Ranking 9 najlepszych fletni Pana w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Fletnia Pana – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Gibonus FP-15 to fletnia Pana zaliczana do jednych z najlepszych modeli, jakie są obecnie dostępne w sklepach muzycznych. To stwierdzenie zostało oparte na opiniach muzyków, którzy testowali różne instrumenty i mają doświadczenie w tym zakresie. Wspomniany model jest zrobiony z solidnego materiału, a mianowicie drewna jaworowego. Dodatkowo fletnia Pana ma opaskę z mahoniu. Instrument gra w tonacji G, zakres wynosi od g1 do g3. Model jest strojony elektroniczne, jednak można przestroić go we własnym zakresie. W rankingu musiała znaleźć się też fletnia Pana C-Dur 12 Rurek 70065 GEW. Jest ona lekka i zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów. Możesz być pewny, że posłuży Ci długo.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Fletnia Pana jest zrobiona z wysokiej jakości drewna jaworowego. Pasek wykonano z mahoniu. Każda rurka jest dobrze wyprofilowana, tak aby wydobywanie dźwięków nie sprawiało zbyt dużych trudności. W zestawie znajduje się instrukcja ze wskazówkami dotyczącymi grania.

Wady

Instrument jest zapakowany w tekturowe pudełko. Nie jest ono zbyt wytrzymałe. Jeśli chcemy grać na fletni poza domem, powinniśmy się wyposażyć w solidne etui.

Podsumowanie

Model ma dłuższe rurki z prawej strony, jednak na specjalne zamówienie można nabyć instrument z dłuższymi rurkami po lewej stronie. Fletnia Pana ma tonację G i składa się z 15 rurek. Instrument jest lekki, więc wygodnie się na nim gra.

Drugi wybór

Zalety

Instrument nie jest ciężki, więc wygodnie się na nim gra i nie trzeba się martwić, że dłonie szybko się zmęczą i konieczne będzie zrobienie przerwy. Materiał wykonania odznacza się wytrzymałością, model na długo zachowuje początkowy wygląd.

Wady

Część osób przyznaje, na początku gra na tej fletni Pana jest trudna. Nie jest tak łatwo wydobyć przyjemny dla ucha dźwięk, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w grze.

Podsumowanie

Fletnia Pana składa się z 12 rurek. Mają one jasny kolor i ładnie komponują się z ciemnym paskiem. Produkt jest lekki, nie zajmuje zbyt dużo miejsca i łatwo się go przenosi.

Rozważ też

Zalety

Model wykonano ręcznie, więc zadbano o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Instrument składa się z rurek bambusowych, które zostały pokryte olejem parafinowym. Nie zastosowano żadnych lakierów, które mogłyby mieć zły wpływ na nasze zdrowie.

Wady

W nielicznych komentarzach można przeczytać, że na powierzchni modelu po pewnym czasie pojawiają się drobne przebarwienia. Trzeba wiedzieć, że powierzchnia rurek nie ma idealnego, jednolitego koloru.

Podsumowanie

Instrument wyprodukowano we Włoszech w prowincji Bolzano. Fletnia Pana ma skalę od C” do C””, a tonacja to C-Dur. Ten model jest polecany osobom początkującym.

 

 

9 najlepszych fletni Pana. Opinie w 2024 roku 

 

Jeśli przeczytasz zamieszczony poniżej ranking fletni Pana, będziesz wiedział, na które instrumenty warto zwrócić uwagę, będąc w sklepie. Zostały one wybrane po zapoznaniu się z wieloma recenzjami i poznaniu preferencji osób kupujących. 

 

1. Fletnia Gibonus FP-15

 

Polecamy Twojej uwadze fletnię Pana Gibonus FP-15 składającą się z 15 rurek. Ma ona tonację G i skalę od g1 do g3. Długość najdłuższej rurki wynosi dokładnie 23 cm. Instrument nie jest zbyt duży ani ciężki, więc można wygodnie trzymać go w dłoniach. To przekłada się na większy komfort gry.

Fletnia Pana została wykonana z górskiego drewna jaworowego, które zaimpregnowano, aby zwiększyć jego trwałość. Instrument ma też mahoniową opaskę. Konstrukcja fletni jest łukowata, a to wszystko po to, aby ułatwić na niej grę. Z prawej strony znajdują się długie rurki, jednak na specjalne zamówienie można umieścić je z lewej strony. Produkt jest zapakowany w tekturowe pudełko, a w zestawie znajduje się instrukcja.

Opinie na temat prezentowanej fletni Pana są pozytywne w szczególności ze względu na wysoką jakość jej wykonania. Osoby, które zdecydowały się właśnie na ten model, nie żałują podjętej decyzji. Dzięki instrukcji gry wydobywanie dźwięków jest stosunkowo proste, nawet jeśli nie ma się dużego doświadczenia. 

 

 

 

 

2. Fletnia Pana C-Dur 12 Rurek 70065 GEW

 

Fletnia Pana C-Dur 70065 GEW to instrument, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Znalazł się on na tej liście, ponieważ jakość jego wykonania jest określana jako bardzo dobra. Model długo zachowuje początkowy wygląd i tym samym nie trzeba się obawiać o jego zbyt szybkie zniszczenie.

Prezentowana fletnia Pana składa się z 12 rurek, są one odpowiednio wyprofilowane, a dźwięki, które można z nich wydobyć przyjemne dla ucha. Materiałem wykonania jest drewno. Ciemny pas dobrze współgra z jasnymi rurkami. 

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że warto zainwestować we fletnię Pana 70065 GEW. To model o łukowatym kształcie, który wyróżnia solidność i estetyka wykonania. Instrument jest poręczny, dlatego wygodnie się na nim gra.

 

 

 

 

Fletnia pana dla początkujących

 

3. Gewa 700255 Fletnia Pana C-Dur, 8-głosowa

 

Jeśli interesuje Cię fletnia Pana dla początkujących, zachęcamy do zapoznania się z opisem 8-głosowego modelu Gewa 700255. To instrument w tonacji C-Dur grający w skali od C” do C””. Fletnia Pana ma odpowiednio dobrany kształt. Forma łuku odpowiada europejsko-rumuńskiemu stylowi budowy.

Instrument został wyprodukowany we Włoszech, a dokładniej w prowincji Bolzano. Do jego zrobienia wykorzystano naturalne rurki bambusowe, które dodatkowo pokryto olejem parafinowym celem ich zabezpieczenia. Na fletni Pana nie znajduje się żaden lakier. Instrument też jest dobrze nastrojony, więc można zacząć na nim grać tuż po zakupie. 

Do zakupu tej fletni Pana zachęca fakt, że jest ona ręcznie robiona. Wydobywające się z rurek dźwięki okazują się przyjemne, tym bardziej jeśli szkolimy się w grze na tym instrumencie (możemy zauważyć w tym zakresie postępy). Instrument ma odpowiedni kształt i jest lekki.

 

 

 

 

4. GEWA 700322 Fletnia Pana Solista Skala

 

Jeśli zależy Ci na solidnej, a przy tym ładnie wykonanej fletni Pana, model Gewa 700255 jest dla Ciebie. To instrument w tonacji G-Dur grający w skali od D” do D””. Składa się on dokładnie z 15 rurek. Test fletni Pana wykazał, że na instrumencie wygodnie się gra, a wydobywanie z niego ładnie brzmiących dźwięków nie jest zbyt trudne.

Warto podkreślić, że instrument został wykonany ręcznie, dlatego też wyróżnia go solidność i ponadprzeciętna estetyka. Do jego zrobienia wykorzystano drewno, a dokładniej – klon. Na pasku łączącym wszystkie rurki znajdują się delikatne zdobienia, które sprawiają, że produkt wyróżnia się na tle innych dostępnych w sklepach muzycznych fletni. 

Mimo że cena fletni Pana GEWA 700322 jest nieco wysoka, model cieszy się popularnością i uznaniem konsumentów. Ich zdaniem to instrument, który spełni oczekiwania bardziej wymagających miłośników muzykowania, którym zależy zarówno na wysokiej jakości wykonania, jak i przyjemnym brzmieniu.

 

 

 

 

Fletnia Pana Gibonus

 

6. Fletnia Pana Gibonus FP-18

 

Fletnia pana Gibonus FP-18 jest polecana dla uczniów, którzy regularnie trenują swoje umiejętności gry na instrumencie. Model składa się z 18 rurek, a najdłuższa z nich liczy dokładnie 26 cm. To fletnia Pana w tonacji C i skali wynoszącej od f1 do h3. 

Instrument zrobiono z górskiego drewna jaworowego, które poddano impregnacji, aby zwiększyć jego trwałość. Fletnia Pana ma też mahoniową opaskę. Ładnie współgra ona z jasnymi rurkami. Model ma łukowatą konstrukcję, a wszystko po to, aby ułatwić grę. W zestawie znajduje się instrukcja, dzięki której można poznać technikę gry na tym instrumencie. 

Dostępne w Internecie opinie na temat fletni Pana Gibonus FP-18 są z reguły pozytywne. Do zalet tego instrumentu zaliczana jest przede wszystkim wysoka jakość wykonania. Nie bez znaczenia okazuje się też przystępna cena i ładny wygląd produktu. 

 

 

 

 

Fletnia pana dla dzieci

 

6. Wissper Fletnia Pana Simba Zabawka Muzyczna

 

Wissper Simba to fletnia Pana dla dzieci, która z pewnością ucieszy niejednego malucha. Ta zabawka muzyczna nawiązuje swoim designem do bajki dla dzieci o Małej Wissper, która ma niezwykły dar, bo rozumie, co mówią zwierzęta, a ponadto potrafi przenosić się w różne miejsca. Fletnia Pana jest używana przez dziewczynkę do wypowiadania zaklęć i przenoszenia się w przestrzeni. 

Zabawkowy instrument muzyczny ma kolorowe rurki, które zwracają uwagę maluszka. Aby wydobyć dźwięki, wystarczy dmuchnąć w piszczałkę. Fletnia Pana jest zasilana dwoma bateriami 1,5 V i jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia. Instrument zawieszono na cienkim sznureczku. 

Zdaniem rodziców Wissper Simba to dobra i tania fletnia Pana, którą można kupić z różnych okazji. Produkt jest ładnie zapakowany, więc nadaje się na prezent. Instrument jest lekki i ma przyjazny wygląd.

 

 

 

 

7. Gibonus FP-22 Fletnia Pana

 

Opinie o fletniach Pana marki Gibonus są pochlebne, a szczególnie dobre recenzje zdobywa model FP-22. To instrument w tonacji G i skali e1 do e4. Składa się on z 22 rurek, a najdłuższa ze wszystkich liczy dokładnie 28 cm. Produkt jest zapakowany w kartonowe pudełko, więc warto zainwestować też w odpowiedni futerał. 

Instrument ma łukowatą konstrukcję, która ułatwia wydobywanie dźwięków. Do produkcji tego modelu wykorzystano górskie drewno jaworowe, które dodatkowo zostało poddane impregnacji. Fletnia Pana ma mahoniową opaskę. W komplecie umieszczone instrukcję użytkowania i technikę gry. 

Szukając informacji na temat modelu Gibonus FP-22, można natrafić na sporo pochlebnych komentarzy, w których wskazywane są liczne zalety instrumentu. Zalicza się do nich estetyka wykonania, ładne brzmienie i łatwość grania.

 

 

 

 

8. Gewa Fletnia Pana C-Dur 700.285

 

Gewa C-Dur 700.285 to dobra fletnia Pana zdobywająca pozytywne opinie od użytkowników, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. To stosunkowo drogi model, jednak warto pomyśleć o inwestycji w niego. Instrument jest polecany bardziej doświadczonym muzykom, którym zależy na niepowtarzalnym brzmieniu.

Fletnia Pana jest w tonacji C, a jej skala wynosi od G’ do C””. Instrument składa się z 18 rurek. Materiałem wykonania jest naturalny bambus, który został nasączony olejem migdałowym. Model ma łukowaty kształt, co jest typowe dla tego rodzaju instrumentów. Fletnia Pana jest dobrze nastrojona, więc można zacząć na niej grać od razu po zakupie. 

Konsumenci doceniają to, że w zestawie znajduje się miękka torba umożliwiająca bezpieczne przechowywanie i przenoszenie produktu. Stanowi ona dodatkową ochronę instrumentu (mniejsze ryzyko zarysowania powierzchni).

 

 

 

 

9. Gewa 700326 Fletnia Pana Solista

 

Gewa 700326 to solidnie wykonany instrument. Fletnia Pana jest zrobiona z klonu, dlatego odznacza się wytrzymałością. Nawet po wielu miesiącach regularnego użytkowania dobrze się prezentuje. Należy podkreślić, że model jest ręcznie zrobiony, więc każdy, nawet najmniejszy szczegół jest dopracowany. 

Prezentowana fletnia Pana ma skalę od D’ do G””, a jej tonacja to G-Dur. Model składa się z 25 rurek. Mają one okrągłą formę, co pozwala wydobywać przyjemne dźwięki. Na jasnej opasce znajdują się delikatne zdobienia, które sprawiają, że instrument oryginalnie się prezentuje. 

Konsumenci zastanawiający się nad zakupem Gewa 700326, chcą wiedzieć, czy produkt spełnia oczekiwania innych kupujących. Z wielu opinii wynika, że tak. Patrząc na stosunkowo wysoką cenę instrumentu, można uznać, że jest on skierowany do zaawansowanych muzyków.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką fletnię Pana kupić?

 

Ten artykuł powstał z myślą o osobach, które zastanawiają się, jaką fletnię Pana wybrać, aby rozpocząć naukę gry albo podszlifować dotychczasowe umiejętności. Zebrane zostały w nim wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące instrumentu, które trzeba rozważyć przed jego zakupem. Przeczytaj dokładnie ten poradnik, a będziesz miał większą pewność, że inwestujesz w dobrej jakości produkt, który jest dopasowany do Twoich potrzeb.

Materiał wykonania

Wielu muzyków podziela zdanie, że najlepsza fletnia Pana musi być zrobiona z odpowiednich materiałów i ma to znaczenie nie tylko w kontekście jej wytrzymałości, ale także brzmienia. Specjaliści zalecają, aby entuzjaści gry bez żadnego doświadczenia wybierali instrument wykonany z klonu górskiego albo jaworu. Fletnie Pana zrobione z takich materiałów są mocne i dlatego łatwiej wydobywa się z nich dźwięki. Podczas wyboru produktu warto też zastanowić się nad zadęciem. Jeśli jest ono lekkie, najlepiej sprawdzą się fletnie z drewna gruszy czy jaworu. Osoby o mocnym zadęciu mogą wybierać instrumenty ze śliwy, czereśni, bambusa czy akacji. Dobrze, jeśli materiał wykonania jest poddany impregnacji, bo zwiększa to jego wytrzymałość i przeciwdziała powstawaniu nieestetycznie wyglądających zarysowań. 

 

Rodzaj instrumentu 

Myśląc o zakupie fletni Pana, powinniśmy też zastanowić się nad tym, jaka seria instrumentu będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Mówiąc o serii, mamy na myśli dokładnie to, dla jakich osób jest przeznaczony konkretny model. W sklepach muzycznych można znaleźć fletnie Pana oznaczone seriami: Student, Koncert, Solist. Ich cena rośnie w przedstawionej kolejności, co oznacza, że najtańsze są modele Student, przeznaczone dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fletnią Pana albo znają podstawy gry. Zazwyczaj droższe elementy z wyższej serii zapewniają ładniejsze brzmienie i tym samym dają większe możliwości rozwoju, jednak jednocześnie są zdecydowanie droższe.

 

Tonacja

Chcąc dowiedzieć się, jaka jest najlepsza fletnia Pana, należy też zwrócić uwagę na tonację. Najpopularniejsze są instrumenty w tonacji C-dur i G-dur i to one są najchętniej wybierane przez kupujących. Sporo znawców tematu przyznaje jednak, że zbyt duże skupienie się na tej kwestii, szczególnie w początkowej fazie nauki, nie jest potrzebne. Wybór tonacji ma większe znaczenie, kiedy dokładnie wiemy, jaki repertuar będziemy grać. Uczniowie, którym spodobała się gra na instrumencie, zazwyczaj nie mają jeszcze ugruntowanego stanowiska w tym zakresie i próbują różnych brzmień. 

Futerał

Przydatnym akcesorium, które czasami stanowi jeden z elementów zestawu, jest futerał. Dzięki niemu nie trzeba się zastanawiać, jak bezpiecznie przenieść instrument. Futerał zazwyczaj wygląda jak zwykła torba z paskiem. Jeśli tego akcesorium nie będzie w komplecie, pamiętaj, że możesz go dokupić i to w niewygórowanej cenie.

 

Ile kosztuje fletnia Pana?

Konsumentów interesują przede wszystkim fletnie Pana w dobrych cenach, szczególnie jeśli kupują pierwszy instrument do nauki. Ile trzeba zapłacić za solidną i ładnie brzmiącą fletnię? Podstawowe modele można kupić za niewiele ponad 100 zł. Bardziej zaawansowane instrumenty kosztują kilkaset złotych. W sklepach dostępne są też modele stworzone z myślą o najmłodszych. Cena fletni Pana dla dzieci wynosi do kilkudziesięciu złotych. Instrument tego typu jest lekki i kolorowy. Taka zabawka może stanowić zachętę do tego, aby w przyszłości sięgnąć po prawdziwą fletnię i zacząć na niej grać.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest fletnia Pana?

Fletnia Pana to instrument muzyczny, który można zaliczyć do grupy instrumentów dętych drewnianych i aerofonów wargowych. Obecnie ten instrument jest spotykany w niektórych krajach Europy, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Instrument ten pojawił się w znanej operze klasycznej o tytule Czarodziejski flet (na fletni gra ptasznik). Najbardziej popularnymi muzykami używającymi tego instrumentu są Edward Simoni (Polska) i Gheorghe Zamfir (Rumunia). Źródła archeologiczne pozwalają przypuszczać, że fletnia Pana była używana w Polsce za czasów świetności kultury łużyckiej. Okres jej popularności przypada na renesans i wtedy też te instrumenty były nazywane multankami. 

P2: Fletnia Pana – jak grać?

Fletnia Pana nie jest instrumentem, na którym nauka gry jest bardzo skomplikowana, ale tak jak w przypadku wszystkich aktywności, wymaga czasu i cierpliwości. Aby wydobyć dźwięk z fletni, trzeba przyłożyć ją do ust w ten sposób, aby rurki były ułożone pionowo. Dłuższe powinny znajdować się po prawej, a krótsze po lewej stronie. Prawą dłonią trzymamy dłuższe rurki, chwytając za ich dolną część. Lewą ręką utrzymujemy krótsze rurki. Zależnie od tego, z której rurki chcemy wydobyć dźwięk, powinniśmy przyłożyć ją do ust i lekko dotykać do dolnej wargi. Kolejnym krokiem jest skierowanie strumienia powietrza do wnętrza rurki. Na początku dźwięk może nie być czysty, dlatego trzeba poświęcić czas na naukę zadęcia. Następnie warto skupić się na ćwiczeniach interwałów, czyli odległości pomiędzy dźwiękami.

 

P3: Skąd wzięła się nazwa fletnia Pana?

Nazwa fletnia Pana wiąże się z mitem dotyczącym powstania tego instrumentu. Według wierzeń fletnia pojawiła się po tym, jak bożek Pan zakochał się w Syrinks i chciał ją poślubić. Nimfa nie była zainteresowana związkiem z bożkiem i zmieniła się lub została zmieniona (w zależności od zapisków) w trzcinę. Bożek zrywając i łącząc łodygi rośliny stworzył fletnię pozwalajacą wydobywać piękne, nostalgiczne dźwięki. Niekiedy instrument ten jest nazywany syrinks albo syrynga od imienia wspomnianej nimfy. 

 

P4: Fletnia Pana – gdzie kupić?

Jeśli myślisz o nauce gry na fletni Pana i zastanawiasz się, gdzie kupić taki instrument, nie musisz się martwić. Bez problemu powinieneś znaleźć odpowiedni model w Internecie, tam też wybór produktów jest największy. W sklepach muzycznych (online i stacjonarnie) dostępne są instrumenty dla początkujących i bardziej zaawansowanych muzyków, w różnym przedziale cenowym. Fletnię Pana można też kupić w wersji dla dzieci. Takie produkty mają zwykle kolorowe rurki, które zwracają uwagę maluchów i zachęcają ich do gry.

P5: Jak powstała fletnia Pana?

Powstanie fletni Pana wiąże się z mitologią i opowieścią o Panu, czyli starogreckim bożku lasu, który miał o sobie wysokie mniemanie. Zakochał się on w Syrinks i chciał, aby ta została jego żoną. Nie dawał jej spokoju, dlatego dziewczyna zwróciła się z prośbą do bogów, aby ci pomogli jej w pozbyciu się Pana. Decyzją bogów Syrinks została zamieniona w trzcinę. Po tym zdarzeniu bożek lasu był zrozpaczony, usiadł wśród trzciny i kiedy płakał, wiatr potrząsał rośliną i wydawała ona podobne, żałosne dźwięki. Wtedy też Pan uciął kilka łodyg, tworząc z nich piszczałki o nierównej długości. Wszystkie elementy połączył i w ten sposób powstała fletnia nazywana wówczas syrinks.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Wolfgang

March 30, 2021 at 11:27 pm

Najlepsze (w sumie to nawet i na świecie) są GIBONUSy, ale klasy MAESTRO 🙂 a nie student. Zresztą już altowa jaworowa fletnia tej firmy klasy koncert jest porównywalna co do ceny z większymi modelami ze studenta, jednak też jest lżejsza, zwrotniejsza, ładniej wyglądająca i lepiej brzmiąca. Tonacja też znaczenie ma.

Ostatecznie jednak i ten student nie taki zły i 18tka może nieduża, ale przyzwoita i daje radę, zwłaszcza jeśli ktoś woli tonację C, choć z ustawieniem G i odwrotnie przy zakupie od producenta też problemu żadnego nie ma, a każdy instrument dostroić i przestroić można zawsze.

Odpowiadać
Marcin

April 4, 2021 at 6:28 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać
Daria

January 30, 2021 at 11:00 pm

Coś tam koślawej wiedzy macie ale to mało… fletnie Gibonus model 15 rurkowy może jest dla dzieci dobry na pierwszy miesiac grania.. nic poza tym. Jako drewno jawor jest rzeczywiscie bardzo dobry na początek i nie tylko. Jednak fletnie powinny być minimum sopranowe tj 20 rurkowe najlepiej ze stópką u dołu. Inaczej nie da się grać koncertow czy muzyki klasycznej. Ranking 5 najlepszych fletnistow nie wiem na jakiej niby podstawie jest zrobiony 😉 Zamfir ok, natomiast wymieniać fletnistow samoukow ktorzy grają komercje.. cienko.. a mistrzow jest naprawdę wielu m.in. Ion Malcoci, Radu Nechifor, Boris Rudenco.. jest masa wirtuozów tak dobrych jak Zamfir..
A z fletni najlepszymi producentami moim zdaniem są: Preda, Nechifor, Herkenhoff, Covaliu, Gibonus ale głownie słynie z mistrzowskich fletni basowych z gruszy, ma też dobre fletnie maestro. Natomiast fletnie 12- 15 rurkowe są początkową zabawką..
Kupić należy altową. 22 rurki. Najlepiej kupić w G durze gdyż ksiązki z nutami na fletnię mamy tylko w tonacji G dur gdyż to jest podstawowa tonacja dla tego instrumentu wg rumunskiej szkoły.
Syrinks

Odpowiadać
Marcin

February 7, 2021 at 11:23 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoją obszerną wiedzą na temat fletni.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzęt.com

Odpowiadać