Ostatnio aktualizowane: 14.04.21

 

Flażolet – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dostępnych jest wiele modeli flażoletów, jednak spośród nich wybraliśmy najbardziej popularne i umieściliśmy w poniższym rankingu, który będzie pomocny przy wyborze tego odpowiedniego. Chętnie kupowanym produktem jest Emuz Flażolet D. Jest on szczególnie polecany osobom początkującym, gdyż jest wygodny w trzymaniu. Brzmienie w modelu jest czyste, ponieważ ustnik wykonano z metalu. Dodatkowym atutem jest prosty design i dostępność w kilku kolorach. Innym produktem, który może Cię zainteresować, jest Flażolet Clarke Sweetone C. Model ma bardzo dobrze dobrany ustnik, więc łatwo z niego wydobyć dźwięk, co chwalą w swoich opiniach użytkownicy. Dodatkowo instrument sprzedawany jest razem z tabelą chwytów i przykładowymi utworami do nauki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

6 najlepszych flażoletów. Opinie w 2021 roku

 

Flażolet to rodzaj fletu, na którym według powszechnej opinii, gra nie jest trudna. Zainteresowanie nim wzrasta, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem. Poniżej prezentujemy ranking flażoletów, znajdują się w nim opisy 6 najbardziej popularnych produktów. Przeczytaj ich opisy, być może zdecydujesz się na zakup któregoś z nich.

 

1. Emuz Flażolet D 

 

Chcesz kupić dobry flażolet w tonacji D, ale zupełnie nie wiesz, na który produkt się zdecydować? Wielu konsumentów stwierdziło za dobry wybór model Emuz Flażolet D. Jest to instrument, którego pielęgnacja oraz konserwacja nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych.

To dobry i tani flażolet wykonano z metalu, dzięki czemu jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Z kolei ustnik jest dobrze wyprofilowany, co zwiększa komfort gry i znacząco ułatwia zadęcie. Instrument wyposażono w 6 tej samej wielkości otworów, jego całkowita długość wynosi 30 cm.

Użytkownicy docenili profesjonalny wygląd modelu Emuz Flażolet D. Jest to produkt polski, który sprzedawany jest w kilku wersjach kolorystycznych. Dlatego mogą z niego korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Według opinii konsumentów stosunek jakości wykonania flażoletu do ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, jest bardzo dobry.

 

 

 

 

2. Flażolet Clarke Sweetone C 

 

Flażolet Clarke Sweetone C to połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnym wykonaniem. Wydobywa się z niego jasny i precyzyjny dźwięk, dlatego jest on dobry zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Flet jest bardzo lekki, gdyż jego waga wynosi 0,1 kg. 

Instrument ma precyzyjny ustnik z tworzywa sztucznego, co pomaga wydobyć czysty i wyraźny dźwięk o dobrej głośności. Podczas gry używamy bardzo mało powietrza, aby uzyskać piękny ton. Flet ma zwężający się otwór, co sprawia, że otwory palcowe są bliżej siebie i zwiększają zakres oraz dokładność wyższych dźwięków. Dodatkowo w zestawie znajduje się tabela chwytów, a także przykładowe utwory do zagrania. Flażolet w tonacji C wykonano ręcznie z wysokiej jakości surowców. Do każdego egzemplarza specjalnie uszyto pokrowiec, który utrzymuje instrument w bezpiecznym stanie.

Internauci w swoich opiniach wyróżniają flażolet za nowoczesny wygląd i precyzyjne wykonanie. Dlatego inwestując w instrument, czy to na początku, czy już w trakcie swojej przygody z muzyką, mamy zapewnioną bardzo dobrą jakość produktu. 

 

 

 

 

3. Flażolet MEG by Clarke D 

 

Jeżeli myślisz o zakupie flażoletu dla swojego dziecka, to MEG by Clarke D będzie dobrym wyborem. Instrument gra bardzo miękko, więc jest bardzo dobry dla osób zaczynających przygodę z muzyką. Flet ma 28 cm długości, dlatego utrzymanie go w dłoniach nie będzie stanowiło problemu dla dziecka. 

Flażolet ma wytrzymały plastikowy ustnik oraz korpus wykonany ze stali szlachetnej, co czyni go bardzo wytrzymałym i lekkim. W komplecie jest tabela chwytów, a także 6 przykładowych utworów, które pomogą w początkowej fazie nauki. Zwężające się otwory palcowe pozwalają wydobyć dźwięk z jeszcze większą dokładnością.

Flażolet MEG by Clarke D to dobry wybór szczególnie dla początkujących i młodych muzyków. Użytkownicy w swoich opiniach chwalą również precyzyjne wykonanie i wygląd instrumentu. Opisywany flet nie jest trudny w pielęgnacji, a co najważniejsze jego ustnik jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

4. Clarke Sweetone D flażolet 

 

Część osób zdecydowała się na zakup modelu Clarke Sweetone D flażolet, co świadczy o tym, że instrument spełnia oczekiwania konsumentów. Jest on dostępny w 6 różnych kolorach. Dodatkowo produkt możemy zakupić zarówno w tonacji C, jak i D.

Flażolet wyposażono w plastikowy ustnik, który jest bardzo dobrze wyprofilowany, dzięki temu łatwo na nim grać. Instrument zapewnia czysty i wyraźny dźwięk o bardzo dobrej głośności. Aby uzyskać piękny ton, wystarczy mała ilość wpuszczonego powietrza, czyli nie ma konieczności mocnego zadęcia. Dlatego może to być flażolet dla dzieci. 

Konsumenci, którzy zainwestowali w instrument twierdzą, że była to dobra decyzja. Model jest bardzo dobrze wykonany, a także lekki. Dlatego nawet długa gra na instrumencie nie będzie męcząca. Opinie o flażoletach są pozytywne z uwagi na etui, które sprzedawane jest razem z produktem.

 

 

 

 

5. Gewa 700519 flażolet 

 

Szukając dobrego instrumentu, warto zwrócić uwagę na Gewa 700519 flażolet. Jest to produkt wykonany z chromowanego, szlachetnego stopu metalu. Ten rodzaj fletu wygląda bardzo stylowo, ma  czarny kolor w złote wzory.

Instrument ma 6 otworów, które gwarantują dwu oktawową skalę. Ustnik zrobiono z wytrzymałego plastiku, który jest w odpowiedni sposób wyprofilowany. Jest to dobry flażolet dla początkujących flecistów, nadaje się także do nauki gry dla dzieci. Całkowita długość modelu wynosi 29,5 cm.

Instrument Flażolet jest prosty w konserwacji. Nie musimy ponosić dużych kosztów, aby w niego zainwestować. Opinie o produktach tego producenta są pozytywne, firma w produkcji flażoletów specjalizuje się od wielu lat. Konsumenci chwalą sprzęt z uwagi na etui, które dołączono do zestawu. Mając materiał ochronny, nie musimy się obawiać, że coś stanie się z naszym instrumentem.

 

 

 

 

6. Gewa 700516 Flażolet Strojenie G 

 

Prezentowanym produktem jest Gewa 700516 Flażolet Strojenie G. Jest to model dęty, który wykonano z niklu. Warto wspomnieć, że jego tonacja to G. Tworzywo, z którego wytworzono instrument, cechuje się dużą wytrzymałością i bardzo dobrze się prezentuje. Ponadto korpus flażoletu utrzymano w srebrno–szarej kolorystyce, ustnik zrobiono z mocnego plastiku w kolorze niebieskim.

Instrument ma standardową długość, która wynosi 30 cm. Flażolet ma 6 otworów służących do grania. Zestaw zawiera etui, dzięki któremu możemy bezpiecznie przechowywać i przenosić w dowolne miejsce flet, a także podstawowe chwyty, które są bardzo pomocne przy nauce.

Test flażoletów wykazał, że brzmienie, jakie można uzyskać, grając na instrumencie, jest bardzo dobre. Produkt należy do bardziej profesjonalnych modeli. Grane melodie są czyste i przyjemne dla ucha.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki flażolet kupić?

 

Flażolet, czyli flet polski to instrument bardzo prosty zarówno pod względem budowy, jak i również nauki gry. Na rynku jest wiele różnych produktów, jednak jaki jest najlepszy flażolet? Poniższy poradnik przybliży wiedzę na temat tego rodzaju fletu, a także pomoże w odpowiedzi na pytanie, na jaki model się zdecydować.

Wykonanie

Najlepszy flażolet to taki, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Tym właśnie powinniśmy się przede wszystkim kierować przy jego wyborze. Zwróćmy uwagę również na jakość wykonania instrumentu. W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy różnorodne modele, które wyróżniają się innymi właściwościami. Flażolety mogą być wykonane z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub mogą tworzyć połączenie tych materiałów.

Do produktów tradycyjnych możemy zaliczyć modele drewniane, jednak nie są już tak popularne, jak dawniej. Jeśli zdecydujemy się na instrument z drewna, trzeba liczyć się z tym, że będzie ciężki. Przy dłuższej grze może okazać się to nieco uciążliwe. Dodatkowo dźwięki, które się z niego wydobywają, są trochę specyficzne i nie każdemu muzykowi się podobają, zwłaszcza gdy ma wrażliwe ucho na różnego rodzaju brzmienie. Z kolei flażolety wykonane z tworzywa sztucznego są bardzo dobrą propozycją dla osób, które rozpoczynają przygodę z nauką gry na tym instrumencie. Modele te charakteryzuje przede wszystkim lekkość. Wydobywające się dźwięki z instrumentu są czyste. Warto wspomnieć, że tworzywo sztuczne ma tendencję do pęknięć pod wpływem większego nacisku. Na uwagę zasługują też modele metalowe, które uchodzą za profesjonalne flażolety. Cieszą się dużą popularnością wśród osób bardziej doświadczonych i zaznajomionych ze sprzętem muzycznym, jakim są różnego rodzaju flety. Gra na instrumencie wymaga dużej wprawy, ale po kilku próbach możemy wydobyć czyste dźwięki.

 

Ustnik

Jeden z najważniejszych elementów flażoletu to ustnik, bez którego nie będzie można wydobyć dźwięku. Według opinii osób trenujących najlepszy flażolet ma ustnik solidnie przytwierdzony do pozostałej części konstrukcji. Jest to ważny aspekt, z uwagi na to, że gdy intensywnie i długo ćwiczymy, mało stabilny ustnik będzie przeszkadzał w grze, a nawet może się odczepić i zniszczyć. Warto zaznaczyć, że osoby początkujące, które stawiają pierwsze kroki w nauce gry na instrumencie, inwestują we flażolety, które są na stałe połączone z ustnikiem, tak że z korpusem tworzą jedną całość. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że najbardziej popularne są flażolety mające ustnik wykonany z tworzywa sztucznego, co gwarantuje komfortową i wielogodzinną grę.

 

Tonacja – jaki flażolet wybrać? 

Istotna kwestia, o której nie należy zapominać, to tonacja instrumentu. Flażolet powinien być odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Tonacja, w jakiej wykonano dany model, oddaje wysokość skali molowej, jak również durowej, na której opiera się konkretny utwór, który będziemy grać. Wybór tonacji wpływa na gamę muzyczną.

Podejmując decyzję o zakupie modelu w tonacji C, melodia, którą będziemy grać, wpisana jest w skalę gamy C- dur. Adekwatnie będzie wyglądać w przypadku modeli w tonacjach B, D, E, F. To od nas i naszych preferencji zależy, na jaki produkt się zdecydujemy. Trzeba zauważyć, że flażolety w tonacji D to produkty cieszące się największą popularnością.

 

Odpowiednia długość

Standardowe flażolety mają około 30 cm długości. Dla dorosłej osoby jest to optymalna wielkość  jednak dla dziecka gra na takim modelu może być kłopotliwa. Gdy szukamy produktu dla naszej pociechy, zdecydujmy się na taki, który przeznaczono dla młodszych muzyków. Modele dziecięce zwykle mają zmniejszony rozmiar. Pamiętajmy, że w dowolnej chwili możemy zmienić dany produkt na inny model.

Etui w zestawie

Niezależnie od tego, gdzie zabieramy flażolet, warto, aby był schowany w etui. Wnętrze opakowania zabezpieczającego ma gąbkę pokrytą miękkim materiałem. Z zewnątrz futerał jest z reguły twardy i odporny na wszelkie uszkodzenia, np. pęknięcia lub wgniecenia. W takim opakowaniu nawet upadek nie zaszkodzi instrumentowi. Dzięki etui przechowywanie flażoletu jest dużo prostsze, sprzęt nie zajmuje dużo miejsca. Są modele opakowań, które mają pasek ułatwiający przenoszenie instrumentu.

 

Flażolety w dobrych cenach

Czy inwestycja w instrument, jakim jest flażolet, wiąże się z poniesieniem dużych kosztów? Odpowiedź brzmi nie. Modele dobrej jakości możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Cena za produkty zależy przede wszystkim od producenta i tworzywa, z którego wykonano produkt. Najtańszy model kosztuje około 20 zł, jednak jest to instrument gorszej jakości, więc raczej nie sprawdzi się na dłużej. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, rzędu 50 – 60 zł i kupić model dobrej jakości, który będzie odpowiedni zarówno dla profesjonalistów, jak i osób początkujących. W ofercie rynkowej są produkty, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych, są to modele przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów. Odpowiednio zrobiony instrument dłużej będzie nam służył.

 

 

FAQ 

 

P1: Co to jest flażolet?

Flażolet to jeden z prostszych w nauce gry instrumentów dętych. Budową przypomina flet prosty. Model składa się z metalowej rurki, wyposażonej w 6 nawierconych otworów, na końcu znajduje się ustnik. Produkt bardzo dobrze sprawdza się jako instrument, który wspiera edukację muzyczną dzieci. Instrument w szkołach zapoczątkował Wojciech Wietrzyński. W związku z tym, że flażolet ma mniej otworów w porównaniu do fletu, to gra na nim jest prostsza. Chwyty i wykonanie zadęcia nie sprawiają trudności w wykonaniu. 

 

P2: Flażolet – jak grać?

Gra na instrumencie, jakim jest flażolet, nie należy do trudnych. Z nauką poradzą sobie zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednakże na samym początku nauki trzeba wykazać się cierpliwością, aby przyzwyczaić ułożenie palców do instrumentu. Przede wszystkim nie powinniśmy się zniechęcać, jeśli coś nie będzie nam wychodzić. Kiedy zaznajomimy się z flażoletem i dobrze go chwycimy, lekcje nauki będą przebiegały sprawnie. Wystarczy, że poznamy wszystkie chwyty i będziemy dmuchać w ustnik bez większego wysiłku. Dobrze jeśli wraz z instrumentem otrzymamy tabelę chwytów, gdyż dzięki temu nauka będzie łatwiejsza, zwłaszcza gdy swoją przygodę z grą na flażolecie rozpoczynamy samodzielnie, bez pomocy nauczyciela. 

P3: Nuty na flażolet dla początkujących

W nauczaniu niezależnie czy to jest flet, flażolet czy jakikolwiek inny instrument, zwykle opieramy się na podręcznikach z nutami. W książce do nauki melodie zapisane są w systemie notacji nutowej, jak również w zapisie tabulaturowym. Tabulatura to graficzny zapis, jak w danym momencie powinniśmy ułożyć palce, zakrywając odpowiednie otwory na instrumencie. Zapis sprawia, że osoby, które są na początkowym etapie nauki, i które nie znają jeszcze nut, widząc podwójny zapis (grafika i nuty), szybciej się uczą i mogą zagrać skomplikowane melodie. 

 

P4: Flażolet a flet

Flażolet w odniesieniu do fletu ma wiele zalet, które w znacznym stopniu ułatwiają grę. Z pewnością wynika to z różnej liczby otworów (flet ma 8, a flażolet o dwa mniej, czyli 6). W związku z tym na flażolecie gra się tylko najbardziej sprawnymi palcami, wyłączone z gry są lewy kciuk i prawy piąty palec. Chwyty na flażolet są znacznie łatwiejsze, drugą oktawę można uzyskać przez przedęcie, gdyż nie ma zmian palcowania. Dodatkowo sposób zadęcia jest prostszy niż w przypadku fletu klasycznego, zwłaszcza gdy chcemy wydobyć niskie dźwięki. Wszystkie różnice sprawiają, że ten rodzaj instrumentu jest bardzo dobrą propozycją rozpoczęcia gry zwłaszcza przez dzieci.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments