Ranking 8 najlepszych puzonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Puzon – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Prezentowane przez nas zestawienie puzonów to zbiór różnorodnych modeli, dobranych w taki sposób, aby umożliwić Ci zakup najodpowiedniejszej wersji instrumentu. Jednym z dostępnych na rynku rodzajów jest puzon basowy Conn 62H. To wysokiej jakości sprzęt, stworzony w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się unikalnym, ciepłym i bogatym brzmieniem oraz wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Sprawdzi się zarówno w orkiestrach symfonicznych, jak i podczas występów solowych. Innym wariantem może być puzon wentylowy King 2166 Legend, którego dźwięk charakteryzuje się subtelnością i ciepłą barwą. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, a 8-calowy mosiężny roztrąb zapewnia odpowiednie skupienie dźwięku. Solidne wykonanie pozwala cieszyć się instrumentem przez długi czas. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zaletą puzonu jest mosiężny roztrąb, zapewniający bogatą i ciepłą barwę dźwięku. Ponadto brzmienie instrumentu jest czyste. Chromowane niklowo-srebrne wykończenia rurek suwaka umożliwia szybkie i swobodne ruchy. Lakierowana powierzchnia zapewnia ochronę instrumentu, całość puzonu wykonana jest ręcznie.

Wady

Wadą tego instrumentu może być jego waga, wynosząca ponad 9 kg, co utrudnia trzymanie puzonu w komfortowy sposób.

Podsumowanie

Puzon basowy marki Conn jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą tworzyć muzykę na poziomie profesjonalnym. Pozwala on na granie utworów w ciepłym brzmieniu, ma czysty i bogaty dźwięk. Jest wykonany z precyzją, z użyciem dobrej jakości materiałów. Roztrąb wyprodukowany jest ze złotego mosiądzu, a cały instrument jest ręcznie kuty.

Drugi wybór

Zalety

Jednoczęściowy, mosiężny roztrąb pozwala na uzyskanie odpowiedniego skupienia dźwięku. Lakierowane wykończenie zabezpiecza instrument przed uszkodzeniami. Jest on dobrym wyborem dla wymagających graczy, którzy poszukują puzonu z dobrym strojem BB.

Wady

Użytkownicy polecają go jedynie dla osób zaawansowanych, które poświęcają wiele czasu na ćwiczenia, ponieważ instrument wymaga umiejętności oraz wprawy w graniu na puzonie.

Podsumowanie

Zakup puzonu wentylowego pozwala na tworzenie muzyki opartej na rozbudowanym brzmieniu. Mosiężny roztrąb instrumentu wydobywa z niego skupiony dźwięk. Lakierowana powierzchnia pełni funkcję ochronną, dekoracyjną, a także wzbogaca barwę brzmienia puzonu.

Rozważ też

Zalety

Powłoka zewnętrzna wykonana jest z nowego srebra, które chroni oraz nadaje elegancki wygląd. Jest to materiał wykorzystany również do grubo chromowanej powłoki wewnętrznej. Instrument wyposażony jest w ergonomicznie formowaną dźwignię kwartwentyla, co pozwala na dodatkowe obniżenie dźwięku.

Wady

Nielicznie wspominaną wadą jest niedokładne dopasowanie suwaka do instrumentu, co powoduje, że rurka może ściśle nie przylegać.

Podsumowanie

Puzon tenorowy Roy Benson ma elegancki wygląd, lakierowane wykończenie oraz grubo chromowaną powłokę wewnętrzną. Dźwignia kwarwentyla umożliwia obniżenie dźwięku o kwartę. Model jest również wyposazony w ergonomiczny uchwyt, który znacznie poprawia komfort trzymania instrumentu.

 

 

8 najlepszych puzonów. Opinie w 2024 roku

 

Różnorodność modeli na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego instrumentu staje się trudny i wymagający. Stworzyliśmy ranking puzonów, aby ułatwić Ci decyzję. Prezentowane przez nas modele to zróżnicowane zestawienie, w którym kolejne pozycje różnią się typem, wyglądem, rozmiarami oraz przeznaczeniem, aby każdy mógł wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb i stopnia zaawansowania.  

 

Puzon basowy

 

1. Conn 704358 Puzon Basowy 62H Professional

 

Prezentowany przez nas puzon basowy  Conn 704358 Puzon Basowy 62H Professional to dobry wybór dla osób zaawansowanych i średnio-zaawansowanych. Nadaje się on zarówno do orkiestry symfonicznej, jak i do występów solowych. Jest to instrument 2-wentylowy, który pozwala na użycie dwóch wentyli jednocześnie, lub każdego z nich niezależnie. Menzura puzonu to 14,27 mm, a roztrąb ma 229 mm. Strój puzonu offset (używając obu wentyli) to Bb/F/D, a inline (używając wentyli niezależnie) Bb/F/Gb/D.

Instrument ten prezentuje bogatą i ciepłą barwę dźwięku, którą zapewnia mosiężny roztrąb i lakierowane wykończenie. Dźwięk wydobywający się z puzonu jest czysty i klarowny. Wykonanie jest ręczne z użyciem dobrej jakości materiałów.

Użytkownicy puzonu basowego firmy Conn chwalą go za jakość dźwięku oraz za możliwość używania go w wersji inline, pozwalającej na zróżnicowanie stroju. Dodatkowym atutem jest precyzyjne, ręczne wykonanie z trwałych materiałów oraz mosiężne elementy, z których zrobiony jest roztrąb. Chromowane niklowo-srebrne wykończenie rurek pozwala na szybkie i precyzyjne ruchy podczas poruszania suwakiem. 

 

 

 

 

2. Eastman EBP-600 Puzon Basowy

 

W naszym rankingu proponujemy dobry puzon Eastman EBP-600 Puzon Basowy , który nadaje się dla muzyków grających na profesjonalnym poziomie. Jest to instrument basowy o stroju Bb/F/Gb-D, oraz menzurze 14,2 mm. Roztrąb ma rozmiar 240 mm. Korpus wykonany jest z mosiądzu, a do produkcji suwaka wykorzystano nikiel.

Puzon basowy jest wyprodukowany z precyzją i dbałością o szczegóły. Powietrze swobodnie przepływa przez cały instrument, tworząc brzmienie wysokiej jakości, dobrze współbrzmiące z całą orkiestrą, jak również w solowych wykonaniach. Przechodzenie z jednego dźwięku do drugiego odbywa się w sposób płynny i niezauważalny. Opisywany model jest odpowiedni dla osób zaawansowanych i profesjonalistów, ze względu na wielkość i ciężar, utrudniające naukę gry na puzonie.

Recenzje puzonu Eastman polecają zakup tego modelu, ponieważ pozwala on na tworzenie płynnych dźwięków wysokiej jakości. Zaletą jest także precyzyjne i estetyczne wykonanie każdego elementu, z którego składa się instrument. Wygląd zewnętrzny jest elegancki, dzięki połączeniu żółtego mosiądzu z niklem o srebrnym odcieniu.  

 

 

 

 

Puzon wentylowy

 

3. King 704541 Puzon Wentylowy w Stroju BB 2166 Legend

 

W zestawieniu instrumentów dętych musi znaleźć się King 704541 Puzon Wentylowy w Stroju BB 2166 Legend. Roztrąb w tej wersji jest jednoczęściowy i wykonany z mosiądzu, o rozmiarze 203 mm. Menzura w opisywanym modelu wynosi 12,22 mm. Lakierowane wykończenie powierzchni chroni instrument przed uszkodzeniami zewnętrznymi, takimi jak zadrapania, ale także wzbogaca ton wydobywającego się dźwięku.

Puzon wentylowy łączy w sobie tradycję wykonania z nowoczesnością, odpowiadając na potrzeby współczesnych muzyków. Dźwięk, który można usłyszeć podczas grania na tym instrumencie, jest odpowiednio skupiony, o ciepłej barwie. Małe rozmiary sprawiają, że instrument jest poręczny i komfortowy w użytkowaniu. Niklowe wykończenia zapewniają trwałość i szybkość działania poszczególnych elementów.

Opinie o puzonach wentylowych podkreślają możliwość wykonywania utworów w żywym tempie, na co często nie pozwalają inne typy instrumentu dętego blaszanego. Zaletą tego modelu jest również zwarty dźwięk o przyjemnej dla słuchaczy barwie. Puzon jest nie tylko poręczny, ale również solidnie wykonany, estetyczny i elegancki. Niklowane wentyle działają szybko i płynnie, ułatwiając grę na instrumencie.

 

 

 

 

Puzon tenorowy

 

4. Roy Benson RB701146 TT-236F Puzon Tenorowy 

 

Ciekawą pozycją w rankingu jest puzon tenorowy  Roy Benson RB701146 TT-236F Puzon Tenorowy w stroju Bb/F. Jego menzura to 13,34 mm, a część głosowa, wykonana z mosiądzu, ma 8 cali. Powłokę zewnętrzną pokrywa lakierowane nowe srebro, które znajduje się również w grubo chromowanej części wewnętrznej. Puzon nadaje się zarówno dla osób początkujących, jak i dla profesjonalnych muzyków.

Wart uwagi jest kwartwentyl, w który wyposażony jest model. Uformowana dźwignia pozwala na obniżenie wydobywającego się z instrumentu dźwięku o kwartę. Puzon charakteryzuje się ciepłym, miękkim brzmieniem. Dodatkowo wyposażony jest w praktyczny uchwyt, który znacząco poprawia komfort muzyka podczas grania.

Liczne opinie podkreślają ciekawe brzmienie instrumentu. Ważną zaletą jest wspomniany wyżej kwartwentyl, który poszerza możliwości użytkowania. Atutem puzonu jest jego przystępność na każdym poziomie nauki gry na instrumencie. Jest to dobre narzędzie do rozpoczęcia ćwiczeń, a także do wykonywania utworów przez profesjonalistów na scenie. Ponadto stworzenie dodatkowego uchwytu ma na celu komfort i wygodę muzyka.  

 

 

 

 

5. Puzon tenorowy Bach TB-501 

 

Dobry puzon tenorowy znajdujący się w naszym rankingu to model firmy Bach TB-501. Menzura instrumentu to 12,7 mm, mosiężny roztrąb ma 203 mm, a ustnik jest w rozmiarze 12C. Powłoka zewnętrzna wykonana jest z nowego srebra, podobnie jak suwak, dodatkowo chromowany. Prezentowany puzon tenorowy jest w stroju Bb.

Instrument ze względu na niezbyt duży rozmiar nadaje się dla osób początkujących, ponieważ ułatwia przechodzenie z jednego dźwięku do drugiego oraz zapewnia pełną kontrolę podczas gry. Brzmienie puzonu jest miękkie, bogate, ciepłe i pełne. Czara głosowa jest niezwykle wrażliwa na najdelikatniejsze podmuchy. Ponadto, odwrócona budowa krąglika do strojenia sprawia, że ten model jest łatwy w obsłudze dla amatorów.

Użytkownicy zwracają uwagę na liczne zalety, które prezentuje ten puzon. Instrument jest przystosowany dla osób, które rozpoczynają swoją naukę. Jego zaletą jest wrażliwość na dźwięk oraz mały rozmiar, co sprawia, że używanie tego modelu jest łatwe i komfortowe. Brzmienie, które się z niego wydobywa jest ciepłe i przyjemne.

 

 

 

 

Puzon altowy

 

6. Puzon Altowy Bone Mini Blue 700.639

 

W zestawieniu chcemy zaproponować dobry i tani puzon Altowy Bone Mini Blue 700.639. To niezwykle lekki instrument, który łączy w sobie powagę klasycznego modelu z zabawnym kolorem. Waży on jedynie 700 g, a jego wymiary to: roztrąb – 7 cali i rezonator o długości – 178 mm, dodatkowo wiercenie typu Dual: 12,32 – 12,7 mm. Puzon wykonany jest z tworzywa sztucznego ABS, występuje w stroju Eb. Rurki suwaka powstały z włókna szklanego.

To niecodzienne połączenie lekkości, odważnego koloru i brzmienia klasycznego puzonu, sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, jak i dla profesjonalistów. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary sprzęt jest odpowiedni także dla dzieci. Jako puzon altowy może być wykorzystywany w dużych orkiestrach symfonicznych i występach solowych.

Dużą zaletą wskazywaną w recenzjach jest pomysłowe potraktowanie klasycznego instrumentu, zmniejszając jego wymiary i malując na nietypowy kolor. Podkreślanym atutem puzonu jest to, że nadaje się dla każdego, również dla dzieci, dla których standardowe wersje mogą być za ciężkie i trudne w obsłudze.

 

 

 

 

Puzon Yamaha

 

7. Yamaha YSL 354 E Puzon Tenorowy 

 

Modelem dla osób, które zainteresowane są wersją tenorową, jest puzon Yamaha YSL 354 E Puzon Tenorowy . Jest to standardowy produkt firmy odznaczającej się wysoką jakością. Średnica czary głosowej wynosi 204,4 mm, a menzura to 12,7 mm. Instrument jest w stroju Bb. Roztrąb wykonany jest z żółtego mosiądzu, a suwak ze srebra niklowego. Warto zauważyć, że w wersjach europejskich zewnętrzna strona suwaka wyprodukowana jest z połączenia niklu i srebra, a w pozostałych modelach z mosiądzu.  

Przeprowadzając test puzonów można zauważyć, że instrument firmy Yamaha ma pełne, bogate brzmienie, a także dobrą intonację. Model jest odpowiedni dla osób początkujących, ponieważ odpowiednie wyważenie ciężaru sprawia, że puzon jest komfortowy w trzymaniu. Uchwyty są duże, wykonane ze srebra i niklu, co pozwala na wygodne ułożenie ręki, a także chroni przed upuszczeniem instrumentu.  

Puzon Yamaha polecany jest przez użytkowników ze względu na jakość oraz precyzję wykonania. Wszystkie części instrumentu działają prawidłowo, a ustnik pozwala na większą kontrolę oddechu. Zaletą jest również bogate brzmienie i odpowiednia intonacja dźwięku. 

 

 

 

 

 Puzon tenorowo basowy

 

8. Yamaha YSL 356 GE Puzon Tenorowo-Basowy 

 

Puzon tenorowo basowy firmy Yamaha, model YSL 356 GE Puzon Tenorowo-Basowy  to instrument wykonany z mosiądzu, wyposażony w kwartwentyl, pozwalający obniżyć dźwięk o kwartę. Wymiary tego modelu to: czara o średnicy 204 mm, podwójna menzura 12,7 mm – 13,34 mm, oraz ustnik w rozmiarze 48. Powierzchnia puzonu wykończona jest złotym lakierem, a suwak wykonany jest ze srebra niklowego.

Model ma pełne i bogate brzmienie, oraz wyraźną intonację. Jest polecany dla osób młodych i początkujących, którym zależy na dobrej cenie i barwie dźwięku. Zaletą puzonu jest solidne wykonanie i dobrej jakości materiały, które pozwalają cieszyć się instrumentem przez wiele lat. Atutem jest także estetyczny wygląd i złote wykończenie.

 

 

 

 

Akcesoria do puzonu

 

Futerał Pokrowiec na Puzon Thomann

 

Wybierając odpowiedni instrument, warto zainwestować również w akcesoria, które pozwolą na ochronę Twojego puzonu. Pokrowiec na puzon firmy Thomann wykonany jest z wodoodpornego materiału Rox-Tex, zapewniając ochronę w każdych warunkach. Jego wymiary to: długość – 90 cm, szerokość – 30 cm, wysokość – 20 cm, a waga wynosi 5 kg. Jest  on wyposażony w dodatkową kieszeń zewnętrzną, pasek i uchwyt.

Zaletą futerału jest uniwersalność, pomieści większość standardowych puzonów, takich jak puzon sopranowy czy basowy. Użytkownicy polecają produkt ze względu na jego wytrzymałość, jakość wykonania oraz niezawodność. Dodatkowa kieszeń pozwala na przenoszenie akcesoriów do instrumentu czy nut, a pasek i uchwyt ułatwiają transport ciężkiego puzonu. 

 

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jaki puzon kupić?

 

Puzon należy do grupy instrumentów dętych blaszanych, które charakteryzują się ustnikami wykonanymi z metalu. Uważany jest za potomka trąbki, której twórcy, w poszukiwaniu nowych rozwiązań, stworzyli charakterystyczny kształt liter S. Jego wyjątkowość opiera się na możliwości płynnego przejścia od jednego dźwięku do drugiego, oznaczanego jako glissando. Dźwięk, który się z niego wydobywa, charakteryzuje się ostrym brzmieniem. Rodzajów tego instrumentów jest wiele, a nasz poradnik pozwoli Ci wybrać najlepszy puzon dla siebie.

Puzon – budowa i charakterystyka

Wygląd puzonu jest bardzo charakterystyczny. Instrument składa się z dwóch rur, które ułożone są równolegle i połączone ze sobą trzecią, w kształcie litery U. Jest to element zwany „suwakiem” i służy przede wszystkim do regulacji długości instrumentu.Pozwala na skracanie i wydłużanie przewodu z powietrzem, a tym samym na zmianę wysokości wydobywających się z niego dźwięków. Istnieją również wersje bez tego elementu, nazywane wentylowymi, są one jednak współcześnie rzadko używane, ze względu na brak możliwości wykonywania na nich glissanda. Z jednej strony rura zakończona jest metalowym ustnikiem, a z przeciwnej czarą, z której wydobywa się brzmienie. Nie ma on jednak charakterystycznych dla swojej rodziny instrumentów dętych, otworów ani wentyli. Ze względu na swoją szlachetność, puzon często pojawia się w orkiestrach symfonicznych, dętych, a nawet wojskowych, do których trafił z chórów kościelnych, gdzie był często wykorzystywany przy wykonywaniu chorałów.

 

Rodzaje – jaki puzon wybrać

Sklepy oferują bogatą ofertę puzonów, ponieważ występują one w wielu rodzajach. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z tym instrumentem lub chcesz spróbować gry na innej jego odmianie, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami, aby wiedzieć, jaki puzon jest najlepszy. Dzielą się one na:

Puzon suwakowy – wyposażony w trzecią rurę, łączącą dwie pozostałe, pełniącą funkcję suwaka. Pozwala on na zmianę wysokości dźwięku.

Puzon sopranowy – ma strój B lub C, podobny w wielkości i zadęciu do trąbki suwakowej. Używany najczęściej w utworach kościelnych, nigdy w orkiestrach i występach solowych. Obecnie został zastąpiony przez puzon tenorowy.

Puzon tenorowy – najpopularniejsza wersja, często nazywana po prostu puzonem. Standardowa długość rury to 2,74 m, a średnica czary osiąga 18 cm. Skala osiągalnych przez niego dźwięków rozciąga się od E do f2 lub d2. Pojawił się około wieku XVIII i zastąpił puzon sopranowy.

Puzon altowy – w stroju F lub Es używany najczęściej w orkiestrach symfonicznych.

Puzon tenorowo-basowy – wyposażony w dodatkowy zawór, który może obniżyć dźwięk o kwartę. Jest uniwersalny i preferowany przez większość muzyków, również ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Puzon basowy – najczęściej występował w stroju F lub Es.

Puzon wentylowy – wynaleziony w XIX wieku, nie był wyposażony w suwak, a jedynie w trzy zawory. Dziś rzadko używany.

Akcesoria do puzonów

Zakup instrumentu to bardzo często nie koniec inwestycji. Musisz pamiętać, że dbanie o niego, jak również odpowiednia ochrona, to niezbędne czynniki do uzyskania jak najlepszego efektu podczas użytkowania. Podstawowym wyposażeniem powinien być zatem futerał, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie. Sklepy mają również szeroki asortyment ochraniaczy i etui na części puzonu, narażone na uszkodzenia. Niezwykle ważne jest, aby zakupiony  instrument był odpowiednio często czyszczony. Intensywne użytkowanie może spowodować nieodwracalne szkody. O ile ustnik można przepłukać wodą, o tyle pozostałe części wymagają delikatnej pielęgnacji. Powierzchnie dostępnych na rynku puzonów różnią się znacząco, mogą być posrebrzane, miedziane lub lakierowane. Musisz więc dobrać odpowiedni środek do czyszczenia swojego puzonu. Służące do mycia pasty i płyny, wcieraj w powierzchnię instrumentu bawełnianą ściereczką. Dodatkowymi akcesoriami, w które możesz się zaopatrzyć, są również specjalne szczoteczki i oliwki.

 

Puzony w dobrych cenach

Dobry i niedrogi puzon można znaleźć nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale również w Internecie. Altowy można kupić za ok. 400 zł, niektóre mogą jednak kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na najpopularniejsze dostępne wersje, musisz przygotować się na wydatek sięgający od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, podobnie jak wybierając dziś już rzadko spotykany puzon wentylowy. 

 

 

FAQ

 

P1: Puzon – co to takiego?

Puzon to instrument dęty blaszany, wyposażony w ustnik o kielichowatym kształcie, wykonany z metalu. Zbudowany jest z blaszanych rurek, połączonych ze sobą w kształt litery S. Pierwsza zakończona jest wspomnianym ustnikiem, druga czarą głosową. Połączone są ze sobą za pomocą trzeciej, uformowanej w kształt litery U, nazywanej „suwakiem”. Istnieją różne rodzaje tych instrumentów: sopranowy, niewykorzystywany w orkiestrach, a jedynie w chorałach kościelnych, ponadto występują również altowe, tenorowe, basowe oraz tenorowo-basowe. Puzony często pojawiają się w orkiestrach dętych oraz wojskowych, a ich specjalnością jest płynne przejście od jednego dźwięku do drugiego.

P2: Historia puzonu

Swoimi początkami puzony sięgają XIII wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się rozmaite ulepszenia trąbek – podczas prób ich skrócenia wynaleziono technikę ich zaginania w kształt litery S. Ten wynalazek znacząco wpłynął na późniejszą budowę puzonów. Współczesne wersje wywodzą się z XVI wieku, a kolejne próby doskonalenia instrumentu zaowocowały powstaniem między innymi puzonu wentylowego, który jednak przez ograniczone możliwości płynnego przechodzenia dźwięków, przestał być używany na szeroką skalę. W wieku XVIII kompozytorzy zaczęli coraz częściej wykorzystywać potomków trąbki, przede wszystkim dla ich szlachetnego brzmienia. Pierwszym, który wplótł puzon w swoją symfonię, był Ludwik van Beethoven.  

 

P3: Jak trzymać puzon?

Rozpoczęcie przygody z instrumentem dętym to nie tylko nauka nut i obsługi, ale również przyswojenie odpowiedniej techniki trzymania go. Puzon wymaga od muzyka prawidłowej postawy podczas grania, aby umożliwić właściwe oddychanie, odpowiednią projekcję dźwięku, a także dobrą technikę ślizgową. Jeżeli instrument jest trzymany we właściwy sposób, suwak powinien znajdować się po prawej stronie czary (ta z kolei jest skierowana do przodu). Lewa ręka służy do podtrzymywania, jej kciuk oplata podstawę, a pozostałe palce znajdują się na pierwszym uchwycie suwaka, dodatkowo w takim ustawieniu palec wskazujący dosięga ustnika, a prawa ręka spoczywa na drugim uchwycie suwaka, jednak przy użyciu tylko dwóch palców i kciuka.

 

P4: Ile kosztuje puzon?

Ceny puzonu będą wahać się w zależności od wybranego modelu, rozmiaru oraz firmy. Koszt najmniejszych z nich zaczyna się już od kilkuset złotych, warto jednak wziąć pod uwagę, że większość z nich to kwota kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Do tego bardzo często dochodzą również wydatki związane z zakupem potrzebnych akcesoriów, takich jak futerał na instrument, ochraniacze i etui na poszczególne części, szczoteczki, czy dodatkowe uchwyty. Każdy z tych elementów osiąga ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w instrument muzyczny to również odpowiednia pielęgnacja i ochrona sprzętu.

P5: Jak czyścić puzon?

Dbanie o instrument to przede wszystkim odpowiednie czyszczenie, wykonywane nawet codziennie. Takim elementem, wymagającym codziennej pielęgnacji, jest ustnik. Po każdym użyciu dostają się do niego cząsteczki śliny, jak również wilgoć i opary pochodzące z oddechu. Dlatego ważne jest, aby tę część puzonu przepłukać ciepłą wodą, a co jakiś czas dodatkowo umyć ją mydłem i szczoteczką. Zewnętrzną powierzchnię instrumentu należy oczyścić za pomocą specjalnych past i płynów, odpowiednio dobranych do rodzaju powłoki, może bowiem być ona lakierowana, posrebrzana lub mosiężna. Niezależnie od wybranego preparatu używa się go w taki sam sposób, nakładając niewielką ilość kosmetyku i polerując bawełnianą ściereczką. Gruntownego czyszczenia puzon wymaga rzadziej, wystarczy raz na kilka miesięcy rozebrać instrument na części i wszystkie elementy dokładnie umyć ciepłą wodą.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ