Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Ukulele, czyli mały instrument strunowy, zyskuje coraz większą popularność. Sięgają po nie zarówno osoby grające na zwykłej gitarze, jak i te bez żadnego doświadczenia muzycznego. Nie każdy wie, gdzie powstało ukulele i w jakim celu, a jak się okazuje, historia tego instrumentu jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać.

 

Kiedy powstało ukulele?

Początki historii ukulele sięgają do lat 80. XIX wieku, kiedy to na Hawaje przybyli imigranci z Portugalii, aby pracować na polach trzciny cukrowej. Właśnie dlatego swoim wyglądem przypomina ono portugalskie instrumenty, takie jak braguinha oraz cavaquinho. Imigranci bardzo szybko stali się znani wśród mieszkańców Hawajów, gdyż wieczorami chętnie koncertowali na swoich nietypowych instrumentach, czyli czterostrunowych maderskich gitarach. W 1886 roku wykorzystano je do stworzenia akompaniamentu do znanego tańca hula. Jest kilka różnych teorii wyjaśniających pochodzenie nazwy ukulele, ale ta najczęściej powtarzana nawiązuje do sposobu określania gry przez Hawajczyków. Bardzo często wypowiadali oni słowo ukulele, które w ich języku oznacza skaczącą pchłę.

Na temat instrumentu ukulele pojawiło się wiele hawajskich anegdot. Jedna z nich wyjaśnia, dlaczego stał się on tak popularny. Podobno pewien mężczyzna, Joao Fernandes, przez całe dnie wędrował po Honolulu i grał różne melodie na swojej małej gitarze, lekceważąc prośby swojej żony, aby zajął się czymś innym. Inna anegdota opowiada o tym, że o nazwie instrumentu zadecydowała królowa Lili’uokalani. Stwierdziła, że jest to dar, który przybył (w języku hawajskim słowo uku oznacza dar, a lele przybycie).

Rok 1915 – wzrost popularności ukulele

Wzrost popularności ukulele miał miejsce w 1915 roku, kiedy pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Instrument zaprezentowano na Międzynarodowej Wystawie Panama-Pacific w San Francisco, zagrał na nim George E. K. Awai  z grupą Royal Hawaiian Quartette. Ukulele przypadło do gustu wielu osobom, w tym gwiazdom muzyki, na co wpłynęła jego lekkość, kompaktowe wymiary i łatwe przewożenie. W latach 20. XX wieku stało się ono nawet symbolem jazzu. Na temat instrumentu zaczęto wydawać podręczniki, a renomowani producenci gitar, tacy jak Lyons&Healy, Martin, Harmony czy Gibson, postanowili wprowadzić go do swojej oferty. Warto podkreślić, że ukulele stało się popularne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, a nawet Japonii. Przyczynili się do tego hawajscy artyści, m.in. Ernest Kaai, Herb Ohta oraz Jesse Kalima. Uznaje się ich za największych wirtuozów ukulele. Od lat 60. XX wieku zainteresowanie instrumentem stopniowo malało, aż do późnych lat 90. Przyczyniło się do tego kilka czynników, takich jak pojawienie się muzyki rock’n’roll i rosnąca popularność gitar, także elektrycznych.

 

Ukulele we współczesnej muzyce

O ukulele ponownie zaczęto mówić na początku XXI wieku. Wykorzystuje się je w różnych gatunkach muzycznych, zarówno tych mniej, jak i bardziej popularnych. Lista zespołów i solowych artystów, którzy sięgnęli po ten instrument, jest długa. To m.in. Eddie Vedder, czyli wokalista grupy Pearl Jam, który nagrał cały album z muzyką graną na ukulele (Ukulele Songs), zespół Of Monster And Man czy Beirut. Duże zainteresowanie opisywanym instrumentem zauważalne jest w szczególności w Wielkiej Brytanii, gdzie bez trudu można spotkać na ulicy i na scenie grających na nim muzyków. Przykładem jest zespół The Ukulele Orchestra Of Great Britain. Co więcej, w wielu krajach regularnie organizowane są spotkania muzyków mające na celu ustanowienie nowego rekordu Guinessa w ilości osób grających jednocześnie wybrany utwór na ukulele.

Obecnie ukulele kojarzy się nie tylko z Hawajami i tamtejszą kulturą, choć wielu znanych, współczesnych artystów wywodzi się z tego archipelagu. To np. urodzony w 1976 roku w Honolulu Jake Shimabukuro, komponujący utwory łączące w sobie elementy jazzu, folku, rocka, muzyki klasycznej i bluegrass. Również polscy artyści interesują się ukulele i chętnie na nim grają. Jednym z nich jest Igor Spolski, który w 2010 roku wybrał się w podróż do Nepalu i tam nagrał z miejscowymi muzykami płytę Cel-ne-pal. Później mężczyzna założył grupę Nasi Starzy, która była pierwszym polskim zespołem ukulele. Instrument pojawiał się też w piosenkach autorstwa Gaby Kulki, Aleksandry Komsty (Oly.) i Natalii Wójcik (Zagi). Ciekawe jest też to, że od kilku lat co roku w Sławkowie (województwo śląskie) odbywa się impreza o nazwie Polish Ukulele Festival. Przyciąga ona miłośników ukulele nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Podczas tego wydarzenia odbywają się koncerty, organizowane są też inne atrakcje, takie jak warsztaty gry, konkursy z nagrodami, można również odwiedzić stoiska z instrumentami.

Ukulele ma bardzo ciekawe brzmienie, jak i historię, co potwierdzają powyższe informacje. Mimo że nie jest ono tak popularne, jak zwykła gitara, warto się nim zainteresować, choćby ze względu na to, że przyjemnie się go słucha.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Ukulele, czyli mniejsza wersja gitary, wyróżnia się bardzo ciekawym brzmieniem. Wiele osób uważa, że na tego typu instrumencie można zagrać dowolną piosenkę i jest w tym dużo prawdy. Jednak nie wszystkie utwory są równie łatwe, niektóre oparte są na bardzo dużej ilości akordów, co może być problemem dla początkujących muzyków. Postanowiliśmy więc przygotować zestawienie piosenek, których zagranie nie sprawi dużego problemu nawet osobom bez doświadczenia.

 

Morskie opowieści

Morskie opowieści, czyli The Drunken Sailor, to prawdopodobnie najpopularniejsza pieśń szantowa. Początkowo wykonywali ją marynarze Brytyjskiej Marynarki Wojennej, a z czasem stała się na tyle znana, że zaczęły grać ją szantowe zespoły z całego świata. Piosenka doczekała się także polskiej wersji, a za napisanie zwrotek w naszym języku odpowiada Jan Kasprowy. Może to być zaskakujące, ale obecnie na polskie Morskie Opowieści składa się ok. 500 różnych zwrotek napisanych przez anonimowych autorów. Piosenka jest bardzo chętnie śpiewana nie tylko przez zespoły szantowe, ale i np. wodne drużyny harcerskie. Pierwsze osiem zwrotek napisanych przez Jana Kasprowego przedstawia w żartobliwy sposób rozmowę nietrzeźwych marynarzy wspominających zabawne historie ze swojego życia. Później dodawano do nich opowieści o życiu osób pasjonujących się żeglarstwem, pojawiały się także nawiązania do aktualnych wydarzeń politycznych. Jak zagrać Morskie Opowieści na ukulele? Nie jest to trudne, gdyż wystarczy opanować dwa akordy: d i C. Rozkładają się one przez cały utwór w równym tempie w następujący sposób: d d d d, C C C C, d d d, CC i d d.

Twist & Shout – The Beatles

Twish & Shout to piosenka, której autorami są Phil Medley oraz Bert Berns. Jej pierwszym wykonawcą był bluesowy zespół The Top Notes, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych (została nagrana i opublikowana w 1961 roku). Niemniej jednak utwór stał się popularny głównie za sprawą brytyjskiej grupy The Beatles. Zaśpiewał go John Lennon, jego zachrypnięty głos zapewnił piosence wyjątkowe brzmienie. Ciekawostką jest, że zespół nagrywał swoją wersję ok. 70 razy. Znalazła się ona na płycie zatytułowanej Please Please Me, wydanej w 1962 roku. Twish & Shout to utwór, który grany na ukulele opiera się na 4 akordach: G7, C, F oraz G. Kolejność jest taka sama zarówno w zwrotkach, jak i w refrenie.

 

Old MacDonald Had a Farm

Amerykańska rymowanka Old MacDonald Had a Farm stała się znaną niemal na całym świecie piosenką nawiązującą do folku i country. Opowiada ona o farmerze o nazwisku MacDonald oraz zwierzętach, które hodował na swoim gospodarstwie. Utwór napisano w 1917 roku, jego autor nie jest znany. Co prawda wersji piosenki jest wiele, ale w tej najbardziej popularnej tekst daje możliwość wstawienia dowolnych nazw zwierząt. Rymowanka została przetłumaczona na różne języki, m.in. chiński, duński, polski, malajski, perski, serbski, turecki i szwedzki. Własną wersję piosenki nagrało już wielu artystów, w tym Frank Sinatra, Nat King Cole, Elvis Presley czy Ella Fitzgerald. Jest ona oparta na 3 akordach, czyli: G, C oraz D7.

 

I just called to say I love you – Stevie Wonder

I just called to say I love you to jedna z najbardziej znanych ballad o miłości, którą napisał, wyprodukował i wykonał Stevie Wonder. Mimo że nagrano ją kilkadziesiąt lat temu, w 1984 roku, wciąż jest najlepiej sprzedającym się singlem artysty. Piosenka otrzymała Złotego Globa oraz Oscara w kategorii najlepsza piosenka (był to soundtrack do amerykańskiej komedii romantycznej Kobieta w czerwieni). Jak zagrać utwór na ukulele? Wystarczy opanować 5 akordów: C-dur, D-moll, A-dur, G-dur oraz A-moll.

Przybieżeli do Betlejem Pasterze

Dobre ukulele mające ładne brzmienie nadaje się nie tylko do grania piosenek country, folkowych, reggae czy rockowych. Można je wykorzystać także jako akompaniament do dobrze znanych polskich kolęd, takich jak Przybieżeli do Betlejem Pasterze. Co prawda nie znamy dokładnej daty jej powstawania, jednak wiele źródeł podaje, że był to XVII wiek. Pierwotna wersja kolędy różni się od tej współczesnej, ponieważ przez lata ulegała wielu zmianom. Dotyczy to nie tylko samych słów, ale i melodii. Kolęda, którą obecnie śpiewamy podczas Bożego Narodzenia, pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Akordy, na których się opiera, to: C, F, G i G7.

 

I Want to Break Free – Queen

Osoby z większym doświadczeniem z łatwością nauczą się grać na ukulele takie przeboje jak  “I Want to Break Free”. To utwór brytyjskiego zespołu Queen, który nagrano w 1983 roku. Znalazł się on na płycie “The Works” wydanej rok później. Piosenka jest uznawana za hymn walki z uciskiem, zyskała dużą popularność nie tylko w Europie, ale i Ameryce Południowej. Wyjątkiem jest Ameryka Północna, co wynikało głównie ze wzbudzającego kontrowersje teledysku (członkowie zespołu założyli damskie ubrania i przypominali bohaterów telenoweli). Żeby zagrać “I Want to Break Free”, należy nauczyć się następujących akordów: C, F, G, A-moll, D oraz Dsus4.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Jeśli gitara akustyczna to instrument, na którym chcesz zacząć grać, prawdopodobnie ten artykuł Cię zainteresuje. To lista polecanych producentów gitar akustycznych wraz z krótkimi informacjami na temat działalności poszczególnych firm. Czytając ten tekst, dowiesz się, w instrumenty jakich marek warto inwestować. 

 

Epiphone

Na liście popularnych i docenianych przez muzyków producentów gitar akustycznych znajduje się Epiphone. To firma, która zajmuje się dostarczaniem na rynek sprzętu gitarowego tworzonego na bazie popularnego Gibsona. To jedna z najstarszych marek tego typu, która zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych w roku 1873. Firma ta ma prawie 150-letnie doświadczenie na rynku, co przekłada się na wysoką jakość oferowanych przez nią produktów. Wśród gitar Epiphone najbardziej znany jest model Casino, z którego korzystali gitarzyści zespołu The Beatles. Jako ciekawostkę można podać, że przed II wojną światową firma zajmowała się też produkcją innych instrumentów, ale z tego zrezygnowała. Obecnie w ofercie Epiphone poza gitarami akustycznymi znajdziemy gitary basowe i elektryczne.

Fender

Na stworzonej przez nas liście najlepszych producentów gitar akustycznych nie mogło zabraknąć firmy Fender, która od lat zajmuje się produkcją tego typu instrumentów, a także gitar basowych i elektrycznych. W ofercie Fender można też znaleźć wzmacniacze, struny i potrzebne akcesoria muzyczne. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1946 roku przez Leo Fendera. Już w latach 40. zajmował się budową pierwszych gitar w swoim warsztacie. To właśnie w tym miejscu powstał jego pierwszy wzmacniacz gitarowy. Jedną z pierwszych gitar Fender na rynku był model Esquire bez pudła rezonansowego, a kolejne to: Broadcaster i Telecaster.

 

Ibanez 

Znaną i cenioną przez muzyków firmą zajmującą się produkcją gitar akustycznych jest Ibanez. W swojej ofercie ma też modele elektryczne, klasyczne i basowe, a także sprzęt muzyczny typu wzmacniacze czy efekty gitarowe. Firma Ibanez należy do korporacji Hoshino Gakki Group, a jej siedziba znajduje się w Japonii. Swoją działalność przedsiębiorstwo rozpoczęło w 1935 roku, ale rozgłos i uznanie zdobyło dopiero w latach 60. Warto wiedzieć, że w latach 70. marka Ibanez rozpoczęła produkcję replik gitar znanych producentów, takich jak Gibson i Fender. Jej instrumenty wyróżniają się jednak tym, że są wykonane z tańszych materiałów. W związku z tym gitary akustyczne Ibanez są bardziej przystępne cenowo. Mimo wykorzystywania tańszych materiałów, instrumenty Ibanez odznaczają się wytrzymałością. Są to gitary, które mają ładne brzmienie i na długo zachowują estetyczny, początkowy wygląd. Oczywiście, aby tak było, trzeba odpowiednio dbać o swój sprzętu muzyczny.

 

Luna Guitars

Oryginalnie, stylowo wyglądające gitary ma w swojej ofercie firma Luna Guitars, która została stworzona przez artystkę Yvonne de Villiers. Wspomniane instrumenty wyróżniają się ponadprzeciętną estetyką, która nawiązuje tematem do folkloru, ludowych wierzeń. Głównym założeniem firmy jest tworzenie instrumentów, które będą inspirować muzyków i autorów do tworzenia muzyki. Produkty Luna Guitars są produkowane ręcznie, więc każdy detal jest idealnie wykończony. Poza gitarami akustycznymi w ofercie firmy są też m.in. ukulele i instrumenty perkusyjne. Instrumenty Luna Guitars wyróżniają się pod względem estetyki wykonania, ale mimo to pozostają przystępne cenowo. Dobrą gitarę akustyczną można kupić już za kilkaset złotych. Oczywiście w ofercie można znaleźć też dużo droższe modele. 

 

WestRoad

Jeśli zależy Ci na zakupie taniej i dobrej jakościowo gitary akustycznej, powinieneś zapoznać się z ofertą marki WestRoad. Tworzy ona eleganckie, przyjemnie brzmiące i odznaczające się solidnością gitary i ukulele. Do produkcji instrumentów wykorzystane są dobrej jakości materiały. Gitarę akustyczną można kupić już za około 600 zł, choć wszystko zależy od wybranego modelu. W większości gitar akustycznych WestRoad podstrunnica i mostek są zrobione z palisandru. W produkcji wykorzystuje się także świerk i mahoń. Oferowane przez firmy produkty wyróżnia przystępna cena i staranne wykonanie. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że gitary WestRoad są produkowane w Europie.

Yamaha 

Firmą, o której koniecznie musieliśmy wspomnieć jest Yamaha. To marka znana chyba każdej osobie interesującej się instrumentami muzycznymi. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1887 roku przez Torakusu Yamahę w Tokio. Co do gitar akustycznych znajdujących się w ofercie Yamaha, jest duży wybór modeli. Poza tym kupujący mają też do wyboru inne instrumenty: pianina, fortepiany, zestawy perkusyjne, a nawet syntezatory. Działalność Yamaha skupia się jednak się nie tylko na produkcji sprzętu muzycznego, ale też prowadzeniu szkół muzycznych, w których można zdobyć doświadczenie w grze i potrzebną wiedzę teoretyczną. 

Jeśli byłbyś zainteresowany zakupem instrumentu dla swojego dziecka, zobacz ofertę firmy Dante. Znajdują się w niej produkty zabawkowe, które mogą być świetnym początkiem na muzycznej drodze Twojej pociechy. Oferowane przez markę instrumenty spełniają określone prawem normy bezpieczeństwa, więc korzystanie z nich nie stanowi żadnego zagrożenia.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Chcesz poznać wybitnych gitarzystów akustycznych, o których powinna wiedzieć każda osoba interesująca się muzyką? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dla osób, takich jak Ty stworzyliśmy artykuł z krótkimi notkami biograficznymi wybitnych gitarzystów akustycznych. Mamy nadzieję, że poznając ich historię, zaczerpniesz inspiracji i zmotywujesz się do dalszego rozwoju.

 

Eric Clapton

Eric Clapton to artysta, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, kompozytor, wokalista i gitarzysta cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi na całym świecie. Clapton urodził się w Anglii. Był członkiem wielu zespołów rockowych i uznaje się go niejako za symbol tego gatunku muzyki. Od lat znajduje się na liście najbardziej znanych gitarzystów wszech czasów. W 2011 roku zajął w tym rankingu drugie miejsce. Clapton swoją przygodę z grą na gitarze zaczął w wieku nastoletnim. Duży wpływ na jego twórczość wywarł blues chicagowski. 

Mike Dawes

Gitara akustyczna jest wyjątkowo ważna dla Mike’a Dawes’a, angielskiego gitarzysty fingerstyle. To także kompozytor i twórca wielu aranżacji. Na początku swojej drogi z muzykowaniem Dawes eksperymentował z klawiszami, później jednak zaczął grać na gitarze elektrycznej, aby ostatecznie przejść na gitarę akustyczną. W latach 2008-2012 muzyk występował na wielu koncertach i festiwalach muzycznych w Wielkiej Brytanii. Grał na scenach obok wybitnych muzyków, takich jak chociażby Tommy Emmanuel czy Newton Faulkner. Na życie artystyczne Dawes’a duży wpływ ma muzyka folkowa, popowa i rockowa. Gitarzysta inspiruje się także artystami, takimi jak: Michael Hedges, Pierre Bensusan czy Eric Roche (gracze fingerstyle).

 

Bob Dylan

Bob Dylan to amerykański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Jego działalność artystyczna koncentruje się nie tylko na muzyce, ale też rysunku i pisaniu. Dylan jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (za rok 2016). Arysta jest uznawany za jednego z najpopularniejszych i najważniejszych muzyków ostatnich czasów. W swojej muzycznej karierze inspiruje się amerykańskim folkiem, bluesem, country, gospel, jazzem, swingiem i rock and rollem. Na scenie występuje nie tylko z gitarą akustyczną, ale też elektryczną, harmonijką ustną i keyboardem. Jako ciekawostkę można podać, że choć Bob Dylan nauczył się grać na gitarze w wieku młodzieńczym, jego pierwszym instrumentem było pianino.

 

Tommy Emmanuel

Wysoko na liście wybitnych gitarzystów akustycznych znajduje się Tommy Emmanuel. Pochodzi on z Australii, urodził się dokładnie w Muswellbrook. Pierwszy raz gitarę miał w rękach w wieku 4 lat. W wielu rozmowach z dziennikarzami Tommy Emmanuel podkreśla, że ważnym punktem w jego życiu było to, kiedy w wieku 7 lat usłyszał w radio nagranie Cheta Atkinsa. Dzięki temu doświadczeniu zainteresował się grą na akustyku i techniką fingerstyle. Tę z kolei doprowadził do mistrzostwa, co potwierdzają liczne rankingi, a przede wszystkim uznanie w muzycznych kręgach. Ciekawostką jest to, że Tommy Emmanuel nie zna nut i wszystko gra ze słuchu. Jest też samoukiem. 

 

Jimi Hendrix

Wśród wybitnych gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Jimiego Hendrixa, choć trzeba przyznać, że głównym instrumentem artysty była gitara elektryczna. Hendrix jest uznawany za najpopularniejszego gitarzystę rockowego. Artysta zrobił dużą karierę na rynku amerykańskim i europejskim. 

 

Robert Johnson

Robert Johnson to amerykański gitarzysta, muzyk, wokalista i autor tekstów. Wyróżnia go charakterystyczny, rozpoznawalny styl gry. W grze na gitarze akustycznej wykorzystywał techniki bottleneck i flażoletu. Artystę określa się mianem króla gitary bluesowej, a jego twórczość wywarła wpływ m.in. na Erica Claptona, Boba Dylana, Jimiego Hendrixa czy członków The Rolling Stones. Za życia Robert Johnson nie zdobył sławy, stał się popularny dopiero po śmierci.

 

Vance Joy

Vance Joy to gitarzysta akustyczny, którego docenia się za prostotę gry. Do jego najbardziej znanych utworów zalicza się Riptide, który pokrył się platyną. Styl gry artysty można określić jako folk pop. W nowym albumie zatytułowanym Nation Of Two jest sporo prostych, harmonijnych piosenek ze szczerymi tekstami, które, podobnie jak melodia, mocno oddziałują na odbiorcę.

 

Jamie Lawson

Jamie Lawson to angielski piosenkarz, autor tekstów i gitarzysta. Największą sławę przyniósł artyście singiel „Was Not Expecting That”, który znalazł się na szczycie brytyjskich list przebojów. Na koncie artysta ma dwa albumy studyjne: “Last Night Stars” i “The Pull of the Moon”. 

Richard Thompson

Wśród popularnych artystów nie mogło zabraknąć Richarda Thompsona, brytyjskiego gitarzystę i autora tekstów. Zadebiutował on jako członek i założyciel zespołu Fairport Convention. Swoją karierę solową rozpoczął po odejściu od zespołu, a jego pierwszy album był zatytułowany Henry the Human Fly. Późniejsze albumy artysta nagrywał wraz ze swoją żoną. W 2003 roku w magazynie Rolling Stone Johnson znalazł się na piątej pozycji w rankingu 100 najlepszych gitarzystów w historii.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Każda osoba interesująca się muzyką zna Claptona czy Emmanuela. Sporo mówi się o zagranicznych artystach, ale często zapomina się o polskich gitarzystach, którzy również mają bardzo dobrą technikę i wiele ciekawych pomysłów. Oto lista muzyków, których warto poznać.

 

Jan Borysewicz

Jan Borysewicz to polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i gitarzysta. To lider i współzałożyciel cieszącego się dużą popularnością w Polsce zespołu Lady Pank. W latach młodości muzyk był zainteresowany graniem na perkusji, jednak ostatecznie to gitara stała się najważniejszym instrumentem. Borysewicz rozpoczął naukę w Domu Kultury w rodzinnym mieście Wrocław. Muzyk gra zawodowo na gitarze od 1970 roku. W latach młodości został wypatrzony przez Alexisa Kornera nazywanego ojcem brytyjskiego bluesa. Borysewicz otrzymał od niego propozycję wyjazdu do Anglii, ale jego rodzice się nie zgodzili. Gitarzysta grał także w zespole Budka Suflera i miał propozycję dołączenia do muzyków grupy Perfect. Postanowił jednak stworzyć własny zespół znany pod nazwą Lady Punk.

Paweł Domagała

Paweł Domagała to dla wielu postać znana przede wszystkim z ról filmowych, teatralnych i z kabaretu. W ostatnim czasie jednak aktor rozwinął także swoją muzyczną karierę. Jego solowy singiel zatytułowany “Jestem tego wart” pojawił się na rynku w 2016 roku. Tego samego roku został wydany debiutancki album studyjny “Opowiem Ci o mnie”. Ogromną sławę przyniósł Domagale singiel “Weź nie pytaj” promujący kolejny krążek. Artysta tworzy muzykę, gra na gitarze i śpiewa, a na jego koncerty przybywa tysiące osób. 

 

Robert Friedrich

Robert Friedrich to artysta grający na gitarze elektrycznej, klasycznej i akustycznej. To także wokalista, kompozytor i autor tekstów. Zajmuje się również produkcją. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole Los Desperados. W 1994 roku przyłączył się też do składu Kazik na Żywo. Z jego inicjatywy w 2010 roku powstała grupa muzyczna Luxtorpeda, która również zyskała sporą popularność na polskiej scenie muzycznej. Zespół nagrał dotychczas 4 albumy studyjne. 

 

Przemysław Gintrowski

Na liście gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Przemysława Gintrowskiego, polskiego kompozytora, pieśniarza i nauczyciela. Jego debiut muzyczny przypadł na rok 1976, kiedy to na przeglądzie w warszawskiej Riwierze zaprezentował utwór Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył trio. Gintrowski komponował muzykę filmową m.in. do seriali i filmów fabularnych. 

 

Piotr Krępeć

Piotr Krępeć to gitarzysta akustyczny, który na początku swojej przygody z muzykowaniem grał na gitarze klasycznej. Naukę rozpoczął w wieku 10 lat. Około dziesięciu lat później zainteresował się gitarą akustyczną i ta decyzja wprowadziła sporo zmian w jego życie. W 2008 roku Krępeć wydał solowy materiał, a podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu został dostrzeżony przez jury i zdobył dwie nagrody, w tym jedną główną. Arysta w środowisku muzycznym jest znany jako gitarzysta fingerstyle. Piotr Krępeć zadebiutował w 2012 roku jako kompozytor muzyki filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w CANNES.

 

Piotr Restecki

Na liście cenionych gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Piotra Resteckiego, który w tym kręgu cieszy się sporym uznaniem. Na gitarze gra już kilkadziesiąt lat, choć technika fingerstyle pojawiła się u niego nieco póżniej. Artysta wydał debiutancki album z utworami akustycznymi. W jednym z wywiadów gitarzysta zaznaczył, że w jego karierze sporą rolę odgrywają inni muzycy: Jimi Hendrix, Jimmy Page, Miles Davis, Carlos Santana czy John Scofield. 

Piotr Słapa

Piotr Słapa to znany polski gitarzysta akustyczny, który zajmuje się też kompozycją, jest dziennikarzem i edukatorem. To autor ponad 100 publikacji z lekcjami na gitarze, które pozwoliły lepiej poznać ten instrument wielu muzykom. Słapa specjalizuje się w grze techniką fingerstyle. Gitarzysta pochodzi z muzycznej rodziny, co z pewnością wpłynęło na jego życie. Edukację muzyczną Słapa rozpoczął pod okiem Przemysława Maciołka i Grzegorza Kapołki. W 2014 roku na plebiscycie Guitar Awards arysta znalazł się w trójce najlepszych gitarzystów akustycznych w Polsce. Słapa zdobył też Nagrodę Specjalną w Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych (Guitar City 2007). Jest on uznawany za promotora gry na akustyku. W 2011 roku założył w Warszawie szkołę gitary Guitarschool.pl.
Poznawanie osób, które osiągnęły sukces w muzyce, dla wielu osób jest dodatkową motywacją do tego, aby rozpocząć naukę albo spróbować raz jeszcze swoich sił w tworzeniu. Do tego przyda się dobra gitara akustyczna, odpowiednie materiały do nauki i przede wszystkim niesłabnąca motywacja. Warto pamiętać, że każdy z popularnych, uznanych dzisiaj artystów kiedyś też był na początku swojej drogi.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Co prawda grać na gitarze może nauczyć się każdy z nas, ale prawdopodobnie nie wszyscy mamy wystarczająco dużo motywacji, aby stać się prawdziwym wirtuozem. Jednak nie dotyczy to osób, które opisujemy w tym artykule. Postanowiliśmy przedstawić sylwetki muzyków, których uznaje się za na najlepszych gitarzystów na świecie. Być może to stanie się dla Ciebie zachętą do doskonalenia swoich umiejętności.

 

Jimmy Page

Gitarzysta rockowy Jimmy Page jest współzałożycielem grupy Led Zeppelin. Na gitarze zaczął grać jako nastolatek, uczył się głównie samodzielnie na przerwach ze swoim przyjacielem Jeffem Beckiem. Artysta grał w kilku małych zespołach, a pierwszym ważniejszym był Neil Christian & The Crusaders. W 1968 roku powstała grupa Led Zeppelin, która zakończyła swoją działalność kilkanaście lat później, w 1980 roku. Wówczas gitarzysta rozpoczął karierę solową, a jego pierwszym nagraniem była ścieżka dźwiękowa do filmu Death Wish II. Nazwisko muzyka bardzo często pojawia się w rankingach najlepszych gitarzystów na świecie. Jego partia solowa z utworu Stairway to Heaven uplasowała się na pierwszym miejscu 100 najlepszych solówek gitarowych magazynu Guitar World. Pod koniec 2005 roku, decyzją królowej Elżbiety II, Jimmy Page został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

 

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix to artysta, który jest uznawany nie tylko za najwybitniejszego, ale i za najbardziej wpływowego rockowego gitarzystę w historii. Muzyk stał się popularny m.in. ze względu na wypracowanie nowych technik gry na gitarze elektrycznej, poza tym to on po raz pierwszy postanowił eksperymentować z różnymi efektami, takimi jak phasing effect (stereofoniczny efekt przejścia). Jimi Hendrix nagrał trzy albumy studyjne, a także jeden koncertowy. Pierwszym instrumentem, na którym nauczył się grać, była harmonijka ustna. W wieku 15 lat kupił swoją pierwszą gitarę (był to model akustyczny), które zastąpiło ukulele. Artysta zmarł w wieku 28 lat, a za oficjalną przyczynę jego śmierci uznano komplikacje po zażyciu środków nasennych. Choć oficjalnie przyjmuje się, że był to nieszczęśliwy wypadek, to do tej pory nie udało wykluczyć się samobójstwa ani zabójstwa. Muzyk zdobył wiele wyróżnień i nagród muzycznych, nagradzano go także po śmierci. Szacuje się, że na całym świecie sprzedał ponad 50 milionów płyt.

Eric Clapton

Brytyjski artysta Eric Clapton jest uznawany za jeden z symboli prawdziwej muzyki rockowej. Już od najmłodszych lat miał kontakt z bluesem, a swoją pierwszą gitarę dostał w prezencie urodzinowym w wieku 13 lat. Początkowo nauka gry sprawiała muzykowi tyle trudności, że chciał z tego zrezygnować. Jednak po ukończeniu szkoły zdecydował się na trwający rok kurs w Kingston College of Art. W wieku 17 lat Eric Clapton wstąpił do swojego pierwszego zespołu grającego muzykę R’n’B, The Roosters. Później był członkiem innych grup, m.in. The Yardbirds, John Mayall & the Bluesbreakers, Cream oraz Blind Faith. W 1970 roku muzyk wydał swoją pierwszą płytę solową, ale rok później zrezygnował z kariery muzycznej ze względu na kłopoty w życiu osobistym. Mężczyzna zażywał narkotyki, a w pokonaniu uzależnienia pomagał mu Pete Townshend, jeden z członków zespołu The Who. Pod koniec lat 70. artysta postanowił wrócić na scenę muzyczną i nagrał kilka płyt. Co ciekawe, to Eric Clapton przyczynił się do zwiększenia popularności niektórych modeli gitary elektrycznej. Grał on na instrumentach marki Gibson i Fender.

 

Keith Richards

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Keith Richards to współzałożyciel, jak również gitarzysta zespołu The Rolling Stones (urodził się w tym samym mieście co Mick Jagger). Jako jeden z pierwszych artystów zaczął wykorzystywać efekty gitarowe, aby wzbogacić brzmienie. Do gry na gitarze zainspirował go dziadek od strony matki, Augustus Theodor Dupree, który był muzykiem big-bandu. Zespół The Rolling Stones został założony w 1962 roku, a w latach 80. mężczyzna rozpoczął swoją karierę solową. Wydał on dwie płyty studyjne i jedną koncertową. Muzyk był wiele razy aresztowany i karany, w tym za posiadanie narkotyków. Przyjaźnił się z wieloma znanymi artystami, takimi jak Ronnie Bennett (wokalistka grupy The Ronettes) i John Lennon (tragicznie zmarły członek zespołu The Beatles).

B. King

B. King, czyli Riley Ben King, to gitarzysta i wokalista, któremu przyznano nieoficjalny tytuł króla bluesa. Co ciekawe, był on jednym z ulubionych artystów Jimiego Hendrixa. To prawdziwa ikona muzyki XX wieku. Gitarzysta miał własny, rozpoznawalny po zagraniu pierwszych dźwięków styl, wyróżniał się również mocnym, przejmującym głosem. Jego najbardziej znanym utworem jest The Thrill Is Gone, opowiadający o utraconej miłości. Ten czarnoskóry artysta odniósł sukces w momencie, gdy stał się popularny także wśród białej części słuchaczy bluesa. Koncertował na całym świecie, również w Polsce (pierwszy raz przyjechał do naszego kraju w 1986 roku). Artysta nagrał kilkadziesiąt płyt, ma na swoim koncie 30 nominacji oraz 15 nagród Grammy, został też uhonorowany Medalem Wolności, czyli najwyższym cywilnym odznaczeniem w Ameryce.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Ukulele to niewielki instrument, który powstał na Hawajach w latach 80. XIX wieku. Tradycyjnie ukulele wykonywane były z drzewa koa, występującego na Hawajach. Najdroższe instrumenty, używane przez profesjonalistów obecnie wykonuje się z twardego drewna, takiego jak mahoń. Warto dowiedzieć się, jaki rodzaj ukulele jest najczęściej wybierany przez artystów. Które nazwiska są najbardziej znane wśród muzyków? 

 

Israel „Iz” Kamakawiwoʻole

Israel Kamakawiwoʻole urodził się 20 maja 1959 roku w Honolulu, stolicy Hawajów. Był piosenkarzem i autorem tekstów. Stał się popularny po wydaniu albumu “Facing Future” w 1993 roku. To na tym albumie znalazły się znane piosenki, takie jak “Somewhere Over the Rainbow” oraz “What a Wonderful World”. Utwory zostały użyte w wielu znanych serialach (Glee, Ostry dyżur, Dowody zbrodni) oraz filmach (50 pierwszych randek, Listy do M., Joe Black). Artysta był nie tylko piosenkarzem i twórcą tekstów, ale także działaczem na rzecz suwerenności. Israel Kamakawiwoʻole od wczesnego dzieciństwa był związany z muzyką. Pierwszy kontakt z muzyką miał w wieku 11 lat, kiedy to wygrywał krótkie kawałki wraz ze starszym bratem. W czasie studiów na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo Israel poznał Sama Graya, Louisa Kauakahi oraz Jerome Koko. Wraz z nimi i bratem Skippim stworzyli zespół The Mākaha Sons of Ni’ihau. Utwory wykonywane przez artystów zostały wydane na pięciu albumach. Pierwszy z nich powstał w 1976 roku i był zatytułowany “No Kristo”. Kolejne albumy to “Kahea O Keale”, “Keala”, “Makaha Sons z Niʻihau” oraz “Mahalo Ke Akua”. W 1982 roku artysta poślubił miłość swojego życia Marlene, a rok później urodziła się ich córka Ceslianne. Pierwszy solowy album pt.”Ka ʻAnoʻi” wydał w 1990 roku. Kamakawiwoʻole przez całe życie cierpiał z powodu nadmiernej otyłości. W pewnym momencie życia jego waga osiągnęła 343 kg przy wzroście 188 cm. Z powodu nadwagi był kilkakrotnie hospitalizowany, miał problemy z oddychaniem oraz krążeniem. Przez liczne problemy zdrowotne zmarł w szpitalu Queen’s Medical Center 26 czerwca 1997 roku w wieku 38 lat. W dniu pogrzebu flagę opuszczono do połowy masztu, a trumna wykonana z drzewa koa została wystawiona na widok publiczny i stanęła w budynku Kapitolu. Prochy artysty zostały rozsypane na Oceanie Spokojnym w Mākua Beach. Podczas uroczystości zebrało się ponad 10 tysięcy fanów. 

Jake Shimabukuro

Jake Shimabukuro to amerykański kompozytor oraz wirtuoz gry na ukulele, znany z szybkich ruchów palca podczas gry. Artysta urodził się 3 listopada 1976 roku w Honolulu. Jego utwory łączą w sobie elementy bluesa, jazzu, funku, muzyki klasycznej, folku, flamenco oraz bluegrass. Jake Shimabukuro napisał wiele ciekawych i oryginalnych kompozycji, a także ścieżki dźwiękowe do japońskich produkcji filmowych pt. “Hula Girl” oraz “Sideways”. Na Hawajach oraz w Japonii jest znany już od 2000 roku. Na arenie międzynarodowej jest znany od 2006 roku, kiedy to opublikowany został klip w serwisie YouTube o nazwie „While My Guitar Gently Weeps”. W 2012 roku ukazał się film dokumentalny o jego życiu i karierze muzycznej zatytułowany “Jake Shimabukuro: Life on Four Strings”. Muzyk po raz pierwszy trzymał w dłoniach ukulele mając zaledwie 4 lata. Wówczas jego matka była jego jedyną nauczycielką gry na instrumencie i to ona wzbudziła zainteresowanie młodzieńca grą na ukulele. Dopiero w późniejszych latach życia Jake pobierał lekcje u nauczycielki Tami Akiyami. Początkowo artysta był członkiem grupy muzycznej o nazwie “Colón”, jednak po rozpadzie zespołu postawił na karierę solową. W czerwcu 2002 roku podpisał kontrakt z Epic Records International. Muzyk gra na 4-strunowym tenorowym ukulele. Instrument został wykonany na zamówienie przez Kamaka Ukulele, który produkuje najlepsze ukulele na świecie. 

Julien Doré

Julien Doré to pochodzący z Francji muzyk, aktor i piosenkarz. Urodził się 7 lipca 1982 roku w Alès. Artysta zwyciężył 5 sezon popularnego programu telewizyjnego “Nouvelle Star”, podczas którego zagrał na ukulele. Po wygranej w programie telewizyjnym nagrał trzy albumy studyjne “Ersatz” w 2008 roku, “Bichon” w 2011 roku oraz “Love” w 2013 roku. W trakcie kariery angażował się w wiele projektów muzycznych, które obejmowały różne gatunki muzyczne, takie jak np. pop czy disco. Julien Doré ma w swoim dorobku  także duet z Cœur de Pirate, z którą nagrał „Pour un infidèle”. W 2009 roku współpracował również z francuską piosenkarką Mélanie Pain, a w 2010 roku ze śpiewaczką Sylvie Vartan. Ostatni album artysty pt. “Vous & moi” został wydany 2 marca 2018 roku. 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Wiele osób na pewno nie raz pomyślało o tym, aby nauczyć się gry na ciekawym instrumencie. Niektórzy od razu sięgają po gitarę lub keyboard, ponieważ uważają, że ze względu na popularność łatwo się na nich gra. Niestety, w praktyce gra na gitarze czy keyboardzie wymaga większych umiejętności. Po jakie instrumenty mogą sięgnąć osoby początkujące? 

 

Dzwonki 

Dzwonki to instrument kojarzący się wielu osobom z okresem dzieciństwa. W przedszkolu na lekcjach rytmiki dzieci uczą gry właśnie na dzwonkach. Dostępne są dwa rodzaje dzwonków. Chromatyczne, na których można zagrać obniżone lub o pół tonu podwyższone dźwięki, lub diatoniczne, oparte na jednej skali. Wyglądem przypominają niewielki ksylofon, jednak zamiast drewnianych płytek mają płytki wykonane z metalu. Uderza się w nie plastikowym lub drewnianym młoteczkiem. Jest to instrument muzyczny należący do idiofonów. 

Osoby dopiero zaczynające przygodę z muzyką będą miały dobrą okazję, aby poznać różnice między różnymi dźwiękami, opanować rytm, a także sprawdzić swoją kreatywność. 

Ukulele 

Ukulele to jeden z najlepszych instrumentów do nauki gry. Dobrym wyborem dla osób początkujących będzie model sopranowy, polecany zwłaszcza kobietom, które mają niewielkie dłonie. Dźwięk wydobywający się z tego instrumentu ma ciepłą barwę, przyjemną dla ucha. Większy model, tzw. koncertowy, polecamy osobom mającym większe dłonie i grubsze palce. Charakteryzuje się znacznie wydłużonym dźwiękiem i może być wygodniejszy w trzymaniu. Dostępne są również wersje basowe, które zdecydowanie różnią się od tradycyjnego dźwięku wydobywającego się z instrumentu. Mini uke, zwane także sopranissimo, służy bardziej do zabawy niż gry, jednak jest to dobra opcja, aby zachęcić dziecko do bliższego kontaktu z muzyką. 

Równie ciekawą propozycją dla osoby początkującej jest ukulele tenorowe, które jest odpowiednie dla muzyków o większych dłoniach i dłuższych palcach. Większa przestrzeń pomiędzy progami zapewnia odpowiedni komfort podczas grania. Największy instrument to ukulele barytonowe, które ma charakterystyczne i bardzo ładne brzmienie, zbliżone do brzmienia wydobywającego się z gitary. Decydując się na zakup instrumentu, warto zastanowić się nad wyborem materiału. Na rynku są najczęściej spotykane ukulele wykonane z litego drewna oraz ze sklejki. Model wykonany ze sklejki jest tańszy i dobrze sprawdzi się podczas plenerowych wycieczek oraz ognisk. Ukulele z drewna ma trochę inne brzmienie, które zmienia się wraz z częstotliwością grania. Decydując się na model wykonany z drewna, należy zwrócić uwagę na jego gatunek. Najlepsze są: mahoń, świerk oraz koa.  

Darbuka 

Darbuka, zwana inaczej goblet drum, dumbek oraz durbakee, to instrument mający korzenie w rejonach Bliskiego Wschodu. Jest to bęben kielichowy, z którego poprzez uderzenia obiema dłońmi wydobywa się ciekawy i charakterystyczny dźwięk. Początkowo korpus instrumentu wykonany był z ceramiki, która była bardzo ciężka i mało mobilna. Naciąg wykonany był ze skóry koziej lub rybiej. Obecnie do produkcji korpusu darbuki wykorzystuje się mosiądz lub aluminium, a membrana wykonana jest z materiałów syntetycznych. Dostępne są dwa rodzaje instrumentu: modele tureckie, mające zewnętrzny system strojenia, oraz w stylu egipskim, mające zaokrąglone brzegi. W czasie gry muzyk trzyma obiema rękami bębenek pod pachą w pozycji poziomej. Dla ułatwienia opiera go o biodro. Aby było wygodniej, darbuka ma kształt klepsydry lub kielicha. Znacznie mniej popularny jest sposób trzymania darbuki między nogami. 

Grając na tym donośnie brzmiącym instrumencie można otrzymać trzy podstawowe dźwięki: dum, tek i ka. Pierwszy dźwięk wydobywa się po uderzeniu prawą ręką w środek membrany. Dźwięk “tek” wydobywany jest poprzez szybkie uderzenie ręką w brzeg membrany. “Ka” jest dźwiękiem bardzo zbliżonym do “tek”, jednak można go usłyszeć po uderzeniu lewą ręką na samym skraju membrany. Dźwięk instrumentu jest bardzo specyficzny, ma szkliste brzmienie, które może być lekko metaliczne.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Gitara jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów i prawdopodobnie większość z nas miała z nią styczność. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jej początki sięgają aż do czasów starożytnych. Wygląd i budowa gitary zmieniały się wraz z upływem czasu, a jeśli chcesz poznać szczegóły, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

 

Czasy starożytne

Jak już zostało wspomniane, gitara to instrument, który znany był już w czasach starożytnych. Szacuje się, że niektóre jej pierwowzory mają nawet 4000 lat, sama jej nazwa jest znana już od bardzo dawna. Persowie często używali określenia qitara, Grecy kitara, a Rzymianie na szarpany instrument ze strunami mówili cithara. Okazuje się, że obecne brzmienie nazwy pochodzi z języka hiszpańskiego, od słowa guitarra. Instrument, który najbardziej przypomina ten współczesny, zaczął pojawiać się w VII i VIII wieku na terenie Europy Zachodniej, w Hiszpanii i Francji. Wyglądał on podobnie, jak grecka kitara, którą wykorzystano jako akompaniament podczas śpiewu, jak i do gry solowej.

Epoka renesansu i baroku

Według badaczy czasy renesansu i baroku miały bardzo duży wpływ na wygląd gitar, na których obecnie gramy. W XVII wieku pojawił się instrument barokowy, który stał się wzorem dla współczesnej gitary klasycznej. Był on stosunkowo mały i nie grał bardzo głośno, zwykle miał pięć chórów strojonych w układzie A-D-G-H-e, a najcieńszą struną była ta pojedyncza. Gitary barokowe były wykorzystywane jako instrument rytmiczny lub jedna z części zespołu, bardzo często sięgali po nią śpiewacy. W czasach renesansu nie miały one zdobień, ale kiedy nastała epoka baroku, na instrumentach zaczęły pojawiać się różne ornamenty, a nawet inkrustowana kość słoniowa. Co więcej, otwór rezonansowy na pudle miał niekiedy bardzo fantazyjny kształt.

 

Historia gitary klasycznej

Gitara klasyczna pojawiła się w momencie, kiedy klasyczny instrument barokowy otrzymał dodatkowy, szósty chór (miało to miejsce w drugiej połowie XVIII wieku). Najstarszy zachowany model pochodzi z 1759 roku, wykonał go Francisco Sanguino. Z kolei pierwsza publikacja na temat gitary klasycznej datowana jest na rok 1780 (Obra para guitarra de seis órdenes autorstwa Antonio Ballesterosa). Jej popularność stopniowo rosła, z czasem chóry zmieniły się w pojedyncze struny i w ten sposób powstał tzw. instrument hiszpański, obecnie określany mianem romantycznego lub wczesnoromantycznego. Jest wielu muzyków, którzy są uznawani za wirtuozów tego typu gitar: Fernando Sor, Johann Kaspar Mertz czy Ferdinando Carulli. Do tego grona zaliczani są także Polacy, m.in. Marek Sokołowski, Jan Nepomucen Bobrowicz i Feliks Horecki. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił bardziej dynamiczny rozwój gitary klasycznej, a za jej współczesny kształt odpowiada pochodzący z Hiszpanii gitarzysta i lutnik, Antonio de Torres Jurado. Postanowił on zmienić kształt pudła rezonansowego, powiększyć menzurę i poprawić ożebrowanie. W 1946 roku pojawiły się struny nylonowe, które szybko zastąpiły te wykonywane z jelit.

Historia gitary akustycznej i elektrycznej

Gitara akustyczna pojawiła się w XIX wieku dzięki Amerykanom, którzy do jej produkcji wykorzystali tradycje europejskie. Wyposażono ją w metalowe struny, w latach 30. XX wieku były już traktowane, jak standardowe rozwiązanie. Instrumenty akustyczne wymagały innych belek i strunnika, aby zrównoważyć nacisk strun. Zapewniają one ostry i czysty dźwięk, szybko zauważono, że nadają się do różnych gatunków muzyki. Historia modelu elektrycznego sięga do roku 1931, kiedy to George Beauchamp stracił pracę w firmie produkującej gitary i rozpoczął własne eksperymenty w domu. Mężczyzna skonstruował i opatentował pierwszy przetwornik gitarowy, który później wykorzystano do produkcji instrumentu elektrycznego.

Co ciekawe, został on zbudowany w jeden wieczór, G. Beauchampowi pomógł w tym jego przyjaciel, który był lutnikiem. Mężczyźni nazwali prototyp Patelnią i wybrali się z nim do Adolpha Rickenbackera, w ten sposób powstała firma Rickenbacker, która do dziś zajmuje się produkcją gitar basowych. W 1935 roku na rynku pojawił się znany do dziś model elektryczny ES-150, wyprodukowany przez znaną markę Gibson. Choć był on bardzo chętnie kupowany, miał pewne wady, m.in. powstające podczas gry, niepożądane wibracje.

Sposób na rozwiązanie wszystkich problemów zaproponował gitarzysta Les Paul, wymyślił on instrument pozbawiony pudła rezonansowego. Pierwsza tego typu komercyjna gitara została wprowadzona na rynek w 1949 roku przez producenta Leo Fendera. Początkowo nazywano ją Esquire, potem Broadcasterem, a ostateczna nazwa, używana także obecnie, to Telecaster. W połowie lat 50. do sprzedaży trafił Stratocaster, czyli tańszy i mniej profesjonalny model.  Była to jedna z najbardziej popularnych gitar, a przyczynił się do tego m.in. Jimi Hendrix.

XX wiek to okres, kiedy strunowe instrumenty szarpane stały się nieodłączną częścią wielu gatunków muzycznych, takich jak country, blues czy jazz. Obecnie w prawie każdym zespole pojawia się przynajmniej jeden muzyk grający na gitarze. Wiele osób przekonuje, że wydobywanie z niej dźwięków nie jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy porównamy ją np. do skrzypiec. Kiedy będziemy szukać odpowiedniego instrumentu dla siebie i zastanawiać się, czym wyróżnia się dobra gitara, warto przypomnieć sobie, jak długo ją udoskonalano, aby wyglądała i brzmiała tak, jak obecnie.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Planujesz zakup swojej pierwszej gitary lub wymianę dotychczasowego instrumentu na nowy? Zanim dokonasz wyboru, koniecznie przeczytaj artykuł, który przygotowaliśmy. To zestawienie najbardziej popularnych producentów gitar, zarówno elektrycznych, jak i akustycznych czy klasycznych. Jesteśmy pewni, że zebrane informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji.

 

Fender

Chcąc kupić nową gitarę, wiele osób, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, sprawdza ranking gitar. W niemal każdym tego typu zestawieniu można znaleźć co najmniej jeden instrument Fender. To firma, która została założona w 1946 roku przez Clarence’a Leonidasa Fendera. To on jako pierwszy wprowadził na rynek masowo produkowaną gitarę elektryczną. Początkowo określano ją mianem Broadcastera, później zmieniono nazwę na Telecaster. Już w 1947 roku instrument został po raz pierwszy wykorzystany do nagrań przez profesjonalnego muzyka, był to utwór Guitar Boogie autorstwa Arthura Smitha. 4 lata później oferta marki została poszerzona, pojawiła się w niej gitara Precision Bass, a w 1954 roku Stratocaster. W 1965 roku założyciel firmy sprzedał swoje udziały w związku z pogarszającym się stanem zdrowia, trafiły one do przedsiębiorstwa CBS na 20 lat. W 1985 roku prawa do marki Fender odkupił William Schultz, który musiał odbudować fabrykę. Obecnie gitary powstają przede wszystkim w Kalifornii, Coronie, Ensenadzie i na terenie Japonii. W ofercie dominują instrumenty elektryczne, ale dostępne są również modele basowe i akustyczne, mandoliny, skrzypce, banjo, a także systemy nagłośnieniowe, kostki, pokrowce, kable czy struny.

Yamaha

Japońska marka Yamaha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w branży muzycznej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się produkowane przez nią gitary, keyboardy, skrzypce, perkusje, fortepiany oraz cyfrowe pianina. Yamaha oferuje także takie instrumenty, jak: ksylofony, wibrafony, marimby, dzwonki, tom-tomy czy werble. Firma powstała w 1887 roku jako Nippon Gakki Co. Ltd., a jej założycielem jest Torakusu Yamaha. To dzięki niej do sprzedaży trafił syntezator cyfrowy i nagrywarka CD. W latach 50. rozpoczęto program nauczania muzyki, w ten sposób powstała sieć szkół muzycznych Yamaha. Firma zajmuje się też produkcją pojazdów jednośladowych: motocykli, skuterów, motorów sportowych, a także silników do łodzi motorowych.

 

Alvera

Alvera to polska marka specjalizująca się w produkcji gitar akustycznych i klasycznych. To, co je wyróżnia to precyzja wykonania idąca w parze z korzystną ceną. Instrumenty są dopracowane pod kątem wszystkich szczegółów i bardzo ładnie się prezentują. To dobry wybór w szczególności dla początkujących muzyków, choć i bardziej doświadczeni na pewno znajdą coś dla siebie w szerokim asortymencie marki. Gitary Alvera są produkowane ze starannie dobranych gatunków drewna, m.in. lipowego i mahoniowego. Zapewniają komfortową grę i ładne brzmienie, bardzo często są wybierane przez konsumentów na pierwszy instrument, również dla dziecka.

 

Hape

W ofercie marki Hape znajdziemy przede wszystkim instrumenty przeznaczone dla maluchów. To znany producent muzycznych zabawek, takich jak: gitary, ukulele, bębenki, ksylofony, pianina, cymbałki oraz grzechotki. Spełniają one podstawowe normy bezpieczeństwa i mają stosowne atesty. Co ciekawe, zabawki Hape są produkowane z materiałów, które nie naruszają równowagi biologicznej (m.in. bambusa). Celem marki jest zaoferowanie dzieciom zabawek, które zainspirują je do nauki, a także odkrywania i rozwijania nowych pasji. Została założona w 1986 roku w Niemczech przez Petera Handsteina. Obecnie produkty Hape są dostępne w ok. 50 krajach na całym świecie.

 

Washburn

Firma Wasburn powstała w 1883 roku w Chicago. Choć jest ona kojarzona głównie z gitarami elektrycznymi i jazzowymi, to na początku działalności producent skupiał się na instrumentach akustycznych. To on jako pierwszy wykorzystał system manufakturowy przy procesie produkcji gitar, wprowadził też do sprzedaży model akustyczny z dużym pudłem rezonansowym. Instrumenty Washburn bardzo szybko zyskały uznanie muzyków na całym świecie, zarówno tych grających muzykę rockową czy rock and roll, jak i bluesa, a nawet hard rock i metal.

 

Ibanez

Ibanez to marka oferująca gitary elektryczne, klasyczne, akustyczne i basowe, jak również niezbędny sprzęt muzyczny, głównie efekty, wzmacniacze, struny itp. Należy ona do korporacji Hoshino Gakki Group, a jej siedziba mieści się w Japonii. Historia firmy Ibanez rozpoczęła się w 1954 roku, kiedy to Harry Rosenbloom otworzył sklep muzyczny w Bryn Mawr, miasteczku w stanie Pensylwania. Ponieważ po II wojnie światowej zainteresowanie gitarami znacząco wzrosło, mężczyzna postanowił otworzyć własną firmę, która będzie je produkować, Elger Guitars. W 1965 roku stała się ona oficjalnym importerem instrumentów grupy Hoshino Gakki na rynku amerykańskim. Ponieważ w tamtych czasach uważano, że produkty z Japonii były słabej jakości, gitary zaczęły być sprzedawane pod nazwą Ibanez (nawiązywała do hiszpańskiego producenta, którego japońska grupa przejęła w 1964 roku). Instrumenty zdobyły popularność zwłaszcza wśród muzyków grających heavy metal.

Gibson

Gibson to firma, która dużą popularność zdobyła m.in. za sprawą elektrycznej gitary Gibson Les Paul. Powstała według projektu Lesa Paula, amerykańskiego gitarzysty jazzowego, którego często nazywa się Thomasem Edisonem przemysłu muzycznego. Charakterystyczną cechą instrumentów marki jest długi sustein, czyli czas wybrzmiewania dźwięku. To Gibson wraz z marką Fender najbardziej przyczynił się do rozwoju współczesnej muzyki rozrywkowej. Oferowane przez producenta instrumenty zainspirowały wielu artystów do stworzenia ponadczasowych hitów. Do tego grona zalicza się m.in. Slash z zespołu Guns N’ Roses, a także Jimmy Page, współtwórca grupy Led Zeppelin.