Ranking 6 najlepszych gitar elektroakustycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Gitara elektroakustyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji, jaką gitarę elektroakustyczną wybrać, zajrzyj do rankingu, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Opisaliśmy w nim najbardziej popularne instrumenty znanych marek, które powinny Cię zainteresować. Na szczycie zestawienia uplasował się model Fender Squier SA-105CE wyposażony w przedwzmacniacz ze stroikiem, 3-pasmowym korektorem oraz potencjometrem głośności. Gitara jest wykonana z drewna Nato, świerku i palisandru. Ze względu na niską akcję strun, szybsze zagrywki nie sprawiają żadnej trudności. Wiele pozytywnych komentarzy pojawiło się także na temat instrumentu Ibanez PF15ECE-BK, odpowiedniego do muzyki rockowej, bluesowej, a nawet indie. On również został wykonany z kilku różnych gatunków drewna: Świerku, palisandru oraz mahoniu.

6 najlepszych gitar elektroakustycznych. Opinie w 2024 roku

 

Jeżeli marzy Ci się nowa gitara, zajrzyj do poniższego zestawienia, w którym prezentujemy modele elektroakustyczne. Zdaniem kupujących wyróżniają się one ciekawym brzmieniem, solidną konstrukcją i dbałością o każdy detal, co wpływa pozytywnie na komfort gry. Jak powstał nasz ranking gitar elektroakustycznych? Wymagało to szczegółowej analizy opinii konsumentów, a także trendów zakupowych. Sprawdź, które instrumenty warto kupić.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gitara ma 20 starannie oszlifowanych progów, dlatego nie ma ryzyka skaleczenia dłoni podczas gry. Na podstrunnicy umieszczono markery, za sprawą których zagranie odpowiednich akordów jest łatwiejsze (zwłaszcza dla mniej doświadczonych gitarzystów).

Wady

Część muzyków narzeka na mało estetyczne wykończenie wnętrza pudła rezonansowego. Znajduje się w nim gruba warstwa kleju, co nie wygląda dobrze.

Podsumowanie

Instrument ma korpus typu Western/Dreadnought, który nie jest podatny na uszkodzenia. Do produkcji gitary wykorzystano kilka gatunków drewna: Świerk, palisander i nato. Wyposażono ją we wzmacniacz z potencjometrem, stroikiem, a także 3-pasmowym korektorem. Poziom naładowania zasilającej go baterii można sprawdzić dzięki kontrolkom.

Drugi wybór

Zalety

Brzmienie instrumentu jest donośne, a wpływa na to kształt korpusu (Dreadnought). Nie trzeba podłączać go do wzmacniacza, aby usłyszeć odpowiednio zbalansowane dźwięki. Gitarę wykończono błyszczącym lakierem, dlatego prezentuje się bardzo elegancko.

Wady

Osoby mające większe dłonie uważają, że gryf powinien być nieco szerszy. Element ten jest stosunkowo wąski, przez co zagranie pojedynczych dźwięków czasami nie jest łatwe.

Podsumowanie

Gitara jest wykonana z drewna świerkowego, palisandru oraz mahoniu. Została ona starannie wykończona. Przetwornik znajduje się pod siodłem, a na podstrunnicy widoczne są markery pozwalające na szybkie znalezienie konkretnego progu. Instrument jest polecany muzykom grającym bluesa, indie, rocka oraz tym preferującym brzmienie alternatywne.

Rozważ też

Zalety

Gitara jest wykonana z solidnych gatunków drewna: Świerku, ovangkol i mahoniu. Wyposażono ją w bezkołkowy system mocowania strun, dlatego ich wymiana przebiega sprawniej. Pudło rezonansowe pokryto bezbarwnym lakierem, który dobrze zabezpiecza je przed zarysowaniami.

Wady

Niektórzy gitarzyści zauważyli, że instrument wymaga częstego strojenia. Szybko może to stać się uciążliwe, zwłaszcza w przypadku osób, które regularnie koncertują.

Podsumowanie

To model z korpusem typu Dreadnought, który gwarantuje bogate brzmienie. Pudło rezonansowe zostało wyprofilowane w taki sposób, aby zapewnić łatwy dostęp do wyższych partii podstrunnicy (powyżej XII progu). Gitara wyróżnia się eleganckim wykończeniem Natural Satin. Co więcej, ma ona perłowe klucze, które stylowo się prezentują.

 

Gitara elektroakustyczna Fender

 

1. Gitara Elektroakustyczna Fender Squier SA-105CE 

 

Fender Squier SA-105CE to według muzyków dobra i tania gitara elektroakustyczna. To instrument z korpusem typu Western/Dreadnought, który ma starannie oszlifowane progi, dlatego nie ma ryzyka, że podczas gry skaleczymy dłoń. Ponadto za sprawą takiego rozwiązania podciąganiu strun nie będzie towarzyszył nieprzyjemny dźwięk, przypominający pocieranie ich o pilnik do metalu.

Gitara jest wykonana z kilku gatunków drewna: Nato (gryf, spód i boki), świerk (płyta wierzchnia) oraz palisander (mostek i podstrunnica). Wyposażono ją w 20 progów. Instrument ma przedwzmacniacz ze stroikiem, potencjometrem głośności, 3-pasmowym korektorem i kontrolką poziomu naładowania baterii.

Gitara elektroakustyczna Fender trafiła do rankingu, ponieważ muzycy są zadowoleni z jej zakupu i uważają, że ma wiele zalet. To model, który elegancko wygląda, ma solidne pudło rezonansowe i pozwala na szybsze zagrywki, co wynika z niskiej akcji strun. W dodatku na podstrunnicy umieszczono markery, które ułatwią początkującym gitarzystom znalezienie właściwego progu.

 

 

 

 

Gitara elektroakustyczna Ibanez

 

2. Ibanez PF15ECE-BK Gitara Elektroakustyczna

 

Gitara elektroakustyczna Ibanez PF15ECE-BK ma czarne, wykończone na wysoki połysk pudło rezonansowe, w efekcie czego wygląda bardzo elegancko. Do produkcji instrumentu wykorzystano kilka gatunków drewna. Są to: Świerk (płyta wierzchnia), mahoń (spód, boki i gryf) oraz palisander (podstrunnica).

Instrument ma korpus typu dreadnought, a tym samym donośne brzmienie, dlatego nadaje się do gry akordowej. Gitarę wyposażono w przetwornik, który znajduje się pod siodłem. Na podstrunnicy są markery, pomocne zwłaszcza dla niedoświadczonych osób.

Test gitar elektroakustycznych wykazał, że prezentowany model bardzo ciekawe brzmi, nawet gdy nie podłączymy go do wzmacniacza. To odpowiedni instrument do grania utworów bluesowych, rockowych, jak również indie czy alternative.

 

 

 

 

Gitara elektroakustyczna Takamine

 

3. Gitara Elektro-akustyczna Takamine GN10CE-NS

 

Instrument Takamine GN10CE-NS wyróżnia się zastosowaniem bezkołkowego systemu mocowania strun. Dzięki temu ich zmiana jest łatwiejsza, to dobra propozycja dla mało doświadczonych gitarzystów. Gitara ma korpus typu dreadnought z eleganckim wykończeniem natural satin.

Gatunki drewna, z jakich wykonano instrument to: Świerk (płyta wierzchnia), mahoń (boki, spód, szyjka) oraz ovangkol (podstrunnica). Gitara elektroakustyczna marki Takamine zapewnia pełne, zrównoważone brzmienie. Jest ona wyposażona w elektronikę tego samego producenta, razem z wbudowanym tunerem.

Kupujący chwalą instrument zarówno za elegancki design, jak i bogate brzmienie z odpowiednim rezonansem. To dobra gitara elektroakustyczna, która nie jest podatna na zarysowania. Pudło rezonansowe zostało zabezpieczone przed uszkodzeniami bezbarwnym lakierem poliuretanowym.

 

 

 

 

Gitara elektroakustyczna Yamaha

 

4. Gitara Elektroakustyczna Yamaha A3R

 

Dobrym wyborem dla osób poszukujących instrumentu na występy jest gitara elektroakustyczna Yamaha A3R. Sprawdza się ona zarówno podczas granych na żywo koncertów, jak i w studio nagraniowym, również w trybie akustycznym (bez podłączonego wzmacniacza). Model wyposażono w piezoelektryczny przetwornik i przedwzmacniacz zasilany dwiema bateriami AA.

Kształt pudła rezonansowego to dreadnought, wykończono je na wysoki połysk. Materiałem wykonania płyty wierzchniej jest lity świerk, a płyty spodniej i boków palisander. Szyjka jest zrobiona z mahoniu, do produkcji podstrunnicy wykorzystano heban. Gitara ma 20 progów, ich znalezienie nie jest trudne ze względu na markery.

Sprawdziliśmy opinie o gitarach elektroakustycznych Yamaha i okazało się, że model A3R jest obecnie jednym z najbardziej popularnych. Wynika to nie tylko z bardzo ciekawego brzmienia, ale i solidnego wykonania. Ponadto w zestawie znajduje się pokrowiec pozwalający na bezpieczne podróżowanie z instrumentem.

 

 

 

 

Gitara elektroakustyczna Epiphone

 

5. Gitara Epiphone Elektroakustyczna AJ-220 SCE NA 

 

Model Epiphone AJ-220 SCE NA jest polecany osobom, których celem poszukiwań jest dobra gitara elektroakustyczna do 1000 zł. Typ korpusu to jumbo, dlatego brzmienie instrumentu jest głębokie oraz donośne. Model ma 20 progów, zostały oznaczone na podstrunnicy za pomocą markerów.

Gitarę wyposażono w przetwornik nanoflex, który pozwala na uchwycenie szerokiego spektrum brzmienia, jakim wyróżniają się modele akustyczne. Co ważne, sygnał jest pozbawiony szumów, a wynika to z wykorzystania nowoczesnych technologii. Instrument wykonano z: Mahoniu (tył, boki i gryf), świerku (płyta wierzchnia) oraz palisandru (podstrunnica). Korpus wykończono poliuretanowym lakierem, zapewniającym ochronę przed zarysowaniami.

Muzycy zauważyli, że prezentowana gitara elektroakustyczna Epiphone pozwala na szybkie i wygodne zagranie nawet najtrudniejszych partii utworu. Jest to możliwe za sprawą odpowiedniego profilu gryfu (slim taper w kształcie litery ‘D’). Instrument został doceniony również za wycięcie w korpusie, ułatwiające dostęp do wyższych progów.

 

 

 

 

Gitara elektroakustyczna Cort

 

6. Gitara Elektroakustyczna Cort NDX50 NT 

 

Gitara elektroakustyczna Cort NDX50 NT to instrument z korpusem typu grand auditorium. To oznacza, że ma węższą górę i szeroki dół, a do tego zapewnia wyważony dźwięk. Opisywany model nadaje się do gry kostką i palcami (to tzw. fingerstyle). Jest on wykończony błyszczącym lakierem.

Płyta przednia gitary jest wykonana z litego drewna świerkowego, boki i płyta tylna z pau ferro, a szyjka jest mahoniowa. Pozostałe elementy (mostek i gryf) wyprodukowano z drewna ovangkol. Brzmienie instrumentu jest zbalansowane, średnie tony dobrze podkreślone, a bas niski.

Gra na gitarze sprawia dużo przyjemności, co potwierdzają zadowoleni z jej zakupu muzycy. Instrument jest często polecany do występów na scenie. Wyróżnia się on bardzo ciekawym, nowoczesnym designem, a dodatkowo pasuje do większości gatunków muzycznych: Indie, rocka, bluesa itp. Atutem modelu jest ponadto odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gitarę elektroakustyczną kupić?

 

Aby dowiedzieć się, które kwestie odgrywają najważniejszą rolę podczas zakupu gitary elektroakustycznej, zajrzyj do naszego poradnika. Jest w nim wiele informacji, dzięki którym uda Ci się uniknąć wyboru instrumentu niedopasowanego do własnych potrzeb.

Korpus

Gitary elektroakustyczne nie są zbudowane w taki sam sposób. Różnią się one kształtem korpusu, a pod tym względem wyróżnia się modele:

♦ Dreadnought – obecnie są najbardziej popularne. To stosunkowo duże gitary ze średnim wcięciem i głębokim pudłem rezonansowym. Z uwagi na donośne brzmienie dobrze nadają się one do gry akordowej.

♦ Grand auditorium – instrumenty te mają zaokrąglone kształty, szeroki dół i wąską górę. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim podczas występów na scenie.

♦ Jumbo – mają największe oraz najgłębsze pudło rezonansowe, co wpływa na bardzo głośne brzmienie. Według części gitarzystów instrumenty te są za duże, niemniej jednak dobrze sprawdzają się w grze akordowej oraz rytmicznej.

♦ Grand concert – w porównaniu do zwykłych gitar akustycznych ich pudło rezonansowe jest mniejsze i płytsze, dlatego poleca się je młodszym muzykom.

Jaką gitarę elektroakustyczną wybrać, aby być zadowolonym z jej brzmienia? Duże pudło rezonansowe sprawia, że instrument jest głośniejszy, co wynika z większego nacisku na niższe częstotliwości. Dzięki małemu korpusowi dźwięki wybrzmiewają dłużej, a ponadto reakcja gitary jest nieco szybsza.

 

Materiał wykonania

Wpływ na brzmienie gitary ma zarówno wielkość pudła rezonansowego, jak i materiał wykonania, którym przeważnie jest drewno. Jednak trudno jest znaleźć instrument zbudowany tylko z jednego gatunku tego surowca, zazwyczaj wykorzystuje się ich kilka. Jednym z nich jest świerk, z którego powstaje wierzchnia płyta korpusu. To sztywne i lekkie drewno, za sprawą którego dźwięk pozostaje czysty nawet po mocniejszym szarpnięciu strun. Boki gitary oraz spód najczęściej są wykonane z mahoniu, który zapewnia głębokie brzmienie i podkreśla niskie oraz średnie częstotliwości. Niemniej jednak czasami do budowy wspomnianych elementów stosowane jest drewno nato. Mostek i podstrunnica przeważnie są zrobione z palisandru lub tropikalnego drewna ovangkol.

 

Przetwornik

Gitara elektroakustyczna jest wyposażona w przetwornik. Są dwa jego podstawowe rodzaje:

♦ Piezoelektryczny (piezo) – jest bardzo popularny, umieszcza się go pod siodłem mostka, dlatego nie jest widoczny. Ze względu na miejsce zamocowania taki przetwornik daje efekt tzw. kwakania. Jest on zbudowany z 6 piezoelektrycznych kryształów, odpowiadających za konkretne struny. Co ciekawe, sprzęt nie dotyka płyty rezonansowej gitary, dlatego zbiera jedynie wibracje ze strun. Przetwornik piezoelektryczny jest odporny na sprzężenie.

♦ Magnetyczny – montuje się go w otworze rezonansowym w pobliżu gryfu, jego brzmienie jest cieplejsze i uwydatnia detale. Sprzęt sprawia, że wszystkie struny grają równie głośno, ale basy są mniej dynamiczne. Wadą przetwornika magnetycznego jest brak przenoszenia perkusyjnych uderzeń w pudło rezonansowe.

Instrumenty elektroakustyczne często mają też wbudowany przedwzmacniacz z korektorem, potencjometrem głośności, a nawet stroikiem pozwalającym na szybkie przygotowanie gitary do gry, również w hałaśliwym miejscu.

 

Dbałość o detale

Według muzyków najlepsza gitara elektroakustyczna jest wykonana bardzo starannie, z dbałością o wszystkie detale. To oznacza, że elementy jej budowy muszą być starannie ze sobą połączone (zwłaszcza podstrunnica z korpusem). Warto zwrócić uwagę na to, czy progi są dobrze zeszlifowane. Jeśli będą one miały ostre krawędzie, wówczas podczas gry może dojść do skaleczenia dłoni. Równie ważne jest to, czy pudło rezonansowe zostało zabezpieczone przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami.

Wygląd

Wielu gitarzystów przywiązuje dużą wagę do wyglądu instrumentu, bo ich zdaniem gra na dobrze prezentującej się gitarze sprawia więcej przyjemności. Ponieważ w sklepach jest wiele różnych modeli, mało prawdopodobne jest, że nie znajdziemy takiego dopasowanego do swoich preferencji. Chętnie kupowane są zwłaszcza instrumenty czarne oraz w naturalnych odcieniach drewna, z błyszczącym, jak również matowym wykończeniem. Mimo że na to, jaka jest najlepsza gitara elektroakustyczna wpływa przede wszystkim jej kształt, wykonanie czy zastosowana elektronika, nie powinniśmy całkowicie lekceważyć kwestii jej wyglądu.

 

Gitary elektroakustyczne w dobrych cenach

Czy dobra gitara elektroakustyczna musi dużo kosztować? Czynniki, które mają największy wpływ na jej cenę to: Marka, materiał wykonania i wykorzystane technologie. Są instrumenty, za które zapłacimy mniej niż 1000 zł, a także takie kosztujące 2000 – 10 000 zł lub nawet więcej. Pamiętajmy, że zakup bardzo drogiej gitary nie daje gwarancji zadowolenia z dokonanego wyboru. Nawet wśród stosunkowo tanich modeli można znaleźć instrument, którego brzmienie nas zachwyci, dlatego cena nie powinna być dla nas najważniejszą kwestią. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest gitara elektroakustyczna?

Gitara elektroakustyczna to instrument akustyczny, który jest dodatkowo wyposażony w mikrofon, jak również przetwornik piezoelektryczny lub magnetyczny. Ma ona także wbudowany przedwzmacniacz, przeważnie z korektorem, który jest zasilany baterią. Gitary elektroakustyczne bardzo dobrze sprawdzają się podczas koncertów. Wykorzystuje się je m.in. w muzyce folkowej, indie, a także w innych gatunkach, np. do grania akustycznych wersji utworów. Materiałem wykonania modeli elektroakustycznych zwykle jest lite drewno, choć może być ono też laminowane. Bardzo często tego typu gitary umożliwiają modyfikowanie brzmienia poprzez używanie różnego rodzaju efektów, przykładowo pogłosu.

 

P2: Ile waży gitara elektroakustyczna?

Gitara elektroakustyczna waży średnio od 3 do 5 kg. W dużej mierze zależy to od materiału wykonania korpusu. Wielu muzyków twierdzi, że lekka gitara nie będzie zachwycała pod względem brzmienia, gdyż może ono wydawać się nieco zduszone. Co ciekawe, jest w tym sporo prawdy, choć tego typu instrument może dobrze nadawać się do wykorzystywania takich technik jak: Shredding, riffowanie czy sweeping. To, ile waży gitara, jest istotne dla wielu osób, bo może mieć wpływ na komfort gry, zwłaszcza w pozycji stojącej. Cięższy instrument wymaga doboru odpowiedniego paska na ramię (szerokiego), aby nie przyczyniał się do odczuwania dyskomfortu czy otarć skóry.

P3: Jak przerobić gitarę akustyczną na elektroakustyczną?

Mimo że gitara akustyczna ma swoje zalety, czasami lepiej sprawdza się model elektroakustyczny. Dotyczy to w szczególności występów przed publicznością, gdyż podłączenie instrumentu do głośnika jest wygodniejsze w porównaniu do stawiania przed sobą mikrofonu. Okazuje się, że gitarę akustyczną można zmienić na elektroakustyczną i nie jest to bardzo trudne. Musimy przede wszystkim kupić odpowiednio dobrany przetwornik, a potem zamontować go na korpusie instrumentu. Żeby uniknąć zniszczenia gitary, warto poszukać przystawki, którą można wpiąć w otwór rezonansowy za pomocą sprężyny. Później wystarczy podłączyć przetwornik do wzmacniacza (tzw. piecyka) i przekonać się, czy brzmienie instrumentu nam odpowiada.

 

P4: Jak podłączyć gitarę elektroakustyczną do wieży?

Jeśli kupiliśmy już gitarę elektroakustyczną, ale nie mamy jeszcze wzmacniacza, możemy sprawdzić brzmienie, podłączając instrument do zwykłej wieży. Co prawda efekt może nie być zadowalający, jak przy użyciu tzw. piecyka, ale warto to sprawdzić. Żeby podłączenie gitary do wieży było możliwe, konieczne jest dokupienie specjalnej przejściówki do gitarowego kabla z jacka 6,3 mm na 3,5 mm. Najczęściej instrument podłącza się do gniazda mikrofonu. Niemniej jednak lepszym rozwiązaniem zazwyczaj jest zakup wzmacniacza, gdyż wieża nigdy nie zapewni takiego samego efektu (choć może nadawać się np. do ćwiczeń w domu).

 

P5: Gitara elektroakustyczna – jak podłączyć do komputera?

Gitarę elektroakustyczną można z powodzeniem podłączyć do komputera. Możemy w tym celu wykorzystać zwykły kabel gitarowy zakończony z obu stron tzw. dużym jackiem, czyli 6,3 mm. Wystarczy dokupić przejściówkę na jack 3,5 mm. Jeśli mamy komputer wyposażony w gniazdo liniowe (line-in), podłączona gitara z pewnością będzie działać. W sytuacji, gdy nasz sprzęt ma jedynie gniazdo mikrofonowe, musimy dodatkowo skonfigurować sterowniki oraz zainstalować specjalne oprogramowanie. Czasami możliwe jest podłączenie gitary do komputera przy użyciu kabla USB lub MIDI. Dużo zależy od tego, jakie gniazda ma komputer. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest dokupienie karty dźwiękowej umożliwiającej podłączanie zewnętrznych źródeł sygnału, ale dotyczy to głównie starszych urządzeń.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ