Ranking 6 najlepszych flażoletów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Flażolet – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dostępnych jest wiele modeli flażoletów, jednak spośród nich wybraliśmy najbardziej popularne i umieściliśmy w poniższym rankingu, który będzie pomocny przy wyborze tego odpowiedniego. Chętnie kupowanym produktem jest Emuz Flażolet D. Jest on szczególnie polecany osobom początkującym, gdyż jest wygodny w trzymaniu. Brzmienie w modelu jest czyste, ponieważ ustnik wykonano z metalu. Dodatkowym atutem jest prosty design i dostępność w kilku kolorach. Innym produktem, który może Cię zainteresować, jest Flażolet Clarke Sweetone C. Model ma bardzo dobrze dobrany ustnik, więc łatwo z niego wydobyć dźwięk, co chwalą w swoich opiniach użytkownicy. Dodatkowo instrument sprzedawany jest razem z tabelą chwytów i przykładowymi utworami do nauki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt wykonano z metalu, który wykazuje dużą odporność na wszelkie uszkodzenia. Zatem przez długi czas flażolet zachowuje swój pierwotny wygląd. Dobrze wyprofilowany kształt ustnika sprawia, że bez trudu wydobędziemy z niego dźwięk.

Wady

Według opinii dzieci model jest ciężki. Jest to trochę kłopotliwe przy wielogodzinnym ćwiczeniu, ponieważ trzymające go ręce się dość mocno męczą.

Podsumowanie

Jest to flażolet w tonacji D. Ustnik w przeciwieństwie do całego korpusu zrobiono z tworzywa sztucznego. Instrument ma standardową długość 30 cm i produkowany jest w kilku kolorach. Flażolet jest polecany przez nauczycieli muzyki.

Drugi wybór

Zalety

Ustnik instrumentu jest bardzo dobrze wyprofilowany i dopasowany do całości. Jest to produkt, który nie sprawia trudności, więc w szybki sposób nauczymy się gry na instrumencie dętym. Konsumenci chwalą czyste dźwięki, które wypływają z flażoletu.

Wady

Niestety producent nie zadbało o to, aby instrument sprzedawać razem z etui. Trzeba bardzo uważać przy jego przechowywaniu, lub dodatkowy element kupić we własnym zakresie.

Podsumowanie

Jest to instrument, który wyposażono w 6 otworów umożliwiających grę w dwu oktawowej skali. Użytkownikom szczególnie przypadł do gustu zwężany korpus. Dzięki temu flażolet bardzo wygodnie trzyma się w dłoniach podczas gry. Model produkowany jest w 6 różnych kolorach.

Rozważ też

Zalety

Jest to jeden z bardziej ekonomicznych flażoletów dostępnych na rynku. Dodatkowo sprzęt zawiera tabelę chwytów, a także przykładowe utwory, które będą pomocne przy nauce. Konsumenci chwalą zwężany korpus, dzięki któremu gra na instrumencie jest bardzo komfortowa.

Wady

Niektórzy użytkownicy wskazali, że nie jest to produkt dla osób początkujących, ponieważ gra na nim jest trochę wymagająca i bez wprawy trudno wydobyć dźwięki.

Podsumowanie

Jest to jeden z bardziej popularnych produktów, które dostępne są na rynku. Jego wymiary to: 28,5 cm x 1,9 cm x 1,9 cm. Korpus wyposażono w 6 otworów. Flażolet ma plastikowy, a zarazem bardzo wytrzymały ustnik.

 

 

6 najlepszych flażoletów. Opinie w 2024 roku

 

Flażolet to rodzaj fletu, na którym według powszechnej opinii, gra nie jest trudna. Zainteresowanie nim wzrasta, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem. Poniżej prezentujemy ranking flażoletów, znajdują się w nim opisy 6 najbardziej popularnych produktów. Przeczytaj ich opisy, być może zdecydujesz się na zakup któregoś z nich.

 

1. Emuz Flażolet w tonacji D z etui

 

Chcesz kupić dobry flażolet w tonacji D, ale zupełnie nie wiesz, na który produkt się zdecydować? Wielu konsumentów stwierdziło za dobry wybór model Emuz Flażolet D. Jest to instrument, którego pielęgnacja oraz konserwacja nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych.

To dobry i tani flażolet wykonano z metalu, dzięki czemu jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Z kolei ustnik jest dobrze wyprofilowany, co zwiększa komfort gry i znacząco ułatwia zadęcie. Instrument wyposażono w 6 tej samej wielkości otworów, jego całkowita długość wynosi 30 cm.

Użytkownicy docenili profesjonalny wygląd modelu Emuz Flażolet D. Jest to produkt polski, który sprzedawany jest w kilku wersjach kolorystycznych. Dlatego mogą z niego korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Według opinii konsumentów stosunek jakości wykonania flażoletu do ceny, jaką trzeba za niego zapłacić, jest bardzo dobry.

 

 

 

 

2. Flażolet Clarke Sweetone C 

 

Flażolet Clarke Sweetone C to połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnym wykonaniem. Wydobywa się z niego jasny i precyzyjny dźwięk, dlatego jest on dobry zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Flet jest bardzo lekki, gdyż jego waga wynosi 0,1 kg. 

Instrument ma precyzyjny ustnik z tworzywa sztucznego, co pomaga wydobyć czysty i wyraźny dźwięk o dobrej głośności. Podczas gry używamy bardzo mało powietrza, aby uzyskać piękny ton. Flet ma zwężający się otwór, co sprawia, że otwory palcowe są bliżej siebie i zwiększają zakres oraz dokładność wyższych dźwięków. Dodatkowo w zestawie znajduje się tabela chwytów, a także przykładowe utwory do zagrania. Flażolet w tonacji C wykonano ręcznie z wysokiej jakości surowców. Do każdego egzemplarza specjalnie uszyto pokrowiec, który utrzymuje instrument w bezpiecznym stanie.

Internauci w swoich opiniach wyróżniają flażolet za nowoczesny wygląd i precyzyjne wykonanie. Dlatego inwestując w instrument, czy to na początku, czy już w trakcie swojej przygody z muzyką, mamy zapewnioną bardzo dobrą jakość produktu. 

 

 

 

 

3. Flażolet MEG by Clarke D 

 

Jeżeli myślisz o zakupie flażoletu dla swojego dziecka, to MEG by Clarke D będzie dobrym wyborem. Instrument gra bardzo miękko, więc jest bardzo dobry dla osób zaczynających przygodę z muzyką. Flet ma 28 cm długości, dlatego utrzymanie go w dłoniach nie będzie stanowiło problemu dla dziecka. 

Flażolet ma wytrzymały plastikowy ustnik oraz korpus wykonany ze stali szlachetnej, co czyni go bardzo wytrzymałym i lekkim. W komplecie jest tabela chwytów, a także 6 przykładowych utworów, które pomogą w początkowej fazie nauki. Zwężające się otwory palcowe pozwalają wydobyć dźwięk z jeszcze większą dokładnością.

Flażolet MEG by Clarke D to dobry wybór szczególnie dla początkujących i młodych muzyków. Użytkownicy w swoich opiniach chwalą również precyzyjne wykonanie i wygląd instrumentu. Opisywany flet nie jest trudny w pielęgnacji, a co najważniejsze jego ustnik jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

4. Clarke Sweetone D flażolet 

 

Część osób zdecydowała się na zakup modelu Clarke Sweetone D flażolet, co świadczy o tym, że instrument spełnia oczekiwania konsumentów. Jest on dostępny w 6 różnych kolorach. Dodatkowo produkt możemy zakupić zarówno w tonacji C, jak i D.

Flażolet wyposażono w plastikowy ustnik, który jest bardzo dobrze wyprofilowany, dzięki temu łatwo na nim grać. Instrument zapewnia czysty i wyraźny dźwięk o bardzo dobrej głośności. Aby uzyskać piękny ton, wystarczy mała ilość wpuszczonego powietrza, czyli nie ma konieczności mocnego zadęcia. Dlatego może to być flażolet dla dzieci. 

Konsumenci, którzy zainwestowali w instrument twierdzą, że była to dobra decyzja. Model jest bardzo dobrze wykonany, a także lekki. Dlatego nawet długa gra na instrumencie nie będzie męcząca. Opinie o flażoletach są pozytywne z uwagi na etui, które sprzedawane jest razem z produktem.

 

 

 

 

5. Gewa 700519 flażolet 

 

Szukając dobrego instrumentu, warto zwrócić uwagę na Gewa 700519 flażolet. Jest to produkt wykonany z chromowanego, szlachetnego stopu metalu. Ten rodzaj fletu wygląda bardzo stylowo, ma  czarny kolor w złote wzory.

Instrument ma 6 otworów, które gwarantują dwu oktawową skalę. Ustnik zrobiono z wytrzymałego plastiku, który jest w odpowiedni sposób wyprofilowany. Jest to dobry flażolet dla początkujących flecistów, nadaje się także do nauki gry dla dzieci. Całkowita długość modelu wynosi 29,5 cm.

Instrument Flażolet jest prosty w konserwacji. Nie musimy ponosić dużych kosztów, aby w niego zainwestować. Opinie o produktach tego producenta są pozytywne, firma w produkcji flażoletów specjalizuje się od wielu lat. Konsumenci chwalą sprzęt z uwagi na etui, które dołączono do zestawu. Mając materiał ochronny, nie musimy się obawiać, że coś stanie się z naszym instrumentem.

 

 

 

 

6. Gewa 700516 Flażolet Strojenie G 

 

Prezentowanym produktem jest Gewa 700516 Flażolet Strojenie G. Jest to model dęty, który wykonano z niklu. Warto wspomnieć, że jego tonacja to G. Tworzywo, z którego wytworzono instrument, cechuje się dużą wytrzymałością i bardzo dobrze się prezentuje. Ponadto korpus flażoletu utrzymano w srebrno–szarej kolorystyce, ustnik zrobiono z mocnego plastiku w kolorze niebieskim.

Instrument ma standardową długość, która wynosi 30 cm. Flażolet ma 6 otworów służących do grania. Zestaw zawiera etui, dzięki któremu możemy bezpiecznie przechowywać i przenosić w dowolne miejsce flet, a także podstawowe chwyty, które są bardzo pomocne przy nauce.

Test flażoletów wykazał, że brzmienie, jakie można uzyskać, grając na instrumencie, jest bardzo dobre. Produkt należy do bardziej profesjonalnych modeli. Grane melodie są czyste i przyjemne dla ucha.

 

 

 

 

7. Flet prosty sopran Yamaha YRS-24B

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się produkt Yamaha YRS 24B . Instrumenty tego producenta są wykonane z techniczną precyzją i pozwalają na wydobycie głębokich dźwięków. Model ten jest dostępny w kolorze kremowym.

Wyposażony został w podwójne dziurki C-C#, D-D#. Ich układ nazywany jest barokowym i powoduje specyficzne ułożenie palców w trakcie gry. Strojony jest do dźwięku podstawowego C.

Do produkcji tego fletu wykorzystano tworzywo ABS. Jest to materiał wysokiej jakości – odporny na zarysowania i bardzo wytrzymały. Ponadto pozwala na wydobycie ciepłych dźwięków, porównywalnych do tych wydawanych przez drewniane flety.

Jest to flażolet sopranowy – to znaczy, że obejmuje dźwięki w przedziale od c2 do d4. Przeznaczony jest do użytku dla początkujących. Świadczy o tym otwór w ustniku, który ułatwia wydobycie dźwięku.

Ten najlepszy flażolet składa się z 3 elementów, które pozwalają na wygodne czyszczenie sprzętu. Do zestawu dołączony jest pokrowiec ochronny oraz diagram chwytów. Użytkownicy twierdzą, że Yamaha YRS 24B to dobrej jakości sprzęt, który dostarcza wiele radości dzieciom.

Flażolet sopranowy Yamaha YRS 24B ma kremowy kolor. Model wykonano z tworzywa ABS. Produkt ma trzyczęściową konstrukcję.

 

Zalety

Odpowiedni dla osób początkujących: Prezentowany instrument z pewnością spełni oczekiwania początkujących muzyków. Na zakup fletu chętnie decydują się rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej, gdzie odbywają się lekcje muzyki.

Instrukcja grania w zestawie: W zestawie poza flażoletem otrzymujemy także praktyczną instrukcję, a w niej sporo wskazówek na temat grania na Yamaha YRS 24B. Wspomniana broszura ułatwia nabywanie nowych umiejętności.

Brzmienie: Wiele osób wskazuje, że brzmienie, jakie można uzyskać przy pomocy instrumentu jest bardzo dobre. Produkt jest porównywany z bardziej profesjonalnymi modelami. To pozwala sądzić, że grane na nim melodie są przyjemne dla ucha.

Design: Instrument ma prosty, a zarazem elegancki design. Model z pewnością spodoba się każdej osobie.

Przechowywanie: Z uwagi na to, że flet można rozłożyć na 3 części, jego przechowywanie nie jest trudne. Model z łatwością mieści się nawet w niewielkim plecaku.

 

Wady

Zarysowania: Trzeba uważać, aby podczas przenoszenia odpowiednio zabezpieczyć instrument. W innym wypadku na jego powierzchni stosunkowo szybko pojawią się nieestetyczne zarysowania.

 

 

 

 

8. Feadog flażolet D w kolorze czarnym

 

Drugie miejsce naszego rankingu zajął produkt Feadog D. Irlandzki producent tego instrumentu specjalizuje się w produkcji fletów od 1978 roku. Ceniony jest przez zaawansowanych i początkujących muzyków. Jest to instrument dęty, który strojony jest do dźwięku podstawowego D.

Zbudowany został z mosiądzu, a więc jest wysoce odporny na uszkodzenia. Następnie został pomalowany proszkowo specjalną farbą. Kolor tego flażoletu jest czarny, dzięki czemu instrument pięknie się prezentuje. Natomiast ustnik, w który jest wyposażony, został zrobiony z tworzywa sztucznego.

Jest to sprzęt, który sprawdzi się szczególnie dla początkujących muzyków. Do zestawu dołączone jest etui umożliwiające nam bezpieczne przenoszenie fletu, a także tabela chwytów ułatwiająca naukę gry.

Ten dobry i tani flażolet cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Twierdzą oni, że jest to instrument dęty o stosunkowo dobrej jakości, który pozwala wydobyć dźwięki o pięknej barwie. Ponadto podkreślają, że model ten cechuje świetny stosunek jakości do atrakcyjnej ceny.

Feadog D to bardzo dobry flażolet do 50 zł. Model ma czarny kolor. Produkt wykonano z mosiądzu. Instrument gra w tonacji D.

 

Zalety

Jakość wykonania: Istotną zaletą prezentowanego modelu jest to, że do jego produkcji wykorzystano mosiądz. Materiał ten wykazuje bardzo dobre właściwości – nie jest podatny na uszkodzenia.

Ustnik: Wiele osób zwraca uwagę na wykonanie ustnika. Jest on dobrze wyprofilowany, dzięki czemu gra na instrumencie jest bardziej precyzyjna i zdecydowanie wygodniejsza.

Etui: Producent zadbał o to, aby przenoszenie flażoletu nie stanowiło żadnego problemu. Do każdego opakowania jest dołączone solidnie wykonane etui. W związku z tym konsument nie musi wydawać dodatkowych pieniędzy na jego zakup.

Waga: Docenić należy to, że instrument jest lekki. Nawet długa gra na flecie nie jest męcząca dla naszych dłoni. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką (łatwo je zniechęcić).

 

Wady

Farba: Model jest malowany proszkowo. Pojedyncze osoby zauważają, że po dłuższym czasie użytkowania farba zaczyna lekko odpryskiwać.

 

 

 

 

9. Mollenhauer New Student 1003

 

Mollenhauer New Student 1003 jest kolejną pozycją na naszej liście. Prezentowany model został wykonany ręcznie w niemieckiej manufakturze. Jest to instrument wysokiej jakości, wykonany z drewna gruszy. Jest to miękki materiał, który pozwala wydobyć delikatny dźwięk.

Jest to flażolet typu niemieckiego. To oznacza, że instrument ma pojedyncze dziurki. Model ten ma mniejszą skalę w porównaniu do innych. Jest to spowodowane specjalną, renesansową konstrukcją. Instrument strojony jest do dźwięku C. Jest to flet sopranowy, a więc zakres dźwięków, które można z niego wydobyć mieści się w skali od c2 do d4.

Piszczałka dostępna jest w jasnym, naturalnym kolorze. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, więc przechowywanie instrumentu jest niezwykle wygodne.

Model ten przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i zawodowych flecistów. Ogromnym udogodnieniem dla dzieci jest specjalne wybrzuszenie przy ostatniej dziurce, które ułatwia im trzymanie tego instrumentu w trakcie gry. Oprócz tego, użytkownik ma do dyspozycji wycior, który pozwoli na wygodne czyszczenie tego instrumentu. Konsumenci doceniają ten model za jakość dźwięku oraz solidne wykonanie.

Mollenhauer New Student 1003 to 2-częściowy sopranowy flet prosty. Instrument gra w tonacji C. Produkt wykonano z drewna.

 

Zalety

Jakość dźwięku: Mollenhauer New Student 1003 gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Grane na instrumencie melodie są przyjemne dla ucha.

Wykonanie: Do zrobienia modelu wykorzystano drzewo gruszy. Materiał wykonania wykazuje sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne tj. zarysowania. Flażolet został zrobiony ręcznie w manufakturze niemieckiej, co potwierdza jego wysoką jakość.

Dodatkowe akcesoria: Kupując Mollenhauer New Student 1003 otrzymujemy w zestawie solidnie wykonany pokrowiec. Zdaniem konsumentów dobrze zabezpiecza on instrument przed uszkodzeniem. Komplet zawiera także wycior przeznaczony do czyszczenia.

 

Wady

Nieodpowiedni dla początkujących: W niektórych opiniach pojawia się informacja, że model nie jest odpowiedni dla osób początkujących. Wynika to z dwóch rzeczy – gra na tym instrumencie jest wymagająca, a ponadto koszty jego zakupu są stosunkowo wysokie.

 

 

 

 

10. Flet prosty flażolet Muza D

 

Spora grupa osób zdecydowała się na zakup flażoletu Muza. Stanowi to dowód na to, że instrument dobrze spełnia swoje zadanie. W związku z tym nie mogło zabraknąć tego modelu w naszym zestawieniu. Produkt dostępny jest w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym i zielonym.

Prezentowany flet ma tonację D. Do wykonania korpusu wykorzystano metal. Materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne tj. zarysowania. Dzięki temu instrument na długo zachowuje swój początkowy wygląd. Model wyposażono także w ustnik z tworzywa sztucznego. W opakowaniu poza flażoletem znajdziemy także tabelę chwytów, która jest pomocna szczególnie dla początkujących muzyków. Zestaw zawiera także praktyczne etui, więc nie ma obaw, że w trakcie przenoszenia produktu dojdzie do jego uszkodzenia.

Konsumenci, którzy kupili flet Muza uważają, że była to dobra decyzja. Produkt jest solidnie wykonany, a przy tym wyjątkowo lekki. Dzięki temu nawet długa gra na instrumencie nie jest nadmiernie męcząca.

Muza to flażolet grający w tonacji D. Produkt wykonano z metalu i plastiku. Model sprzedawany jest w zestawie z etui i tabelą chwytów.

 

Zalety

Metal: Wykorzystany do produkcji instrumentu metal wykazuje sporą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli flażolet przez przypadek wypadnie dziecku z dłoni, nie ma obaw, że się uszkodzi.

Tabela chwytów: Ciekawym dodatkiem jest tabela chwytów. Okazuje się ona bardzo przydatna dla osób, które rozpoczynają grę na instrumencie.

Etui: Jeśli zdecydujemy się na zakup fletu Muza, nie musimy zastanawiać się nad zakupem żadnych, dodatkowych akcesoriów. W komplecie znajduje się praktyczny pokrowiec pozwalający przenosić instrument w bezpieczny sposób.

 

Wady

Zabrudzenia: Model jest dostępny w kilku kolorach. Jeśli zdecydujemy się kupić żółty flażolet, musimy mieć na uwadze to, że widać na nim wszelkie zabrudzenia. W rezultacie trzeba często czyścić instrument.

Ustnik: Pojedyncze osoby uważają, że ustnik mógłby być nieco lepiej wyprofilowany.

 

 

 

 

11. Clarke Sweetone D flażolet

 

Nasz ranking zamyka produkt Clarke Sweetone D. Jest to instrument strojony do dźwięku D. Flet ten wygląda bardzo stylowo. Jest to zasługa pięknego wykończenia w kolorze niebieskim. Model ten został wykonany z blachy. Natomiast jego ustnik to wysokiej klasy tworzywo sztuczne.

Instrument ten wyposażony został w 6 otworów, co zapewnia dwu oktawową skalę. Produkt ten jest idealny dla początkujących flecistów. Szczególnie sprawdzi się do nauki gry dla dzieci.

Model ten można nabyć za niewielką cenę. Dzięki temu możesz sprawdzić czy piszczałka to instrument dla Ciebie lub Twojego dziecka. Opinie o flażoletach tego producenta są bardzo pozytywne. Firma Clarke specjalizują się w ich produkcji od 1843 roku. Konsumenci twierdzą, że jest to elegancki instrument dęty, który wspaniale sprawdzi się przy rozpoczęciu przygody z grą na flecie.

Flażolet Clarke Sweetone D ma metalowy korpus. Model jest przeznaczony dla zaawansowanych i początkujących muzyków.

 

Zalety

Ustnik: Instrument wyposażono w dobrze wyprofilowany ustnik. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego. Zaletą jest to, że aby uzyskać ładnie brzmienie, nie trzeba zbyt intensywnie dmuchać.

Przykładowe utwory: W opakowaniu poza produktem znajdziemy także tabele chwytów i przykładowe utwory. Ten dodatek przyda się w początkowej fazie nauki gry na instrumencie.

 

Wady

Trwałość kolorów: Model jest dostępny w kilku kolorach. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że każdy z nich po pewnym czasie traci na intensywności, a w konsekwencji instrument nie wygląda tak, jak na początku.

Niewygodne trzymanie: Niektóre osoby mają problem z tym, aby utrzymać flażolet w dłoniach (produkt wyślizguje się z rąk).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki flażolet kupić?

 

Flażolet, czyli flet polski to instrument bardzo prosty zarówno pod względem budowy, jak i również nauki gry. Na rynku jest wiele różnych produktów, jednak jaki jest najlepszy flażolet? Poniższy poradnik przybliży wiedzę na temat tego rodzaju fletu, a także pomoże w odpowiedzi na pytanie, na jaki model się zdecydować.

Wykonanie

Najlepszy flażolet to taki, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Tym właśnie powinniśmy się przede wszystkim kierować przy jego wyborze. Zwróćmy uwagę również na jakość wykonania instrumentu. W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy różnorodne modele, które wyróżniają się innymi właściwościami. Flażolety mogą być wykonane z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub mogą tworzyć połączenie tych materiałów.

Do produktów tradycyjnych możemy zaliczyć modele drewniane, jednak nie są już tak popularne, jak dawniej. Jeśli zdecydujemy się na instrument z drewna, trzeba liczyć się z tym, że będzie ciężki. Przy dłuższej grze może okazać się to nieco uciążliwe. Dodatkowo dźwięki, które się z niego wydobywają, są trochę specyficzne i nie każdemu muzykowi się podobają, zwłaszcza gdy ma wrażliwe ucho na różnego rodzaju brzmienie. Z kolei flażolety wykonane z tworzywa sztucznego są bardzo dobrą propozycją dla osób, które rozpoczynają przygodę z nauką gry na tym instrumencie. Modele te charakteryzuje przede wszystkim lekkość. Wydobywające się dźwięki z instrumentu są czyste. Warto wspomnieć, że tworzywo sztuczne ma tendencję do pęknięć pod wpływem większego nacisku. Na uwagę zasługują też modele metalowe, które uchodzą za profesjonalne flażolety. Cieszą się dużą popularnością wśród osób bardziej doświadczonych i zaznajomionych ze sprzętem muzycznym, jakim są różnego rodzaju flety. Gra na instrumencie wymaga dużej wprawy, ale po kilku próbach możemy wydobyć czyste dźwięki.

 

Ustnik

Jeden z najważniejszych elementów flażoletu to ustnik, bez którego nie będzie można wydobyć dźwięku. Według opinii osób trenujących najlepszy flażolet ma ustnik solidnie przytwierdzony do pozostałej części konstrukcji. Jest to ważny aspekt, z uwagi na to, że gdy intensywnie i długo ćwiczymy, mało stabilny ustnik będzie przeszkadzał w grze, a nawet może się odczepić i zniszczyć. Warto zaznaczyć, że osoby początkujące, które stawiają pierwsze kroki w nauce gry na instrumencie, inwestują we flażolety, które są na stałe połączone z ustnikiem, tak że z korpusem tworzą jedną całość. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że najbardziej popularne są flażolety mające ustnik wykonany z tworzywa sztucznego, co gwarantuje komfortową i wielogodzinną grę.

 

Tonacja – jaki flażolet wybrać? 

Istotna kwestia, o której nie należy zapominać, to tonacja instrumentu. Flażolet powinien być odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Tonacja, w jakiej wykonano dany model, oddaje wysokość skali molowej, jak również durowej, na której opiera się konkretny utwór, który będziemy grać. Wybór tonacji wpływa na gamę muzyczną.

Podejmując decyzję o zakupie modelu w tonacji C, melodia, którą będziemy grać, wpisana jest w skalę gamy C- dur. Adekwatnie będzie wyglądać w przypadku modeli w tonacjach B, D, E, F. To od nas i naszych preferencji zależy, na jaki produkt się zdecydujemy. Trzeba zauważyć, że flażolety w tonacji D to produkty cieszące się największą popularnością.

 

Odpowiednia długość

Standardowe flażolety mają około 30 cm długości. Dla dorosłej osoby jest to optymalna wielkość  jednak dla dziecka gra na takim modelu może być kłopotliwa. Gdy szukamy produktu dla naszej pociechy, zdecydujmy się na taki, który przeznaczono dla młodszych muzyków. Modele dziecięce zwykle mają zmniejszony rozmiar. Pamiętajmy, że w dowolnej chwili możemy zmienić dany produkt na inny model.

Etui w zestawie

Niezależnie od tego, gdzie zabieramy flażolet, warto, aby był schowany w etui. Wnętrze opakowania zabezpieczającego ma gąbkę pokrytą miękkim materiałem. Z zewnątrz futerał jest z reguły twardy i odporny na wszelkie uszkodzenia, np. pęknięcia lub wgniecenia. W takim opakowaniu nawet upadek nie zaszkodzi instrumentowi. Dzięki etui przechowywanie flażoletu jest dużo prostsze, sprzęt nie zajmuje dużo miejsca. Są modele opakowań, które mają pasek ułatwiający przenoszenie instrumentu.

 

Flażolety w dobrych cenach

Czy inwestycja w instrument, jakim jest flażolet, wiąże się z poniesieniem dużych kosztów? Odpowiedź brzmi nie. Modele dobrej jakości możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Cena za produkty zależy przede wszystkim od producenta i tworzywa, z którego wykonano produkt. Najtańszy model kosztuje około 20 zł, jednak jest to instrument gorszej jakości, więc raczej nie sprawdzi się na dłużej. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, rzędu 50 – 60 zł i kupić model dobrej jakości, który będzie odpowiedni zarówno dla profesjonalistów, jak i osób początkujących. W ofercie rynkowej są produkty, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych, są to modele przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów. Odpowiednio zrobiony instrument dłużej będzie nam służył.

 

 

FAQ 

 

P1: Co to jest flażolet?

Flażolet to jeden z prostszych w nauce gry instrumentów dętych. Budową przypomina flet prosty. Model składa się z metalowej rurki, wyposażonej w 6 nawierconych otworów, na końcu znajduje się ustnik. Produkt bardzo dobrze sprawdza się jako instrument, który wspiera edukację muzyczną dzieci. Instrument w szkołach zapoczątkował Wojciech Wietrzyński. W związku z tym, że flażolet ma mniej otworów w porównaniu do fletu, to gra na nim jest prostsza. Chwyty i wykonanie zadęcia nie sprawiają trudności w wykonaniu. 

 

P2: Flażolet – jak grać?

Gra na instrumencie, jakim jest flażolet, nie należy do trudnych. Z nauką poradzą sobie zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednakże na samym początku nauki trzeba wykazać się cierpliwością, aby przyzwyczaić ułożenie palców do instrumentu. Przede wszystkim nie powinniśmy się zniechęcać, jeśli coś nie będzie nam wychodzić. Kiedy zaznajomimy się z flażoletem i dobrze go chwycimy, lekcje nauki będą przebiegały sprawnie. Wystarczy, że poznamy wszystkie chwyty i będziemy dmuchać w ustnik bez większego wysiłku. Dobrze jeśli wraz z instrumentem otrzymamy tabelę chwytów, gdyż dzięki temu nauka będzie łatwiejsza, zwłaszcza gdy swoją przygodę z grą na flażolecie rozpoczynamy samodzielnie, bez pomocy nauczyciela. 

P3: Nuty na flażolet dla początkujących

W nauczaniu niezależnie czy to jest flet, flażolet czy jakikolwiek inny instrument, zwykle opieramy się na podręcznikach z nutami. W książce do nauki melodie zapisane są w systemie notacji nutowej, jak również w zapisie tabulaturowym. Tabulatura to graficzny zapis, jak w danym momencie powinniśmy ułożyć palce, zakrywając odpowiednie otwory na instrumencie. Zapis sprawia, że osoby, które są na początkowym etapie nauki, i które nie znają jeszcze nut, widząc podwójny zapis (grafika i nuty), szybciej się uczą i mogą zagrać skomplikowane melodie. 

 

P4: Flażolet a flet

Flażolet w odniesieniu do fletu ma wiele zalet, które w znacznym stopniu ułatwiają grę. Z pewnością wynika to z różnej liczby otworów (flet ma 8, a flażolet o dwa mniej, czyli 6). W związku z tym na flażolecie gra się tylko najbardziej sprawnymi palcami, wyłączone z gry są lewy kciuk i prawy piąty palec. Chwyty na flażolet są znacznie łatwiejsze, drugą oktawę można uzyskać przez przedęcie, gdyż nie ma zmian palcowania. Dodatkowo sposób zadęcia jest prostszy niż w przypadku fletu klasycznego, zwłaszcza gdy chcemy wydobyć niskie dźwięki. Wszystkie różnice sprawiają, że ten rodzaj instrumentu jest bardzo dobrą propozycją rozpoczęcia gry zwłaszcza przez dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Wojtek

August 21, 2022 at 4:16 pm

Witam serdecznie.
Od 2 tygodni jestem posiadaczem flażoletu Oryginal Clark D. Otrzymałem jako prezent na urodziny (55)😃. Przeszukałem już chyba cały internet 😁 i nie mogę znaleźć jak zagrać niskie dźwięki. O ile wyższe wychodzą w miarę prawidłowo to niskie wcale. Jeżeli chodzi o nazewnictwo to rozumiem że przedęcia to mocniejsze dmuchnięcie a zadęcia? Ciekawe opracowania ma pan Wojciech Wietrzyński ale pod filmikami ma wyłączone komentarze i nie sposób się skontaktować czy choćby zadać pytanie. Jeżeli to możliwe proszę o wskazówki dotyczące gry na tym instrumencie. Serdecznie pozdrawiam 😁

Odpowiadać
Zespół MiS

September 19, 2022 at 6:02 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i przekazujemy spóźnione życzenia urodzinowe. Jeśli chodzi o trudności z zagraniem niskich dźwięków, to znaleźliśmy pewnego rodzaju poradnik, który mamy nadzieję okaże się przydatny: https://muzyka.narkive.pl/ZthYgwyk/jak-uderza-ni-sze-nuty-na-moim-flecie.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać
Barbara

January 11, 2022 at 6:11 pm

Skuszona pozytywną opinią na tej stronie kupiłam Emuz Flażolet D, niestety to zabawka. Mam porównanie z Clarke Original, Generation i Susato, Emuz wpada przy nich dość kiepsko. Dźwięk nie jest czysty i popiskuje na 2giej oktawie. Lepiej wydać trochę więcej i mieć lepszy instrument, nawet jeżeli ma to być dla dziecka.

Odpowiadać
Zespół MiS

January 22, 2022 at 2:05 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać