Ostatnio aktualizowane: 18.01.20

 

Saksofon – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na naszej stronie znajdziesz ranking saksofonów, który bez wątpienia pomoże Ci wybrać najlepszy instrument na rynku. Zestawienie zawiera opisy produktów, które zostały bardzo dobrze ocenione przez konsumentów. Najlepszym saksofonem okazał się Roy Benson TS-302. Pewność, co do tego wyboru zyskaliśmy po przeanalizowaniu opinii na temat sprzętu. Osoby, które zdecydowały się kupić instrument polecają go innym osobom. Ich zdaniem podczas gry na saksofonie mamy zapewniony komfort. Ma to związek z tym, że produkt nie waży zbyt wiele, a dodatkowo ma odpowiednio dobrany kształt. Wśród atutów produktu nie sposób nie wymienić dodatkowych akcesoriów. Konsument otrzymuje wysokiej jakości ustnik, jak również futerał. W efekcie chcąc rozpocząć grę na instrumencie nie musi dokupywać innych akcesoriów. Model jest wykonany z wytrzymałych tworzyw (m.in. mosiądzu). Kolejnym saksofonem, który znalazł się w naszym rankingu jest Yamaha YAS-280. Jest to model polecany szczególnie osobom początkującym. Instrument zapewnia ciepłe i czyste brzmienie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki saksofon kupić?

 

Saksofon jest instrumentem, który znajdziemy w wielu wersjach. W efekcie zakup takiego sprzętu nie jest łatwy, gdyż musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Decydując się na taki instrument musimy zdecydować, czy przeznaczony będzie dla początkującego, czy dla profesjonalisty. Nie możemy wybrać pierwszego lepszego modelu leżącego na półce w sklepie muzycznym. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki saksofon wybrać.   

 

 

Typy – jaki saksofon jest najlepszy?

Poszczególne rodzaje saksofonu znacznie różnią się między sobą. Mają różne rozmiary i zakres dźwięków. Poniżej przedstawiamy 7 głównych typów saksofonu.

altowy – jest to saksofon w kształcie odwróconej litery S. Stanowi on dobrą opcję dla osób, które jeszcze nie są przyzwyczajone do kształtu tego instrumentu, ponieważ jest mały i lekki. Posiada on strój Es, dlatego też produkuje ciepłe dźwięki.

barytowy – w kształcie podobny jest do altowego, lecz oprócz tego, posiada zawinięcie na górze. Jest on także o wiele większy i tak jak poprzedni model, ma strój Es. Jego brzmienie jest ciepłe, lecz lekko zachrypnięte.

basowy – ten model saksofonu ma kilka zawinięć i kształt odwróconej litery S. Jest on duży, a dźwięki wydobywające się z niego są bardzo chropowate i głębokie.  

kontrabasowy – saksofon tego typu posiada bardzo dużo zawinięć. Jest to największy instrument, dlatego aby na nim zagrać potrzebujemy stojaka. Dźwięki wydobywające się z niego są maksymalnie niskie, a także chropowate.  

sopranowy – wyróżnia się kształtem zwykłej rury. Jego strój to B lub C. Dźwięki, które z niego wydobywamy są delikatne.

sopraninowy – tak jak sopranowy, ma postać rury. Charakteryzuje go piskliwe i wysokie brzmienie.

tenorowy – saksofon tego typu ma kształt odwróconej litery S. Nie jest on zbyt duży, dlatego łatwo się na nim gra. Jego brzmienie jest czyste i pełne emocji.  

 

Jakość wykonania

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania upatrzonego przez nas instrumentu. Uważnie przypatrzmy się, czy posiada jakieś rysy lub wgniecenia. Może to bowiem oznaczać, że był już wcześniej używany. Niestety nie jest to rzadkością. Sprawdźmy również stan poduszek, fajki i ustnika. Są to najważniejsze i najdelikatniejsze elementy saksofonu. Jeżeli znamy się na kształcie saksofonu, to sprawdźmy, czy ma prawidłową krzywiznę.

 

Jakość dźwięku

Jest to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze dobrego saksofonu. Wybierzmy model, ze strojem, jaki nam odpowiada. Sprawdźmy, czy we wszystkich rejestrach ma odpowiednią intonację. Nie możemy pominąć dolnych dźwięków. Najlepszy saksofon pozwoli nam wydobyć je bez trudu.

 

Stopień zaawansowania

Oprócz podziału ze względu na kształt i brzmienie, możemy znaleźć modele dla różnych stopni zaawansowania. Wyróżniamy 3 takie grupy.

do nauki – modele takie są zazwyczaj tańsze niż bardziej zaawansowane. Mimo to, są do nich brzmieniowo bardzo zbliżone, ponieważ producenci zadbali o to, aby nauka na tym instrumencie przebiegała w prawidłowy sposób. Ich kształt jest bardziej ergonomiczny, a ich waga jest mniejsza. Pamiętaj, że najtańszy instrument tego typu, ze zniekształconym dźwiękiem może skutecznie zniechęcić do dalszej gry, dlatego warto wybrać nieco droższą wersję.

dla zaawansowanych – jeśli chodzi o saksofony tego typu, to oscylują one pomiędzy profesjonalnym, a początkującym instrumentem. Ich dźwięk jest o wiele bogatszy, lecz nie zupełnie pełny. Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż wersja dla uczniów, lecz saksofony te nie posiadają wszystkich funkcji, które towarzyszą profesjonalnemu urządzeniu.

profesjonalne – instrumenty te odznaczają się pełnym, bogatym brzmieniem. Posiadając taki sprzęt, musimy przygotować się na wiele pracy przy guzikach, gdyż w takich modelach jest ich całkiem sporo. Będzie to trudne, jeżeli ciągle jesteśmy na etapie poznawania instrumentu, jakim jest saksofon. Takie profesjonalne modele są zazwyczaj wykonane z najwyższej jakości materiałów, a wszystkie ich części są wymienne, co ułatwia ich późniejszą naprawę w przypadku ewentualnej awarii instrumentu.

 

Dodatki

Zwróćmy uwagę na akcesoria, które znajdziemy w zestawie. Szczególnie, jeżeli kupujemy większy model. Wtedy będziemy potrzebować pasek, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie utrzymać instrumentu. Z kolei jeżeli chodzi o największy saksofon, to możemy być pewni, że przyda nam się stojak, na którym możemy postawić instrument.

 

 

Saksofony w dobrej cenie

Jedne z najtańszych modeli, jakie są dostępne na rynku kosztują około 200 zł. Przeznaczone są one zazwyczaj jedynie dla osób początkujących i charakteryzują się nieskomplikowaną budową. Jeżeli wolimy kupić instrument, który jest odpowiedni dla zaawansowanej lub profesjonalnej gry, to musimy liczyć się z wydatkiem od 1 000 zł do nawet 5 000 zł.

Kupując droższy saksofon, mamy pewność, że wykonany został z wysokiej jakości materiału. Oprócz tego, większość jego części jest zamiennych, co pozwala nam na ewentualną ich wymianę w razie uszkodzenia poszczególnych elementów. Brzmienie takich instrumentów jest czystsze i bardziej precyzyjne. W zestawie często znajdziemy również pasek dla ułatwienia gry. Takie saksofony posiadają zazwyczaj więcej guzików, co pozwoli nam na zagranie bardziej skomplikowanych melodii.

 

 

5 najlepszych saksofonow. Opinie w 2020 roku

 

Saksofon wygląda i brzmi bardzo charakterystycznie. Wielu ludzi jest zachwyconych w trakcie słuchania i oglądania gry saksofonisty. Zależnie od rodzaju wydawane dźwięki brzmią zupełnie inaczej, a instrumenty mają różną wielkość. Poniższy ranking saksofonów ma na celu pokazać Ci modele, wśród których każdy znajdzie instrument dla siebie.

 

1. Saksofon tenorowy Roy Benson TS-302 RB700670

 

Model Roy Benson TS-302 cieszy się dużą popularnością wśród muzyków. Produkt ten jest tenorowy, co oznacza, że jest średniej wielkości, więc sprawdzi się zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Ponadto jego brzmienie jest o tonę niższe, niż w zapisie nutowym. Sprzęt jest strojony do B.

Model ten wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Jego korpus i klapy zrobione są z mosiądzu. Natomiast sprężyny są stalowe i dodatkowo utwardzane, co zapewnia im dużą wytrzymałość. Następnie całość została polakierowana. W produkcie wykorzystano poduszki Pisoni.

Do zestawu dołączony jest wycior, za pomocą którego należy czyścić wnętrze instrumentu. Ponadto konsument ma do dyspozycji także pasek, który pozwala na noszenie saksofonu na ramieniu. Oprócz tego model wyposażony jest w ustnik USA, śrubkę stroika i puszkę. Całość mieści się w prostokątnym etui. Użytkownicy twierdzą, że jest to świetny sprzęt, z którym warto zacząć swoją przygodę z graniem.

Roy Benson TS-302 to saksofon tenorowy z mosiężnym korpusem. Model ma stalowe, utwardzone sprężyny.

 

Zalety

Ustnik: Instrument jest sprzedawany z solidnie zrobionym ustnikiem USA. W efekcie decydując się na zakup produktu nie musimy myśleć o inwestycji w dodatkowe akcesoria umożliwiające grę. Ustnik jest dobrze wyprofilowany.

Wykonanie: Korpus zrobiono z mosiądzu, czyli materiału charakteryzującego się dużą trwałością. Oznacza to, że model przez długi czas wygląda, jak nowy – na obudowie nie pojawiają się nieestetyczne zarysowania.

Futerał: Do zestawu dołączono praktyczne akcesorium, jakim jest futerał. Przypomina on plecak. Ma wygodne szelki, które pozwalają na przenoszenie instrumentu na plecach, dzięki czemu mamy wolne ręce.

Wygoda użytkowania: Model ma odpowiedni kształt, a dodatkowo nie jest zbyt ciężki. To sprawia, że granie na nim nie jest męczące dla naszego ciała.

Design: Produkt ma elegancki design, więc ładnie prezentuje się na scenie. Saksofon swoim wyglądem bez wątpienia zachwyci zarówno młodsze, jak i starsze osoby.

 

Wady

Dla zaawansowanych muzyków: Część konsumentów uważa, że prezentowany instrument jest odpowiedni jedynie dla zaawansowanych bądź średnio zaawansowanych muzyków. Nie jest on polecany osobom początkującym.

 

 

 

 

2. Yamaha YAS 280 saksofon altowy

 

Ciekawym modelem, który może Cię zainteresować jest Yamaha YAS-280. Saksofon ten jest altowy, a więc najczęściej wybierany wśród dostępnych rodzajów. Typ ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, więc bardzo dobrze sprawdzi się przy nauce grania przez dzieci. Sprzęt ten został skonstruowany z myślą o młodych ludziach. Waga tego modelu wynosi 2,3 kg. Produkt strojony jest do Es. To oznacza, że brzmi o sekstę wielką wyżej niż w zapisie nutowym.

Instrument wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Klapa tego modelu zrobiona jest z poliestru, a śruby są nylonowe. Całość wykończona jest złotym lakierem, który ładnie się błyszczy. Sprawia to, że produkt przykuwa uwagę.

W tym modelu zastosowano ustnik 4C. Dodatkowo dla wygody i precyzji grania, hak na kciuk jest regulowany. Do zestawu dołączone jest etui, w którym można schować i przewozić instrument. Użytkownicy doceniają ten produkt za jakość brzmienia i komfort gry.

Saksofon altowy Yamaha YAS-280 jest przeznaczony dla początkujących muzyków. Model ma złote wykończenie. Produkt waży ponad 2 kg.

 

Zalety

Czyste brzmienie: Jak wynika z wielu opinii Internautów, instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, co zachęca do kolejnych ćwiczeń i zwiększania swoich muzycznych umiejętności.

Wykonanie: Mocowanie szyjki do korpusu zostało odpowiednio wzmocnione, co sprawia, że jest bardziej stabilne. Na uwagę zasługuje także solidne połączenie klap dolnych. W rezultacie są one bardziej szczelne.

Regulowana podpórka: Prezentowany saksofon ma regulowaną podpórkę na kciuka. Użytkownik może dopasować jej położenie do swoich dłoni gwarantując sobie odpowiedni komfort w trakcie gry na instrumencie.

Przenoszenie: Z uwagi na to, że do zestawu dołączono praktyczny futerał z dobrze wyprofilowanym uchwytem przenoszenie modelu nie stanowi problemu. Szczególnie doceniają to osoby, które uczęszczają na lekcje gry na instrumencie poza miejscem zamieszkania.

 

Wady

Jakość wykonania ustnika: Nielicznie muzycy twierdzą, że znajdujący się w zestawie ustnik jest podatny na uszkodzenia.

 

 

 

 

3. Saksofon tenorowy Roy Benson TS-302 RB700670

 

Prezentujemy Trevor James 3722G, czyli solidnie zrobiony saksofon altowy. Model ten musiał znaleźć się w naszym rankingu, ponieważ zyskał sporo dobrych recenzji od użytkowników. Jak wiadomo, to właśnie opinie konsumentów są jednym z najważniejszych wyznaczników jakości danego produktu.

Korpus instrumentu został zrobiony z mosiądzu, więc jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Saksofon jest pokryty złotym lakierem, dzięki czemu prezentuje się elegancko. Poduszki mają metalowe rezonatory i skórzane wykończenie. W zestawie znajduje się ustnik Bari Esprit i maszynka z ochraniaczem. Dobrym rozwiązaniem okazała się regulowana podpórka na kciuk. Za sprawą tego elementu można lepiej dostosować instrument do potrzeb danego muzyka.

Konsumenci doceniają fakt, że w zestawie znajduje się wiele przydatnych akcesoriów, a mianowicie: stroik Vandoren, smar do korka i szmatka ułatwiająca odpowiednią pielęgnację instrumentu. Dodatkowo komplet zawiera naklejki na ustnik. Instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku zadowoli nawet bardzo wymagającego muzyka.

Trevor James 3722G to dobry saksofon do 3000 zł. Instrument ma złote wykończenie. Model wykonano m.in. z mosiądzu.

 

Zalety

Ustnik: Saksofon wyposażono w ustnik Bari Esprit, który jest uznawany za bardzo dobry. Dlatego też możemy być przekonani, że gra na instrumencie będzie przyjemna. Wydobywanie dźwięków nie jest zbyt trudne.

Pielęgnacja: W zestawie znajduje się smar do korka i szmatka, a więc wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowej pielęgnacji instrumentu. Należy pamiętać, że jeśli będziemy dobrze dbać o saksofon, posłuży nam on nawet przez wiele lat.

Podpórka pod kciuk: Model ma regulowaną podpórkę pod kciuk. W efekcie można ją tak ustawić, aby była ona idealnie dopasowana do kształtu i ułożenia naszych dłoni.

 

Wady

Futerał: Komplet poza akcesoriami do pielęgnacji zawiera także futerał. Ma on szelki, jednak są one zrobione z nieco nieprzyjemnego w dotyku materiału. Przenoszenie instrumentu może okazać się niewygodne.

 

 

 

 

4. Saksofon tenorowy Antiqua TS2150LQ

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ci model Antiqua TS2150LQ, który charakteryzuje się średnią wielkością. Saksofon ten jest tenorowy strojony do Ais. Sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Korpus oraz klapy zbudowane zostały z mosiądzu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Sprężynki zrobione zostały ze stali, co zapewnia im dużą trwałość.

Całość została polakierowana na kolor złoty. To sprawia, że model ten wygląda klasycznie i ładnie odbija światło. Rezonatory mają kopułowaty kształt i wykonane są z metalu. Wykorzystane w tym saksofonie poduszki są znanego producenta Pisoni, który słynie z wysokiej jakości produktów. Dla wygody użytkowania i większej precyzji grania podpórkę pod kciuk można regulować.

Do zestawu dołączony został futerał o prostokątnym kształcie. Został on wykonany z twardego materiału. Dzięki temu instrument można z łatwością przenosić. Model ten wyposażony został także w ustnik i środki pielęgnacyjne. Można mieć także pewność, że sprzęt się nie zniszczy. Użytkownicy doceniają ten produkt za dobrą jakość dźwięku i jego szczelność.

Saksofon tenorowy Antiqua TS2150LQ wykonano z lakierowanego mosiądzu. Sprężynki zrobiono ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Jakość dźwięku: Nie ulega wątpliwości to, że jakość dźwięku podczas gry na saksofonie jest bardzo dobra. Instrument z pewnością zadowoli niejednego muzyka. Spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających osób.

Trwałość: Korpus i inne, drobne elementy zostały wykonane z dobrej jakości mosiądzu. W związku z tym model nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Design: Jedną z najważniejszych części saksofonu jest czara głosowa. Jest ona nie tylko solidnie zrobiona, ale też pięknie się prezentuje. Czara głosowa ma ręcznie grawerowane zdobienia, które przyciągają wzrok słuchaczy.

 

Wady

Regulacja podpórki pod kciuk: Pojedyncze osoby mają problem ze swobodną regulacją podpórki pod kciuk.

Strojenie: Strojenie Antiqua TS2150LQ może być trudne. Mowa tutaj szczególnie o osobach, które rozpoczynają przygodę z tym instrumentem.

 

 

 

 

5. J. Michael BAR-2500 Saksofon tenorowy

 

Saksofon barytonowy J. Michael BAR-2500 to interesujący model, który charakteryzuje się dużymi rozmiarami. Ponadto taki typ instrumentu jest najniżej strojonym wśród dostępnych rodzajów. Produkt ten strojony jest do Es. To sprawia, że brzmi on o oktawę i sekstę niżej, niż widnieje to w zapisie nutowym.

Sprzęt ten waży około 6,5 kg. Dlatego też nie jest przeznaczony dla dzieci, gdyż wymaga dużej tężyzny fizycznej. Jednocześnie saksofon barytonowy jest bardzo łatwy do nauki, więc jako osoba dorosła warto zainteresować się tym typem. Produkt sprawdzi się do grania profesjonalnego.

Model ten, mimo swoich rozmiarów, wygląda bardzo elegancko. Całość została wykończona za pomocą złotego lakieru. Do zestawu dołączony jest futerał, który wykonany jest z dobrej jakości, twardego materiału. Opinie o saksofonach producenta J. Michael są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za mocne brzmienie. Ponadto twierdzą oni, że instrument jest bardzo dobrze zbalansowany.

Michael BAR-2500 to saksofon barytonowy przeznaczony szczególnie do profesjonalnego grania. Model pokryto złotym lakierem.

 

Zalety

Jakość i komfort gry: Za pomocą instrumentu można zagrać wiele pięknych melodii, które bez wątpienia przypadną do gustu słuchaczom. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Dodatkowym atutem jest odpowiednie wyprofilowanie modelu i jego stosunkowo niewielka waga.

Przenoszenie: Jeśli kupimy J. Michael BAR-2500, otrzymamy w zestawie solidnie zrobiony futerał. Został on wykonany z trwałych tworzyw, dzięki czemu przenoszony wewnątrz instrument jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem.

 

Wady

Tylko dla osób zaawansowanych: J. Michael BAR-2500 to model przeznaczony głównie dla zaawansowanych muzyków. Wydobywanie czystych dźwięków jest stosunkowo trudne.

Czyszczenie: Zdaniem użytkowników pielęgnacja instrumentu nie należy do najłatwiejszych zadań.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Arnolds & Sons ASS 101C

 

Wysokiej jakości modelem jest Arnolds & Sons ASS 101C. Ten dobry i tani saksofon charakteryzuje się przyjemnym, ciepłym brzmieniem. Sprzęt jest sopranowy i dodatkowo wygięty. Cechują go niewielkie rozmiary i duża lekkość. Jednakże nie jest najlepszym rozwiązaniem do nauki, gdyż można mieć trudność z wydobywaniem wysokich dźwięków.

Produkt ten wyróżnia interesujący design. Sprzęt wykończony jest za pomocą lakieru w kolorze złotym. W połączeniu w zakrzywionym kształtem saksofon ten prezentuje się elegancko i klasycznie. W tym modelu wykorzystano ustnik ESM. Natomiast użyte poduszki są profesjonalnego producenta Pisoni.

Do zestawu dołączony jest futerał, który pozwala na wygodne przechowywanie sprzętu, a także jego transport. Etui to jest bardzo wytrzymałe i wodoodporne, co chroni instrument przed zniszczeniem. Jego dodatkowym atutem jest możliwość noszenia na plecach i dużych rozmiarów kieszeń. Użytkownicy doceniają ten model za łagodne i delikatnie brzmienie i szczelność wykonania.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 18.01.20

 

Harmonijka – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Osoby zastanawiające się, która z dostępnych na rynku harmonijek ustnych jest najlepsza zachęcamy do zapoznania się z poniższym rankingiem. Po analizie komentarzy konsumentów wytypowaliśmy godne uwagi instrumenty odpowiednie dla początkujących i doświadczonych muzyków. Najbardziej popularny jest model Hohner Marine Band Deluxe C, który ma korpus z impregnowanego drewna gruszy. To produkt w tonacji C wykazujący odporność na uszkodzenia. W zestawie otrzymujemy etui, możemy w nim bezpiecznie przechowywać harmonijkę. Co więcej, instrument jest lekki i ma zaokrąglone krawędzie, dlatego dobrze leży w dłoni. Model wyróżnia się ciekawym brzmieniem łączącym w sobie nowoczesność i tradycję. Nie jest to harmonijka, której szukasz? W takim razie sprawdź nasze pozostałe propozycje. Drugie miejsce należy do produktu Seydel 10201C Blues Session Standard C (również w tonacji C). Jego korpus pokryto chromowaną, błyszczącą powłoką, w efekcie czego instrument elegancko się prezentuje. Należy dodać, że model ma w komplecie nie tylko poręczne etui do przechowywania, ale też ściereczkę z mikrofibry do przecierania korpusu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką harmonijkę kupić?

 

Z pewnością wielu z nas pamięta czasy, kiedy harmonijka była często kupowanym dzieciom prezentem. Bardzo proste w obsłudze urządzenie szybko znajdowało kolejnych fanów, dlatego dziś traktowane jest jako w pełni profesjonalny sprzęt muzyczny. Niestety ponad 80% instrumentów produkowana jest masowo, bez przywiązywania wagi do istotnych szczegółów. Z tego względu bardzo ciężko jest zdecydować, jaką harmonijkę wybrać, aby nadawała się do prawidłowej gry. W niniejszym artykule postaramy się więc zastanowić, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu przedmiotu.

 

 

Rodzaj – jaka harmonijka jest najlepsza?

Wielu ludzi uważa, że na początku przygody z instrumentem wystarczający będzie zakup najprostszego urządzenia. Z racji tego, że chcemy spróbować, czy ten rodzaj muzykowania nam się spodoba, sięgamy po najtańsze harmonijki, które w żaden sposób nie odpowiadają prawdziwym, profesjonalnym sprzętom. Nauka na złej jakości produkcie jedynie zniechęci nas do dalszej pracy i odłoży zakup droższych harmonijek właściwie na zawsze. Z tego powodu już na samym początku powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, jaką muzykę chcielibyśmy grać na naszym sprzęcie. Obecnie na rynku występuje bardzo dużo rodzajów harmonijek ustnych. Różnią się od siebie kształtem, wielkością i materiałami użytymi w procesie produkcji. Ze względu na te cechy dzielimy je na diatoniczne, chromatyczne i akordowe. Każda z tych grup posiada jeszcze podgrupy, które dokładnie klasyfikują harmonijkę do danego stylu gry.

Instrumenty diatoniczne są najbardziej popularnymi sprzętami wśród amatorów harmonijek. Posiadają 10 kanałów tj. otworów strojonych w tonach durowych. Świetnie nadają się do prowadzenia linii melodycznej, ale również jako akompaniament do takich gatunków muzycznych, jak blues, folk czy country. Ze względu na to, że skala diatoniczna jest nieco ograniczona, bardzo trudno jest wydobyć wszystkie dźwięki z instrumentu. Mimo to doświadczeni muzycy są w stanie tworzyć piękne kompozycje na tego typu harmonijkach.

Instrument chromatyczny to trochę bardziej rozbudowana forma harmonijki diatonicznej Jest on w stanie wydobyć wszystkie dźwięki co pół tonu, a dzięki specjalnemu przyciskowi przesuwa skalę poszczególnych tonów. Jest to uniwersalny sprzęt, którego użyjesz zarówno w wesołej atmosferze przy ognisku, jak również w bardzo poważnym repertuarze.

Harmonijki oktanowe nieco przypominają sprzęt diatoniczny. Różnica tkwi jednak w ilości otworów. Podwójne stroiki w kanałach sprawiają, że dźwięk wydobywający się z instrumentu dubluje się, dając wrażenie gry 2 urządzeń jednocześnie. Melodia jest bardziej głęboka i pełna. Z tego względu zazwyczaj harmonijki oktanowe wykorzystuje się w zespołach ludowych do przegrywania polek lub kolęd.

Bardzo podobną właściwość do instrumentów oktanowych posiadają harmonijki wiedeńskie tzw. tremolo. Różnicą, jaką już na pierwszy rzut oka możemy zaobserwować zamyka się w dźwięku. Podczas gdy w poprzednim modelu jednocześnie grane tony bardzo się różniły, tremolo pokrywa się podwójnym dźwiękiem na niemal identycznym poziomie. Takie zastosowanie umożliwia osiągnięcie charakterystycznej wibracji, często spotykanej w muzyce ludowej.

 

Rozmiar

Kupując harmonię zwróć uwagę na jej rozmiar. Aby odpowiednio dopasować instrument, radzimy spróbować gry na kilku różnych modelach. Tylko takim sposobem dowiesz się, jakie urządzenie jest dla Ciebie najwygodniejsze. Im mniejsze tym łatwiej trzyma się je w rękach. Z drugiej jednak strony znalezienie odpowiedniego dźwięku bywa już problematyczne. Porozmawiaj więc z ekspedientem – zwykle w sklepach muzycznych pracują ludzie, którzy potrafią doradzić w tym trudnym wyborze.

 

Materiał

Istotną cechą każdej harmonii jest materiał, z jakiego zostały zrobione jej grzebyki. Zwykle spotykamy modele z wkładkami miedziowymi. Surowiec dobrze reaguje na fale dźwiękowe i jest dość wytrzymały. Ostatnimi czasy producenci zaczęli jednak wzmacniać konstrukcję harmonijek ustnych, wykonując grzebienie ze stali. Ich podstawową zaletą jest duża odporność na wszelkie uszkodzenia oraz mniejsza podatność na rozstrojenia.

 

Design

Dla bardzo zaawansowanych muzyków duże znaczenie ma design instrumentu. Harmonijki, w zależności od przeznaczenia, ozdabiane są różnymi wzorami i kolorami. Zupełnie inaczej wyglądają urządzenia dla dzieci od tych dla dorosłych. Oprócz tego wielu producentów oferuje swoim klientom unikatowe sprzęty z ręcznie robionymi obiciami. Wyżłobione i wyprofilowane boki wyglądają jak dzieło sztuki, dlatego też tego typu instrumenty bywają bardzo drogie.

Zdaniem profesjonalistów, najlepsza harmonijka to taka, która wyróżni się spośród pozostałych.

 

 

Dodatki

Kupując harmonijkę, warto zapytać ekspedienta o dodatkowe gadżety, które mogą być przydatne podczas użytkowania sprzętu. Z pewnością obowiązkowym elementem jest pokrowiec. Koniecznie sprawdź, czy wykonany jest z miękkiego materiału, który nie uszkodzi w żaden sposób zawartości. Czasami muzycy poszukują również specjalnych uchwytów umożliwiających grę bez trzymania urządzenia w dłoniach. Takie rozwiązanie pozwoli Ci grać jednocześnie na dwóch instrumentach – harmonii i np. gitarze. Warto również rozejrzeć się za dodatkami przeznaczonymi do pielęgnacji i konserwacji instrumentu. Wbrew pozorom harmonijki wymagają od użytkowników sporo uwagi w kwestii zachowania czystości.

 

Harmonijki w dobrych cenach

Ceny harmonijek wahają się od 20 zł do nawet 600 zł. Ta różnica wynika z jakości materiału, sposobu produkcji i marki. Pamiętaj, aby podczas kupowania nie sugerować się najniższą ceną. Instrument zwykle bywa zakupem na lata, dlatego warto wybrać solidny i trwały sprzęt.

 

 

5 najlepszych harmonijek. Opinie w 2020 roku

 

Dla wielu, harmonijka wydaje się małym, niepozornym instrumentem, typowym dla przedszkolnych zabaw. Nic bardziej mylnego. To bardzo dobry instrument na początek muzycznej kariery. To właśnie od harmonijki zaczynał Jimi Hendrix. Obecnie stanowi ona nieodzowny element muzyki jazz, folkowej, bluesa, country, a nawet rocka. Dzięki temu, że coraz więcej muzyków wykorzystuje ten instrument, jego popularność wzrasta. Dlatego właśnie postanowiliśmy zaprezentować Państwu ranking harmonijek, na które warto zwrócić uwagę.

 

1. Hohner 2005-C Marine Band Deluxe harmonijka ustna

 

Produkt Hohner Marine Band Deluxe C z pewnością zainteresuje osoby, które szukają klasycznej, bluesowej harmonijki ustnej. To model w tonacji C wyróżniający się metalicznym, czystym dźwiękiem. Gra na prezentowanym instrumencie jest bardzo łatwa, dlatego jest to dobry wybór zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących muzyków.

Harmonijka łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne brzmienie. Instrument ma 20 stroików wykonanych z mosiądzu oraz korpus z impregnowanego drewna gruszy. Z tego powodu opisywany model jest odporny na wilgoć oraz drobne uszkodzenia. Produkt ma zaokrąglone krawędzie i wygodnie trzyma się go w dłoni, poza tym elegancko się prezentuje.

Konsumenci uważają, że to godna uwagi harmonijka, która świetnie brzmi. Instrument z pewnością będzie nam długo służył, ponieważ ma wzmocnioną konstrukcję. Ponadto model Hohner Marine Band Deluxe C ma w komplecie etui wyłożone miękką tkaniną. Możemy w nim bezpiecznie przenosić produkt bez ryzyka, że przypadkowo się zniszczy i nie będzie się już nadawać do użytku.

Hohner Marine Band Deluxe C to harmonijka ustna w tonacji C. Instrument ma 20 mosiężnych stroików. Długość modelu wynosi 10 cm.

 

Zalety

Etui w komplecie: Razem z produktem otrzymujemy plastikowe etui wyłożone w środku miękkim materiałem. Stanowi ono świetną ochronę instrumentu przed zniszczeniem w transporcie czy osiadaniem kurzu, gdy jest nieużywany.

Doskonałe brzmienie: Konsumentom przypadło do gustu brzmienie harmonijki, które łączy w sobie tradycyjny blues i nowoczesność.

Elegancki wygląd: Korpus modelu został wykonany z impregnowanego drewna gruszy. To sprawia, że produkt wygląda elegancko.

Dobrze leży w dłoni: Harmonijka jest lekka i ma subtelnie zaokrąglone krawędzie, w efekcie czego możemy ją pewnie chwycić. To dobry wybór zwłaszcza dla początkujących muzyków.

Szczelność: Z uwagi na to, że obudowa instrumentu jest szczelna produkt jest dobrze zabezpieczony przed zanieczyszczeniem.

 

Wady

Nie do wszystkich technik gry: Model nie pozwala na stosowanie niektórych technik gry (np. overblow). Mogą one negatywnie wpłynąć na trwałość harmonijki i doprowadzić do jej szybszego zużycia.

 

 

 

 

2. Seydel 10201C Blues Session Standard C

 

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest instrument Seydel 10201C Blues Session Standard C. Przeznaczony jest on zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych. muzyków. Wciąż jednak jego obsługa nie jest zbyt trudna.

Jest to prosta harmonijka diatoniczna w tonacji C z 10 kanalikami. Idealnie nadaje się zarówno do gry solowej, jak i koncertu z orkiestrą symfoniczną. Jest to nieduże urządzenie o wymiarach: długość – 104 mm, szerokość – 29 mm, wysokość – 20 mm.

Ze względu na wykonanie korpusu z tworzywa sztucznego, jest to dość lekki instrument – waży 70 g. Model cechuje się pięknym designem i stylową kolorystyką. Instrument jest w kolorze szarym, a chromowane wykończenia w srebrnym. Dodatkowo w zestawie znajduje się mosiężny stroik o grubości 1 mm oraz etui, dzięki któremu instrument nie ulegnie zarysowaniu podczas przenoszenia.

Opinie o harmonijkach tej marki są bardzo pozytywne. Konsumenci w swoich ocenach docenili nie tylko elegancki design produkt, ale również precyzyjną jakość wykonania.  

Instrument Seydel 10201C Blues Session Standard C ma wymiary: 10,4 cm x 2,9 cm x 2 cm. Model waży 70 g. To harmonijka ustna w tonacji C.

 

Zalety

Chromowany korpus: Korpus produktu został pokryty warstwą chromu, przez co pięknie błyszczy i efektownie się prezentuje. To świetna propozycja dla muzyków, którzy szukają instrumentu o stylowym designie.

Akcesoria w zestawie: Do harmonijki dołączono zarówno etui do przechowywania (chroniące ją przed osiadaniem kurzu i uszkodzeniami), jak i niewielką ściereczkę z mikrofibry do jej wycierania po skończonej grze.

Mosiężne stroiki: Model został wyposażony w stroiki wykonane z mosiądzu. Tego typu rozwiązanie sprawia, że instrument gwarantuje świetne brzmienie.

Poręczność: To instrument z 10 kanałami, dlatego nie jest zbyt duży i dobrze leży w dłoni. Można go też bez trudu założyć na uchwycie, aby jednocześnie móc grać np. na gitarze.

 

Wady

Konieczność częstego mycia korpusu: Ze względu na chromowaną powłokę korpus trzeba wyczyścić po skończonej grze. Inaczej widoczne będą na nim ślady palców.

 

 

 

 

3. Hohner Blues Harp C Harmonijka ustna

 

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest Blues Harp C, instrument znanego producenta Hohner. Podobnie jak poprzedni model, jest to również harmonijka diatoniczna. Będzie ona idealna dla amatorów, którzy szukają swojego pierwszego instrumentu oraz dla profesjonalnych graczy chcących dołączyć do jam session.

Produkt jest w tonacji C oraz 10 otworów, dzięki temu wydobędziesz z niego piękny, głęboki dźwięk. Instrument wykonany jest z mosiądzu, a jego korpus z wysokiej jakości drewna, co sprawia, że jest nie tylko trwały, ale i potęguje to wydobywany dźwięk.

Jego wymiary to: długość – 10,5 cm, grubość – 0,9 cm. Dzięki kompletowi 20 stroików, dostosowanych do tonacji, bez problemu wydobędziesz wysokiej jakości bluesowy dźwięk. Muzycy, którzy zdecydowali się na zakup instrumentu firmy Hohner są bardzo zadowoleni.

Docenili jego piękny design, dźwięk oraz czystość brzmienia. Zaznaczają, że mimo bogatej skali, jest on również odpowiedni dla początkujących graczy.

Model Hohner Blues Harp C ma drewniany korpus. To harmonijka w tonacji C, którą wyposażono w 20 mosiężnych stroików.

 

Zalety

Bluesowe brzmienie: To, co wyróżnia instrument to unikatowe, bluesowe brzmienie (według niektórych konsumentów jest również miękkie). Jest to więc idealna harmonijka ustna na jam session z przyjaciółmi czy innymi muzykami.

Drewniany korpus: Korpus produktu wykonano z drewna. Instrument stylowo wygląda, a poza tym jest na tyle solidny, że z pewnością nie zniszczy się za szybko (nawet jeśli będziemy na nim grać codziennie).

Łatwe przechowywanie: Nie musimy się obawiać, że harmonijka zarysuje się bądź pęknie w czasie transportu lub będzie na niej osiadać kurz. Skutecznie zapobiega temu dołączone do kompletu etui wykonane z dobrego gatunkowo plastiku.

 

Wady

Nieodpowiednia dla doświadczonych muzyków: Nie jest to idealny wybór dla doświadczonych muzyków. Konsumenci uważają, że wysokie tony są zbyt piskliwe, a to może źle wpłynąć na odbiór granego utworu.

 

 

 

 

4. Harmonijka ustna Seydel Chromatic Standard 48 C

 

Czwartym produktem w naszym zestawieniu jest Seydel Chromatic Standard 48 C. To pierwsza zaprezentowana przez nas harmonijka chromatyczna. Pozwala ona wydobyć dźwięki przesunięte o pół tonu w stosunku do dźwięków podstawowych. Instrument jest w tonacji C oraz ma 12 kanałów do wydobywania pięknego, głębokiego dźwięku.

Dzięki tym parametrom będzie on idealny zarówno dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, jak i początkujących amatorów. Główną cechą instrumentów tego producenta jest ich elegancki design. Prezentowana harmonijka zbudowana jest z plastikowego korpusu oraz ustnika w czarnym kolorze i chromowanej pokrywy.

To ona sprawia, że jest to stosunkowo ciężki instrument, waży on bowiem 144 g, co czyni go najcięższym produktem w naszym zestawieniu. Dzięki temu jest on bardziej wytrzymały.

Jego wymiary to: długość – 165 cm, szerokość – 30 mm, grubość – 36 mm. W zestawie znajduje się również komplet 48 1-mm mosiężnych stroików. Konsumenci wysoko ocenili brzmienie harmonijki oraz jej atrakcyjny wygląd.

Instrument Seydel Chromatic Standard 48 C jest dostępny w tonacji C. To model 12-kanałowy z mosiężnymi stroikami, którego korpus wykonano z tworzywa sztucznego. Produkt ma wymiary: 16,5 cm x 3,6 cm x 3 cm.

 

Zalety

Łatwa konserwacja: To harmonijka chromatyczna, co oznacza, że nie ma wentyli w korpusie. Dzięki temu wewnątrz instrumentu nie osiadają zanieczyszczenia, których usunięcie mogłoby się okazać stosunkowo trudne.

Gra we wszystkich tonacjach: Instrument został wyposażony w specjalny suwak, z pomocą którego można osiągnąć półtony. Oznacza to, że za sprawą produktu możliwe jest granie we wszystkich tonacjach.

Dobrze wyprofilowany ustnik: Ustnik harmonijki jest dobrze wyprofilowany, co zwiększa komfort gry. Ten element budowy instrumentu wykonano z tworzywa sztucznego i pokryto warstwą plastiku.

 

Wady

Ślady palców: Korpus modelu pokryto chromem o połyskującym wykończeniu, dlatego zostają na nim ślady palców. To nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego należy często czyścić produkt.

Nieodpowiednia dla dzieci: Harmonijka niezbyt dobrze nadaje się dla dzieci chcących nauczyć się gry na tego typu instrumencie, ponieważ jest duża i maluchy mają kłopot z utrzymaniem jej w dłoniach.

 

 

 

 

5. Harmonijka ustna Suzuki W-20

 

Nasze zestawienie zamyka Suzuki W-20. Jest to dobra i tania harmonijka, idealna na początek przygody muzycznej. Jak większość zaprezentowanych przez nas instrumentów, jest to harmonijka diatoniczna. Można na jej 20 kanałach zagrać 40 dźwięków w tonacji C.

Wydobyta melodia jest głęboka i czysta, dzięki czemu instrument nadaje się zarówno do samodzielnej gry w domu, jak i podczas profesjonalnych koncertów muzycznych. Jak wiadomo w takich gatunkach jak: blues, jazz, folk czy country nie może zabraknąć dźwięku harmonijki.

Instrument zyskał przychylność konsumentów, również ze względu na swój atrakcyjny design. Grzebień jest plastikowy, co czyni go lżejszym. Z kolei pokrywa wykonana została z niklowanego mosiądzu, dzięki czemu jest dość wytrzymała.

Co więcej, w zestawie znajduje się 40 miedzianych stroików. Produkt ceniony jest za swój estetyczny wygląd oraz czysty dźwięk, który można z niego wydobyć.

Instrument Suzuki W-20 ma 20 kanałów i 40 miedzianych stroików. To dobra harmonijka do 50 zł w tonacji C, której korpus wykonano z plastiku.

 

Zalety

Idealna propozycja dla początkujących: Model jest polecany w szczególności dla osób początkujących, ponieważ zapewnia komfortową grę. Instrument jest solidny i łatwo się go czyści. Z wyboru produktu będą zadowoleni też średnio zaawansowani muzycy.

Zapewnia unikatowe brzmienie: Brzmienie harmonijki jest unikatowe. Wszystko przez to, że to model zaliczany do grupy instrumentów diatonicznych tremolo. Wydobywające się z niego dźwięki przypominają nieco brzmienie akordeonu.

 

Wady

Nieporęczność: Ze względu na to, że produkt ma 20 kanałów, jest nieco dłuższy niż harmonijki 10-kanałowe. Przez to może się okazać, że instrument nie jest zbyt poręczny (choć duże znaczenie mają też nasze przyzwyczajenia).

Podatność na przebarwienia: Obudowa harmonijki jest pokryta niklowanym mosiądzem. Po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawić się na niej niewielkie przebarwienia, których usunięcie jest trudne.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Hohner Special 20 C

 

Nasz ranking otwiera produkt firmy Hohner Special 20 C. Jest to najlepsza harmonijka dostępna na rynku. Dzięki swojej trwałej i mocnej konstrukcji, jest to idealny instrument dla początkujących muzyków.

Co więcej, pełne brzmienie, które możemy z niego wydobyć czyni go jednym z najbardziej popularnych modeli na rynku. Z tego powodu wielu amatorów decyduje się właśnie na jego zakup, gdy rozpoczynają swoją muzyczną przygodę.

Dużym atutem tego modelu jest piękny design i kolorystyka – cały instrument jest w kolorze szarym, a boczne wykończenie w czarnym.

Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że produkt, ze względu na łatwość w wydobyciu dźwięku, jest bardzo dobry dla początkujących muzyków. Ponadto, bardzo dobrze układa się w dłoni, co wpływa na komfort gry.