Ranking 5 najlepszych melodyk w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.05.24

 

Melodyka – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Chcesz dowiedzieć się, jakie melodyki są polecane dla dzieci, początkujących muzyków i bardziej doświadczonych osób? W naszym artykule znajdziesz sporo propozycji. Poza zestawieniem dobrej jakości instrumentów przygotowaliśmy też poradnik zakupowy. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła melodyka Hohner Student 32 dostępna w zestawie z pokrowcem z tworzywa sztucznego. Instrument ma 32 klawisze. Sprzęt jest mały i lekki, więc wygodnie się na nim gra. Model ma w komplecie rurkę i ustnik. Drugim produktem z zestawienia jest melodyka Walther z 37 klawiszami. Do instrumentu dołączono pokrowiec z praktycznym uchwytem. Zestaw zawiera też dwa ustniki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Melodyka ma 32 klawisze, które płynnie działają i gwarantują komfort w trakcie gry. Instrument gwarantuje przyjemne brzmienie. Dołączony do zestawu wężyk i ustnik jest wysokiej jakości. W komplecie znajduje się też solidny futerał.

Wady

Pojedyncze osoby, które zdecydowały się kupić ten model, przyznają, że obudowa nie jest dostatecznie solidna. Na jej powierzchni mogą szybko pojawić się zarysowania.

Podsumowanie

Zakres klawiszy w tym instrumencie wynosi od F do C3. Długość melodyki to 42 cm, a jej waga to niecałe 0,6 kg. Sprzęt można wygodnie i bezpiecznie przenosić w futerale. Ma on mocne zamknięcia.

Drugi wybór

Zalety

Instrument jest sprzedawany w komplecie z pokrowcem. Skutecznie zabezpiecza on produkt na czas przenoszenia i przechowywania. Korpus jest zrobiony z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Klawisze płynnie działają, co przekłada się na wygodę podczas gry.

Wady

W komplecie znajdują się dwa ustniki. Niektórzy muzycy uważają, że są one słabej jakości i lepiej zainwestować od razu w lepsze akcesoria.

Podsumowanie

Melodyka ma 37 klawiszy i 3 oktawy od f do f3. Sprzęt waży trochę ponad 1,5 kg. Długość instrumentu wynosi 48,8 cm, a jego szerokość to 10,2 cm. Produkt jest dostępny w przystępnej cenie, dlatego wiele osób decyduje się go kupić.

Rozważ też

Zalety

Model jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Stanowi to gwarancję tego, że instrument będzie nam długo służył i zachowa początkowy wygląd. Dostępny w komplecie futerał z tworzywa sztucznego skutecznie zabezpiecza instrument przed uszkodzeniem.

Wady

Ta melodyka jest dostępna w czerwonej wersji kolorystycznej. Część osób uważa, że instrument w takim kolorze nie prezentuje się dobrze.

Podsumowanie

Sprzęt ma otwarty rezonator. Do zestawu dołączono plastikową rurkę, wężyk i ustnik. Melodyka ma 32 klawisze (F - C3). Długość instrumentu wynosi 42 cm, a jego waga to 580 g. Model jest polecany młodszym i starszym użytkownikom o różnym poziomie zaawansowania.

 

 

5 najlepszych melodyk. Opinie w 2024 roku 

 

Sprawdź nasz ranking melodyk, aby dowiedzieć się, jakie instrumenty warto kupić. Zebraliśmy opisy tylko tych produktów, które sprawdziły się u innych entuzjastów muzyki. Jesteśmy pewni, że i Ciebie nie zawiodą.

 

1. Melodyka Hohner Student 32

 

W tym rankingu musiała znaleźć melodyka Hohner Student 32. Długość instrumentu wynosi 42 cm, a jego waga to niewiele ponad 0,5 kg. Ten sprzęt można więc wygodnie przechowywać i przenosić. Dla kogo jest polecana ta melodyka? Instrument sprawdzi się u początkujących i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. 

Melodyka ma 32 klawisze (F – C3) i 2,5 oktawy. W zestawie znajduje się plastikowa rurka i otwarty rezonator. Nie brakuje też ustnika i wężyka. Kupujący otrzymuje też praktyczny futerał zrobiony z tworzywa sztucznego. Pozwala on na bezpieczne przenoszenie instrumentu. 

W opiniach dotyczących tego produktu można przeczytać, że to mały, ładnie brzmiący instrument. Z uwagi na kompaktowe wymiary, wygodnie się na nim gra. Melodyka zapewnia przyjemne brzmienie, za co jest doceniana wśród bardziej wymagających entuzjastów grania.

 

 

 

 

2. Walther Melodyka 37 Klawiszy

 

Walther to dobra i tania melodyka, o której zakupie warto pomyśleć. Instrument ma 37 klawiszy. Działają one płynnie, dlatego też gwarantują wygodę użytkowania i możliwość grania różnych melodii. Ta melodyka Walther ma skalę od f do f3.

Dźwięk z instrumentu wydobywa się wraz z przepływem powietrza, które jest wdmuchiwane w rurkę. Melodyka jest sprzedawana w zestawie z 2 ustnikami. Dodatkowym akcesorium otrzymywanym przy zakupie jest też etui z praktycznym uchwytem. Instrument ma czarną obudowę, jest mały i poręczny, więc nawet przy dłuższej grze nie odczuwa się dyskomfortu.

Z uwagi na to, że opinie o melodykach Walther są pochlebne, wiele osób decyduje się na ich zakup. Prezentowany przez nas instrument zdobywa pozytywne recenzje m.in. dlatego, że ma solidnie zrobione klawisze.

 

 

 

 

3. Melodyka Hohner Fire Red 32

 

Hohner Fire Red 32 to dobra melodyka dla początkujących, a także bardziej doświadczonych graczy, którzy mają określone oczekiwania względem sprzętu. Model ma 32 klawisze (2,5 oktawy). Ich zakres mieści się w przedziale od F do C3. Długość instrumentu wynosi 52 cm, a jego waga to 580 g. 

Prezentowana melodyka gwarantuje przyjemne brzmienie. Model jest często polecany przez nauczycieli. Instrument jest sprzedawany w zestawie z futerałem z tworzywa sztucznego. Komplet zawiera też plastikową rurkę oraz wężyk i ustnik.

Zdaniem kupujących Hohner Fire Red 32 to dobra melodyka, z której wygodnie się korzysta. Osoby zainteresowane graniem doceniają, że sprzęt jest dostępny w zestawie z różnymi potrzebnymi akcesoriami. Na uwagę zasługuje też wysoka jakość wykonania obudowy.

 

 

 

 

4. Melodyka dla Dzieci Seydel Sohne Triola 12

 

Interesuje Cię melodyka dla dzieci? Chcesz, aby Twoja pociecha zaczęła grać na takim instrumencie? Jeśli tak, mamy dla Ciebie propozycję, czyli model Seydel Sohne Triola 12. Ta melodyka ma 12 klawiszy w zakresie G do D”. Wymiary produktu są następujące: 26 cm x 6 cm x 2,5 cm. 

Do wykonania tego produktu wykorzystano plastik, czyli lekki, łatwy do czyszczenia materiał. Instrument jest polecany do nauki i zabawy dla dzieci od 3. roku życia. Z uwagi na to, że każdy z 12 klawiszy ma inny kolor, podczas gry trenowany jest nie tylko zmysł słuchu, ale też wzroku.

Seydel Sohne Triola 12 to lubiana przez dzieci melodyka. Instrument jest estetycznie wykonany, a maluchom wygodnie się na nim gra. Dzięki takiej zabawce maluchy mogą się rozwijać na różnym poziomie.

 

 

 

 

5. Suzuki 37-Klawiszy Melodyka M-37C

 

Wymagającym muzykom podoba się melodyka Suzuki M-37C stworzona z myślą o osobach, które grają profesjonalnie i zależy im na najwyższej jakości brzmieniu. Ta harmonijka klawiszowa jest zrobiona z wysokiej jakości materiałów, a potwierdził to przeprowadzony przez użytkowników test melodyk.

Istotnym atutem tego instrumentu jest to, że wygodnie się na nim gra. Melodyka jest lekka i poręczna. W zestawie znajduje się solidny pokrowiec z tworzywa, który dobrze chroni produkt przed uszkodzeniem w trakcie przechowywania czy przenoszenia. Komplet zawiera też ustnik i rurkę ustnikową.

Dobre opinie, które można przeczytać na temat tego modelu, zachęcają do jego zakupu. Melodyka Suzuki M-37C spełnia oczekiwania bardziej wymagających użytkowników i ma te zalety, które powinien mieć tego typu instrument.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie melodyki kupić?

 

Melodyka nie jest bardzo popularnym instrumentem, ale mimo wszystko stosunkowo dużo osób chce nauczyć się na niej grać. Szukają oni więc rzetelnych informacji na temat dostępnych w sklepach modeli i tego, na co zwracać uwagę podczas zakupów. W tej części artykułu, czyli w poradniku zakupowym, staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką melodykę wybrać, aby być zadowolonym z używania instrumentu.

Rodzaje melodyk

Przede wszystkim należy przyjrzeć się temu, jakie rodzaje instrumentów są dostępne w sklepach muzycznych. Konsumenci mają do wyboru melodyki: Sopranowe, altowe, tenorowe, basowe i akordina. Najbardziej popularne są pierwsze 3 z wymienionych. Modele sopranowe oferują najwyższy dźwięk, a altowe i tenorowe nieco niższy. Na modelach sopranowych i altowych można grać obiema rękami, podczas gdy na melodykach tenorowych gra się zazwyczaj jedną ręką. Najdroższe i największe są melodyki basowe, które są raczej rzadko wybierane przez osoby chcące nauczyć się gry na tym instrumencie. Akordina nazywana jest często zamiennie melodyką, tyle że ten instrument zamiast klawiszy ma przyciski. Wygląda więc nieco inaczej, ale gra się na nim niemal tak samo.

Warto też zwrócić uwagę na liczbę oktaw. Kupując melodykę dla osób początkujących, dobrym wyborem okaże się instrument z dwoma lub dwoma i pół oktawami. Dla zaawansowanych graczy lepszym rozwiązaniem będzie melodyka z trzema oktawami. Bardziej rozbudowany instrument umożliwia grę szerszej gamy akordów i tym samym daje większe możliwości w zakresie gry i tworzenia różnego rodzaju melodii.

 

Przeznaczenie i jakość wykonania

Zastanawiając się na tym, jaka jest najlepsza melodyka dla nas, trzeba wziąć pod uwagę, do czego potrzebujemy instrumentu. Osoby zainteresowane zakupem takiego produktu można podzielić na takie, które chcą po prostu nauczyć się grać i rozwinąć nowe zainteresowania oraz na grające w zespole i chcące urozmaicić tworzone piosenki. Oczywiście inne potrzeby będzie miała osoba niedoświadczona od tej zaawansowanej. 

Jeśli zaliczamy się do grupy początkujących, możemy wybrać melodykę 2- czy 2,5-oktawową stworzoną z myślą o osobach, które zaczynają się uczyć. Wielu bardziej doświadczonych muzyków przyznaje, że najlepszym wyborem jest zakup modelu od znanego producenta. Warto wybrać taki sprzęt, który zdobywa dobre opinie, bo istnieje większa szansa na to, że spełni on nasze oczekiwania zarówno pod względem brzmienia, jak i jakości wykonania i komfortu gry. 

Kupując melodykę, należy też zwrócić uwagę na klawiaturę. Powinna ona działać płynnie, ale nie zbyt lekko. Istotną kwestią jest także jakość wykonania. Z jakich materiałów produkowany jest tego typu instrument? Najbardziej popularne na rynku są melodyki z plastiku. Osoby przyzwyczajone do wysokiej jakości instrumentów z drewna czasami mają pewne opory przed inwestycją w sprzęt zrobiony z plastiku. Warto jednak mieć świadomość, że nawet i modele wykonane z tego materiału bywają trwałe i gwarantują ciekawe brzmienie. Melodyk z plastiku jest zdecydowanie więcej, mają one też przystępną cenę, co przemawia za ich zakupem.

Akcesoria w zestawie

Wiele osób zgadza się z tym, że najlepsza melodyka musi mieć w zestawie dodatkowe akcesoria. Do niezbędnych zalicza się ustnik, a także plastikową, giętką rurkę. Jeśli jest ona długa, na instrumencie można grać na siedząco, stawiając go na stole i uderzając o klawisze dwoma rękami. Przydatnym dodatkiem jest też oczywiście pokrowiec, który zabezpiecza sprzęt w czasie przenoszenia, a także jego przechowywania. Etui powinno mieć wygodną rączkę. 

 

Melodyki w dobrych cenach

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z grą na melodyce i poszukują modelu dla początkujących, muszą nastawić się na wydatek ok. 100 zł lub więcej. Bardziej zaawansowane modele kosztują kilkaset złotych. Za produkt przeznaczony do gry i zabawy dla dzieci trzeba zapłacić ok. 150 zł. Cena jest uzależniona nie tylko od jakości wykonania sprzętu i jego przeznaczenia, ale też popularności producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest melodyka?

Melodyka to klawiszowy instrument dęty, który czasami występuje też pod nazwą melodyjki. Jest on niewielki, zwykle ma od 20 do 37 klawiszy. W sklepach występują też modele dla dzieci, w których liczba klawiszy wynosi kilkanaście. Omawiany instrument swoją budową i barwą dźwięku przypomina harmonijkę ustną. Melodyka to tani instrument, jeśli porównać jej cenę z innymi modelami klawiszowymi. Produkt jest zazwyczaj sprzedawany w komplecie z giętką rurką i ustnikiem. Podczas gry muzyk dmucha w ustnik i naciska odpowiednie klawisze. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że melodyka to też nazwa opisująca jeden z elementów dzieła muzycznego. To pojęcie oznacza wszystko w utworze, co wiąże się z melodią.

P2: Melodyka – jak grać?

Melodyka to instrument, na którym stosunkowo łatwo się gra. Muzyk musi dmuchać w ustnik i jednocześnie naciskać odpowiednie klawisze. Jeśli ustnik jest przytwierdzony do dłuższej, giętkiej plastikowej rurki, nie trzeba trzymać melodyki w powietrzu, a można postawić ją na stole. Wtedy też możliwe jest granie na instrumencie, jak na keyboardzie (granie obiema rękami w tym samym czasie). Melodyka nie jest bardzo popularna, dlatego też darmowych materiałów do pracy nie ma dużo. Chcąc samodzielnie nauczyć się gry na instrumencie, trzeba szukać filmików. Są one dostępne szczególnie w języku angielskim, w polskim trudniej znaleźć coś wartościowego.

 

P3: Melodyka – gdzie kupić?

Jak wspomnieliśmy już przy okazji odpowiedzi na pytania, melodyka nie jest popularnym instrumentem. W związku z tym wybór modeli jest nieco ograniczony. Może się zdarzyć, że w stacjonarnych sklepach muzycznych trudno będzie znaleźć taki instrument, a jeśli już, wybór będzie niewielki. Osobom zainteresowanym nabyciem melodyki polecamy zakupy przez Internet. W sklepach online można bez trudu znaleźć modele przeznaczona dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Ceny tego typu produktów zaczynają się już od ok. 100 zł. W ofercie sklepów internetowych są też instrumenty-zabawki przeznaczone dla małych dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ