Ranking 9 najlepszych obojów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Obój – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się nad zakupem oboju? W takim razie zachęcamy Cię do zapoznania się z rankingiem, w którym opisujemy kilka godnych uwagi instrumentów. Wśród nich są modele odpowiednie dla początkujących, jak również profesjonalnych muzyków, a przykładem jest Oboes Gebrüder Mönnig 155 AM. To obój z posrebrzaną mechaniką, który jest wyposażony w klawisz podwójnego rezonansu. Dołączono do niego skórzany futerał, wyściełany od środka pluszowym materiałem. Wiele pozytywnych komentarzy opublikowano też na temat Buffet Crampon Orfeo Grenn Line, wykonanego z egzotycznego drewna grenadilli. Instrument zaprojektowano we współpracy z muzykami grającymi w największych i najbardziej znanych orkiestrach symfonicznych na świecie. Obój ma wodoodporne poduszki oraz posrebrzane klapy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przenoszenie instrumentu z miejsca na miejsce, np. na koncert, nie stanowi problemu. W komplecie znajdziemy skórzane etui wyścielone przyjemnym w dotyku pluszem. Poza tym model wyróżnia się bardzo ciekawym brzmieniem.

Wady

Nie jest to odpowiedni obój dla początkujących osób. Gra na nim może okazać się zbyt kłopotliwa, m.in. ze względu na dużą liczbę klawiszy.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony dla profesjonalistów, występujących na scenie przed dużą publicznością. Wygląda on elegancko, a do tego jest solidny. Słupki i pierścienie są pozłacane, a mechanika posrebrzana. Instrument ma klawisz podwójnego rezonansu.

Drugi wybór

Zalety

Materiałem wykonania oboju jest grenadilla, czyli elegancko wyglądające, egzotyczne drewno, odporne na wilgoć i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Instrument jest wyposażony w wodoodporne poduszki i regulowaną podpórkę. Gra na nim jest w pełni komfortowa.

Wady

Do zestawu nie został dołączony futerał. Jest on niezbędny do tego, aby bezpiecznie przewozić instrument i nie narazić go na zniszczenie. Z tego powodu etui należy dokupić samodzielnie.

Podsumowanie

Obój zaprojektowano we współpracy z osobami grającymi w najbardziej znanych orkiestrach symfonicznych na świecie. Z pewnością spełni on oczekiwania doświadczonych muzyków, którym zależy przede wszystkim na mocnym brzmieniu. Model bardzo dobrze się prezentuje.

Rozważ też

Zalety

Gra na instrumencie jest komfortowa i nie sprawia trudności, co wynika z zastosowania półautomatycznego systemu oktawowego. Korpus odpowiednio zabezpieczono przed rozsychaniem się i pękaniem, od wewnątrz pokryto go warstwą termoutwardzalnej żywicy.

Wady

Obój znajduje zastosowanie głównie w szkołach muzycznych, również podczas koncertów zorganizowanych dla rodzin uczniów. Problemem może być odpowiednie nagłośnienie instrumentu, czyli przystawienie do niego mikrofonu we właściwy sposób.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych uczniów i pozwala im na doskonalenie swoich umiejętności. Materiałem wykonania korpusu jest drewno grenadilli. Instrument zapewnia precyzyjny i stabilny dźwięk. Niektóre elementy budowy oboju zostały wykonane fabrycznie, a niektóre ręcznie. Model jest elegancki, jak również solidny.

 

9 najlepszych obojów. Opinie w 2024 roku

 

Specjalnie dla osób grających na instrumentach dętych przygotowaliśmy ranking obojów. Przeanalizowaliśmy opinie konsumentów i na tej podstawie udało nam się wytypować modele cieszące się największą popularnością (nie tylko wśród doświadczonych, ale i początkujących muzyków).

 

1. Obój Oboes Gebrüder Mönnig 155 AM

 

Instrument taki jak obój Oboes – Gebrüder Mönnig 155 AM na pewno zainteresuje profesjonalnych muzyków. Wyposażono go w klawisz podwójnego rezonansu, pomocnicze klawisze F i Eb, a także posrebrzaną mechanikę.

Razem z obojem dostajemy w komplecie solidne i elegancko wyglądające etui. Jego materiałem wykonania jest skóra, a wewnątrz znajduje się pluszowa wyściółka. Możemy bezpiecznie wozić instrument np. na koncerty. Instrument ma pozłacane słupki i pierścienie, a w górnej części korpusu znajdują się efektownie wyglądające wstawki z drewna grenadilli.

Muzycy docenili model marki Gebrüder Mönnig zarówno za elegancki design i solidne wykonanie, jak i za unikatowe brzmienie. Obój spełnia oczekiwania osób grających w orkiestrze symfonicznej.

 

 

 

 

2. Buffet Crampon Obój Orfeo Grenn Line

 

Jak pokazał przeprowadzony test obojów, chętnie kupowany jest model Buffet Crampon Orfeo Grenn Line. To instrument w stroju C, który został wykonany z drewna grenadilli, w efekcie czego efektownie wygląda, a jednocześnie ma mocne brzmienie i jest odporny na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Instrument ma posrebrzane klapy i regulowaną podpórkę. To, co go wyróżnia wśród innych modeli, to w 100% wodoodporne poduszki. Podczas projektowania oboju zaangażowano do pracy doświadczonych muzyków z największych orkiestr symfonicznych świata, i tym samym zadbano tu każdy detal.

Obój to instrument muzyczny, który często wykorzystuje się do grania solowych partii utworów. Do tego bardzo dobrze nadaje się prezentowany model, co potwierdzają zadowoleni z zakupu muzycy. Jest on bardzo dobrze przystosowany do potrzeb osób mających duże doświadczenie w grze.

 

 

 

 

3. Yamaha YOB-431M Obój

 

Instrument Yamaha YOB-431M to dobry obój dla bardziej zaawansowanych uczniów szkół muzycznych. Jego materiałem wykonania jest egzotyczne drewno grenadilla, klapy są posrebrzane. Opisywany model wykorzystuje system Simplified Conservatoire, czyli półautomatyczny system oktawowy.

Bardzo ważne jest to, że obój został odpowiednio zabezpieczony przed nadmiernym rozsychaniem się oraz pękaniem. Wszystko ze względu na to, że podczas jego produkcji wykorzystano innowacyjną technologię Duet+. Polega ona na połączeniu drewna z termoutwardzalną żywicą, co tworzy warstwę ochronną wewnątrz korpusu.

Analizując opinie o obojach Yamaha, można dojść do wniosku, że to solidne i ładnie brzmiące instrumenty. Również na temat modelu YOB-431M opublikowano wiele pochlebnych recenzji, a kupujący doceniają go m.in. za mocny i stabilny dźwięk.

 

 

 

 

Obój i klarnet

 

4. Obój klarnet John Packer JP124

 

Choć obój i klarnet to dwa różne instrumenty, są zbudowane w podobny sposób. Aby się o tym przekonać, wystarczy bliżej przyjrzeć się modelowi John Packer JP124. Jest on wykorzystywany w szkołach muzycznych, również jako pomoc dydaktyczna w nauce gry na flecie, fortepianie oraz skrzypcach.

Instrument ma w zestawie niezbędne elementy, takie jak ustnik, stroik oraz ligatura. Otrzymujemy także praktyczny, lekki i solidny futerał z paskiem na ramię. Materiałem wykonania korpusu jest ebonit, czyli twarde tworzywo sztuczne.

Model John Packer JP124 przypadł do gustu konsumentom, gdyż nie jest podatny na uszkodzenia i działanie wilgoci. Na uwagę zasługuje też jego elegancki design. To instrument, na którym swobodnie mogą grać dzieci, czasem wykorzystuje się go w orkiestrze.

 

 

 

 

5. Yamaha YOB-241 Obój

 

Yamaha YOB-241 to obój przeznaczony do szkół muzycznych. Ma on posrebrzaną, uproszczoną mechanikę bez 3 klapy oktawowej. Z tego względu opanowanie podstawowych technik gry nie sprawia początkującym osobom dużych problemów.

Brzmienie instrumentu jest ciepłe i mocne, przypomina pod tym względem instrumenty dla profesjonalnych muzyków. Prezentowany obój ma korpus zrobiony z tworzywa ABS, w efekcie czego jest twardy, odporny na zarysowania i działanie wilgoci.

Obój wyposażono w ustnik, a także futerał pozwalający na bezpieczne przewożenie go na zajęcia muzyczne. Kupującym podoba się też to, że instrument ma bardzo precyzyjną intonację i pozwala skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności.

 

 

 

 

6. Buffet Crampon Obój 4052

 

Studencki model Buffet Crampon 4052 ma korpus wykonany z drewna grenadilli. Jest on odpowiedni dla średniozaawansowanych osób, którym marzy się kariera profesjonalnego muzyka. Instrument ma posrebrzane klapy.

Razem z obojem otrzymujemy futerał, w którym można wygodnie i bezpiecznie go przenosić. Z tego względu dojazdy na zajęcia do szkoły muzycznej czy na koncerty nie będą już tak kłopotliwe. Od wewnątrz korpus pokryto warstwą żywicy epoksydowej, która stanowi ochronę przed pękaniem.

Jak przekonują muzycy, przedstawiony obój pozwala na odpowiednie przygotowanie się do gry na profesjonalnym instrumencie (ich brzmienie jest bardzo podobne). To solidny i elegancki model.

 

 

 

 

7. Obój Buffet Crampon 4011

 

Buffet Crampon 4011, czyli dobry i tani obój dla uczniów szkół muzycznych, ma korpus wykonany z drewna grenadilli. Jest on bardzo często polecany dzieciom, które dopiero rozpoczynają naukę gry na instrumencie dętym, co wynika głównie z wykorzystania uproszczonego systemu oktawowego.

Obój ma posrebrzane klapy, które ładnie kontrastują z czarnym korpusem. Nie ma ryzyka, że podczas przewożenia instrumentu z domu na zajęcia przypadkowo go zniszczymy. Skutecznie zapobiega temu dołączony do kompletu futerał.

Co na temat instrumentu sądzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup? Ich zdaniem to ładnie brzmiący model, który dodatkowo jest wytrzymały i odporny na pękanie. Wydobywanie dźwięków z oboju nie jest bardzo trudne, dlatego nie trzeba się obawiać, że początkujący uczniowie szybko zniechęcą się do gry.

 

 

 

 

8. Yamaha YOB-432 Obój

 

Instrument Yamaha YOB-432 ma posrebrzaną mechanikę. To bardzo dobra propozycja dla osób średniozaawansowanych, szukających oboju pozwalającego na doskonalenie swoich umiejętności. Model jest polecany do szkół muzycznych.

Korpus jest wykonany z drewna grenadilli. Instrument ma automatyczny system oktaw, cieszy się popularnością także wśród profesjonalistów. Brzmienie oboju jest ciepłe i oryginalne, a intonacja precyzyjna, w efekcie czego przyjemnie się go słucha.

Muzycy często podkreślają w swoich recenzjach, że obój jest lekki. Wszystko ze względu na to, że podczas produkcji zastosowano nowoczesne technologie, pozwalające nieco zmniejszyć jego wagę. Ponadto do instrumentu został dołączony praktyczny futerał.

 

 

 

 

9. Buffet Crampon Obój 3643G Prestige

 

Prezentujemy obój Buffet Crampon 3643G Prestige, czyli profesjonalny model z automatycznym systemem oktaw. Wykazuje on podwyższoną odporność na zmiany temperatur i poziomu wilgotności, co zwiększa jego trwałość.

Instrument wykonano z materiału Green Line. To połączenie pyłu drzewa hebanowego (stanowiącego 95% całości) i specjalnych rodzajów żywicy. Ten materiał ma niemal takie same właściwości akustyczne co zwykłe drewno.

Do oboju dołączono poręczny futerał, co spodobało się konsumentom. Jest to bardzo dobry wybór dla doświadczonych muzyków występujących przed dużą publicznością. Instrument gwarantuje stabilne brzmienie, niezależnie choćby od warunków atmosferycznych i temperatury.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki obój kupić?

 

Obój to stosunkowo mało popularny instrument, jednak osoby uczące się na nim grać nie żałują, że się na to zdecydowały. Ze względu na wyjątkowe, nieco melancholijne brzmienie, przyjemnie się go słucha. Zastanawiasz się, jaki obój wybrać dla siebie lub pociechy rozpoczynającej naukę w szkole muzycznej? Być może potrzebujesz bardziej zaawansowanego modelu? Niezależnie od tego, dla kogo czy w jakim celu chcesz kupić instrument, przydadzą Ci się wskazówki umieszczone w poniższym poradniku.

Poziom zaawansowania w grze

Chcąc znaleźć najlepszy obój, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę swój poziom zaawansowania w grze. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku początkujących muzyków, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z podobnymi instrumentami. Dobór niewłaściwego modelu może sprawić, że gra nie będzie komfortowa i bardzo szybko zniechęcimy się do regularnych ćwiczeń. Obój dla osób bez doświadczenia zwykle jest wyposażony w półautomatyczny system oktawowy oraz uproszczoną mechanikę, bez 3 klapy oktawowej. Dotyczy to w szczególności instrumentów przeznaczonych dla dzieci. Zbudowane w ten sposób modele ułatwiają wydobywanie dźwięków. Na rynku dostępne są również oboje z automatycznym systemem oktaw oraz dodatkowymi klawiszami czy klapami. To dobry wybór dla zaawansowanych muzyków, którzy mają duże doświadczenie i planują występować lub już występują na scenie przed publicznością.

 

Materiał wykonania

Od materiału wykonania korpusu uzależniona jest trwałość, jak również brzmienie instrumentu. Zazwyczaj jest on zrobiony z drewna, np. grenadilli. To egzotyczny gatunek pochodzący z Afryki, wyróżniający się ciemnym kolorem, twardością oraz odpornością na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Możemy też znaleźć modele wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak ebonit lub ABS. Są one lekkie i niepodatne na działanie wilgoci, większość tego typu instrumentów jest przeznaczona dla początkujących oboistów.

Warto pamiętać, że oboje są narażone głównie na kontakt z wilgocią, w tym naszą śliną. Z tego powodu konieczne jest dbanie o takie instrumenty. Inaczej może dojść do nadmiernego rozsychania się i pękania korpusu, zwłaszcza gdy wyprodukowano go z drewna. Aby temu zapobiec, niektórzy producenci wzmacniają oboje od wewnątrz, pokrywając je warstwą specjalnej żywicy.

Dodatkowe wyposażenie

Nie wystarczy sam zakup instrumentu, aby móc na nim grać. Konieczne jest też zaopatrzenie się w dodatkowe elementy. Często to na podstawie ich ilości muzycy podejmują decyzję, jaki jest najlepszy obój. Wiele osób uważa, że do kompletu powinien być dołączony przede wszystkim futerał, pozwalający na komfortowe oraz bezpieczne podróżowanie z instrumentem. Zabezpiecza on obój przed przypadkowym zniszczeniem, a także nagłą zmianą temperatury. Przydać mogą się też np. podpórki pod kciuk, wycior do czyszczenia wnętrza korpusu czy rurka do stroika z korkiem (na zmianę).

 

Oboje w dobrych cenach

Czy obój jest drogim instrumentem? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ jego cena uzależniona jest od kilku czynników, w tym materiału wykonania, przeznaczenia oraz producenta. Na zakup modelu dla początkujących muzyków wydamy przeciętnie ponad 1000 zł. Dla porównania instrumenty dla profesjonalistów kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest obój?

Obój to dęty instrument, który jest wykonany z drewna. Należy on do grupy aerofonów dwustroikowych, a jego skala zwykle obejmuje zakres od b do g3, nieco rzadziej do a3. Nazwa instrumentu wywodzi się z francuskiego słowa Hautbois, które oznacza wysokie drewno. Nawiązuje ono do trzciny, z której wykonuje się stroiki obojowe (są one najmniejsze wśród wszystkich stroików instrumentów dętych). Oboje zwykle są zrobione z drewna różanego, ewentualnie afrykańskiego drzewa określanego mianem grenadilli. Niemniej jednak można znaleźć też modele z plastiku, a nawet ebonitu. Pierwszy tego typu instrument pojawił się we Francji w XVII wieku i od samego początku odgrywał istotną rolę w orkiestrze symfonicznej.

P2: Jak wygląda instrument obój?

Obój ma kształt lekko stożkowatej piszczałki. Ma on od 16 do 20 otworów, które kontroluje się za pomocą systemu metalowych klap. Służy on do zmiany wysokości wydobywanego dźwięku. Instrument jest wyposażony w podwójny stroik, czyli dwa kawałki trzciny (swoim wyglądem przypominają one spłaszczoną słomę). Elementy te są precyzyjnie przycięte i złożone ze sobą, a kiedy drgają, wprawiają w ruch słup powietrza znajdujący się wewnątrz oboju. W instrument dmie się za pomocą metalowej, cienkiej rurki otoczonej korkiem. Materiałem wykonania korpusu najczęściej jest drewno, a standardowa długość oboju wynosi 60 cm.

 

P3: Ile decybeli ma obój, kontrabas i wiolonczela?

Instrumenty muzyczne wytwarzają dźwięki o różnym poziomie głośności. Podczas gry możemy być narażeni na stosunkowo duży hałas, co wpływa negatywnie na nasz słuch. Okazuje się, że w przypadku oboju poziom generowanego dźwięku mieści się na poziomie ok. 102 dB, a to stosunkowo wysoki wynik. Dla kontrabasu średnia wartość to 83 dB, a dla wiolonczeli 92 dB. Na podstawie tych informacji można dojść do wniosku, że najgłośniejsze są instrumenty dęte. Z tego względu konieczne jest zapewnienie ochrony przed hałasem muzykom, którzy na nich grają, a także tym znajdującym się przed sekcją dętą.

 

P4: Jak brzmi obój?

Obój wyróżnia się bardzo oryginalnym, przenikliwym brzmieniem. Wiele osób uważa, że jest ono wręcz melancholijne, a także wyjątkowo śpiewne. Ze względu na to instrument jest niemal obowiązkowy w każdej orkiestrze symfonicznej i bardzo często w utworach przewidziane są dla niego partie solowe. Najczęściej skala oboju obejmuje zakres od b do g3, a osiągnięcie znacznie wyższych dźwięków, do c4, wymaga od muzyka bardzo dużych umiejętności. Wyjątkowe brzmienie sprawia, że obój wykorzystywany jest m.in. do tworzenia muzyki filmowej.

P5: Ile kosztuje obój?

W porównaniu do innych instrumentów (również dętych), obój nie należy do tych najtańszych. Za model odpowiedni dla osób rozpoczynających naukę w szkole muzycznej zapłacimy zwykle ponad 1000 zł. Jednak nie jest to bardzo wysoka kwota w porównaniu do instrumentów przeznaczonych dla średniozaawansowanych i profesjonalnych muzyków. Należące do tej grupy oboje kosztują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływa na to m.in. zastosowanie lepszych jakościowo materiałów do produkcji i rozwiązań poprawiających precyzję oraz stabilność dźwięku. Jeżeli chcemy nauczyć się grać na oboju, ale jednocześnie mamy ograniczony budżet, warto rozważyć zakup używanego instrumentu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ