Ranking 13 najlepszych klarnetów w 2024
Klarnet – przewodnik zakupowy, ranking i test
Zastanawiasz się, jaki klarnet kupić i szukasz zakupowych inspiracji? Polecamy Twojej uwadze lekturę naszego rankingu, z którego dowiesz się, które modele są najczęściej polecane przez muzyków. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął klarnet J. MICHAEL CLB-1800 z korpusem wykonanym z trwałego materiału, jakim jest ABS. To instrument z niklowaną mechaniką, który działa sprawnie i pozwala stosunkowo łatwo wydobywać ładne dźwięki. Klarnet ma strój Bb i jest sprzedawany w zestawie z solidnie zrobionym pokrowcem umożliwiającym bezpieczne przenoszenie. Jeśli jednak szukasz czegoś innego, przejdź do opisu klarnetu Yamaha YCL-255 S. Model ma sprężyny wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej i ustnik 4C.
Tabela porównawcza
13 najlepszych klarnetów. Opinie w 2024 roku
Ranking klarnetów powstał z myślą o osobach, które chcą rozpocząć naukę na tym instrumencie albo od dawna ćwiczą i myślą o inwestycji w nowy sprzęt. Zebrane poniżej produkty są dobrze oceniane przez innych muzyków, co dowodzi wysokiej jakości ich wykonania.
Klarnet basowy
Contents
- 1. J. MICHAEL CLB-1800 Klarnet Basowy
- 2. Yamaha YCL-255 S Klarnet B
- 3. Klarnet Buffet Crampon B12
- 4. Klarnet E13 B Buffet Crampon
- 5. Startone Klarnet SCL-25
- 6. Stagg WS CL 110 B Klarnet
- 7. Nuvo NUCL100PK Klarnet C
- 8. Klarnet Bb Ever Play EK-450
- 9. Levante LV-CL6101 Klarnet Bb
- 10. Akai EWI 5000
- Przewodnik zakupowy – Jaki klarnet kupić?
- FAQ
1. J. MICHAEL CLB-1800 Klarnet Basowy
Polecamy Twojej uwadze klarnet basowy J. MICHAEL CLB-1800, który musiał się znaleźć w naszym zestawieniu. Choć prezentowany instrument nie należy do najtańszych, wzbudza duże zainteresowanie muzyków. Ma to związek przede wszystkim z solidnością jego wykonania, a także czystymi dźwiękami, które pozwala wydobywać.
Klarnet basowy J. MICHAEL CLB-1800 jest polecany w szczególności osobom, które mają już jakieś doświadczenie w grze na instrumencie i chcą ulepszać swoje umiejętności. Instrument ma strój Bb i niskie Eb. Korpus jest wykonany z tworzywa ABS, a mechanikę zrobiono z niklu. W skład zestawu wchodzi też półtwardy case, do którego można bezpiecznie zapakować sprzęt muzyczny.
Na pytanie, czy warto zainwestować w prezentowany klarnet basowy konsumenci, odpowiadają, że tak. Gra na nim jest przyjemna i można rozwijać na nim swoje umiejętności. Instrument jest stosunkowo lekki i dobrze wyprofilowany, a wchodzący w skład pokrowiec okazuje się przydatny.
Klarnet Yamaha
2. Yamaha YCL-255 S Klarnet B
Klarnet Yamaha YCL-255 S jest dostępny w zestawie z futerałem CLC-200 E II, który wykonano z wysokiej jakości materiałów. Nie musisz się już zastanawiać, w jaki sposób będziesz przenosił instrument. Pokrowiec jest wytrzymały i wygodny. Jest to model stworzony z myślą o początkujących klarnecistach, którzy rozpoczynają swoją przygodę z grą na tym instrumencie.
Ten dobry klarnet ma rezonans zbliżony do modeli drewnianych i gwarantuje ciepłe brzmienie. Korpus jest wykonany z tworzywa ABS i ma matowe wykończenie, więc prezentuje się elegancko i nie widać na nim odcisków palców. Dodatkowo wyglądem przypomina on prawdziwe drewno. Sprężyny są zrobione ze stali nierdzewnej, a klapy są srebrzone.
Za co muzycy doceniają ten instrument? Przede wszystkim podoba im się to, że podpórka pod kciuk jest regulowana, więc można ustawić klarnet w taki sposób, aby zagwarantować sobie maksymalny komfort gry. Ponadto na modelu znajduje się oczko przeznaczone do zamocowania na nim paska, co jest praktycznym rozwiązaniem.
Klarnet Buffet
3. Klarnet Buffet Crampon B12
Zdaniem użytkowników Buffet Crampon B12 to dobry klarnet. Instrument musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Jest on sprzedawany w komplecie z futerałem, dlatego z pewnością spełni oczekiwania osób, które ćwiczą w domu, a także uczęszczają na zajęcia np. do szkoły muzycznej czy mają prywatne lekcje. W skład zestawu wchodzi też ustnik i ligaturka, czyli element służący do mocowania stroika do ustnika.
Klarnet Buffet ma korpus wykonany z tworzywa ABS, które jest trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Model ma też 17 niklowanych klap. Podpórka pod kciuk jest regulowana, więc możliwe jest dopasowanie jej położenia w zależności od potrzeb. Instrument jest lekki i dlatego też okazuje się wygodny w noszeniu.
Klarnet Buffet Crampon B12 jest polecany w szczególności dla dzieci w wieku szkolnym. Osoby, które grają na tym instrumencie, przyznają, że wydobywanie dźwięków nie jest zbyt trudne. W efekcie łatwo utrzymać motywację do regularnych ćwiczeń.
Klarnet B
4. Klarnet E13 B Buffet Crampon
Często muzycy zastanawiają się, jak wybrać dobry klarnet. Rodzaje instrumentów są liczne, poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko jakością wykonania, wykorzystanym do produkcji materiałem, ale też strojem. Jeśli mowa o instrumentach ze strojem B, godnym uwagi produktem jest Buffet Crampon E13 B. To model studencki odpowiedni dla osób, które uczą się gry i chcą doskonalić swoje umiejętności.
Klarnet ze strojem B jest wyposażony w 17 posrebrzanych klap. Mają one odpowiednio dobrany kształt, dlatego dobrze spełniają swoje zadanie. Na instrumencie znajduje się także regulowana podpórka pod kciuk, którą można dowolnie ustawić. W skład kompletu wchodzi nie tylko ustnik, ale też ligaturka i kapturek.
Opinie, jakie można przeczytać w Internecie na temat instrumentu Buffet Crampon E13 B są pozytywne. Jednym z powodów, dla których konsumenci decydują się na zakup produktu, jest jego wysoka jakość wykonania. Do inwestycji zachęca też łatwość wydobywania czystych dźwięków.
5. Startone Klarnet SCL-25
Startone Klarnet SCL-25 to klarnet strojony w tonacji Bb, który będzie odpowiedni dla osób pragnących zdobywać nowe umiejętności muzyczne. Instrument może być też wykorzystywany na koncertach muzyki orkiestrowej czy kameralnej. Do zakupu produktu zachęca bez wątpienia jego konkurencyjna cena. Jest to jedne z lepszych modeli za kilkaset złotych.
Klarnet ma system kluczy Boehm i niklowane klapy o wysokim połysku. Działają one sprawnie i mają posrebrzaną powierzchnię. Korpus zrobiono z tworzywa ABS, które jest wytrzymałe i jednocześnie lekkie. Instrument ma 17 kluczy i 5 pierścieni. Kupujący otrzymuje nie tylko klarnet, ale też niezbędne do gry akcesoria, do których należy: ustnik z metalową ligaturą, futerał, pasek i smar.
Najważniejszą zaletą tego instrumentu jest to, że wygodnie się na nim gra, a wydobywanie czystych dźwięków nie przychodzi z trudem. Dołączony do zestawu futerał prezentuje się elegancko, a co najważniejsze, zapewnia ochronę sprzętu muzycznego.
6. Stagg WS CL 110 B Klarnet
Interesuje Cię dobry i tani klarnet, ale nie do końca wiesz, na co się zdecydować? Warto bliżej przyjrzeć się modelowi Stagg WS CL 110, który z pewnością spełni oczekiwania uczniów. Jest to lekki, komfortowy w przenoszeniu sprzęt muzyczny, który umożliwia wygodne ćwiczenie.
Instrument ma strój B i jest wyposażony w 17 niklowanych klap i 6 matowych pierścieni. Korpus, jak w przypadku większości dostępnych na rynku klarnetów, jest zrobiony z tworzywa ABS cechującego się trwałością. Ma on matowe wykończenie, co elegancko się prezentuje. Jako dodatek do produktu otrzymujemy dobrej jakości futerał.
Nie ma wątpliwości co do tego, że klarnet Stagg WS CL 110 zasługuje na dobrą ocenę. Czytając recenzje instrumentu, można poznać jego zalety. Do atutów modelu zaliczane są: wysoka jakość wykonania, komfort gry i łatwa konserwacja.
7. Nuvo NUCL100PK Klarnet C
W rankingu musiał znaleźć się klarnet Nuvo NUCL100PK polecany dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Jest to instrument w tonacji C, co oznacza, że jest mniejszy niż klarnet Bb i łatwiej utrzymać go wygodnie w dłoniach. Z tego też względu najmłodsi muzycy mają zapewniony komfort gry i nie zniechęcają się do regularnych ćwiczeń. Rozcięcia palców są krótsze, a otwory tonowo mniejsze.
Rekomendowany dla najmłodszych klarnet jest wyjątkowo lekki, jego dokładna waga to 275 g. Ma ona 18 niklowanych klap i 6 okularów. W skład wyposażenia wchodzi polimerowy, dobrze dopasowany do instrumentu ustnik. Zestaw obejmuje też ligaturę i ochraniacz, a także akcesoria niezbędne do utrzymania instrumentu w czystości: wycior i smar do korka.
Klarnet zapewnia ładne brzmienie, a wydobywanie dźwięków nie jest trudne ani niewygodne. Ten model to dobry wybór dla dzieci, które chcą zdobywać coraz to nowsze umiejętności w grze. Potwierdza to test klarnetów, który przeprowadzili muzycy.
8. Klarnet Bb Ever Play EK-450
Opinie o klarnetach marki Ever Play są pochlebne, według zdecydowanej większości konsumentów oferowane przez producenta instrumenty są najwyższej jakości. Wśród modeli cieszących się szczególnie dużym zainteresowaniem jest EK-450, czyli klarnet o stroju Bb odpowiedni dla początkujących muzyków.
Do wykonania korpusu wykorzystano wytrzymałe tworzywo sztuczne, czyli ebonit. Obudowa ma czarne wykończenie, więc elegancko wygląda. Klarnet ma 17 klap i 6 pierścieni. Niklowany mechanizm jest dobrej jakości i płynnie działa. Instrument waży 2,4 kg, dlatego też jego przenoszenie powinno być wygodne. Warto dodać, że kupujący poza klarnetem otrzymuje też futerał z ABS.
Klarnet Bb Ever Play EK-450 jest najchętniej kupowany przez osoby początkujące, które często nie mają żadnego doświadczenia w grze, ale chcą je zdobywać. Zapewniają one, że gra na prezentowanym instrumencie jest wygodna i można stosunkowo łatwo nauczyć się, jak wydobywać z niego czyste dźwięki.
9. Levante LV-CL6101 Klarnet Bb
Kto będzie zadowolony z zakupu klarnetu Levante LV-CL6101? Jest to instrument, który powinien spełnić oczekiwania profesjonalnych muzyków oczekujących od sprzętu niezawodności i wysokiej jakości wykonania. Produkt jest też jednak wybierany przez mniej doświadczone osoby. Można go uznać za uniwersalny model.
Klarnet ma 17 srebrzonych klawiszy i 6 metalowych pierścieni. Korpus jest zrobiony z drewna, dlatego też instrument wygląda elegancko i cechuje go wytrzymałość. Jeśli będziemy odpowiednio przechowywać produkt, jego powierzchnia pozostanie idealnie gładka (bez zarysowań). W zestawie znajdziemy futerał, a także akcesoria niezbędne do czyszczenia klarnetu.
Konsumenci, którzy zdecydowali się zainwestować w ten produkt, nie żałują podjętej decyzji i uważają, że jest to jeden z lepszych instrumentów na rynku. Wygodnie się na nim gra, a możliwość regulacji uchwytu na kciuk jest dodatkowym atutem.
10. Akai EWI 5000
Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazł się elektroniczny instrument dęty marki Akai EWI 5000. Jest to najnowszy i najlepszy klarnet na rynku.
Sprzęt ten pozwoli Ci na swobodny występ przy zachowaniu dynamiki wykonawczej. Dzieje się tak ze względu na bezprzewodową łączność. Naturalnie, można go również podłączyć przy pomocy tradycyjnego wejścia Audio i złącza MIDI, co umożliwia jego łatwe zintegrowanie z różnymi urządzeniami zewnętrznymi.
Dużym atutem instrumentu jest to, że posiada on akumulatory litowo-jonowe, które działają do 6 godzin gry. Co więcej, prezentowany klarnet posiada wyjątkowo czuły ustnik z sensorem poziomu ciśnienia powietrza, co pozwoli Ci precyzyjnie kontrolować dynamikę gry i wysokość dźwięku.
Kolejnym udogodnieniem jest funkcja zmiany układu palców, co pozwoli Ci dopasować swój instrument do gry w różnym stylu. Opinie o tym instrumencie są wyjątkowo pochlebne. Użytkownicy docenili jego małą wagę (0,9 kg) oraz możliwość regulowania ustawień urządzenia i efektów gry nawet podczas grania.
Akai EWI 5000 to klarnet elektroniczny o wymiarach: 61 cm x 43,2 cm. Model waży 0,9 kg. Instrument jest zasilany akumulatorami litowo-jonowymi i ładowany przez port USB.
Zalety
Wybieranie ustawień: Jak zapewniają muzycy, wybieranie ustawień jest bardzo łatwe. Na obudowie modelu znajduje się 8 precyzyjnych regulatorów, za pomocą których można dokładnie ustawić parametry sprzętu i określone efekty.
Różne tryby pracy: Klarnet ma kilka trybów pracy. W związku z tym z pewnością spełni oczekiwania muzyków, którzy grają na instrumentach dętych i blaszanych, jak również trębaczy. Przy pomocy sprzętu można zagrać różnorodną muzykę.
Ustnik: Model wyposażono w dobrze wyprofilowany ustnik, dzięki czemu gra na instrumencie jest wyjątkowo przyjemna. Ustnik ma sensor poziomu ciśnienia i nacisku pozwalający łatwo kontrolować dynamikę gry.
Funkcjonalność: Użytkownik może korzystać z portu USB-MIDI i wyjścia MIDI, które pozwalają na sterowanie syntezatorami programowymi. W efekcie muzyk może urozmaicać melodię.
Waga: Produkt jest lekki, więc nawet podczas długiego koncertu nie czujemy zmęczenia dłoni.
Wady
Nikiel: Należy pamiętać o tym, że sensory zrobione są z niklu. Niektóre osoby mają uczulenie na ten materiał.
11. Yamaha YCL-255N
Kolejnym instrumentem w naszym rankingu jest klarnet firmy Yamaha YCL-255N. Produkt jest niezwykle wytrzymały, gdyż został wykonany z tworzywa ABS, które wyglądem imituje drewno, ale jest bardziej odporne na uszkodzenia. Z kolei cała mechanika, w tym 17 klap, jest niklowana. Dzięki temu instrument jest nie tylko niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale ma też estetyczny wygląd.
Sprężyny, które znajdują się w instrumencie są wykonane ze stali nierdzewnej. Gwarantuje to dużo większą żywotność instrumentu. Spory komfort podczas gry zapewnia regulacja podpórki kciuka (12 mm).
W sprzęcie tym zastosowano innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu jest lżejszy w stosunku do poprzedniego modelu. Co więcej, zestaw zawiera również futerał CLC-200 E II. Opinie o tym produkcie są wyjątkowo pochlebne. Użytkownikom przypadł do gustu jego elegancki design oraz mała waga.
Klarnet Yamaha YCL-255N zrobiono z ABS. Model ma 17 niklowanych klap i 6 okularów. Sprężyny wykonano ze stali nierdzewnej.
Zalety
Regulowana podpórka pod kciuka: Instrument ma regulowaną podpórkę pod kciuka. Muzyk może bez problemu ustawić ten element, aby zagwarantować sobie maksymalny komfort i precyzję gry.
Jakość dźwięku: Wśród zalet sprzętu wymienia się bardzo dobrą jakość dźwięku. Oczywiście to, czy melodia jest przyjemna dla ucha, w dużej mierze zależy od umiejętności osoby, która gra na klarnecie. Niemniej jednak wykonanie modelu ma także duże znaczenie.
Dla początkujących i zaawansowanych muzyków: Większość osób jest zgodna co do tego, że prezentowany instrument jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych muzyków. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z grą na klarnecie, nie musimy się martwić, że zakupiony sprzęt trzeba będzie szybko wymienić na lepszy model.
Wady
Brak wyciora: Do zestawu nie dołączono wyciora (szmatka do czyszczenia instrumentu). Jest to niezbędny element do utrzymania sprzętu w należytej czystości.
12. Roy Benson CB-217
Przedostatnim produktem w naszym rankingu jest instrument Roy Benson CB-217. Marka Roy Benson już od kilkunastu lat jest utożsamiana z najbardziej innowacyjnymi klarnetami na rynku. Producent ten jest gwarantem perfekcyjnego wykonania oraz czystości brzmienia.
Jest to niezwykle prosty w obsłudze klarnet, dzięki czemu jest idealny dla początkujących klarnecistów. Bardzo szybko można wydobyć z niego czysty pożądany dźwięk. Należy tutaj podkreślić, że urządzenie jest stosunkowo tanie.
Co więcej, do zestawu producent dołączył prostokątne etui z plecakiem, dzięki czemu przenoszenie klarnetu staje się dużo prostsze. Będzie więc to idealny model dla uczniów szkół muzycznych. Sprzęt posiada mechanikę wewnętrzną ze srebra, co zdecydowanie wpływa na jakość jego brzmienia oraz większą odporność na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Sam korpus instrumentu jest ebonitowy. Opinie o prezentowanym klarnecie są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili stosunek ceny produktu do jakości wykonania.
Roy Benson CB-217 to dobry klarnet do 1200 zł. Model ma ebonitowy korpus. Produkt sprzedawany jest w zestawie z etui.
Zalety
Pielęgnacja: Jeśli zdecydujemy się na zakup prezentowanego instrumentu, nie musimy się martwić o jego pielęgnację i konserwację. W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne do tego elementy, czyli wycior i smar do korków.
Łatwa gra: Muzycy, którzy mieli okazję grać na klarnecie, zapewniają, że jego używanie to sama przyjemność. Gra jest łatwa, a wypływające z instrumentu dźwięki czyste i pełne.
Design: Model ma elegancki, ponadczasowy design. Podoba się wszystkim niezależnie od wieku czy płci.
Wady
Korpus: Ebonitowy korpus nie wykazuje dużej odporności na zarysowania, dlatego trzeba uważać na to, w jaki sposób przenosimy i przechowujemy sprzęt.
Etui: Dołączone do zestawu etui nie jest solidnie wykonane, dlatego może się okazać, że nie posłuży nam zbyt długo.
13. Eastman ECL-551
Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest instrument marki Eastman ECL-551. Jest to dobry i tani klarnet, który bardzo szybko zdobył wielu sympatyków. Jest to idealny instrument zarówno dla profesjonalnych muzyków występujących z orkiestrą, jak i dla początkowych klarnecistów.
Do wykonania korpusu użyto drewna. Z kolei cała mechanika znajdująca się wewnątrz jest niklowo-srebrna. Dzięki temu dużo prościej można wydobyć czysty dźwięk. Co więcej, użycie takich materiałów zwiększa żywotność urządzenia, co sprawia, że zakup ten starczy Ci na wiele lat.
Należy podkreślić, że znajdujące się w instrumencie poduszki są wodoodporne. Oznacza to, iż nie ulegną awarii podczas regularnego dotykania ich spoconymi dłońmi. W zestawie, oprócz instrumentu, możemy znaleźć twardy futerał EASTMAN®, ustnik z ligaturą i kapslem, a także ustnik VANDOREN®.
Ponadto w komplecie znajdziesz 2 stroiki, ochraniacz na stroik, 2 baryłki, smar do korka oraz odpowiednią szmatkę do czyszczenia sprzętu. Opinie konsumentów o tym klarnecie są bardzo pochlebne. Produkt ceniony jest za świetny stosunek jakości do ceny.
Klarnet Eastman ECL-551 to model przeznaczony szczególnie dla osób średniozaawansowanych. Instrument ma drewniany korpus i niklowo-srebrne klapy i pierścienie.
Zalety
Futerał: W komplecie znajduje się twardy futerał marki EASTMAN. Ma on odpowiednio wzmocnione ścianki, dlatego dobrze zabezpiecza klarnet w trakcie przenoszenia.
Wodoodporne poduszki: Model ma wodoodporne poduszki, co daje pewność, że sprzęt zbyt szybko się nie zniszczy. Wspomniane elementy wykazują dużą odporność na działanie wilgoci.
Wady
Szmatka do czyszczenia: Do zestawu dołączono szmatkę do czyszczenia, jednak zdaniem grupy konsumentów nie jest ona solidnie wykonana. Prawdopodobnie będzie trzeba ją stosunkowo szybko wymienić na nową.
Waga: Pojedyncze osoby wskazują, że gra na instrumencie byłaby mniej męcząca, gdyby był on nieco lżejszy.
Przewodnik zakupowy – Jaki klarnet kupić?
Klarnet jest zaliczany do instrumentów dętych i od niepamiętnych czasów jest wykorzystywany przez orkiestry. Często gra się na nim także solo albo do muzyki kameralnej. Chcesz zacząć przygodę z tym instrumentem i szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki klarnet wybrać? Przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne do podjęcia dobrej decyzji zakupowej. Ten artykuł może spodobać się też nieco bardziej doświadczonym muzykom, którzy myślą o wymianie instrumentu.
Rodzaje klarnetów
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można wyodrębnić różne rodzaje klarnetów, a mianowicie instrumenty: sopranowe, piccolo, in C, basowe i kontrabasowe. Pierwszy z wymienionych klarnetów, czyli sopranowy występuje w strojach F, G i As. Zapewnia on mocne i czyste brzmienie, w przeszłości był wykorzystywany do grania pieśni wojennych.
Klarnet piccolo jest uznawany za młodszą wersję wspomnianego wyżej instrumentu i zgodnie z wieloma opiniami gwarantuje on nieco bardziej ostry dźwięk. Z tego też względu jego brzmienie wyróżnia się na tle innych sprzętów muzycznych. Najczęściej wykorzystuje się go do grania wysokich tonów, rzadko korzysta się z niego w występach solo.
Spośród klarnetów można też wyróżnić instrument in C, który ma specyficzną barwę. Niektórzy polecają właśnie taki model do nauki gry na klarnecie. Zapewnia on czyste i pełne brzmienie poszczególnych tonów, co przemawia za jego wyborem dla osób początkujących. Klarnet in C jest coraz rzadziej wykorzystywany w orkiestrach symfonicznych.
W sklepach dostępne są też klarnety basowe, które zazwyczaj występują w stroju Bb. Pozwalają one wydobywać mocne, ciężkie i niskie dźwięki. Początkowo ten rodzaj instrumentu był wykorzystywany głównie w kompozycjach orkiestrowych, ale z czasem stał się popularny także do tworzenia solowych numerów. Klarnet basowy zyskał szczególną sławę przez znanego rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego.
Innym rodzajem jest klarnet kontrabasowy, który stanowi niejako połączenie dwóch instrumentów, czyli jak nietrudno domyślić się po nazwie, kontrabasu i klarnetu. To sporych rozmiarów model, który dobrze sprawdza się do grania niskich tonów. Najczęściej jest wykorzystywany jako dopełnienie utworów orkiestrowych, rzadko można spotkać ten instrument w przypadku gry solo.
Systemy francuski i niemiecki
Można rozróżnić dwa systemy w klarnetach: francuski i niemiecki, które różnią m.in. palcowaniem niektórych dźwięków. System niemiecki wyróżnia mocny, wyraźny dźwięk. To jego zdecydowana zaleta, choć instrumenty tego typu nie radzą sobie zbyt dobrze w przypadku zwrotnej muzyki. Klarnet francuski jest natomiast lżejszy, a w związku z tym bardziej poręczny. Dodatkowo jest uznawany za praktyczniejszy, można na nim bez trudu zagrać różnego rodzaju utwory. Co więcej, okazuje się wygodny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Materiał wykonania
Chcąc kupić najlepszy klarnet, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania instrumentu. Ważnym elementem konstrukcji jest korpus, który bardzo często jest wykonany z wytrzymałego tworzywa, jakim jest ABS. Taki materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, co również zachęca do zakupu. Niektóre dostępne na rynku klarnety mają drewniany korpus, który jest uznawany za bardziej elegancki i zapewniający przyjemniejsze brzmienie. Niemniej jednak koszt zakupu drewnianego instrumentu zazwyczaj jest wyższy. Osobom, które rozpoczynają swoja przygodę z grą na klarnecie, polecane są modele wykonane z tworzywa sztucznego. Za ich zakupem przemawia atrakcyjna cena i niewielka waga zapewniająca komfort gry.
Dołączone do zestawu akcesoria
W szczególności początkujący muzycy zastanawiają się, jaki jest najlepszy klarnet. Oczywiście dobrej jakości instrument powinien być wytrzymały i przede wszystkim zapewniać możliwość wydobywania czystych, ładnie brzmiących dźwięków. Poza wytrzymałością i komfortem gry ważne jest jednak również to, czy w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria. Jednym z najważniejszych przedmiotów jest solidnie wykonany futerał. Bez niego bezpieczne przenoszenie sprzętu jest niemożliwe. Chowając instrument do pokrowca, mamy pewność, że nie jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, a na jego powierzchni nie będzie osadzał się kurz. Dobrze, jeśli wybrany przez nas model jest sprzedawany w komplecie ze szmatką czy szczotką do czyszczenia. Przydatnym wyposażeniem jest też smar, który okazuje się niezbędny do prawidłowej konserwacji klarnetu. Większość instrumentów jest dostępna w komplecie z ustnikiem i ligaturą służącą do jego przymocowania.
Klarnety w dobrych cenach
Zakup klarnetu jest całkiem sporym wydatkiem. Najtańsze instrumenty przeznaczone dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę, kosztują ok. 500 zł lub nieco więcej. Dla bardziej doświadczonych muzyków polecane są klarnety w cenie ok. 2000 zł. Koszt zakupu profesjonalnych instrumentów sięga kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na początku warto kupić tani, ale dobrej jakości sprzęt i sprawdzić, czy gra na tym instrumencie jest czymś, w czym chcemy się doskonalić.
FAQ
P1: Co to jest klarnet?
Klarnet jest zaliczany do instrumentów dętych drewnianych, znajduje się w gronie aerofonów stroikowych, podobnie zresztą jak saksofon. Skala klarnetu wynosi od e do g3, jednak muzycy z doświadczeniem mogą osiągać też nieco wyższe dźwięki. Pierwsze instrumenty tego typu pojawiały się w XVII wieku i od tego czasu są wykorzystywane w orkiestrach symfonicznych. Z biegiem czasu klarnety zyskały także popularność jako instrumenty solowe i zaczęły być chętnie wybierane do muzyki kameralnej i gry w orkiestrach dętych. Na rynku dostępne są różne rodzaje klarnetów, więc każdy w zależności od potrzeb i tego, jaką muzykę chce grać, może znaleźć odpowiedni dla siebie model.
P2: Jak wygląda klarnet?
Klarnet to instrument składający się z prostej, cylindrycznej rury, na której znajdują się otwory z zamykanymi klapami. Najczęściej są one niklowane i wyróżnia je wysoka jakość wykonania. Klarnet można podzielić na pięć części, a mianowicie: ustnik, baryłkę, korpus dolny i górny i czarę głową. Chcąc włożyć instrument do futerału, należy najpierw go złożyć. Na początku może to wydawać się trudne, jednak z czasem wszystkiego można się nauczyć. Model wyglądem przypomina nieco flet, choć bez wątpienia jest bardziej rozbudowany. Najczęściej korpus klarnetu jest zrobiony z drewna lub tworzywa sztucznego ABS. Drugie ze wskazanych modeli są najczęściej tańsze.
P3: Klarnet – jak grać?
Nauka gry na klarnecie, jak w przypadku wszystkich innych instrumentów i aktywności, wymaga przede wszystkim cierpliwości i regularności. Jedną z cennych rad dla początkujących muzyków jest to, aby nie dmuchać za mocno w ustnik i nie wkładać go zbyt głęboko. Dobrze, jeśli ustawimy usta blisko czubka ustnika, bo wtedy instrument będzie wydawał przyjemny dźwięk. W innym wypadku klarnet będzie piszczał. Podczas gry nie można nadymać policzków, bo wtedy można szybko się zmęczyć. Nauczyciele gry na instrumencie zachęcają do tego, aby ćwiczyć grę w różnych artykulacjach. Klapki i dziurki powinny być pokrywane w ten sposób, żeby prawa ręka była na dole, a lewa na górze.
P4: Ile kosztuje klarnet?
Jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz sprawdzić, czy gra na klarnecie jest dla Ciebie, dobrym wyborem będzie zakup instrumentu szkolnego, zrobionego z tworzywa ABS. Cena takiego produktu wynosi ok. 500 zł lub nieco więcej. Za sprzęt przeznaczony dla bardziej doświadczonych muzyków trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Profesjonaliści muszą przygotować się na znacznie większy wydatek. Ceny wysokiej jakości klarnetów od uznawanych na całym świecie producentów wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na cenę instrumentu wpływ ma jakość wykonania, popularność marki i ilość dołączonych do zestawu akcesoriów.
P5: Jak złożyć klarnet?
Złożenie klarnetu nie jest prostym zadaniem, więc na samym początku warto poprosić nauczyciela o to, aby pokazał, jak dokładnie to robić. Jeśli poszczególne części nie chcą się ze sobą połączyć, zazwyczaj oznacza to, że robimy coś nieprawidłowo. Próba łączenia elementów na siłę nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Przed złożeniem klarnetu zaleca się, aby na złączach rozsmarować niewielką ilość smaru. Dzięki temu łatwiej będzie nam przeprowadzić tę czynność.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ