Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Mandolina – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na naszej stronie znajdziesz opis najlepszej mandoliny w 2019 roku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy model Stagg M20 zdobył największe zaufanie konsumentów. Opinie na temat tego produktu są bardzo pochlebne. Szczególnie, że instrument ten pozwala na stworzenie niezwykle poruszających melodii. Głębie brzmienia sprzęt zawdzięcza wykorzystanym do produkcji materiałom. Specjalnie dobrana mieszanka różnych drzew pozwoliła na osiągnięcie niebywałego i oryginalnego efektu dźwiękowego. Ponadto produkt ten wyróżnia się na tle innych swoim wyglądem. Drewniane elementy i lakierowane wykończenie sprawiają, że model wygląda klasycznie i elegancko. Opalone brzegi przynoszą na myśl styl vintage. Z tego instrumentu mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani muzycy. Sprzęt sprawdza się w trakcie koncertów. Oczywiście nie każdemu musi się podobać model Stagg M20. Dlatego też warto zwrócić uwagę na model, który zajął drugie miejsce pod względem popularności. Mandolina Cort CM-F100 VS także ma wiele do zaoferowania pod względem wizualnym i dźwiękowym.

 

Przewodnik zakupowy – Jaką mandolinę kupić?

 

Jak na niepozorny instrument, nie jest łatwo dobrać odpowiednią mandolinę do własnych potrzeb. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów tego instrumentu, a poza tym jest kilka aspektów, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupów. Dobrze wybrana mandolina może jednak przynieść nam wiele muzycznych wrażeń. Dlatego też, aby Ci pomóc w zakupie, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką mandolinę wybrać.

 

 

Rodzaje – jaka mandolina jest najlepsza?

Każdy rodzaj mandoliny stworzony został do grania innego typu muzyki. To głównie od nas zależy jaki sprzęt wybierzemy. Pośród wielu najbardziej popularne są:

Archtop jest to najpopularniejszy typ instrumentu tego rodzaju. Jego grzbiet i tył wygięte są na kształt łuku, z tego też wywodzi się jego nazwa. Jego kształt przypomina łzę. Można rozróżnić go na: mandolinę typu F i A. Pierwszy nazywany także Florentine, jest to najcięższy model mandoliny tego typu. Wyróżnia się trochę piskliwym dźwiękiem. Ten rodzaj jest także bardziej reprezentacyjny. Posiada różne grawerowania na powierzchni instrumentu. Wybierany jest najczęściej przez wykonawców muzyki country. Z kolei typ A ma bardziej bogaty dźwięk i jest lżejszy. Jego wygląd jest także prostszy i skromniejszy. Przypomina swoim kształtem raczej skrzypce. Mandolina ta kosztuje także mniej, ze względu na ograniczone wzornictwo. Używana jest najczęściej przez klasycznych lub celtyckich graczy. Istnieje również typ, który łączy w sobie mandolinę typu F i A, jednak nie jest aż tak popularny. Nadaje on granym na nim piosenkom jazzowe brzmienie.

Neapolitańska to rodzaj mandoliny, którą spotkamy tylko w filmach. Był to jeden z pierwszych typów tego instrumentu. Jego tył jest lekko zaokrąglony. Używany jest jeszcze w orkiestrach lub na przeróżnych pokazach. Najczęściej gra się na nim tradycyjną muzykę pochodzącą z okresu baroku lub renesansu. Nie jest jednak polecany dla osób, które dopiero uczą się gry z powodu jego trudności. Brzmienie tego instrumentu jest bardzo głębokie.

Elektryczna to najnowszy typ mandoliny. Kształt elektrycznej wersji jest najbardziej zaokrąglony ze wszystkich typów. Ciekawą opcją jest mandolina pół elektryczna. Z kolei akustyczno – elektryczne mandoliny nie różnią się wyglądem od tradycyjnych instrumentów. Jedyną różnicą jest podłączenie pieca do strun, które zostają wprawione przez niego w wibracje.

 

Jakość

Jakość jest najważniejszym aspektem podczas wyboru odpowiedniego instrumentu. Wykonanie bardzo często decyduje także o jakości dźwięku, jaki z siebie wydaje mandolina. Wybierzmy instrument, który został wyprodukowany z jak najmniejszej ilości kawałków drewna. Wtedy będziemy mieć pewność, że poszczególne części nie będą się od siebie odklejać.

Najlepsze drewno do produkcji mandoliny to świerk. Jest ono bardzo gęste, co sprawia, że dźwięk jest czysty i pełen głębi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na klejoną mandolinę, to szczególnie zwróćmy uwagę na rodzaj kleju użytego do jej produkcji. Instrument sklejany od wewnątrz jest zazwyczaj bardziej trwały, lecz dźwięk z czasem może być przez to zniekształcony. Modele sklejane z zewnątrz mogą się zacząć odklejać pod wpływem warunków atmosferycznych lub środowiska.

Wykończenie mandoliny nie powinno być zbyt przeładowane i grube. Może to nadać połysk i reprezentacyjny wygląd instrumentowi, lecz jednocześnie odbiera mu intensywność dźwięku, uniemożliwiając mu łatwe upuszczenie pudła. Z drugiej strony, instrumenty bez żadnego wykończenia zwykle wydobywają z siebie zbyt surowy dźwięk. Najlepsze mandoliny pokryte są bardzo cienką warstwą wykończeniową.

 

Akcesoria

Jeżeli zamierzasz grać na stojąco, to ważnym elementem mogą być paski. Niewiele modeli posiada je w zestawie, dlatego trzeba będzie je dokupić samemu. Pamiętaj, aby wybrać taki pasek, który będzie wygodnie leżał na Twoim ramieniu nawet po kilku godzinach grania. Tak samo jak przy gitarze, możemy używać do mandolin kapodaster. Pozwoli on nam na podniesienie wysokości dźwięku w zależności od tego, w jakim miejscu go umieścimy. Wybierzmy model, do którego dołączony został futerał do przechowywania. Ze względu na zróżnicowanie w kształcie, lepiej, abyś wybrał futerał tego samego producenta, co mandolina. Futerał przyda nam się szczególnie wtedy, kiedy dużo podróżujemy i nie chcemy zniszczyć mandoliny.

Jest to najbezpieczniejszy sposób do jej przechowywania i uniknięcia różnego rodzaju rys. Dla początkujących, nieodzownym urządzeniem będzie także stroik do mandoliny. Pozwoli on nam na szybkie i łatwe nastrojenie instrumentu. Jest to zadanie bardzo trudne, aby to zrobić ze słuchu, szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy szansy tego robić. Dobrym rozwiązaniem jest wraz z mandoliną kupić od razu komplet zapasowych strun. Jest to element mandoliny, który bardzo często może pęknąć lub rozciągnąć się pod wpływem wysokiej temperatury.

 

 

Mandoliny w dobrej cenie

Jeżeli chodzi o cenę mandoliny, to jest to dość rozbieżna sprawa. Instrument wykonany w stylu A zwykle kosztuje około 1 000 zł. Inaczej się ma z często ręcznie grawerowanymi i o skomplikowanym kształcie mandolin typu F. Ich cena może nawet sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możemy również wybrać wersję taśmową wykonaną ze sklejki. Kosztuje ona zwykle około od 300 zł do 500 zł. Jej brzmienie nie może jednak równać się z modelami zrobionymi ręcznie.

 

 

5 najlepszych mandolin. Opinie w 2019 roku

 

Mandolina to unikalny instrument o 8 strunach, kształtem przypominający kroplę. Melodię graną na tym sprzęcie można wykorzystać w utworach poważnych, a także współczesnych. Dźwięki, wydawane przez te proste, niewielkich rozmiarów urządzenia zachwycają. Szczególnie z drewnianych modeli można wyciągnąć mocne i szlachetne brzmienie. Poniższy ranking mandolin może zainteresować zarówno Ciebie, jak i Twoje dzieci.

 

1. Stagg M20 mandolina akustyczna

 

Ciekawym modelem, na którym można się uczyć swoich pierwszych melodii jest Stagg M20. Ta dobra i tania mandolina sprawdzi się także dla bardziej zaawansowanych muzyków. Instrument ten został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Korpus zrobiony został z lipy amerykańskiej. Taki materiał sprawdza się do ostrego grania, gdyż równomiernie wydaje brzmienie.

Otwory w pudle wyżłobiono symetrycznie na kształt liter f. Natomiast mostek zrobiony został z klonu. Następnie pokryty został czarną farbą. Podstrunnica jest palisandrowa. Drewno to jest stosunkowo ciężkie, ale bardzo wytrzymałe. Gryf wykonany jest z drewna nato, który charakteryzuje się dużą trwałością. Takie połączenie ma na celu osiągnięcie oryginalnego dźwięku. Strunociąg i klucze są niklowane.

Model ten wyróżnia piękny design. Sprzęt jest lakierowany na głęboki połysk. Natomiast wykończenie, czyli brzegi są przypalane. Daje to piękny efekt. Użytkownicy doceniają ten model za atrakcyjny dźwięk i oryginalne wykonanie.

 

 

 

 

2. Cort CM-F100 VS Mandolina

 

Cort CM-F100 VS to mandolina, z którą można koncertować. Jednocześnie sprawdzi się ona do gry dla osób początkujących. Model ten wyróżnia bardzo atrakcyjne wykończenie. Jego kształt nie jest oparty na pełnej kropli. Ciekawa forma dopełnia efekt wizualny, nie wpływając negatywnie na wydawane przez instrument dźwięki. Główna część korpusu jest w kolorze drewna. Wykończenia są przypalane, co nadaje mandolinie wygląd vintage.

Produkt ten wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Górna ściana pudła zrobiona została ze świerku. Materiał ten jest wytrzymały i stosunkowo lekki. Natomiast boki i dolna część są klonowe. Sprawia to, że każda sztuka charakteryzuje się unikalnym brzmieniem. Podstrunnica jest palisandrowa, co zapewnia jej wytrzymałość. Dodatkowo metalowe elementy są pozłacane.

Pudło ma dwa symetryczne otwory w kształcie litery f, które mają na celu dodać głębi brzmieniu. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, w którym można przechowywać i przenosić sprzęt. Użytkownicy doceniają tę akustyczną mandolinę za możliwość osiągania mocnych dźwięków.

 

 

 

 

3. Mandolina Ibanez M510E-BS

 

Wśród mandolin dostępnych na rynku, warto zainteresować się modelem Ibanez M510E-BS. Produkt ten wyróżnia wyjątkowe brzmienie. Jest on odpowiedni dla pasjonatów tego instrumentu, a także dla osób, które dopiero uczą się gry.

Ten tradycyjnie wykonany model charakteryzują klasyczne wykończenia. Mandolina wykonana została z wysokiej jakości materiałów. Tył i boki, a także gryf zrobione są z mahoniu, który sprawdza się przy produkcji instrumentów. Podstrunnica i mostek wykonane są z palisandru, który jest wytrzymały i odporny na wyginanie. Top jest ze świerku, który jest  solidny i lekki. Dodatkowo całość pomalowana jest lakierem na wysoki połysk, a krawędzie zostały nadpalone.

Korpus formą przypomina kroplę, a otwory we wnętrzu są symetrycznie rozstawione w kształcie litery f. Ta elektro akustyczna mandolina wyposażona jest w przetwornik, a także potencjometry głośności i tonu. Pozwalają one dostosować dźwięk do własnych potrzeb. Do zestawu dołączony jest futerał. Użytkownicy doceniają ten model za dużą wytrzymałość.

 

 

 

 

4. Valencia Mandolina MD 30 VT NA

 

Dużą popularnością cieszy się mandolina Valencia MD 30 VT NA. Produkt ten wyróżnia ciekawy, klasyczny design. Jego obudowa została wykończona w naturalnym kolorze drewna. Prezentowany produkt posiada przetwornik oraz potencjometry tonu i głośności. Dzięki nim możesz dostosować dźwięk do sali, w której przebywasz i własnych potrzeb.

Model ten wykonany został z wysokiej jakości drewna. Przód zrobiony jest ze świerku, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Natomiast boki i tył zbudowane zostały z lipy, która sprawdza się przy elektroakustycznym sprzęcie, dając dobry efekt dźwiękowy. Gryf jest zrobiony z drewna nato, które jest bardzo wytrzymałe. Podstrunnica jest palisandrowa, co zapewnia jej trwałość.

Progi są metalowe, a strojenie chromowane. Wszystkie te elementy tworzą piękną całość. Model ten ma wyżłobione dwa wycięcia w kształcie litery f, które służą do osiągnięcia dobrego dźwięku. Użytkownicy doceniają ten instrument za łatwość i wygodę użytkowania.

 

 

 

 

5. Mandolina Gewa 400

 

Mandolina Gewa 400 pozwala na naukę grania, a także sprawdza się w profesjonalnym użyciu. Ten płaski instrument pozwala na granie utworów poważnych, a także współczesnych. Kolor obudowy tego produktu jest beżowo-brązowy. Drewno, z którego wykonany jest model jest pomalowane lakierem.

Sprzęt zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają mu solidność i piękny dźwięk. Górna część zrobiona został ze świerku, który jest bardzo wytrzymały. Boki zbudowane zostały z drewna klonowego, który sprawia, że dźwięk jest charakterystyczny. Szyjka jest mahoniowa, co zapewnia jej wytrzymałość. Podstrunnica jest palisandrowa. Dodatkowo tył zbudowany został z drzewa orzechu włoskiego i klonu, które sprawdzają się w instrumentach szarpanych.

Opinie o mandolinach producenta Gewa są bardzo pozytywne. Produkty tego przedsiębiorstwa cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Użytkownicy doceniają ten model za prosty styl i wygodę użytkowania.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Gitara klasyczna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz odpowiedniej gitary klasycznej dla siebie lub swojego dziecka? Za sprawą naszego rankingu szybko wybierzesz model spełniający wszystkie oczekiwania. Prezentujemy w nim instrumenty odpowiednie zwłaszcza dla początkujących muzyków. Najlepszą gitarą w 2019 roku jest Yamaha C-30 w rozmiarze 4/4. Z pewnością spodoba się ona miłośnikom jazzowego i bluesowego brzmienia. Instrument ma miękkie, nylonowe struny, które nie wywołują bólu palców. Gryf ma odpowiednią szerokość, dlatego nauka chwytów nie sprawia trudności dorosłym ani starszym dzieciom. To model, który został wykonany z kilku gatunków drewna, m.in. świerku i palisandru. Poza tym gitara świetnie się prezentuje, także ze względu na połyskujące wykończenie. Wiele pozytywnych recenzji zebrał również instrument Jasmin C-10 w rozmiarze 3/4. Gwarantuje on komfortową naukę gry dzieciom w wieku od 8 do 11 lat. W zestawie znajdziesz pokrowiec, 6 kostek, a dodatkowo nagrany na płycie DVD kurs podstaw gry na gitarze. To lekki model o przyjemnym, ciepłym brzmieniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gitarę klasyczną kupić?

 

Gra na instrumentach jest sztuką znaną ludziom od wielu wieków. Muzyka umilała czas, nastrajała do walki i łagodziła ból. Z tego względu, ludzie uczyli się wzajemnie korzystać z różnych sprzętów, na których wygrywano przeróżne melodie. Dziś instrumenty stały się tak popularne, że z pewnością większość z nas choć raz w życiu próbowała podjąć się trudu nauki ich obsługi. Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów jest gitara. Dzieje się tak, ponieważ jest to instrument mobilny, o wyjątkowo przyjemnym brzmieniu i niezbyt trudny w nauce podstawowych chwytów.

Jeśli więc marzysz o tym, aby zaskoczyć znajomych przy ognisku swoją grą lub chcesz, aby Twoje dziecko opanowało tę sztukę musisz pomyśleć, jaką gitarę klasyczną wybrać, aby stała się idealnym do tego celu narzędziem. W niniejszym poradniku zwrócimy uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobrej jakości instrument.

Rozmiar – jaka gitara klasyczna jest najlepsza

Rozpoczynając naukę gry na gitarze powinieneś zwrócić szczególną uwagę na pewne pozornie nieistotne kwestie, które mogą znacznie utrudnić proces przyswajania wiedzy. Źle dobrane wymiary gitary mogą zniechęcić Ciebie lub Twoje dziecko do ćwiczeń, czego efektem będzie zakończenie przygody z muzykowaniem. Bardzo często rodzice decydują się na najtańszy model instrumentu zakładając, że jest to narzędzie przejściowe dla niezdecydowanego malucha. Jest to błędny tok myślenia, który w większości przypadków odbiera przyjemność gry.

Biorąc pod uwagę powyższe ryzyko, przed zakupem powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaki rozmiar będzie dla nas idealny. Standardowo wymiary określa się w ułamku, gdzie miejscownikiem jest liczba cztery. Tak więc 4/4 określa instrument przeznaczony dla dorosłej osoby i zwykle mierzy ok. 99 cm. W tym przypadku menzura tj. struny od mostka do progu zerowego rozciągnięte są na długości 65 cm. Nie jest to jednak jedyny rozmiar, jaki spotkamy w sklepach. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wzbogacają swój asortyment, tak aby każdy z nas mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Z tego względu poszukując nieco mniejszego modelu możemy skupić się na wymiarach ¾ lub nawet 2/4, w zależności od naszych preferencji. Pierwszy z nich jest mniejszy od gitary 4/4 o jakieś 8%. To oznacza, że długość całkowita instrumentu mierzy 91 cm, a menzura ok. 60 cm. Taki rodzaj sprzętu wybierany jest przez osoby o drobniejszej budowie ciała oraz dzieci w wieku od ok. 10 lat do 13 lat.

Najmniejszy instrument klasyczny to model oznaczony symbolem 2/4. Z racji tego, że jego długość nie przekracza 87 cm, świetnie nadaje się do użytku przez dzieci od 7 lat do 10 lat. Najmniejszym wariantem jest opcja 1/4. Jest to sprzęt dla najmłodszych graczy, do 7 lat. Jest on krótszy od poprzedniego rozmiaru o 8%, dlatego też jest dobrym pomysłem na prezent nawet dla 4 latka.

 

Szerokość gryfu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zakup zbyt dużego sprzętu z bardzo masywnym, lub odwrotnie – zbyt małym gryfem. Ta część stanowi jeden z najważniejszych elementów instrumentu, ponieważ właśnie tutaj tworzymy oczekiwany dźwięk. Czyste brzmienie uzależnione jest od odpowiedniego nacisku, dlatego też jeśli struny będą rozstawione zbyt szeroko, osoba z małą dłonią nie będzie w stanie objąć całego gryfu.

Najbardziej popularne gitary klasyczne posiadają gryf o szerokości 53 mm. Jest to wymiar przeznaczony dla osoby dorosłej, której 3 złączone palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) obejmą jednocześnie ok. 4 cm.

Jeśli Twoja ręka jest znacznie szczuplejsza, lub masz bardzo krótkie palce, powinieneś przemyśleć zakup nieco bardziej spersonalizowanego sprzętu. Czasami bowiem rozmiar ¾ będzie dla Ciebie za mały, a 4/4 wyposażony jest w zdecydowanie zbyt szeroki gryf. W takim wypadku poszukaj gitary, o zwężonych wymiarach, w których gryf rozciąga się jedynie na 46 mm. Wybór modelu będzie również trafny dla młodzieży do 11 lat, drobnych Pań lub niskich osób.

 

Waga

Wbrew pozorom, waga gitary klasycznej ma bardzo duże znaczenie. Nie chodzi tutaj jedynie o komfort gry, ale również o brzmienie instrumentu. Wydawać by się mogło, że im lżejszy sprzęt, tym lepszy. Oczywiście, dla młodszych dzieci poleca się zakup delikatniejszych gitar, ponieważ będą one znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze. Jednak jeśli myślisz poważnie o grze, przemyśl wybór nieco masywniejszego instrumentu. Ciężkie drewno pozwoli Ci wydobyć ze sprzętu bardzo głębokie brzmienie.

Szczególnie ważne jest to w przypadku niskich i średnich tonów. Z drugiej zaś strony, gitarzystów solowych, którzy upodobali sobie szybki styl gry i najlepiej radzą sobie w zrywnych melodiach z pewnością bardziej usatysfakcjonuje lżejszy korpus. Niestety nie będzie on zdolny wytworzyć mocnych, niskich dźwięków, ale w zamian za to okaże się o wiele bardziej zrywny, dzięki czemu każdy ton stanie się wyraźny i żywy.

 

 

Materiał

Ładne i głębokie brzmienie możemy wydobyć z instrumentu, który został zrobiony z odpowiedniego materiału. Najlepsza gitara klasyczna to taka, która będzie nie tylko pięknie grać, ale również zachowa swoje wszystkie właściwości przez wiele lat. Producenci dążąc do zaspokojenia wszystkich potrzeb swoich konsumentów, zaczęli produkować sprzęt nie tylko z drewna, ale również ze sklejki. Druga opcja jest zdecydowanie tańszym wariantem, dlatego też zdobywa szerokie uznanie wśród gitarzystów. Nie mniej jednak, wciąż najwyższe noty zdobywają instrumenty w całości wykonane z drewna. Najczęściej w tym celu stosuje się świerk, cedr i mahoń.

Gitary świerkowe charakteryzują się dużą sztywnością i lekkością, co pozwala wydobyć selektywne dźwięki nawet w szybkich i ostrych melodiach. Z racji wysokiej obecności żywicy instrument w miarę upływu czasu dojrzewa, dzięki czemu staje się coraz bardziej głęboki.

Ze względu na zauważalny deficyt drzew świerkowych, do produkcji gitar zaczęto wykorzystywać inne surowce, a wśród nich cedr. Jest to znacznie mniej sztywny materiał, co wpływa na lepszą agresję dźwięków. Instrumenty tego typu często używane są w muzyce jazzowej lub popowej. Warto jednak wspomnieć, że przy głośnej muzyce sprzęt może delikatnie stracić swą selektywność.

Najbardziej docenianymi instrumentami są gitary mahoniowe. Są one nieco bardziej masywne i charakteryzują się dużą gęstością. Jak już wspomnieliśmy, takie sprzęty zostały stworzone, aby wydobywać mocne i głębokie średnie lub niskie tony. Przy szybkiej muzyce mogą nieco tracić swoje brzmienie, powodując że kolejne dźwięki stają się płaskie.

 

Gitary klasyczne w dobrych cenach

Ceny gitar klasycznych są dość zróżnicowane. Wpływają na nie: materiał, sposób wykonania oraz marka. Najprostszy instrument kupisz już za 150 zł. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie, musisz przygotować się na znacznie większy wydatek. Oczywiście, najwyższej klasy gitary mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak całkiem dobry instrument nabędziesz już za niecałe 1500 zł.

 

 

5 najlepszych gitar klasycznych. Opinie w 2019 roku

 

Jeżeli pasjonujesz się muzyką i chcesz zacząć przygodę z graniem na instrumentach, najlepiej zacząć od gitary. Jest to sprzęt, którym może posługiwać się praktycznie każdy, nawet dzieci. Gitara może stać się wspaniałym prezentem, który rozbudzi pasję do muzyki. Aby ułatwić Ci wybór ,przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji dostępnych na polskim rynku.

 

1. Yamaha C 30 Gitara klasyczna

 

Produktem, który otwiera nasz ranking gitar klasycznych jest Yamaha C-30. Jest to model 6 strunowy o wymiarach 4/4. Dostępny jest w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Nabyć go można w wersji dla prawo- i leworęcznych.

Model ten ma bardzo poręczny gryf ułatwiający grę początkującym. Jest on wykonany z drewna nato. Płyta wierzchnia instrumentu to drewno świerkowe. Boki i tył zrobione są z drewna meranti. Menzura wynosi 650 mm. Jest to model, który będzie szczególnie odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają grać na gitarze. Jego wykonanie jest bardzo solidne, a więc sprzęt ten posłuży nam przez długie lata. Jest również odporny na wilgoć.

Produkt cechuje profesjonalne brzmienie, co dodatkowo zachęci początkujących do kontynuacji gry na tym instrumencie. Oprócz tego, jego wygląd jest bardzo reprezentacyjny. W chwilach, kiedy nie jest używany, może być wykorzystywany jako ozdoba pomieszczenia.

Gitara nie należy do najtańszych, lecz jej cena jest proporcjonalna do wysokiej jakości wykonania. W zestawie znajdziemy także futerał podróżny. Dodatkowym atutem jest estetyczne, matowe wykończenie. Ta najlepsza gitara klasyczna jest chwalona za łatwość obsługi i jej solidne wykonanie.

Yamaha C-30 to instrument w rozmiarze 4/4. Gitara ma matowe wykończenie i została wykonana z kilku gatunków drewna. Są to: świerk, palisander, mahoń oraz meranti.

 

Zalety

Pasuje do jazzowych brzmień: Choć to gitara klasyczna z pewnością przypadnie do gustu muzykom preferującym jazzowe, a nawet bluesowe brzmienia.

Elegancki wygląd: Instrument prezentuje się elegancko. Ma jasnobrązowe pudło rezonansowe, które świetnie kontrastuje z ciemnym gryfem i główką.

Dopracowanie detali: Gitara jest dopracowana pod kątem najmniejszych detali, dlatego jest polecana przez nauczycieli w szkołach muzycznych i doświadczonych muzyków.

Odpowiednia dla dzieci i dorosłych: Biorąc pod uwagę rozmiar instrument idealnie nadaje się dla dzieci powyżej 10. roku życia, a także dorosłych.

Miękkie struny: Struny są na tyle miękkie, że nawet początkujące osoby nie będą narzekały na pękające opuszki palców.

 

Wady

Źle wyprofilowane progi: Niektórzy użytkownicy uważają, że progi na gryfie zostały źle wyprofilowane. Są one zbyt ostre, przez co struny mogą szybko popękać.

 

 

 

 

2. Gitara klasyczna Jasmin C-10 Zestaw dla początkujących

 

Jasmin C-10 to gitara idealna dla osób początkujących. Z jej pomocą nauka poszczególnych akordów nie będzie zbyt trudna. Instrument został wyposażony w miękkie, nylonowe struny, które są położone nisko nad podstrunnicą. Tego typu rozwiązanie pozwala zminimalizować ból i pieczenie opuszków palców, na co często skarżą się niedoświadczeni muzycy.

Gitara jest dostępna w rozmiarze 3/4, co oznacza, że jest świetną propozycją dla dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Ponieważ instrument jest lekki maluchy nie powinny mieć problemu z utrzymaniem go na kolanach. Co więcej, w razie potrzeby pociecha może wziąć ze sobą gitarę np. na wakacyjny wyjazd. Ułatwia to dołączony do zestawu pokrowiec.

Muzycy uważają, że model Jasmin C-10 ładnie się prezentuje, a w dodatku zapewnia ciepłe brzmienie. Do wyboru mamy kilka wersji kolorystycznych gitary. Instrument został wykonany ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna (klonu, amerykańskiej lipy oraz brzozy), co gwarantuje mu solidność. Dla większości osób atutem jest też dodany do kompletu kurs nauki gry na DVD i 6 kostek.

Produkt Jasmin C-10 został wykonany z lipy amerykańskiej, klonu oraz brzozy. To dobra gitara klasyczna do 250 zł w rozmiarze 3/4. Wyróżnia się ona połyskującym wykończeniem.

 

Zalety

Nylonowe struny: Dołączone do gitary struny są z nylonu, dlatego nie podrażniają palców. Co ważne, są one położone nisko nad podstrunnicą, a to gwarantuje komfortową grę.

Ciepłe brzmienie: Na uwagę zasługuje wyraziste, ciepłe brzmienie instrumentu. Gitara pozwala na granie utworów jazzowych, bluesowych, klasycznych, a nawet popowych.

Pokrowiec w zestawie: Nie trzeba się obawiać, że będziemy mieć kłopot z przechowywaniem gitary. Dołączono do niej pokrowiec. Chroni on instrument przed zarysowaniami oraz osiadaniem kurzu.

Lekkość: Gitara jest lekka, można ją z łatwością ustawić na kolanach lub zawiesić na pasku na ramię. Ponadto możemy wziąć ją ze sobą np. na biwak.

 

Wady

Nie dla doświadczonych muzyków: Co prawda instrument idealnie nadaje się dla początkujących muzyków, jednak ci mający już doświadczenie w grze uważają, że nie do końca spełnia ich oczekiwania.

 

 

 

 

3. Gitara klasyczna Hohner HC-06

 

Trzecim produktem na naszej liście jest Hohner HC-06. Hohner jest przodującym producentem gitar. Mamy więc do czynienia z doświadczoną firmą. Model jest dostępny w dwóch kolorach: beżowym i brązowym z lakierem o wysokim połysku. Jego wymiar to 4/4.

Płyta wierzchnia wykonana została ze świerku, a gryf, boki i tył z mahoniu, dlatego możemy być pewni jej wysokiej jakości. Menzura gitary wynosi 650 mm. Ponadto prezentowany model ma 19 progów wykonanych z niklu/srebra. Instrument jest lekki, nawet dzieci mogą zacząć na nim naukę.

Produkt wyróżnia pełne brzmienie. Jest to model nieco droższy niż pozostałe propozycje, ale cechuje go bardzo dobra jakość wykonania. Naukę gry wspomagają kropki umieszczone na gryfie. Oznaczają one niektóre progi. Dodatkowo, gryf jest stosunkowo szeroki, a więc palce nie bolą przy dłuższym graniu. Ta cecha również powinna ułatwić naukę początkującym. Co więcej, instrument jest bardzo łatwy do nastrojenia.

Opinie o gitarach klasycznych tej marki są bardzo pochlebne. Model ten ceniony jest za piękne brzmienie.

Gitara Hohner HC-06 jest pełnowymiarowa, a więc jest dostępna w rozmiarze 4/4. Do produkcji instrumentu wykorzystano drewno świerkowe, palisander, mahoń oraz nato.

 

Zalety

Połyskujące wykończenie: Wielu osobom przypadło do gustu naturalne, połyskujące wykończenie gitary. Pudło rezonansowe pięknie odbija światło, a dodatkowo łatwo się je czyści. To pięknie prezentujący się instrument.

Komfort gry: Model zapewnia komfortową grę, również mało doświadczonym muzykom. Wpływają na to przede wszystkim nylonowe struny, których nie trzeba dociskać do progów tak mocno, jak tych metalowych. Poza tym instrument jest lekki.

Odpowiednia do nauki gry: Gitara jest polecana do szkół muzycznych, gdyż poznawanie podstaw gry dzięki niej staje się o wiele łatwiejsze. Instrument jest odpowiedni dla dzieci (powyżej 10. roku życia) oraz dorosłych.

 

Wady

Za szeroki gryf: Gryf jest stosunkowo szeroki, dlatego osoby, które do tej pory grały na gitarze elektrycznej nie mogą się przyzwyczaić do nowego instrumentu.

 

 

 

 

4. Admira Alba 3/4 Gitara klasyczna

 

Kolejną propozycją dla początkujących gitarzystów jest Admira Alba o rozmiarze 3/4. Model ten znajdziemy w wariancie beżowym i brązowym. Gitara wyprodukowana została w Hiszpanii przez firmę Admira, która zajmuje się tworzeniem instrumentów od wielu lat. Producent zapewnia, że gra na tym instrumencie będzie przyjemna i komfortowa.

Płyta wierzchnia produktu jest wykonana z sosny oregońskiej, co zapewnia piękne brzmienie. Podstrunnica zrobiona jest z drewna palisandrowego, a gryf, bok i tył z mahoniu Sapele. Progi wykonane są z niklu/srebra, a struny są nylonowe. Natomiast klucze są niklowane. Do wyrobu gitary wybiera się drewno bez skaz i bez sęków. Menzura modelu wynosi 590 mm.

Prezentowana gitara jest wykończona naturalnie, z lekkim estetycznym połyskiem. Jest idealna dla szkół muzycznych, jako pierwsza gitara klasyczna dla początkujących. Użytkownicy są zadowoleni z brzmienia instrumentu i jego eleganckiego wyglądu.

Model Admira Alba 3/4 wyróżnia się połyskującym wykończeniem. To gitara klasyczna w rozmiarze 3/4, którą wykonano z takich gatunków drewna, jak: palisander, sosna oregońska i sapelli.

 

Zalety

Dobry prezent dla dziecka: Ze względu na rozmiar instrument jest doskonałym pomysłem na prezent dla dziecka w wieku do 11 lat. Nauka gry na gitarze nie powinna sprawić pociechom trudności również z uwagi na miękkie struny.

Niklowane klucze: Model wyposażono w niklowane klucze, które są wytrzymałe i umożliwiają szybkie nastrojenie gitary. Zapobiegają one także zbyt szybkiemu rozstrojeniu instrumentu, np. w transporcie.

Niepowtarzalne brzmienie: Muzycy przekonują, że brzmienie gitary jest niepowtarzalne i przyjemnie się słucha osoby, która gra na instrumencie.

 

Wady

Widoczne odciski palców: Odciski palców są doskonale widoczne na pudle rezonansowym, dlatego trzeba je regularnie myć, co bywa uciążliwe.

Brak pokrowca: Za wadę gitary uznaje się też to, że w zestawie nie ma pokrowca. Aby móc bezpiecznie przewozić instrument musimy go samodzielnie dokupić.

 

 

 

 

5. Fender ESC-105 Gitara klasyczna

 

Nasze zestawienie zamyka Fender ESC 105. Model ten jest dostępny w kolorze beżowym lub brązowym. Jest to gitara pełnowymiarowa – 4/4. Gryf został wykonany z drewna palisandrowego, co minimalizuje jego podatność na ścieranie.

Za sprawą węższego gryfu z drewna nato jest to idealna opcja dla dzieci. Jest on zbliżony do gryfu z gitary akustycznej, co sprawia, że na takim modelu o wiele łatwiej ćwiczy się akordy. Ułatwi to naukę początkującym, lub osobom o małych dłoniach.

Płyta wierzchnia to drewno świerkowe, a boki i tył zrobione są z drewna agathis. Menzura modelu wynosi 648 mm. Produkt sprzedawany jest w komplecie ze stylowym futerałem, w którym możemy bezpiecznie przechować instrument. Gitara jest bardzo dobrze wykończona, a więc nie musimy martwić się, że lakier po jakimś czasie zacznie nam odpadać. Użytkownicy chwalą ten produkt za smukły gryf oraz piękne, matowe wykończenie.

Instrument Fender ESC 105 wykonano z drewna: świerkowego, palisandru, nato i agathis. To gitara w rozmiarze 4/4.

 

Zalety

Wąski gryf: Gryf gitary jest stosunkowo wąski (jego szerokość na siodełku wynosi 43 mm). To oznacza, że jest to odpowiednia propozycja dla starszych dzieci oraz dorosłych mających małe dłonie.

Bezpieczny transport: Razem z instrumentem dostajemy pokrowiec uszyty z grubego, piankowego materiału. Doskonale zabezpiecza on gitarę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogą powstać podczas jej przenoszenia.

 

Wady

Twarde struny: Niektórzy początkujący muzycy narzekają na uciążliwy ból opuszków palców. Według nich struny są za twarde, a to może zniechęcić do nauki gry.

Zsuwa się z kolan: W kilku opiniach na temat gitary pojawiło się stwierdzenie, że instrument zsuwa się z kolan podczas gry. Ich autorzy uważają, że jest to nieodpowiednio wyprofilowany model.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Inny 4/4 Cutaway

 

Kolejnym produktem, który chcemy Państwu przedstawić jest gitara klasyczna w pełnym wymiarze 4/4 Cutaway. Jest to sprzęt, który znajdziemy w kilku wariantach kolorystycznych – czarnym, czerwonym i niebieskim.

Gryf został wykonany z drewna brzozy, a korpus z drewna lipowego. Model cechuje łagodne, ładne brzmienie, które jest miłe dla ucha. Gitara wyposażona jest w 6 strun, z czego 3 są nylonowe, a pozostałe 3 są metalowe.

Jak nasza pierwsza propozycja, jest to również gitara idealna dla osób zaczynających grę na gitarze. W zestawie możemy znaleźć pokrowiec, który ochroni produkt od kurzu i zniszczeń.

Jako dodatek w komplecie znajdziemy dodatkowe 3 struny i 2 kostki do grania. Cena tego modelu szczególnie zachęca osoby początkujące, które nie są pewne czy pozostaną przy gitarze na dłużej. Model jest idealny do nauki swoich pierwszych akordów.

Ta dobra i tania gitara klasyczna cieszy się bardzo dobrymi opiniami od użytkowników. Ceniona jest za atrakcyjny wygląd.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Multiefekt – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Lubisz grać na gitarze elektrycznej i chcesz rozwijać swoje umiejętności? Jeśli tak, dobrym wyborem będzie zakup multiefektu, który pozwoli wydobyć niepowtarzalne brzmienie instrumentu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ilość dostępnych na rynku modeli jest duża, stąd trudno zdecydować się na konkretny sprzęt. Z pomocą przychodzi przygotowany przez nas ranking, a w nim najlepiej oceniane przez konsumentów multiefekty gitarowe. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się sprzęt Zoom G1Xon. Model ma wiele ustawień, dzięki czemu użytkownik może tworzyć melodie o bardzo zróżnicowanym brzmieniu. Dlatego też urządzenie będzie odpowiednie dla każdego, bez względu na rodzaj preferowanej muzyki. Zaletą produktu jest jego łatwa obsługa. Nawet jeśli jesteś początkującym muzykiem, zaprezentowany model spełni Twoje oczekiwania. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się multiefekt gitarowy Line 6 POD HD 500X. Sprzęt wykonano z odpornych na zniszczenie materiałów. Jeśli chcesz poznać opisy pozostałych modeli, przejdź do naszego zestawienia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki multiefekt kupić? 

 

Grając na gitarze, większość osób trafia na taki moment, w którym chce czegoś więcej. Nie wystarcza już zwykła linia melodyczna i chwyty. Właśnie dla nich zostały stworzone urządzenia nazwane multiefektami. Pomagają nam wytworzyć brzmienie obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jest to doskonałe rozwiązanie, aby poszerzyć muzyczne spektrum i zaprezentować zupełnie inne dźwięki. Sprzęt ten jest całkiem nowy na rynku, dlatego możesz niewiele o nim wiedzieć. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie poradnik, który podpowie Ci, jaki multiefekt wybrać.

 

 

Multiefekty, czy kostki?

Kostki, które modulują dźwięki na gitarze elektrycznej istnieją już od jakiegoś czasu. Wraz z rozwojem muzyki rockowej i metalowej, pozwalały one na wyprodukowanie coraz to ciekawszych brzmień. Jednak z czasem, nowych efektów przybywało, a obsługiwanie wszystkich kostek nie było już takie proste. Mimo, że jakość dźwięku na nich jest wciąż stosunkowo lepsza, to multiefekt, potrafi zebrać je wszystkie w jednym urządzeniu i ułatwić nam obsługiwanie wzmacniacza. Oprócz tego, jest o wiele tańszy niż pojedyncze kostki. Na urządzeniu tego typu znajdziemy bardzo dużą ilość brzmień, które możemy wypróbować bez żadnego problemu.  

 

Rodzaje efektów– jaki multiefekt jest najlepszy?

W multiefektach znajdziemy bardzo wiele poszczególnych efektów. To od nas zależy, jakie nas interesują, i jakie brzmienie chcemy osiągnąć. Pośród nich znajdziemy:

fuzz – jest to najstarszy rodzaj brzmienia przesterowanego. Jest to efekt dla tych osób, które pragną wytworzyć dźwięki na podobieństwo Rolling Stonesów, czy Jimmiego Hendrixa. Jest nieodzowny do grania starszych brzmień.

overdrive – podobnie jak fuzz, efekt ten nada naszej grze brzmienie starego, klasycznego rocka. Możemy go regulować i wybrać przybrudzenie dźwięku lub klarowną melodię. Jest to jeden z popularniejszych modulatorów muzyki i każdy najlepszy multiefekt powinien go mieć.

distortion – działa o wiele silniej niż wspomniane już fuzz i overdrive. Pozwoli nam na zmienienie zwykłego brzmienia na typowy hard rock i heavy metal. Jeżeli jesteś więc fanem takiego typu muzyki, to ten efekt jest dla Ciebie. Nie ma on problemu nawet z najcięższym brzmieniem.

chorus – efekt ten umożliwi nam stworzyć złudzenie, że zamiast na jednej, gramy na dwóch gitarach. Nada to brzmieniu głębi.

compressor – efekt ten zniweluje bardzo duże różnice pomiędzy mocnym, a delikatnym graniem. Sprawi, że gra będzie brzmiała bardziej stonowanie i monotonnie. Unikniemy przez to zbyt cichego lub zbyt mocnego uderzenia w struny.

delay – jak podpowiada nam nazwa, nadaje to naszej grze opóźnionego echa, które powtarza każdy dźwięk, jaki wyprodukujemy. Jest to bardzo popularny efekt wykorzystywany przez najsłynniejsze rockowe zespoły. Powinien być więc na wyposażeniu u każdego gitarzysty elektrycznego.

flanger i phaser – działają one w podobny sposób, to znaczy, przeciągają dźwięk, który produkujemy.

harmonizer (pitch shifter) – jest to efekt, który tworzy dźwięki na wzór tych granych w danym momencie i odtwarza je równo po kilku setnych lub kilku sekundach (w zależności jak go ustawimy). W efekcie, ma się wrażenie, że słyszymy dwie lub nawet trzy gitary, podczas gdy obsługujemy tylko jedną.

looper – efekt ten nagra część utworu, a potem odtworzy go, w tym momencie, w którym chcemy. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy nie mamy partnera do gry, a potrzebne są nam dwie linie melodyczne.

noise gate – jest to opcja, która pozbędzie się szumów zakłócających brzmienie. Pojawiają się one najczęściej przy przesterach. Jeżeli go posiadasz, to zadbaj oto, aby nie zabrakło noise gate na Twoim multiefekcie.

octaver – oprócz dźwięku, który gramy, po bardzo krótkim czasie zostanie wyprodukowany dźwięk, który oddalony jest od oryginalnego o oktawę lub dwie. Pozwala nam to nadać naszej grze głębi i wielowarstwowości.

reverb – jest to efekt, który z pewnością znajdziemy w zwykłym wzmacniaczu. Niestety, najczęściej działa on w nich dość słabo. Dlatego, jeżeli chcemy uzyskać efekt pogłosu, który rozejdzie się nawet po dużej hali, a zupełnie wypełni małe pomieszczenie, to jest to opcja dla Ciebie.

tremolo – jest to efekt, który pomoże wytworzyć nam tremolo i wibrato, którego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć mając do dyspozycji jedynie nasze palce. Działa to na zasadzie zmieniania częstotliwości dźwięku.

tuner – jest to po prostu efekt, która pozwoli nam nastroić gitarę w bardzo krótkim czasie. Możemy to zrobić nawet w bardzo głośnym otoczeniu lub w bardzo krótkiej przerwie pomiędzy utworami.                                 

wah – wah – jest to jeden z najpopularniejszych efektów. Odpowiedzialny jest za słynne kwakanie gitary. Możemy wybrać wah-wah automatyczny, który będzie działać bez naszej interwencji lub kwakanie manualne, które załączy się po naciśnięciu guzika.

 

Multiefekty w dobrej cenie

Cena urządzeń tego typu zwykle zależy od ilości efektów na nim dostępnych, a także od jakości wykonania sprzętu. Jedne z najtańszych modeli możemy nabyć już za około 200 zł. Multiefekty z całą paletą brzmień zwykle kosztują od 700 zł do nawet 2 000 zł.

 

 

5 najlepszych multiefektów gitarowych. Opinie w 2019 roku

 

Wzmacniacz pozwoli Ci na osiągnięcie profesjonalnego brzmienia gitary w domowych warunkach. Wybór właściwego dla siebie modelu zależy od potrzeb. Zastanów się, czy planujesz go używać w domu, czy w trakcie koncertów. Poniższy ranking multiefektów gitarowych został stworzony z myślą o osobach, które lubią tworzyć wysokiej jakości muzykę.

 

1. Zoom G1Xon multiefekt gitarowy

 

Zoom G1XON to ciekawy model, który jest bardzo mały i kompaktowy. Jego wymiary to 15,5 cm x 14,6 cm x 4,3 cm. Ten dobry i tani multiefekt gitarowy jest połączony z pedałem ekspresji. Użytkownik ma do dyspozycji 80 efektów. Jednocześnie może działać jedynie 5 z nich. Pracę produktu kontroluje się przy pomocy pedału ekspresji.

Model ten wyposażony jest w czytelny ekran LCD, za pomocą którego intuicyjnie się go obsługuje. Multiefekt ma 100 automatycznych ustawień, które można wykorzystać. Sprzęt ten ma wejście przeznaczone na gitarę Jack 1/4″ oraz AUX, gdzie podłącza się zewnętrzne urządzenia audio. Wyposażony jest także w wyjścia Jack 1/4″ przeznaczone do słuchawek i wzmacniacza oraz wyjście USB.

Model ten zasilany jest za pomocą 4 baterii AA, na których pracuje przez około 20 godzin. Można również wyposażyć się w zasilacz (9 V) lub podłączyć sprzęt do prądu za pomocą kabla USB. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi i dużą funkcjonalność.

Zoom G1Xon to bardzo dobry multiefekt gitarowy do 300 zł. Urządzenia jest zasilane 4 bateriami AA. Do zestawu dołączono także przewód zasilający.

 

Zalety

Brzmienie: Multiefekt gwarantuje bardzo dobre brzmienie. Użytkownika ma do wyboru ponad 100 ustawień, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Zasilanie: Sprzęt może być zasilany bateriami i sieciowo. W związku z tym możemy korzystać z urządzenia w każdych okolicznościach, co sprawia, że model jest uznawany za uniwersalny i funkcjonalny.

Automat perkusyjny: Prezentowany multiefekt wyposażono w automat perkusyjny, dzięki czemu użytkownik ma możliwość stworzenia ciekawych melodii i rozwijania swoich muzycznych umiejętności.

Obsługa: Czytając opinie konsumentów nietrudno dojść do wniosku, że sprzęt jest łatwy w obsłudze. W efekcie spełni oczekiwania początkujących gitarzystów. Zdaniem Internautów będzie także odpowiedni dla muzyków z dużym doświadczeniem.

Wymiary: Produkt ma kompaktowe wymiary, co w połączeniu z możliwością zasilania za pomocą akumulatorów stanowi bardzo atrakcyjną ofertę.

 

Wady

Obudowa: Część osób zaznacza, że obudowa sprzętu mogłaby być wykonana z lepszych gatunkowo tworzyw. Choć pojawiające się na jej powierzchni zarysowania nie wpływają na komfort użytkowania, sprawiają, że model po pewnym czasie traci swój atrakcyjny wygląd.

 

 

 

 

2. Line 6 POD HD500X multiefekt gitarowy

 

Line 6 POD HD 500X to model, który ma do zaoferowania dużą ilość zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych brzmień. Dźwięk, który można osiągnąć z pomocą tego produktu, tworzony jest w technologii HD. Dzięki temu jest on bardzo głęboki.

Wzmacniacz ten wyposażony jest w około 100 efektów studyjnych i stomp boxów. Z tym urządzeniem można korzystać z 8 efektów jednocześnie. Sprzęt ma pedał ekspresji, przy pomocy którego reguluje się pracę wzmacniaczy i efekty. Dźwięk można tworzyć za pomocą podwójnych ścieżek sygnałowych.

Dodatkowo produkt ten ma przełączniki, które używa się stopą. Wyposażone są one w oświetlenie LED, aby można je było zauważyć w ciemności. Model ten ma także wejścia i wyjścia, takie jak USB 2.0, MIDI, S/PDIF, XLR. Sprzęt ma także zintegrowany przedwzmacniacz mikrofonowy.

Produkt jest kompatybilny z urządzeniami Line 6. Za pomocą tego modelu można tworzyć około 512 presetów, które zostaną zapamiętane. Sprzęt został zabezpieczony za pomocą stalowej obudowy, która sprawia, że jest on wytrzymały. Użytkownicy doceniają to urządzenie za wysoką jakość brzmienia.

Multiefekt gitarowy Line 6 POD HD 500X wykonano z wytrzymałego metalu. Produkt ma ponad 100 ustawień do wyboru.

 

Zalety

Porty: Zdaniem użytkowników prezentowany multiefekt ma wszystkie niezbędne porty wpływające na funkcjonalność produktu. Nie brakuje złącza USB pozwalającego na podłączenie urządzenia do komputera czy wejścia XLR.

Efekty: Urządzenie ma wiele efektów do wyboru, dzięki czemu użytkownik może tworzyć melodie o niepowtarzalnym brzmieniu. Bez względu rodzaj preferowanej muzyki, każdy znajdzie w tym sprzęcie coś dla siebie. Warto dodać, że jednocześnie można korzystać z aż 8 efektów.

Wykonanie: Produkt wyposażono w wytrzymałe, odporne na uderzenia przełączniki nożne. Wspomniane elementy mają sygnalizację LED, która przyda się szczególnie podczas koncertów.

Jakość: W wielu opiniach pojawia się informacja, że sprzęt gwarantuje bardzo dobrą jakość brzmienia, dzięki czemu model spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników i świetnie spisuje się na dużych scenach.

 

Wady

Obsługa: W niektórych recenzjach pojawia się informacja, że użytkowanie urządzenia na początku bywa skomplikowane, a dołączona instrukcja obsługi jest mało czytelna.

 

 

 

 

3. TC Electronic Flashback Mini Delay Efekt gitarowy

 

Godnym uwagi multiefektem gitarowym, który zyskał uznanie wielu muzyków, jest TC Electronic Flashback Delay. Prezentowane urządzenie ma zasilanie akumulatorowo-sieciowe. W związku z tym możemy korzystać ze sprzętu także w miejscach, w których dostęp do źródła energii jest ograniczony lub niemożliwy.

Multiefekt ma opcję TonePrint. Dzięki niej użytkownik może wybrać gotowe ustawienia przygotowane przez znanych na całym świecie gitarzystów. W efekcie muzyk nie traci czasu, a dodatkowo ma pewność, że wybrane ustawienia są dobre. Model samodzielnie ustawia tempo (Audio Tapping) – wystarczy zagrać fragment utworu. Jest to duże ułatwienie, szczególnie dla osób początkujących. Produkt ma niebieską obudowę i odpowiednio duże przyciski.

Osoby, które przetestowały multiefekt gitarowy TC Electronic Flashback Delay są z niego zadowolone. Wiele osób w swoich opiniach zaznacza, że obsługa urządzenia nie jest trudna, dlatego też model jest polecany także dla gitarzystów z niewielkim doświadczeniem. Urządzenie zostało wyposażone w looper.

TC Electronic Flashback Delay to multiefekt gitarowy z zasilaniem akumulatorowo-sieciowym. Produkt ma niebieską obudowę.

 

Zalety

Wymiana baterii: Urządzenie może być zasilane baterią, dlatego będzie odpowiednie dla podróżujących muzyków. Jak zapewniają osoby, które miały okazję przetestować prezentowany multiefekt, wymiana akumulatora jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Audio Tapping: Produkt ma opcję Audio Tapping, dzięki której nabijanie tempa jest proste. Nie trzeba rytmicznie stukać w przyciski – wystarczy zagrać fragment utworu, a urządzenie automatycznie dopasowuje swoje ustawienia do melodii.

TonePrint: Funkcja TonePrint stanowi duże ułatwienie podczas grania. Opcja ta daje możliwość instalowania gotowych ustawień delaya przygotowanych przez światowej klasy gitarzystów, co ułatwia użytkowanie sprzętu i zwiększa możliwości.

 

Wady

Wykonanie: Nieliczni użytkownicy twierdzą, że jakość wykonania produktu mogłaby być nieco lepsza. Obudowa jest podatna na zarysowania, a przyciski do sterowania urządzeniem czasami się zacinają.

 

 

 

 

4. Boss GT100 V.2 multiefekt gitarowy

 

Boss GT-100 to model, który produkuje dźwięk podobnie do odtwarzaczy vintage. Produkt został zaprojektowany w taki sposób, aby gwarantować odtwarzanie oryginalnych brzmień. Sprzęt wyposażony jest w duży zakres regulacji dźwięku, w której znajdziesz style klasyczne i nowoczesne.

Produkt ten ma wbudowany podwójny ekran LCD, który ułatwia jego obsługę. Do multiefektu dołączonych jest 8 gałek, które pozwalają na łatwą regulację ustawień. Model ten ma także wzmocnienie COSM. Sprzęt ma także funkcję AMP CUSTOMIZE, która daje możliwość przerabiania klasycznych brzmień w nowy sposób.

Urządzenie wyposażone jest w wejścia Jack: 1/4″ i AUX IN, a także wyjścia 1/4″ oraz interfejs USB. Produkt można podłączyć do prądu za pomocą zasilacza (9 V). Model wyposażony jest w pedał ekspresji, który ułatwia jego kontrolę. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za łatwość tworzenia oczekiwanego brzmienia.

Multiefekt gitarowy Boss GT-100 ma wymiary: 54,2 cm x 27,1 cm x 8 cm, a jego waga to 4,8 kg. Produkt jest zasilany sieciowo.

 

Zalety

Interfejs: Wygodny, dobrze przemyślany interfejs sprawia, że wybranie preferowanych ustawień nie jest trudne. W efekcie urządzenie będzie odpowiednie także dla muzyków, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z tego typu sprzętów.

Boss Tone Studio: Produkt jest kompatybilny z aplikacją Boss Tone Studio pozwalającą w łatwy sposób edytować brzmienie multiefektu z poziomu komputera.

Procesor: Urządzenie wyposażono w wydajny procesor, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że model będzie się zacinał w trakcie użytkowania.

 

Wady

Zasilacz: Niektóre osoby uważają, że długość kabla zasilającego powinna być nieco większa.

Pedał: Część osób twierdzi, że pedał czasami się zacina, co zmniejsza komfort w trakcie grania.

 

 

 

 

5. Line 6 Pocket Pod multiefekt gitarowy

 

Line 6 Pocket POD to bardzo mały i poręczny wzmacniacz. Jednocześnie jest to model, który pozwala na osiągnięcie mocnego i intensywnego brzmienia. Sprzęt przeznaczony jest dla początkujących gitarzystów.

Użytkownik ma do dyspozycji 300 brzmień. Można także tworzyć na nim nowe. Ponadto model wyposażony jest w 32 efekty. Produkt ten zasilany jest 4 bateriami AAA. Można go także podłączać do prądu za pomocą zasilacza. Urządzenie wyróżniają niewielkie rozmiary. To sprawia, że można je z łatwością zabierać ze sobą.

Sprzęt ten wyposażony jest w wiele wejść i wyjść, które pozwalają na podłączenie zewnętrznych urządzeń audio lub słuchawek. Ponadto dzięki interfejsowi USB, możesz podłączyć produkt do komputera i korzystać z brzmień dostępnych w Internecie. Multiefekt obsługuje się za pomocą joysticka. Użytkownicy twierdzą, że model ten sprawdza się szczególnie dobrze do domowego użytku. Doceniają oni także dużą ilość brzmień.

Multiefekt gitarowy Line 6 Pocket POD ma zasilanie akumulatorowo-sieciowe. Produkt ma dwa wejścia gitarowe typu 1/4 Jack.

 

Zalety

Wymiary: Multiefekt ma kompaktowe wymiary, dlatego bez problemu zmieści się w każdym futerale. Biorąc pod uwagę możliwość zasilania produktu bateriami, jest to model, który okaże się niezawodny np. do grania ulicznego.

Słuchawki: Istnieje możliwość podłączenia słuchawek do urządzenia, dzięki czemu możemy doskonalić swoje muzyczne umiejętności, nie przeszkadzając przy tym domownikom. Jest to szczególnie istotne dla początkujących gitarzystów, którzy nie mają doświadczenia w graniu.

 

Wady

Szum: W niektórych komentarzach można przeczytać, że urządzenie czasami generuje nieprzyjemny dla ucha szum.

Obsługa: Konsumenci wskazują, że aby poznać wszystkie, oferowane przez sprzęt funkcje trzeba poświęcić dużo czasu.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Boss ME-25

 

Boss ME-25 to model, który charakteryzuje się prostą obsługą i mocnym brzmieniem. Sprzęt sprawdza się w profesjonalnym użyciu. Ponadto może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na gitarze.

Sprzęt wyposażony jest w bibliotekę efektów, które zapewniają się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne brzmienia. Dźwięki dostosowuje się za pomocą 3 pokręteł, więc obsługa jest bardzo prosta. Ponadto model wyposażony jest w pedał ekspresji, którym można dodatkowo kontrolować brzmienie.

Sprzęt ma wbudowany interfejs USB oraz wejście AUX, za pomocą którego można podłączyć urządzenie audio. Boss ME-25 zasilany jest 6 bateriami AA, które pozwalają na około 9 godzin działania. Można również korzystać z produktu, gdy podłączy się do niego zasilacz. Opinie o multiefektach gitarowych producenta Boss są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za solidną konstrukcję i duży zakres ustawień.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Najważniejsze zalety:

Ponieważ to model w rozmiarze 3/4, jest odpowiedni dla dzieci w wieku szkolnym. Pociechy z łatwością utrzymają instrument na kolanach i zagrają wszystkie chwyty. Co ciekawe, na gitarze chętnie grają też dorośli, a potwierdzeniem tego jest przeprowadzony test Alvera ACG100 ¾. Strojenie gitary nie stanowi żadnego problemu, podobnie jak przenoszenie z miejsca na miejsce.

 

Najważniejsze wady:

Zazwyczaj gitary można trzymać na kolanach lub zawiesić na pasku na ramię, aby grać na stojąco. Jednak model marki Alvera nie pozwala na skorzystanie z drugiej opcji, co bywa utrudnieniem np. podczas występów przed publicznością.

 

Werdykt: 9.6/10

Jak przekonują rodzice, instrument jest dobrze dopasowany do potrzeb dzieci i sprawia, że nauka gry nie jest trudna. Struny nie są zbyt twarde, więc nie należy się obawiać bólu palców (co mogłoby skutecznie zniechęcić do doskonalenia swoich umiejętności). Osoby publikujące opinie Alvera ACG100 ¾ często podkreślają, że gitara ładnie wygląda.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Akcesoria w zestawie

Do instrumentu dołączono kilka akcesoriów, które z pewnością się przydadzą, jednak cena Alvera ACG100 ¾ jest stosunkowo niska. Jednym z akcesoriów jest pokrowiec uszyty z cienkiego materiału, który jest zamykany na zamek błyskawiczny. Pozwala on na wygodne i bezpieczne podróżowanie z gitarą, a także przechowywanie jej. Co ważne, z przodu znajduje się niewielka kieszonka, do której możemy schować drobiazgi, przykładowo zapasowe struny, kostki do gry czy nawet dokumenty. Początkującym gitarzystom bez wątpienia spodoba się to, że w komplecie znajduje się również stroik z zapasową baterią (inaczej tuner). To niewielki sprzęt, który przypina się na gryfie, jego obsługa nie jest skomplikowana. Dzięki niemu strojenie instrumentu zajmuje tylko kilka minut i dzieci poradzą sobie z tym samodzielnie.

 

Efektowny design

Wielu muzyków zwraca uwagę na to, jak wygląda gitara. Choć model Alvera ACG100 ¾ jest przeznaczony dla dzieci, nie przypomina zabawki, tylko elegancki instrument, na którym grają profesjonaliści. Pudło rezonansowe jest czarne, wykonano je z drewna lipy amerykańskiej (Baswood). Ponadto zabezpieczono je warstwą lakieru o błyszczącym wykończeniu, który nie ściera się i nie matowieje. Z kolei materiałem wykonania gryfu jest mahoń, co tworzy ładny kontrast. Wokół otworu rezonansowego na korpusie namalowano rozetę.

 

Łatwa nauka podstaw

Z pomocą instrumentu dzieci bardzo szybko nauczą się podstaw gry i na pewno będą chciały rozwijać swój muzyczny talent. Większość rodziców twierdzi, że maluchy z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje, bo sprawia im to dużo radości. Wynika to m.in. z tego, że struny są bardzo miękkie, podobnie jak sam gryf. Zagranie wybranego akordu nie stanowi problemu. Nawet po dłuższej grze dzieci nie narzekają na bolące opuszki palców czy podrażnienie skóry. Ciekawe jest to, że po instrument często sięgają też średniozaawansowani muzycy. Co prawda gryf jest stosunkowo szeroki, ale dla większości gitarzystów nie jest to wada. Dzięki temu ręka staje się sprawniejsza, dlatego płynne przechodzenie z jednego chwytu w drugi jest znacznie łatwiejsze. Dobre rozciągnięcie palców pozwala na swobodne granie różnych utworów, także tych bardziej skomplikowanych.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Najważniejsze zalety:

Poddane analizie opinie Fender Squier SA-105CE są dowodem na to, że jedną z najbardziej istotnych zalet gitary jest wytrzymałość. Korpus ani inne elementy budowy instrumentu nie są podatne na uszkodzenia. W dodatku model nadaje się dla mniej i bardziej doświadczonych muzyków, również nastolatków (jest dostępny w rozmiarze 4/4).

 

Najważniejsze wady:

Co prawda z zewnątrz instrument został starannie oszlifowany i dopracowany pod kątem wszystkich detali, ale wewnątrz pudła rezonansowego można zauważyć mało estetyczne ślady kleju. Część kupujących zauważyła też, że podczas gry klucze od czasu do czasu wydają nieodpowiednie dźwięki.

 

Werdykt: 9.8/10

To gitara elektroakustyczna, a więc w razie potrzeby można ją podłączyć do wzmacniacza i uzyskać mocniejsze, bardziej rockowe brzmienie. Wyprodukowano ją z drewna świerkowego, które pomalowano na czarno i pokryto błyszczącym lakierem. Instrument wyróżnia się niską akcją strun, co pozwala na szybszą zagrywkę, a jednocześnie zapobiega odczuwaniu zmęczenia dłoni.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Nie tylko dla profesjonalistów

Instrument jest popularny wśród profesjonalnych muzyków, ale jak pokazał test Fender Squier SA-105CE, to ciekawa propozycja również dla osób dopiero rozpoczynających naukę gry. Dobrze wyprofilowany gryf umożliwia szybkie zagranie właściwych chwytów. Początkujący muzycy nie powinni mieć problemu z ułożeniem palców na odpowiednich progach, ponieważ są one oznaczone niewielkimi, białymi kropkami. Menzura, czyli długość czynna strun to 643 mm. Z kolei szerokość gryfu jest równa 43 mm. Został on wyposażony w pręt  do zmiany naprężenia, w efekcie czego możliwe jest samodzielne wyregulowanie jego krzywizny.

Układ elektroniczny Fishman

Gitara ma układ elektroniczny marki Fishman. W przedwzmacniaczu znajduje się wbudowany stroik gitarowy, potencjometr głośności, 3-pasmowy korektor wysokich, niskich i średnich tonów, a także wskaźnik poziomu naładowania baterii. Instrument przyda się w czasie spotkań ze znajomymi, pozwoli umilić np. wieczór przy ognisku. W razie potrzeby można go też wykorzystać podczas nagrań w muzycznym studio czy występu przed publicznością. Bez trudu podłączymy gitarę do wzmacniacza, pozwala na to przystawka, zakończona gniazdem jack 6,3 mm.

 

Dbałość o detale

Cena Fender Squier SA-105CE nie jest wysoka, a instrument jest starannie wykonany. Bardzo często zdarza się, że gitary, które nie kosztują zbyt dużo, mają niedokładnie pomalowane pudło rezonansowe, na którym widoczne są odpryski, niewielkie rysy czy plamki. Nie dotyczy to modelu marki Fender. Dla gitarzystów bardzo ważne jest to, że mosiężne progi i ich korona zostały precyzyjnie oszlifowane. Nie ma więc ryzyka, że podczas gry skaleczymy palce, a podciąganiu strun będą towarzyszyć nieprzyjemne dźwięki. Trzeba też podkreślić, że pudło rezonansowe zostało odpowiednio wyprofilowane i ma specjalne wcięcie, zapewniające wygodny dostęp do wyższych tonów.

 

Metalowe struny

Gitara jest wyposażona w metalowe struny, niepodatne na szybkie ścieranie oraz zerwanie. Są one odpowiednie nawet dla początkujących muzyków, ponieważ nie powodują nieprzyjemnego bólu opuszków czy podrażnienia skóry. Jednocześnie tego typu struny gwarantują mocne, bardziej wyraziste brzmienie (w porównaniu np. do instrumentów klasycznych z nylonowymi żyłkami). Z tego względu dobrze słyszalne są wszystkie niedociągnięcia i źle zagrane chwyty, więc możemy szybko poprawiać błędy. Na pewno docenią to osoby z mniejszym doświadczeniem w grze.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Najważniejsze zalety:

Ponieważ to instrument elektryczny, bardzo dobrze nadaje się do grania m.in. utworów rockowych. Na uwagę w szczególności zasługuje oryginalny design. Korpus efektownie się błyszczy, a w dodatku jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych. Co więcej, przeprowadzono test Gibson LES PAUL STANDARD i okazało się, że gitara jest lekka oraz zapewnia komfortową grę.

 

Najważniejsze wady:

Niektórzy muzycy zauważyli, że mostek nie został starannie oszlifowany i jego krawędzie są ostre. Często konieczne jest ich samodzielne spiłowanie, aby uniknąć przypadkowego skaleczenia dłoni. Podczas wygładzania mostka powinno się zachować ostrożność.

 

Werdykt: 9.4/10

Mimo nielicznych wad model jest godny uwagi. Gra na nim sprawia dużo przyjemności zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonym osobom. Według muzyków najlepsza gitara jest solidna, tak mówi się także o instrumencie oferowanym przez markę Gibson. Wyprodukowano go z kilku gatunków starannie wyselekcjonowanego drewna i dodatkowo dopracowano pod kątem najmniejszych detali.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Łatwa oraz komfortowa gra

Przeanalizowane opinie o Gibson LES PAUL STANDARD dowodzą, że instrument gwarantuje komfortową i łatwą grę. Tak uważają nawet osoby bez dużego doświadczenia. Wynika to m.in. z zastosowania asymetrycznego profilu gryfu typu Slim Taper, z odciążeniem Ultra-Modern. Korpus jest wyprofilowany tak, że gitarę można bez trudu utrzymać na kolanach, ewentualnie zawiesić na pasku na ramię. Kształt gryfu sprawia, że na instrumencie można zagrać szybkie, imponujące solówki.

Futerał w komplecie

Każdy gitarzysta powinien pomyśleć o zakupie futerału dla swojego instrumentu. Dzięki niemu można zabezpieczyć gitarę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, osiadaniem kurzu itp. Ponadto za sprawą pokrowca przewożenie jej z miejsca na miejsce nie stanowi żadnego problemu, zwłaszcza jeśli korzystamy ze środków transportu publicznego. W zestawie razem z instrumentem znajdziemy poręczny i solidny futerał, a mimo to cena Gibson LES PAUL STANDARD pozostaje atrakcyjna. Futerał jest lekki i solidny, a dodatkowo prezentuje się równie stylowo, co sama gitara.

 

Elegancki i solidny korpus

Korpus został wykonany z dwóch gatunków drewna, czyli klonu i mahoniu. To połączenie gwarantujące instrumentowi podwyższoną odporność na pęknięcia, przetarcia i inne uszkodzenia. Gitara jest zabezpieczona grubą warstwą połyskującego lakieru, dlatego nie trzeba się martwić, że na skutek codziennej gry szybko przestanie estetycznie się prezentować. Mahoniowy jest także gryf, z kolei do produkcji podstrunnicy wykorzystano palisander.

 

Lekkość

Choć jest to gitara elektryczna, nie waży dużo. Nadaje się ona dla muzyków w różnym wieku. Na zakup instrumentu decydują się zarówno dorośli gitarzyści, jak i nieco młodsi, marzący o założeniu własnego zespołu muzycznego. Jest on lekki, dlatego po wielogodzinnych próbach nie powinniśmy odczuwać nieprzyjemnego bólu pleców czy karku. W dodatku z łatwością przeniesiemy gitarę z miejsca na miejsce, nawet jeśli będziemy musieli dodatkowo zabrać ze sobą wzmacniacz.

 

Technologia szybkiego strojenia

Instrument został wyposażony w technologię umożliwiającą jej bardzo szybkie nastrojenie. Nie ma potrzeby korzystania ze stroika czy specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Takie rozwiązanie docenią na pewno mniej doświadczone osoby, jak i muzycy często występujący na żywo.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Najważniejsze zalety:

To odpowiednia gitara dla początkujących. Ma ona miękkie struny i gryf, w efekcie czego po lekcji nie powinniśmy odczuwać nieprzyjemnego bólu opuszków palców. Instrument z pewnością spełni też oczekiwania średniozaawansowanych muzyków. Jest on wykonany z kilku gatunków drewna, wykazuje odporność na zarysowania, a w dodatku elegancko wygląda.

 

Najważniejsze wady:

Przeanalizowane opinie Yamaha C40 dowiodły, że jedną z najistotniejszych wad modelu jest brak znaczników na gryfie. To powoduje, że podczas pierwszych lekcji gry trudno jest szybko zagrać konkretny chwyt. Niektórym muzykom nie odpowiada też niestarannie pomalowane pudło rezonansowe.

 

Werdykt: 9.7/10

Choć instrument nie jest idealny, cieszy się popularnością wśród osób planujących rozpoczęcie nauki gry. To gitara w rozmiarze 4/4, co oznacza, że jest odpowiednia dla dzieci powyżej 10. roku życia, a także dorosłych. Struny są wykonane z nylonu, dlatego zapewniają ciepłe i jednocześnie bogate brzmienie. Model jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i brązowej.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Palisandrowa podstrunnica i mostek

Mostek oraz podstrunnica zostały wykonane z palisandru. To elegancko wyglądające, egzotyczne drewno, które wyróżnia się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Możemy mieć pewność, że wykonane z niego elementy instrumentu nie zniszczą się nawet po wielu godzinach gry. Co więcej, za sprawą palisandru brzmienie gitary jest ciepłe i przyjemne. Cena Yamaha C40 nie jest wygórowana, dlatego każdy z nas może sobie pozwolić na zakup modelu by przekonać się, czy gra na tego typu instrumencie stanie się nowym hobby.

Nie tylko do nauki

Gitara jest polecana do nauki gry dla nastolatków i dorosłych. Ma ona miękkie struny, odpowiednio długi gryf, a w dodatku jest wytrzymała. Jednak nie jest to jedyne możliwe zastosowanie instrumentu. Osoby bardziej doświadczone chętnie zabierają go ze sobą na próby z przyjaciółmi, a także ogniska i podobne imprezy. Nie trzeba się obawiać, że zniszczymy gitarę podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Wystarczy dokupić lekki pokrowiec, który zabezpieczy ją przed zarysowaniami i podobnymi uszkodzeniami.

 

Łatwe strojenie

Początkujący muzycy często nie mają pewności, czy poradzą sobie z nastrojeniem swojego instrumentu. Jednak test Yamaha C40 pokazał, że nie jest to takie trudne. Mniej doświadczone osoby mogą skorzystać z akcesoriów, takich jak przypinany na gryfie stroik. Co więcej, możemy zainstalować na swoim smartfonie specjalną aplikację i z jej pomocą wyregulować wszystkie struny tak, aby uzyskać odpowiednie brzmienie instrumentu.

 

Trwałość

Płyta wierzchnia jest wykonana ze świerku, tył i boki z drewna mahonio-podobnego (meranti), a szyjka z drewna nato. Takie połączenie sprawia, że gitara jest trwała i można na niej grać przez kilka lat. Wyposażono ją dodatkowo w chromowaną mechanikę. Lakier, którym pokryto pudło rezonansowe, ładnie połyskuje, a jednocześnie nie ściera się. Nawet po wielu miesiącach od zakupu instrument wygląda jak nowy. Co prawda design gitary nie ma tak istotnego znaczenia, jak materiał wykonania czy brzmienie, ale jeśli pod tym względem nie odpowiada ona indywidualnym preferencjom, możemy nie czerpać tak dużo przyjemności z gry.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Gitara elektryczna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Rozpoczynasz swoją przygodę z graniem na gitarze klasycznej? A może jesteś muzykiem z dużym doświadczeniem i szukasz atrakcyjnego sprzętu? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, jesteśmy przekonani, że przygotowany ranking wzbudzi Twoje zainteresowanie. We wspomnianym artykule prezentujemy opisy instrumentów uznawanych za solidnie wykonane. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się gitara elektryczna Yamaha Pacifica 112V OVS. Jest to produkt dostępny w przystępnej cenie, co jest jego zaletą. Osoby, które miały okazję przetestować instrument uważają, że gwarantuje on oryginalne brzmienie i pozwala wydobyć różnorodne dźwięki. W związku z tym model będzie odpowiedni dla każdego, bez względu na to, jaką muzykę gra. Atutem wspomnianej gitary jest także jej dobrze przemyślana budowa. Jeśli jednak z jakichś przyczyn sądzisz, że ten sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań, poznaj opisy pozostałych produktów. Epiphone Les Paul Special II EB to gitara elektryczna, która znalazła się na 2 miejscu w rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gitarę elektryczną wybrać?

 

Gitara elektryczna to instrument, który umożliwia nam grę w różnych stylach muzycznych, takich jak jazz, blues itd. Wbrew pozorom jest to również sprzęt, od którego można zacząć swoją przygodę z muzyką. Model elektryczny jest zdecydowanie łatwiejszy do nauki od gitary klasycznej, gdyż nie wymaga dokładnego dociskania akordów. Dlatego też, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką gitarę elektryczną wybrać.

 

 

Korpus 

Kształt oraz rozmiary danego modelu gitary elektrycznej odpowiada za jej brzmienie. Dla przykładu, korpusy z cienkimi ściankami nadają dłuższe brzmienie wskazanego dźwięku – sustain, czego przeciwieństwem są  instrumenty z grubymi ściankami. Wśród podstawowych kształtów korpusu wyróżniamy:

Full hollow body – charakteryzuje się licznymi otworami rezonansowymi. Jego dźwięk określany jest mianem „brzmienia okrągłego”, które znalazło swoje zastosowanie przede wszystkim w muzyce jazzowej lat 50-tych.

Semi hollow – posiada otwory rezonansowe, które odpowiadają za inne odbicie dźwięku niż w przypadku gitar typu solid body. Drewniane komory łączą styl brzmienia modeli full hollow body z solid body.

Solid body – to najbardziej uniwersalny kształt gitary, który z powodu braku jakichkolwiek otworów rezonansowych, nadaje się do każdego gatunku muzycznego. Dźwięk tutaj odbija się od drewna.

 

Wykonanie korpusu

Podstawowym materiałem, wykorzystywanym w budowie gitary elektrycznej jest drewno. W zależności od jego rodzaju, instrument będzie delikatnie różnił się brzmieniem. Aby wybrać odpowiedni model, musisz poznać rodzaje drewna i to, jakie brzmienie pozwala uzyskać. Do najbardziej popularnych gatunków drewna wykorzystywanych przy produkcji gitar elektrycznych zaliczamy:

Agathis – nadaje lekkie brzmienie,

Jesion – charakteryzuje się mocnym, głębokim brzmieniem niskich oraz średnich dźwięków,

Klon – odpowiada za wysokie i mocne brzmienie,

Lipa – skupia się na środkowym paśmie,

Mahoń – charakteryzuje się naciskiem na dolne i środkowe pasmo; ma bardzo mocno głębokie brzmienie, do którego neutralizacji dodaje się topy wykonane z klonu,

Olcha – najbardziej popularne drewno, które odpowiada za równomierne brzmienie tonów niskich, średnich oraz wysokich,

Topola – akcentuje tony niskie.

 

Mostek 

Mostkiem gitary elektrycznej jest metalowa część łącząca korpus instrumentu ze strunami. Odpowiada on za przesyłanie drgań, co powoduje wydobycie dźwięku. Przed zakupem instrumentu, warto sprawdzić rodzaj zainstalowanego mostka. Wśród nich wyróżniamy:

Stały, czyli inaczej Fixed – odpowiada za najdłuższy sustain – długość wybrzmiewania dźwięku. Najczęściej spotykany jest w gitarach elektrycznych typu semi hollow oraz hollow body.

Ruchomy dwustronny, inaczej Floyd Rose – charakteryzuje się skomplikowaną regulacją. Odpowiada za zmianę wajchy dźwięków przez ich podwyższanie i obniżanie się. Pozwala on również na grę w stylu dive bomb, co jest niczym innym, jak wprowadzeniem strun w wibracje, których następstwem jest powstanie charakterystycznego, metalicznego dźwięku.

Ruchomy jednostronny, inaczej Vintage Tremolo – odpowiada wyłącznie za obniżanie się wajchy dźwięków.

 

 

Długość menzury 

Jest to element określający odległość między mostkiem a siodełkiem strun. To właśnie na jej podstawie ustala się położenie progów. Im dłuższa menzura, tym progi są bardziej rozłożone, utrudniając grę, natomiast struny będą bardziej sprężyste. Najbardziej popularne modele to te z menzurą o długości 648 mm.

 

Podstrunnica

Jest to drewniana listwa, montowana na górnej stronie gryfu gitary, tym samym połączona z korpusem instrumentu. To właśnie do niej przyczepione są metalowe sztabki wyznaczające progi. Najczęściej ich liczba wynosi: 21, 22 lub 24. Należy pamiętać, że im większa liczba progów, tym większe możliwości brzmieniowe instrumentu. Przed zakupem takiego sprzętu, warto więc zwrócić uwagę na krzywiznę podstrunnicy. Najbardziej popularne są modele o kącie nachylenia równym 16 stopni. Można jednak spotkać i te, posiadające inne wartości. Urządzenie z podstrunnicą o kącie nachylenia wyższym niż 16 stopni nazywany jest gitarą wyścigową.

 

Przetworniki  – jaki wybrać?

Przetwornikiem gitarowym nazywamy element, który odpowiada za konwertowanie wibracji strunowych do sygnałów elektrycznych. Dalej poddawane są one kolejnej obróbce i wzmocnieniu, co pozwala nam uzyskać charakterystyczny dla tego instrumentu dźwięk. Przed zakupem takiego sprzętu, warto jest więc zwrócić uwagę na rodzaj przetworników i ich liczbę. Występują one w dwóch wariantach:

Humbucker (H) – uważane są za uniwersalne. Charakteryzują się jednak tym, że można na nich osiągnąć mocne i głębokie brzmienie. Gitara typu HH, HSS, HSH, HS świetnie sprawdzi się w przypadku muzyki metalowej, jak i tej bardziej spokojnej.

Single (S) – odpowiadają za powstanie stałego, dość cichego dźwięku, który w przypadku grania na lekkim lub średnim kanale nie będzie zauważalny. W przypadku ciężkiego kanału, dźwięk ten może stać się nieprzyjemny i wpłynąć na jakość naszej gry. Dlatego też gitary z przetwornikami typu SSS lub SS nie nadają się do muzyki metalowej czy hard rockowej. Co innego w przypadku modeli HSH, HS lub HSS, gdyż już jeden przetwornik humbucker neutralizuje dźwięk i pozwoli na grę o czystym kanale.

 

Oprócz podstawowego podziału, ze względu na rodzaj przetworników wyróżniamy:

Aktywne – do wydobycia jakiegokolwiek dźwięku potrzebują zasilania, co najmniej 9 V. Niezależnie od mocy, dźwięk nie ulega zmianie, a jedynie stanie się bardziej czysty, pozbawiony ewentualnych szumów. Tego typu przetworniki popularne są w muzyce ciężkiej.

Pasywne – wraz ze wzrostem mocy zmieniają nieco dźwięk. Sprawdza się dobrze w muzyce spokojniejszej, jak również jazzie i bluesie.

 

 

Dodatkowy sprzęt

Przed dokonaniem zakupu gitary elektrycznej, należy pamiętać, że chcąc w pełni cieszyć się z gry na takim instrumencie potrzebujemy dodatkowego urządzenia.

Wzmacniacz – jest to sprzęt elektroniczny, który wzmacnia brzmienie instrumentu za pomocą energii, którą pobiera ze źródła zasilania, w tym przypadku prądu.

Stojak na gitarę – jest to plastikowa lub metalowa konstrukcja, która pozwoli nam na zabezpieczenie instrumentu przed upadkiem.

Pokrowiec – jest to materiałowy plecak lub plastikowy kufer, który ułatwi nam transport instrumentu, zabezpieczając go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W trakcie zakupu gitary elektrycznej należy kierować się własnymi oczekiwaniami. W zależności od poziomu umiejętności oraz rodzaju muzyki, jaką chcielibyśmy grać. Należy również pamiętać, że oprócz samej gitary elektrycznej, musimy dokupić kilka innych urządzeń, które pozwolą nam w pełni cieszyć się z instrumentu.

 

Gitary elektryczne w dobrych cenach

Cena gitar elektrycznych zależy od rodzaju danego instrumentu oraz jakości wykonania. Najtańsze modele kupimy już za około 450 zł. Tego typu sprzęt często posiada w zestawie stojak, wzmacniacz oraz pokrowiec, jednak są one bardzo kiepskiej jakości. Za dobrą gitarę elektryczną powinniśmy zapłacić około 1000 złotych. Należy jednak pamiętać, że cena zależy także od producenta. Za najbardziej luksusowe modele trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Więcej zapłacimy też za modele promowane przez znanych gitarzystów.

 

 

5 najlepszych gitar elektrycznych. Opinie w 2019 roku

 

Każdy gitarzysta wie, jak ważny jest dobry sprzęt muzyczny. Jeśli interesuje Cię gra na gitarze elektrycznej, dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy ten oto ranking z myślą o wszystkich osobach szukających dobrego sprzętu, który dodatkowo pięknie się prezentuje. Zawarliśmy w nim najlepsze modele dostępne na polskim rynku, z różnych półek cenowych.

 

1. Yamaha Pacifica 112 V OVS gitara elektryczna

 

Yamaha Pacifica 112V OVS to kultowa gitara, która zyskała uznanie na całym świecie. Jest to propozycja od znanego producenta sprzętu muzycznego. Yamaha od wielu już lat oferuje produkty najwyższej jakość.

Gitara ta zapewni nam doskonałe brzmienie, a poza tym wyróżnia się bardzo dobrą jakością wykonania, zapewniając nam tym samym wysoki komfort gry. Jest to uniwersalny sprzęt, dopasowujący się do rozmaitych stylów muzycznych, w tym: blues, reggae, indie, rock, funk i muzyka alternatywna.

Uniwersalny układ przetworników zapewnia nam uzyskanie znakomitych, czystych barw, lekko lub mocno przesterowanych – w zależności od naszych preferencji.

Ta najlepsza gitara elektryczna przeznaczona jest dla osób prawo i leworęcznych. Jej korpus został wykonany z olchy, a gryf z klonu. Model ma 22 progi, jednostronny mostek i 6 mocnych strun. Wyróżnia się też piękną, brązową kolorystyką.

To właśnie design i piękne kolory zyskały największe uznanie wśród użytkowników tego sprzętu. Wysoce ocenili również jakość wykonania gitary – jej korpus, struny i inne elementy. Duże uznanie zyskało także brzmienie, jakie pozwala uzyskać.

Gitara elektryczna Yamaha Pacifica 112V OVS dostępna jest w kilku kolorach m.in. brązowym, niebieskim i czarnym. Instrument ma 22 progi. Menzura to 25,5 cali.

 

Zalety 

Przystawka: Z uwagi na to, że przystawka przy mostku jest montowana do korpusu możemy mieć pewność, że dynamika brzmienia będzie bardzo dobra.

Przetworniki: Układ przetworników jest uniwersalny, dzięki czemu użytkownik może uzyskać czyste dźwięki, jak i wydobyć bardziej oryginalne brzmienie. W rezultacie gitara umożliwia granie różnego rodzaju utworów.

Budowa: Odpowiednio wyprofilowany korpus poprawia komfort gry. Produkt dopasowuje się do kształtu dłoni, co wpływa na precyzję, a tym samym jakość brzmienia.

Wykonanie: Do produkcji instrumentu wykorzystano m.in. olchę. Materiał ten jest wytrzymały, więc na jego powierzchni nie widać zarysowań. W rezultacie gitara ładnie się prezentuje i długo wygląda, jak nowa.

Strojenie: Wiele osób podkreśla, że strojenie gitary jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Warto podkreślić również, że klucze są solidnie wykonane, dzięki czemu produkt nie rozstraja się zbyt szybko.

 

Wady

Przeznaczenie: W opiniach konsumentów pojawia się informacja, że produkt jest idealny dla początkujących, dlatego prawdopodobnie nie spełni oczekiwań doświadczonych muzyków.

 

 

 

 

2. Gitara elektryczna Epiphone Les Paul Special II EB

 

Nasza druga propozycja to Epiphone Les Paul Special II EB – model z serii, która od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem pasjonatów gry na gitarze. Jest to związane z atrakcyjną ceną tego modelu.

Sygnowany jest przez mistrza Les Paula i wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Gryf gitary został wykonany z mahoniu, a podstrunnica jest palisandrowa. Gdy dodamy do tego piękne wykończenie i dobre przetworniki uzyskujemy atrakcyjne urządzenie w stylu vintage.

Poza tym wyróżnia je doskonałe brzmienie. Ta dobra i tania gitara elektryczna polecana jest przede wszystkim młodym gitarzystom, gdyż jej wykonanie pozwala rozwijać swoją technikię gry i zdobywać doświadczenie. Urządzenie ma 2 przetworniki typu humbucker.

Ze względu na wygląd oraz parametry jest wysoce cenione przez gitarzystów, również tych bardzo doświadczony. Poza tym sama konstrukcja i jej kolorystyka sprawiają, że model ten jest wysoce odporny na uszkodzenia i może też stanowić piękną dekorację wnętrz, zwłaszcza pokoju gitarzysty.

Epiphone Les Paul Special II EB to gitara elektryczna z 22 progami. Menzura wynosi 24 i 3/4 cali. Produkt wykonano m.in. z mahoniu i lipy.

 

Zalety 

Zastosowanie: Osoby, które miały okazję przetestować instrument zaznaczają, że przy użyciu tej gitary można osiągnąć różnorodne brzmienie. Produkt spełni więc oczekiwania każdego, bez względu na rodzaj granej muzyki.

Wykonanie: Produkt zrobiono z wytrzymałych tworzyw, dlatego możemy mieć pewność, że model nie zniszczy się zbyt szybko. Estetyczne wykonanie sprawia, że instrument ładnie się prezentuje.

Dla początkujących: Gitara została tak skonstruowana, aby spełniać oczekiwania także osób początkujących. Z uwagi na dobrze przemyślaną konstrukcję jest wygodna, dzięki czemu umożliwia łatwą naukę.

Regulacja: Na obudowie modelu znajduje się potencjometr głośności i tonu, a także 3-pozycyjny przełącznik. Przyciski są dobrze wykonane i odpowiednio duże, dlatego wybranie preferowanych ustawień nie stanowi problemu.

 

Wady

Tylko dla praworęcznych: Konsumenci zwracają uwagę na to, że prezentowany model dostępny jest jedynie w wersji dla osób praworęcznych.

 

 

 

 

3. Fender Squier Bullet Stratocaster Tremolo RW Brown Sunburst

 

Fender Squier Bullet Stratocaster Termolo to gitara elektryczna od firmy Squier, która produkuje gitary na licencji znanej firmy Fender. Squier Bullet ma klasyczny układ przetworników S/S/S. Jej brzmienie jest przejrzyste i klarowne. Dlatego instrument ten idealnie nadaje się dla muzyków grających bluesa, country, rocka, punk-rocka i muzykę alternatywną.

Stanowi więc funkcjonalną propozycję dla niezdecydowany, ale jest to również niezastąpiony sprzęt dla początkujących gitarzystów, którzy szukają swojego kierunku muzycznego. Poza tym gitara ma bardzo wygodny gryf, a jednocześnie jest stosunkowo tania.

Niska cena oraz ciekawy design, a także wysoka jakość wykonania to najczęściej wymieniane zalety tego modelu. Jest przeznaczony zarówno dla osób prawo, jak i leworęcznych. Korpus gitary został wykonany z lipy, a gryf z klonu. Całość jest bardzo solidna i atrakcyjna.

To również zasługa kolorystyki – mamy tutaj piękny, podpalany brąz oraz wykończenia na wysoki połysk. Gitara ma 21 progów i 6 strun – wszystko najwyższej jakości, aby sprostać potrzebom początkujących, niedoświadczonych jeszcze gitarzystów.

Fender Squier Bullet BSB to dobra gitara elektryczna do 500 zł. Produkt dostępny jest w kolorze brązowym i niebieskim. Instrument ma 21 progów i menzurę 25,5 cali.

 

Zalety 

Gryf: Wykonany z drewna gryf jest wygodny, dzięki czemu prezentowany model z pewnością spodoba się osobom początkującym. Dobrze zrobiony gryf ułatwia naukę, dzięki czemu rozpoczynający swoją przygodę z gitarą muzyk może szybciej się rozwijać.

Brzmienie: Czytając recenzje konsumentów można natrafić na wiele komentarzy, w których Internauci podkreślają bardzo dobre, niczym niezakłócone brzmienie instrumentu.

Dla każdego: Model jest dostępny w wersji dla osób prawo i leworęcznych. Wiele osób zaznacza więc, że gitara Fender Squier Bullet BSB jest uniwersalna.

 

Wady

Struny: W umieszczanych w Internecie komentarzach można przeczytać, że dołączone do zestawu struny nie są najlepszej jakości. Dlatego też, jeśli zależy nam na większym komforcie gry, warto wymienić struny.

 

 

 

 

4. Ibanez JEM-JR WH gitara elektryczna

 

Ibanez JEM-JR White to gitara elektryczna sygnowana imieniem Steve Vaia, amerykańskiego wirtuoza gitary. Jest to model, który spełni oczekiwania każdego gitarzysty również tego ze sporym doświadczeniem  gry na innych sprzętach. Produkt został wykonany z największą dbałością o szczegóły.

Zapewni nam świetne brzmienie. Korpus gitary ma kształt Monkey Grip. Gryf został wykonany z klonu o kształcie Wizard III. Model ma 24 progi. Korpus wykonano z lipy, a następnie pomalowano na piękną biel. Produkt ten ma 2 przetworniki Quantum Humbucker Ibanez JEM JR.

Jak podkreślają konsumenci, którzy zdecydowali się na Ibanez Jem-JR, ma bardzo wygodny gryf i wydajne tremolo. Nie znajdziemy w nim także żadnych luzów, a zastosowane przetworniki świetnie się spisują. Poza tym, jak na gitarę elektryczną, dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

Nie można też pominąć kwestii wyglądu tego sprzętu. Jego design oraz sama kolorystyka przyciąga uwagę, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu.

Ibanez Jem-JR to gitara elektryczna w kolorze białym. Instrument ma 24 progi i menzurę 25,5 cali. Do produkcji instrumentu wykorzystano m.in. klon i mahoń.

 

Zalety 

Wygoda: Odpowiednio wyprofilowany kształt i stosunkowo niewielka waga sprawiają, że na gitarze gra się komfortowo.

Jakość: Opinie konsumentów wskazują, że instrument gwarantuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Dlatego też model z pewnością spodoba się muzykom szukającym produktu o niepowtarzalnym brzmieniu.

Design: Zdobienia na gryfie sprawiają, że instrument wyróżnia się na tle innych, dostępnych na rynku modeli. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które grają koncerty.

 

Wady

Zarysowania: Pewna grupa Internautów zauważyła, że na powierzchni modelu po pewnym czasie pojawiają się niewielkie zarysowania.

Strojenie: Niektóre osoby twierdzą, że strojenie gitary jest nieco skomplikowane, dlatego czynność ta może okazać się trudna dla osób początkujących.

 

 

 

 

5. Gitara Cort KX5 BKM

 

Jeśli szukasz gitary elektrycznej w przystępnej cenie, jesteśmy przekonani, że model Cort KX5 BKM Cię zainteresuje. Instrument ma 24 progi, a menzura wynosi 25,5 cali. Gryf wykonano z palisandru, a szyjkę z klonu. Użyte do produkcji materiały cechuje duża wytrzymałość.  

Prezentowana gitara będzie odpowiednia szczególnie dla osób początkujących. Odpowiednio przemyślana budowa modelu sprawia, że gra jest przyjemna, dzięki czemu nauka nowych dźwięków przebiega sprawnie. Opinie Internautów wskazują jednak, że instrument spełni także oczekiwania bardziej zaaawansowanych muzyków. Użytkownik ma możliwość rozłączania cewek, co pozwala uzyskać różnorodne dźwięki. W efekcie produkt będzie odpowiedni do grania zarówno bluesa, jak i rocka.

Konsumentom do gustu przypadł atrakcyjny design instrumentu. Model ma czarne, połyskujące wykończenie, a na powierzchni gitary nie widać zarysowań. Dołączone do zestawu struny są wytrzymałe i miękkie, dlatego gra okazuje się przyjemna. Jest to niezwykle istotne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z muzyką.

Gitara elektryczna Cort KX5 BKM ma 24 progi, a menzura to 25,5 cali. Model wykonano m.in. z lipy i klonu. Instrument ma czarne, połyskujące wykończenie.

 

Zalety 

Wykonanie: Klasyczny design sprawia, że gitara przypadnie do gustu każdemu. Do jej produkcji wykorzystano solidnie materiały odznaczające się dużą wytrzymałością. W efekcie nie trzeba się obawiać, że instrument szybko straci swój atrakcyjny wygląd.

Strojenie: Internauci pozytywnie wypowiadają się na temat strojenia produktu. Ich zdaniem czynność ta jest łatwa, więc poradzi sobie z nią każdy.

 

Wady

Brzęczy: Część użytkowników zauważyło, że gitara czasami wydaje nieprzyjemny dźwięk przypominający brzęczenie, szczególnie na niskich progach.

Gniazdo: W recenzjach konsumentów można przeczytać, że gniazdo jack nie jest dobrze wykonane – stosunkowo szybko się obluzowuje.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Gibson Les Paul 50S Tribute

 

Nasz ranking gitara elektrycznych zamyka Les Paul ’50s Tribute 2019. Ma tradycyjny, mahoniowy korpus i gryf oraz klonowy top o satynowym wykończeniu. Natomiast piękna zieleń na kluczach manualnych sprawia, że gitara nabiera klasycznego wyglądu.

Trzeba też zauważyć, że był to bardzo popularny w latach 50 design. Takie modele wybierali najbardziej znani gitarzyści, wirtuozi gry na tym instrumencie. Dlatego nie dziwi fakt, że przykuwa uwagę na półkach sklepowych. Gitara ta wyróżnia się niezwykle dobrym brzmieniem.

Oczywiście jest to jeden z najdroższych modeli w naszym zestawieniu, ale niewątpliwie warty swojej ceny. Jest odpowiedni do różnych stylów muzycznych: bluesa, alternatywy, rocka, reagge, indie. W zestawie znajduje się oryginalny futerał Gigbag z zabezpieczeniami. Opinie o gitarach elektrycznych tego producenta są bardzo pozytywne.

Polecane są przez profesjonalnych graczy oraz amatorów gry na gitarze. Model ten uważany jest za bardzo atrakcyjny, ale również bardzo trwały – ta gitara będzie nam towarzyszyć przez długie lata.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Gitara basowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z grą na gitarze basowej albo szukasz sprzętu dla doświadczonych muzyków, przygotowany przez nas artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Wspomniany ranking powstał na podstawie opinii użytkowników, którzy mieli okazję przetestować poszczególne modele. Spośród wielu dostępnych na rynku instrumentów wybraliśmy te, które są najchętniej wybierane przez konsumentów. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się gitara basowa Ibanez SRFF805-BKS. Jest to produkt wyróżniający się oryginalnym wyglądem, dlatego też ładnie prezentuje się na scenie i przyciąga uwagę wielu osób. Produkt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów, co daje pewność, że instrument nie zniszczy się zbyt szybko. Model ma dobrze przemyślaną budowę – instrument jest odpowiednio wyważony, co stanowi gwarancję komfortu w trakcie gry. Jeśli jednak ten sprzęt nie przypadł Ci do gustu, poznaj opisy pozostałych modeli. Fender Squier Affinity J-Bass to gitara basowa, która znalazła się na drugim miejscu w rankingu. Instrument można kupić w przystępnej cenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką gitarę basową kupić ?

 

Gitara basowa to instrument, który powinien znaleźć się w każdym zespole muzycznym. Wbrew pozorom, jest on bardzo ważny, ponieważ bez niego współczesna muzyka nie brzmiałaby tak dobrze – a często nawet i wcale. Decyzja, co do wyboru odpowiedniego modelu musi być dobrze przemyślana. Stworzyliśmy ten poradnik by podpowiedzieć Ci, jaką gitarę basową wybrać, by nie żałować swojego zakupu.

 

 

Rozmiar gitary

Przy zakupie instrumentów, takich jak gitary pierwszym elementem, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest ich rozmiar. Większość obecnie dostępnych na rynku modeli tworzona jest na podstawie legendarnego Fendera „Jazz Bass” i ma menzurę o długości 34 cali (to inaczej tzw. czynna długość strun). Dla większości muzyków taka wielkość gitary będzie odpowiednia.

Jeśli jednak mamy dość małe dłonie lub instrument kupujemy dla dziecka, poszukajmy nieco mniejszego modelu, np. z menzurą o długości 30 cali. Zazwyczaj takie gitary są nieco uboższe, biorąc pod uwagę choćby pasmo, ale będziemy mieć pewność, że gra na nich nie będzie sprawiać kłopotów ani zniechęcać do dalszych ćwiczeń.

 

Materiał wykonania

Materiał wykonania gitary basowej jest niezwykle istotny, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy jakość dźwięku. Większość tych instrumentów wciąż jest wykonywana z drewna, zazwyczaj stanowią one mieszankę kilku jego rodzajów. Ma to wpływać na zbalansowanie brzmienia. Musimy pamiętać o tym, że miękkie drewno, takie jak bagienny jesion, daje dźwięki subtelne, ale jednocześnie „ciemne”. Z kolei drewno twarde, np. heban czy klon, pozwala na uzyskanie jasnych brzmień z wyraźnie podkreślonym akcentem.

Większość muzyków uważa, że najlepsza gitara basowa nie powinna mieć niedoskonałości w strukturze słojów drewna. Mogą one tworzyć tzw. martwe punkty, przez które dźwięk będzie przykładowo wybrzmiewać krócej niż powinien.

Obecnie w sklepach możemy też spotkać modele, których gryf i korpus zostały wykonane z materiałów drewnopochodnych (m.in. sklejki) lub tworzyw sztucznych. Przed zakupem należałoby więc sprawdzić modele wykonane z różnych materiałów i porównać dźwięki, jakie wydają – to może ułatwić nam podjęcie decyzji.

 

Liczba strun

Gitary basowe mogą mieć 4, 5, 6, a niekiedy nawet 12 strun. Dziś najpopularniejsze wydają się być modele pięciostrunowe, mające na dole dodatkową strunę H. Instrumenty z większą ilością strun docenią przede wszystkim osoby bardziej zaawansowane, ponieważ z ich pomocą będą one mogły grać znacznie niżej niż w przypadku basu czterostrunowego.

Niemniej dla osób początkujących wystarczający będzie bas z czterema strunami. Pozwala on na uzyskanie dobrego brzmienia i umożliwia nauczenie się podstaw.

 

 

Gryf

Panuje przekonanie, że gryf gitary basowej powinien być lekko łyżeczkowaty, co można łatwo samodzielnie sprawdzić. Wystarczy przycisnąć pierwszą strunę na pierwszym i ostatnim progu. Jeśli gryf rzeczywiście będzie łyżeczkowaty, na 12 progu pomiędzy nim a struną będzie ok. 1 mm prześwitu.

Ta cecha nie jest jednak niezbędna. Gryf powinien przede wszystkim posiadać regulacyjny pręt, dzięki któremu samodzielnie możemy ustawić krzywiznę tego elementu. Warto popatrzeć na gryf od góry by sprawdzić, czy wszystkie struny biegną równolegle do krawędzi na całej jego długości i czy są położone w równych od siebie odstępach.

 

Progi

Chcąc kupić basową gitarę upewnijmy się, że progi na gryfie są równo nabite i nie wystają poza podstrunnicę. Ich całkowita liczba powinna wynosić 24. Sięgając po konkretny model sprawdźmy też koniecznie, czy progi nie są powycierane w miejscach, gdzie palce naciskają na struny. Jeśli zauważymy takie ślady będzie to oznaczało, że ktoś używał wybranej przez nas gitary bardzo długo lub zbyt intensywnie, przez co nie tylko jej kondycja, ale również brzmienie może pozostawiać wiele do życzenia.

 

Mostek

Mostek to element, od którego w dużej mierze uzależniona jest długość wybrzmiewania instrumentu. W dobrych modelach powinien on umożliwiać regulowanie każdej struny z osobna – mowa tu o ich wysokości oraz menzurze.

Sprawdzajmy też, w jaki sposób struny są zakładane na mostku. W niektórych gitarach są one przewlekane, w innych wkłada się je z tyłu korpusu, w efekcie przechodzą one przez całą grubość deski. To może odgrywać istotną rolę w momencie, gdy przyjdzie nam wymienić zerwaną strunę lub ją nastroić. Dla każdego muzyka wygodniejsza będzie inna opcja.

 

Elektronika – jaka gitara basowa jest najlepsza

Przy zakupie dobrej gitary basowej musimy sprawdzać nie tylko stan jej konkretnych elementów czy materiał wykonania, ale również rodzaj układu elektrycznego. Współczesne modele zazwyczaj są wyposażone w układ pasywny lub aktywny przetworników. W pierwszym przypadku instrument będzie miał niższą cenę, potencjometr głośności oraz prostą kontrolę barwy wydawanych dźwięków.

Z kolei modele z układem aktywnym najczęściej są nieco droższe i wymagają odpowiedniego zasilania (w większości przypadków będzie to bateria 9 V umieszczona w tylnej części korpusu). Mogą one być ciekawym rozwiązaniem, gdy zakupiony przez nas wzmacniacz gitarowy nie pozwala nam na zbyt zaawansowaną korekcję barwy. Układ aktywny często pozwala na kontrolowanie pasma aż w trzech zakresach, czyli niskim, średnim i wysokim.

 

 

Wygoda

W trakcie poszukiwań instrumentu idealnego nie możemy zapominać o własnej wygodzie. Gra na nim ma sprawiać nam przede wszystkim przyjemność i rozwijać pasję do muzyki. Dlatego jeśli w oko wpadnie nam konkretny model sprawdźmy przede wszystkim, czy mamy łatwy dostęp do wszystkich progów. Nawet, jeśli wybrana przez nas gitara będzie pięknie wyglądała, nie będziemy chcieli na niej grać w przypadku, gdy nie będziemy mogli np. dosięgnąć do ostatniego progu najgrubszej struny. Będzie to ograniczało nasze możliwości, a ostatecznie może sprawić, że szybko zrezygnujemy z dalszej nauki gry.

Ponadto gitara nie powinna być dla nas zbyt ciężka. Upewnijmy się, że ma ona też dobrej jakości system zaczepów na paski (dzięki czemu możemy swobodnie grać również na stojąco) oraz gniazdo na kabel umieszczone we właściwym miejscu na korpusie. W ten sposób podczas gry unikniemy ryzyka splątania kabli podłączonych do wzmacniacza, czy potknięcia się o nie. Dla wielu istotny jest także design gitary. Choć to, jak ona wygląda, powinno być sprawą drugorzędną, to musi być cechą braną pod uwagę.

 

Gitary basowe w dobrych cenach

Ceny gitar basowych zaczynają się już od ok. 500 zł. Często będą to modele bardzo proste i podstawowe, z czterema lub pięcioma strunami. Za model bardziej zaawansowany i wyprodukowany przez renomowaną firmę musimy zapłacić znacznie więcej, często powyżej 2-3 tysięcy. Na rynku możemy natrafić również na gitary kosztujące ponad 10 tysięcy złotych. Są one jednak przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych muzyków grających w zespołach, dla których liczy się określona jakość dźwięku oraz wyjątkowa solidność wykonania.

 

 

5 najlepszych gitar basowych. Opinie w 2019 roku

 

Dobre brzmienie, solidna konstrukcja i atrakcyjny design – to bardzo ważne aspekty przy wyborze gitary basowej. Dobry instrument powinien być też wytrzymały i odpowiedni do grania różnych styli muzycznych. Aby ułatwić Ci wybór przedstawiamy ranking najlepszych gitar basowych dostępnych na polskim rynku. Spośród wielu instrumentów wybraliśmy 5 najlepszych modeli w różnej stylistyce i z różnych półek cenowych.

 

1. Ibanez SRFF805 BKS gitara basowa

 

Wiele osób poleca gitarę basową Ibanez SRFF805-BKS, dlatego też nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Model wyróżnia atrakcyjny design – odcienie szarości ładnie komponują się z drewnianym gryfem. Sprzęt zrobiono z dobrych gatunkowo tworzyw. Do produkcji korpusu wykorzystano jesion, a gryf wykonano z klonu.

Ibanez SRFF805-BKS to model 5-strunowy. Gitara ma 24 progi. Promień podstrunnicy jest równy 12 cali. Prezentowany instrument ma tzw. multiskalę, czyli inaczej wachlarzowe ułożenie progów. W związku z tym strojenie gitary jest proste, nawet dla osób początkujących. Odpowiednie umiejscowienie progów wpływa także na komfort gry.

Wiele osób zaznacza, że gitara basowa Ibanez SRFF805-BKS bardzo ładnie brzmi. W rezultacie prezentowany model to propozycja nie tylko dla początkujących, ale także zaawansowanych basistów. Konsumenci, jako jedne z najważniejszych zalet produktu wskazują solidne wykonanie i łatwe strojenie. Atutem okazuje się także atrakcyjny design.

Ibanez SRFF805-BKS to gitara basowa z 24 progami. Promień podstrunnicy wynosi 12 cali. Model wykonano m.in. z palisandru i jesionu.

 

Zalety

Jakość brzmienia: Wiele osób zapewnia, że jakość brzmienia prezentowanej gitary basowej jest bardzo dobra. W związku z tym instrument spełni także oczekiwania doświadczonych muzyków, którzy grają koncerty.  

Budowa: Komfort gry gwarantuje odpowiednie wyprofilowanie produktu. Zarówno gryf, jak i korpus mają dobrze przemyślaną budowę, dzięki czemu utrzymanie instrumentu w dłoniach jest proste, a podczas gry nasze dłonie nie męczą się zbyt szybko.

Wykonanie: Do produkcji modelu wykorzystano mi.n. palisander i jesion. Oba materiały wykazują dużą odporność na uszkodzenia. To daje pewność, że instrument będzie nam służył przez długi czas, a do tego na długo zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Strojenie: Muzycy wskazują, że strojenie gitary nie jest trudne. Konsumenci zwracają również uwagę na to, że nie trzeba zbyt często stroić instrumentu (mogłoby być to kłopotliwe szczególnie dla osób początkujących).

Design: Sporym uznaniem cieszy się także atrakcyjny design modelu. Internauci zapewniają, że gitara ładnie prezentuje się na scenie i przyciąga wzrok słuchaczy.

 

Wady

Struny: W pojedynczych opiniach pojawia się informacja, że dołączone do zestawu struny nie są najlepszej jakości.

 

 

 

 

2. Fender Squier Affinity J BASS BSB

 

Fender Squier Affinity J-Bass to nasza druga propozycja. Jest to model znanej marki Squeir cieszącej się dużym uznaniem na rynku muzycznym. Jest to odpowiednik słynnego Jazz Bassu. Jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. Duża dynamika oraz głębia brzmienia to najczęściej wymieniane zalety tego modelu.

Cieszy się on dużą popularnością nie tylko wśród początkujących basistów, ale również tych ze sporym doświadczeniem. Jest to instrument bardzo wszechstronny, który pozwala gitarzyście swobodnie przechodzić między różnymi stylami muzycznymi. Szukasz dobrego Groove’a?

Jeśli tak, Fender Squier Affinity J-Bass  spełni Twoje oczekiwania. Jest to gitara dla osób lewo- i praworęcznych. Jej korpus wykonano z olchy, a gryf z klonu, natomiast podstrunnicę z palisandru. Posiada ona 20 progów, 4 struny i menzurę 34″.

Konsumenci docenili design produktu i piękny, podpalany kolor brązowy oraz solidne wykonanie. Trzeba przyznać, że producent zadbał o najdrobniejsze szczegóły.

Fender Squier Affinity J-Bass to bardzo dobra gitara basowa do 1000 zł. Instrument ma 20 progów, a promień podstrunnicy wynosi 9,5 cali. Model wykonano m.in. z olchy i klonu.

 

Zalety

Brzmienie: Opinie muzyków potwierdzają, że gitara basowa Fender Squier Affinity J-Bass gwarantuje zaskakująco dobre brzmienie. W rezultacie jest ceniona przez wiele osób.

Jakość: Korpus wykonano z olchy, a gryf z klonu. Materiały wykazują odporność na uszkodzenia. W związku z tym nie musimy się obawiać o to, że jeśli produkt przypadkowo wypadnie nam z dłoni i konieczny będzie zakup nowego modelu.

Klucze: Umożliwiające strojenie gitary klucze są wykonane z mocnego tworzywa, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tych niewielkich elementów. Dodatkowo konsumenci twierdzą, że klucze płynnie działają, więc strojenie instrumentu nie zajmuje dużo czasu.

Design: Produkt ma klasyczny design, dlatego podoba się wielu konsumentom. Warto dodać, że w ofercie producenta znajdziemy 2 wersje kolorystyczne gitary: brązową i czarną.

 

Wady

Korpus: Nieliczne osoby zauważyły, że na białej części korpusu pojawiają się nie tylko zabrudzenia, ale też drobne zarysowania.

 

 

 

 

3. Yamaha TRBX-304 BL gitara basowa

 

Yamaha TRBX304 BL to gitara basowa, która zdobyła wiele pozytywnych ocen konsumentów. Osoby, które miały okazję użytkować sprzęt zapewniają, że jest on dobrze wykonany. Czarny korpus z litego mahoniu wykazuje dużą odporność na zarysowania, a gryf zrobiony z klonu jest dobrze wyważony. W związku z tym możemy być pewni, że sprzęt spełni nasze oczekiwania.

Prezentowana gitara ma 24 progi, a promień podstrunnicy wynosi 10 cali. Instrument ma masywny mostek gwarantujący nie tylko niepowtarzalne brzmienie, ale także dużą wytrzymałość. Na uwagę zasługuje także wykonanie wyjścia jack – jest ono odpowiednio zabezpieczone, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia.

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości gitarę basową, model Yamaha TRBX304 BL jest dla Ciebie odpowiedni. Sprzęt jest pozytywnie oceniany przez Internautów, co dowodzi, że produkt odznacza się solidnym wykonaniem i niepowtarzalnym brzmieniem. Zdaniem konsumentów, dołączone do zestawu struny są wytrzymałe i odpowiednio miękkie.

Gitara basowa Yamaha TRBX304 BL ma 24 progi.  Promień podstrunnicy jest równy 10 cali. Model wykonano m.in. z palisandru, klonu i mahoniu.

 

Zalety

Wyjście jack: Na gitarze znajdziemy solidnie wykonane wyjście jack. Możemy mieć pewność, że element ten nie uszkodzi się w trakcie użytkowania.

Korektor brzmienia: Instrument został wyposażony w korektor brzmienia umożliwiający prostą regulację dźwięku. W efekcie możemy łatwo poprawić jakość granej muzyki, bez konieczności obróbki dźwięku w specjalnym programie komputerowym.

Waga: Konsumenci zapewniają, że model nie waży zbyt dużo. Dlatego też nie trzeba się obawiać, że dłonie szybko się zmęczą, co spowoduje konieczność przerwania grania i zrobienia przerwy.

 

Wady

Strojenie: Pewna grupa Internautów zaznacza, że strojenie gitary jest nieco kłopotliwe m.in. dlatego, że pojawia się trudność z odkręceniem kluczy.

 

 

 

 

4. Cort Action Bass V WS gitara basowa

 

Cort Action Bass V WS to niezawodna gitara basowa z serii, która odznacza się unikalnym charakterem, a jednocześnie jest solidna i ma świetne brzmienie. Zastosowano tutaj najwyższej jakości osprzęt oraz materiały. Model ten ma też odlewane klucze, które zapewniają stabilność stroju. Jest to instrument dla osób praworęcznych. Jego korpus jest wykonany z agathis, gryf z klonu, a podstrunnica jest palisandrowa.

Gryf jest przykręcany. Model ten ma menzurę 34″, 5 strun, 24 progi oraz przetworniki single-coil i single-coil (s/s). Wyróżnia go atrakcyjny, wiśniowy kolor i wykończenie na wysoki połysk. To właśnie design gitary zyskał szerokie uznanie wśród miłośników  mocnych basów.

Zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych w grze na gitarze. Przeznaczony jest do różnych styli muzycznych: blues, metal, alternatywny, rock, indie, czy funk. Przechodzenie między stylami jest płynne, co ma ogromne znaczenie dla muzyków grających w zespołach na różnych imprezach, gdzie gra się różnorodną muzykę – od rocka, przez disco po blues.

Opinie o gitarach basowych tej marki są bardzo pochlebne. Cenione są przez konsumentów za jakość wykonania, ale także atrakcyjną cenę.

Gitara basowa Cort Action Bass V WS ma 24 progi, a promień podstrunnicy jest równy 15 i 3/4 cali. Instrument zrobiono m.in. z agatisu i twardego klonu kanadyjskiego.  

 

Zalety

Klucze: W związku z tym, że klucze są solidnie wykonane nie ma obaw o ich uszkodzenie. Elementy te działają płynnie, co jest dużym ułatwieniem w trakcie strojenia gitary.

Budowa: Wielu konsumentów wypowiada się pochlebnie na temat budowy modelu. Zdaniem Internautów instrument jest dobrze wyważony i niewiele waży, dzięki czemu jego użytkowanie jest w pełni komfortowe.

Brzmienie: Cort Action Bass V WS gwarantuje dobrą jakość brzmienia. W rezultacie gitara jest polecana przez wielu muzyków.

 

Wady

Struny: Niektórzy twierdzą, że dołączone do kompletu struny nie są najlepszej jakości.

Zarysowania: Cześć osób zaznacza, że po pewnym czasie użytkowania na instrumencie pojawią się zarysowania.

 

 

 

 

5. Vintage V74MRJP gitara basowa fretless sunburst

 

Gitara basowa marki Vintage – model V74MRJP to nasza ostatnia propozycja. Jest to świetny instrument z wysokiej klasy osprzętem Wilkinsona, który gwarantuje doskonałą jakość i brzmienie. Klucze są niezawodne, a bardzo smukły gryf sprawia, że gra na tym instrumencie jest niezwykle przyjemna.

Na obudowie zastosowano wytarty do drewna lakier bez płytki, co nadaje tej pięknej gitarze unikalnego wdzięku. Model ten ma 4 struny. Przeznaczony jest dla osób praworęcznych. Korpus gitary został wykonany z topoli, podstrunnica jest palisandrowa, a gryf klonowy.

Jest to model bezprogowy z przykręcanym gryfem. Jego menzura to 34″. Instrument posiada przetworniki single-coil i single-coil (s/s). Jest idealny do bluesa, metalu, muzyki alternatywnej, rocka, indie, czy funka. Ceniony jest przez konsumentów za ciekawą stylistykę oraz kolorystykę. Poza tym, jak zauważają doświadczeni gitarzyści, ma naprawdę świetne brzmienie.

Vintage V74MRJP to bezprogowa gitara basowa. Model wykonano m.in. z klonu, palisandru i topoli. Instrument ma chromowany osprzęt.

 

Zalety

Brzmienie: Potwierdzeniem bardzo dobrej jakości brzmienia gitary są pozytywne opinie użytkowników, którzy mieli okazję przetestować sprzęt. Zdaniem konsumentów jest to model, który zachwyci niejednego muzyka.

Strojenie: Komentarze Internautów wskazują, że strojenie instrumentu jest łatwe – klucze płynnie działają.

 

Wady

Tylko dla zaawansowanych: Z uwagi na to, że jest to gitara bezprogowa wymaga większych umiejętności muzycznych. Dlatego też jest polecana dla doświadczonych muzyków i prawdopodobnie nie spełni oczekiwań osób początkujących.

Design: Część konsumentów uważa, że model ma charakterystyczny design, który nie każdemu przypadnie do gustu.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Yamaha RBX 375

 

Yamaha RBX 375 to gitara wyróżniająca się nowoczesnym, intrygującym wyglądem. Zapewnia wygodę w czasie gry i pozwala uzyskać świetne brzmienie. Jest to model z serii RBX, która cieszy się ogromnym powodzeniem na rynku, zarówno wśród początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych basistów.

Ma on ergonomiczną konstrukcję korpusu oraz delikatny “obcas” przykręcony do niego. Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonano gitarę to: korpus jest olchowy, szyjka klonowa, a podstrunnica palisandrowa. Mensura ma 864 mm, a promień gryfu 600 mm.

Instrument ma 24 progi i 5 strun. Posiada praktyczny regulator głośności, Pan-Pot i 2-zakresowy EQ. Ta najlepsza gitara basowa jest wysoce ceniona przez konsumentów. Przede wszystkim za bardzo dobry stosunek jakości produktu do jego ceny. Kolejna kwestia to atrakcyjny design – dokładne wykończenie najdrobniejszych elementów. Jednak dla gitarzystów najważniejsze jest dobre brzmienie.

Użytkownicy gitary potwierdzają, że pozwala uzyskać świetne brzmienie w różnych stylach muzycznych i dlatego uważana jest za jedną z lepszych na rynku.

 

 

Ibanez GSRM20

 

Dobra i tania gitara basowa Ibanez GSRM20 to trzecia propozycja w naszym zestawieniu. To atrakcyjny wizualnie i brzmieniowo instrument. Jest to model znanej marki Ibanez, która istnieje na japońskim rynku od ponad 100 lat. Został wykonany zgodnie z najwyższymi standardami lutniczymi, dzięki czemu jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych muzyków.

Korpus został wykonany z topoli, gryf jest klonowy, a podstrunnica palisandrowa. Gitara ma 22 progi typu medium oraz mostek B10 bridge. Osprzęt tego modelu jest chromowany, co w połączeniu z czarnym kolorem korpusu daje bardzo dobry efekt wizualny.

Osoby, które zdecydowały się na wybór tego modelu potwierdzają jego świetne wykonanie. W swoich ocenach bardzo często podkreślają, że jest to jedna z lepszych i jednocześnie tańszych propozycji na rynku, która jest warta uwagi. Jej niewątpliwym atutem jest piękny, klasyczny wygląd, ale ma ten “pazur”.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 06.12.19

 

Ukulele – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Ukulele sopranowe Harley Benton HBMK 11-NT idealnie nadaje się do rozpoczęcia nauki. To dobry instrument, pozwalający użytkownikowi na sprawdzenie swoich umiejętności. Do zestawu dołączono pokrowiec, więc możemy transportować ukulele, gdzie tylko chcemy, bez obawy o uszkodzenia. Każdy, kto ma chęć rozpocząć przygodę z muzyką powinien pomyśleć o tym właśnie modelu, bo ułatwia naukę gry. Doskonałym wyborem jest także Luna Mahogany Mo’o Concert, ukulele koncertowe z hawajską duszą, swoimi dźwiękami wprowadza w pozytywny nastrój. Model jest atrakcyjny i wyróżnia go ładne brzmienie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych ukulele. Opinie w 2019 roku

 

Ranking ukulele zawiera istotne informacje, które pomogą Ci zdecydować się na odpowiedni sprzęt. Przedstawia on opisy modeli, które zdobyły najwięcej pozytywnych ocen. Jeśli chcesz zainwestować w ukulele, a nie jesteś pewny swojego wyboru, ta strona jest właśnie dla Ciebie. 

 

Ukulele sopranowe

 

1. Harley Benton Ukulele HBMK 11-NT

 

Ukulele sopranowe Harley Benton HBMK 11-NT świetnie nadaje się do początkujących. Użytkownicy zgodnie stwierdzają, że jest to dobre i tanie ukulele, dlatego cieszy się taką popularnością.

Cała powierzchnia instrumentu jest laminowana. Przedmiot ma wymiary 52 cm x 16 cm x 35 cm. Zastosowane matowe wykończenie krawędzi ładnie się prezentuje. Instrument można spotkać wyłącznie w jednym kolorze, jakim jest jasny brąz, odcień nazwano ‘naturalnym’.

Do ukulele dołączony jest pokrowiec. Firma Harley Benton słynie z produkcji instrumentów, które stanowią odpowiedni wybór dla osób początkujących i zaawansowanych, ten instrument jest odpowiedni dla początkujących. 

Przyjemne brzmienie to zasługa zastosowanych do produkcji materiałów, a także samych strun, które są nylonowe. Nastrojenie instrumentu nie powinno stanowić większego problemu.

 

 

 

 

Ukulele koncertowe

 

2. Luna Mahogany Mo’o Concert ukulele koncertowe

 

Internauci, którzy mieli już okazję przetestować model Luna Mahogany Mo’o Concert  podkreślają, że jest to dobre ukulele. Instrument wygląda na bardzo dobrze wykonany, a jego brzmienie jest głębokie i ciężkie. Właśnie tym zachęca tak wielu kupujących. Jest to jeden z typów ukulele, który idealnie nadaje się do nauki.  

Dużą uwagę przyciągają zdobienia, które znajdują się na korpusie. Zostały one wykonane za pomocą technologii laserowej. Płyta wierzchnia instrumentu pokryta jest mahoniem, który wykazuje dużą odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne.

Ukulele koncertowe ma podstrunnicę oraz mostek zrobione z palisandru. Skala gitary wynosi 15’’. Do zestawu dołączono pokrowiec. Symbolika wizualna gitary została opracowana zgodnie z dawnymi wierzeniami Hawajczyków, które dotyczyły ‘’Duchów Strażników’’, co podoba się wielu osobom. 

 

 

 

 

Ukulele dla początkujących

 

3. Ever Play UK21-30M Ukulele sopranowe

 

Ever Play produkuje świetne instrumenty, w tym ukulele dla początkujących. Wśród najciekawszych modeli wymienia się Ever Play UK 21-30M. Bez wątpienia wyróżnia się ono eleganckim wyglądem oraz pięknym brzmieniem.

Pudło rezonansowe zostało wykonane ze sklejki drewna sapele. Ma ono zaczep, przy pomocy którego można zamontować pasek do ukulele. Podstrunnica oraz mostek są palisandrowe, szyjka zaś mahoniowa. Sprzęt wyróżnia przyjemne, ciepłe brzmienie, którego chce się słuchać. 

Opinie o ukulele są bardzo pozytywne, jest to mały instrument, który swoimi dźwiękami potrafi wprowadzić ciekawy klimat i atmosferę. Idealnie nadaje się na ognisko. Sprawdzi się jako prezent urodzinowy dla osoby, która poszukuje nowej pasji lub przyjemnego zajęcia.

 

 

 

 

Ukulele tenorowe 

 

4. Satin Mahogany 6-String Tenor Ukulele Kala KA-6

 

Według opinii konsumentów ukulele tenorowe KA-6 to jeden z lepszych modeli dostępnych aktualnie na rynku muzycznym. Każdy miłośnik głośnego i powoli wybrzmiewającego dźwięku ukulele tenorowego powinien zwrócić na niego uwagę.

Model KA-6 ma  korpus w rozmiarze tenorowym o menzurze 431 mm i całkowitej długości 667 mm, wykonany w większości z solidnego drzewa mahoniowego z elementami palisandrowymi. Pomimo swoich niemałych gabarytów instrument jest bardzo poręczny. To zasługa przede wszystkim odpowiednio wyprofilowanej linii korpusu, co podkreślają i doceniają grający na nim muzycy.

Na mahoniowym gryfie modelu KA-6 rozmieszczono 19 argentanowych progów, nad którymi naciągniętych jest 6 strun Aquila Super Nylgut. Struny te w stroju G-Cc-E-aA zapewnią ładne  brzmienie, a także wygodę w czasie grania. Dzięki temu instrument świetnie sprawdzi się zarówno w rękach zawodowego, jak i dopiero początkującego muzyka. Model KA-6 umożliwia grę w akompaniamencie, ale także solową, dając muzykowi pełen komfort w kształtowaniu swojego stylu.

 

 

 

 

Ukulele elektryczne

 

5. Ukulele elektryczne sopranowe z pokrowcem Kala KA-SE EQ

 

Szukasz elektroakustycznego ukulele, które zapewni Ci miłe wrażenia muzyczne? Powinieneś koniecznie sprawdzić ukulele elektryczne KA-SE-EQ, które pozytywnie zaskoczyło już wielu użytkowników. Korpus modelu KA-SE-EQ ma rozmiar sopranowy, najbardziej popularny i poręczny. Mahoń, z którego wykonany jest top oraz tył i boki, zapewnia odpowiednią wytrzymałość instrumentu, ale także ładny wygląd. Do tego podstrunnica i mostek wykonane z czarnego orzecha oraz biały binding nadają całości wyjątkowego charakteru.

Menzura 348 mm i całkowita długość 533 mm, 12 argentanowych progów i cztery struny Aquila Super Nylgut oraz elektronika Shadow NFX zapewnią Ci tak bardzo pożądany przez muzyków, obok doskonałego brzmienia, komfort w czasie grania. Ten jest ogromny, co potwierdzają opinie kupujących.

Posiadacze modelu ukulele KA-SE-EQ podkreślają, że sprawdzi się on dobrze zarówno w rękach zawodowego, jak i początkującego muzyka. Osoby uczące się dopiero gry na instrumencie chwalą ten model za jego uniwersalność.

 

 

 

 

Ukulele Luna

 

6. Luna Mahogany Tattoo Tenor ukulele tenorowe

 

Ukulele Luna Mahogany Tattoo Tenor zostało dobrze ocenione przez muzyków. Jak mówią posiadacze wspomnianego modelu, warto zainteresować się nim w trakcie szukania ukulele dla siebie. Tym, co pierwsze zwraca uwagę użytkowników w przypadku tego modelu jest wyjątkowy design, inspirowany tradycyjnymi zdobieniami ciała na Hawajach. Monochromatyczny, wytatuowany na czarno wzór przedstawia kształty i symbole charakterystyczne dla wysp. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, to ten model Ci to zagwarantuje.

Opisywany tutaj model jest chwalony przez konsumentów nie tylko za niepowtarzalny wygląd. Jak podkreślają muzycy, ukulele nie zawodzi pod względem brzmienia. Dźwięk modelu zadowala nawet tych doświadczonych i bardzo wymagających instrumentalistów.

Korpus wykonano z mahoniu, podobnie jak szyjkę. Niektóre elementy tj. mostek oraz podstrunnica wykonano z palisandru. W menzurze o długości 381 mm mieści się 18 progów. Wszystko to zapewnia korzystającym z ukulele muzykom komfort użytkowania, a do tego pozwala wydobyć niezapomniany dźwięk. 

 

 

 

 

Ukulele basowe

 

7. Ortega Lizzy-BSFL-GB ukulele basowe z elektroniką

 

Ukulele basowe Ortega LIZZY-BSFL-GB nazywane również basem akustycznym, polecane jest osobom z większym doświadczeniem gry na tym instrumencie. Ukulele wyposażone jest w struny AQUILA, które zyskują dobre opinie wśród konsumentów. 

W sprzęcie zastosowano też elektronikę ORTEGA MagusUke Bass. Pudło rezonansowe zostało wykonane z mahoniu, co sprawia, że niskie dźwięki będą rozchodzić się z większą głębią. Wykończenia instrumentu zrobione są z satyny, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym wyglądem ukulele przez długi czas.  

Instrument ma 15 progów, szerokość siodełka wynosi 45 mm. Gryf stworzono z palisandru. Użytkownicy ukulele basowego potwierdzają, że jest solidnie wykonanie oraz wyróżnia je piękne brzmienie.

 

 

 

 

Ukulele Kala

 

8. Ukulele Koncertowe Kala Makala z Tunerem Pokrowcem i Instrukcją

 

Ukulele Kala Makala MK C PACK jest sprzedawane w zestawie z pokrowcem, a także stroikiem, dzięki któremu nasze struny będą zawsze odpowiednio przygotowane do gry.

Ukulele Kala wykonano z drewna Agatis. Surowiec ten wykazuje się dużą odpornością na uszkodzenia. Gryf jest zrobiony z mahoniu i profilowany, co zapewnia użytkownikowi komfort. Produkt ma wykończenia satynowe. 

Dźwięki instrumentu są krótkie i wysokie. Wynika to z zastosowanego do produkcji gatunku drewna. Wiele osób doceniło piękne brzmienie ukulele, zyskało ono też wiele pozytywnych ocen ze względu na atrakcyjny wygląd.

 

 

 

 

Ukulele dla dzieci

 

9. Harley Benton ukulele sopranowe UK12 

 

Ukulele dla dzieci Harley Benton UK12 to jeden z lepszych instrumentów, z pomocą którego można rozpocząć swoją przygodę w świecie muzyki. Solidne wykonanie jest jednym z głównych atutów tego przedmiotu. Ukulele dla dzieci wyglądem przypomina zabawkę, ma jasnoróżowy korpus, na skutek czego wydaje się być plastikowe i nieprofesjonalne. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Pudło rezonansowe wraz z gryfem zostało wykonane z drewna lipowego, które odznacza się miękkością oraz elastycznością. Jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych. Podstrunnicę zrobiono z drzewa klonowego, które wcześniej poddano obróbce termicznej. Ukulele wykończone jest matowym lakierem o różowym kolorze. 

Model Harley Benton UK12 to doskonały wybór. Gwarantuje on świetne brzmienie, jest przyjemny w dotyku i estetyczny. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie ukulele kupić?

 

Osoby chcące się dowiedzieć, jakie jest najlepsze ukulele, powinny zapoznać się z informacjami zawartymi w poradniku. Sprawdziliśmy, które kwestie są najważniejsze w przypadku tego typu instrumentów i co należy sprawdzić, żeby nie żałować zakupu. Po lekturze tej części artykułu znalezienie solidnego i ładnie brzmiącego modelu będzie znacznie łatwiejsze.

 

Rodzaje

Jest kilka rodzajów ukulele, różniących się brzmieniem, a także rozmiarem. Do wyboru mamy instrumenty:

sopranowe – to najmniejsze modele, których długość nie przekracza 53 cm (20, 21 cali). Wydają one wysokie dźwięki. To bardzo dobry wybór dla osób mających szczupłe palce oraz dla dzieci. Ponieważ sopranowe ukulele jest niewielkie, progi na podstrunnicy są rozmieszczone blisko siebie;

koncertowe – to modele o długości 58 cm (23 cale), zapewniają głośniejsze i pełniejsze tony. Cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i bardziej doświadczonych muzyków, gdyż zapewniają wygodny dostęp do wszystkich progów;

tenorowe – ich długość wynosi ok. 66 cm (26 cali), co oznacza, że pudło rezonansowe jest stosunkowo duże. Z tego względu wygrywane dźwięki są mocniejsze oraz bardziej wyraziste. Tenorowe instrumenty przypadną do gustu osobom mającym grubsze palce;

barytonowe – mają długość równą 74 cm (30 cali) i swoim wyglądem przypominają nieco dziecięcą gitarę. Jak sama nazwa wskazuje, brzmienie barytonowego ukulele jest głębokie. Odstępy między progami są duże, samo pudło rezonansowe także nie jest małe;

basowe – nie cieszą się dużą popularnością, a wyróżniającą je cechą są bardzo grube struny. Modele te dają możliwość gry z takim samym strojem jak zwykła gitara basowa (E, A, D oraz G).

Jest także inny podział ukulele, wyróżniający instrumenty akustyczne oraz elektryczne. Te drugie są znacznie droższe, ale mogą przypaść do gustu osobom planującym publicznie występować, nagrywać swoje utwory lub urozmaicać brzmienie o różne efekty. Podjęcie decyzji, jakie ukulele wybrać, nie będzie trudne, jeżeli zastanowimy się, dlaczego chcemy kupić taki instrument.

 

Materiał wykonania

Ukulele, podobnie jak akustyczne gitary, wykonuje się z drewna. Pierwszy tego typu instrument był zrobiony z koa, czyli gatunku spotykanego na Hawajach, który jest twardy i zapewnia bardzo ciepły dźwięk. Takie drewno obecnie wykorzystywane jest do produkcji droższych modeli. Ukulele może być też wykonane z mahoniu, świerku, klonu, palisandru lub płyty laminowanej (co dotyczy głównie najtańszych instrumentów). 

 

Wygląd

Choć to, jak wygląda ukulele, nie ma wpływu na brzmienie, to wiele osób przywiązuje do tego dużą wagę. Instrument powinien podobać nam się pod względem designu, bo to może być dodatkową zachętą do nauki gry. Ukulele ma różne kolory, często także ciekawe zdobienia. Ponadto do wyboru są modele z wykończeniem matowym i błyszczącym, więc na pewno uda nam się znaleźć taki spełniający wszystkie oczekiwania.

 

 

Akcesoria

Czasami razem z instrumentem możemy otrzymać w komplecie przydatne akcesoria. Jednym z nich jest futerał chroniący ukulele przed osiadaniem kurzu i zniszczeniem podczas przewożenia. Przydatny jest także stroik, zwłaszcza jeśli dopiero będziemy poznawać podstawy gry. Ciekawe jest to, że kostka prawdopodobnie okaże się zbędna. Najlepsze ukulele ma miękkie struny i granie na nim palcami nie wywołuje bólu opuszków czy zdarcia naskórka. Poza tym doświadczeni muzycy przekonują, że wykorzystywanie do gry takich akcesoriów sprawia, że dźwięki są ostre i nieprzyjemne dla ucha.

 

Ukulele w dobrych cenach

Za ukulele przeznaczone dla dzieci czy dorosłych bez doświadczenia w grze zapłacimy średnio od 100 zł do 500 zł. Instrumenty dla osób początkujących nie są zbyt drogie. Niemniej jednak modele dla muzyków mających większe oczekiwania kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Są one wykonane z lepszych gatunków drewna i nierzadko są wyposażone w przetwornik elektryczny.

 

 

FAQ

 

P1: Jak nastroić ukulele?

Dla osoby, która pierwszy raz ma kontakt z ukulele, jego strojenie może być dużą zagadką. Na początek przygody z instrumentem poleca się popularne aplikacje instalowane w telefonie. Zazwyczaj działa to tak, że program intuicyjnie wychwytuje, którą strunę obecnie stroimy. Następnie informuje nas, jak dużo jeszcze zostało do perfekcji. Drugą opcją są stroiki elektroniczne. Sklepy muzyczne oferują ogromne możliwości przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Są zasilane bateriami lub zewnętrznym zasilaczem. Wariantem dla zaawansowanych użytkowników ukulele jest strojenie go na słuch. Eksperci proponują w pierwszej kolejności nastroić jedną strunę przy użyciu aplikacji lub stroika, a następne do niej dostosować kolejne. 

 

 

P2: Co to jest ukulele?

Ukulele najczęściej kojarzy się z małą gitarą, która wydaje przyjemne dla ucha dźwięki. Dużo w tym prawdy, ponieważ ukulele fachowo nazywane jest instrumentem muzycznym z grupy szarpanych i swoimi kształtami przypomina właśnie gitarę. Zazwyczaj ma cztery struny, choć zdarza się, że jest ich sześć lub osiem. Wykonywane są one z nylonu i w zależności od producenta, będą różnie brzmiały. Za miejsce pochodzenia ukulele uznaje się Hawaje. Jego nazwa to zbitek dwóch słów „uku” – pchła i „lele” – skakać, czyli „skacząca pchła”. Najczęściej wyróżnia się ukulele: sopranowe, koncertowe i tenorowe. Przeważnie gra się palcami, jednakże niektórzy używają, tzw. kostki lub profesjonalnego piórka. 

 

P3: Ukulele sopranowe czy koncertowe?

Sopranowe i koncertowe to najczęściej spotykane rodzaje ukulele. Przede wszystkim różni je wielkość, mianowicie instrument koncertowy ma większe gabaryty od sopranowego, co daje więcej możliwości brzmienia podczas występów solo. Za sprawą większego pudła rezonansowego dźwięki są pełniejsze i głębsze. Zazwyczaj ma on 18 progów, natomiast sopranowy o 6 mniej. Jednakże ukulele sopranowe ma bardziej śpiewny odgdzięki łos, czemu odbierane jest jako delikatniejsze. Głównie sprawdza ono się przy akompaniamencie. Bardziej nadaje się dla osób z drobniejszymi palcami lub jako pierwszy instrument dla dzieci do nauki. Jest również bardziej kompaktowe od koncertowego i zajmuje dużo mniej miejsca w walizce, plecaku czy w bagażniku.

 

P4: Ile kosztuje ukulele?

Ceny profesjonalnego ukulele są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj instrumentu chcemy kupić, jaka firma będzie producentem oraz jakiej jakości są struny. Zdarza się, że ukulele sopranowe możemy nabyć już za 100 zł, jednakże nie będzie to instrument rekomendowany przez profesjonalistów. Wydatek, z jakim musimy się liczyć, chcąc zakupić profesjonalne ukulele na początek swojej przygody z muzyką, mieści się pomiędzy 200 zł a 400 zł. W miarę nauki rośnie chęć rozwijania się. Wtedy na zakup lepszego instrumentu musimy przeznaczyć od 700 zł wzwyż. Do omawianych cen należy doliczyć koszty futerału czy też wymiany strun. 

 

 

P5: Jak trzymać ukulele?

Metoda trzymania ukulele zależy w głównej mierze od tego, jakie ułożenie instrumentu może być dla nas najwygodniejsze. Często jednak wskazuje się, że jeśli stoimy, najlepszym sposobem jest przytrzymanie go przedramieniem prawej lub lewej ręki, w zależności od tego, która strona ciała jest u nas dominująca. Zastosować można również trudniejszą metodę, jaką jest położenie ukulele na przedramieniu, sposób ten dobrze działa na lepsze brzmienie i głośność. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozycję siedzącą podczas gry, najlepiej oprzeć je na kolanie i przytrzymać przedramieniem górną część pudła. Najbezpieczniejszą taktyką, pod względem stabilności instrumentu, jest zakup odpowiedniego paska utrzymującego ukulele we właściwej pozycji.