Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Saksofon – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na naszej stronie znajdziesz ranking saksofonów, który bez wątpienia pomoże Ci wybrać najlepszy instrument na rynku. Zestawienie zawiera opisy produktów, które zostały bardzo dobrze ocenione przez konsumentów. Najlepszym saksofonem okazał się Roy Benson TS-302. Pewność, co do tego wyboru zyskaliśmy po przeanalizowaniu opinii na temat sprzętu. Osoby, które zdecydowały się kupić instrument polecają go innym osobom. Ich zdaniem podczas gry na saksofonie mamy zapewniony komfort. Ma to związek z tym, że produkt nie waży zbyt wiele, a dodatkowo ma odpowiednio dobrany kształt. Wśród atutów produktu nie sposób nie wymienić dodatkowych akcesoriów. Konsument otrzymuje wysokiej jakości ustnik, jak również futerał. W efekcie chcąc rozpocząć grę na instrumencie nie musi dokupywać innych akcesoriów. Model jest wykonany z wytrzymałych tworzyw (m.in. mosiądzu). Kolejnym saksofonem, który znalazł się w naszym rankingu jest Yamaha YAS-280. Jest to model polecany szczególnie osobom początkującym. Instrument zapewnia ciepłe i czyste brzmienie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki saksofon kupić?

 

Saksofon jest instrumentem, który znajdziemy w wielu wersjach. W efekcie zakup takiego sprzętu nie jest łatwy, gdyż musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Decydując się na taki instrument musimy zdecydować, czy przeznaczony będzie dla początkującego, czy dla profesjonalisty. Nie możemy wybrać pierwszego lepszego modelu leżącego na półce w sklepie muzycznym. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki saksofon wybrać.   

 

 

Typy – jaki saksofon jest najlepszy?

Poszczególne rodzaje saksofonu znacznie różnią się między sobą. Mają różne rozmiary i zakres dźwięków. Poniżej przedstawiamy 7 głównych typów saksofonu.

altowy – jest to saksofon w kształcie odwróconej litery S. Stanowi on dobrą opcję dla osób, które jeszcze nie są przyzwyczajone do kształtu tego instrumentu, ponieważ jest mały i lekki. Posiada on strój Es, dlatego też produkuje ciepłe dźwięki.

barytowy – w kształcie podobny jest do altowego, lecz oprócz tego, posiada zawinięcie na górze. Jest on także o wiele większy i tak jak poprzedni model, ma strój Es. Jego brzmienie jest ciepłe, lecz lekko zachrypnięte.

basowy – ten model saksofonu ma kilka zawinięć i kształt odwróconej litery S. Jest on duży, a dźwięki wydobywające się z niego są bardzo chropowate i głębokie.  

kontrabasowy – saksofon tego typu posiada bardzo dużo zawinięć. Jest to największy instrument, dlatego aby na nim zagrać potrzebujemy stojaka. Dźwięki wydobywające się z niego są maksymalnie niskie, a także chropowate.  

sopranowy – wyróżnia się kształtem zwykłej rury. Jego strój to B lub C. Dźwięki, które z niego wydobywamy są delikatne.

sopraninowy – tak jak sopranowy, ma postać rury. Charakteryzuje go piskliwe i wysokie brzmienie.

tenorowy – saksofon tego typu ma kształt odwróconej litery S. Nie jest on zbyt duży, dlatego łatwo się na nim gra. Jego brzmienie jest czyste i pełne emocji.  

 

Jakość wykonania

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania upatrzonego przez nas instrumentu. Uważnie przypatrzmy się, czy posiada jakieś rysy lub wgniecenia. Może to bowiem oznaczać, że był już wcześniej używany. Niestety nie jest to rzadkością. Sprawdźmy również stan poduszek, fajki i ustnika. Są to najważniejsze i najdelikatniejsze elementy saksofonu. Jeżeli znamy się na kształcie saksofonu, to sprawdźmy, czy ma prawidłową krzywiznę.

 

Jakość dźwięku

Jest to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze dobrego saksofonu. Wybierzmy model, ze strojem, jaki nam odpowiada. Sprawdźmy, czy we wszystkich rejestrach ma odpowiednią intonację. Nie możemy pominąć dolnych dźwięków. Najlepszy saksofon pozwoli nam wydobyć je bez trudu.

 

Stopień zaawansowania

Oprócz podziału ze względu na kształt i brzmienie, możemy znaleźć modele dla różnych stopni zaawansowania. Wyróżniamy 3 takie grupy.

do nauki – modele takie są zazwyczaj tańsze niż bardziej zaawansowane. Mimo to, są do nich brzmieniowo bardzo zbliżone, ponieważ producenci zadbali o to, aby nauka na tym instrumencie przebiegała w prawidłowy sposób. Ich kształt jest bardziej ergonomiczny, a ich waga jest mniejsza. Pamiętaj, że najtańszy instrument tego typu, ze zniekształconym dźwiękiem może skutecznie zniechęcić do dalszej gry, dlatego warto wybrać nieco droższą wersję.

dla zaawansowanych – jeśli chodzi o saksofony tego typu, to oscylują one pomiędzy profesjonalnym, a początkującym instrumentem. Ich dźwięk jest o wiele bogatszy, lecz nie zupełnie pełny. Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż wersja dla uczniów, lecz saksofony te nie posiadają wszystkich funkcji, które towarzyszą profesjonalnemu urządzeniu.

profesjonalne – instrumenty te odznaczają się pełnym, bogatym brzmieniem. Posiadając taki sprzęt, musimy przygotować się na wiele pracy przy guzikach, gdyż w takich modelach jest ich całkiem sporo. Będzie to trudne, jeżeli ciągle jesteśmy na etapie poznawania instrumentu, jakim jest saksofon. Takie profesjonalne modele są zazwyczaj wykonane z najwyższej jakości materiałów, a wszystkie ich części są wymienne, co ułatwia ich późniejszą naprawę w przypadku ewentualnej awarii instrumentu.

 

Dodatki

Zwróćmy uwagę na akcesoria, które znajdziemy w zestawie. Szczególnie, jeżeli kupujemy większy model. Wtedy będziemy potrzebować pasek, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie utrzymać instrumentu. Z kolei jeżeli chodzi o największy saksofon, to możemy być pewni, że przyda nam się stojak, na którym możemy postawić instrument.

 

 

Saksofony w dobrej cenie

Jedne z najtańszych modeli, jakie są dostępne na rynku kosztują około 200 zł. Przeznaczone są one zazwyczaj jedynie dla osób początkujących i charakteryzują się nieskomplikowaną budową. Jeżeli wolimy kupić instrument, który jest odpowiedni dla zaawansowanej lub profesjonalnej gry, to musimy liczyć się z wydatkiem od 1 000 zł do nawet 5 000 zł.

Kupując droższy saksofon, mamy pewność, że wykonany został z wysokiej jakości materiału. Oprócz tego, większość jego części jest zamiennych, co pozwala nam na ewentualną ich wymianę w razie uszkodzenia poszczególnych elementów. Brzmienie takich instrumentów jest czystsze i bardziej precyzyjne. W zestawie często znajdziemy również pasek dla ułatwienia gry. Takie saksofony posiadają zazwyczaj więcej guzików, co pozwoli nam na zagranie bardziej skomplikowanych melodii.

 

 

5 najlepszych saksofonow. Opinie w 2020 roku

 

Saksofon wygląda i brzmi bardzo charakterystycznie. Wielu ludzi jest zachwyconych w trakcie słuchania i oglądania gry saksofonisty. Zależnie od rodzaju wydawane dźwięki brzmią zupełnie inaczej, a instrumenty mają różną wielkość. Poniższy ranking saksofonów ma na celu pokazać Ci modele, wśród których każdy znajdzie instrument dla siebie.

 

1. Saksofon tenorowy Roy Benson TS-302 RB700670

 

Model Roy Benson TS-302 cieszy się dużą popularnością wśród muzyków. Produkt ten jest tenorowy, co oznacza, że jest średniej wielkości, więc sprawdzi się zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Ponadto jego brzmienie jest o tonę niższe, niż w zapisie nutowym. Sprzęt jest strojony do B.

Model ten wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Jego korpus i klapy zrobione są z mosiądzu. Natomiast sprężyny są stalowe i dodatkowo utwardzane, co zapewnia im dużą wytrzymałość. Następnie całość została polakierowana. W produkcie wykorzystano poduszki Pisoni.

Do zestawu dołączony jest wycior, za pomocą którego należy czyścić wnętrze instrumentu. Ponadto konsument ma do dyspozycji także pasek, który pozwala na noszenie saksofonu na ramieniu. Oprócz tego model wyposażony jest w ustnik USA, śrubkę stroika i puszkę. Całość mieści się w prostokątnym etui. Użytkownicy twierdzą, że jest to świetny sprzęt, z którym warto zacząć swoją przygodę z graniem.

Roy Benson TS-302 to saksofon tenorowy z mosiężnym korpusem. Model ma stalowe, utwardzone sprężyny.

 

Zalety

Ustnik: Instrument jest sprzedawany z solidnie zrobionym ustnikiem USA. W efekcie decydując się na zakup produktu nie musimy myśleć o inwestycji w dodatkowe akcesoria umożliwiające grę. Ustnik jest dobrze wyprofilowany.

Wykonanie: Korpus zrobiono z mosiądzu, czyli materiału charakteryzującego się dużą trwałością. Oznacza to, że model przez długi czas wygląda, jak nowy – na obudowie nie pojawiają się nieestetyczne zarysowania.

Futerał: Do zestawu dołączono praktyczne akcesorium, jakim jest futerał. Przypomina on plecak. Ma wygodne szelki, które pozwalają na przenoszenie instrumentu na plecach, dzięki czemu mamy wolne ręce.

Wygoda użytkowania: Model ma odpowiedni kształt, a dodatkowo nie jest zbyt ciężki. To sprawia, że granie na nim nie jest męczące dla naszego ciała.

Design: Produkt ma elegancki design, więc ładnie prezentuje się na scenie. Saksofon swoim wyglądem bez wątpienia zachwyci zarówno młodsze, jak i starsze osoby.

 

Wady

Dla zaawansowanych muzyków: Część konsumentów uważa, że prezentowany instrument jest odpowiedni jedynie dla zaawansowanych bądź średnio zaawansowanych muzyków. Nie jest on polecany osobom początkującym.

 

 

 

 

2. Yamaha YAS 280 saksofon altowy

 

Ciekawym modelem, który może Cię zainteresować jest Yamaha YAS-280. Saksofon ten jest altowy, a więc najczęściej wybierany wśród dostępnych rodzajów. Typ ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, więc bardzo dobrze sprawdzi się przy nauce grania przez dzieci. Sprzęt ten został skonstruowany z myślą o młodych ludziach. Waga tego modelu wynosi 2,3 kg. Produkt strojony jest do Es. To oznacza, że brzmi o sekstę wielką wyżej niż w zapisie nutowym.

Instrument wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Klapa tego modelu zrobiona jest z poliestru, a śruby są nylonowe. Całość wykończona jest złotym lakierem, który ładnie się błyszczy. Sprawia to, że produkt przykuwa uwagę.

W tym modelu zastosowano ustnik 4C. Dodatkowo dla wygody i precyzji grania, hak na kciuk jest regulowany. Do zestawu dołączone jest etui, w którym można schować i przewozić instrument. Użytkownicy doceniają ten produkt za jakość brzmienia i komfort gry.

Saksofon altowy Yamaha YAS-280 jest przeznaczony dla początkujących muzyków. Model ma złote wykończenie. Produkt waży ponad 2 kg.

 

Zalety

Czyste brzmienie: Jak wynika z wielu opinii Internautów, instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, co zachęca do kolejnych ćwiczeń i zwiększania swoich muzycznych umiejętności.

Wykonanie: Mocowanie szyjki do korpusu zostało odpowiednio wzmocnione, co sprawia, że jest bardziej stabilne. Na uwagę zasługuje także solidne połączenie klap dolnych. W rezultacie są one bardziej szczelne.

Regulowana podpórka: Prezentowany saksofon ma regulowaną podpórkę na kciuka. Użytkownik może dopasować jej położenie do swoich dłoni gwarantując sobie odpowiedni komfort w trakcie gry na instrumencie.

Przenoszenie: Z uwagi na to, że do zestawu dołączono praktyczny futerał z dobrze wyprofilowanym uchwytem przenoszenie modelu nie stanowi problemu. Szczególnie doceniają to osoby, które uczęszczają na lekcje gry na instrumencie poza miejscem zamieszkania.

 

Wady

Jakość wykonania ustnika: Nielicznie muzycy twierdzą, że znajdujący się w zestawie ustnik jest podatny na uszkodzenia.

 

 

 

 

3. Saksofon tenorowy Roy Benson TS-302 RB700670

 

Prezentujemy Trevor James 3722G, czyli solidnie zrobiony saksofon altowy. Model ten musiał znaleźć się w naszym rankingu, ponieważ zyskał sporo dobrych recenzji od użytkowników. Jak wiadomo, to właśnie opinie konsumentów są jednym z najważniejszych wyznaczników jakości danego produktu.

Korpus instrumentu został zrobiony z mosiądzu, więc jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Saksofon jest pokryty złotym lakierem, dzięki czemu prezentuje się elegancko. Poduszki mają metalowe rezonatory i skórzane wykończenie. W zestawie znajduje się ustnik Bari Esprit i maszynka z ochraniaczem. Dobrym rozwiązaniem okazała się regulowana podpórka na kciuk. Za sprawą tego elementu można lepiej dostosować instrument do potrzeb danego muzyka.

Konsumenci doceniają fakt, że w zestawie znajduje się wiele przydatnych akcesoriów, a mianowicie: stroik Vandoren, smar do korka i szmatka ułatwiająca odpowiednią pielęgnację instrumentu. Dodatkowo komplet zawiera naklejki na ustnik. Instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku zadowoli nawet bardzo wymagającego muzyka.

Trevor James 3722G to dobry saksofon do 3000 zł. Instrument ma złote wykończenie. Model wykonano m.in. z mosiądzu.

 

Zalety

Ustnik: Saksofon wyposażono w ustnik Bari Esprit, który jest uznawany za bardzo dobry. Dlatego też możemy być przekonani, że gra na instrumencie będzie przyjemna. Wydobywanie dźwięków nie jest zbyt trudne.

Pielęgnacja: W zestawie znajduje się smar do korka i szmatka, a więc wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowej pielęgnacji instrumentu. Należy pamiętać, że jeśli będziemy dobrze dbać o saksofon, posłuży nam on nawet przez wiele lat.

Podpórka pod kciuk: Model ma regulowaną podpórkę pod kciuk. W efekcie można ją tak ustawić, aby była ona idealnie dopasowana do kształtu i ułożenia naszych dłoni.

 

Wady

Futerał: Komplet poza akcesoriami do pielęgnacji zawiera także futerał. Ma on szelki, jednak są one zrobione z nieco nieprzyjemnego w dotyku materiału. Przenoszenie instrumentu może okazać się niewygodne.

 

 

 

 

4. Saksofon tenorowy Antiqua TS2150LQ

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ci model Antiqua TS2150LQ, który charakteryzuje się średnią wielkością. Saksofon ten jest tenorowy strojony do Ais. Sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Korpus oraz klapy zbudowane zostały z mosiądzu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Sprężynki zrobione zostały ze stali, co zapewnia im dużą trwałość.

Całość została polakierowana na kolor złoty. To sprawia, że model ten wygląda klasycznie i ładnie odbija światło. Rezonatory mają kopułowaty kształt i wykonane są z metalu. Wykorzystane w tym saksofonie poduszki są znanego producenta Pisoni, który słynie z wysokiej jakości produktów. Dla wygody użytkowania i większej precyzji grania podpórkę pod kciuk można regulować.

Do zestawu dołączony został futerał o prostokątnym kształcie. Został on wykonany z twardego materiału. Dzięki temu instrument można z łatwością przenosić. Model ten wyposażony został także w ustnik i środki pielęgnacyjne. Można mieć także pewność, że sprzęt się nie zniszczy. Użytkownicy doceniają ten produkt za dobrą jakość dźwięku i jego szczelność.

Saksofon tenorowy Antiqua TS2150LQ wykonano z lakierowanego mosiądzu. Sprężynki zrobiono ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Jakość dźwięku: Nie ulega wątpliwości to, że jakość dźwięku podczas gry na saksofonie jest bardzo dobra. Instrument z pewnością zadowoli niejednego muzyka. Spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających osób.

Trwałość: Korpus i inne, drobne elementy zostały wykonane z dobrej jakości mosiądzu. W związku z tym model nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Design: Jedną z najważniejszych części saksofonu jest czara głosowa. Jest ona nie tylko solidnie zrobiona, ale też pięknie się prezentuje. Czara głosowa ma ręcznie grawerowane zdobienia, które przyciągają wzrok słuchaczy.

 

Wady

Regulacja podpórki pod kciuk: Pojedyncze osoby mają problem ze swobodną regulacją podpórki pod kciuk.

Strojenie: Strojenie Antiqua TS2150LQ może być trudne. Mowa tutaj szczególnie o osobach, które rozpoczynają przygodę z tym instrumentem.

 

 

 

 

5. J. Michael BAR-2500 Saksofon tenorowy

 

Saksofon barytonowy J. Michael BAR-2500 to interesujący model, który charakteryzuje się dużymi rozmiarami. Ponadto taki typ instrumentu jest najniżej strojonym wśród dostępnych rodzajów. Produkt ten strojony jest do Es. To sprawia, że brzmi on o oktawę i sekstę niżej, niż widnieje to w zapisie nutowym.

Sprzęt ten waży około 6,5 kg. Dlatego też nie jest przeznaczony dla dzieci, gdyż wymaga dużej tężyzny fizycznej. Jednocześnie saksofon barytonowy jest bardzo łatwy do nauki, więc jako osoba dorosła warto zainteresować się tym typem. Produkt sprawdzi się do grania profesjonalnego.

Model ten, mimo swoich rozmiarów, wygląda bardzo elegancko. Całość została wykończona za pomocą złotego lakieru. Do zestawu dołączony jest futerał, który wykonany jest z dobrej jakości, twardego materiału. Opinie o saksofonach producenta J. Michael są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za mocne brzmienie. Ponadto twierdzą oni, że instrument jest bardzo dobrze zbalansowany.

Michael BAR-2500 to saksofon barytonowy przeznaczony szczególnie do profesjonalnego grania. Model pokryto złotym lakierem.

 

Zalety

Jakość i komfort gry: Za pomocą instrumentu można zagrać wiele pięknych melodii, które bez wątpienia przypadną do gustu słuchaczom. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Dodatkowym atutem jest odpowiednie wyprofilowanie modelu i jego stosunkowo niewielka waga.

Przenoszenie: Jeśli kupimy J. Michael BAR-2500, otrzymamy w zestawie solidnie zrobiony futerał. Został on wykonany z trwałych tworzyw, dzięki czemu przenoszony wewnątrz instrument jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem.

 

Wady

Tylko dla osób zaawansowanych: J. Michael BAR-2500 to model przeznaczony głównie dla zaawansowanych muzyków. Wydobywanie czystych dźwięków jest stosunkowo trudne.

Czyszczenie: Zdaniem użytkowników pielęgnacja instrumentu nie należy do najłatwiejszych zadań.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Arnolds & Sons ASS 101C

 

Wysokiej jakości modelem jest Arnolds & Sons ASS 101C. Ten dobry i tani saksofon charakteryzuje się przyjemnym, ciepłym brzmieniem. Sprzęt jest sopranowy i dodatkowo wygięty. Cechują go niewielkie rozmiary i duża lekkość. Jednakże nie jest najlepszym rozwiązaniem do nauki, gdyż można mieć trudność z wydobywaniem wysokich dźwięków.

Produkt ten wyróżnia interesujący design. Sprzęt wykończony jest za pomocą lakieru w kolorze złotym. W połączeniu w zakrzywionym kształtem saksofon ten prezentuje się elegancko i klasycznie. W tym modelu wykorzystano ustnik ESM. Natomiast użyte poduszki są profesjonalnego producenta Pisoni.

Do zestawu dołączony jest futerał, który pozwala na wygodne przechowywanie sprzętu, a także jego transport. Etui to jest bardzo wytrzymałe i wodoodporne, co chroni instrument przed zniszczeniem. Jego dodatkowym atutem jest możliwość noszenia na plecach i dużych rozmiarów kieszeń. Użytkownicy doceniają ten model za łagodne i delikatnie brzmienie i szczelność wykonania.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments