Ranking 9 najlepszych gitar w 2024

Ostatnio aktualizowane: 06.11.24

 

Gitar – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Gitara elektroakustyczna Fender Squier SA-105CE to propozycja zarówno dla wirtuozów w dziedzinie muzyki, jak i początkujących instrumentalistów. Białe markery umieszczone na gryfie gitary, początkującemu muzykowi, znacznie ułatwiają naukę gry. Według profesjonalistów na tym sprzęcie muzycznym można zagrać różnego rodzaju gatunki muzyczne, np. folk, country, a także ballady. Ciekawą propozycję stanowi też sprzęt Yamaha C40. Eksperci uważają, że naukę gry na instrumencie najlepiej zacząć właśnie od gitary klasycznej, dzięki której osoba początkująca w dziedzinie muzyki łatwiej przyswoi podstawowe umiejętności. Yamaha C40 dobrze sprawdza się podczas gry zarówno przy ognisku, jak i na kameralnym spotkaniu rodzinnym.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gitara przykuwa uwagę swoim wyglądem. Przede wszystkim ze względu na chromowane klucze znajdujące się na wąskiej główce instrumentu. Sprzęt muzyczny jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Dobrze dopasowuje się do korpusu ciała, a także nie obciąża kręgosłupa ani rąk.

Wady

Zdarza się, że podczas gry klucze wydają niesatysfakcjonujące dźwięki. Jest to wynikiem niedopasowanych otworów do śrub. Wnętrze gitary nie jest wykończone perfekcyjnie, czasami są tam pozostałości po kleju.

Podsumowanie

Jest to typowa gitara elektroakustyczna, która daje możliwości rozwoju osobom początkującym, a także tym o wyższym stopniu zaawansowania w grze. Jest ona wyposażona w 6 strun i 20 progów. Do produkcji płyty nawierzchniowej użyto świerku.

Drugi wybór

Zalety

Model ma bardzo miękki gryf, dzięki czemu nadaje się do wszelkiego rodzaju ćwiczeń i wprawek. Pomimo że gitara jest przeznaczona dla osób początkujących, dźwiękiem dorównuje wyższej jakości sprzętom muzycznym. Można ją bardzo łatwo nastroić, nawet przy użyciu aplikacji telefonicznej.

Wady

Jeśli chodzi o techniczne wykonanie sprzętu, w pewnych miejscach można zauważyć niedociągnięcia malowania. Brakuje znaczników kropek na progach.

Podsumowanie

Sprzęt muzyczny ma rozmiar 4/4, co oznacza, że jest przeznaczony dla dorosłych. Struny są wykonane z nylonu. Płyta nawierzchnia została wykonana przy użyciu świerku. Długość całkowita gitary wynosi 994 mm.

Rozważ też

Zalety

Jest to nieduża gitara, dopasowana do małych rąk dzieci. Została ona pokryta lakierem z wysokim połyskiem, co dodaje jej luksusu i elegancji. Przy doborze odpowiednich strun, dźwięki wydawane przez gitarę, są bardzo dobrej jakości.

Wady

Po długotrwałym użytkowaniu może odkleić się mostek. Nie ma haczyków, do których przypina się pasek utrzymujący gitarę w jednej pozycji na tułowiu.

Podsumowanie

Gitara ma rozmiar 3/4, czyli jest przeznaczona dla dzieci ok 10. roku życia. Progi są wykonane z mosiądzu, a płyta przednia z drewna lipowego. Długość menzury wynosi około 580 mm. Instrument ma 6 strun. Dodatkowo klucze są niklowane.

 

 

9 najlepszych gitar. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking gitar, który pokazuje, jakie instrumenty warto wybrać dla poszczególnych osób, w zależności od wieku, predyspozycji i doświadczenia. Jeśli jesteś wirtuozem muzyki, masz swoje preferencje i wymagania, to zestawienie z pewnością pomoże Ci w ustaleniu, jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Gitara elektroakustyczna

 

1. Gitara Akustyczna Fender Squier SA-105CE

 

Fender Squier SA-105CE jest instrumentem muzycznym elektroakustycznym. Ten sprzęt umożliwi Ci zagranie utworów z różnych gatunków muzycznych. Gitara jest przeznaczona zarówno dla zaawansowanych gitarzystów, jak i dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z muzyką. Białe kropki, które zostały umieszczone na gryfie, są dużym ułatwieniem dla osób, które jeszcze nie radzą sobie z profesjonalną grą. 

Gitara elektroakustyczna ma 6 strun oraz 20 progów. Do jej produkcji wykorzystano drewno świerkowe. Stylowy, czarny kolor, a także chromowane klucze, znajdujące się na wąskiej główce gitary, dodają jej elegancji. Dzięki temu, że sprzęt jest wyposażony w gniazdo, można potraktować go jako instrument elektryczny, mającą swoje zastosowanie w trakcie kameralnych koncertów.  Może też być używany podczas spotkań z bliskimi lub jako sprzęt akustyczny 

Opinie konsumentów wskazują, że jest to dobra gitara elektroakustyczna. Większość z nich poleca ten sprzęt, twierdząc, że jego konstrukcja świadczy o wytrzymałości i pozwala na długotrwałą eksploatację. 

 

 

 

 

Gitara dla początkujących

 

2. Yamaha C40 gitara klasyczna

 

Szukając dobrej jakości gitary klasycznej, powinieneś zwrócić uwagę na model Yamaha C40. Jego głównym adresatem są osoby zaczynające naukę gry na instrumencie. Ma on odpowiednio miękki gryf, dzięki czemu ćwiczenie na nim nie będzie sprawiało problemów. Dodatkowo edukację ułatwiają struny, które łatwo się stroi. Od czasu wprowadzenia gitary na rynek, w latach 90-tych, była ona wielokrotnie nagradzana i wyróżniania na całym świecie.

Jest to lśniący instrument sześciostrunowy, którego płyta wierzchnia została wykonana z drewna świerkowego. Menzura gitary ma 650 mm. Sprzęt jest najczęściej wybieranym instrumentem pośród nauczycieli gry na gitarze. Bardzo dobrze sprawdza się też jako akompaniament do śpiewu podczas rodzinnych ognisk. 

Kupujący zaznaczają, że jest to gitara dla początkujących ale także średnio zaawansowani muzycy mogą być zadowoleni z jakości brzmienia i wykonania instrumentu. Uważają oni, że sprzęt jest bardzo wytrzymały i nadaje się do użytkowania przez długie lata.

 

 

 

 

Gitara ¾

 

3. Alvera ACG100 3/4 Gitara klasyczna

 

Sprzęt muzyczny Alvera ACG100 3/4 jest dobrym wyborem dla początkujących gitarzystów. Dzięki rozmiarowi nadaje się do nauki gry przez dorosłych dzieci poniżej 13. roku życia. Gitara 3/4 cechuje się solidnym wykonaniem i wygodnym w użytku gryfem. Co więcej, zestaw zawiera: pokrowiec, tuner oraz zapasową baterię. 

Instrument został wyprodukowany z drewna lipowego, co nadaje dźwiękom charakterystyczne tony. Jednakże materiałem, z jakiego zrobiono gryf, jest mahoń. Długość menzury wynosi około 580 mm. Sprzęt został wyposażony w sześć strun. Jest on przeznaczony dla osób praworęcznych. Ponadto uniwersalny, czarny kolor powinien trafić we wszystkie gusta konsumentów. Elegancji instrumentowi dodaje lakier, który tworzy na gitarze lśniącą powłokę. 

Opinie o gitarach tego typu są bardzo pozytywne, jak zauważają gitarzyści sprzęt dobrze sprawdza się jako pierwszy instrument do nauki gry podstawowych akordów. Struny oraz gryf, które zostały zastosowane w gitarze, są bardzo miękkie i nie zniechęcają młodych uczniów do wielogodzinnych ćwiczeń.

 

 

 

 

Gitara dla dzieci

 

4. Hape Gitara Ukulele Niebieski E0317

 

Dobra i tania gitara powinna Ci się kojarzyć z modelem Hape E0317. Ze względu na mały rozmiar i cztery struny, wyglądem przypomina ukulele. Używanie jej to świetny sposób na rozwijanie umiejętności u małego dziecka. Ciekawy design z pewnością zainteresuje malucha. Prezentowana gitara dla dzieci jest skonstruowana z solidnego drewna.  

Sprzęt przeznaczono dla dzieci w wieku przedszkolnym, powyżej 3. roku życia. Wymiary zabawki to 53,5 cm x 17,5 cm x 6,5 cm. Gitarą mogą zainteresować nie tylko rodzice, ale również nauczyciele prowadzący przedmioty o tematyce muzycznej. Dzięki temu, że instrument jest niewielki, dziecko może go łatwo trzymać i tym samym nauka staje się łatwiejsza. 

Kupujący twierdzą, że po zakupie zabawki, zauważają większą kreatywność w działaniach swoich dzieci. Są one spokojniejsze i bardziej wrażliwe na muzykę, a dom jest wypełniony przyjemnymi dźwiękami strun.

 

 

 

 

Mała gitara

 

5. Yamaha GL-1-BL guitalele z pokrowcem

 

Jeśli chcesz grać na gitarze, ale instrumenty dużych rozmiarów Cię nie zadowalają, Yamaha GL-1-BL na pewno przykuje Twoją uwagę.  Jest to mała gitara w stylu ukulele. Jej wielkość oraz miękki pokrowiec Gig Bag, dołączony do zestawu, pozwalają na zabranie jej ze sobą w prawie każde miejsce. Będzie ona dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy w podróż chcesz zabrać instrument, ale masz mało miejsca w bagażu lub samochodzie. 

Struny gitary są wykonane z nylonu. Długość menzury wynosi 433 mm, a grubość pudła rezonansowego – 70 mm. Do produkcji przedniej płyty zastosowano drewno świerkowe. Klucze są niklowane. Sprzęt został wyposażony w 6 strun. Czarny, matowy kolor ładnie się prezentuje.

Test gitar pozwolił ustalić, że prezentowany model jest jednym z solidniejszych. Instrument jest bardzo ceniony ze względu na relaksujące brzmienie.

 

 

 

 

Gitara jazzowa

 

6. Washburn HB 35 Gitara Jazzowa

 

Prezentujemy instrument muzyczny Washburn HB 35. Jest to wysokiej klasy gitara jazzowa typu hollow-body. W przeciwieństwie do zwykłych gitar elektrycznych, ten instrument wydaje cieplejsze i pełniejsze dźwięki, dlatego świetnie sprawdza się podczas grania utworów z takich gatunków muzycznych jak: jazz, blues lub klasyczny rock’n’roll. Korpus instrumentu, jego boki, tył oraz gryf, zostały wykonane z drewna klonowego. Przy konstruowaniu podstrunnicy zastosowano drewno palisandrowe. 

Sprzęt wyposażono w 22 progi, 6 strun i 4 potencjometry, a szerokość siodełka wynosi 43 mm. Design instrumentu od razu przykuwa uwagę. Szyku dodają mu markery wykonane z masy perłowej. Złote elementy kojarzą się z luksusem, czarny kolor przywodzi na myśl elegancję i pewną tajemniczość, a czerwony dodaje pikanterii. 

Konsumenci twierdzą, że sprzęt, pod względem jakości brzmienia, można porównać z kilkukrotnie droższymi instrumentami, dostępnymi na rynku. Ponadto jest to jedna z najlżejszych gitar elektrycznych oferowanych przez sklepy muzyczne. 

 

 

 

 

Gitara 12 strunowa

 

7. Ibanez PF1512 NT Gitara akustyczna

 

12 strunowa basowa gitara Ibanez PF1512-NT jest ciekawą propozycją dla osób, które lubią nieoczywiste rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu zróżnicowanych kształtów instrumentów japońska marka zdobyła ogromną popularność wśród wielu profesjonalnych gitarzystów. Sprzęt zapewni Ci tzw. rasowe brzmienie, które bardzo dobrze współgra z wokalem i innymi instrumentami. Dodatkową zaletą gitary jest to, że zapewnia wysoki komfort gry. 

Instrument jest przeznaczony dla osób praworęcznych. Został wyprodukowany głównie z mahoniu, palisandru i świerku, z błyszczącym wykończeniem. Szerokości siodełka i gryfu wynoszą 45 mm, a promień podstrunnicy – 400 mm. Menzura ma 648 mm długości. W sprzęcie zastosowano 20 progów. 

Na temat tej gitary wypowiada się wielu doświadczonych i początkujących artystów muzycznych, co świadczy, że jest to sprzęt popularny w świecie gitarzystów. Jego użytkownicy dostrzegają solidne wykonanie, nie ma on skaz. 

 

 

 

 

Gitara Yamaha

 

8. Yamaha APX T2 BL Travel gitara akustyczna

 

Polecamy akustyczną gitarę Yamaha APXT2 BL, która jest mniejszą wersją modelu APX500II. Jej rozmiar to 3/4. Została ona pomniejszona, aby stać się bardziej poręczną od pierwotnej wersji instrumentu. Podczas długich tras koncertowych lub podróży ochronę zapewni jej pokrowiec dołączony do zestawu. Sprzęt ma wbudowany tuner, dzięki któremu nie trzeba inwestować w dodatkowe akcesoria do strojenia gitary. 

Gitara Yamaha ma 6 strun o długości 580 mm oraz 21 progów. Szerokość gryfu wynosi 43 mm. Sprzęt waży 4,5 kg. Jest to model dla osób praworęcznych. Podczas produkcji zostały użyte różnego rodzaju materiały, między innymi: mahoń, palisander i świerk. Czarny, połyskujący kolor dodaje gitarze szykowności i elegancji.  

Osoby, które kupiły ten model, twierdzą, że sprawdza się on również w przypadku nauki gry na instrumencie przez dzieci. Niewielkie gabaryty umożliwiają stabilne trzymanie sprzętu w odpowiedniej pozycji, tym samym nie zniechęcając do dalszej edukacji. Pomimo że model ten jest niewielkich rozmiarów, brzmi jak pełnowymiarowa gitara. 

 

 

 

 

Gitara Gibson

 

9. Gibson Les Paul Standard 2024 Seafoam Green

 

Elektryczna gitara Gibson LES PAUL STANDARD to jeden z najlepszych instrumentów gitarowych na świecie. Dzięki ulepszonym przetwornikom BURSTBUCKER PROS’ sprzęt jest uznawany za wyznacznik jakości wykonania i brzmienia. Podczas produkcji gitary został zastosowany asymetryczny profil gryfu oraz odciążenie Ultra Modern, co powoduje, że sprzęt uznawany jest za najwygodniejszy pośród wszystkich modeli instrumentów gitarowych. 

Gitara Gibson została wykonana z połączenia mahoniu, klonu oraz palisandru. Ma ona 6 strun i 22 progi. Sprzęt jest wyposażony w 4 potencjometry oraz 1 trójpozycyjny przełącznik. W modelu zastosowano technologię umożliwiającą bardzo szybkie nastrojenie. Staje się to niezwykle pomocne podczas koncertów na żywo. Sprzęt dobrze sprawdza się w trakcie gry mistrzowskich solówek. 

Zgodnie z opinią kupujących, można stwierdzić, że jest to model bardzo ceniony w świecie muzycznym. Sam design sprawia ogromne wrażenie. Często staje się odpowiedzią na wątpliwości potencjalnych kupców, co do posiadania tej gitary. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gitarę kupić?

 

W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najlepsza gitara i czym sugerować się podczas zakupu instrumentu. Każdy przecież zdaje sobie sprawę z tego, że nauka gry na gitarze będzie przyjemna tylko wtedy, kiedy sprzęt będzie odpowiednio dobrany. Jak kupić dobry model? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i wybierz dobrej jakości produkt.

 

 

Rodzaje gitar

Osoby początkujące, które nie mają jeszcze ściśle określonych wymagań co do sprzętu muzycznego, często zastawiają się, jaki rodzaj gitary wybrać do nauki. Wszystko zależy głównie od preferencji muzycznych i tego, jaką muzykę chcemy grać. W sklepach znajdziemy gitary:

* akustyczne,

* klasyczne,

* elektryczne.

Gitara akustyczna ma metalowe struny, wąski i zaokrąglony gryf, a także duże pudło rezonansowe. To jej cechy charakterystyczne. Choć często jest postrzegana jako instrument akompaniujący, dobrze sprawdza się także do solowej gry (wiele zależy tutaj od umiejętności muzyka). Metalowe struny gwarantują donośny dźwięk. Z uwagi na to, że gryf jest stosunkowo wąski, łatwiej łapie się akordy. Doceni to każdy początkujący gitarzysta, który nie ma jeszcze żadnego doświadczenia i dopiero uczy się, jak poprawnie grać. Wąski gryf może być jednocześnie wadą, bo trudne okazuje się granie pojedynczych dźwięków (łatwo poruszyć także inną sąsiadującą strunę). Gitara akustyczna jest idealna do grania nastrojowych ballad. Składa się ona z 6 strun, choć w sklepach muzycznych dostępne są też modele z 12 strunami, które wzbogacają brzmienie i dają wrażenie, jakbyśmy grali na dwóch instrumentach jednocześnie.

Do wyboru mamy też gitarę akustyczno-elektryczną, która jest wyposażona w mikrofon i przetwornik magnetyczny albo piezoelektryczny. Tego typu sprzęt łatwo podłączyć do systemu nagłośnieniowego, dlatego też jest chętnie wykorzystywany na koncertach.

Gitara klasyczna ma szerzej rozmierzone struny i płaski gryf. Pudło rezonansowe jest mniejsze niż w przypadku akustyka. Z uwagi na to, że gryf jest szerszy, wydobywanie pojedynczych dźwięków okazuje się łatwiejsze. Nylonowe struny zapewniają cieplejsze brzmienie i są miększe. W rezultacie podczas intensywnych ćwiczeń opuszki palców są mniej narażone na ścieranie. Właśnie z tego powodu gitara klasyczna jest często polecana na początek. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że gryf jest szeroki, w związku z tym palce trzeba mocniej rozciągnąć, aby trafić w daną strunę. Dlatego też nauka akordów zwykle zajmuje więcej czasu. Szeroki gryf może być traktowany jako zaleta, bo gitarzysta od początku ćwiczy dłonie. 

Gitara elektryczna jest polecana dla osób, które mają jasno określone preferencje muzyczne, czyli wiedzą, jaki rodzaj utworów chcą grać. (heavy metal, blues, rock). W tego typu instrumentach strunę do gry przyciska się łatwo, co nie do końca jest dobre dla osób początkujących, ponieważ uniemożliwia wyrobienie odpowiedniej sprawności dłoni.

Niektórzy zaliczają do gitar także ukulele, choć jest to nieco inny instrument szarpany. Swoim wyglądem przypomina zwykłą gitarę, choć jest zdecydowanie mniejszy. Grając na nim można uzyskać ciekawe, ciepłe brzmienie. Ukulele jest używane przede wszystkim jako instrument akompaniujący, choć nadaje się także do gry solowej.

 

Rozmiar gitary

Odpowiadając na pytanie, jaką gitarę wybrać, nie można pominąć kwestii związanych z rozmiarem instrumentu. Najczęściej dobiera się gitary w zależności od wieku osoby grającej. W sklepach można znaleźć instrumenty w rozmiarze:

* 1/4 – dla dzieci do 7. roku życia,

* 2/4 – dla dzieci do 10. roku życia,

* 3/4 – przyjmuje się, że jest to model odpowiedni dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat, choć doświadczenie pokazuje, że z takiego sprzętu korzystają też osoby dorosłe,

* 4/4 – polecane dla młodzieży i dorosłych, jednak dla osób szczupłych, niewysokich taki instrument może być nieco duży.

 

 

Materiał wykonania

Najlepsza gitara musi być zrobiona z wysokiej jakości materiałów, bo tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że to sprzęt na wiele lat. Wpływ na brzmienie instrumentu ma pudło rezonansowe, więc materiał użyty do jego wykonania jest znaczący. Płytę wierzchnią zazwyczaj produkuje się ze świerku i cedru, choć nadaje się do tego każde suche drewno o drobnych słojach. Pudło rezonansowe ma ożebrowania, które wzmacniają konstrukcję instrumentu.

Użyty do produkcji materiał musi być wytrzymały, jednak na trwałość instrumentu będzie miało wpływ nie tylko to, z czego wykonano sprzęt, ale także w jaki sposób jest on przechowywany. Przenosząc gitarę, należy pamiętać o dobrej jakości pokrowcu. Czasami to akcesorium jest dołączone do zestawu.

 

Waga

Na komfort grania duży wpływ ma waga gitary. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej utrzymać nam instrument. Jeśli sprzęt nie jest ciężki, nasze dłonie wolniej się też męczą, co umożliwia dłuższą grę w maksymalnym skupieniu. Gitara zrobiona z mahoniu, klonu czy jesionu z pewnością będzie cięższa od modelu wykonanego z olchy czy topoli.

 

 

Gitary dla dzieci

W sklepach można znaleźć nie tylko profesjonalne instrumenty, ale też modele przeznaczone dla dzieci. Zwykle takie instrumenty są kolorowe i dlatego też przyciągają wzrok najmłodszych. Zakup tego typu gitary to dobry wybór, kiedy nasze dziecko jest małe, a my chcemy od samego początku pokazywać mu, że gra na instrumencie to coś bardzo przyjemnego. Taka zabawka może skutecznie zachęcić pociechę do podjęcia nauki w przyszłości.

 

Gitary w dobrych cenach

To, ile wydamy na instrument, zależy głównie od rodzaju gitary, jaką wybieramy, producenta i materiału wykonania. Za gitarę klasyczną czy akustyczną przystosowaną dla osób początkujących nie powinniśmy zapłacić więcej niż kilkaset złotych. Bardziej rozbudowane modele, w tym także elektryczne, mogą kosztować kilka, a czasami nawet kilkanaście tysięcy złotych. Za instrument (zabawkę) przeznaczony dla dzieci zapłacimy ok. 100 – 150 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak nastroić gitarę?

Istnieje wiele sposobów na nastrojenie gitary. Dla osób początkujących najprostszym rozwiązaniem jest użycie przeznaczonej do tego aplikacji. Można ją za darmo pobrać na telefon lub tablet. Godną polecenia jest aplikacja Guitar Tuner Free – GuitarTuna. Po zainstalowaniu należy ją włączyć, a następnie wybrać instrument strunowy, który zamierzamy nastroić. Na wyświetlaczu pojawia się główka gitary. Wybieramy, czy chcemy stroić w trybie „AUTO”, jednak początkującym zaleca się wyłączenie tej funkcji. Kolejnym etapem jest wybranie na ekranie struny. Należy uderzyć w wybraną strunę na gitarze, po czym powinien pojawić się komunikat, czy wydany przez strunę dźwięk jest poprawny.

 

 

P2: Ile kosztuje gitara?

Ceny gitar są bardzo zróżnicowane. W zależności od tego, jakie wymagania instrumentowi stawia kupujący oraz czy jest osobą początkującą, czy też wieloletnim gitarzystą. Początkujący zazwyczaj sięgają po sprzęt z niższej półki, czyli taki poniżej 300 zł. Jednakże w przypadku tańszych instrumentów należy wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić różne problemy np. trudności ze strojeniem. Dobre urządzenie dla profesjonalnych muzyków może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny zależą również od rodzaju. Najtańsze są gitary klasyczne, a najdroższe elektryczne.

 

P3: Jak podłączyć gitarę do komputera?

Jednym ze sposobów podłączenia gitary do komputera jest jej wpięcie bezpośrednio do karty dźwiękowej. Aby to zrobić, będzie nam potrzebna oczywiście gitara, komputer, kabel gitarowy oraz przejściówka z dużego jacka na mały. Kiedy mamy wszystkie potrzebne przedmioty, możemy zaczynać. W karcie dźwiękowej mamy trzy wejścia: mikrofonowe i dwa liniowe. Wybór wejścia zależy od instrumentu, który zamierzamy podłączyć. Jeżeli jest to gitara elektryczna powinniśmy, wybrać wejście mikrofonowe, gdyż sygnał w wejściu liniowym bez wzmacniacza może być zbyt słaby. Wejście liniowe dobrze sprawdzi się w przypadku instrumentu z aktywnymi przetwornikami lub elektroakustyków. Ten sposób podłączenia nie gwarantuje nam jednak wysokiej jakości dźwięku.

 

P4: Ile strun ma gitara?

Najczęściej spotykane są gitary mające 6 strun. Jednakże zdarza się, że niektóre modele mogą mieć cztery, pięć, siedem, osiem, dziesięć, a nawet dwanaście strun. Gitary siedmiostrunowe używane są przez współczesne zespoły metalowe. W przypadku gitary 6 – strunowej oraz 10 – strunowej różnica polega na dodaniu do drugiej z nich 4 strun basowych. Ma to na celu oddanie bardziej realnych dźwięków muzyki barokowej oraz renesansowej. W pierwszych gitarach wykorzystywano struny z preparowanych zwierzęcych jelit. Aktualnie najczęściej używane są struny nylonowe, spotykane głównie w gitarach klasycznych lub stalowe stosowana w pozostałych rodzajach gitar (akustycznych, elektrycznych i basowych). 

 

 

P5: Jak założyć struny do gitary?

Aby prawidłowo założyć struny do gitary, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim w komplet dobrych strun, korbkę do nawijania oraz obcinacz. W pierwszym etapie należy poluzować i zdjąć stare struny. Po wykonaniu tej czynności można wyczyścić oraz zakonserwować gitarę. Następnie przystępujemy do zakładania strun. Bierzemy pierwszą i przeciągamy ją przez otwór w mostku. Końcówką struny o długości 6 -7 cm wracamy w kierunku szyjki, robimy pętelkę, przekładamy przez nią strunę i zaciskamy całość. Przechodzimy do mocowania na kluczu. Przeciągamy strunę przez otwór w kluczu, wracamy końcówką w kierunku korpusu, robiąc pętelkę, przekładamy przez nią strunę i mocno zaciskamy. Używając korbki, nawijamy strunę na klucze. Wszystkie etapy powtarzamy kolejno dla każdej struny. Na koniec obcinamy końcówki strun. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ