Ranking 11 najlepszych banjo w 2024
Banjo – przewodnik zakupowy, ranking i test
Chcesz nauczyć się grać na banjo i szukasz dobrego instrumentu? Przygotowaliśmy coś dla Ciebie. Na tej stronie znajdziesz obszerny artykuł, a w nim polecenia kilku najlepszych na rynku instrumentów, a także poradnik zakupowy. Mamy nadzieję, że zawarte w tekście informacje pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji. Banjo Epiphone MB-100 to produkt, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu. Do wykonania instrumentu wykorzystano najlepsze gatunkowo materiały m.in. mahoń i palisander. Model ma otwarty tył. Drugie miejsce w rankingu należy do banjo Ortega OBJ350/6-SBK. Instrument elegancko się prezentuje, ma czarną, satynową obudowę. Model jest 6-strunowy.
Tabela porównawcza
11 najlepszych banjo. Opinie w 2024 roku
Ranking banjo powstał po to, aby ułatwić podjęcie decyzji zakupowej osobom, które nie mają doświadczenia i nie chcą poświęcać dużo czasu na czytanie opinii o różnych instrumentach. Znajdujące się na liście modele są dobrej jakości, co potwierdzają pozytywne recenzje wydawane na ich temat.
Banjo dla początkujących
Contents
1. Banjo Epiphone MB-100
Jeśli chcesz kupić banjo dla początkujących, model Epiphone MB-100 to coś dla Ciebie. Instrument ten jest polecany przez wielu muzyków do nauki. Wygodnie i stosunkowo łatwo się na nim gra, więc istnieje mniejsze ryzyko, że osoba niedoświadczona szybko straci chęci do ćwiczeń.
To model 5-strunowy typu open back, czyli z otwartym tyłem. Zastosowany w instrumencie osprzęt jest chromowany. Gryf jest mahoniowy, a podstrunnica została zrobiona z palisandru. Naciąg Remo jest wytrzymały i ładnie się prezentuje. Banjo ma 22 progi i gryf o szerokości równej 31,7 cm.
Kupujący uważają, że Epiphone MB-100 to bardzo dobre banjo, w które warto zainwestować. Instrument ma przystępną cenę i spełnia oczekiwania osób początkujących i nieco bardziej zaawansowanych. Sprzęt ma zgrabną konstrukcję i zapewnia przyjemne brzmienie.
Banjo 6-strunowe
2. Banjo 6-strunowe Ortega OBJ350/6-SBK
Ortega OBJ350/6-SBK to polecane przez muzyków 6-strunowe banjo z menzurą 628 mm. Instrument ma 21 progów. W zestawie znajdują się dobrej jakości struny D’Addario. Banjo pochodzi z serii Raven i jest uznawane za wytrzymałe.
Do produkcji korpusu i gryfu wykorzystano solidne drewno mahoniowe, które wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zachwyca eleganckim designem. Naciąg to Remo Ebony Head. Podłokietniki są chromowane i grawerowane. Banjo elegancko się prezentuje, bo ma czarną obudowę z satynowym wykończeniem.
Kupujący doceniają to, że w zestawie znajduje się pokrowiec Ortega Deluxe Banjo Bag, więc nie trzeba inwestować w dodatkowe akcesoria, aby móc bezpiecznie przenosić instrument. Banjo zapewnia przyjemne brzmienie i idealnie sprawdza się do muzykowania.
Banjo ukulele
3. VGS VG512500 Banjo Ukulele Manoa B-CO-A
Model Manoa B-CO-A VGS VG512500 to dobre i tanie banjo, na którym wygodnie się gra. Ma ono czarny korpus z ABS i otwartą budowę. Szerokość siodełka wynosi 35 mm, a menzura liczy 380 mm. W komplecie znajdują się wytrzymałe, gwarantujące przyjemne brzmienie struny Aquila.
To banjo ukulele ma 8-calowy naciąg w czarnym kolorze i 18 progów ze srebra. Gryf jest odpowiednio długi i dobrze wyprofilowany, więc wygodnie się go trzyma. To przekłada się na ogólny komfort gry.
Na pytanie, czy warto kupić ten instrument, większość osób odpowiada, że zdecydowanie tak. Banjo jest stosunkowo tanie, a przy tym solidnie zrobione i lekkie. Dodatkową zaletą jest to, że w komplecie znajduje się wysokiej jakości pokrowiec Gig-Bag. Nie ma problemu z tym, aby bezpiecznie przenosić instrument.
Banjo 4-strunowe
4. Banjo Ortega Raven OUBJ100-SBK
Prezentujemy banjo 4-strunowe Ortega Raven OUBJ100-SBK w czarnym kolorze. Instrument ma 18 progów, menzurę 394 mm i chromowane wsporniki. Zastosowany naciąg to Remo (kolor czarny), a podłokietnik jest zwykły, chromowany. W komplecie znajdują się wysokiej jakości struny D’Addario concert.
Ta gitara banjo została zrobiona z wytrzymałego drewna klonowego. Gryf wykonano z drewna różanego. Jakość użytych do produkcji materiałów jest oceniana jako bardzo dobra. Instrument ma lekko satynowe wykończenie. Do zestawu dołączony jest praktyczny pokrowiec, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne przenoszenie banjo.
Przyjemne brzmienie, które można uzyskać grając na tym instrumencie, jest jego najważniejszą zaletą. Początkujący i nieco bardziej zaawansowani muzycy są zadowoleni z tego produktu. Na tym banjo wygodnie się gra.
Banjo 5-strunowe
5. Banjo Ibanez B200
Opinie o banjo Ibanez B200 są pozytywne, dlatego wybraliśmy ten model do naszego rankingu. Instrument ma menzurę 670 mm i 22 progi. Produkt jest dostępny w komplecie z wysokiej jakości strunami D‘Addario J57 1, na których wygodnie się gra.
To banjo 5-strunowe ma wytrzymały mahoniowy korpus. Ten sam materiał użyto do wyprodukowania gryfu. Na gryfie znajdują się oryginalnie wyglądające zdobienia. Obręcze są zrobione z drewna lipowego. W instrumencie zastosowano naciąg Remo 11” Coated Weatherking Banjo Head w jasnym kolorze.
Osoby, które zainwestowały w Banjo Ibanez B200, są zadowolone z podjętej decyzji. Jak wynika z opinii na temat produktu, jest on starannie wykonany i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Brzmienie instrumentu jest przyjemne.
6. Banjo Dimavery BJ-30
Model Dimavery BJ-30 to według kupujących bardzo dobre banjo. Instrument ma chromowany strunociąg. Szerokość szyjki przy nakrętce wynosi 44 mm. Instrument ma 6 strun. Waga banjo wynosi 3,1 kg, więc nie jest to ciężki produkt. Wygodnie się na nim gra nawet przez dłuższy czas bez przerwy.
Mostek zrobiono z dobrego gatunkowo drewna klonowego. Podstrunnica to Blackwood 22. Naciąg ma jasny kolor i odznacza się wytrzymałością. Potwierdza to przeprowadzony przez użytkowników test banjo Dimavery BJ-30.
Osoby, które mają wątpliwości, czy inwestować w ten produkt, powinny wiedzieć, że zdobywa on bardzo dobre recenzje od użytkowników. Banjo jest poręczne, ma przyjemne brzmienie i na długo zachowuje swój estetyczny design.
7. Stagg BJM 30 DL
Produkt Stagg BJM 30 DL ma 5 strun, co powoduje, że idealnie sprawdza się on w muzyce bluegras, czyli gatunku wywodzącym się z country (jest on niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych). Korpus instrumentu został wykonany z metalu, a rezonator z mahoniu. Z kolei podstrunnica powstała z palisandru, czyli egzotycznego drewna odpornego na ścieranie. Na tym elemencie konstrukcji znajdują się 22 progi.
Prezentowany model wyposażono w niklowany strunociąg z mosiądzu. Banjo jest poręczne i z pewnością spodoba się doświadczonym muzykom. Instrument zachwyca nie tylko unikatowym brzmieniem, ale też niepowtarzalnym designem. Ze względu na błyszczące wykończenie produkt efektownie lśni.
Konsumenci wydający opinie o banjo marki Stagg przekonują, że są to niezwykłe instrumenty, które odpowiadają potrzebom profesjonalnych muzyków. Model BJM 30 DL może z powodzeniem zastąpić klasyczną gitarę. Wszystko przez to, że zapewnia on ciepłe dźwięki przywodzące na myśl tradycyjną dla kultury szkockiej i irlandzkiej muzykę wzbogaconą dodatkowo o elementy jazzu.
8. MSA BJ-5
Osobom chcącym kupić dobre i tanie banjo na pewno spodoba się instrument MSA BJ-5. Wyposażono go w 5 strun oraz rezonator wykonany z mahoniu. Takie rozwiązanie sprawia, że banjo pozwala uzyskać wyjątkowo ciepłe brzmienie z dobrze podkreślonymi średnimi tonami.
Mostek oraz podstrunnicę wykonano z palisandru. Banjo waży nieco ponad 3 kg, więc nikt nie powinien mieć problemu z utrzymaniem go. Specyficzny kształt powyższego modelu powoduje, że z łatwością oprzemy instrument na kolanach. Na jego korpusie umieszczono skórę Remo. To niezwykle wytrzymały i łatwy w czyszczeniu materiał. Możemy więc mieć pewność, że codzienna gra na pewno nie wpłynie negatywnie na jego wygląd.
Jednym z najbardziej istotnych atutów banjo jest to, że świetnie nadaje się ono dla osób początkujących. Struny są na tyle miękkie, że nie będziemy odczuwać uciążliwego bólu opuszków (bardzo często narzekają na niego osoby uczące się gry na gitarze i podobnych instrumentach).
9. Ortega Falcon OBJ750-MA
Chcielibyśmy zaprezentować model Ortega Falcon OBJ750-MA. To banjo z 5 strunami i 22 progami pokrytymi chromem. Do jego produkcji wykorzystano starannie wyselekcjonowane odmiany drewna, głównie klon i palisander. Połyskujące wykończenie instrumentu sprawia, że świetnie się on prezentuje i na długo zachowuje elegancki wygląd.
Banjo marki Ortega zostało dopracowane pod względem najmniejszych szczegółów. Wyposażono je w struny D’Addario, po które chętnie sięgają również profesjonalni muzycy. Poza tym produkt ma grawerowany podłokietnik pokryty chromem oraz naciąg ze skóry Remo. W zestawie wraz z instrumentem otrzymujemy praktyczny pokrowiec. Pozwala on na bezpieczny transport banjo i doskonałą ochronę przed osiadaniem na nim kurzu.
Po zapoznaniu się z licznymi opiniami na temat modelu Ortega Falcon OBJ750-MA można wywnioskować, że cieszy się on dużą popularnością wśród konsumentów. Na zakup produktu decydują się nie tylko początkujące, ale również bardziej doświadczone osoby. Instrument jest doskonałym wyborem dla każdego muzyka specjalizującego się w gatunkach country i bluegrass.
10. Luna 6 String
Banjo Luna 6 String, jak sama nazwa wskazuje, wyposażono w 6 strun. Z tego powodu na pewno spodoba się ono osobom lubiącym muzykę popularną. Produkt ma matowe wykończenie oraz wycięte przy pomocy lasera zdobienia. Instrument prezentuje się oryginalnie, a jednocześnie wyjątkowo efektownie.
Materiałem wykonania rezonatora i szyjki jest mahoń, co sprawia, że wydawane przez banjo dźwięki są na tyle ciepłe i głębokie, że pasują do wielu gatunków muzycznych (od klasycznego country do nowoczesnego indie popu czy folku). Z kolei podstrunnica powstała z palisandru. To stosunkowo twarde drewno, za sprawą którego brzmienie jest głębsze i bardziej wyraziste.
Konsumenci przekonują, że opisane wyżej banjo to doskonały instrument do nauki gry. Ponieważ jest ono lekkie (waży ok. 2,4 kg), mogą z niego korzystać również dzieci czy nastolatkowie. Poza tym produkt wykazuje odporność na drobne uszkodzenia mechaniczne (takie jak zarysowania czy wyszczerbienia), które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku.
11. Epiphone MB-100
Model Epiphone MB-100 to instrument 5-strunowy z mahoniowym rezonatorem. Z tego materiału powstały również inne elementy konstrukcji produktu, przede wszystkim pierścień oraz szyjka. Banjo wyróżnia się niezwykle łagodnym brzmieniem. Z tego względu może się ono sprawdzić zarówno w zespole country, jak również tym, preferującym styl jazzowy lub pop.
Instrument jest bardzo lekki, dlatego można go wszędzie ze sobą zabrać. Jak zapewnia producent, opisywane banjo doskonale sprawdza się w przypadku osób początkujących. Z jego pomocą nauka akordów i prostych melodii jest wyjątkowo przyjemna. Wspomniany model ma 22 progi i naciąg ze skóry Remo.
Według konsumentów, zaletą banjo Epiphone MB-100 jest dostosowanie do potrzeb osób rozpoczynających naukę gry na tym specyficznym instrumencie. Produkt jest doceniany również przez profesjonalnych muzyków. Wpływ na to ma kilka czynników, m.in. otwarty tył przyczyniający się do uzyskania oryginalnego brzmienia.
Przewodnik zakupowy – Jakie banjo kupić?
Banjo to stosunkowo mało popularny instrument, ale są osoby, które chcą nauczyć się na nim grać. Z myślą o nich stworzyliśmy ten poradnik, w którym zawarliśmy wszystkie istotne informacje na temat tego produktu. Z tekstu można dowiedzieć się, jakie rodzaje instrumentów są dostępne na rynku, jaki materiał wykorzystuje się do ich produkcji i jaką kwotę trzeba przygotować, aby zakupić dobrej jakości model. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie banjo wybrać, przeczytaj nasz artykuł.
Rodzaje banjo
W sklepach muzycznych można kupić różne rodzaje banjo, dlatego to właśnie od poznania typów instrumentów trzeba rozpocząć swoje poszukiwania. Wybrany przez nas model musi być dostosowany do rodzaju muzyki, jaką chcemy grać. Dobrym sposobem jest przesłuchanie w Internecie filmików, na których muzycy grają na różnych typach banjo i podjęcie decyzji, które brzmienie najbardziej nam odpowiada.
Wyróżnić można następujące typy banjo:
♦ 4-strunowe – są to jedne z najbardziej wszechstronnych instrumentów, wykorzystuje się je go grania muzyki irlandzkiej czy tradycyjnego jazzu, ale nie tylko. Takie banjo można kupić w wersji tenorowej;
♦ 5-strunowe – wykorzystywane do grania różnego typu muzyki m.in. country, folk, rock i gospel. Najbardziej uniwersalne są modele 22-progowe z długością skali 26 i 1/4. Można je nabyć w wersji z rezonatorem i bez niego (tzw. open back banjo);
♦ 6-strunowe – są strojone jak gitara. Takie instrumenty były używane przez znane zespoły i artystów m.in.: Taj Mahal, Taylor Swift czy John Fogerty;
♦ tzw. hybrydy – to instrumenty takie jak m.in. mandobanjo, czyli połączenie mandoliny i banjo;
♦ modele elektryczne – mają one przystawki piezo i wykorzystują interfejs MIDI, w związku z tym grając na nich, można uzyskać brzmienie zbliżone do syntezatora i gitary elektrycznej.
Materiał wykonania
Bardzo często do produkcji kluczowych elementów banjo wykorzystuje się mahoń, popularne jest też drewno klonowe. Oba te materiały wykazują sporą odporność na czynniki zewnętrzne, a także mają dobre właściwości akustyczne. Mahoń zapewnia ciepłe i głębokie brzmienie. Często drewno to występuje w połączeniu z palisandrem. Z niego robi się zazwyczaj podstrunnicę. Taka konstrukcja zapewnia pełniejszy bas. Kupując instrument, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jakość jego wykonania ma wpływ nie tylko na wytrzymałość, ale też wydobywany za pomocą banjo dźwięk. Jeśli materiał jest słabej jakości, akustyka również będzie nie najlepsza.
Mówiąc o jakości wykonania instrumentu, nie można pominąć kwestii dotyczącej naciągu. Do jego wykonania można wykorzystywać naturalną skórę np. cielęcą lub syntetyczne odpowiedniki. Skóra naturalna zapewnia łagodniejszy dźwięk, ale jest podatna na wahania temperatury i wilgotne powietrze. W niższej temperaturze może być mniej napięta. Syntetyczne naciągi mają też tę przewagę, że utrzymują stałe napięcie niezależnie od temperatury. Eksperci zachęcają do tego, aby zwracać uwagę na jakość wykonania wsporników i obręczy. Istotnym elementem są też stroiki z przekładnią, które utrzymują strojenie.
Inne przydatne wskazówki
Aby kupić najlepsze banjo, trzeba wziąć pod uwagę różne kwestie. Można wykonać kilka prostych czynności, które pozwolą nam określić, czy dany instrument jest godny uwagi. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dołączone do zestawu struny łatwo się dociskają i to na dwóch końcach. Jeśli czuć wyraźny opór, oznacza to, że struny są mocne i w związku z tym granie na banjo może okazać się bolesne dla naszych palców. Zaleca się też, aby szarpnąć strunę w okolicy mostka i sprawdzić, czy uzyskana w ten sposób nuta jest wyraźna. Wydawać by się mogło, że te wskazówki sprawdzą się tylko podczas zakupów stacjonarnych, ale to mylne założenie. Są dwa skuteczne rozwiązania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji można wybrać się do sklepu i sprawdzić, jak wygląda instrument na żywo. Można też zdecydować się na zakup sprzętu przez Internet, sprawdzić go w domu, a jeśli nie spełni naszych oczekiwań, odesłać go do sklepu.
Dodatkowe akcesoria
Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jakie jest najlepsze banjo, chcą wiedzieć, czy dodatkowe akcesoria są niezbędne. Czasami do zestawu dołączony jest np. pokrowiec. To jedna z najpotrzebniejszych rzeczy, nawet jeśli nie używamy instrumentu poza domem. W etui można bezpiecznie nie tylko przenosić, ale też przechowywać banjo. Pokrowiec stanowi skuteczne zabezpieczenie m.in. przed kurzem. Część osób kupuje też do kompletu pasek, dzięki któremu można zawiesić instrument na ramieniu, tak jak gitarę. Pasek jest przydatny w szczególności tym muzykom, którzy dużo grają i dają koncerty.
Banjo w dobrych cenach
Jak widać, osoby zainteresowane zakupem instrumentu, muszą wziąć pod uwagę sporo kwestii. Wybór odpowiedniego modelu z pewnością nie jest łatwy. Poza typem instrumentu, materiałem wykonania i dodatkowymi akcesoria ważną sprawą jest także cena banjo. Ile kosztuje taki produkt? Za model dla osób początkujących trzeba zapłacić min. 500 zł. Przeciętnie cena instrumentu wynosi od 1000 zł. Na większy wydatek muszą być przygotowani ci konsumenci, którym zależy na zakupie instrumentu od znanego producenta i dostępnego w zestawie z dodatkowymi akcesoriami.
FAQ
P1: Banjo – skąd pochodzi?
Banjo to strunowy szarpany instrument muzyczny zaliczany do grupy chordofonów. Wczesne formy banjo zostały stworzone przez Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych i powstały na bazie innych afrykańskich instrumentów, które miały podobną konstrukcję. Jego popularność datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Banjo było wykorzystane jako instrument akompaniujący przez wędrownych wykonawców bluesa. Na początku w banjo wykorzystywano struny jelitowe, z czasem popularne stały się te stalowe. Banjo kojarzy się głównie z muzyką ludową i country. Niemniej jednak instrument ten może być wykorzystywany także do aranżacji rockowych utworów. Z banjo korzystali m.in. muzycy z The Eagles czy Led Zeppelin. Banjo zdobyło popularność nie tylko w tradycyjnej muzyce afrykańsko-amerykańskiej, ale i w kulturze białych.
P2: Jak wygląda banjo?
Banjo to instrument, który swoim wyglądem przypomina nieco gitarę. Ma ono okrągłe pudło rezonansowe. Struny znajdują się wzdłuż gryfu z programi. Może być ich od 4 do 9. Banjo 5-strunowe ma piątą strunę krótszą i jest ona strojona od połowy gryfu. Zastosowana w instrumencie membrana jest okrągła. Najczęściej do jej wykonania używa się tworzywa sztucznego, choć zdarzają się i modele z membraną wykonaną ze skóry zwierzęcej. Produkt waży zwykle kilka kilogramów, nie jest ciężki i wygodnie się na nim gra. Czasami naciąg ma jasny kolor, czasami jest ciemny. W sklepach muzycznych dostępne są modele o różnym designie.
P3: Ile kosztuje banjo?
Banjo nie jest bardzo popularnym instrumentem, dlatego wiele osób nie wie, czy jest ono drogie czy nie. Sprzęt dla osób początkujących można kupić już za ok. 500 zł. Zwykle taki instrument jest bardzo dobrej jakości, gwarantuje przyjemne brzmienie i wygodnie się na nim gra. Cena instrumentu może też wynieść tysiąc złotych, a nawet więcej. W droższe sprzęty zazwyczaj inwestują bardziej doświadczeni muzycy, którym zależy na jak najlepszej jakości i idealnym brzmieniu. Przed podjęciem decyzji zakupowej zawsze warto wcześniej zapoznać się z opiniami na temat konkretnego instrumentu.
P4: Jak nagłośnić banjo?
Doświadczeni muzycy przyznają, że najlepszym sposobem na nagłośnienie instrumentu takiego jak banjo jest użycie mikrofonów pojemnościowych. Najlepiej wybierać popularne modele, które zostały sprawdzone już przez wielu użytkowników. Nie zaleca się stosowania mikrofonów dynamicznych, ale jeśli nie ma innego wyboru, należy pamiętać, że trzeba je ustawić blisko instrumentu i zadbać o odpowiednią korekcję na mikserze. Niektóre osoby decydują się też na zakup mikrofonów, które są zapinane na instrument.
P5: Ile strun ma banjo?
W sklepach muzycznych dostępne są banjo 4-strunowe wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia muzyki celtyckiej i grania tradycyjnego jazzu. Instrumenty 5-strunowe są polecane do muzyki country, celtyckiej i folku. Do grania muzyki popularnej odpowiednie będzie banjo 6-strunowe, które można stroić jak gitarę. Na rynku można znaleźć także instrumenty elektryczne z przystawkami piezo. Takie banjo mają brzmienie podobne do gitary elektrycznej i syntezatorów. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w sklepach muzycznych można kupić tzw. hybrydy m.in. banjolele, które stanowi połączenie banjo i ukulele czy mandobanjo (mandolina i banjo). Jak widać, możliwości zakupowych jest sporo, więc wiele osób, niezależnie od tego, jaki styl muzyki gra, ma szansę znaleźć instrument spełniający ich oczekiwania.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ