Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Najważniejsze zalety:

Pianino akustyczne gwarantuje klarowne brzmienie, a wszystko dzięki wykorzystaniu do produkcji najlepszej jakości materiałów konstrukcyjnych. Instrument ma drewniane wsporniki i odlewaną ramę. Młoteczki działają płynnie, co przekłada się na lepszą akcję i mechanikę gry. Pianino jest pomalowane na wysoki połysk, dlatego elegancko się prezentuje. Jego powierzchnia jest dobrze zabezpieczona i odporna na zarysowania.

 

Najważniejsze wady:

Instrument waży ponad 170 kg, więc jego swobodne przenoszenie jest niemożliwe. Zmienianie miejsca położenia sprzętu muzycznego jest męczące. Użytkownicy wskazują też, że strojenie pianina jest trudne i często konieczne jest korzystanie z usług profesjonalnego stroiciela.

 

Werdykt: 9.7/10

Muzycy przeprowadzający test Yamaha B1 zgodnie twierdzą, że instrument zapewnia wysoką jakość dźwięku. To z kolei daje pewność, że sprzęt spełni oczekiwania także bardziej wymagających osób. Choć cena Yamaha B1 dla niektórych kupujących wydaje się wysoka, pianino jest chętnie wybierane przez konsumentów.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Konstrukcja

Prezentowany model to pianino z serii B projektowane w Japonii, a produkowane w Indonezji. Instrument jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, aby zapewnić muzykowi możliwie najdłuższy czas użytkowania. Ułożony na podłodze sprzęt stoi stabilnie, więc muzyk może skupić się tylko na doskonaleniu swoich umiejętności. Dokładne wymiary modelu to: wysokość – 109 cm, szerokość – 148 cm i grubość – 54 cm. Jego waga wynosi 174 kg. Produkt jest objęty 5-letnią gwarancją producenta, co stanowi potwierdzenie solidności wykonania. 

Czyste brzmienie

Pianino akustyczne zapewnia ładne brzmienie, które zostanie docenione przez wymagających muzyków. Na jakość dźwięku duży wpływ ma sposób wykonania instrumentu. Do jego produkcji wykorzystano dobrej jakości komponenty. Użytkownicy dobrze oceniają drewniane wsporniki, a także wzmocnioną ramę. Akcja i mechanika klawiszy jest bardzo dobra. Klawiatura płynnie działa, więc można grać na niej szybkie utwory wymagającej najwyższej precyzji. 

 

Elegancki design

W trakcie wybierania idealnego instrumentu muzycy skupiają się przede wszystkim na jego parametrach i zastosowanych rozwiązaniach, które mają uprzyjemnić grę i dać większe możliwości rozwoju. Duże znaczenie ma jednak także wygląd, szczególnie w przypadku pianina akustycznego, czyli instrumentu znanego ze swojej elegancji. Sprzęt ma połyskujące wykończenie i czarny kolor. Pedały mają jasny odcień i ładnie kontrastują z ciemną obudową. Pianino jest sporej wielkości, jednak zostało tak wykonane, aby nie przytłaczać swoim rozmiarem. Instrument pozwoli nam nie tylko doskonalić swoje umiejętności muzyczne, ale też będzie stanowił prawdziwą ozdobę wnętrza. Opinie o Yamaha B1 wskazują, że na połyskującej powierzchni nie pojawiają się zarysowania. Konieczne jest jednak dbanie o to, aby przecierać zewnętrzną część pianina tylko miękką szmatką.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Najważniejsze zalety:

Pianino cyfrowe daje możliwość wyboru wielu ciekawych barw. Jest ich aż 700, co daje pewność, że każdy, bez względu na to, jaką muzykę lubi grać, znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienia. Na obudowie znajduje się złącze USB, więc podłączenie sprzętu do komputera okazuje się proste. Do pianina można podpiąć kartę pamięci i w ten sposób zapisywać skomponowane utwory w celu ich późniejszego odtworzenia.

 

Najważniejsze wady:

Urządzenie zostało wyposażone w 2 głośniki o mocy 8 W każdy. Przy ustawieniu większej głośności wydobywa się z nich lekki szum, który dla bardziej doświadczonych muzyków może być nieco irytujący. Niektóre opinie o Casio CDP-230 jasno wskazują, że jest to instrument dla początkujących muzyków, który prawdopodobnie nie spełni oczekiwań osób zaawansowanych.

 

Werdykt: 9.4/10

Choć pianino cyfrowe ma pewne wady, ogólnie jest oceniane bardzo dobrze. Sprzęt ma wiele ciekawych opcji, które umożliwiają ćwiczenie umiejętności muzycznych i pozwalają nabrać doświadczenia w grze na pianinie. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz LCD. Wymiary produktu to: 132,2 cm x 28,6 cm x 12,9 cm, a jego waga wynosi 11,3 kg.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Dobry model dla początkujących

Pianino cyfrowe jest chętnie wybierane przez początkujących muzyków, bo daje duże możliwości nauki. Wpływ na to ma m.in. złącze SDHC, do którego można podłączyć popularne karty pamięci o maksymalnej pojemności 32 GB i zapisać na nich grane utwory. Muzyk może to zrobić, aby po czasie porównać swoje umiejętności gry, co może być dużą motywacją do dalszej pracy. Możliwość zapisu utworów przyda się także, jeśli chcemy pochwalić się bliskim, albo stworzyć ciekawie brzmiący utwór wspólnie z innymi. Pianino ma funkcje przydatne podczas nauki, do której należą m.in. wgrane lekcje pozwalające na ćwiczenie muzycznych umiejętności bez pomocy nauczyciela. Użytkownik może skorzystać z metronomu, czyli urządzenia, które określa tempo utworu muzycznego. Przydatna okazuje się też funkcja nauki akordów.

Akcesoria

W zestawie znajdują się niezbędne do gry akcesoria, a jak wykazał test Casio CDP-230, każdy z nich jest solidnie wykonany. W komplecie otrzymujemy pedał SP-3, który płynnie działa. Przydatna jest także odpowiednio wyważona podstawka na nuty niezbędna zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych pianistów. Aby możliwe było użytkowanie sprzętu należy podpiąć go do źródła zasilania. Odpowiedni do tego zasilacz (AD-A12150LW) jest częścią zestawu.

 

Wgrane rytmy i utwory

Pianino cyfrowe ma wgranych 700 barw, co daje duże możliwości jego użytkownikowi. Do wyboru jest także 200 rytmów. Melodie z pewnością będą ciekawsze, jeśli skorzysta się z cyfrowych efektów. W tym modelu są to: Hall, Reverb i Chorus. Użytkownik może swobodnie edytować wybrane ustawienia i je zapisywać.

 

Klawiatura

Pianino cyfrowe ma ważoną klawiaturę młoteczkową z 88 klawiszami. To podobny mechanizm do tego w instrumentach akustycznych. Klawiatura młoteczkowa gwarantuje komfortową grę i odpowiednie wyczucie klawiszy. Każdy z elementów jest wykonany z najwyższą starannością, a cena Casio CDP-230 jest przystępna.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Najważniejsze zalety:

Pianino cyfrowe ma funkcję, która umożliwia dokładne ustawienie parametrów akustycznych. W związku z tym każdy muzyk może dostosować brzmienie instrumentu do efektu, jaki chce uzyskać. Atutem jest również to, że sprzęt jest kompatybilny z mikrofonem. Możemy go podłączyć do pianina i nie tylko grać, ale też śpiewać. Głos będzie słyszalny przez głośniki, w które wyposażono instrument.

 

Najważniejsze wady:

Instrument jest ciężki (21 kg), więc jego przenoszenie może okazać się męczące. Chcąc zmienić miejsce ustawienia sprzętu najlepiej skorzystać z pomocy dodatkowej osoby. Pojedyncze opinie o Yamaha DGX-660 sugerują, że urządzenie powinno mieć lepsze nagłośnienie.

 

Werdykt: 9.4/10

Instrument ma klawiaturę GHS z ważoną akcją, co oznacza, że aby wydobyć dźwięk z niższych partii trzeba użyć większej siły. Tego typu klawisze są dobre dla początkującego muzyka, ponieważ umożliwiają odpowiednie wyćwiczenie dłoni, a w przyszłości z pewnością to zaprocentuje. Na instrumencie znajduje się wejście AUX pozwalające na podłączenie do innego sprzętu muzycznego.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Funkcja Piano Room

Muzyk może korzystać z funkcji Piano Room, która, jak pokazał test Yamaha DGX-660, daje duże możliwości. Urządzenie tworzy niejako wirtualną przestrzeń dostosowaną do miejsca, w jakim chcemy grać. Instrument automatycznie dobiera odpowiednie ustawienia akustyczne zapewniające idealne brzmienie. Użytkownik musi tylko wybrać instrument, a następnie jedną z możliwości, czyli: Concert Hall, Stage lub Room. Wystarczy kilka kliknięć, aby dopasować akustykę swojego sprzętu grającego. Muzyk może też wybrać kąt otwarcia klapy rezonansowej. 

Możliwość łączenia grania ze śpiewaniem

Lubisz nie tylko grać na pianinie, ale też śpiewać? Yamaha DGX-660 to instrument stworzony z myślą o Tobie. Można łatwo podłączyć do niego mikrofon i tworzyć ciekawe aranżacje i linie melodyczne lub korzystać z gotowych kompozycji (dostępnych w Yamaha Musicsoft) pozwalających na ćwiczenie umiejętności wokalnych. Z uwagi na to, że pianino ma wbudowane głośniki dźwięk pochodzący zarówno z klawiszy, jak i podpiętego mikrofonu jest dobrze słyszalny. Nie trzeba podłączać żadnych dodatkowych urządzeń, aby usłyszeć melodie. Instrument ma kilka gotowych ustawień dostosowanych do danych sytuacji, jednak użytkownik może bez trudu tworzyć i zapisywać własne ustawienia mikrofonowe z ładnie brzmiącymi efektami. 

 

Rozwijanie umiejętności muzycznych

Wybierając ten sprzęt można doskonalić swoje umiejętności muzyczne. Urządzenie ma wiele funkcji do ćwiczeń, dzięki którym można nabrać większej wprawy w muzykowaniu. Sprzęt wyposażono w rejestrator audio USB, więc istnieje możliwość nagrywania swoich utworów w celu sprawdzenia poprawności grania lub podzielenia się skomponowaną muzyką ze znajomymi czy z rodziną. Muzycy zwracają też uwagę na funkcję Smart Chord, która tworzy pełne zapisy akordów na ekranie i daje dostęp do podkładów muzycznych dostosowanych do danego stylu grania.

 

Klawiatura

Pianino cyfrowe ma 88-klawiszową klawiaturę GHS, na której gra się, jak na prawdziwym fortepianie. Jest ona wyważona w taki sposób, aby początkujący muzyk mógł dobrze wyćwiczyć dłonie i w razie potrzeby bez problemu zagrać na klasycznym instrumencie. W przypadku tego typu klawiatur niższe nuty wymagają użycia większej siły nacisku. Klawisze są wykonane z najwyższą starannością i to między innymi dlatego cena Yamaha DGX-660 nie wydaje się zbyt wysoka.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Najważniejsze zalety:

Pianino Yamaha ma 10 brzmień różnych instrumentów, więc można je wykorzystać do grania wielu ciekawych utworów. Urządzenie dobrze odwzorowuje dźwięki takich instrumentów, jak: organy, wibrafon czy smyczki. Sprzęt można łatwo dostosować w zależności od miejsca, w jakim na nim gramy poprzez wybór jednego z czterech rodzajów pogłosu. W zestawie znajduje się praktyczny pulpit na nuty.

 

Najważniejsze wady:

Jest to instrument dobry szczególnie dla początkujących muzyków, którzy chcą nauczyć się grać. Sprzęt może jednak nie spełnić oczekiwań osób zaawansowanych oczekujących idealnego brzmienia. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji. 

 

Werdykt: 9.8/10

Opinie o Yamaha P-45 są pochlebne, co stanowi jeden z dowodów na to, że warto zainwestować w ten sprzęt. Zapewnia on przyjemne brzmienie i umożliwia łatwą naukę. Pianino jest wyposażone w dwa głośniki o mocy 6 W każdy. Dokładne wymiary produktu to: 132,6 cm x 29,5 cm x 15,4 cm, a jego waga wynosi 11,5 kg.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Klawiatura GHS

Instrument został wyposażony w klawiaturę GHS (Graded Hammer Standard), która pracuje podobnie do klawiszy umieszczonych na prawdziwym pianinie (ten model jest cyfrowy). Klawiatura jest progresywnie ważona, więc w niższych partiach wymaga większej siły nacisku niż w wyższych. Takie samo rozwiązanie jest zastosowane w pianinie akustycznym. Klawisze mają matowe wykończenie, dlatego ładnie się prezentują, a muzyk czuje się tak, jakby grał na klasycznym instrumencie. Istotną zaletą jest to, że możliwe jest ustawienie 1 z 4 poziomów czułości klawiszy, zależnie od swoich preferencji. Stanowi to gwarancję maksymalnego komfortu gry. Test Yamaha P-45 potwierdził, że zmiana ustawień nie zajmuje dużo czasu.

Brzmienie różnych instrumentów

Na instrumencie można grać różne utwory, co daje możliwość rozwijania swoich umiejętności w kompleksowy sposób. Sprzęt zapewnia 10 brzmień różnych instrumentów. Do wyboru użytkownik ma m.in. elektryczne pianino, organy, klawesyn, wibrafon i smyczki. Wykorzystać można także tryb dual instrument, który pozwala na łączenie różnych brzmień. Takie rozwiązania pobudzają kreatywność i pozwalają na komponowanie ciekawszych i bardziej wymagających utworów.

 

Funkcja Duo 

Prezentowane pianino cyfrowe ma funkcję Duo, która pozwala na granie na jednym instrumencie przez dwie osoby. Klawiatura jest podzielona w taki sposób, aby każdy mógł wykorzystywać taką samą skalę dźwięku. Ta funkcjonalność z pewnością zostanie doceniona przez początkujących muzyków, którzy pobierają lekcje u doświadczonych nauczycieli muzyki i chcą ćwiczyć z nimi wspólnie. Co więcej, z funkcji Duo można też korzystać, kiedy chcemy zagrać utwór razem ze znajomym. Połączenie umiejętności i kreatywności dwóch osób może przynieść zadziwiające efekty.

 

Wykonanie

Kupujący zwracają szczególną uwagę na jakość wykonania, ponieważ bardzo ważne jest dla nich to, aby zainwestować w solidny instrument. Takim modelem jest Yamaha P-45. Cena sprzętu muzycznego nie jest wysoka. W komplecie znajdują się niezbędne akcesoria, czyli zasilacz i pulpit do nut. Dokładne wymiary pianina to: szerokość – 132,6 cm, wysokość – 15,4 cm x głębokość – 29,5 cm. Waga wynosi 11,5 kg.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Fortepian – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem fortepianu, ale nie do końca wiesz, który model wybrać, znajdujesz się we właściwym miejscu. Specjalnie dla osób, takich jak Ty sprawdziliśmy, które instrumenty są najczęściej kupowane i na tej podstawie przygotowaliśmy ranking fortepianów. Znalazł się w nim m.in. cyfrowy model Orla Grand 110 wyróżniający się oryginalnym designem. To czerwony instrument o kompaktowych wymiarach, który dodatkowo nie jest zbyt ciężki. Z pewnością spodoba się on młodszym muzykom. W zestawieniu nie mogło zabraknąć również klasycznego fortepianu Yamaha C6X, który elegancko się prezentuje. Jednym z jego atutów jest specjalnie zabezpieczona pokrywa klawiszy, która nie powinna przypadkowo się zamknąć w czasie gry.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych fortepianów. Opinie w 2020 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking fortepianów. W tej części artykułu znajdziesz opisy kilku ciekawych instrumentów. Wśród nich są zarówno modele klasyczne, jak i cyfrowe, czyli bardziej nowoczesne.

 

Czerwony fortepian

 

1. Fortepian akustyczny Orla Grand 110

 

Orla Grand 110 to oryginalnie wyglądający, czerwony fortepian cyfrowy, który jest wyposażony w 88 klawiszy z systemem młoteczkowym, a także trzy pedały. Waży on 70 kg. Instrument nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, ponieważ ma kompaktowe wymiary: 143 cm x 73 cm x 90 cm.

Model jest przeznaczony głównie dla młodszych muzyków. Grając na nim mamy do wyboru 485 różnych brzmień, nie tylko klasycznych, ale i bardziej nowoczesnych. To daje możliwość eksperymentowania z muzyką i tworzenia własnych kompozycji. Prezentowany czerwony fortepian ma wbudowany port USB, co pozwala na odtwarzanie utworów z zewnętrznego nośnika danych.

Czy instrument spodobał się kupującym? Aby to sprawdzić przeanalizowaliśmy opinie o fortepianach Orla. Okazało się, że Grand 110 to jeden z popularniejszych modeli wspomnianej marki, nie tylko ze względu na ciekawy design, ale i przyjemne brzmienie.

 

 

 

 

Fortepian Yamaha

 

2. Yamaha C6X PE fortepian akustyczny

 

Fortepian Yamaha C6X jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: czarny połysk, mahoń połysk, biały połysk oraz orzech. W pokrywie klawiatury znajduje się specjalny mechanizm, który zapobiega jej przypadkowemu zamknięciu, np. w czasie gry. Materiałem wykonania klawiszy jest iworyt, który swoim wyglądem przypomina kość słoniową.

Prezentowany model ma wymiary: 154 cm x 102 cm x 212 cm i waży 405 kg. Wewnątrz pudła rezonansowego znajdują się struny, które precyzyjnie umocowano na kołkach. Zapewnia to unikatowe, głębokie brzmienie.

Zdaniem muzyków instrument jest godny uwagi, bo gra na nim sprawia dużo przyjemności. Choć nie jest to najlżejszy fortepian, można go łatwo przesunąć z miejsca na miejsce. Pozwalają na to kółka w nóżkach, które pomalowano na złoty kolor.

 

 

 

 

Biały fortepian

 

3. Yamaha GB1K PWH Fortepian Klasyczny

 

Prezentujemy instrument Yamaha GB1 K PWH, który ma 88 klawiszy wykonanych z żywicy akrylowej oraz fenolowej. W jego podstawie znajdują się trzy pedały, które zostały odpowiednio wyprofilowane. To dobry fortepian dla osób szukających ładnie wyglądającego i przyjemnie brzmiącego modelu.

Wymiary fortepianu są równe: 146 cm x 99 cm x 151 cm. Waży on 261 kg, ale w razie potrzeby można go szybko przenieść w inne miejsce. Pozwalają na to zakończone kółkami nóżki. Instrument nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, może też stać się efektowną dekoracją.

Wiele osób uważa, że to elegancki, biały fortepian, który zapewnia bogate brzmienie pełne rezonansu. Wykonano go z solidnych materiałów, więc nie trzeba się martwić, że szybko się zniszczy.

 

 

 

 

 

Fortepian Steinway

 

4. Fortepian Steinway&Sons model M

 

Steinway Model M to instrument, który został wykonany z 10-warstwowego, prasowanego drewna klonu. Z tego względu nie trzeba się martwić, że na powierzchni pudła rezonansowego szybko pojawią się nieestetyczne zarysowania. Rama jest żeliwna, co zwiększa solidność oraz stabilność modelu.

Opisywany fortepian Steinway ma wymiary: 170 cm x 146,5 cm i waży 275 kg. Nóżki są zakończone niewielkimi kółkami, a to oznacza, że możemy swobodnie przesuwać instrument po podłodze. Elementy te pomalowano złotą farbą, co tworzy ładny kontrast z błyszczącym, czarnym pudłem rezonansowym.

Instrument jest chwalony przez muzyków głównie za komfort gry. Klawisze są dobrze wyważone, a pedały zostały odpowiednio wyprofilowane i wystarczy lekko nacisnąć je stopą, aby zadziałały.

 

 

 

 

Fortepian koncertowy

 

5. Seiler 242 Koncert fortepian akustyczny

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć instrumentu Seiler Koncert 242. To fortepian koncertowy, którego korpus został wykonany z 14-warstwowego drewna bukowego. Do produkcji ramy wykorzystano żeliwo. Model ładnie prezentuje się na scenie, a ponieważ ma kółka z nóżkami, przestawienie go w inne miejsce nie stanowi problemu.

Fortepian ma trzy pedały. Waży on 490 kg. Instrument pomalowano czarną farbą o lekko matowym wykończeniu, dlatego nie odbija się od niego światło emitowane przez zamontowane na scenie reflektory.

Model Seiler Koncert 242 został doceniony przez profesjonalnych muzyków za piękne brzmienie. Test fortepianów wykazał, że można zagrać na nim każdy utwór i zrobić duże wrażenie na swoich słuchaczach.

 

 

 

 

 

Fortepian elektryczny

 

6. N1Specialized Grand Piano Action Pełne Yamaha N1 

 

Nowoczesny instrument Yamaha N1 ma 88 pełnowymiarowych, dobrze wyważonych klawiszy, które zapewniają komfortową grę. Prezentowany fortepian elektryczny ma dwa wyjścia słuchawkowe, a także kilka innych złączy, m.in.: Midi IN, THRU czy USB. Wyposażono go też w głośniki o dużej mocy.

Model oferowany przez markę Yamaha waży 120,5 kg. Jego całkowite wymiary są równe: 146,5 cm x 99,5 cm x 61,8 cm. Cechą wyróżniającą prezentowany fortepian cyfrowy jest specjalna konstrukcja odwzorowująca mechanizm klasycznego instrumentu akustycznego.

Kupujący przekonują, że fortepian ma kilka atutów, a są to: elegancki wygląd, solidna obudowa wykazująca odporność na uszkodzenia, głębokie brzmienie oraz odpowiednie umiejscowienie głośników. Poza tym nie jest on zbyt duży.

 

 

 

 

Fortepian gabinetowy

 

7. Fortepian gabinetowy W. Hoffmann V-158

 

Hoffmann V-158, czyli niewielki fortepian gabinetowy, jest polecany mniej, jak i bardziej doświadczonym muzykom. Uważa się go za dobrą propozycję dla osób mających stosunkowo małe mieszkanie. Wymiary przedstawionego modelu to: 151 cm x 158 cm.

Instrument ma 88 klawiszy oraz trzy pedały. Każda z trzech nóżek jest zakończona małym kółkiem, a to oznacza, że fortepian można swobodnie przesuwać po podłodze. Znacząco ułatwia to przestawianie go z miejsca na miejsce. Pudło rezonansowe jest czarne, zabezpieczono je połyskującym lakierem.

Wielu muzyków pochlebnie wypowiada się na temat modelu W. Hoffmann V-158. Sądzą oni, że instrument jest odporny na zarysowania i inne uszkodzenia, dlatego na długo zachowuje elegancki wygląd. Fortepian zyskał dużą popularność także ze względu na dbałość o każdy detal.

 

 

 

 

Fortepian dla dzieci

 

8. Fortepian elektroniczny włoskiej Bontempi Dante

 

Zabawka Dante Fortepian jest wyposażona w 30 klawiszy, które podświetlają się, gdy podczas grania konkretnej melodii trzeba je nacisnąć. To dobry fortepian dla dzieci, który może je zachęcić do rozwijania swojego talentu muzycznego. W zestawie jest wygodny stołeczek, a także mikrofon, do którego pociecha może śpiewać.

Instrument jest zasilany 4 bateriami AA, a więc nie wymaga podłączenia do prądu. W jego pamięci zapisano 22 melodie, maluch ma też do wyboru 4 rytmy oraz 4 rodzaje dźwięków. Nie ma ryzyka, że zabawka zbyt szybko znudzi się dziecku, na pewno dostarczy mu dużo radości.

Rodzice przekonują, że ten dobry i tani fortepian może być ciekawym pomysłem na prezent. Można go podarować maluchowi z okazji urodzin, świąt Bożego Narodzenia czy nawet Dnia Dziecka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki fortepian kupić?

 

Fortepian to wyjątkowy instrument. Coraz więcej osób chce nauczyć się na nim grać, bo ma to pozytywny wpływ na pracę mózgu, koordynację ruchową, a nawet na samopoczucie. Jeżeli chcesz mieć możliwość ćwiczenia swoich umiejętności o dowolnej porze, koniecznie zastanów się nad zakupem własnego instrumentu. Jak znaleźć ten właściwy? Oto kilka podpowiedzi.

 

 

Jaki fortepian wybrać?

Biorąc pod uwagę budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów fortepianów. Do wyboru mamy instrumenty:

* stołowe – wyróżniającą je cechą jest poziomo usytuowany korpus, który jest czworokątny lub wielokątny. Klawiatura jest ustawiona równolegle do jego dłuższego boku. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu modele przypominają swoim wyglądem stół;

* pionowe – mają one pionowo ustawiony korpus. Często instrumenty te określa się mianem piramidy, żyrafy, ewentualnie biblioteczki;

* skrzydłowe – ich korpus jest ustawiony poziomo i ma kształt trójkąta. Klawiatura jest ułożona wzdłuż krótszego boku. Modele skrzydłowe są najczęściej spotykane w sklepach.

Jest też inny podział fortepianów wyróżniający modele klasyczne (akustyczne) oraz cyfrowe. Te pierwsze są wyposażone nie tylko w klawiaturę, ale również w struny i młoteczki, za sprawą których możliwe jest wydobywanie dźwięków. Taki mechanizm daje możliwość swobodnego zmieniania barwy i nośności brzmienia. Mówi się, że akustyczny fortepian zachęca do eksperymentowania z muzyką, ale instrument cyfrowy także daje taką możliwość. Ma on wbudowane głośniki, często też port USB dający możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika danych i odtwarzania podkładu muzycznego. Jednym z atutów cyfrowego fortepianu jest to, że nie wymaga regularnego strojenia. Niemniej jednak niektórym osobom może przeszkadzać nie do końca realistyczna praca klawiatury.

 

Wymiary

Co prawda za sprawą fortepianu salon czy inne pomieszczenie staje się bardziej eleganckie, ale może on zajmować zbyt dużo miejsca. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy się upewnić, że nie będzie przeszkadzać żadnemu z domowników. Pod względem rozmiaru fortepiany klasyfikuje się do kilku kategorii:

* miniaturowe – ich długość mieści się w zakresie od 135 do 155 cm;

* gabinetowe – o długości od 155 do 180 cm;

* salonowe – o długości od 180 do 200 cm;

* półkoncertowe – o długości od 210 do 240 cm;

* koncertowe – o długości od 240 do 300 cm.

Jeśli wahamy się, jaki jest najlepszy fortepian, zmierzmy najpierw miejsce, w którym chcemy go ustawić. W ten sposób uda nam się uniknąć zakupu instrumentu, który jest za duży.

 

Klawiatura

Przeważnie fortepianowe klawiatury liczą 88 klawiszy. Najczęściej są one wykonane z różnego rodzaju żywicy, ewentualnie nieco bardziej elegancko wyglądających materiałów, np. iworytu (imituje kość słoniową). Istotne jest to, aby klawiatura była dobrze wyważona, trzeba na to zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy kupujemy model cyfrowy. To zapewni nam w pełni komfortową grę, która będzie sprawiała dużo przyjemności.

 

Pudło rezonansowe

Najlepszy fortepian ma solidne i starannie wykonane pudło rezonansowe. Do jego produkcji zwykle wykorzystywane są różne gatunki drewna, m.in. klonowe i bukowe. Wewnątrz obudowy znajduje się rama zapewniająca konstrukcji stabilność. Najczęściej jest ona zrobiona z żeliwa.

Pudło rezonansowe powinno wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania i przetarcia. W tym celu pokrywa się je lakierem, który może mieć błyszczące, matowe lub satynowe wykończenie.

 

Waga

Instrumenty, takie jak fortepiany nie należą do najlżejszych. Ich waga najczęściej mieści się w zakresie od 50 kg do nawet 500 kg. Wpływa na nią m.in. materiał wykonania ramy. Jednak nie oznacza to, że będziemy mieli problem z ustawieniem instrumentu lub przeniesieniem go. Coraz częściej fortepiany mają nóżki zakończone niewielkimi kółkami, w efekcie czego można je swobodnie przesuwać po podłodze.

 

 

Design

Design to w przypadku fortepianu kwestia drugorzędna, ale nie można o niej całkowicie zapomnieć. Ładnie wyglądający instrument jest dekoracją wnętrza, ponadto może zachęcać do częstszej gry. Najbardziej popularne są modele z białym i czarnym pudłem rezonansowym, ale możemy też znaleźć instrumenty w bardziej oryginalnych kolorach, przykładowo czerwonym. W kwestii designu istotne znaczenie odgrywają przede wszystkim indywidualne preferencje.

 

Fortepian dla dzieci

Wielu rodziców zauważa u swoich pociech zainteresowanie muzyką. Jeżeli dziecko lubi grać na instrumentach, można kupić mu zabawkowy fortepian, który ma niewielkie wymiary i często specjalne efekty świetlne zwiększające jego atrakcyjność. Tego typu zabawki często mają podświetlane klawisze, wygrywają różne melodie i dają możliwość wyboru jednego z kilku brzmień. Ponadto pozwalają one na podłączenie mikrofonu, dlatego maluch może poczuć się, jak artysta występujący na scenie. Być może zabawkowy fortepian na tyle zachęci pociechę do muzyki, że będzie chciała uczęszczać na zajęcia w szkole muzycznej.

 

Fortepiany w dobrych cenach

Co prawda zakup zabawkowego instrumentu nie jest dużym wydatkiem (średnio kosztuje on kilkadziesiąt złotych), ale ten prawdziwy jest znacznie droższy. Za fortepian renomowanego producenta trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego wielu muzyków decyduje się na kupno modelu używanego, aby trochę zaoszczędzić.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest fortepian?

Uważa się, że fortepian to jeden z najbardziej popularnych, a do tego najłatwiej rozpoznawalnych instrumentów. Jest on zbudowany z pudła rezonansowego (czyli drewnianej obudowy), w którym znajduje się metalowa rama. Na niej poziomo napięte są struny, jak również mechanizm młoteczkowy połączony z klawiaturą. Dźwięk w fortepianie powstaje w wyniku uderzenia młoteczka w strunę, dlatego często mówi się, że można go zaliczyć także do grupy instrumentów perkusyjnych. Materiałem wykonania obudowy zwykle jest drewno klonowe lub jodłowe, z kolei do produkcji ramy wykorzystuje się żeliwo. W podstawie fortepianu znajdują się dwa lub trzy pedały: prawy podnosi tłumiki i pozwala strunom drgać, środkowy działa w podobny sposób (nie wszystkie instrumenty są w niego wyposażone), a lewy umożliwia ściszenie dźwięków.

 

 

P2: Pianino a fortepian – jakie są różnice?

Pianino i fortepian to instrumenty, które wyglądają podobnie, ale można wskazać kilka różnic pomiędzy nimi. W pierwszym z wymienionych struny są ułożone pionowo względem podłoża. Z kolei fortepian ma budowę poziomą i stoi na trzech nogach. Ma on znacznie większe pudło rezonansowe, a to gwarantuje lepszą jakość dźwięku (efekt możemy też poprawić podnosząc klapę). Instrument ten zazwyczaj jest wyposażony w trzy pedały, a pianino w dwa, choć nie zawsze. W czasie gry na fortepianie cały mechanizm przesuwa się delikatnie w prawą stronę, w efekcie czego młotki trafiają w mniejszą liczbę strun i brzmienie jest bardziej subtelne oraz lekko przytłumione.

 

P3: Ile kosztuje fortepian?

Fortepiany nie należą do najtańszych instrumentów, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ich zakup (być może także i z tego względu dużą popularnością cieszą się pianina). Większość dostępnych na rynku modeli kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych. Cena za instrumenty, na których grają profesjonaliści, bardzo często przekracza kwotę 100 000 zł. To sprawia, że wielu muzyków najpierw rozważa zakup używanego fortepianu, bo jest to nieco mniejszy wydatek. Warto dodać, że są też zabawkowe instrumenty wyglądające podobnie, jak te prawdziwe. One kosztują kilkaset złotych.

 

 

P4: Ile waży fortepian?

Ponieważ fortepian jest duży, wiele osób ma problem z jego transportem. Jak się okazuje, problemem w jego przypadku jest też waga, która przeważnie wynosi kilkaset kilogramów. Jednak ciekawe jest to, że nie zawsze, im mniejszy jest instrument, tym jest lżejszy. Dużo zależy m.in. od materiału wykonania. Dawniej fortepiany nie miały pełnej, metalowej ramy, dlatego ich waga często nie przekraczała 300 kg. Z kolei konstrukcja nowoczesnych modeli oparta jest na elementach wykonanych z żeliwa. To w połączeniu z korpusem z solidnego drewna przekłada się na wagę równą nawet 500 kg. Przenosząc instrument z miejsca na miejsce można zauważyć, że przód jest znacznie cięższy niż tył.

 

P5: Kto wynalazł fortepian?

Twórcą fortepianu jest Bartolomeo Cristofori, włoski konstruktor klawesynów, który określał go mianem pianoforte. Uważa się, że instrument powstał w 1709 roku, choć nieco wcześniej, bo w 1698 roku, mężczyzna wystawił rachunek księciu Ferdynandowi Medycejskiemu za tzw. clavicembalo col piano’e’forte. Początkowo fortepian mistrzowie pochodzący z Austrii uważali, że mechanizm młoteczkowy fortepianu jest zbyt skomplikowany i szukali innych rozwiązań. To sprawiło, że po wyprodukowaniu ok. 20 instrumentów Cristofori zrezygnował z dalszej pracy. Wynaleziono inny mechanizm, wiedeński, ale on także nie był idealny, dlatego w drugiej połowie XVIII wieku zaczęto modyfikować konstrukcję opracowaną przez Włocha.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Keyboard – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Poszukiwania odpowiedniego keyboardu mogą być męczące, szczególnie dla osób, które nie są w tej dziedzinie specjalistami. Z tego względu stworzyliśmy poradnik, który pomoże wybrać właściwy produkt z bogatej oferty sklepów. Co więcej, zapoznaliśmy się z opiniami konsumentów, którzy korzystają z tego typu sprzętów. Na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie sprawdzonych keyboardów. Najpierw zaprezentujemy model z pierwszego miejsca – Roland FP-30. Produkt zapewnia wysoką jakość brzmienia, dzięki wzmacniaczowi i stereofonicznym głośnikom. Umożliwia on bezprzewodowe podłączenie urządzeń elektronicznych przy pomocy Bluetooth. Sprzęt wyposażony jest również w wejścia USB oraz na słuchawki. Z ich pomocą możesz nagrać swoje kawałki, nie przeszkadzając przy tym domownikom i sąsiadom. Keyboard nadaje się do nauki dla osób początkujących, gdyż wyposażony jest w funkcję Twin Piano. Drugie miejsce zajął model Yamaha PSR-E453. Urządzenie umożliwia ustawianie wysokości dźwięków na bieżąco, co pozwala na tworzenie bardziej dynamicznych brzmień. Takie udogodnienie sprawdza się dobrze podczas występów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki keyboard kupić?

 

Keyboard to bardzo popularny instrument muzyczny. Nie dziwi więc fakt że tak wiele osób poszukuje wskazówek – jaki keyboard wybrać. Postanowiliśmy więc przeanalizować dostępną ofertę rynkową i przygotowaliśmy poradnik oraz ranking tego typu produktów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji.

 

 

Skąd ta popularność?

Keyboard – niepozornie wyglądający instrument kryje w sobie wiele funkcji, co jest główną przyczyną jego popularności. System różnych akompaniamentów, możliwość zmiany stylu grania między klasycznym a organowym, ciekawe funkcje, również możliwość nagrywania utworów, a do tego łatwy system obsługi – te czynniki zaważyły na tym, że keyboard jest tak popularny zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Często przed podjęciem nauki gry na fortepianie, dziecko uczy się właśnie gry na keyboardzie. Poza tym instrument ten wykorzystuje wiele zespołów muzycznych.

 

Obudowa

Zacznijmy od obudowy sprzętu. Bardzo tanie instrumenty muzyczne często wykonane są z nienajlepszych tworzyw sztucznych, podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc chcemy, aby keyboard służył nam przez długi czas i do tego mamy zamiar go często przewozić, wybierzmy solidną obudowę.

 

Klawiatura – jaki keyboard jest najlepszy?

Podstawą instrumentu jest oczywiście klawiatura muzyczna. Jak mieć pewność, że sprzęt, który nas interesuje jest odpowiednio wykonany? Wystarczy chwilę na nim zagrać. Dobry keyboard ma klawisze, które się nie zacinają i jednocześnie nie są za głośne. Trzeszcząca klawiatura sprawi, że granie nie będzie przyjemnością. Warto też przyjrzeć się klawiszom, czy nie są wytarte, uszkodzone lub przebarwione.

 

Wyświetlacz / Panel sterowania

Keyboardy starszej generacji, wciąż bardzo popularne, mają panel sterowania z wieloma przyciskami. Nowsze, bardziej nowoczesne modele posiadają przyciski oraz niewielki ekran. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, musimy zwrócić uwagę na łatwość obsługi. Jest to szczególnie istotne, jeśli z instrumentu będą korzystać dzieci. Wszystkie przyciski muszą być dobrze opisane, abyśmy mieli pewność, z czego korzystamy. W przypadku modeli z wyświetlaczem upewnijmy się, że ekran jest czytelny.

 

Sekwencer

Pojęcie sekwencer wydaje się nieco skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to po prostu urządzenie z programem, które pozwala nam sterować keyboardem. To właśnie sekwencer pozwala nam dobrać akompaniament, zmienić styl grania i dodać efekty. Element ten może być bardziej lub mniej skomplikowany. Przed zakupem warto określić, czego w rzeczywistości potrzebujemy. Bardziej rozbudowane sekwencery mają więcej opcji, ale w rzeczywistości tylko nieliczni z nich korzystają.

 

Dźwięk

Nie zapominajmy o jakości dźwięku. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy warto kupić keyboard, jest jego sprawdzenie. Jeśli słyszymy jakieś brzęczenie lub, że dźwięk się zacina czy nie jest płynny, taki model nie jest dobrym wyborem. Dużo będzie też zależeć od ilości i jakości zastosowanych głośników.

Pozostając przy temacie dźwięku, warto sprawdzić, czy instrument posiada wejście słuchawkowe. Jest ono niezastąpione, gdy z keyboardu będą korzystać dzieci. Gdy maluch będzie ćwiczył swoje umiejętności, dzięki słuchawkom nie będzie nam to przeszkadzać. Słuchawki są też pomocne osobom, które muzyką zajmują się na co dzień i nie chcą przeszkadzać domownikom.

 

USB, karta pamięć

Podstawą dobrego, nowoczesnego keyboardu jest moduł pamięci masowej – może to być port USB, slot karty pamięci, a niekiedy jeszcze napęd dyskietek. Takie rozwiązanie pozwala nam nagrać wszystkie nasze utwory, komponować, a jednocześnie przenosić te nagrania na komputer.

 

Zasilanie

Keyboard zwykle ma dwie metody zasilania – akumulatorowe i sieciowe. Pierwsze przydatne jest, gdy instrument często przewozimy i korzystamy z niego w miejscach bez dostępu do prądu. W przypadku akumulatora należy upewnić się, jak długo on działa bez konieczności ładowania. Sprawdźmy też, jak długi jest kabel zasilania sieciowego i jakie jest jego napięcie.

 

 

Dodatkowe wyposażenie

Wiele osób uważa, że najlepszy keyboard powinien być sprzedawany w zestawie z pełnym wyposażeniem, a chodzi tutaj o stojak na instrument, podkładkę na nuty, a czasem nawet mikrofon. Zwykle takie elementy zwiększają cenę produktu, ale są bardzo praktyczne.

 

Keyboard zabawka

Pisząc o keyboardach nie możemy zapomnieć o zabawkach dla najmłodszych. Niektóre z nich są bardzo małe, inne do złudzenia przypominają wersje klasyczne. Zwykle takie instrumenty mają mniej funkcji i zasilane są bateriami. Pozwalają one ćwiczyć dzieciom grę i są dostosowane do ich potrzeb – mają mniej klawiszy, które jednocześnie są mniejsze, odpowiednie dla dziecięcych paluszków.

Kupując produkt dla dziecka warto sprawdzić też jakość dźwięku, funkcje keyboardu i to czy ma mikrofon, wejście na słuchawki oraz slot kart pamięci czy USB. Bardzo tanie zabawki bez dodatkowych funkcji są odpowiednie, ale tylko dla bardzo małych dzieci. Jeśli nasza pociecha wykazuje zainteresowanie muzyką warto kupić jej bardziej zaawansowany model.

 

Keyboardy w dobrych cenach

Cena instrumentu, jakim jest keyboard zależy od: funkcjonalności, wielkości, wyposażenia, zaawansowania produktu, a także marki. Cenieni przez muzyków producenci zwykle oferują nieco droższe modele, ale wiele osób uważa, że lepiej zapłacić nieco więcej, niż kupować najtańszy keyboard, który szybko się zepsuje. Zabawkowe modele kosztują od 20 zł do 400 zł. Ceny instrumentów bardziej profesjonalnych zaczynają się w granicach 300 zł i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

 

 

5 najlepszych keyboardów. Opinie w 2020 roku

 

Z poradnika dowiedziałeś się, jakie kwestie są najważniejsze, gdy chcesz zakupić instrument klawiszowy. Z produktów dostępnych na rynku wybraliśmy te, które zyskały uznanie konsumentów. Poniżej znajdziesz ranking keyboardów, z których wybierzesz model dla siebie.

 

1. Roland FP-30 BK Digital Piano

 

Instrument Roland FP-30 jest bardzo popularnym modelem. Zyskał on uznanie użytkowników ze względu na jakość dźwięku. Jednocześnie twierdzą oni, że wykonanie klawiatury jest bardzo dobre, przez co wygodnie się na niej gra. Produkt ma 88 klawiszy. Keyboard wyposażony jest w stereofoniczne głośniki oraz wzmacniacz. Elementy te zapewniają ekspresyjny dźwięk.

Model jest niewielki i stosunkowo lekki, więc można łatwo go przenosić. Dostępny jest on w 2 wariantach kolorystycznych – czarnym i białym – dzięki czemu dostosowuje się do wystroju domu. Do zestawu dołączony jest statyw, na którym możesz wygodnie ustawić urządzenie. Ponadto do instrumentu można podłączyć pedały, które zwiększają jego funkcjonalność.

Ważną kwestią jest dodatkowe wyposażenie produktu. Konsumenci mają do dyspozycji wbudowany Bluetooth, przez co można bezprzewodowo łączyć się z telefonem komórkowym lub tabletem. Istnieje także możliwość podłączenia do keyboarda słuchawek. Takie rozwiązanie sprawia, że nie przeszkadza się sąsiadom i domownikom w trakcie ćwiczeń.

Roland FP-30BK to keyboard z 88-nutową klawiaturą PHA-4. Model ma wbudowaną łączność Bluetooth. Produkt jest dostępny w wykończeniu w kolorze białym lub czarnym.

 

Zalety

Funkcja Twin Piano: Urządzenie ma ciekawą funkcję – Twin Piano. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli pobieramy lekcje gry na instrumencie. To dzięki tej opcji nauczyciel i uczeń mogą grać w tym samym zakresie oktaw.

Wejście USB: Z racji tego, że keyboard ma wejście USB, możemy nagrać swoje utwory na dysk zewnętrzny. Jest to bardzo przydatna opcja, która nie tylko pozwala kolekcjonować wspomnienia, ale także monitorować swój postęp.

Łączność Bluetooth: Sprzęt ma bezprzewodową łączność Bluetooth, która pozwala na sparowanie pianina z popularnymi aplikacjami na smartfona czy tableta. W rezultacie keyboard jest bardziej funkcjonalny.

Klawiatura: Wiele osób wskazuje, że klawiatura jest solidnie wykonana. Przyciski płynnie działają, co gwarantuje przyjemną grę.

Możliwość podłączenia słuchawek: Możemy grać na instrumencie o każdej porze dnia. Wszystko za sprawą specjalnego gniazda umożliwiającego podłączenie słuchawek.

 

Wady

Głośniki: Część osób twierdzi, że jeśli ustawimy największą głośność można usłyszeć lekki szmer. Sugeruje to, że wbudowane głośniki nie są najlepszej jakości.

 

 

 

 

2. Yamaha PSR E 453 keyboard instrument klawiszowy

 

Keyboard Yamaha PSR-E453 jest chętnie wykorzystywany do nauki przez początkujących muzyków. Jednocześnie głębia brzmienia sprawia, że także zaawansowani użytkownicy chętnie korzystają z tego sprzętu. Urządzenie wyposażone jest w wiele dodatkowych funkcji, które pozwolą nam rozwijać nasze umiejętności. Zaczynając swoją przygodę z keyboardem, możemy korzystać z trybu nauki. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość sterowania intensywnością dźwięku za pomocą pokręteł. W ten sposób można zapewnić publiczności wyjątkowy występ.

Instrument wyposażony jest w wejście audio, MIDI oraz USB. Dzięki temu możesz podłączyć do sprzętu słuchawki, a także inne urządzenia elektroniczne. Ważną kwestią jest również łatwa i intuicyjna obsługa keyboardu, która nikomu nie powinna sprawić trudności. Do użytku muzyk ma też funkcję Pattern. Pozwala ona na tworzenie własnych rytmów za pomocą specjalnych dźwięków. To umożliwia stworzenie brzmień, takich jak DJ.

Konsumenci doceniają ten model za jakość i ilość dostępnych dźwięków. Muzycy mają do dyspozycji 758 brzmień z całego świata, w tym sweet, cool oraz polifoniczne.

Keyboard Yamaha PSR-E453 jest wyposażony w 61 klawiszy dynamicznych. Produkt ma wymiary: 94,6 cm x 40,5 cm x 14 cm, a jego waga jest równa 6,6 kg.

 

Zalety

Funkcja Pattern: Konsumenci pozytywnie wypowiadają się na temat funkcji Pattern. Umożliwia ona wytwarzanie pętli i rytmów przy użyciu różnego rodzaju przycisków. W rezultacie możemy wydobyć z instrumentu bardzo ciekawe brzmienie.

Nauka: Internauci wskazują, że model spełni oczekiwania osób rozpoczynających swoją grę na keyboardzie. System Yamaha Education Suite składa się z przydatnych narzędzi szkoleniowych. Dostępne są różne lekcje – adekwatnie do poziomu zaawansowania użytkownika.

Nagrywanie: Jeśli chcesz, możesz nagrać skomponowaną przez siebie muzykę. Jest to możliwe dzięki złączu USB TO HOST, które pozwala podłączyć do instrumentu smartfon czy komputer.

Podstawka na nuty: Sporym atutem jest to, że do zestawu dołączono podstawkę na nuty. Nie trzeba więc wydawać pieniędzy na jej zakup.

 

Wady

Obsługa: Z początku obsługa sprzętu może się wydawać skomplikowana. Z czasem jednak poznamy wszystkie dostępne funkcje, co sprawi, że użytkowanie będzie łatwiejsze.

 

 

 

 

3. Casio MU CTK-1200 keyboard

 

Ciekawym produktem, który cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników jest Casio CTK-1200. Urządzenie może być wykorzystywane zarówno w domu do nauki gry na keyboardzie, jak i do zabawy z dziećmi w przedszkolu.

Sprzęt ma 61 klawiszy, co umożliwia wygodną grę i zagranie wybranych utworów. Ponadto produkt ma wbudowany, czytelny wyświetlacz LCD. Na nim znajdują się podstawowe informacje dotyczące melodii i brzmienia. Z pomocą monitora można wejść w tryb nauki dla lewej i prawej ręki. Instrument wyposażony jest w wejście na słuchawki. Dzięki temu możesz ćwiczyć o każdej porze nie przeszkadzając osobom w Twoim otoczeniu.

Keyboard jest niewielki, jego wymiary to 9,3 cm x 30,4 cm x 94,9 cm, więc z łatwością zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Waga sprzętu jest równa 3 kg, co umożliwia jego łatwy i szybki transport. Konsumenci uważają, że produkt bardzo intuicyjnie się obsługuje.

Casio CTK-1200 to dobry keyboard do 500 zł. Wymiary instrumentu to: szerokość – 94,9 cm, głębokość – 30,4 cm i wysokość – 9,3 cm. Model waży 3,3 kg.

 

Zalety

Granie obiema lub jedną ręką: Wielu nauczycieli gry na keyboardzie zapewnia, że niezwykle przydatna jest funkcja nauki z wyłączeniem jednej ręki. To pozwala lepiej wyćwiczyć dłonie, a tym samym polepszyć swoje muzyczne umiejętności. Taką funkcję ma Casio CTK-1200.

Akcesoria: Kupując prezentowany model otrzymujemy w zestawie praktyczny stojak na nuty. Dodatkową zaletą jest to, że w komplecie znajduje się także zeszyt z nutami, który zawiera 100 najpopularniejszych utworów.

Przenoszenie: Z uwagi na to, że produkt niewiele waży można go swobodnie przenosić. Jest to szczególnie ważne, kiedy pobieramy nauki gry na keyboardzie poza domem.

 

Wady

Obudowa: Nieliczne osoby twierdzą, że obudowa modelu stosunkowo szybko się rysuje. Trzeba więc uważać na instrument podczas jego czyszczenia czy przenoszenia.

 

 

 

 

4. Klawiatura Sterująca Alesis V49 Midi USB

 

Alesis V49 USB-MIDI to keyboard, który jest często wybierany przez konsumentów. Model stworzony został do użytku dla początkujących, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Produkt wyposażony jest w wejście USB, dzięki czemu możesz podłączać do niego urządzenia elektroniczne i nagrywać własne utwory na telefon.

Keyboard ma pedał, który służy do przyciszania części dźwięków, przy jednoczesnym zwiększaniu wolumenu wybranych. Instrument ma wbudowanych 49 klawiszy. Taka ilość pozwala na zagranie większości utworów. Wielkość przycisków jest standardowa, co sprawia, że przy zmianie modelu palce naturalnie się przystosowują.

Sprzęt jest niewielki, jego wymiary to 85,7 cm x 18 cm x 7,3 cm. Natomiast jego waga jest równa 2,7 cm. Niewielkie gabaryty umożliwiają postawienie go w każdym miejscu, a także wygodne przenoszenie i przechowywanie. Użytkownicy są zadowoleni z  Alesis V49 USB-MIDI. Szczególnie podoba im się jego wytrzymałość oraz wykonanie.

Keyboard Alesis V49 jest wyposażony w 49 klawiszy. Model ma wymiary: 11,4 cm x 95,5 cm x 24,4 cm, a jego waga jest równa 4,3 kg.

 

Zalety

Oprogramowanie: Do zestawu dołączono oprogramowanie Ableton Live Lite Alesis Edition & MIDI. Są to dwie platformy, na których można m.in. rejestrować muzykę i dawać pokazy live.

Obudowa: Osoby, które miały okazję przetestować ten sprzęt zapewniają, że jest on wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Klawisze są solidne, a klawiatura wykazuje dużą odporność na zarysowania.

Regulacja: Użytkownik może dostosować instrument do swoich potrzeb i efektu dźwiękowego, jaki chce osiągnąć. W tym celu wystarczy użyć umieszczonych na obudowie przycisków (m.in. do sterowania filtrami).

 

Wady

Pady: Pewna grupa Internautów twierdzi, że pady są nie najlepiej wykonane. Minusem jest to, że trzeba je mocno naciskać.

Pokrętła: Konsumenci zaznaczają, że pokrętła czasami się zacinają, co utrudnia nieco obsługę urządzenia.

 

 

 

 

5. Yamaha keyboard Tyros 5-76

 

Jesteś profesjonalnym muzykiem i szukasz dobrej jakości keyboardu? Jeśli tak, powinieneś zapoznać się z dokładnym opisem modelu Yamaha Tyros 5-76. Choć sprzęt jest drogi (kosztuje ok. 10 tysięcy złotych) gwarantuje niepowtarzalne brzmienie i świetnie sprawdza się na koncertach. Bez wątpienia więc spełni on oczekiwania bardzo wymagających konsumentów.

Keyboard wyposażony w 76 klawiszy dynamicznych. Urządzenie waży 16 kg. Model ma szarą obudowę, która ładnie komponuje się z biało-czarnymi przyciskami. Instrument wyposażono w tłumik Cross Fader, który umożliwia swobodną regulację poziomu głośności pomiędzy utworami MIDI a plikami audio. Przydatną funkcją jest blokada klawiatury. Keyboard ma wiele ciekawych efektów dźwiękowych, dzięki czemu pozwala tworzyć muzykę na najwyższym poziomie.  

Jeśli zdecydujesz się na zakup Yamaha Tyros 5-76, możesz być pewny, że instrument Cię nie zawiedzie. Sprzęt ma wiele ciekawych ustawień i jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Niewątpliwym atutem jest solidne wykonanie i atrakcyjny design.

Keyboard Yamaha Tyros 5-76 ma 76 klawiszy dynamicznych. Model waży 16 kg. Produkt ma szarą obudowę.

 

Zalety

Funkcja Vocal Cancel: Instrument ma funkcję Vocal Cancel, która pozwala wyeliminować wokal czy partie solowe, które są zapisane w pliku audio umożliwiając w ten sposób łatwiejsze tworzenie podkładów pod solówki.

Blokada panelu: Keyboard ma blokadę panelu. Opcja ta okazuje się niezwykle przydatna podczas koncertów – daje pewność, że przez przypadek nie zmienimy ustawień, co mogłoby wpłynąć na jakość brzmienia instrumentu.

 

Wady

Waga: Model stosunkowo dużo waży, dlatego aby bezpiecznie go przenieść często musimy korzystać z pomocy innej osoby.

Dla profesjonalistów: Sprzęt kosztuje ponad 10 tysięcy, dlatego zazwyczaj na jego zakup decydują się tylko profesjonaliści.

 

 

 

 

Jak podłączyć keyboard do komputera?

 

Keyboard jest niezwykle uniwersalnym instrumentem przydatnym twórcom każdego gatunku muzycznego. Podłączenie go do komputera pomaga komponować utwory, montować poszczególne partie nagrań i tworzyć gotowe materiały. Mając wiedzę co do tego, jakie keyboardy są polecane podpowiemy Ci, jak podłączyć je do komputera.

 

 

Po co podłączamy keyboard do komputera?

Podłączając keyboard do komputera mamy możliwość uzyskania dźwięków, których instrument nie jest w stanie sam wygenerować. Poza tym dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mamy możliwość montowania gotowych utworów muzycznych, dodawania sampli oraz robienia wstawek, których nie moglibyśmy dodawać do naszego utworu, tylko za pomocą naszego instrumentu.

Z opcji podłączania instrumentów do komputera korzystają nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się nagrywaniem utworów, ale również amatorzy, którzy hobbystycznie zajmują się tworzeniem utworów muzycznych. Dla osób chcących związać swoją przyszłość z muzyką to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ można stopniowo poprawiać swój warsztat. Sam proces podłączania instrumentu do komputera nie jest zbyt skomplikowany, o czym przekonasz się po zapoznaniu się z naszym tekstem.

 

Podłączanie keyboardu do komputera krok po kroku

W zależności od tego, jaki model komputera mamy do dyspozycji podłączanie urządzeń peryferyjnych może być mniej lub bardziej skomplikowane. Pamiętaj, że nawet jeśli podłączanie instrumentu do Twojego PC wydaje Ci się być bardzo długim i żmudnym procesem, nie bój się próbować. W Internecie jest wiele tutoriali na ten temat, z pewnością znajdziesz wśród nich najbardziej czytelny i zrozumiały dla siebie.

 

 

Podłączanie keyboardu do komputera MAC

Aby podłączyć keyboard do komputera MAC należy użyć interfejsu audio. Zawiera on specjalny przedwzmacniacz, który dodatkowo ma pozytywny wpływ na jakość dźwięku. Pomaga uzyskać odpowiednie tony i poziomy audio zarówno instrumentów, jak i podłączonych mikrofonów. Jeśli nie mamy do dyspozycji interfejsu, możemy skorzystać z wejścia audio ⅛ cala.  

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiednie opcji: wybieramy preferencje systemowe, następnie dźwięk i wejście, klikamy urządzenie wejściowe (audio wejście liniowe).

Z kolei keyboard MIDI będzie wymagał interfejsu audio z wyjściowym i wejściowym portem MIDI. Następnie wykonujemy poniższe czynności: podłączamy keyboard i instalujemy sterowniki, jeśli jest to konieczne. Następnie może zostać wyświetlony monit. Uruchamiamy ponownie komputer i ponownie podłączamy keyboard do wejścia USB komputera. Następnie wybieramy kolejno opcje: Apple – preferencje systemowe – dźwięk – wejście. Wybieramy keyboard z listy i od tego momentu możemy rozpoczynać pracę z instrumentem.

Zdarza się, że aby keyboard zadziałał podłączony do komputera wymagane jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania. Często jest ono dołączone do zestawu z instrumentem, bywa jednak, że musimy je samodzielnie dokupić. Większość dobrych sklepów muzycznych jest zaopatrzona w tego typu oprogramowanie – możesz tam się udać również po poradę, co do swojego instrumentu oraz tego, jak możesz go używać po podłączeniu do komputera. Z pewnością przekonasz się, jak wiele możliwości skrywa Twój instrument, jakie brzmienia można uzyskać dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu oraz jak łatwo i szybko możliwe jest montowanie całych utworów.

Warto więc nauczyć się sekwencji wykonywanej przy podłączaniu, niezależnie od tego, jak jest ona pracochłonna. Z pewnością z czasem uda nam się dojść do pewnej wprawy i cały proces nie będzie sprawiał nam najmniejszych problemów.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Lionelo Jess

 

Lionelo Jess to model, który przeznaczony jest dla dzieci. Ten dobry i tani keyboard wyposażony jest w 54 klawisze, dostosowane do palców malucha. Produkt ma wiele podkładów muzycznych i brzmień. Dzięki nim dziecko może tworzyć własne aranżacje. Co więcej, w przyrząd wbudowano czytelny wyświetlacz, z którego pomocą można przejść kurs. Ważną kwestią jest prosta, intuicyjna obsługa urządzenia.

Do zestawu dołączony jest stojak na nuty. Korzystając z niego maluch może wygodnie uczyć się gry. Atrakcyjnym dodatkiem jest mikrofon. Pozwala on na wspaniałą zabawę dziecka z innymi, a także rozwijanie swoich umiejętności wokalnych.

Instrument ma slot USB, który umożliwia zapisanie utworów muzycznych stworzonych na nim. Ponadto istnieje możliwość puszczania piosenek w formacie MP3 i WMA z urządzeń elektronicznych. Opinie o keyboardach producenta Lionelo są bardzo pozytywne. Również ten produkt wyróżnia się dużą ilością pochlebnych komentarzy. Użytkownicy pozytywnie wypowiadają się na temat wyglądu sprzętu, a także jego trwałości.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Pianino – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Yamaha P-45 to jedno z popularniejszych pianin, co udowodniła nasza analiza trendów zakupowych i opinii publikowanych przez muzyków. Ponieważ to instrument elektryczny, pozwala na wybór brzmienia, które najbardziej nam odpowiada (może to być klawesyn, organy, wibrafon itp.). Wyposażono go w klawiaturę z 4-stopniową regulacją czułości, a także funkcję Duo. Po jej włączeniu na pianinie mogą jednocześnie grać dwie osoby mając do dyspozycji taką samą skalę dźwięków. Osoby szukające modelu akustycznego na pewno zainteresuje Yamaha B1 – instrument wykonany z solidnego drewna, który elegancko się prezentuje. Ma on czułą klawiaturę, co zapewnia komfortową grę. Pianino jest polecane początkującym muzykom, ale ci bardziej doświadczeni także powinni być zadowoleni z zakupu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych pianin. Opinie w 2020 roku

 

W doborze właściwego instrumentu pomoże Ci także ranking pianin. Przygotowaliśmy go na podstawie szczegółowej analizy opinii wydawanych przez mniej, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Poniżej znajdziesz opisy modeli odpowiednich dla osób początkujących oraz profesjonalistów.

 

 

Pianino elektryczne

 

1. Pianino cyfrowe Yamaha P-45

 

Pianino elektryczne, takie jak Yamaha P-45 to nowoczesny instrument, który nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jego całkowite wymiary to: wysokość – 15,4 cm, szerokość – 132,6 cm oraz głębokość – 29,5 cm. Model wyposażono w klawiaturę GHS (Graded Hammer Standard) z 88 klawiszami, w efekcie czego brzmi niemal tak samo, jak pianino akustyczne. Wpływa na to także ulepszony moduł AWM.

Instrument ma funkcję Duo pozwalającą na jednoczesną grę dwóch osób. Klawiatura jest wówczas podzielona, tak aby każdy z muzyków miał do dyspozycji identyczną skalę dźwięków. Prezentowane pianino elektryczne daje możliwość wyboru 1 z 10 dostępnych brzmień różnych instrumentów, w tym wibrafonu, klawesynu oraz organów.

Model oferowany przez markę Yamaha jest popularny zwłaszcza wśród osób początkujących. Jest on niewielki i lekki, a dodatkowo łatwy w obsłudze. Istotne jest również to, że możemy regulować czułość klawiatury, dlatego gra jest przyjemniejsza i sprawia więcej radości.

 

 

 

 

Pianino Yamaha

 

2. Yamaha B1 PE pianino akustyczne

 

Akustyczny instrument Yamaha B1 ma klawiaturę z 88 klawiszami, a także trzy pedały, ten środkowy pełni funkcję tłumika. To, co wyróżnia pianino to elegancki wygląd, może być ono efektowną dekoracją salonu. Wzmocniona, odlewana rama i drewniane wsporniki zapewniają czyste i niepowtarzalne brzmienie. Model ma też czułą klawiaturę reagującą nawet na lekkie naciśnięcie klawiszy.

Pianino Yamaha waży 174 kg, a jego wymiary są równe: wysokość – 109 cm, szerokość – 148 cm i głębokość – 54 cm. Ma ono czarny kolor i delikatnie się błyszczy. Instrument został wykonany z solidnych materiałów. Można na nim bez przeszkód grać codziennie nie martwiąc się o powstanie zarysowań czy innych śladów użytkowania.

Stylowy design to jedna z najczęściej wymienianych zalet modelu Yamaha B1, ale nie jedyna. Jak pokazał test pianin, przedstawiony instrument jest bardzo dobrą propozycją dla początkujących muzyków. Niemniej jednak doświadczone osoby także powinny być zadowolone z zakupu, głównie z uwagi na bogate brzmienie.

 

 

 

 

Pianino klasyczne

 

3. Kawai K-15 pianino akustyczne

 

Przeanalizowane opinie o pianinach pokazały, że w zestawieniu nie mogło zabraknąć instrumentu Kawai K15E. Jest on wykonany z wytrzymałego drewna świerkowego, które pomalowano na czarny kolor. To model akustyczny o wymiarach: 149 cm x 59 cm x 110 cm, który waży 196 kg. Ważne jest, że nie ogranicza on znacząco wolnej przestrzeni w pokoju.

Pianino ma solidną płytę rezonansową oraz system młoteczków wyprodukowanych ze starannie wyselekcjonowanego, jaworowego i klonowego drewna (bijaki wykonano z wełnianego filcu). Gwarantuje to unikatowe brzmienie oraz czerpanie większej przyjemności z gry.

Opisywane pianino klasyczne przypadło do gustu wielu osobom. Jak przekonują kupujący, instrument na długo zachowuje elegancki wygląd. Ponadto akcja klawiatury (Ultra Responsive) wyróżnia się szybkim i płynnym mechanizmem, co zachęca do częstszej gry.

 

 

 

 

Pianino dla dzieci

 

4. Pianino cyfrowe Samick Kids 61 PK

 

Cyfrowy instrument Samick Kids 61 PK jest odpowiedni dla najmłodszych muzyków. Ma on 61 klawiszy z 32-głosową polifonią. To dobre i tanie pianino wyposażono w dwa głośniki o mocy 10 W każdy, dlatego nie ma potrzeby podłączania do niego zewnętrznego systemu nagłaśniającego. W komplecie znajduje się ławeczka.

Pianino ma wymiary: 98 cm x 39 cm x 64,5 cm i waży 28 kg. Jeśli zajdzie taka potrzeba, bez dużego wysiłku przeniesiemy je w inne miejsce. Model jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: różowej, białej i zielonej. Pociecha może sama zdecydować, który instrument najbardziej jej odpowiada, co jest też zachętą do częstych lekcji gry.

Konsumenci uważają, że to bardzo dobre pianino dla dzieci. Jest ono często wybierane do przedszkoli, ponieważ wyróżnia się solidnością oraz kompaktowymi wymiarami. Dołączona do instrumentu ławeczka ma optymalną wysokość, dlatego grające pociechy nie garbią się. Ponieważ klawiatura jest zasuwana, nie osiada na niej kurz.

 

 

 

 

Pianino akustyczne

 

5. Petrof P125 G1 pianino cyfrowe

 

Pianino Petrof P125 G1 zapewnia ciepłe i głębokie brzmienie, dlatego z pewnością spodoba się profesjonalistom. Jest ono dostępne w czterech kolorach: czarnym, białym, mahoniowym i orzechowym (wszystkie z połyskującym wykończeniem). Wymiary instrumentu są równe: wysokość – 125 cm, szerokość – 146,3 cm oraz głębokość – 59 cm. Waży on 209 kg.

Przedstawiony model został wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, co zapewnia mu podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy nie gramy na instrumencie możemy zasłonić klawiaturę pokrywą, aby nie osiadał na niej kurz. Mimo że to pianino akustyczne daje możliwość wyciszenia dźwięków, pozwala na to system AdSilent.

Posiadaczom instrumentu bardzo podoba się to, że mogą ćwiczyć grę o dowolnej porze nie przeszkadzając przy tym pozostałym domownikom. Kupujący docenili pianino również za dopracowanie najmniejszych szczegółów. Ma ono zaokrąglone kanty i zostało starannie polakierowane.

 

 

 

 

Pianino dla początkujących

 

6. Yamaha DGX-660B pianino cyfrowe

 

Uważa się, że model Yamaha DGX-660 to dobre pianino dla początkujących. Wynika to z dostępności wielu ciekawych funkcji, a przykładem jest Style Recommender. Z jej pomocą można szybko znaleźć odpowiedni styl muzyczny do danego utworu, wystarczy zagrać kilka pierwszych dźwięków. To instrument cyfrowy, do którego można podłączyć mikrofon.

Pianino daje możliwość nagrywania piosenek na dysk flash USB i to w nieskompresowanym formacie. Później możemy je przenieść na dysk twardy komputera, przesyłać znajomym i do odtwarzacza MP3. Instrument jest wyposażony w klawiaturę z akcją GHS, która ułatwia naukę przyciskania klawiszy z odpowiednią siłą.

Muzycy twierdzą, że to godne uwagi i dobre pianino. Nie zajmuje ono dużo miejsca w pokoju (jego wymiary to: 14,6 cm x 139,7 cm x 44,5 cm), a do tego daje możliwość grania utworów, jak profesjonalista. Instrument ma opcję Smart Chord pozwalającą na stworzenie mniej, jak i bardziej rozbudowanych akordów.

 

 

 

 

Pianino białe

 

7. Pianino cyfrowe Yamaha B2 E SG2 PWH

 

Pianino Yamaha B2 E SG2 PWH ma płytę rezonansową wykonaną z litego drewna świerkowego, co gwarantuje głośne i głębokie brzmienie. Można na nim grać o każdej porze, a mimo to nie martwić się, że przeszkadzamy bliskim. Wszystko za sprawą trybu cichego (Silent) pozwalającego na wyciszenie dźwięków.

Instrument waży 194 kg, a jego wymiary to: wysokość – 113 cm, szerokość – 149 cm oraz głębokość – 53 cm. Choć jest to model akustyczny, ma dodatkowe funkcje umożliwiające nagrywanie i odtwarzanie utworów. Na pewno spełni on oczekiwania bardziej wymagających muzyków.

Zdaniem kupujących to białe pianino sprawia, że salon staje się bardziej stylowy. Złote pedały i elementy na pokrywie ładnie kontrastują z jasną płytą rezonansową. Instrument na długi czas zachowuje estetyczny wygląd i nie trzeba się obawiać, że przypadkowo go zarysujemy.

 

 

 

 

Pianino Casio

 

8. Casio CDP 230 pianino elektroniczne

 

W rankingu nie mogło zabraknąć pianina Casio CDP-230 z klawiaturą Scaled Hammer Action z 3-stopniową regulacją czułości. Ma ono 700 wbudowanych brzmień i 200 rytmów, w tym 10 samodzielnie ustawianych przez użytkownika. Z pomocą instrumentu możemy komponować własne utwory i eksperymentować z muzyką, co jest ciekawym zajęciem na wiele godzin.

Model wyposażono w czytnik kart pamięci, dlatego możemy nagrywać piosenki na zewnętrznym nośniku danych. To nowoczesne pianino Casio z modułem brzmieniowym AHL Dual Element mające czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem. Waży ono niecałe 12 kg. Wymiary instrumentu to: wysokość – 12,9 cm, szerokość – 132,2 cm i głębokość – 28,6 cm.

Mimo wielu różnych funkcji pianino jest łatwe w obsłudze, więc nie powinniśmy mieć problemu z szybkim doborem ustawień. Osoby, które kupiły przedstawione pianino chwalą je także za dostępność funkcji lekcji z informacją głosową, realistyczne brzmienie, jak również solidną obudowę.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie pianino kupić?

 

Gra na pianinie stymuluje pracę mózgu, odpręża, poprawia koordynację ruchową, a także koncentrację. Jednak żeby samemu się o tym przekonać, najpierw należy kupić instrument. Co trzeba wziąć pod uwagę podczas poszukiwań? Sprawdziliśmy to, a na podstawie zebranych informacji powstał poniższy poradnik.

 

 

Akustyczne czy cyfrowe?

Obecnie gitary, skrzypce i podobne instrumenty dostępne są zarówno w wersji akustycznej, jak i cyfrowej. To samo dotyczy pianin. Modele klasyczne są większe i cięższe (mogą ważyć ponad 200 kg), dlatego przenoszenie ich z miejsca na miejsce jest utrudnione. Co pewien czas trzeba je stroić, co dla osób początkujących jest kłopotliwe. Na szczęście w razie konieczności można skorzystać z pomocy fachowca, czyli doświadczonego stroiciela. Akustyczne pianina elegancko wyglądają i są efektowną ozdobą wnętrza. Niektóre modele, zwłaszcza te renomowanych marek kosztują kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest bardzo dużym wydatkiem. Jednak z łatwością znajdziemy też znacznie tańsze instrumenty odpowiednie dla początkujących muzyków.

Choć mówi się, że klasyczne pianina mają kilka ważnych cech i unikatowe brzmienie, te cyfrowe wciąż zyskują na popularności. Są one znacznie lżejsze i mają kompaktowe wymiary, a dodatkowo nie wymagają strojenia. Nie można nie wspomnieć o tym, że nowoczesne instrumenty są wyposażone w wiele ciekawych funkcji, jak np. samodzielny wybór brzmienia czy nagrywanie utworów. To, jakie jest najlepsze pianino w dużej mierze zależy od własnych preferencji. Niektórzy muzycy nie wyobrażają sobie gry na cyfrowym instrumencie, a inni świadomie rezygnują na ich rzecz z klasycznego instrumentu.

 

Wymiary i waga

Zanim kupimy pianino powinniśmy zaplanować, gdzie je ustawimy. Dzięki temu nie będziemy mieli wątpliwości, czy dany model nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni w salonie lub innym pomieszczeniu. Jak już zostało wspomniane, akustyczne instrumenty zajmują nieco więcej miejsca niż te cyfrowe, ale nie trzeba do nich dobierać stojaka. Sprawdźmy też, ile waży pianino, bo może się okazać, że będziemy potrzebować pomocy przy wnoszeniu go i ustawianiu w wybranym miejscu.

 

Solidność

Dobry instrument jest wykonany z wytrzymałych materiałów, takich jak np. lite drewno świerkowe. Nie może być on podatny na uszkodzenia, bo do powstawania nieestetycznych zarysowań i przetarć przyczynią się nawet codzienne ćwiczenia. Najlepsze pianino zachowuje elegancki wygląd na długi czas.

 

Klawiatura

Standardowo klawiatura ma 88 klawiszy, określa się ją mianem pełnej. Musi ona reagować na mocniejsze, jak lżejsze naciśnięcie palców, to pozwoli zachować odpowiednią dynamikę podczas gry. Klawiatura to istotna kwestia zwłaszcza w przypadku instrumentów cyfrowych. Do wyboru mamy jej trzy rodzaje:

młoteczkowa – inaczej hammer action, to imitacja mechanizmu młoteczkowego, w który wyposażone są klasyczne pianina. Pozwala ona na wyrobienie właściwych nawyków gry, w efekcie czego z łatwością zagramy na każdym, również akustycznym instrumencie;

dynamiczna – jej klawisze reagują na siłę, z jaką są naciskane. Jeśli lekko przyciskamy klawiaturę, wydobywamy ciche dźwięki, a ich głośność wzrasta wraz z siłą uderzenia opuszków palców;

ważona – w jej przypadku klawisze z górnych oktaw (czyli te znajdujące się po prawej stronie) wciska się lżej niż klawisze basowe, umieszczone po lewej stronie. Tym wyróżniają się również klawiatury instrumentów akustycznych.

 

Funkcje

Pod względem dostępnych funkcji pianina cyfrowe przewyższają te klasyczne. Są one wyposażone w głośniki, metronom, a przeważnie także w wejście do podłączenia słuchawek oraz mikrofonu. Co więcej, do wyboru mamy zwykle kilka brzmień różnych instrumentów, takich jak kościelne organy i wibrafon, a do tego kilkadziesiąt czy nawet kilkaset rytmów. Nie można nie wspomnieć o tym, że cyfrowe instrumenty pozwalają na skorzystanie z trybu cichego pozwalającego na naukę gry bez zakłócania spokoju domowników (choć niektóre modele akustyczne również dają taką możliwość). Nowoczesne pianina można wykorzystać na różne sposoby, ale warto się zastanowić, czy rzeczywiście wszystkie ciekawe opcje są nam potrzebne. Jeśli ma to być instrument służący przede wszystkim do nauki podstaw, nie ma konieczności inwestowania w kosztowny model. Po pewnym czasie może się okazać, że gra na pianinie nie sprawia nam tak dużo przyjemności, jak początkowo oczekiwaliśmy, a wtedy zaczniemy żałować zakupu.

 

 

Wygląd

Podczas podejmowania decyzji, jakie pianino wybrać zwykle bierze się pod uwagę głównie typ instrumentu i komfort gry. Wygląd jest traktowany jako kwestia drugorzędna, zwłaszcza przez doświadczonych muzyków. Jednak warto znaleźć taki model, który podoba się nam pod względem designu, bo to może dodatkowo zachęcać do gry. Pianino powinno ładnie komponować się z meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrza. Często sami możemy zdecydować, w jakim kolorze będzie instrument, choć niekiedy za wykończenie inne niż standardowe trzeba dodatkowo dopłacić.

 

Pianina w dobrych cenach

Pianino przeznaczone do nauki gry kosztuje ok. 2000 zł, czasem nieco mniej (nie tylko to cyfrowe, ale i akustyczne). Jednak za solidniejszy i bardziej elegancki instrument trzeba zapłacić znacznie więcej, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ładnie brzmiące i solidne pianino nie jest tanie, ale możemy mieć pewność, że długo nam posłuży.

 

 

FAQ

 

P1: Jaka jest różnica między pianinem a fortepianem? 

Często oba instrumenty są ze sobą mylone, a wszystko dlatego, że mają podobny wygląd. Są jednak elementy i cechy, które je odróżniają. Przede wszystkim fortepian jest zdecydowanie większy od pianina, bo ma duże pudło rezonansowe pozwalające wydobyć ładne i pełne brzmienie. Niektórzy muzycy uważają, że fortepian gra lepiej od pianina, ale wpływ na taką ocenę mają przede wszystkim osobiste preferencje. Wspomniane sprzęty muzyczne różnią się także budową. Fortepian jest instrumentem poziomym z trzema nogami, a pianino jest pionowe (struny względem podłoża są ułożone pionowo). Który instrument wybrać? Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją drogę muzyczną, prawdopodobnie nieco lepszym wyborem okaże się pianino np. cyfrowe. Jest ono mobilne i zazwyczaj stosunkowo tanie.

 

 

P2: Ile kosztuje pianino?

Koszt zakupu pianina jest uzależniony od wielu czynników, ale przede wszystkim producenta, przeznaczenia i funkcjonalności. Jeśli wybieramy sprzęt muzyczny znanej marki, zazwyczaj musimy zapłacić za niego nieco więcej. Koszty zakupu będą też różne w przypadku kupowania pianina dla osoby początkującej, a doświadczonego muzyka o ściśle określonych wymaganiach. W przypadku pianina cyfrowego, w im bardziej zaawansowane funkcje jest wypozażone, tym zwykle jest droższe. Na cenę wpływ ma także miejsce, w którym dokonujemy zakupu. W muzycznych sklepach stacjonarnych często koszty zakupu są wyższe niż przez Internet. Pianino można kupić już za niecałe 1000 zł. Bardziej zaawansowane modele są oczywiście droższe. Cena profesjonalnego sprzętu muzycznego może sięgać nawet kilkunastu albo kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

P3: Ile klawiszy ma pianino?

Pianino ma 88 klawiszy, 52 z nich ma biały kolor, a pozostałe czarny. Jest to tzw. klawiatura pełna. Na rynku dostępne są także urządzenia z mniejszą liczbą klawiszy, jednak jeśli zdobędziemy potrzebne umiejętności muzyczne, taka klawiatura może nieco nas ograniczać. Czasami modele dla dzieci mają mniejszą ilość przycisków, co w tym przypadku często dobrze się sprawdza. Dużo pianin ma klawiaturę ważoną, co oznacza, że aby uzyskać niższy dźwięk, trzeba użyć większej siły. Klawisze mogą mieć matowe lub połyskujące wykończenie. Nie to jest jednak najważniejsze, ale płynność ich działania. 

 

 

P4: Jak nastroić pianino?

Początkujący muzycy mogą zastanawiać się nad tym, jak nastroić pianino. Jest to trudne zadanie, a osoby bez żadnego doświadczenia nie powinny wykonywać go samodzielnie. W takim wypadku najlepiej skorzystać z usług stroiciela, czyli osoby profesjonalnie zajmującej się strojeniem instrumentów muzycznych. To da nam pewność, że z naszym sprzętem muzycznym nie stanie się nic złego. Pianino powinno się stroić ok. 2 razy w roku. Cena takiej usługi jest uzależniona od miasta, w którym żyjemy, zazwyczaj rozpoczyna się od 150 zł.

 

P5: Pianino – jak czytać nuty?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z graniem na pianinie muszą nauczyć się czytać nuty. Jest to czasochłonne, ale tylko mając tę wiedzę można dobrze grać na instrumencie i rozwijać swoje umiejętności. Zaleca się rozpoczęcie nauki od nut na pięciolinii i ich rozkładu na klawiaturze. Trzeba poznać nuty na kluczu wiolinowym i basowym. Dokładne informacje na temat odczytywania poszczególnych znaków można znaleźć w książkach albo darmowych materiałach wideo dostępnych w Internecie, przygotowanych przez doświadczonych muzyków.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Akordeon – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Planujesz zakup akordeonu? W takim razie powinieneś zapoznać się ze specjalnym zestawieniem przygotowanym dla osób, takich jak Ty. Opisujemy w nim instrumenty polecane dzieciom, osobom początkującym, a także bardziej doświadczonym muzykom. Godny uwagi jest model Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5, czyli klasyczny akordeon klawiszowy. Został on wyposażony w 41 klawiszy w sekcji dyszkantowej oraz 120 guzików w sekcji basowej. To instrument czterochórowy, który waży 10 kg. Do kompletu dołączono akcesoria, które z pewnością Ci się przydadzą, czyli skórzane pasy nośne oraz solidny futerał. Inny, równie ciekawy akordeon klawiszowy to model Hohner Bravo III 80 ważący 8,6 kg. Nadaje się on do nauki gry, a także występów przed publicznością.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych akordeonów. Opinie w 2020 roku

 

Jeśli szukasz dobrego instrumentu, który spełni Twoje wymagania koniecznie przeczytaj ranking akordeonów. Przed każdym zakupem dobrze jest zapoznać się z ofertą dostępną na rynku, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Na podstawie opinii konsumentów powstały poniższe opisy kilku modeli. 

 

Akordeon Weltmeister

 

1. Akordeon Klawiszowy Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5

 

Akordeon Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5 został wykonany ręcznie przez niemiecką firmę specjalizującą się w wytwarzaniu najwyższej klasy instrumentów muzycznych.   Według kupujących model ładnie wygląda, a do tego większość docenia również piękne brzmienie akordeonu. Każdy element wykonany jest solidnie, z wysokiej jakości materiałów.

Model w części dyszkantowej ma 41 klawiszy, 11 registrów, 4 chóry, a także zakres wysokich tonów f-a. Druga część, czyli basowa, składa się ze 120 basów, 5 registrów, 4 chórów oraz zakresu basów E-d. Melodia wydobywająca się z akordeonu jest nasycona i wyraźna. Muzycy zwracają uwagę na to, że na instrumencie można wykonywać różne piosenki niezależnie od ich tonacji. Jednoczenie jego wygląd oraz wykonanie sprawia, że gra jest łatwa i przyjemna.

Wymiary akordeonu Saphir to: 48,2 cm x 19,2 cm, a jego waga wynosi 10 kg. To stosunkowo dużo, ma on jednak skórzane pasy ułatwiające jego przenoszenie oraz grę w pozycji stojącej. W zestawie znajduje się także twardy futerał, który chroni sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

 

 

 

Akordeon Hohner

 

2. Akordeon Hohner Bravo III 80 Red

 

Akordeon Hohner to dobry wybór dla osób początkujących, które zaczynają dopiero przygodę z grą na tym instrumencie, a także dla profesjonalistów ceniących jakość wykonania. Model Bravo III 80 jest łatwy w czyszczeniu, na co zwracało uwagę większość użytkowników.

Produkt w części melodycznej ma 37 klawiszy, 5 registrów, 3 chóry, a dźwięki osiągają 37 notacji (F-F). Druga strona, czyli basowa ma 80 basów, 3 registry i 4 chóry. Dzięki mechanizmowi typu T-keyboard z akordeonu wydobyć można czyste dźwięki oraz piękny, głęboki bas. 

Waga instrumentu nie przekracza 9 kg, a jego wymiary to: 44 cm x 18,5 cm. Jest on dobrym rozwiązaniem dla dzieci oraz osób, które potrzebują mobilnego, lekkiego modelu o niewielkich wymiarach. Akordeon ma w zestawie pokrowiec ułatwiający przechowywanie i transport. 

 

 

 

 

Akordeon guzikowy

 

3. Akordeon Guzikowy Weltmeister Romance 874

 

Przedstawiamy Weltmeister Romance 874 – akordeon guzikowy, który jest odpowiedni zarówno dla doświadczonych muzyków, jak i tych początkujących. Wyposażono go w 49 guzików w wysokich tonach oraz 120 basów. Instrument waży 11,3 kg, jego wymiary są równe: 48,2 cm x 19,2 cm.

Akordeon elegancko się prezentuje, jest dostępny w czarnym kolorze. To bardzo dobra propozycja dla osób, które zwracają dużą uwagę na wygląd instrumentów. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że opisywany model jest solidny i nie ma ryzyka, że przez nieuwagę go zarysujemy podczas gry czy transportu.

Jak pokazał test akordeonów, instrument cieszy się dużą popularnością, gdyż zapewnia komfortową grę. Ma on pięcioosiową klawiaturę, która pozwala na łatwe wydobywanie dźwięków. Model został doceniony również za głębokie brzmienie. Można na nim grać w domu, na spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych, a także na scenie.

 

 

 

 

Akordeon dla dzieci

 

4. Startone Helene Kids RedAkordeon dla Dzieci

 

Startone HELENE KIDS to nasza propozycja dla najmłodszych muzyków. To dobry i tani akordeon przeznaczony do nauki gry. Pociechy nie powinny narzekać, że nie mogą utrzymać go w dłoniach przez dłuższy czas, ponieważ jest niewielki i do tego lekki. Prezentowany model waży 1,5 kg.

Instrument został wyposażony w 17 klawiszy wiolinowych oraz 8 klawiszy basowych. Wygodę w czasie grania zapewniają solidne szelki, które nie ocierają skóry i nie wywołują podrażnienia. To odpowiedni akordeon dla dzieci, które marzą o karierze muzycznej. Wyróżnia się czerwoną obudową o perłowym wykończeniu i niebiesko-czerwonym miechem z białymi narożnikami. Piszczałki ukryto pod aluminiową maskownicą, którą dodatkowo pokryto chromowaną powłoką, w efekcie czego ładnie połyskuje.

Dla rodziców istotne jest to, że instrument nie waży zbyt dużo, a do tego nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest on bardzo dobrze dostosowany do potrzeb maluchów. Kiedy dzieci staną się starsze i będą potrzebowały nieco większego akordeonu z pewnością potwierdzą, że model Startone HELENE KIDS bardzo dobrze nadaje się do nauki podstawowych technik gry.

 

 

 

 

Akordeon Roland

 

5. Akordeon klawiszowy Roland FR-1X

 

Model Roland FR-1x jest polecany uczniom szkół muzycznych, jak i profesjonalistom. To akordeon cyfrowy z wbudowanymi głośnikami stereo o łącznej mocy 14 W. Można go podłączyć do prądu (w zestawie znajdziemy zasilacz) lub wykorzystać 8 baterii AA, jeśli przebywamy w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej. Model waży 6,5 kg.

Przedstawiony akordeon Roland jest nowoczesny i na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią muzyczne eksperymenty. Daje on dostęp do 16 różnych zestawów akordeonowych, cztery z nich możemy sami zdefiniować. Instrument ma port USB, dlatego możemy do niego podłączyć zewnętrzny nośnik z dodatkowymi brzmieniami, np. perkusji i gitary.

Zdaniem kupujących akordeon został wyposażony w kilka godnych uwagi funkcji. Do nich zalicza się m.in. możliwość podłączenia słuchawek, aby podczas ćwiczeń nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Instrument stylowo wygląda i ma kompaktowe wymiary. Można wykorzystać go do grania muzyki folk, blues, rock i wielu innych gatunków.

 

 

 

 

Akordeon klawiszowy

 

6. Akordeon Klawiszowy Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5

 

Muzycy, którym marzy się akordeon klawiszowy powinni bliżej przyjrzeć się modelowi Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5. To ręcznie wykonany instrument, który jest czterochórowy (także w sekcji basowej). Waży on 10,6 kg, a jego całkowite wymiary to: 48,2 cm x 19,2 cm.

W części dyszkantowej jest 41 klawiszy, a części basowej 120 guzików. Instrument wygląda elegancko, do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo, solidne materiały. W zestawie znajdziemy wygodne i stylowo wyglądające szelki, a także praktyczny futerał. Schowany w nim akordeon jest dobrze chroniony przed zniszczeniem w transporcie.

Instrument spodobał się wielu osobom, nie tylko ze względu na ciekawy wygląd. Na uwagę zasługuje także oryginalne, głębokie brzmienie. Z recenzji konsumentów wynika, że to dobry akordeon dla muzyków mających większe doświadczenie, z pewnością spełni ich oczekiwania.

 

 

 

 

Mały akordeon

 

7. Akordeon Weltmeister Mini 22/12/I

 

Instrument Weltmeister Mini 22/12/I jest odpowiedni dla dzieci, co wynika z jego kompaktowych wymiarów (28 cm x 15 cm). To mały akordeon, który waży 2,6 kg, dlatego pociecha może na nim grać przez dłuższy czas bez przerwy nie odczuwając przy tym nieprzyjemnego bólu rąk czy pleców.

Opisywany model ma czerwony kolor i pozwala dziecku wyróżnić się wśród pozostałych uczniów szkoły muzycznej. W części dyszkantowej znajdują się 22 klawisze, a w części basowej jest 12 guzików. Brzmienie instrumentu jest ciepłe i ciekawe. Pociechy mogą grać na nim utwory folkowe, popowe i disco.

Co o akordeonie sądzą osoby, które zdecydowały się na jego zakup? Z ich recenzji wynika, że to lekki, ale jednocześnie wytrzymały model, więc nie ma ryzyka, że szybko zniszczy się na skutek wielogodzinnej gry. Maluchy uważają, że instrument ładnie wygląda i oryginalnie brzmi. Ważne jest to, że dzieci nie mają problemu z utrzymaniem go w dłoniach.

 

 

 

 

Tani akordeon

 

8. Akordeon Hohner Bravo II 48

 

Analizując opinie o akordeonach doszliśmy do wniosku, że w zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Hohner Bravo II 48. To klasyczny instrument ważący 5 kg, który ma 26 klawiszy oraz 48 guzików w części basowej. Jego wymiary są równe: 18,5 cm x 31 cm.

Model oferowany przez markę Hohner to stosunkowo tani akordeon, który elegancko się prezentuje ze względu na ciemnoczerwoną obudowę. Gra na nim jest w pełni komfortowa, w zestawie otrzymujemy wygodne szelki. Do instrumentu dołączono też pokrowiec, w którym możemy go bezpiecznie przewozić, a także ochronić przed osiadaniem kurzu.

Akordeon jest polecany osobom początkującym oraz nieco bardziej doświadczonym. Nie jest on duży i ciężki, dlatego można z nim swobodnie podróżować. Instrument na pewno umili spotkania w gronie rodziny i znajomych. Jak przyznają konsumenci, elegancki design jest dodatkową zachętą do częstszej gry. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki akordeon kupić?

 

Jaki jest najlepszy akordeon? To oraz wiele podobnych pytań zadają sobie osoby planujące zakup tego instrumentu muzycznego. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Istotne jest, aby dowiedzieć się, jakie są dostępne rodzaje akordeonów, które z nich przeznaczone są dla osób uczących się gry na tym instrumencie, a które dla zaawansowanych graczy oraz jaki rozmiar dobrać do swojego wzrostu. Jeśli chcesz znać odpowiedź na te wszystkie pytania, przeczytaj poniższy poradnik.

 

 

Budowa

Akordeon to instrument muzyczny, który jest zaliczany do grupy aerofonów lub idiofonów dętych. Składa się z miecha oraz połączonych z nim dwóch drewnianych przegród. Z prawej strony znajduje się klawiatura klawiszowa typu fortepianowego lub guzikowa ułożona chromatycznie w 3 – 5 rzędach. Jest to część melodyczna instrumentu. Z jego lewej strony – basowej – wmontowane są guziki ułożone w rzędy (według koła kwintowego) lub szeregi. W przypadku szeregów dwa pierwsze tworzą melodie pojedyncze, rząd trzeci akordy durowe, czwarty akordy mollowe, piąty czterodźwięki septymowe, szósty czterodźwięki zmniejszone. Strona ta przeznaczona jest do grania akompaniamentu, a prawa do układania melodii. Nad klawiaturami znajdują się przełączniki rejestrowe, które wykorzystywane są do zmiany barw dźwięku. Wewnątrz urządzenia zamieszczone są metalowe języczki, czyli tak zwane stroiki. To właśnie ta część akordeonu odpowiada za wytwarzanie melodii. Następuje to, kiedy zostaną one wprawione w wibracje w wyniku naciśnięcia klawisza lub guzika.

 

Najważniejsze elementy instrumentu:

Miech – ważna część składowa odpowiadająca za tłoczenie powietrza do piszczałek.

Stroiki przelotowe – są to blaszki, które drgają pod wpływem wtłaczanego powietrza.

Piszczałki – powstaje w nich dźwięk.

Pasek basowy – umożliwia swobodne operowanie miechem.

 Zawory – to miejsce, przez które wydobywa się powietrze i dźwięk.

 Nóżki – pozwalają na ułożenie instrumentu w pozycji pionowej.

Manual dyszkantowy – przyciski pozwalające na sterowanie zaworami.

 Mechanizm powietrznika – element, przez który wlatuje do instrumentu powietrze.

Mechanizm regestrowy – są to różnego kształtu podłużne blaszki, zmieniające swoje położenie po naciśnięciu przycisku regestrowego.

 

Rodzaje akordeonów

Zastanawiasz się jaki akordeon wybrać? Najpierw zdecyduj, który z przedstawionych poniżej dwóch typów, będzie dla Ciebie odpowiedni:

Klawiszowy – to dobra opcja dla osób, które grają na instrumentach klawiszowych, takich jak pianino czy fortepian, gdyż w szybszy sposób mogą opanować podstawy wykonywania prostych utworów. Na rynku dostępna jest duża ilość materiałów naukowych służących do nauki gry na tego rodzaju akordeonie.

Guzikowy – to instrument, który dobrze sprawdza się w przypadku osób początkujących, ponieważ zapewnia większe możliwości techniczne. Jest to jednak dość drogi sprzęt, dlatego nie każdy może sobie na jego zakup pozwolić.

 

Wielkość instrumentu

Podejmując decyzję o zakupie akordeonu powinniśmy zwracać uwagę na jego wielkość. Głównym parametrem określającym jego miarę jest ilość basów, czyli guzików znajdujących się w lewej części instrumentu. Występują w przedziale od 60 do 120 basów. Istnieją także większe oraz mniejsze, ale te, które zostały przez nas wymienione występują najczęściej. Małe akordeony mają 60 – 72 basy. Przeznaczone są one dla osób o mniejszym wzroście oraz drobniejszej budowie. Zastanawiasz się, jaki model jest odpowiedni dla wysokich ludzi o większej posturze? Dla nich najlepszy akordeon to taki, który ma 96 lub 120 basów. 

Nie znaczy to jednak, że wyższy człowiek nie może zagrać na małym instrumencie. Jak najbardziej jest to możliwe. Trudniej będzie w sytuacji, gdy niższa osoba weźmie większy instrument. Ważna jest także waga sprzętu. Jeżeli użytkownik gra na instrumencie dosyć często, powinien być w miarę lekki. Jeżeli z kolei ma on być używany do grania dla sporej publiczności, powinien być estetyczny, w miarę duży i niestety – cięższy.

Wybierając akordeon musisz zatem starannie dobrać jego wielkość względem Twojego wzrostu oraz postury, a także wagę. Istotne jest to, aby instrument swymi gabarytami nie przytłaczał grającego, a tym samym był wygodny. Człowiek powinien całą swoją uwagę skupić na grze na instrumencie, a nie na utrzymaniu równowagi podczas jego trzymania.

 

 

Akordeony w dobrych cenach

Kupując akordeon pragniemy zakupić wysokiej jakości model, a przy tym nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Jaką kwotę będziemy zmuszeniu przeznaczyć na inwestycję w tego typu instrument? Cena zależy od naszych preferencji, a także od przeznaczenia akordeonu.  Na jej wysokość ma także wpływ rozmiar urządzenia. W zależności od tego, czy jest on przeznaczony dla dziecka lub dorosłego, osoby początkującej czy też zaawansowanego gracza ceny mogą się znacznie od siebie różnić. Najtańsze modele przeznaczone dla zaczynających przygodę z tym instrumentem kosztują od 100 zł do 500 zł. Jednak nie sprawdzą się one u profesjonalnych muzyków. Będą oni musieli wydać większą kwotę, ponieważ dobry sprzęt z wyższej półki kosztuje od 3000 zł do nawet kilkunastu tysięcy. 

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje akordeon?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akordeonów, więc każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model. Ceny instrumentów są bardzo różnorodne. Osoby nie szukające drogiego produktu mogą sięgnąć po te, które kosztują od 100 zł do 500 zł. Jest to dobry wybór dla początkujących. Chcąc zakupić profesjonalny instrument o dobrym brzmieniu, wykonany z materiałów wysokiej jakości, powinniśmy przygotować się na spory wydatek. Taki akordeon może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to duży koszt, dlatego osoby początkujące powinny dobrze się zastanowić nad zakupem tak drogiego sprzętu.

 

 

P2: Jak zacząć grać na akordeonie?

Przede wszystkim powinieneś być pozytywnie nastawiony, nie poddawać się i starać się brnąć do postawionego sobie celu. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły muzycznej lub na prywatne lekcje nauki gry na instrumencie. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz zapis utworu, nie wpadaj w panikę, nauczyciel z pewnością nie da Ci od razu trudnego utworu. Zaczynając naukę gry na akordeonie ważne jest, aby osoba początkująca potrafiła samodzielnie odnaleźć logiczne całości w tekście melodii. Bardzo często się one powtarzają. Powoduje to znaczne skrócenie czasu uczenia się.

 

P3: Jak wygląda akordeon?

Akordeon to instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wolnych. Model klawiszowy składa się z trzech głównych elementów: części klawiszowej (klawiatura oraz regestry klawiszowe, znajdujące się po prawej stronie), miecha (część znajdująca się w środku instrumentu) oraz części basowej (guziki basowe znajdujące się po lewej stronie instrumentu). Mogą być one różnej wielkości. W zależności od modelu mają od 12 do 185 basów. Najczęściej spotykany akordeon 120 basowy ma 3,4 głosy i waży około 10 kg.

 

 

P4: Jak działa akordeon?

W skład akordeonu wchodzą chromatycznie ułożone stroiki tworzące głos. Są one osadzone w ramce stroika. Pod wpływem ruchu miechem powietrze zostaje tłoczone przez stroiki. W wyniku tego zaczynają one drgać powodując wydobycie dźwięku na danej częstotliwości. Ramka stroika zawiera dwa stroiki o takiej samej częstotliwości, każdy z nich bierze udział w procesie powstawania dźwięku jedynie w jedną stronę ruchu miechem. W trakcie rozciągania miecha powietrze przepływa jedynie przez jeden stroik. Jednak w sytuacji, gdy miech jest zwijany, powietrze przepływa przez drugi. Taki przepływ powietrza zapewnia zamontowany po przeciwnej stronie ramki wentyl.

 

P5: Gdzie kupić akordeon?

Akordeon można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, a także internetowych. Stacjonarnie można je kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży instrumentów muzycznych. Występuje w nich duży wybór modeli. Poszukując produktu spełniającego nasze oczekiwania możemy skorzystać z porad osób pracujących w takich miejscach, ponieważ posiadają oni specjalistyczną wiedzę o tego typu urządzeniach. Drugą opcją są zakupy internetowe. Akordeony można zakupić w sklepach internetowych, a także na aukcjach. Dzięki tej metodzie możemy zaoszczędzić sporo czasu. Chcąc kupić produkt przez Internet występuje ryzyko, że może być on w złym rozmiarze lub nie spełniać naszych oczekiwań. Dlatego warto najpierw udać się do sklepu stacjonarnego i tam zadecydować, jaki model chcemy nabyć.