Ranking 6 najlepszych okaryn w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Okaryna – przewodnik zakupowy, ranking i test  

 

Niezwykły instrument ludowy o nazwie okaryna pozwala zagrać relaksujące melodie, które spodobają się każdemu. Ten rodzaj fletu naczyniowego jest rzadko spotykany w salach koncertowych, ale jego brzmienie porusza znawców i amatorów muzyki. Do codziennej gry i rozwijania swoich umiejętności warto wybrać okarynę Gewa 700480. Instrument ma długość 13 cm i pozwala zagrać utwory w tonacji C. Wykonany jest z terakoty w naturalnym, nielakierowanym kolorze, z ozdobną pieczęcią na uchwycie. Instrument ze strojeniem D, sprawdzający się również podczas koncertów w dużych salach, to okaryna Plaschke 700431 D2-G3, która jest dobrym wyborem dla profesjonalistów. Produkt wykonano z terakoty, zabezpieczonej i ozdobionej techniką lazurowania. Instrument zapewnia czyste brzmienie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Okarynę Gewa 700480 wykonano z terakoty, niepokrytej lakierem. Dzięki temu instrument ma naturalny kolor. Okaryna jest nastrojona w tonacji C. Instrument ma wygodny uchwyt z ozdobną pieczęcią. Długość okaryny wynosi 13 cm, a jej nieduża waga ułatwia grę.

Wady

Okaryna Gewa 700480 gra głośno, potrzeba odpowiedniego wyczucia i umiejętności, aby wydobyć z niej właściwe brzmienia. Nie sprawdza się dla osób początkujących, ponieważ wymaga utrzymania właściwego oddechu.

Podsumowanie

Okaryna Gewa 700480 to dobry instrument dla osób, które rozpoczęły przygodę z tym rodzajem fletu naczyniowego. Wykonano ją z terakoty o naturalnej barwie, ma wygodny do trzymania uchwyt. Instrument nastrojony jest w tonacji C, ma ciepłe i spokojne brzmienie.

Drugi wybór

Zalety

Wykonaną z terakoty okarynę Plaschke 700431 ozdobiono metodą lazurowania, która dodatkowo zabezpiecza powłokę. Instrument ma czyste i delikatne brzmienie w zakresie tonacji D – G. Łatwo dostroić go do innych instrumentów. Szybko reaguje na zmiany tempa i tonacji.

Wady

Okaryna Plaschke 700431 ma trudny układ dziesięciu otworów, przez co sprawdza się tylko dla osób na wyższym poziomie niż początkujący. Uczący się muzycy często nie radzą sobie z wydobyciem odpowiedniego dźwięku z instrumentu.

Podsumowanie

Instrument Plaschke jest odpowiedni na koncerty, zapewnia czyste brzmienie o delikatnym tonie. Umożliwia zagranie utworów w tonacji od D do G. Instrument wykonano z terakoty, którą pokryto lakierem jednocześnie chroniącym i zdobiącym powierzchnię okaryny.

Rozważ też

Zalety

Okarynę Schwartz wykonano ręcznie z terakoty, dzięki czemu jest precyzyjnie wykończona. Powierzchnię pokryto specjalną warstwą ochronną lakieru. Ma długość 15 cm i znajduje się na niej osiem otworów. Instrument jest strojony w tonacji F. Wydobywające się z okaryny dźwięki są czyste i spokojne.

Wady

Okaryna Schwartz 0/041 ma krótki i szeroki uchwyt do trzymania. Z tego powodu osoby o małych rękach mają problem z wygodnym trzymaniem instrumentu i odpowiednim zakrywaniem otworów oddalonych od uchwytu.

Podsumowanie

Okaryna Schwartz strojona jest w tonacji F, zapewnia czyste i relaksujące dźwięki. Wykonano ją z terakoty, zabezpieczonej warstwą lakieru. Instrument wytwarzany jest ręcznie, co zapewnia precyzję wykończenia. Ma 15 cm długości, ale jest lekki i można zawiesić go na szyi.

 

 

6 najlepszych okaryn. Opinie w 2024 roku

 

Umiejętność gry na okarynie to rzadka zdolność, choć wydobywa z siebie przyjemne, spokojne i relaksujące dźwięki o ciepłym brzmieniu. Chcesz nauczyć się gry na instrumencie lub szukasz bardziej zaawansowanego modelu do rozwoju swoich umiejętności? Z pewnością przydatny okaże się nasz ranking okaryn. Znajdziesz w nim najlepsze produkty, spośród których wybierzesz instrument dla siebie.

 

1. Okaryna Solista Tonacja C Gewa 700480 

 

Jeżeli masz już doświadczenie w grze na flecie naczyniowym, warto rozważyć zakup okaryny Solista Tonacja C Gewa 700480. Jest to instrument z grupy aerofonów wargowych o wymiarach 13,4 cm x 5,8 cm x 2,2 cm. Uchwyt okaryny jest szeroki, dzięki czemu można ją wygodnie trzymać podczas gry. Instrument wykonano we Włoszech z terakoty. Powierzchnia nie jest pokryta dodatkową warstwą lakieru, dzięki czemu zachowuje naturalny kolor wypalanej gliny.

Okaryna jako instrument nie zyskała jeszcze dużej popularności wśród szerokiej publiczności, ale zapewnia ciekawe brzmienia. Model Gewa strojony jest w tonacji C i wydobywające się z niego dźwięki są czyste. Ciepłe brzmienie melodii sprawia, że słuchacze odczuwają spokój i relaksują się, słuchając okaryny. Jedyną ozdobą instrumentu jest pieczęć na uchwycie. Okaryna Gewa dobrze sprawdza się dla osób zaawansowanych, jako model do rozwijania swoich umiejętności.

Opinie o okarynie Gewa są najczęściej pozytywne. Muzycy, zarówno zawodowi, jak i uczący się, doceniają produkt ze względu na czyste brzmienie, solidne wykonanie i estetyczny wygląd.

 

 

 

 

2. Okaryna koncertowa D-Strojenie Plaschke 700431 D2-G3 

 

Naturalną okarynę koncertową Plaschke 700431 D2 – G3 wykonano z terakoty. Powierzchnię instrumentu pokryto warstwą lakieru metodą lazurowania. Oznacza to, że na okarynę naniesiono półprzezroczystą powłokę malarską, która nie tylko zabezpiecza przed zarysowaniami i uszkodzeniami, ale także zdobi. W efekcie instrument ma delikatny połysk. Długość modelu Plaschke wynosi 14,5 cm. Uchwyt wyprofilowano w taki sposób, aby dokładnie przylegał do dłoni.

Instrument strojony jest w tonacji D, dlatego można zagrać na nim utwory w tonacji od D2 do G3. Okaryna zapewnia czyste brzmienie wydobywających się z niej dźwięków. Model Plaschke dobrze sprawdza się do wykonywania utworów na koncertach, ze względu na mocne i wyraziste tony. Okarynę można łatwo dostroić do innych instrumentów zarówno według skali przyrządu chromatycznego, jak i wykorzystując skalę diatoniczną.

Użytkownicy, którzy zakupili instrument firmy Plaschke twierdzą, że model pozytywnie zakończył test okaryn na scenach koncertowych. Produkt wykonano estetycznie, ma wygodny uchwyt, zapewnia czyste i donośne brzmienie, które wyraźnie rozbrzmiewa nawet w dużej sali.

 

 

 

 

3. Okaryna F-Dur Schwartz 0/041 F

 

Niezależnie, czy dopiero rozpoczynasz naukę gry na okarynie, czy jesteś już na zaawansowanym poziomie, dobrym wyborem będzie zakup modelu F-Dur Schwartz 0/041 F. Instrument wykonano ręcznie z wypalanej gliny. Długość okaryny Schwartz wynosi ok. 15 cm. Na modelu znajduje się osiem otworów, które odpowiednio zakrywa się podczas gry. Instrument strojony jest w tonacji F. Przy uchwycie znajduje się otwór na pasek, który ułatwia przenoszenie i umożliwia zawieszenie okaryny na szyi.

Powierzchnię okaryny pokryto bezbarwnym lakierem zabezpieczającym przed uszkodzeniami. Dzięki temu instrument ma delikatny połysk. Wydobywający się z instrumentu dźwięk jest czysty i wyrazisty. Okaryna szybko reaguje na wszelkie zmiany w tonacji i brzmieniu. Ręczne wykonanie zapewnia precyzyjne wykończenie, co pozytywnie przekłada się na jakość dźwięku. Model Schwartz jest lekki, dzięki czemu ręce nie męczą się podczas długich ćwiczeń gry.

Konsumenci, pisząc opinie o okarynach Schwartz, zwracają uwagę na czyste brzmienie wydobywające się z instrumentów tej firmy. Model w strojeniu F płynnie przechodzi w poszczególne fazy utwory. Okarynę wykonano solidnie i estetycznie wykończono.

 

 

 

 

4. Schwartz CCL02 okaryna C-dur 

 

Jeżeli szukasz ciekawie wyglądającego instrumentu, który będziesz mógł zabrać ze sobą wszędzie, zachęcamy do rozważenia zakupu okaryny Schwartz CCL02 C-dur. Produkt dobrze sprawdzi się zarówno dla zaawansowanych muzyków, jak i dla osób początkujących. Okaryna Schwartz ma dziesięć otworów, które należy odpowiednio zatykać palcami. Proste utwory z powodzeniem może zagrać nawet osoba, która nie uczyła się nigdy gry na instrumencie. Z tego powodu okaryna to dobry pomysł na prezent.

Model Schwartz CCL02 strojony jest w tonacji C-Major, wydobywające się z niego dźwięki charakteryzują się ciepłym i spokojnym brzmieniem. Ta okaryna instrument wykonana jest z porcelany, co nadaje jej elegancki wygląd. Przy uchwycie znajduje się dodatkowy otwór, przez który przekłada się pasek lub sznurek. Dzięki temu okarynę można zawiesić na szyi dla większego komfortu. Producent do zestawu z instrumentem dołączył wygodne etui do przenoszenia.

Okaryna Schwartz zyskała pozytywne opinie muzyków, zarówno profesjonalnych, jak i początkujących. Użytkownicy doceniają estetyczne wykonanie z porcelany oraz czyste i bogate dźwięki, wydobywające się z instrumentu.

 

 

 

 

5. Okaryna FF-6K z pokrowcem

 

Nietypowa okaryna FF-6K w kształcie przypominającym balonik sprawdzi się dla każdego. Wykonano ją z tworzywa ABS, bez zawartości szkodliwych substancji. Dlatego okaryna może być również użytkowana przez dzieci. Wymiary instrumentu to: 10 cm x 8 cm x 4 cm, jest więc wygodny do trzymania, nawet przez kilkanaście minut ćwiczeń. Okaryna ma sześć otworów, dzięki czemu łatwo opanować zasady gry.

Instrument strojony jest w tonacji C i choć ma nietypowy kształt, zapewnia bogate i ciepłe brzmienie, charakterystyczne dla okaryn. Po przeciwnej stronie ustnika znajduje się otwór na pasek lub sznurek, który umożliwia zawieszenie produktu na szyi lub ręce. Do zestawu producent dołączył także pokrowiec do wygodnego przenoszenia okaryny oraz książeczkę do nauki gry. Model FF-6K to dobry prezent zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych.

Konsumenci polecają model FF-6K, podkreślając, że jest to dobra i tania okaryna. Ma także ciekawy design i jest łatwa w użytkowaniu. Produkt sprawdza się dla osób w każdym wieku i na każdym etapie nauki gry na instrumencie.

 

 

 

 

6. Okaryna Klasyczna Tonacja C Gewa 700494 

 

Estetyczna, klasyczna okaryna tonacja C Gewa 700494 sprawdzi się zarówno podczas ćwiczeń, jak i występów przed publicznością. Instrument ma długość 18,5 cm, dla większego komfortu wyposażono go w sznurek do zawieszenia na szyi. Okaryna ma dziesięć otworów i przeznaczona jest dla muzyków, którzy znają już podstawy gry. Model strojony jest w tonacji C, wydobywające się z niego dźwięki są czyste i mają ciepłą barwę.

Instrument wykonano z dokładnie wypolerowanej porcelany w odcieniu bieli, w efekcie model wygląda, jak luksusowa okaryna z kości słoniowej. Na powierzchni namalowano niebieskie kropki, które nadają całości eleganckiego wyglądu. Producent dołącza do instrumentu etui, w którym można wygodnie transportować okarynę. Ponadto w zestawie znajduje się tabela chwytów do rozwijania umiejętności gry. Klasyczny wygląd i brzmienie modelu Gewa spodobają się każdemu miłośnikowi muzyki.

Opinie konsumentów na temat modelu Gewa wskazują, że jest to dobra okaryna. Użytkownicy doceniają czystość brzmienia, które umożliwia grę nawet na dużych salach koncertowych. Produkt jest estetycznie wykończony i ma elegancki design.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką okarynę kupić?

 

Okaryna najczęściej ma mniej niż 20 cm długości i owalny kształt. Jednak wydobywające się z niej dźwięki mają ciepłą barwę i relaksacyjne działanie. Podstawy gry na okarynie są łatwe do opanowania, jednak zagranie trudniejszych utworów wymaga długich godzin ćwiczeń. Instrument można zabrać ze sobą wszędzie, a ciepłe i charakterystyczne tony, których nie można zastąpić innym sprzętem, nadadzą każdemu utworowi ciekawego brzmienia. Nasz przewodnik pomoże Ci zdecydować, jaką okarynę wybrać. Instrument nadaje się dla początkujących muzyków, dla dzieci, a także dla profesjonalistów, którzy chcą rozszerzyć swoje umiejętności muzyczne.

Historia okaryny

Okarynę, jaką znamy dziś, skonstruował w XIX wieku Giuseppe Donati. Nazwa instrumentu pochodzi od włoskiego słowa „occarina”, które oznacza małą gąskę. Kształt okaryny nawiązuje do zwierzęcia. Część historyków muzyki twierdzi jednak, że instrument należy do najstarszych przyrządów do grania muzyki. Według nich okaryna ma ponad 1200 lat, zmieniła się jedynie jej forma. Od połowy XIX wieku instrument zdobył dużą popularność na całym świecie. Szybkie rozprzestrzenianie się okaryny było zasługą między innymi tego, że jej prostą konstrukcję może wykonać niemal każdy. Rzemieślnicy próbowali przez lata doskonalić formę, dodając klapy i system suwaków. Zmiany nie przyjęły się jednak wśród muzyków i do współczesnych czasów najlepsza okaryna to prosty instrument z grupy aerofonów wargowych. Zbudowana jest z owalnej formy z otworami oraz ustnika, podobnie jak we flecie. Otwory zakrywa się palcami, uzyskując pożądany dźwięk. Na końcu znajduje się ustnik, w który dmie się, jak w przypadku każdego instrumentu dętego. W Stanach Zjednoczonych okaryna często nazywana jest „słodkim ziemniakiem”, ze względu na kształt przypominający bataty oraz delikatne, ciepłe brzmienie.

 

Materiał

Okaryny wytwarzane są najczęściej z wypalanej gliny lub porcelany. Mogą być malowane lub pokryte ochronnym lakierem. Modele terakotowe zwykle nie są zakrywane kolorową farbą, zachowują naturalny kolor i strukturę. Okaryny wykonane z porcelany mogą być dodatkowo ozdobione, dzięki czemu wyglądają bardziej elegancko. Instrumenty można wykonać także z tworzyw sztucznych, takich jak ABS. Wybierając model, warto jednak zwrócić uwagę, czy materiał nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Kształt okaryny nie zawsze jest identyczny. Zdarzają się modele o wydłużonym korpusie lub owalne, przypominające balon. Wersje bardziej artystyczne mogą przyjmować kształt zwierząt lub przedmiotów, najczęściej są to jednak instrumenty kolekcjonerskie. Rodzaj materiału oraz kształt okaryny wpływa na wydobywające się z niej brzmienie. Charakterystyczny ciepły ton najczęściej można uzyskać w modelach glinianych.

 

Typy okaryn

Zastanawiając się, jaka okaryna jest najlepsza, warto zwrócić uwagę na typ modelu. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje instrumentów: poprzeczne i tak zwane naszyjniki. Pierwsze z nich są częściej spotykane, mają wydłużony kształt i od 8 do 12 otworów. Do gry na okarynie poprzecznej przeznaczone są utwory w zapisie liniowym, co znacznie ułatwia naukę. Precyzja chwytów i łatwość utrzymania instrumentu zależy od wieku użytkownika i rozmiaru modelu. Jeżeli chcesz uzyskać niskie tony, okaryna musi być większa, a tym samym cięższa. Wydłużony instrument ma również większe odległości między otworami, które trzeba zakryć palcem. Okaryny typu „naszyjnik” zakłada się na szyję specjalnym paskiem lub sznurkiem, są zwykle mniejsze i mają od 4 do 6 otworów. Małe modele często jednak mogą okazać się niewystarczające do zagrania większości skomponowanych na ten instrument utworów. Nieduże okaryny mogą być dobrym rozwiązaniem do nauki gry dla dzieci, osoby dorosłe o dużych dłoniach mogą mieć trudność z zakryciem, jak również właściwym odkryciem, odpowiednich otworów.

Okaryny w dobrych cenach

Okaryny nie zdobyły jeszcze dużej popularności wśród muzyków i osób rozpoczynających naukę gry na instrumencie. Dlatego znalezienie dopasowanego modelu może być czasochłonne. Warto poszukać instrumentu w dobrym sklepie muzycznym. Jeśli uda się znaleźć ciekawy model, z pewnością obsługa sklepu pomoże dobrać wszystkie parametry. Okaryny warto poszukać także na stronach internetowych. Duży wybór różnorodnych modeli dostępny jest w ofercie zagranicznych sprzedawców, którzy nierzadko zapewniają także wysyłkę na teren Polski. Wiele krajowych sklepów i mniejszych dostawców również oferuje okaryny w dobrych cenach. Koszt zakupu instrumentu zależy od materiału, z którego go wykonano, rozmiaru oraz strojenia. Najtańsze okaryny wyprodukowane są ze sztucznego tworzywa i mają nieduże wymiary. Ich cena to ok. 35 zł. Instrumenty wykonane z porcelany z kolorowymi zdobieniami kosztują więcej. W zależności od rozmiaru ich cena to od ok. 150 zł za prosty model do ok. 190 zł za długą, ponad 18-centymetrową okarynę. Jeżeli szukasz klasycznego instrumentu, wykonanego z wypalanej gliny, koszt zakupu mieści się w przedziale od ok. 110 zł do ok. 200 zł. Cena zależy od rozmiaru, ilości otworów oraz zabezpieczenia powierzchni lakierem. Tańsze są instrumenty o naturalnym zabarwieniu terakoty. Okaryna zabezpieczona lazurowaniem, techniką, która dodatkowo zdobi, kosztuje najwięcej. Warto poszukać odpowiedniego instrumentu, aby cieszyć się relaksującym brzmieniem.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak stroić okarynę?

Nastrojenie okaryny wymaga cierpliwości. Cały proces powinien być przeprowadzony precyzyjnie, aby zapewnić jak najlepszy rezultat. Większość współczesnych okaryn nie wymaga jednak strojenia, są tak skonstruowane, że pozwalają zagrać dokładnie wszystkie dźwięki. Jeżeli jednak masz typ okaryny terakotowej, która wymaga dostrojenia, potrzebne będą specjalne narzędzia do ceramiki oraz automatyczny przyrząd do strojenia. Proces zacznij od zakrycia palcami wszystkich otworów, tak aby znaleźć najniższy wydobywający się dźwięk. Używając przyrządu do strojenia, kolejno dopasuj rozmiar otworów za pomocą przygotowanych wcześniej narzędzi. Ponieważ precyzyjne nastrojenie instrumentu jest czasochłonne i bardzo wymagające, warto zanieść swoją okarynę do profesjonalisty. Dzięki temu unikniesz pęknięć i zniszczeń, które mogą powstać przypadkowo w procesie dostrajania.  

 

P2: Jak grać na okarynie?

Okaryna należy do grupy aerofonów wargowych. Przypomina flet naczyniowy i zasada gry jest podobna, jak w przypadku klasycznego fletu. Trzymając instrument w obu rękach, należy dmuchać w ustnik. Natężenie i tempo oddechu wpływa na jakość wydobywającego się dźwięku. Odpowiednie tony uzyskuje się przez zatykanie znajdujących się na korpusie otworów. Trzeba je precyzyjnie odsłaniać i przysłaniać, jednocześnie wdmuchując odpowiednią ilość powietrza z określoną siłą i prędkością, aby uzyskać oczekiwany efekt. Tylko dobre opanowanie zasad pozwala grać na okarynie ładne i czyste melodie. Instrument trzyma się w rękach, jednak dla większego komfortu, do większości modeli dołączone są paski lub sznurki, które umożliwiają zawieszenie na szyi.

P3: Co wybrać – okarynę czy piccolo?

Okaryna i flet piccolo należą do tej samej grupy aerofonów wargowych. Drugi z instrumentów charakteryzuje się wysokim, przenikliwym brzmieniem. Piccolo wykonuje się z drewna, mosiądzu lub plastiku, dawniej także z kości słoniowej. Budową przypomina tradycyjny flet, jest jedynie nieznacznie krótszy. Okaryna ma wrzecionowatą budowę, jest zakończona ustnikiem, na korpusie ma otwory, które w czasie gry należy zakrywać. Ze względu na prostszą budowę, może być łatwiejsza w opanowaniu niż flet piccolo. Wybór instrumentu zależy jednak od własnych preferencji. Okaryna i flet piccolo różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem dźwięku. Pierwszy instrument ma ciepłe, relaksujące brzmienie, a drugi wysokie. 

 

P4: Co to jest okaryna?

Okaryna to rodzaj instrumentu, należący do aerofonów wargowych. Zasada gry na jest podobna, jak w przypadku fletu. Okaryna ma jednak zupełnie inny kształt. Korpus instrumentu jest wypukły, wrzecionowaty, wydłużony po obu końcach. Zdarzają się także modele okrągłe lub ukształtowane na wzór zwierzęcia, lub przedmiotu. Ze względu na charakterystycznych korpus w Stanach Zjednoczonych okaryna nazywana jest „słodkim ziemniakiem”. Nazwa instrumentu pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego małą kaczkę, którą okaryna przypomina. Niezależnie od kształtu, większość modeli wykonuje się z wypalanej gliny, czyli terakoty lub porcelany, rzadziej z drewna. Okaryna ma na korpusie otwory, najczęściej od 4 do 12, które trzeba odpowiednio zakrywać palcem podczas gry.  

 

P5: Co to jest tabela chwytów na okarynę?

Prawidłowa gra na okarynie wymaga opanowania instrumentu i odpowiednich chwytów. Są to schematy określające ułożenie palców na instrumencie. Chwyty wskazują, które otwory mają być zasłonięte, a które pozostają otwarte. Każdy schemat odpowiada innej tonacji, co umożliwia zagranie większości utworów. Tabela chwytów na okarynę może zawierać także zapis nutowy, który wskazuje między innymi, jak długi ma być dany dźwięk. Dzięki temu muzyk wie nie tylko, które otwory zakryć, ale także, jaka będzie długość wdechu. Chwyty na okarynę najczęściej przedstawiane są w formie rysunku, na którym znajduje się model instrumentu. Dlatego tabele zwykle dołączane są do konkretnych produktów, ponieważ okaryny różnią się kształtem i ilością otworów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ