Ranking 5 najlepszych multiefektów gitarowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Multiefekt – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom chcącym kupić multiefekt gitarowy polecamy nasz ranking, w którym znalazły się opisy popularnych i chętnie wybieranych przez konsumentów sprzętów. Na jego szczycie plasuje się model Zoom G1X Four dający 71 różnych efektów do wyboru (w tym samym czasie można wykorzystywać maksymalnie 5). Jest on lekki i niewielki, a ponadto ma potrzebne złącza i funkcje, w tym automatyczne zapisywanie wszystkich parametrów brzmienia. Kolejnym godnym uwagi urządzeniem jest Line 6 HZ Stomp z ponad 300 efektami. Sprawdza się ono nie tylko w przypadku gitary elektrycznej, ale i basowej. Sprzęt ma wbudowany looper, w razie potrzeby można do niego podłączyć zewnętrzny pedał ekspresji.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie daje możliwość wykorzystania 71 różnych efektów tradycyjnych oraz boutique. Wyposażono je w looper do nagrywania dźwięków do 30 sekund w jakości CD. To multiefekt z potrzebnymi złączami, m.in. wejściem typu jack.

Wady

Sprzęt może być zasilany bateriami lub sieciowo. Jednak wielu kupującym nie podoba się to, że zasilacz nie został dołączony do zestawu.

Podsumowanie

Multiefekt jest lekki i ma kompaktowe wymiary, a jego obsługa nie jest kłopotliwa. Urządzenie ma 68 wbudowanych rytmów, które mogą być używane razem z looperem. Wyposażono je też w ciekawe funkcje, m.in. ciche wybieranie brzmienia podczas odtwarzania bieżącej ścieżki.

Drugi wybór

Zalety

Multiefekt ma niewielkie wymiary, a jego obsługę ułatwia kolorowy wyświetlacz LCD. To model dający dostęp do ponad 300 emulacji wzmacniaczy, efektów i zestawów głośnikowych. Zapewnia on bardzo dobrą jakość dźwięku z bezszumowym bypassem.

Wady

Mniej doświadczone osoby przyznają, że korzystanie z urządzenia początkowo sprawiało im kłopot. To multiefekt przydatny przede wszystkim w studio nagraniowym i podczas występów na scenie.

Podsumowanie

Sprzęt daje możliwość używania do 6 efektów w tym samym czasie. Dobrze sprawdza się nie tylko w przypadku gitary elektrycznej, ale i basowej. Model ma wbudowany looper, 3 wielofunkcyjne przełączniki oraz funkcję USB interface audio. Wyposażono go też w niezbędne złącza, w tym wejście na zewnętrzny pedał ekspresji.

Rozważ też

Zalety

To profesjonalny efekt typu Delay, który zamknięto w niebieskiej, eleganckiej obudowie. Produkt ma kompaktowe wymiary i z pewnością zmieści się w pokrowcu gitary. To doskonały wybór dla muzyków, którzy często podróżują.

Wady

Gałki na obudowie odpowiadające za zmianę ustawień dźwięku często przesuwają się podczas przypadkowego, lekkiego dotknięcia. W czasie koncertu trzeba więc uważać, aby nie zmienić nagle brzmienia gitary.

Podsumowanie

Sprzęt jest łatwy w obsłudze, dlatego mogą z niego korzystać doświadczeni, jak i początkujący muzycy. Atutem urządzenia jest niski poziom szumów. Poza tym produkt może być zasilany na dwa sposoby – bateriami lub po podłączeniu zewnętrznego zasilania. Możemy więc używać efektu w miejscu bez dostępu do prądu.

 

 

5 najlepszych multiefektów gitarowych. Opinie w 2024 roku

 

Wzmacniacz pozwoli Ci na osiągnięcie profesjonalnego brzmienia gitary w domowych warunkach. Wybór właściwego dla siebie modelu zależy od potrzeb. Zastanów się, czy planujesz go używać w domu, czy w trakcie koncertów. Poniższy ranking multiefektów gitarowych został stworzony z myślą o osobach, które lubią tworzyć wysokiej jakości muzykę.

 

1. Zoom G1X Four Multiefekt Gitarowy

 

Jednym z najbardziej popularnych multiefektów gitarowych jest Zoom G1X Four. To model mający 71 wbudowanych efektów, a jednocześnie można używać maksymalnie 5. Do zarządzania nimi służy specjalne oprogramowanie Guitar Lab. Sprzęt ma wbudowany looper dający możliwość nagrywania 30-sekundowych dźwięków w jakości CD (z płynnym zapętleniem).

Urządzenie ma kompaktowe wymiary i jest lekkie, co pozwala na jego wygodne przewożenie. Obsługa sprzętu nie jest trudna, wyposażono go w podświetlany wyświetlacz LCD. Model jest zasilany 4 bateriami AA, można go też podłączyć do sieci, w zależności od własnych potrzeb.

Multiefekt został doceniony przez gitarzystów za dostępność wszystkich potrzebnych złączy (m.in. wyjście słuchawkowe i wejście typu jack na kabel gitarowy) oraz ciekawe funkcje. Przykładem jest Auto Save, czyli opcja pozwalająca na automatyczne zapisanie wszystkich parametrów brzmień. Co więcej, urządzenie można bez trudu zintegrować z pedałami gitarowymi, których zwykle używamy w czasie gry.

Multiefekt gitarowy Zoom G1X Four ma wymiary: 16 cm x 22 cm i waży 610 g. Może on być zasilany na dwa sposoby: Bateriami AA lub sieciowo.

 

Zalety

Dostępność niezbędnych złączy: Sprzęt wyposażono w złącza, które mogą się przydać. To m.in. wyjście słuchawkowe, wejście na kabel gitarowy oraz wejście AUX typu jack służące do podłączenia przenośnego odtwarzacza muzyki.

Kompaktowe wymiary: Multiefekt nie jest duży, dlatego można z nim wygodnie podróżować, np. do studia nagraniowego.

Funkcja Preselect: Urządzenie ma funkcję Preselect pozwalającą na ciche wybieranie brzmienia w czasie odtwarzania bieżącej ścieżki.

Możliwość integracji z pedałami: Jeśli okaże się to konieczne, możemy z łatwością zintegrować multiefekt z pedałami gitarowymi.

Wiele efektów do wyboru: Sprzęt daje nam dostęp do 71 różnych efektów, jednocześnie możemy wykorzystywać 5 (maksymalnie).

 

Wady

Brakuje zasilacza: Jeżeli chcemy używać urządzenia po podłączeniu do gniazdka, a nie w trybie zasilania bateriami, musimy samodzielnie dokupić zasilacz. Element ten nie znajduje się w zestawie.

 

 

 

 

2. Multiefekt Gitarowy Line 6 HZ Stomp

 

Sprzęt Line 6 HZ Stomp bardzo dobrze sprawdza się zarówno w studio nagraniowym, jak i w czasie występów na scenie. Daje on dostęp do ponad 300 różnych efektów, symulacji wzmacniaczy oraz kolumn. Co istotne, urządzenie jest odpowiednie nie tylko dla osób grających na gitarze elektrycznej, ale i basowej.

Multiefekt ma potrzebne złącza: Wejście i wyjście L/R, wejście AUX, wyjście słuchawkowe, Midi in/out, a nawet wejście na zewnętrzny pedał ekspresji. Do obsługi urządzenia służy kolorowy wyświetlacz LCD, 3 wielofunkcyjne przełączniki oraz pokrętła. W zestawie znajduje się zasilacz 9 V.

Kupujący pochlebnie wypowiadają się na temat sprzętu. Uważają oni, że to nowoczesny multiefekt gitarowy, który mimo niewielkich wymiarów można wykorzystać na wiele sposobów. Urządzenie zapewnia wysoką jakość dźwięku i bezszumowy bypass, ponadto pozwala na wykorzystywanie do 6 różnych efektów w tym samym czasie, razem z looperem i możliwością wgrywania odpowiedzi impulsowych.

Line 6 HZ Stomp to multiefekt ważący 800 g. Jego wymiary to: 17,8 cm x 12,6 cm x 6,6 cm. Urządzenie ma ponad 300 efektów.

 

Zalety

Do gitary elektrycznej i basowej: Sprzęt został wyposażony w wiele ciekawych efektów i funkcji, dlatego dobrze nadaje się dla osób grających na gitarze elektrycznej, a także basowej.

Możliwość podłączenia zewnętrznego pedału ekspresji: Urządzenie pozwala na podpięcie zewnętrznego pedału ekspresji. Ma ono też pętlę do współpracy z zewnętrznymi efektami.

Zasilacz w zestawie: Razem z multiefektem gitarowym otrzymujemy w zestawie zasilacz 9 V, niezbędny do korzystania z urządzenia.

Wbudowany looper: Ponieważ sprzęt ma wbudowany looper, możemy nagrać i odtworzyć dźwięk zapętlony w odpowiednim odstępie czasowym. To pozwala m.in. na nałożenie dwóch ścieżek, aby ćwiczyć do nich melodię.

 

Wady

Głównie dla doświadczonych muzyków: Multiefekt na pewno spełni oczekiwania doświadczonych muzyków. Osoby początkujące twierdzą, że obsługa sprzętu jest nieco kłopotliwa.

 

 

 

 

3. TC Electronic Flashback Mini Delay Efekt gitarowy

 

Godnym uwagi multiefektem gitarowym, który zyskał uznanie wielu muzyków, jest TC Electronic Flashback Delay. Prezentowane urządzenie ma zasilanie akumulatorowo-sieciowe. W związku z tym możemy korzystać ze sprzętu także w miejscach, w których dostęp do źródła energii jest ograniczony lub niemożliwy.

Multiefekt ma opcję TonePrint. Dzięki niej użytkownik może wybrać gotowe ustawienia przygotowane przez znanych na całym świecie gitarzystów. W efekcie muzyk nie traci czasu, a dodatkowo ma pewność, że wybrane ustawienia są dobre. Model samodzielnie ustawia tempo (Audio Tapping) – wystarczy zagrać fragment utworu. Jest to duże ułatwienie, szczególnie dla osób początkujących. Produkt ma niebieską obudowę i odpowiednio duże przyciski.

Osoby, które przetestowały multiefekt gitarowy TC Electronic Flashback Delay są z niego zadowolone. Wiele osób w swoich opiniach zaznacza, że obsługa urządzenia nie jest trudna, dlatego też model jest polecany także dla gitarzystów z niewielkim doświadczeniem. Urządzenie zostało wyposażone w looper.

TC Electronic Flashback Delay to multiefekt gitarowy z zasilaniem akumulatorowo-sieciowym. Produkt ma niebieską obudowę.

 

Zalety

Wymiana baterii: Urządzenie może być zasilane baterią, dlatego będzie odpowiednie dla podróżujących muzyków. Jak zapewniają osoby, które miały okazję przetestować prezentowany multiefekt, wymiana akumulatora jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Audio Tapping: Produkt ma opcję Audio Tapping, dzięki której nabijanie tempa jest proste. Nie trzeba rytmicznie stukać w przyciski – wystarczy zagrać fragment utworu, a urządzenie automatycznie dopasowuje swoje ustawienia do melodii.

TonePrint: Funkcja TonePrint stanowi duże ułatwienie podczas grania. Opcja ta daje możliwość instalowania gotowych ustawień delaya przygotowanych przez światowej klasy gitarzystów, co ułatwia użytkowanie sprzętu i zwiększa możliwości.

 

Wady

Wykonanie: Nieliczni użytkownicy twierdzą, że jakość wykonania produktu mogłaby być nieco lepsza. Obudowa jest podatna na zarysowania, a przyciski do sterowania urządzeniem czasami się zacinają.

 

 

 

 

4. Boss GT100 V.2 multiefekt gitarowy

 

Boss GT-100 to model, który produkuje dźwięk podobnie do odtwarzaczy vintage. Produkt został zaprojektowany w taki sposób, aby gwarantować odtwarzanie oryginalnych brzmień. Sprzęt wyposażony jest w duży zakres regulacji dźwięku, w której znajdziesz style klasyczne i nowoczesne.

Produkt ten ma wbudowany podwójny ekran LCD, który ułatwia jego obsługę. Do multiefektu dołączonych jest 8 gałek, które pozwalają na łatwą regulację ustawień. Model ten ma także wzmocnienie COSM. Sprzęt ma także funkcję AMP CUSTOMIZE, która daje możliwość przerabiania klasycznych brzmień w nowy sposób.

Urządzenie wyposażone jest w wejścia Jack: 1/4″ i AUX IN, a także wyjścia 1/4″ oraz interfejs USB. Produkt można podłączyć do prądu za pomocą zasilacza (9 V). Model wyposażony jest w pedał ekspresji, który ułatwia jego kontrolę. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za łatwość tworzenia oczekiwanego brzmienia.

Multiefekt gitarowy Boss GT-100 ma wymiary: 54,2 cm x 27,1 cm x 8 cm, a jego waga to 4,8 kg. Produkt jest zasilany sieciowo.

 

Zalety

Interfejs: Wygodny, dobrze przemyślany interfejs sprawia, że wybranie preferowanych ustawień nie jest trudne. W efekcie urządzenie będzie odpowiednie także dla muzyków, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z tego typu sprzętów.

Boss Tone Studio: Produkt jest kompatybilny z aplikacją Boss Tone Studio pozwalającą w łatwy sposób edytować brzmienie multiefektu z poziomu komputera.

Procesor: Urządzenie wyposażono w wydajny procesor, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że model będzie się zacinał w trakcie użytkowania.

 

Wady

Zasilacz: Niektóre osoby uważają, że długość kabla zasilającego powinna być nieco większa.

Pedał: Część osób twierdzi, że pedał czasami się zacina, co zmniejsza komfort w trakcie grania.

 

 

 

 

5. Line 6 Pocket Pod multiefekt gitarowy

 

Line 6 Pocket POD to bardzo mały i poręczny wzmacniacz. Jednocześnie jest to model, który pozwala na osiągnięcie mocnego i intensywnego brzmienia. Sprzęt przeznaczony jest dla początkujących gitarzystów.

Użytkownik ma do dyspozycji 300 brzmień. Można także tworzyć na nim nowe. Ponadto model wyposażony jest w 32 efekty. Produkt ten zasilany jest 4 bateriami AAA. Można go także podłączać do prądu za pomocą zasilacza. Urządzenie wyróżniają niewielkie rozmiary. To sprawia, że można je z łatwością zabierać ze sobą.

Sprzęt ten wyposażony jest w wiele wejść i wyjść, które pozwalają na podłączenie zewnętrznych urządzeń audio lub słuchawek. Ponadto dzięki interfejsowi USB, możesz podłączyć produkt do komputera i korzystać z brzmień dostępnych w Internecie. Multiefekt obsługuje się za pomocą joysticka. Użytkownicy twierdzą, że model ten sprawdza się szczególnie dobrze do domowego użytku. Doceniają oni także dużą ilość brzmień.

Multiefekt gitarowy Line 6 Pocket POD ma zasilanie akumulatorowo-sieciowe. Produkt ma dwa wejścia gitarowe typu 1/4 Jack.

 

Zalety

Wymiary: Multiefekt ma kompaktowe wymiary, dlatego bez problemu zmieści się w każdym futerale. Biorąc pod uwagę możliwość zasilania produktu bateriami, jest to model, który okaże się niezawodny np. do grania ulicznego.

Słuchawki: Istnieje możliwość podłączenia słuchawek do urządzenia, dzięki czemu możemy doskonalić swoje muzyczne umiejętności, nie przeszkadzając przy tym domownikom. Jest to szczególnie istotne dla początkujących gitarzystów, którzy nie mają doświadczenia w graniu.

 

Wady

Szum: W niektórych komentarzach można przeczytać, że urządzenie czasami generuje nieprzyjemny dla ucha szum.

Obsługa: Konsumenci wskazują, że aby poznać wszystkie, oferowane przez sprzęt funkcje trzeba poświęcić dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki multiefekt kupić? 

 

Grając na gitarze, większość osób trafia na taki moment, w którym chce czegoś więcej. Nie wystarcza już zwykła linia melodyczna i chwyty. Właśnie dla nich zostały stworzone urządzenia nazwane multiefektami. Pomagają nam wytworzyć brzmienie obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby poszerzyć muzyczne spektrum i zaprezentować zupełnie inne dźwięki. Sprzęt ten jest całkiem nowy na rynku, dlatego możesz niewiele o nim wiedzieć. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie poradnik, który podpowie Ci, jaki multiefekt wybrać.

Multiefekty, czy kostki?

Kostki, które modulują dźwięki na gitarze elektrycznej istnieją już od jakiegoś czasu. Wraz z rozwojem muzyki rockowej i metalowej, pozwalały one na wyprodukowanie coraz to ciekawszych brzmień. Jednak z czasem, nowych efektów przybywało, a obsługiwanie wszystkich kostek nie było już takie proste. Mimo, że jakość dźwięku na nich jest wciąż stosunkowo lepsza, to multiefekt, potrafi zebrać je wszystkie w jednym urządzeniu i ułatwić nam obsługiwanie wzmacniacza. Oprócz tego, jest o wiele tańszy niż pojedyncze kostki. Na urządzeniu tego typu znajdziemy bardzo dużą ilość brzmień, które możemy wypróbować bez żadnego problemu.  

 

Rodzaje efektów– jaki multiefekt jest najlepszy?

W multiefektach znajdziemy bardzo wiele poszczególnych efektów. To od nas zależy, jakie nas interesują, i jakie brzmienie chcemy osiągnąć. Pośród nich znajdziemy:

fuzz – jest to najstarszy rodzaj brzmienia przesterowanego. Jest to efekt dla tych osób, które pragną wytworzyć dźwięki na podobieństwo Rolling Stonesów, czy Jimmiego Hendrixa. Jest nieodzowny do grania starszych brzmień.

overdrive – podobnie jak fuzz, efekt ten nada naszej grze brzmienie starego, klasycznego rocka. Możemy go regulować i wybrać przybrudzenie dźwięku lub klarowną melodię. Jest to jeden z popularniejszych modulatorów muzyki i każdy najlepszy multiefekt powinien go mieć.

distortion – działa o wiele silniej niż wspomniane już fuzz i overdrive. Pozwoli nam na zmienienie zwykłego brzmienia na typowy hard rock i heavy metal. Jeżeli jesteś więc fanem takiego typu muzyki, to ten efekt jest dla Ciebie. Nie ma on problemu nawet z najcięższym brzmieniem.

chorus – efekt ten umożliwi nam stworzyć złudzenie, że zamiast na jednej, gramy na dwóch gitarach. Nada to brzmieniu głębi.

compressor – efekt ten zniweluje bardzo duże różnice pomiędzy mocnym, a delikatnym graniem. Sprawi, że gra będzie brzmiała bardziej stonowanie i monotonnie. Unikniemy przez to zbyt cichego lub zbyt mocnego uderzenia w struny.

delay – jak podpowiada nam nazwa, nadaje to naszej grze opóźnionego echa, które powtarza każdy dźwięk, jaki wyprodukujemy. Jest to bardzo popularny efekt wykorzystywany przez najsłynniejsze rockowe zespoły. Powinien być więc na wyposażeniu u każdego gitarzysty elektrycznego.

flanger i phaser – działają one w podobny sposób, to znaczy, przeciągają dźwięk, który produkujemy.

harmonizer (pitch shifter) – jest to efekt, który tworzy dźwięki na wzór tych granych w danym momencie i odtwarza je równo po kilku setnych lub kilku sekundach (w zależności jak go ustawimy). W efekcie, ma się wrażenie, że słyszymy dwie lub nawet trzy gitary, podczas gdy obsługujemy tylko jedną.

looper – efekt ten nagra część utworu, a potem odtworzy go, w tym momencie, w którym chcemy. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy nie mamy partnera do gry, a potrzebne są nam dwie linie melodyczne.

noise gate – jest to opcja, która pozbędzie się szumów zakłócających brzmienie. Pojawiają się one najczęściej przy przesterach. Jeżeli go posiadasz, to zadbaj oto, aby nie zabrakło noise gate na Twoim multiefekcie.

octaver – oprócz dźwięku, który gramy, po bardzo krótkim czasie zostanie wyprodukowany dźwięk, który oddalony jest od oryginalnego o oktawę lub dwie. Pozwala nam to nadać naszej grze głębi i wielowarstwowości.

reverb – jest to efekt, który z pewnością znajdziemy w zwykłym wzmacniaczu. Niestety, najczęściej działa on w nich dość słabo. Dlatego, jeżeli chcemy uzyskać efekt pogłosu, który rozejdzie się nawet po dużej hali, a zupełnie wypełni małe pomieszczenie, to jest to opcja dla Ciebie.

tremolo – jest to efekt, który pomoże wytworzyć nam tremolo i wibrato, którego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć mając do dyspozycji jedynie nasze palce. Działa to na zasadzie zmieniania częstotliwości dźwięku.

tuner – jest to po prostu efekt, która pozwoli nam nastroić gitarę w bardzo krótkim czasie. Możemy to zrobić nawet w bardzo głośnym otoczeniu lub w bardzo krótkiej przerwie pomiędzy utworami.                                 

wah – wah – jest to jeden z najpopularniejszych efektów. Odpowiedzialny jest za słynne kwakanie gitary. Możemy wybrać wah-wah automatyczny, który będzie działać bez naszej interwencji lub kwakanie manualne, które załączy się po naciśnięciu guzika.

 

Multiefekty w dobrej cenie

Cena urządzeń tego typu zwykle zależy od ilości efektów na nim dostępnych, a także od jakości wykonania sprzętu. Jedne z najtańszych modeli możemy nabyć już za około 200 zł. Multiefekty z całą paletą brzmień zwykle kosztują od 700 zł do nawet 2 000 zł.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ