar, skrzypiec czy ukulele. Uniwersalność sprzętu jest jedną z głównych cech zachęcających do jego zakupu. Stroik może działać w trybie chromatycznym i być wykorzystywany do ustawiania instrumentów w dowolnych strojach. Precyzja strojenia wynosi 1 cent.

Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Wyświetlacz świeci się na zielono, jeśli dźwięk jest dobrze dostrojony i na niebiesko, kiedy jest on zbyt niski lub za wysoki. Wyświetlacz można dowolni obracać i dostosowywać jego ustawienie w zależności od potrzeb. Stroik do gitary wyłącza się automatycznie po 3 minutach bezczynności. 

Model jest przystępny cenowo, dlatego cieszy się popularnością wśród kupujących. Chętnie wybierają go początkujący gitarzyści, ale nie tylko. Stroik gitarowy jest dostępny w zestawie z baterią, więc zaraz po jego rozpakowaniu można zacząć z niego korzystać.

 

 

 

 

Stroik do gitary akustycznej

 

4. Stroik Tuner do gitary Rowin LT-33 

 

Stroik do gitary akustycznej Rowin LT-33 zapewnia dokładność działania na poziomie 1 centa. Zakres A4 wynosi 440 Hz. Sprzęt jest zasilany baterią CR2032, która stanowi jeden z elementów zestawu. Kompaktowe wymiary sprawiają, że stroik można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Jest on lekki i ma solidnie zrobioną obudowę.

Tuner chromatyczny jest zakładany na główkę gryfu i umożliwia dostrojenie wszystkich 12 dźwięków. Ma on wyświetlacz, na którym pokazywane jest, czy dana struna jest nastrojona czy nie. To znacznie ułatwia pracę z instrumentem. Warto też wiedzieć, że urządzenie można wykorzystać nie tylko do strojenia gitary akustycznej, ale też wszystkich innych. 

Kupujący uważają, że Rowin LT-33 to dobry stroik do gitary, z którego wygodnie się korzysta. Ma on czytelny wyświetlacz i funkcję oszczędzania energii. Jeśli sprzęt nie jest używany przez dłużej niż 3 minuty, zostaje automatycznie wyłączony. 

 

 

 

 

Stroik do gitary basowej

 

5. Stroik Gitary Basu, Skrzypiec, Ukulele Chord CCT5 Clip 

 

Jeśli chcesz kupić dobry stroik do gitary basowej, nie musisz dłużej szukać. Mamy dla Ciebie godną polecenia propozycję. Mowa o modelu Chord CCT5 Clip przeznaczonego także do strojenia ukulele i skrzypiec. Wymiary produktu to: 20 mm x 53 mm x 40 mm, a jego waga bez baterii to niecałe 22 g. 

Stroik gitarowy jest zasilany baterią CR2032, która jest dołączona do zestawu. Urządzenie ma praktyczny wyświetlacz, który podświetla się na zielono, kiedy struna jest prawidłowo nastrojona i świeci na niebiesko, kiedy jest zbyt słabo lub za mocno naciągnięta. Tuner gitarowy ma klips, więc można przymocować go do gitary.

Prezentowany stroik gitarowy jest doceniany przez gitarzystów i nauczycieli muzyki. Do jego zalet można zaliczyć: Wytrzymałość, intuicyjną obsługę i precyzję strojenia. Kupujący doceniają też to, że sprzęt ma przystępną cenę.

 

 

 

 

6. Stroik klips Every Play EP-10

 

Czytając opinie o stroikach do gitary marki Ever Play, można się przekonać, że oferowane przez producenta produkty są wysokiej jakości i spełniają oczekiwania kupujących. Z tego względu warto mieć je na uwadze. Wśród polecanych stroików do gitary znajduje się model EP-10 zrobiony z trwałego, odpornego na zarysowania, a przy tym lekkiego tworzywa sztucznego.

Tuner klipsowy Ever Play EP-10 ma kilka trybów strojenia: Chromatyczny, basowy, gitarowy, skrzypcowy i ukulele. Obsługuje się go za pomocą jednego przycisku. Tuner ma czytelny, podświetlany wyświetlacz i jest zamontowany na klipsie, co ułatwia jego przymocowanie do gitary. Klips ma regulowany kąt nachylenia.

W zestawie znajduje się bateria zasilająca, więc nie trzeba niczego kupować, aby rozpocząć korzystanie ze stroika. Użytkownicy dobrze wypowiadają się na temat funkcji oszczędzania energii. Nie trzeba pamiętać o wyłączeniu tunera, bo następuje to automatycznie po 3 minutach bezczynności.

 

 

 

 

7. Stroik gitarowy, ukulele, skrzypce Thomann CTG10

 

Osoby zainteresowane zakupem uniwersalnego stroika do gitary powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Thomann CTG10. To sprzęt, który można wykorzystać również do ustawienia skrzypiec i ukulele. Strojenie odbywa się przy wykorzystaniu czujnika wibracji. Stroik należy przypiąć do główki gryfu przy wykorzystaniu klipsa.

Urządzenie ma niewielki ekran, który podświetla się na określony kolor w trakcie strojenia. Na tej podstawie można określić, czy wydobywający się z instrumentu dźwięk brzmi prawidłowo czy nie. Stroik gitarowy jest obrotowy, więc można go ustawić pod dowolnym kątem. W zestawie znajduje się bateria przeznaczona do jego zasilania.

W komentarzach dotyczących urządzenia można przeczytać, że działa on sprawnie i dokładnie. Stroik ma obudowę z lekkiego, ale wytrzymałego tworzywa sztucznego. W centralnym miejscu na obudowie znajduje się przycisk do włączania.

 

 

 

 

8. Stroik gitarowy uniwersalny Aroma AT-301

 

Uniwersalny stroik gitarowy Aroma AT-301 mogą kupić nie tylko fani gry na gitarze, ale też na ukulele, skrzypcach czy wiolonczeli. Ten tuner chromatyczny jest łatwy w użyciu. Wystarczy założyć go na główce gryfu i uruchomić. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc można zabrać go bez problemu w pokrowcu razem z instrumentem i w razie potrzeby z niego skorzystać.

Stroik gitarowy ma dwukolorowy wyświetlacz LCD, który podświetla się na czerwono, jeśli dźwięk jest nieprawidłowy i na zielono, gdy instrument jest dobrze nastrojony. Na wyświetlaczu prezentowane są numery strun do gitary, dzięki czemu odnalezienie odpowiedniego dźwięku jest łatwiejsze. Urządzenie jest dostępne w zestawie z baterią CR2032.

Osoby, które regularnie korzystają z tego uniwersalnego stroika gitarowego, są zadowolone z jego działania. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i wygodnie się z niego korzysta. Podświetlany ekran sprawia, że strojenie instrumentu przebiega bez żadnych problemów.

 

 

 

 

9. Stroik Na Klipsie Cherub WST-2046SCM

 

Stroik na klipsie Cherub WST-2046SCM ma kalibrację 430 Hz – 450 Hz. Urządzenie jest zasilane płaską guzikową baterią litową CE2032. Tuner można wykorzystać do strojenia gitary, basu, ukulele i instrumentów smyczkowych. 

Stroik jest umieszczony na uchwycie typu klips, więc można łatwo przymocować go do instrumentu. Uchwyt można też ustawić pod dowolnym kątem, aby wygodnie czytało nam się umieszczone na wyświetlaczu dane. Stroik ma zarówno czujnik drgań, jak i wbudowany mikrofon. Co więcej, sprzęt wyłącza się automatycznie po upływie 5 minut bezczynności, co pozwala oszczędzić baterię.

Przeprowadzony test stroików do gitary Cherub pokazał, że opisywany model jest godny polecenia. Pozwala na dokładne strojenie instrumentu. Korzystanie z tunera nie jest trudne, bo wszystkie istotne kwestie są szczegółowo wyjaśnione przez producenta w instrukcji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie łóżko kupić?

 

Stroik do gitary to przydatne urządzenie, z którego korzystają zarówno początkujący, jak i doświadczeni gitarzyści. Oczywiście instrument można stroić ze słuchu, ale jest to zdecydowanie trudniejsze. Dostępne są też specjalne, darmowe aplikacje na telefon, ale nie zawsze dobrze się one sprawdzają. Stąd też stroiki do gitary niezmiennie cieszą się dużą popularnością i wiele osób decyduje się je kupić. Jeśli i Ty chcesz zainwestować w taki sprzęt, trafiłeś w dobre miejsce. Mamy dla Ciebie poradnik, w którym odpowiadamy, jaki stroik do gitary wybrać, aby być zadowolonym z zakupu.

Typy stroików do gitary

Wybór stroików do gitary jest szeroki, w sklepach można znaleźć różne modele, więc każdy ma szansę na zakup sprzętu w pełni spełniającego jego oczekiwania. Stroiki do gitary można podzielić na: 

♦ mikrofonowe – najprostsze w budowie i najtańsze. Takie urządzenia można kupić już nawet za kilkanaście złotych. Mają one mikrofon, który rejestruje dźwięk i analizuje jego brzmienie. Na ekranie wyświetlane są informacje, które pozwalają na poprawne nastrojenie instrumentu. Istotną zaletą takich stroików jest to, że można nimi nastroić każdy rodzaj gitary, co czyni je uniwersalnymi. Trzeba jednak pamiętać, że stroiki mikrofonowe charakteryzują się wysoką czułością, więc nie zawsze wygodnie się z nich korzysta. Do sprawnego działania wymagają ciszy;

♦ z klipsem – montowane na główkę gitary. Zazwyczaj mają też mikrofon, ale głównie działają w ten sposób, że zbierają nie tylko dźwięki, ale też drgania strun i na tej podstawie określają, co zrobić, aby gitara brzmiała tak, jak powinna. Stroiki z klipsem są przystosowane do używania w głośnych pomieszczeniach. Wygodnie się z nich korzysta, bo nie trzeba ustawić ich w niewielkiej odległości od instrumentu albo trzymać w dłoni. Takie stroiki sprawdzają się dobrze w czasie występów i wykorzystuje się je głównie do strojenia gitar akustycznych i klasycznych;

♦ tunery podłogowe – są przeznaczone do montażu na pedalboardzie przy innych efektach gitarowych. Uruchamia się je nogą. Tuner podłogowy jest podłączony na stałe, więc nie trzeba przepinać kabli, aby z niego korzystać. Strój gitary można ustawić na bieżąco, nawet podczas grania utworu. Taki sprzęt jest stosunkowo drogi i na jego zakup decydują się głównie bardziej doświadczeni gitarzyści.

 

Sposób działania

Stroik do gitary może działać w różny sposób. Niektóre z dostępnych w sklepie sprzętów mają mikrofon i do działania nie wymagają użycia kabli. Wystarczy tylko je uruchomić. Część stroików jednak ma też opcję podłączenia za pomocą kabla typu jack. Takie sprzęty dobrze się sprawdzają do strojenia gitar elektrycznych.

 

Wyświetlacz

Najlepszy stroik do gitary charakteryzuje się tym, że ma odpowiednio duży, najlepiej podświetlany wyświetlacz, z którego można łatwo odczytać istotne informacje. Z ekranu można dowiedzieć się, czy struna wymaga poluzowania czy naciągnięcia. Niektóre ze stroików mają wyświetlacze, które podświetlają się na jakiś kolor, jeśli instrument gra prawidłowo i na inny, kiedy gitara nadal wymaga strojenia. Takie rozwiązanie jest cenione przede wszystkim przez początkujących gitarzystów bez doświadczenia w strojeniu. Warto też, aby urządzenie można było ustawiać pod dowolnym kątem.

 

Jakość wykonania

Kupując stroik do gitary, należy zwrócić też uwagę na jakość jego wykonania. Większość sprzętów jest zrobiona z tworzywa sztucznego. Nie każdy jednak materiał odznacza się wytrzymałością, dlatego warto przed podjęciem decyzji zakupowej sprawdzić opinie na temat konkretnego sprzętu. W recenzjach użytkownicy często zwracają uwagę na jakość wykonania. Tunery podłogowe często mają stalową obudowę. 

Funkcja automatycznego wyłączania

Odpowiadając na pytanie, jaki jest najlepszy stroik do gitary, warto wspomnieć o przydatnej funkcji, jaką jest automatyczne wyłączanie po określonym czasie bezczynności (zwykle to 3 do 5 minut). Dzięki niej nie trzeba się martwić o to, że jeśli przez przypadek nie wyłączymy sprzętu, bateria szybko się wyczerpie i trzeba będzie ją wymieniać.

 

Stroiki do gitary w dobrych cenach

Zakup stroika do gitary nie jest z reguły dużym wydatkiem. Dobrej jakości sprzęt można kupić za kilkadziesiąt złotych. W niektórych sklepach dostępne są stroiki na klips nawet za kilkanaście złotych. Najdroższe są tunery podłogowe, które mogą kosztować nawet 400 zł. Mają one wiele funkcji, odznaczają się wytrzymałością i wygodnie się z nich korzysta, dlatego nie dziwi to, że trzeba za nie sporo zapłacić.

 

 

FAQ

 

P1: Stroik do gitary – jak używać?

Stroik do gitary to z reguły łatwe w obsłudze urządzenie, choć wiele zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Jeśli wybierzemy sprzęt dla osób zaawansowanych, musimy liczyć się z tym, że poznanie wszystkich dostępnych funkcji może zająć nam więcej czasu. Stroik do gitary, który jest wyposażony w mikrofon, wystarczy włączyć i ustawić blisko instrumentu, a następnie sprawdzać po kolei brzmienie każdej struny i w razie potrzeby ustawiać ją zgodnie ze wskazówkami. Na rynku dostępne są też stroiki ze złączem jack, które podłącza się do gitary (elektrycznej lub elektroakustycznej). Można też zdecydować się na zakup sprzętu, który działa w ten sposób, że odbiera drgania z główki instrumentu. W strojeniu gitary ważne jest to, aby śledzić informacje wyświetlane na ekranie i naciągać lub luzować strunę aż do momentu, kiedy uzyskiwany dźwięk będzie prawidłowy.

 

P2: Jak działa stroik do gitary?

Stroik do gitary działa w ten sposób, że zbiera dźwięk generowany przez gitarę, przy wykorzystaniu kabla albo wbudowanego mikrofonu. Następnie określa częstotliwość dźwięku i porównuje ją z oczekiwaną. Śledząc to, co widać na małym ekranie, można dowiedzieć się, jak ustawić strunę, aby wydobywający się z niej dźwięk był prawidłowy. Bardziej zaawansowaną odmianą stroika jest tuner (często te nazwy są stosowane zamiennie), który określa wysokość dźwięku referencyjnego, nazwę literową najbliższego dźwięku i jego relację w stosunku do struny, z której na daną chwilę wydobywa się dźwięk. Niektóre z dostępnych na rynku stroików mają ekran, który podświetla się na dany kolor, jeśli wszystko jest ustawione tak, jak powinno.

P3: Ile kosztuje stroik do gitary?

Zakup stroika do gitary nie jest dużym wydatkiem, choć oczywiście sporo zależy od tego, jakie mamy wymagania. Prosty w obsłudze sprzęt o podstawowych funkcjach można nabyć nawet już za kilkanaście złotych. W większości przypadków cena stroika gitarowego nie przekracza 50 zł. Jeśli jednak mamy w planach zakup zaawansowanego tunera automatycznego, przystosowanego np. do strojenia wszystkich strun jednocześnie, musimy liczyć się z tym, że koszt jego zakupu może wynieść nawet kilkaset złotych. 

 

P4: Gdzie kupić stroik do gitary?

Znalezienie dobrej jakości stroika do gitary nie powinno być trudne, tym bardziej, że sprzęt tego typu można nabyć nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też online. Jeśli mamy czas, możemy wybrać się do sklepu muzycznego i tam znaleźć odpowiedni dla siebie stroik. Dla wielu osób to atrakcyjne rozwiązanie, bo można przed zakupem poprosić jeszcze o radę bardziej doświadczoną osobę. Zakupy przez Internet mają też wiele plusów, a do najczęściej wymienianych zalicza się komfort. Nie trzeba wychodzić z domu ani odwiedzać kilku sklepów, aby porównać koszty zakupu poszczególnych stroików i nabyć model, który jest dla nas atrakcyjny zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

 

P5: Jak naprawić stroik do gitary?

Stroik do gitary, jak każde inne urządzenie, może się zepsuć. Jeśli mikrofon nie wyłapuje dźwięków, a sprzęt działa po podłączeniu kablem do gitary, oznacza to, że wspomniany element uległ uszkodzeniu. Można nabyć mały mikrofon w sklepie elektronicznym, ale jego instalacja w stroiku będzie z pewnością trudna i czasochłonna (to zadanie raczej dla fanów majsterkowania). Jeśli pojawi się taki problem, zdecydowanie łatwiej jest nabyć nowy sprzęt, tym bardziej biorąc pod uwagę to, że dobry stroik można kupić nawet za około 20 zł. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ