Ranking 6 najlepszych waltorni w 2024

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

Waltornia – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jaką waltornię kupić? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking, a w nim opisy najczęściej polecanych instrumentów wraz ze wskazaniem ich najważniejszych zalet. Jedną z lepszych, zdaniem użytkowników, waltorni jest Stagg HR225 BB. Ma ona korpus wykonany z mocnego mosiądzu, a powierzchnia została dodatkowo zabezpieczona specjalnym lakierem. Instrument ma 3 wentyle obrotowe, wygodnie trzyma się go w dłoniach, a gra na nim zwykle nie sprawia problemów. To model polecany m.in. osobom początkującym. Na uwagę zasługuje też waltornia Yamaha YHR-314 II. Jest ona sprzedawana w komplecie z solidnym ustnikiem 32C4.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Waltornia ma korpus zrobiony z wytrzymałego, a przy tym elegancko wyglądającego mosiądzu. Instrument jest dodatkowo zabezpieczony lakierem, więc na jego powierzchni nie powinny pojawiać się zarysowania.

Wady

Choć sprzęt muzyczny jest polecany osobom początkującym, trzeba przyznać, że na początku gra na nim jest wymagająca. Nie można się zniechęcać, ale trzeba regularnie zdobywać i doskonalić swoje umiejętności.

Podsumowanie

Waltornia ma 3 wentyle obrotowe. Dźwięcznik 315 mm można odkręcać. Średnica wlotu jest równa 11,5 mm. Instrument jest sprzedawany w komplecie z solidnie wykonanym pokrowcem. To niezbędne akcesorium dla osób pobierających lekcje w szkole muzycznej.

Drugi wybór

Zalety

Róg jest lekki, więc wygodnie się na nim gra. Można bez większego trudu wydobyć z niego czyste, przyjemne brzmienie. Instrument ma osłony wentyli zrobione z dobrej jakości mosiądzu.

Wady

Mimo że waltornia jest zabezpieczona lakierem, nie chroni to jej przed drobnymi zarysowaniami. Z tego względu ważne jest to, aby przenosić i przechowywać instrument w odpowiednio dostosowanym do tego futerale.

Podsumowanie

Róg Yamaha YHR-314 II jest sprzedawany w komplecie z dobrze dopasowanym ustnikiem 32C4. Instrument ma mechanizm sznurkowy. Do produkcji sprzętu wykorzystano żółtą blachę. Część sprzedawców oferuje w zestawie futerały do przenoszenia waltorni.

Rozważ też

Zalety

Instrument spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, którzy zajmują się muzyką w sposób profesjonalny. Waltornia jest stosunkowo lekka i można wygodnie trzymać ją w dłoniach.

Wady

Część osób w swoich opiniach przyznaje, że czyszczenie modelu jest stosunkowo trudne i czasochłonne, a przecież trzeba to robić systematycznie, aby utrzymać instrument w odpowiednim stanie.

Podsumowanie

Model jest sprzedawany w komplecie z wygodnym futerałem, więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego zakupem. Waltornię zrobiono z mosiądzu, a dodatkowo polakierowano jego powierzchnię. Instrument ma menzurę 11,9 mm i sprzęgło 3B.

 

 

6 najlepszych waltorni. Opinie w 2024 roku

 

Tworząc ranking waltorni, skupiliśmy się przede wszystkim na opiniach doświadczonych muzyków. To pozwoliło nam wybrać najlepsze instrumenty muzyczne, pozwalające wydobywać czyste, przyjemne dla ucha dźwięki.

 

 

1. Waltornia Stagg HR225 BB

 

Waltornia Stagg HR225 BB to instrument wykonany z największą starannością, co zwiększa szansę na to, że spełni oczekiwania wymagających muzyków. Korpus zrobiono z wytrzymałego mosiądzu. Materiał ten prezentuje się elegancko, a dodatkowo nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Instrument jest wykończony bezbarwnym lakierem, który zwiększa jego wytrzymałość.

Prezentowana waltornia ma 3 wentyle obrotowe i odkręcany dźwięcznik 315 mm. Otwór wlotu wynosi 11,5 mm. Produkt jest objęty 2-letnią gwarancją. W zestawie znajduje się miękki, poręczny futerał, który umożliwia swobodne i bezpieczne przenoszenie instrumentu. To akcesorium przyda się w szczególności osobom, które pobierają prywatne lekcje gry na waltorni albo uczęszczają do szkoły muzycznej.

Instrument zachwyca eleganckim, ponadczasowym designem. Model został odpowiednio wyprofilowany, tak aby wydobywanie dźwięków nie stanowiło dużego wyzwania. Stagg HR225 BB wyróżnia się wytrzymałością, co potwierdzają kupujący. 

 

 

 

 

2. Yamaha Waltornia YHR-314 II

 

Dobra waltornia to coś, czego szukasz? W takim wypadku powinieneś zapoznać się z opisem modelu Yamaha YHR-314 II, który jest ceniony przez początkujących, ale też bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest to lekki i ładnie brzmiący róg. Waltornia ma klucz F.

Model jest wyposażony w 3 wentyle obrotowe, rozmiar czary to M (nie można jej rozkręcać). Menzura wynosi 12 mm. Osłony wentyli są zrobione z mosiądzu, a mechanizm jest sznurkowy. Instrument wykonano z żółtej blachy, ma on też lakierowane wykończenie, dlatego ładnie się prezentuje. W zestawie znajduje się ustnik 32C4. 

Opinie muzyków na temat instrumentu Yamaha YHR-314 II są pozytywne. Nie dziwi więc to, że waltornia jest chętnie wybierana przez innych kupujących. Zaletą sprzętu muzycznego jest przede wszystkim ładny, czysty i przyjemnie brzmiący dźwięk.

 

 

 

 

3. Hans Hoyer waltornia podwójna F/B model G10A-L1

 

Hans Hoyer F/B Model G10A-L1 to waltornia podwójna przeznaczona w szczególności dla profesjonalnych muzyków. Korpus i czara zostały wykonane z dobrej jakości żółtego mosiądzu, który nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i łatwo o niego zadbać. Powierzchnia instrumentu została dodatkowo polakierowana, aby zwiększyć jej trwałość.

Opisywana waltornia podwójna ma sprzęgło 3B i menzurę 11,9 mm. Czara mierzy 310 mm i można ją odkręcać. Dźwięcznik jest w rozmiarze M. Wydobywany z instrumentu dźwięk jest przyjemny. W skład zestawu poza sprzętem muzycznym wchodzi też lekki i wygodny w przenoszeniu futerał. 

Pozytywne opinie o waltorniach Hans Hoyer stanowią zachętę do zakupu produktów tej marki. Model G10A-L1 jest doceniany za to, że można z niego wydobyć czyste dźwięki. Instrument jest też poręczny, więc wygodnie trzyma się go w dłoniach.

 

 

 

 

4. Waltornia John Packer JP905 Mini Horn

 

Interesuje Cię dobra i tania waltornia? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Mamy dla Ciebie godny polecania instrument, a mianowicie John Packer JP905 Mini Horn. Jest to niewielka, poręczna waltornia wykonana z dobrej jakości materiału zapewniającego długi czas użytkowania, a także przyjemny dźwięk.

To instrument z trąbkowym palcowaniem i strojem Bb. Waltornia jest sprzedawana w komplecie z dopasowanym ustnikiem JP612. Ma ona 3 wentyle obrotowe. Model jest dostępny w zestawie z idealnie dopasowanym futerałem, zapewniającym bezpieczne przenoszenie.

Instrument jest doceniany przez kupujących za to, że zrobiono go z wytrzymałego mosiądzu, a dodatkowo pokryto lakierem. Nie bez znaczenia jest też przystępna cena waltorni. Jak podają muzycy, komfortowo się na niej gra i łatwo utrzymać ją w dłoniach.

 

 

 

 

5. Waltornia Bb Eastman EWH-500

 

Eastman EWH-500 to dobra i polecana przez muzyków waltornia. Instrument jest dostępny w komplecie z twardym futerałem, który nawet po dłuższym czasie użytkowania nie traci swojego początkowego kształtu. W zestawie znajduje się też ustnik i szmatka do czyszczenia.

Jest to waltornia polecana dla uczniów szkół muzycznych, a także osób grających w orkiestrze. Model ma mosiężny korpus i wentyle wykonane ze stali szlachetnej. Instrument jest wykończony złotym lakierem. Menzura liczy 11,8 mm, a roztrąb 155 mm. Waltornia ma 3 wentyle rotacyjne. Produkt jest objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Osoby, które zdecydowały się na inwestycję w ten instrument, przyznają, że nie żałują podjętej decyzji. Waltornia pozwala rozwijać muzyczne umiejętności. Do atutów produktu można zaliczyć to, że jest on sprzedawany z potrzebnymi akcesoriami.

 

 

 

 

6. Velton Waltornia 4 Klapowa Bb 6442L

 

Test waltorni wykazał, że dobrym instrumentem jest Velton Bb 6442L, więc nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Jest to model 4-klapowy ze strojem Bb. Instrument jest polecany szczególnie dzieciom w wieku szkolnym, które rozpoczynają naukę muzykowania i chcą doskonalić swoje umiejętności. 

Waltornię zrobiono z blachy mosiężnej i pomalowano w celu jej lepszego zabezpieczenia oraz zagwarantowania bardziej eleganckiego wyglądu. Kupujący poza instrumentem otrzymuje niezbędny do gry ustnik, a także sztywny futerał ABS. Pokrowiec jest przydatny, jeśli dziecko odbywa zajęcia w szkole muzycznej lub zabiera instrument na występy.

Opublikowane w Internecie opinie na temat waltorni Velton Bb 6442L są z reguły pozytywne. Rodzice twierdzą, że instrument podoba się dzieciom i jest dostosowany do ich potrzeb. Jego cena również nie jest wygórowana.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką waltornię kupić?

 

Chcesz nauczyć się grać na waltorni, a może Twoja pociecha niedługo zaczyna lekcje muzykowania i dlatego szukasz dobrego sprzętu? Bez względu na to, co Tobą kieruje, zachęcamy do przeczytania tego poradnika. Odpowiadamy w nim na pytanie, jaka jest najlepsza waltornia i wskazujemy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby kupić dobrej jakości instrument na wiele lat. 

Rodzaje waltorni

Każdy doświadczony muzyk potwierdza, że najlepsza waltornia jest dostosowana do wieku i umiejętności osoby, która chce na niej grać. Dlatego też w sklepach dostępne są różne rodzaje tego instrumentu:

* szkolne,

* studenckie,

* profesjonalne.

Waltornie szkolne są polecane dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzykowaniem. Tego typu modele są zazwyczaj lekkie, dlatego wygodniej trzyma się je w dłoniach i tym samym łatwiej się gra. Młoda osoba nie ma problemu z tym, aby prawidłowo ułożyć instrument i skupić się na wydobywaniu czystych, ładnie brzmiących dźwięków. Co więcej, początkujący muzyk nie jest w stanie wykorzystać możliwości profesjonalnej waltorni, co jest kolejnym powodem, dla którego nie warto na początku swojej muzycznej drogi inwestować w sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych. Dla młodych osób polecane są waltornie pojedyncze w stroju F, a także modele z kwartwentylem. W miarę rozwoju umiejętności można zainwestować w instrument podwójny ze strojem F/B. Taki model odpowiada potrzebom studentów, a więc osób bardziej doświadczonych w grze. 

W sklepach muzycznych można też bez trudu znaleźć waltornie profesjonalne, które są z reguły ciężkie, ale cechuje je piękne, czyste brzmienie. Takie instrumenty są drogie, ich cena wynosi zazwyczaj kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od producenta. Modele tego typu są najczęściej wybierane przez osoby, które zajmują się muzyką na co dzień i wykonują związany z nią zawód.

 

Wykonanie

Na trwałość instrumentu, a także jego brzmienie wpływa materiał wykonania. Każdy zgodzi się z tym, że im jest on trwalszy, tym waltornia dłużej zachowuje swoje właściwości i nie trzeba przeznaczać pieniędzy na jej naprawę. Z czego powinien być zrobiony sprzęt muzyczny? Jaką waltornię wybrać? Obecnie producenci instrumentów wykorzystują w procesie produkcji trzy stopy metali. Najbardziej popularne modele są robione z blachy mosiężnej, która zawiera cynk i ołów. Tego typu instrumenty mają żółty kolor, zapewniają donośny, mocny dźwięk o jasnej barwie. 

Waltornia może być też zrobiona ze złotego mosiądzu, oznaczanego często jako gold brass. Materiał również zawiera cynk i ołów, tyle że w nieco innych proporcjach. Instrumenty mają bardziej żółto-różowy kolor i gwarantują cieplejsze brzmienie. 

Kupujący ma także do wyboru waltornie w srebrnej barwie wykonane z miedzi, niklu i cynku. Zapewniają one dźwięk o jasnej, wyrazistej barwie, ponadto efektownie się prezentują.

Mówiąc o materiałach wykonania, należy wspomnieć o sposobie produkcji. Większość waltorni jest wykonywana ręcznie, a więc każdy model jest wyjątkowy i różni się od pozostałych. Często producenci pokrywają instrument lakierem, dzięki czemu jego powierzchnia prezentuje się bardziej elegancko i jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Choć takie rozwiązanie wiąże się z korzyściami, ma też pewne wady. Jeśli dojdzie do zagięcia nawet niewielkiego fragmentu waltorni i będziemy chcieli to naprawić, na lakierze pozostanie widoczny ślad. Oczywiście można w ramach naprawy pomalować cały instrument, ale wiąże się to z dodatkowymi, często niemałymi kosztami. 

Rozmieszczenie wentyli i ich wykonanie

Kolejną kwestią ważną podczas zakupu waltorni jest rozmieszczenie wentyla, a także sposób jego wykonania. Instrumenty mogą mieć mechanizm sprzęgłowy albo sznurkowy. Pierwszy z nich jest trwalszy i w związku z tym mniej podatny na jakiekolwiek awarie. System sznurkowy ma tę zaletę, że pozwala regulować położenie wysokości dźwigni wentyla względem korpusu. Najlepiej, jeśli osoba mająca grać na instrumencie przetestuje go przed zakupem i sprawdzi, które rozwiązanie jest dla niej wygodniejsze.

 

Dodatkowe akcesoria

Dla osób, które mają zamiar występować na scenie albo uczęszczają na lekcje do szkoły muzycznej, duże znaczenie ma to, czy w zestawie znajduje się futerał. Jest to przydatne akcesorium, które pozwala na bezpieczne przenoszenie instrumentu. Jeśli pokrowiec stanowi część kompletu, warto upewnić się, że ma on wygodną, odpowiednio dużą rączkę i jest zamykany na sprawnie działający zamek błyskawiczny.

 

Waltornie w dobrych cenach

Czy zakup waltorni to spory wydatek? Podstawowe modele, które zadowolą osoby rozpoczynające naukę, można kupić już za ok. 1000 zł. Cena profesjonalnego instrumentu może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, ile zapłacimy za sprzęt muzyczny, zależy więc od naszego poziomu zaawansowania, potrzeb, a także jakości wykonania. Warto dodać, że nie zawsze muzycy decydują się na inwestycję w nowy model, czasami kupują też używane waltornie od znanych i cenionych producentów. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest waltornia?

Waltornia jest zaliczana do grupy instrumentów dętych blaszanych, podobnie jak puzon, tuba czy trąbka. Często nazywana jest także rogiem. Skala instrumentu obejmuje zakres od B1 do f2. W sklepach są jednak dostępne także modele o nieco odmiennej barwie dźwięku, z wyższą skalą. Pierwotną formą waltorni był róg pochodzenia zwierzęcego (zazwyczaj barani lub bawoli), o czym świadczy sama nazwa instrumentu i to nie tylko w języku polskim, ale też angielskim (horn), niemieckim (Waldhorn), włoskim (corno) czy francuskim (cor). W muzyce artystycznej róg zaczął być popularny w XVII wieku, kiedy to hrabia Franz Anton von Sporck podczas podróży do Francji poznał brzmienie tego instrumentu i nakazał swoim muzykom nauczyć się na nim grać. 

 

P2: Jak wygląda waltornia?

Waltornia to długa, wąska rura, która jest dwukrotnie zwinięta i rozszerza się w czarę głosową. Instrument jest wyposażony w wentyle główne, które uruchamiają dodatkowe rurki, a w ten sposób przedłużona zostaje długość modelu. To z kolei pozwala na uzyskanie wyższych dźwięków. Waltornia ma ustnik o odpowiednim kształcie, który nie jest połączony z nią na stałe. Najczęściej do jego wykonania wykorzystywany jest metal, choć można też znaleźć modele z tworzyw sztucznych. Ustnik jest wkładany do rurki ustnikowej i umożliwia wydobywanie dźwięków. Na waltorni znajdują się też m.in. klapy, za pomocą których uruchamia się mechanizm wentylowy podczas gry. Ciekawym elementem są krągliki, które można wyjąć i w ten sposób pozbyć się nagromadzonej podczas gry wody. 

P3: Waltornia – jak transponuje?

Waltornia jest instrumentem transponującym w stroju F. Co to właściwie oznacza? Zapisane dźwięki w rzeczywistości brzmią o kwintę czystą w dół. Wyróżnia się notację klasyczną, która polega na tym, że zapisane w kluczu basowym dźwięki brzmią kwartę wyżej, a w kluczu wiolinowym kwintę niżej. Jest też tonacja współczesna, a tam zarówno w kluczu wiolinowym, jak i basowym dźwięki brzmią kwintę niżej. Nauka transponowania jest trudna dla ucznia i zaleca się, aby rozpocząć od stroju leżącego najbliżej tego, od którego wychodzimy, a dodatkowo ma najmniej znaków przykluczowych.

 

P4: Waltornia – jak grać?

Wielu osobom może się wydawać, że nauka gry na waltorni jest skomplikowana. Z pewnością na początku trudno jest wydobywać czyste, przyjemne dla ucha dźwięki, ale należy pamiętać, że regularne ćwiczenia prędzej czy później przyniosą oczekiwane efekty. Ważne jest to, aby do nauki przystąpić pod czujnym okiem specjalisty, czyli nauczyciela z odpowiednim doświadczeniem. Najłatwiej będzie nam go znaleźć w szkole muzycznej. Istotne są pierwsze dni nauki, które mają przekonać ucznia do gry i umocnić w nim przekonanie, że to zajęcie odpowiednie dla niego. Na początku nauki przykłada się ustnik do ust i próbuje wydobyć dźwięk. W późniejszych etapach szlifowana jest umiejętność zmiany tonów.

 

P5: Jak brzmi waltornia?

Sporo osób, które nigdy nie słyszały waltorni albo nie miały tego świadomości, zastanawia się, jak brzmi instrument. Na początku należy podkreślić, że zależy to od materiału jego wykonania. Waltornia zrobiona z mosiądzu ma ciepłe brzmienie. Jeśli do produkcji wykorzystana jest blacha, dźwięk jest bardziej donośny i mocny. Jasną, wyrazistą barwę mają modele zrobione z miedzi, niklu i cynku. Waltornia ma brzmienie orkiestrowe, dźwięki sprawiają wrażenie pełnych. To instrument, koło którego bez wahania nie można przejść obojętnie. 

 

P6: Jak trzymać waltornię?

Wbrew pozorom trzymanie waltorni nie jest łatwym zadaniem, a wszystko dlatego, że instrument jest duży i nieporęczny. Dlatego też podczas nauki dużą wagę przykłada się do zdobywania umiejętności pewnego trzymania sprzętu muzycznego. Najczęściej osoby grające przyjmują pozycję siedzącą, czasami jednak stoją. Bez względu na to, ważne jest zadbanie o aktywność obręczy barkowej, ramienia i przedramienia. To te części naszego ciała umożliwiają zachowanie odpowiedniej pozycji. Podczas trzymania waltorni trzeba skupić się na tym, aby oba ramiona były w tej samej pozycji, a szyja i głowa nie pochylały się zbyt mocno do przodu. 

 

P7: Ile wentyli ma waltornia?

Waltornia ma trzy główne wentyle, które uruchamiają dodatkowe rurki i w ten sposób sprawiają, że możliwe jest uzyskanie także innych dźwięków. Za uruchomienie mechanizmu wentylowego odpowiadają umieszczone na instrumencie klapki. Warto wspomnieć o tym, że omawiany mechanizm został wynaleziony dopiero w XIX wieku i miało to ogromne znaczenie w kontekście używania wszystkich instrumentów dętych blaszanych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe stało się uzyskanie wszystkich dźwięków, czyli pełnej skali chromatycznej. Na początku mechanizm nie działał tak skutecznie, jak można było tego oczekiwać, ale z czasem był on doskonalony, aż do obecnego stanu.

P8: Jak wyczyścić waltornię?

Choć wydawać by się mogło, że z uwagi na spore wymiary i nieregularną budowę czyszczenie waltorni jest trudne, w rzeczywistości nie sprawia to zbyt dużo problemów. Oczywiście, tak jak ze wszystkim, trzeba najpierw nabrać wprawy. Jak dokładnie wyczyścić instrument? Do jego pielęgnacji będziemy potrzebowali ściereczki, specjalnej pasty czyszczącej i płynu. Wszystkie niezbędne akcesoria można kupić w sklepie muzycznym albo przez Internet, czasami są one dodawane do kompletu wraz z waltornią. Zaleca się, aby sprzęt muzyczny rozłożyć na dywanie lub innej miękkiej powierzchni (zmniejszamy w ten sposób ryzyko jego zarysowania). Dobrze jest użyć także starych gazet, aby nie pobrudzić podłogi. Następnie należy przystąpić do rozmontowywania kolejno części. Należy pamiętać, aby później każdą z nich przyłączyć w odpowiednim miejscu. Jeśli boimy się, że o czymś zapomnimy, możemy oddać instrument do serwisu. Tam doświadczone osoby odpowiednio się nim zajmą.

 

P9: Ile kosztuje waltornia?

Czy zakup waltorni wiąże się z dużym wydatkiem? Tego typu pytanie zadają sobie osoby zainteresowane inwestycją w instrument. Jego cena zależy jednak od kilku czynników m.in. popularności producenta i przeznaczenia. Waltornie dla uczniów rozpoczynających swoją przygodę z grą można kupić już za ok. 1000 zł lub nieco więcej. Oczywiście w sklepach muzycznych są też znacznie droższe modele. Na rynku dostępne są modele nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych, są one przeznaczone dla profesjonalistów.

 

P10: Ile waży waltornia?

To, ile waży waltornia, zależy od modelu. Instrumenty dla dzieci są lekkie, ich ciężar wynosi zazwyczaj ok. 2 kg. Niemniej jednak sprzęty dla dorosłych i doświadczonych muzyków mają zdecydowanie większą wagę, nawet powyżej 10 kg. Oznacza to, że gra na instrumencie może być męcząca. Stąd też tak ważne jest to, aby podczas muzykowania przyjąć wygodną pozycję i nie nadwyrężać swojego ciała. Aby wygodnie przenosić sprzęt bez względu na to, ile waży, należy wyposażyć się w dobrej jakości futerał z dużą i solidnie wykonaną rączką.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ