Ranking 5 najlepszych mandolin w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Mandolina – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na naszej stronie znajdziesz opis najlepszej mandoliny w 2024 roku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy model Stagg M20 zdobył największe zaufanie konsumentów. Opinie na temat tego produktu są bardzo pochlebne. Szczególnie, że instrument ten pozwala na stworzenie niezwykle poruszających melodii. Głębie brzmienia sprzęt zawdzięcza wykorzystanym do produkcji materiałom. Specjalnie dobrana mieszanka różnych drzew pozwoliła na osiągnięcie niebywałego i oryginalnego efektu dźwiękowego. Ponadto produkt ten wyróżnia się na tle innych swoim wyglądem. Drewniane elementy i lakierowane wykończenie sprawiają, że model wygląda klasycznie i elegancko. Opalone brzegi przynoszą na myśl styl vintage. Z tego instrumentu mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani muzycy. Sprzęt sprawdza się w trakcie koncertów. Oczywiście nie każdemu musi się podobać model Stagg M20. Dlatego też warto zwrócić uwagę na model, który zajął drugie miejsce pod względem popularności. Mandolina Cort CM-F100 VS także ma wiele do zaoferowania pod względem wizualnym i dźwiękowym.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mandolina akustyczna została wykonana z dobrych materiałów. Jest wyposażona w otwarte, niklowane klucze oraz regulowany mostek. Strunociąg jest niklowany i grawerowany. Konsumenci chwalą delikatne brzmienie instrumentu i wyjątkową jakość. Podkreślają także to, że jest wygodna w używaniu.

Wady

Nie wszystkie preparaty są odpowiednie do czyszczenia instrumentu. Wskazywane są też czasami niedogodności z poluzowującą się metalową płytką umieszczoną na strunociągu.

Podsumowanie

Płyta wierzchnia oraz tył i boki mandoliny akustycznej zostały wykonane z lipy amerykańskiej. 8 strunowy instrument prezentuje się okazale, a uwagę przykuwają elegancko wykończone otwory w pudle rezonansowym, mające kształt litery “f”.

Drugi wybór

Zalety

Instrument jest wykonany z dobrej jakości materiałów, czyli litego świerku i klonu. Dbałość o najlepsze wykonanie sprawia, że dźwięki wydawane przez instrument są niepowtarzalne. Wykończenie w kolorze goldburst dodaje instrumentowi elegancji i sprawia, że instrument jest również ozdobą.

Wady

Konsumenci zwracają uwagę na zbyt łatwe powstawanie rys na produkcie. Ważne jest przechowywanie go w odpowiedniej temperaturze, aby zapobiegać odkształceniom drewna.

Podsumowanie

Instrument nadaje się zarówno dla początkujących, jak i osób, które grają na poziomie zaawansowanym. 8 strunowa mandolina jest wykonana z drewna, dzięki czemu można uzyskać silny i wytworny dźwięk. Wpływ na jakość dźwięku ma również ograniczenie elementów ozdobnych.

Rozważ też

Zalety

Mandolina odznacza się wyjątkowym brzmieniem. Gryf, tył i boki zostały wykonane z mahoniu. Mostek oraz podstrunnica są zrobione z odpornego na odginanie palisandru. Instrument cechuje tradycyjne wykonanie i eleganckie wykończenie.

Wady

Lakierowane krawędzie wyglądają stylowo i wytwornie, jednak powstają na nich nieestetyczne zarysowania. Trzeba zwracać uwagę na to gdzie i w jaki sposób jest instrument odkładany, aby zapobiegać uszkodzeniom.

Podsumowanie

Kształt mandoliny przypomina łezkę lub kroplę. Na korpusie są umieszczone otwory wzorowane na literze “f”. Elektro akustyczne urządzenie umożliwia regulację głośności. Poza tym ma w swoim wyposażeniu przetwornik, dzięki któremu możliwe jest wydobycie jak najlepszego brzmienia.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką mandolinę kupić?

 

Jak na niepozorny instrument, nie jest łatwo dobrać odpowiednią mandolinę do własnych potrzeb. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów tego instrumentu, a poza tym jest kilka aspektów, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupów. Dobrze wybrana mandolina może jednak przynieść nam wiele muzycznych wrażeń. Dlatego też, aby Ci pomóc w zakupie, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaką mandolinę wybrać.

 

 

Rodzaje – jaka mandolina jest najlepsza?

Każdy rodzaj mandoliny stworzony został do grania innego typu muzyki. To głównie od nas zależy jaki sprzęt wybierzemy. Pośród wielu najbardziej popularne są:

Archtop jest to najpopularniejszy typ instrumentu tego rodzaju. Jego grzbiet i tył wygięte są na kształt łuku, z tego też wywodzi się jego nazwa. Jego kształt przypomina łzę. Można rozróżnić go na: mandolinę typu F i A. Pierwszy nazywany także Florentine, jest to najcięższy model mandoliny tego typu. Wyróżnia się trochę piskliwym dźwiękiem. Ten rodzaj jest także bardziej reprezentacyjny. Posiada różne grawerowania na powierzchni instrumentu. Wybierany jest najczęściej przez wykonawców muzyki country. Z kolei typ A ma bardziej bogaty dźwięk i jest lżejszy. Jego wygląd jest także prostszy i skromniejszy. Przypomina swoim kształtem raczej skrzypce. Mandolina ta kosztuje także mniej, ze względu na ograniczone wzornictwo. Używana jest najczęściej przez klasycznych lub celtyckich graczy. Istnieje również typ, który łączy w sobie mandolinę typu F i A, jednak nie jest aż tak popularny. Nadaje on granym na nim piosenkom jazzowe brzmienie.

Neapolitańska to rodzaj mandoliny, którą spotkamy tylko w filmach. Był to jeden z pierwszych typów tego instrumentu. Jego tył jest lekko zaokrąglony. Używany jest jeszcze w orkiestrach lub na przeróżnych pokazach. Najczęściej gra się na nim tradycyjną muzykę pochodzącą z okresu baroku lub renesansu. Nie jest jednak polecany dla osób, które dopiero uczą się gry z powodu jego trudności. Brzmienie tego instrumentu jest bardzo głębokie.

Elektryczna to najnowszy typ mandoliny. Kształt elektrycznej wersji jest najbardziej zaokrąglony ze wszystkich typów. Ciekawą opcją jest mandolina pół elektryczna. Z kolei akustyczno – elektryczne mandoliny nie różnią się wyglądem od tradycyjnych instrumentów. Jedyną różnicą jest podłączenie pieca do strun, które zostają wprawione przez niego w wibracje.

 

Jakość

Jakość jest najważniejszym aspektem podczas wyboru odpowiedniego instrumentu. Wykonanie bardzo często decyduje także o jakości dźwięku, jaki z siebie wydaje mandolina. Wybierzmy instrument, który został wyprodukowany z jak najmniejszej ilości kawałków drewna. Wtedy będziemy mieć pewność, że poszczególne części nie będą się od siebie odklejać.

Najlepsze drewno do produkcji mandoliny to świerk. Jest ono bardzo gęste, co sprawia, że dźwięk jest czysty i pełen głębi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na klejoną mandolinę, to szczególnie zwróćmy uwagę na rodzaj kleju użytego do jej produkcji. Instrument sklejany od wewnątrz jest zazwyczaj bardziej trwały, lecz dźwięk z czasem może być przez to zniekształcony. Modele sklejane z zewnątrz mogą się zacząć odklejać pod wpływem warunków atmosferycznych lub środowiska.

Wykończenie mandoliny nie powinno być zbyt przeładowane i grube. Może to nadać połysk i reprezentacyjny wygląd instrumentowi, lecz jednocześnie odbiera mu intensywność dźwięku, uniemożliwiając mu łatwe upuszczenie pudła. Z drugiej strony, instrumenty bez żadnego wykończenia zwykle wydobywają z siebie zbyt surowy dźwięk. Najlepsze mandoliny pokryte są bardzo cienką warstwą wykończeniową.

 

Akcesoria

Jeżeli zamierzasz grać na stojąco, to ważnym elementem mogą być paski. Niewiele modeli posiada je w zestawie, dlatego trzeba będzie je dokupić samemu. Pamiętaj, aby wybrać taki pasek, który będzie wygodnie leżał na Twoim ramieniu nawet po kilku godzinach grania. Tak samo jak przy gitarze, możemy używać do mandolin kapodaster. Pozwoli on nam na podniesienie wysokości dźwięku w zależności od tego, w jakim miejscu go umieścimy. Wybierzmy model, do którego dołączony został futerał do przechowywania. Ze względu na zróżnicowanie w kształcie, lepiej, abyś wybrał futerał tego samego producenta, co mandolina. Futerał przyda nam się szczególnie wtedy, kiedy dużo podróżujemy i nie chcemy zniszczyć mandoliny.

Jest to najbezpieczniejszy sposób do jej przechowywania i uniknięcia różnego rodzaju rys. Dla początkujących, nieodzownym urządzeniem będzie także stroik do mandoliny. Pozwoli on nam na szybkie i łatwe nastrojenie instrumentu. Jest to zadanie bardzo trudne, aby to zrobić ze słuchu, szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy szansy tego robić. Dobrym rozwiązaniem jest wraz z mandoliną kupić od razu komplet zapasowych strun. Jest to element mandoliny, który bardzo często może pęknąć lub rozciągnąć się pod wpływem wysokiej temperatury.

 

 

Mandoliny w dobrej cenie

Jeżeli chodzi o cenę mandoliny, to jest to dość rozbieżna sprawa. Instrument wykonany w stylu A zwykle kosztuje około 1 000 zł. Inaczej się ma z często ręcznie grawerowanymi i o skomplikowanym kształcie mandolin typu F. Ich cena może nawet sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możemy również wybrać wersję taśmową wykonaną ze sklejki. Kosztuje ona zwykle około od 300 zł do 500 zł. Jej brzmienie nie może jednak równać się z modelami zrobionymi ręcznie.

 

 

5 najlepszych mandolin. Opinie w 2024 roku

 

Mandolina to unikalny instrument o 8 strunach, kształtem przypominający kroplę. Melodię graną na tym sprzęcie można wykorzystać w utworach poważnych, a także współczesnych. Dźwięki, wydawane przez te proste, niewielkich rozmiarów urządzenia zachwycają. Szczególnie z drewnianych modeli można wyciągnąć mocne i szlachetne brzmienie. Poniższy ranking mandolin może zainteresować zarówno Ciebie, jak i Twoje dzieci.

 

1. Stagg M20 mandolina akustyczna

 

Ciekawym modelem, na którym można się uczyć swoich pierwszych melodii jest Stagg M20. Ta dobra i tania mandolina sprawdzi się także dla bardziej zaawansowanych muzyków. Instrument ten został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Korpus zrobiony został z lipy amerykańskiej. Taki materiał sprawdza się do ostrego grania, gdyż równomiernie wydaje brzmienie.

Otwory w pudle wyżłobiono symetrycznie na kształt liter f. Natomiast mostek zrobiony został z klonu. Następnie pokryty został czarną farbą. Podstrunnica jest palisandrowa. Drewno to jest stosunkowo ciężkie, ale bardzo wytrzymałe. Gryf wykonany jest z drewna nato, który charakteryzuje się dużą trwałością. Takie połączenie ma na celu osiągnięcie oryginalnego dźwięku. Strunociąg i klucze są niklowane.

Model ten wyróżnia piękny design. Sprzęt jest lakierowany na głęboki połysk. Natomiast wykończenie, czyli brzegi są przypalane. Daje to piękny efekt. Użytkownicy doceniają ten model za atrakcyjny dźwięk i oryginalne wykonanie.

 

 

 

 

2. Cort CM-F100 VS Mandolina

 

Cort CM-F100 VS to mandolina, z którą można koncertować. Jednocześnie sprawdzi się ona do gry dla osób początkujących. Model ten wyróżnia bardzo atrakcyjne wykończenie. Jego kształt nie jest oparty na pełnej kropli. Ciekawa forma dopełnia efekt wizualny, nie wpływając negatywnie na wydawane przez instrument dźwięki. Główna część korpusu jest w kolorze drewna. Wykończenia są przypalane, co nadaje mandolinie wygląd vintage.

Produkt ten wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Górna ściana pudła zrobiona została ze świerku. Materiał ten jest wytrzymały i stosunkowo lekki. Natomiast boki i dolna część są klonowe. Sprawia to, że każda sztuka charakteryzuje się unikalnym brzmieniem. Podstrunnica jest palisandrowa, co zapewnia jej wytrzymałość. Dodatkowo metalowe elementy są pozłacane.

Pudło ma dwa symetryczne otwory w kształcie litery f, które mają na celu dodać głębi brzmieniu. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, w którym można przechowywać i przenosić sprzęt. Użytkownicy doceniają tę akustyczną mandolinę za możliwość osiągania mocnych dźwięków.

 

 

 

 

3. Mandolina Ibanez M510E-BS

 

Wśród mandolin dostępnych na rynku, warto zainteresować się modelem Ibanez M510E-BS. Produkt ten wyróżnia wyjątkowe brzmienie. Jest on odpowiedni dla pasjonatów tego instrumentu, a także dla osób, które dopiero uczą się gry.

Ten tradycyjnie wykonany model charakteryzują klasyczne wykończenia. Mandolina wykonana została z wysokiej jakości materiałów. Tył i boki, a także gryf zrobione są z mahoniu, który sprawdza się przy produkcji instrumentów. Podstrunnica i mostek wykonane są z palisandru, który jest wytrzymały i odporny na wyginanie. Top jest ze świerku, który jest  solidny i lekki. Dodatkowo całość pomalowana jest lakierem na wysoki połysk, a krawędzie zostały nadpalone.

Korpus formą przypomina kroplę, a otwory we wnętrzu są symetrycznie rozstawione w kształcie litery f. Ta elektro akustyczna mandolina wyposażona jest w przetwornik, a także potencjometry głośności i tonu. Pozwalają one dostosować dźwięk do własnych potrzeb. Do zestawu dołączony jest futerał. Użytkownicy doceniają ten model za dużą wytrzymałość.

 

 

 

 

4. Valencia Mandolina MD 30 VT NA

 

Dużą popularnością cieszy się mandolina Valencia MD 30 VT NA. Produkt ten wyróżnia ciekawy, klasyczny design. Jego obudowa została wykończona w naturalnym kolorze drewna. Prezentowany produkt posiada przetwornik oraz potencjometry tonu i głośności. Dzięki nim możesz dostosować dźwięk do sali, w której przebywasz i własnych potrzeb.

Model ten wykonany został z wysokiej jakości drewna. Przód zrobiony jest ze świerku, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Natomiast boki i tył zbudowane zostały z lipy, która sprawdza się przy elektroakustycznym sprzęcie, dając dobry efekt dźwiękowy. Gryf jest zrobiony z drewna nato, które jest bardzo wytrzymałe. Podstrunnica jest palisandrowa, co zapewnia jej trwałość.

Progi są metalowe, a strojenie chromowane. Wszystkie te elementy tworzą piękną całość. Model ten ma wyżłobione dwa wycięcia w kształcie litery f, które służą do osiągnięcia dobrego dźwięku. Użytkownicy doceniają ten instrument za łatwość i wygodę użytkowania.

 

 

 

 

5. Mandolina Gewa 400

 

Mandolina Gewa 400 pozwala na naukę grania, a także sprawdza się w profesjonalnym użyciu. Ten płaski instrument pozwala na granie utworów poważnych, a także współczesnych. Kolor obudowy tego produktu jest beżowo-brązowy. Drewno, z którego wykonany jest model jest pomalowane lakierem.

Sprzęt zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają mu solidność i piękny dźwięk. Górna część zrobiona został ze świerku, który jest bardzo wytrzymały. Boki zbudowane zostały z drewna klonowego, który sprawia, że dźwięk jest charakterystyczny. Szyjka jest mahoniowa, co zapewnia jej wytrzymałość. Podstrunnica jest palisandrowa. Dodatkowo tył zbudowany został z drzewa orzechu włoskiego i klonu, które sprawdzają się w instrumentach szarpanych.

Opinie o mandolinach producenta Gewa są bardzo pozytywne. Produkty tego przedsiębiorstwa cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Użytkownicy doceniają ten model za prosty styl i wygodę użytkowania.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ