Ranking 11 najlepszych kapodastrów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.06.24

 

Kapodaster – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Kapodaster do gitary klasycznej i akustycznej Capo to produkt, który znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Został on zrobiony z metalu, a od wewnątrz pokryto go gumowym materiałem. Dzięki temu łatwo się go zakłada na gryf i nie trzeba się martwić o uszkodzenie podstrunnicy. Akcesorium jest lekkie, poręczne i zajmuje mało miejsca. Można je mieć zawsze pod ręką. Dobre opinie zdobywają też inne produkty, które możesz poznać, czytając nasze zestawienie. Drugie miejsce zajął kapodaster Jeremi U20 przeznaczony do ukulele i banjo. Gitarzyści przyznają, że to akcesorium dobrze trzyma struny. Produkt ma czarny kolor i elegancko wygląda.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kapodaster jest zrobiony z dobrej jakości metalu. Od wewnątrz pokryto go solidną gumą, aby skutecznie zabezpieczyć podstrunnicę. Akcesorium łatwo założyć na gitarę. Wystarczy lekko je rozchylić i wsunąć na gryf.

Wady

W jednej z recenzji można przeczytać, że produkt jest minimalnie za krótki. Zdaniem użytkowników, gdyby był dłuższy, wygodniej by się z niego korzystało.

Podsumowanie

Akcesorium ma wymiary: Wysokość - 9 cm, szerokość - 1,1 cm i długość - 7 cm. Produkt zrobiono z gumy i metalu. Kapodaster ma czarny kolor. Akcesorium jest sprzedawane w zestawie z 3 kostkami w różnych kolorach: Niebieskim, fioletowym i czarnym.

Drugi wybór

Zalety

Akcesorium zostało stworzone ze stopu aluminium. Wyróżnia je więc niska waga i wytrzymałość. Zastosowana w modelu poduszka silikonowa sprawia, że struny mogą być mocno dociśnięte do progów i akcesorium lepiej się sprawdza.

Wady

Część osób wskazuje, że jakość wykonania sprężyny powinna być nieco lepsza. Istnieje ryzyko, że element ten stosunkowo szybko ulegnie uszkodzeniu.

Podsumowanie

Produkt ma czarny kolor. Pod względem designu podoba się większości kupującym. Kapodaster jest ceniony za dobrze przemyślaną konstrukcję. Łatwo się go zakłada i można bez trudu przełożyć go na inny próg. Produkt jest przeznaczony dla ukulele i banjo.

Rozważ też

Zalety

Produkt wykonano z dobrej jakości materiałów. Kapodaster jest uniwersalny, bo można go używać do 6-, 7- i 12-strunowych gitar. Funkcja i Dual-Radius gwarantuje idealne dopasowanie do każdej podstrunnicy.

Wady

Czasami podczas zakładania kapodaster wyślizguje się z dłoni. Trzeba uważać, aby nie spadł on na podłogę, bo może dojść wtedy do jego uszkodzenia.

Podsumowanie

Kapodaster ma złoty kolor, dlatego elegancko się prezentuje. Produkt jest polecany do gitar klasycznych, akustycznych i elektrycznych. Akcesorium jest zapakowane w solidne, plastikowe pudełko. Kapodaster jest lekki i poręczny, wygodnie się go przenosi. Jakość zastosowanej sprężyny jest zadowalająca.

 

 

11 najlepszych kapodastrów. Opinie w 2024 roku 

 

Poniższy ranking kapodastrów pomoże Ci w wyborze dobrej jakości produktu. Zestawienie składa się z opisów najlepiej ocenianych akcesoriów wraz z uwzględnieniem opinii konsumentów.

 

Kapodaster do gitary klasycznej

 

1. Kapodaster Gitary Klasycznej, Akustycznej + Kostka 

 

Kapodaster do gitary klasycznej i akustycznej Capo to przystępny cenowo produkt, na którego zakup z pewnością będzie mógł sobie pozwolić każdy gitarzysta. Akcesorium zrobiono z metalu i gumy. Jego wymiary to: Długość – 7 cm, szerokość – 1,1 cm i wysokość – 9 cm. Ten dobry i tani kapodaster ma czarny kolor.

W zestawie poza produktem znajdują się 3 kolorowe kostki do gry. Kapodaster łatwo założyć na gitarę. Wystarczy go rozchylić i wsunąć na gryf. Od wewnątrz produkt pokryto gumą, a wszystko po to, aby zabezpieczyć podstrunnicę przed uszkodzeniami. 

Osoby, które zdecydowały się kupić ten kapodaster, są zadowolone z jego użytkowania. Jakość wykonania produktu jest bardzo dobra. Docenić należy także jego przystępną cenę, która wynosi mniej niż 20 zł.

 

 

 

 

Kapodaster ukulele

 

2. Jeremi U20 Kapodaster do Ukulele/Banjo

 

Jeremi U20 to dobry kapodaster do ukulele i banjo. Wyprodukowano go z lekkiego stopu aluminium. Materiał ten odznacza się nie tylko niską wagą, ale też dużą wytrzymałością. W akcesorium wykorzystano stalową sprężynę o dużej sile. 

Kapodaster ma czarny kolor, dlatego podoba się większości kupującym. Uważają oni, że ten kolor jest ponadczasowy i pasuje do każdego instrumentu. W akcesorium użyto poduszki silikonowej, dzięki której struny są mocno dociśnięte do progów.

Kupujący doceniają to, że kapodaster można łatwo obsługiwać jedną ręką. Nie ma problemu z tym, aby łatwo przełożyć go na inny próg. Opinie o kapodastrach tego producenta są w większości pozytywne.

 

 

 

 

Kapodaster do gitary akustycznej

 

3. Ernie Ball 9603 Axis Capo Uniwersalny Kapodaster do Gitary 

 

Ernie Ball 9603 Axis Capo to dobrej jakości kapodaster do gitary akustycznej. Jest on polecany także do gitar elektrycznych i klasycznych. Znajdzie on zastosowanie do instrumentów 6-, 7- i 12-strunowych.

Akcesorium zostało tak zaprojektowane, aby dobrze spełniało swoje funkcje. Kapodaster współpracuje z płaskimi i zakrzywionymi gryfami. Funkcja Dual-Radius pozwala na jego dopasowanie do każdej podstrunnicy. Akcesorium umożliwia dokładną zmianę tonacji.

Produkt jest doceniany przez użytkowników, głównie z uwagi na solidne wykonanie. Kupującym podoba się także eleganckie wykonanie akcesorium. Ma ono złoty kolor, więc wyróżnia się na tle innych dostępnych w sklepach produktów.

 

 

 

 

Kapodaster do gitary elektrycznej

 

4. Kapodaster do Gitary Akustycznej/Elektrycznej Jeremi AE-01 

 

Przeprowadzony test kapodastrów Jeremi AE-01 potwierdził, że te produkty odznaczają się wysoką jakością wykonania. W rezultacie postanowiliśmy zamieścić w tym rankingu opis wspomnianego akcesorium. Kapodaster ma szary kolor. Od środka produkt jest wyłożony tworzywem, które ma zabezpieczać przed zarysowaniem gryfu.

Kapodaster jest zrobiony z wysokiej jakości stopu aluminium, które jest trwałe. To daje pewność, że akcesorium posłuży nam na długo, nawet przy założeniu, że będziemy często z niego korzystali. Zastosowana w kapodastrze sprężyna ma samoczynnie regulujący docisk.

Jak twierdzą osoby korzystające z tego produktu, używanie go jest wygodne. Zakładanie kapodastra nie zajmuje dużo czasu nawet osobie początkującej. Produkt należycie spełnia swoje zadanie.

 

 

 

 

Kapodaster Dunlop

 

5. Kapodaster do Gitary Elektrycznej Dunlop 87N 

 

Jeśli chcesz kupić dobry kapodaster, zapoznaj się z opisem modelu Dunlop 87N przeznaczonego do gitary elektrycznej. Jest on też polecany do gitary akustycznej. W modelu zastosowano gumowe okładziny, a wszystko w celu zabezpieczenia gitary i zapewnienia wygody użytkowania.

Kapodaster Dunlop jest zrobiony z dobrej jakości aluminium. Materiał ten jest lekki, a zarazem wytrzymały. Sprężynowy mechanizm zaciskowy sprawnie działa, więc akcesorium dobrze spełnia swoją funkcję. Kapodaster ma elegancki, srebrny kolor.

Czy warto kupić ten produkt? Trzeba przyznać, że jego cena nie należy do najniższych, ale dobre opinie stanowią dowód na wysoką jakość wykonania. Wielu gitarzystów przyznaje, że nabycie tego akcesorium było trafioną inwestycją.

 

 

 

 

6. Ortega Uniwersalny Kapodaster TWCAPO-CR do Gitary Akustycznej, Klasycznej i Elektrycznej

 

Ortega TWCAPO-CR to kapodaster do gitary akustycznej, klasycznej i elektrycznej. Produkt wykonano z dobrego gatunkowo stopu. Model ma chromowaną powłokę. Kapodaster sprawdza się w przypadku płaskich i zakrzywionych podstrunnic, więc można uznać go za uniwersalny. 

Od wewnątrz akcesorium ma silikonową powierzchnię, która chroni gitarę przed zarysowaniami. Produkt jest sprzedawany w zestawie z praktycznym, małym pokrowcem, więc można go bez obaw przenosić. 

Kapodaster ma srebrny kolor i dlatego podoba się gitarzystom. Wygląd ma jednak drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest to, że działa sprawnie i nie jest podatny na uszkodzenia.

 

 

 

 

7. Dunlop 83CDG

 

Kapodaster Dunlop 83CDG służy do skracania menzury strun. W ten sposób z jego pomocą można grać o pół lub kilka tonów niżej. Narzędzie wykorzystywane jest do regulacji brzmienia gitar elektrycznych oraz akustycznych, które mają wypukłe podstrunnice. To urządzenie pozwoli Ci dopasować melodię do Twojego głosu.

Sprzęt wykonano z aluminium. Dzięki temu charakteryzuje się on niewielką wagą i nie przeszkadza w trakcie gry na gitarze. Co więcej, wykorzystany materiał jest odporny na korozję, więc może być używany i przechowywany w trudnych warunkach. Kapodaster jest bardzo wytrzymały, przez co umożliwia korzystanie z niego przez wiele lat. Uchwyty pokryte są czarną gumą i sprawiają, że model nie niszczy gitary.

Produkt pomalowany jest na kolor złoty i atrakcyjnie się prezentuje. Z tego względu można z niego korzystać w trakcie występów na scenie. Konsumenci, którzy używają narzędzia na co dzień twierdzą, że skutecznie dociska struny zapewniając czysty dźwięk.

 

 

 

 

8. Kyser KG6B

 

Urządzeniem, które zyskało dużą popularność jest Kyser KG6B. Model ten zbudowano z dużą dbałością o estetykę i drobne szczegóły. Niewielkie elementy są odpowiednio wygięte tworząc artystyczne zawijasy, aby kapodaster dobrze się prezentował. Dzięki temu może on być wykorzystywany na scenie w trakcie występów. Jednocześnie produkt pomalowano na kolor czarny, więc nie odrywa on uwagi od instrumentu i gitarzysty.

Sprzęt przeznaczony jest do zakładania na gitarę akustyczną z 6 strunami. Jego montaż jest prosty – czynność tę można wykonać używając jednej ręki. Model umożliwia zmianę dźwięku o pół tonu lub więcej. Kapodaster charakteryzuje się mocnym chwytem, przez co skutecznie zmienia melodię. Jednocześnie jest on delikatny i nie niszczy gryfu.

Model wykonany został z aluminium, więc jest lekki i wytrzymały. Posłuży Ci on przez wiele lat. Użytkownicy zauważyli, że produkt jest niezawodny i sprawdza się za każdym razem podczas ćwiczeń i występów.

 

 

 

 

9. Jeremi C100

 

Jeremi C100 to kapodaster, który wykorzystuje się do gitary klasycznej. Charakteryzuje się on prostą obsługą. Z tego względu można go założyć jedną ręką, a także z łatwością zmienić jego położenie na gryfie.

Urządzenie wykonane jest z wysoko gatunkowego aluminium, przez co jest solidne. Dodatkowo na powierzchni stykającej się z gitarą zamontowano silikonowe nakładki. To sprawia, że instrument nie ulega uszkodzeniu. Dodatkowo wykorzystywana sprężyna ze stali nierdzewnej jest mocna i stabilna.

Kapodaster charakteryzuje się mocnym dociskaniem strun, przez co nie przesuwa się w trakcie gry, a także zapewnia właściwy dźwięk. Produkt jest dostępny w 7 kolorach: czarnym, szarym, złotym, czerwonym, błękitnym, niebieskim i fioletowym. Dzięki temu każdy znajdzie przyrząd odpowiedni dla siebie. Model waży jedynie 35 g, więc nie przeszkadza w trakcie gry. Konsumenci zaznaczają, że nie tylko wygląda on atrakcyjnie, lecz również jest wytrzymały i nie niszczy się przy codziennym korzystaniu.

 

 

 

 

10. Planet Waves PW CP 02 NS Capo

 

Urządzenie Planet Waves PW CP 02 NS Capo służy do zmiany strojenia gitar klasycznych i elektrycznych. Przeznaczone jest ono do zakładania na wypukłych podstrunicach. Produkt można zakładać na instrumenty 6 i 12 strunowe. Kapodaster zapewnia dobry i pewny chwyt.

Sprzęt wykonano z lekkiego aluminium, które jest jednocześnie wytrzymałe. Ten sam materiał wykorzystuje się w produkcji statków kosmicznych. Niewielkie gabaryty przyrządu sprawiają, że nie czuć go na gitarze, a także że łatwo go przechowywać i przenosić. Planet Waves PW CP 02 NS Capo pomalowany jest na czarno i charakteryzuje się prostą konstrukcją, więc wygląda klasycznie i elegancko.

Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze i montażu. Zakłada się go na gryf dociskając śrubę, która niweluje brzęczenie i hałasy. Poręczna budowa sprawia, że istnieje możliwość zmiany miejsca na podstrunnicy za pomocą jednej ręki. Opinie o kapodastrach producenta Planet Waves są bardzo pozytywne. Również model PW CP 02 NS Capo cieszy się dużym uznaniem. Użytkownicy twierdzą, że jest on funkcjonalny i praktyczny oraz, że dobrze trzyma się na szyjce gitary.

 

 

 

 

11. Dunlop 11C

 

Dużą popularność wśród konsumentów zdobył przyrząd Dunlop 11C. Ten dobry i tani kapodaster przeznaczony jest do zakładania na gitary akustyczne i elektryczne o wypukłej podstrunnicy.

Model jest niewielki, dzięki temu można go zabierać ze sobą w podróż, a także wygodnie przechowywać. Dużą zaletą tego kapodastera jest łatwość zakładania na gitarę. Sprzęt jest bardzo praktyczny i ma prosty wygląd. Zbudowany został w taki sposób, że nie jest widoczny na gitarze. Jednocześnie dobrze dociska struny, zapewniając dobry dźwięk i nie powodując rys na instrumencie.

Produkt wykonany jest ze starannie dobranych materiałów, które zapewniają mu wytrzymałość. Metalowa płyta jest poniklowana, dzięki czemu jest odporna na negatywne warunki. Tasiemka jest regulowana, przez co sprzęt można dostosować do gitary. Konsumenci są zadowoleni z tego produktu, szczególnie ze względu na to, że nie rysuje gryfu.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kapodaster kupić?

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że gitara jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów. Uczą się na niej grać zarówno młodzi ludzie, jak i dorośli. Czasami zakup samej gitary to nie wszystko. Jeśli często korzysta się z instrumentu poza domem, konieczna jest też inwestycja w dobrej jakości pokrowiec. Większość gitarzystów na wstępie kupuje też tuner do ustawiania stroju. Na liście potrzebnych akcesoriów często też pojawia się kapodaster. To właśnie na tym produkcie skupimy się w tym poradniku. Podpowiemy Ci, jaki jest najlepszy kapodaster, abyś mógł bez problemu kupić najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb sprzęt.

Kapodaster – co to?

Kapodaster to akcesorium gitarowe służące do podwyższania tonacji. Zakłada się je na wysokości wybranego progu. Kapodaster dociska struny i właśnie w ten sposób podwyższa tonację. Czy rzeczywiście taki produkt jest niezbędny do gry? Z pewnością nie, ale znacznie ułatwia wydobywanie dźwięków i dla wielu gitarzystów jest akcesorium, bez którego nie wyobrażają sobie gry. Za zakupem kapodastra przemawia to, że ułatwia on naukę trudnych utworów. Nie trzeba uczyć się grać piosenki w tonacji F, można użyć kapodastra i ułatwić sobie zadanie. Akcesorium jest chętnie używane przede wszystkim przed doświadczonych gitarzystów, ale poleca się je także początkującym. Ten niepozorny sprzęt pozwala zwiększyć pewność siebie. Dzięki niemu osoba z mniejszymi umiejętnościami jest w stanie zagrać bardziej skomplikowaną piosenkę.

 

Materiał wykonania

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki kapodaster wybrać, trzeba skupić się na kwestii wykonania produktu. Często akcesoria tego typu robione są z aluminium. Ten materiał jest uznawany za jeden z lepszych, bo odznacza się wytrzymałością, a przy tym jest lekki. W sklepach można też znaleźć kapodastry zrobione z metalu i tworzywa sztucznego. Ostatni z wymienionych materiałów jest najmniej wytrzymały. Trzeba jednak pamiętać, że wykonane z niego produkty zazwyczaj mają najbardziej atrakcyjną cenę.

Zostając jeszcze przy kwestii wykonania, wiele osób podziela zdanie, że najlepszy kapodaster to taki, który jest od wewnątrz pokryty specjalną gumą. Ten dodatek jest niezbędny, aby skutecznie chronić gitarę przed uszkodzeniem.

 

Przeznaczenie

Kupując sprzęt, trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Należy koniecznie sprawdzić, do jakiego rodzaju gitary jest przystosowany dany kapodaster. W sklepach często można znaleźć dobrej jakości modele uniwersalne. Zdarzają się jednak i takie, które pasują tylko do gitary akustycznej czy elektrycznej. Czasami można też spotkać produkty stworzone z myślą o konkretnym modelu gitary (zazwyczaj pochodzące od tego producenta, który stworzył dany instrument). Kupując kapodaster, warto wybierać jednak możliwie najbardziej uniwersalny sprzęt, aby można było z niego korzystać także po zmianie instrumentu. 

Znaczenie ma też kwestia budowy podstrunnicy. Musimy upewnić się, czy w naszej gitarze jest ona płaska czy zakrzywiona (zaokrąglona). Niektóre kapodastry pasują tylko do jednego typu instrumentu, inne można używać niezależnie od tego, jak wykonano podstrunnicę.

Kapodastry w dobrych cenach

Zakup kapodastra nie jest dużym wydatkiem, choć wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Akcesorium, które zdobywa dobre opinie od kupujących, można nabyć już za ok. 20 zł. Są oczywiście też zdecydowanie droższe modele, których cena sięga nawet 100 zł. Takie kapodastry wyglądają często na solidniejsze i bardziej eleganckie. Droższe produkty cieszą się popularnością wśród doświadczonych gitarzystów, którzy często korzystają z takiego akcesorium.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kapodaster?

Kapodaster to nic innego, jak akcesorium muzyczne, które pozwala na skrócenie menzury strun w gitarach, banjo czy ukulele. Ten przyrząd służy do skracania gryfu. Pozwala on łatwo podwyższyć ton instrumentu i usprawnia zmianę akordów. Jeśli ustawimy kapodaster na wysokości pierwszego progu podstrunnicy, puste struny będą o pół tonu wyższe na każdym progu. Kapodastry znajdują zastosowanie do gitary akustycznej, klasycznej i elektrycznej. W sklepach można znaleźć uniwersalne modele dostosowane do różnych typów instrumentów. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że określenie “capo tasto” odnosi się nie tylko do kapodastra, ale też fortepianu (mowa dokładnie o elemencie konstrukcyjnym, który wywiera nacisk na struny). 

 

P2: Jak zakładać kapodaster?

Zakładanie kapodastra jest łatwe, choć wiemy, że na początku może się takie nie wydawać. Akcesorium należy wziąć do ręki i nacisnąć na nie tak, aby się rozwarło. Następnie kapodaster wystarczy przyłożyć do gryfu. Należy zwrócić uwagę, aby przyrząd przyciskał gryf od strony podstrunnicy, tam, gdzie znajdują się struny. Kiedy produkt zostanie dobrze ułożony na gitarze, wystarczy zwolnić nacisk. Dostępne w sklepach modele są tak zaprojektowane, aby ich zakładanie nie było trudne. Mają one dobrej jakości sprężyny, które gwarantują komfort użytkowania. Warto też wiedzieć, że większość kapodastrów jest od wewnątrz pokryta miękkim tworzywem. Ryzyko uszkodzenia gitary jest w ten sposób skutecznie zminimalizowane.

P3: Ile kosztuje kapodaster?

Kapodaster to akcesorium muzyczne z gatunku tych, które można nabyć za niewielką kwotę. Dobrej jakości produkt kosztuje już od ok. 20 zł. Takie modele mogą nie wyglądać dostatecznie elegancko, ale na pewno będą spełniały swoją podstawową funkcję. W sklepach z akcesoriami muzycznymi są też droższe kapodastry, których cena wynosi ok. 100 zł. Takie modele są wybierane w szczególności przez osoby, które dużo grają na gitarze i często wykorzystują opisywane akcesorium. Niekiedy w zestawie z kapodastrem sprzedawany jest praktyczny pokrowiec. Wtedy też cena kompletu może być nieco wyższa, choć nie jest to regułą.

 

P4: Kapodaster – do czego służy?

Kapodaster to przyrząd, który służy do podwyższania tonacji. Zakłada się go na wysokości któregoś z progów, w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Akcesorium dociska do podstrunnicy wszystkie struny. Dla przykładu, jeśli umieści się kapodaster na 3 progu, zagrany akord E-Dur będzie brzmiał jak G-dur. W szczególności początkujący gitarzyści zastanawiają się, czy to akcesorium jest niezbędne do gry. Odpowiedź brzmi: “Nie”, choć trzeba przyznać, że w wielu przypadkach się ono przydaje. Sprzęt zdecydowanie ułatwia granie wyższych akordów.

 

P5: Kapodaster – jak używać?

W Internecie można znaleźć tabelki, z których dowiemy się, jakie ustawienia kapodastra pozwolą osiągnąć dany dźwięk. Warto je znaleźć i przeanalizować, aby oswoić się z tym akcesorium i w pełni wykorzystać jego potencjał. Tego, jak używać kapodastra, najlepiej dowiedzieć się na przykładzie. Wielu gitarzystów potwierdza, że jednym z najskuteczniejszych sposobów nauki (poza lekcjami indywidualnymi z nauczycielem) są darmowe filmy instruktażowe na YouTube. Można ich znaleźć naprawdę sporo, przy okazji nauczyć się czegoś nowego i zainspirować się do działania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ