Ranking 5 najlepszych saksofonow w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Saksofon – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na naszej stronie znajdziesz ranking saksofonów, który bez wątpienia pomoże Ci wybrać najlepszy instrument na rynku. Zestawienie zawiera opisy produktów, które zostały bardzo dobrze ocenione przez konsumentów. Najlepszym saksofonem okazał się Startone SAS-75. To model altowy z lakierowanym na złoto korpusem i klapami. Ma on ustawiany uchwyt na kciuk. Instrument jest doceniany w szczególności za przyjemne brzmienie. Jakość dołączonego do zestawu ustnika jest oceniana jako bardzo dobra. Produkt jest sprzedawany wraz z futerałem. Ten model sprawdza się u uczniów, a także bardziej wymagających użytkowników np. osób grających w orkiestrach. Kolejnym saksofonem, który znalazł się w naszym rankingu jest Yamaha YAS-280. Jest to model polecany szczególnie osobom początkującym. Instrument zapewnia ciepłe i czyste brzmienie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Saksofon altowy jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Ma lakierowane na złoto klapy i korpus. W zestawie znajduje się dobrze wyprofilowany ustnik, który zwiększa komfort gry. Brzmienie instrumentu jest oceniane jako czyste i przyjemne.

Wady

Dla części osób czyszczenie saksofonu jest mało przyjemne i wymagające. Zdaniem niektórych użytkowników zadanie to zajmuje dużo czasu i trudno starannie je wykonać.

Podsumowanie

Ten instrument jest polecany dla uczniów. Korzystają z niego także bardziej doświadczeni muzycy, co stanowi dowód na to, że jest on uniwersalny. W komplecie z saksofonem znajduje się wytrzymały ustnik, pasek i futerał. Instrument ma strój Eb.

Drugi wybór

Zalety

Instrument bardzo ładnie się prezentuje - został polakierowany i ma złote wykończenie, które wyróżnia się na scenie. Saksofon ma hak na kciuk, który można regulować, dostosowując do użytkownika. Szyjka w modelu jest tak zamocowana, że szybko reaguje i jest wytrzymała.

Wady

Niektórzy uważają, że czyszczenie tego modelu jest dość problematyczne - na instrumencie stosunkowo szybko osadza się kurz i inne zabrudzenia, które trudno jest zmyć.

Podsumowanie

Do zestawu dodano futerał, w którym można przewozić instrument. Model jest altowy. Saksofon waży 2,3 kg, więc jest dość lekki. Produkt został stworzony z myślą o młodych muzykach, którzy uczą się gry. Model ma ustnik 4C.

Rozważ też

Zalety

To model tenorowy dostępny w komplecie z dobrze wyprofilowanym ustnikiem ESM. Saksofon ma wysokiej jakości poduszki Pistoni i ligaturę Rovner. Instrument prezentuje się wyjątkowo elegancko i co najważniejsze, zapewnia przyjemne brzmienie.

Wady

W komplecie znajduje się futerał z paskami, który można nosić, jak plecak. Pojedynczy muzycy zaznaczają jednak, że jakość jego wykonania nie jest tak dobra, jak tego oczekiwali, a regulacja pasków okazuje się mało wygodna.

Podsumowanie

Saksofon tenorowy Arnolds & Sons powinien spełnić oczekiwania początkujących muzyków. Chętnie kupują go także średniozaawansowani saksofoniści. Model ma strój Bb, klapę wysokiego Fis i odkręcany dźwięcznik (połączenie kabłąkowe). Kolor instrumentu to złoty mosiądz.

 

 

5 najlepszych saksofonow. Opinie w 2024 roku

 

Saksofon wygląda i brzmi bardzo charakterystycznie. Wielu ludzi jest zachwyconych w trakcie słuchania i oglądania gry saksofonisty. Zależnie od rodzaju wydawane dźwięki brzmią zupełnie inaczej, a instrumenty mają różną wielkość. Poniższy ranking saksofonów ma na celu pokazać Ci modele, wśród których każdy znajdzie instrument dla siebie.

 

1. Saksofon Altowy Startone SAS-75

 

Chcielibyśmy polecić Ci saksofon altowy Startone SAS-75, który jest chętnie kupowany przez osoby uczące się gry. Ten model jednak jest odpowiedni nie tylko dla początkujących, ale też bardziej zaawansowanych saksofonistów. Instrument jest spotykany w szkołach muzycznych i w orkiestrach dętych. 

Saksofon altowy dobrze stroi i intonuje. Brzmienie instrumentu jest oceniane pozytywnie. Korpus i klapy saksofonu są lakierowane (złote wykończenie). Model ma maszynkę do stroika. Produkt jest dostępny w zestawie z ustnikiem i futerałem. Komplet zawiera też pasek gwarantujący komfort gry.

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten saksofon altowy są zadowolone z jakości jego wykonania i przyjemnego brzmienia. Gra na tym instrumencie jest wygodna. Model jest tak wykonany, aby osoby, które nie mają doświadczenia, mogły w łatwy sposób uczyć się wydobywania czystych, ładnych dźwięków. Nie bez znaczenia jest też przystępna cena produktu.

Startone SAS-75 to saksofon altowy polecany uczniom i osobom grającym w orkiestrach dętych. Instrument ma złote, lakierowane wykończenie.

 

Zalety

Przyjemne brzmienie: Saksofon altowy gwarantuje przyjemne brzmienie, czego dowodem są pozytywne opinie kupujących. Wydobycie czystego dźwięku jest stosunkowo łatwe.

Uchwyt na kciuk: Na instrumencie znajduje się uchwyt na kciuk, który można łatwo ustawić i dopasować w zależności od tego, jak nam wygodnie. Komfort gry na Startone SAS-75 jest więc wysoki.

Futerał: W komplecie znajduje się zamykany na zamek błyskawiczny futerał z wygodnym uchwytem. Nie trzeba inwestować w etui oddzielnie, co pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Pasek: Aby zagwarantować maksymalną wygodę gry, producent dołącza do kompletu także pasek. 

Dla początkujących i bardziej zaawansowanych: Ten model ma uniwersalne przeznaczenie, bo korzystają z niego zarówno początkowi uczniowie, jak i bardziej doświadczeni saksofoniści. 

 

Wady

Czyszczenie: Z pojedynczych opinii wynika, że czyszczenie saksofonu jest trudne, przynajmniej na początku.

 

 

 

 

2. Yamaha YAS 280 saksofon altowy

 

Ciekawym modelem, który może Cię zainteresować jest Yamaha YAS-280. Saksofon ten jest altowy, a więc najczęściej wybierany wśród dostępnych rodzajów. Typ ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, więc bardzo dobrze sprawdzi się przy nauce grania przez dzieci. Sprzęt ten został skonstruowany z myślą o młodych ludziach. Waga tego modelu wynosi 2,3 kg. Produkt strojony jest do Es. To oznacza, że brzmi o sekstę wielką wyżej niż w zapisie nutowym.

Instrument wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Klapa tego modelu zrobiona jest z poliestru, a śruby są nylonowe. Całość wykończona jest złotym lakierem, który ładnie się błyszczy. Sprawia to, że produkt przykuwa uwagę.

W tym modelu zastosowano ustnik 4C. Dodatkowo dla wygody i precyzji grania, hak na kciuk jest regulowany. Do zestawu dołączone jest etui, w którym można schować i przewozić instrument. Użytkownicy doceniają ten produkt za jakość brzmienia i komfort gry.

Saksofon altowy Yamaha YAS-280 jest przeznaczony dla początkujących muzyków. Model ma złote wykończenie. Produkt waży ponad 2 kg.

 

Zalety

Czyste brzmienie: Jak wynika z wielu opinii Internautów, instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, co zachęca do kolejnych ćwiczeń i zwiększania swoich muzycznych umiejętności.

Wykonanie: Mocowanie szyjki do korpusu zostało odpowiednio wzmocnione, co sprawia, że jest bardziej stabilne. Na uwagę zasługuje także solidne połączenie klap dolnych. W rezultacie są one bardziej szczelne.

Regulowana podpórka: Prezentowany saksofon ma regulowaną podpórkę na kciuka. Użytkownik może dopasować jej położenie do swoich dłoni gwarantując sobie odpowiedni komfort w trakcie gry na instrumencie.

Przenoszenie: Z uwagi na to, że do zestawu dołączono praktyczny futerał z dobrze wyprofilowanym uchwytem przenoszenie modelu nie stanowi problemu. Szczególnie doceniają to osoby, które uczęszczają na lekcje gry na instrumencie poza miejscem zamieszkania.

 

Wady

Jakość wykonania ustnika: Nielicznie muzycy twierdzą, że znajdujący się w zestawie ustnik jest podatny na uszkodzenia.

 

 

 

 

 

3. Saksofon Tenorowy, Lakierowany Arnolds & Sons ATS-100

 

Prezentujemy polecany przez kupujących saksofon tenorowy Arnolds & Sons ATS-100 o stroju Bb. Instrument jest przeznaczony dla początkujących i średniozaawansowanych muzyków. Model jest zrobiony z wytrzymałego materiału, ma lakierowane wykończenie w kolorze złotego mosiądzu. Na powierzchni instrumentu nie pojawiają się zarysowania ani ślady uszkodzeń. Model ten elegancko się prezentuje.

Saksofon tenorowy ma klapę wysokiego Fis. W modelu zastosowano poduszki Pistoni i ligaturę Rovner. Ustnik to ESM. Jest on wygodny i pozwala na swobodne wydobywanie dźwięków. Instrument jest dostępny w zestawie z wygodnym futerałem. Ma on szelki, więc można go nosić, jak plecak.

Arnolds & Sons ATS-100 to saksofon tenorowy, który jest pozytywnie oceniany przez większość muzyków. Instrument zdobywa pochlebne recenzje, bo gwarantuje przyjemne brzmienie i jest solidnie zrobiony. 

Saksofon tenorowy Arnolds & Sons ATS-100 ma strój Bb. Instrument ma lakierowane wykończenie w kolorze żółtego mosiądzu.

 

Zalety

Ustnik ESM: Saksofon tenorowy jest dostępny w zestawie z wysokiej jakości ustnikiem ESM, który jest odpowiednio wyprofilowany. Dzięki niemu osoba grająca ma zapewniony wysoki komfort użytkowania.

Zadowalające brzmienie: Większość muzyków zapewnia, że brzmienie instrumentu jest wyjątkowo przyjemne. Na tym saksofonie można zagrać różne utwory. Chętnie korzystają z niego początkujący i bardziej zaawansowani muzycy.

Wytrzymałość i design: Kupującym podoba się to, że model wykonano z solidnych materiałów. Obudowę zabezpieczono lakierem, który ładnie wygląda i sprawia, że instrument jest bardziej elegancki.

 

Wady

Słaby futerał: Parę osób wskazuje, że dołączony do kompletu futerał nie jest tak wytrzymały, jak tego oczekiwali.

 

 

 

 

4. Saksofon tenorowy Roy Benson TS-302 RB700670

 

Model Roy Benson TS-302 cieszy się dużą popularnością wśród muzyków. Produkt ten jest tenorowy, co oznacza, że jest średniej wielkości, więc sprawdzi się zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Ponadto jego brzmienie jest o tonę niższe, niż w zapisie nutowym. Sprzęt jest strojony do B.

Model ten wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Jego korpus i klapy zrobione są z mosiądzu. Natomiast sprężyny są stalowe i dodatkowo utwardzane, co zapewnia im dużą wytrzymałość. Następnie całość została polakierowana. W produkcie wykorzystano poduszki Pisoni.

Do zestawu dołączony jest wycior, za pomocą którego należy czyścić wnętrze instrumentu. Ponadto konsument ma do dyspozycji także pasek, który pozwala na noszenie saksofonu na ramieniu. Oprócz tego model wyposażony jest w ustnik USA, śrubkę stroika i puszkę. Całość mieści się w prostokątnym etui. Użytkownicy twierdzą, że jest to świetny sprzęt, z którym warto zacząć swoją przygodę z graniem.

Roy Benson TS-302 to saksofon tenorowy z mosiężnym korpusem. Model ma stalowe, utwardzone sprężyny.

 

Zalety

Ustnik: Instrument jest sprzedawany z solidnie zrobionym ustnikiem USA. W efekcie decydując się na zakup produktu nie musimy myśleć o inwestycji w dodatkowe akcesoria umożliwiające grę. Ustnik jest dobrze wyprofilowany.

Wykonanie: Korpus zrobiono z mosiądzu, czyli materiału charakteryzującego się dużą trwałością. Oznacza to, że model przez długi czas wygląda, jak nowy – na obudowie nie pojawiają się nieestetyczne zarysowania.

Futerał: Do zestawu dołączono praktyczne akcesorium, jakim jest futerał. Przypomina on plecak. Ma wygodne szelki, które pozwalają na przenoszenie instrumentu na plecach, dzięki czemu mamy wolne ręce.

Wygoda użytkowania: Model ma odpowiedni kształt, a dodatkowo nie jest zbyt ciężki. To sprawia, że granie na nim nie jest męczące dla naszego ciała.

Design: Produkt ma elegancki design, więc ładnie prezentuje się na scenie. Saksofon swoim wyglądem bez wątpienia zachwyci zarówno młodsze, jak i starsze osoby.

 

Wady

Dla zaawansowanych muzyków: Część konsumentów uważa, że prezentowany instrument jest odpowiedni jedynie dla zaawansowanych bądź średnio zaawansowanych muzyków. Nie jest on polecany osobom początkującym.

 

 

 

 

5. Saksofon altowy Trevor James 3722G

 

Prezentujemy Trevor James 3722G, czyli solidnie zrobiony saksofon altowy. Model ten musiał znaleźć się w naszym rankingu, ponieważ zyskał sporo dobrych recenzji od użytkowników. Jak wiadomo, to właśnie opinie konsumentów są jednym z najważniejszych wyznaczników jakości danego produktu.

Korpus instrumentu został zrobiony z mosiądzu, więc jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Saksofon jest pokryty złotym lakierem, dzięki czemu prezentuje się elegancko. Poduszki mają metalowe rezonatory i skórzane wykończenie. W zestawie znajduje się ustnik Bari Esprit i maszynka z ochraniaczem. Dobrym rozwiązaniem okazała się regulowana podpórka na kciuk. Za sprawą tego elementu można lepiej dostosować instrument do potrzeb danego muzyka.

Konsumenci doceniają fakt, że w zestawie znajduje się wiele przydatnych akcesoriów, a mianowicie: stroik Vandoren, smar do korka i szmatka ułatwiająca odpowiednią pielęgnację instrumentu. Dodatkowo komplet zawiera naklejki na ustnik. Instrument gwarantuje czyste brzmienie. Jakość dźwięku zadowoli nawet bardzo wymagającego muzyka.

Trevor James 3722G to dobry saksofon do 3000 zł. Instrument ma złote wykończenie. Model wykonano m.in. z mosiądzu.

 

Zalety

Ustnik: Saksofon wyposażono w ustnik Bari Esprit, który jest uznawany za bardzo dobry. Dlatego też możemy być przekonani, że gra na instrumencie będzie przyjemna. Wydobywanie dźwięków nie jest zbyt trudne.

Pielęgnacja: W zestawie znajduje się smar do korka i szmatka, a więc wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowej pielęgnacji instrumentu. Należy pamiętać, że jeśli będziemy dobrze dbać o saksofon, posłuży nam on nawet przez wiele lat.

Podpórka pod kciuk: Model ma regulowaną podpórkę pod kciuk. W efekcie można ją tak ustawić, aby była ona idealnie dopasowana do kształtu i ułożenia naszych dłoni.

 

Wady

Futerał: Komplet poza akcesoriami do pielęgnacji zawiera także futerał. Ma on szelki, jednak są one zrobione z nieco nieprzyjemnego w dotyku materiału. Przenoszenie instrumentu może okazać się niewygodne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki saksofon kupić?

 

Saksofon jest instrumentem, który znajdziemy w wielu wersjach. W efekcie zakup takiego sprzętu nie jest łatwy, gdyż musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Decydując się na taki instrument musimy zdecydować, czy przeznaczony będzie dla początkującego, czy dla profesjonalisty. Nie możemy wybrać pierwszego lepszego modelu leżącego na półce w sklepie muzycznym. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki saksofon wybrać.   

Typy – jaki saksofon jest najlepszy?

Poszczególne rodzaje saksofonu znacznie różnią się między sobą. Mają różne rozmiary i zakres dźwięków. Poniżej przedstawiamy 7 głównych typów saksofonu.

altowy – jest to saksofon w kształcie odwróconej litery S. Stanowi on dobrą opcję dla osób, które jeszcze nie są przyzwyczajone do kształtu tego instrumentu, ponieważ jest mały i lekki. Posiada on strój Es, dlatego też produkuje ciepłe dźwięki.

barytowy – w kształcie podobny jest do altowego, lecz oprócz tego, posiada zawinięcie na górze. Jest on także o wiele większy i tak jak poprzedni model, ma strój Es. Jego brzmienie jest ciepłe, lecz lekko zachrypnięte.

basowy – ten model saksofonu ma kilka zawinięć i kształt odwróconej litery S. Jest on duży, a dźwięki wydobywające się z niego są bardzo chropowate i głębokie.  

kontrabasowy – saksofon tego typu posiada bardzo dużo zawinięć. Jest to największy instrument, dlatego aby na nim zagrać potrzebujemy stojaka. Dźwięki wydobywające się z niego są maksymalnie niskie, a także chropowate.  

sopranowy – wyróżnia się kształtem zwykłej rury. Jego strój to B lub C. Dźwięki, które z niego wydobywamy są delikatne.

sopraninowy – tak jak sopranowy, ma postać rury. Charakteryzuje go piskliwe i wysokie brzmienie.

tenorowy – saksofon tego typu ma kształt odwróconej litery S. Nie jest on zbyt duży, dlatego łatwo się na nim gra. Jego brzmienie jest czyste i pełne emocji.  

 

Jakość wykonania

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania upatrzonego przez nas instrumentu. Uważnie przypatrzmy się, czy posiada jakieś rysy lub wgniecenia. Może to bowiem oznaczać, że był już wcześniej używany. Niestety nie jest to rzadkością. Sprawdźmy również stan poduszek, fajki i ustnika. Są to najważniejsze i najdelikatniejsze elementy saksofonu. Jeżeli znamy się na kształcie saksofonu, to sprawdźmy, czy ma prawidłową krzywiznę.

 

Jakość dźwięku

Jest to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze dobrego saksofonu. Wybierzmy model, ze strojem, jaki nam odpowiada. Sprawdźmy, czy we wszystkich rejestrach ma odpowiednią intonację. Nie możemy pominąć dolnych dźwięków. Najlepszy saksofon pozwoli nam wydobyć je bez trudu.

 

Stopień zaawansowania

Oprócz podziału ze względu na kształt i brzmienie, możemy znaleźć modele dla różnych stopni zaawansowania. Wyróżniamy 3 takie grupy.

do nauki – modele takie są zazwyczaj tańsze niż bardziej zaawansowane. Mimo to, są do nich brzmieniowo bardzo zbliżone, ponieważ producenci zadbali o to, aby nauka na tym instrumencie przebiegała w prawidłowy sposób. Ich kształt jest bardziej ergonomiczny, a ich waga jest mniejsza. Pamiętaj, że najtańszy instrument tego typu, ze zniekształconym dźwiękiem może skutecznie zniechęcić do dalszej gry, dlatego warto wybrać nieco droższą wersję.

dla zaawansowanych – jeśli chodzi o saksofony tego typu, to oscylują one pomiędzy profesjonalnym, a początkującym instrumentem. Ich dźwięk jest o wiele bogatszy, lecz nie zupełnie pełny. Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż wersja dla uczniów, lecz saksofony te nie posiadają wszystkich funkcji, które towarzyszą profesjonalnemu urządzeniu.

profesjonalne – instrumenty te odznaczają się pełnym, bogatym brzmieniem. Posiadając taki sprzęt, musimy przygotować się na wiele pracy przy guzikach, gdyż w takich modelach jest ich całkiem sporo. Będzie to trudne, jeżeli ciągle jesteśmy na etapie poznawania instrumentu, jakim jest saksofon. Takie profesjonalne modele są zazwyczaj wykonane z najwyższej jakości materiałów, a wszystkie ich części są wymienne, co ułatwia ich późniejszą naprawę w przypadku ewentualnej awarii instrumentu.

 

Dodatki

Zwróćmy uwagę na akcesoria, które znajdziemy w zestawie. Szczególnie, jeżeli kupujemy większy model. Wtedy będziemy potrzebować pasek, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie utrzymać instrumentu. Z kolei jeżeli chodzi o największy saksofon, to możemy być pewni, że przyda nam się stojak, na którym możemy postawić instrument.

Saksofony w dobrej cenie

Jedne z najtańszych modeli, jakie są dostępne na rynku kosztują około 200 zł. Przeznaczone są one zazwyczaj jedynie dla osób początkujących i charakteryzują się nieskomplikowaną budową. Jeżeli wolimy kupić instrument, który jest odpowiedni dla zaawansowanej lub profesjonalnej gry, to musimy liczyć się z wydatkiem od 1 000 zł do nawet 5 000 zł.

Kupując droższy saksofon, mamy pewność, że wykonany został z wysokiej jakości materiału. Oprócz tego, większość jego części jest zamiennych, co pozwala nam na ewentualną ich wymianę w razie uszkodzenia poszczególnych elementów. Brzmienie takich instrumentów jest czystsze i bardziej precyzyjne. W zestawie często znajdziemy również pasek dla ułatwienia gry. Takie saksofony posiadają zazwyczaj więcej guzików, co pozwoli nam na zagranie bardziej skomplikowanych melodii.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Darek

March 13, 2021 at 9:06 am

Co za ignorant to pisał? Weź to zdejm z internetów, bo jeszcze rzeczywiście ktoś to weźmie na poważnie i będzie szukał dzieciakowi basowego saxu…
Nie pozdrawiam

Odpowiadać
Marcin

March 24, 2021 at 1:52 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać