Ranking 8 najlepszych akordeonów w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.11.23

 

Akordeon – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Planujesz zakup akordeonu? W takim razie powinieneś zapoznać się ze specjalnym zestawieniem przygotowanym dla osób, takich jak Ty. Opisujemy w nim instrumenty polecane dzieciom, osobom początkującym, a także bardziej doświadczonym muzykom. Godny uwagi jest model Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5, czyli klasyczny akordeon klawiszowy. Został on wyposażony w 41 klawiszy w sekcji dyszkantowej oraz 120 guzików w sekcji basowej. To instrument czterochórowy, który waży 10 kg. Do kompletu dołączono akcesoria, które z pewnością Ci się przydadzą, czyli skórzane pasy nośne oraz solidny futerał. Inny, równie ciekawy akordeon klawiszowy to model Hohner Bravo III 80 ważący 8,6 kg. Nadaje się on do nauki gry, a także występów przed publicznością.

8 najlepszych akordeonów. Opinie w 2023 roku

 

Jeśli szukasz dobrego instrumentu, który spełni Twoje wymagania koniecznie przeczytaj ranking akordeonów. Przed każdym zakupem dobrze jest zapoznać się z ofertą dostępną na rynku, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Na podstawie opinii konsumentów powstały poniższe opisy kilku modeli. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Akordeon został ręcznie wykonany i wyróżnia się eleganckim wyglądem. Dopracowano tu każdy, nawet najmniejszy szczegół. Do zestawu dołączono wygodne, skórzane pasy, a także futerał zapobiegający zniszczeniu instrumentu w transporcie.

Wady

Niektórzy muzycy uważają, że przenoszenie modelu z miejsca na miejsce nie jest zbyt wygodne. Wszystko przez to, że futerał ma niewielką i źle wyprofilowaną rączkę.

Podsumowanie

Instrument jest solidny, wykonano go z dobrych gatunkowo materiałów. To model czterochórowy, w części dyszkantowej jest 41 klawiszy, a w części basowej 120 guzików. Waży on 10 kg. Na akordeonie można grać utwory folkowe, jazzowe, a nawet rockowe.

Drugi wybór

Zalety

Model nadaje się nie tylko dla początkujących, ale i bardziej doświadczonych muzyków występujących przed dużą publicznością. Wyposażono go w mechanizm typu T-keyboard pozwalający na wydobycie głębokiego, basowego brzmienia. Akordeon można przechowywać w pokrowcu, który do niego dołączono.

Wady

Nie wszystkim kupującym przypadło do gustu perłowe wykończenie obudowy. Część z nich uważa, że instrument powinien być dostępny w ciemniejszym, jednolitym kolorze.

Podsumowanie

Akordeon ma 37 klawiszy oraz 80 guzików basowych. Waży 8,6 kg, a za sprawą dołączonych do kompletu pasów możemy na nim grać na stojąco. Instrument ma kompaktowe wymiary. Chętnie grają na nim nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Rozważ też

Zalety

Instrument elegancko wygląda, poza tym nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Możemy z nim bez obaw podróżować, zwłaszcza po schowaniu do futerału. Model wyposażono w pięcioosiową klawiaturę pozwalającą na łatwe wydobywanie dźwięków.

Wady

Nie jest to najlżejszy akordeon, jego waga przekracza 11 kg. Część muzyków uważa, że przez to trudno jest na nim grać na stojąco (choć w zestawie są pasy służące do podtrzymywania instrumentu).

Podsumowanie

To model guzikowy, odpowiedni dla początkujących, jak i doświadczonych osób. Ma on czarną, połyskującą obudowę. Na akordeonie można grać podczas spotkań ze znajomymi i rodziną, ale też na występach przed dużą publicznością. Jego brzmienie jest głębokie i ciekawe.

 

Akordeon Weltmeister

 

1. Akordeon Klawiszowy Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5

 

Akordeon Weltmeister Saphir 41/120/IV/11/5 został wykonany ręcznie przez niemiecką firmę specjalizującą się w wytwarzaniu najwyższej klasy instrumentów muzycznych.   Według kupujących model ładnie wygląda, a do tego większość docenia również piękne brzmienie akordeonu. Każdy element wykonany jest solidnie, z wysokiej jakości materiałów.

Model w części dyszkantowej ma 41 klawiszy, 11 registrów, 4 chóry, a także zakres wysokich tonów f-a. Druga część, czyli basowa, składa się ze 120 basów, 5 registrów, 4 chórów oraz zakresu basów E-d. Melodia wydobywająca się z akordeonu jest nasycona i wyraźna. Muzycy zwracają uwagę na to, że na instrumencie można wykonywać różne piosenki niezależnie od ich tonacji. Jednoczenie jego wygląd oraz wykonanie sprawia, że gra jest łatwa i przyjemna.

Wymiary akordeonu Saphir to: 48,2 cm x 19,2 cm, a jego waga wynosi 10 kg. To stosunkowo dużo, ma on jednak skórzane pasy ułatwiające jego przenoszenie oraz grę w pozycji stojącej. W zestawie znajduje się także twardy futerał, który chroni sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

 

 

 

Akordeon Hohner

 

2. Akordeon Hohner Bravo III 80 Red

 

Akordeon Hohner to dobry wybór dla osób początkujących, które zaczynają dopiero przygodę z grą na tym instrumencie, a także dla profesjonalistów ceniących jakość wykonania. Model Bravo III 80 jest łatwy w czyszczeniu, na co zwracało uwagę większość użytkowników.

Produkt w części melodycznej ma 37 klawiszy, 5 registrów, 3 chóry, a dźwięki osiągają 37 notacji (F-F). Druga strona, czyli basowa ma 80 basów, 3 registry i 4 chóry. Dzięki mechanizmowi typu T-keyboard z akordeonu wydobyć można czyste dźwięki oraz piękny, głęboki bas. 

Waga instrumentu nie przekracza 9 kg, a jego wymiary to: 44 cm x 18,5 cm. Jest on dobrym rozwiązaniem dla dzieci oraz osób, które potrzebują mobilnego, lekkiego modelu o niewielkich wymiarach. Akordeon ma w zestawie pokrowiec ułatwiający przechowywanie i transport. 

 

 

 

 

Akordeon guzikowy

 

3. Akordeon Guzikowy Weltmeister Romance 874

 

Przedstawiamy Weltmeister Romance 874 – akordeon guzikowy, który jest odpowiedni zarówno dla doświadczonych muzyków, jak i tych początkujących. Wyposażono go w 49 guzików w wysokich tonach oraz 120 basów. Instrument waży 11,3 kg, jego wymiary są równe: 48,2 cm x 19,2 cm.

Akordeon elegancko się prezentuje, jest dostępny w czarnym kolorze. To bardzo dobra propozycja dla osób, które zwracają dużą uwagę na wygląd instrumentów. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że opisywany model jest solidny i nie ma ryzyka, że przez nieuwagę go zarysujemy podczas gry czy transportu.

Jak pokazał test akordeonów, instrument cieszy się dużą popularnością, gdyż zapewnia komfortową grę. Ma on pięcioosiową klawiaturę, która pozwala na łatwe wydobywanie dźwięków. Model został doceniony również za głębokie brzmienie. Można na nim grać w domu, na spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych, a także na scenie.

 

 

 

 

Akordeon dla dzieci

 

4. Small Foot Design Akordeon dla Dzieci 3318

 

Do rozwijania talentów muzycznych dziecka od 3 roku życia przyda się dobry i tani akordeon jakim jest Small Foot Design Akordeon dla Dzieci 3318. Zabawka jest w bardzo atrakcyjnym dla maluchów kolorze: Żywym niebieskim, z czerwonymi elementami i dwoma błyszczącymi motylami.

Równocześnie daje ona pełną funkcjonalność instrumentu dla dorosłych i możliwość zagrania dowolnej melodii. Wymiary akordeonu to 19 x 16,5 x 10 cm, zatem rozmiarowo jest on dopasowany do niewielkich rozmiarów małego muzyka. Nauka gry na tym akordeonie dla dzieci pozwoli na wyrobienie u nich umiejętności gry na standardowym instrumencie, bowiem obsługa zabawki jest tożsama z akordeonem pełnowymiarowym.

Równocześnie też instrument ten zyskał dobre recenzje rodziców, a także małych muzyków, którzy przekazują opinie, że zakup tej zabawki – instrumentu jest dobrym wstępem do muzykowania i kontynuacji nauki, gdy dziecko podrośnie na tyle, aby dać w jego ręce większy instrument.

 

 

 

 

Akordeon Roland

 

5. Akordeon klawiszowy Roland FR-1X

 

Model Roland FR-1x jest polecany uczniom szkół muzycznych, jak i profesjonalistom. To akordeon cyfrowy z wbudowanymi głośnikami stereo o łącznej mocy 14 W. Można go podłączyć do prądu (w zestawie znajdziemy zasilacz) lub wykorzystać 8 baterii AA, jeśli przebywamy w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej. Model waży 6,5 kg.

Przedstawiony akordeon Roland jest nowoczesny i na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią muzyczne eksperymenty. Daje on dostęp do 16 różnych zestawów akordeonowych, cztery z nich możemy sami zdefiniować. Instrument ma port USB, dlatego możemy do niego podłączyć zewnętrzny nośnik z dodatkowymi brzmieniami, np. perkusji i gitary.

Zdaniem kupujących akordeon został wyposażony w kilka godnych uwagi funkcji. Do nich zalicza się m.in. możliwość podłączenia słuchawek, aby podczas ćwiczeń nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Instrument stylowo wygląda i ma kompaktowe wymiary. Można wykorzystać go do grania muzyki folk, blues, rock i wielu innych gatunków.

 

 

 

 

Akordeon klawiszowy

 

6. Akordeon cyfrowy Delicia Arnaldo

 

Delicia Arnaldo to akordeon klasyczny, który nadaje się zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących akordeonistów. Do zestawu dołączono pokrowiec chroniący przed kurzem i uszkodzeniami. Z kolei dobrze wyprofilowane paski sprawiają, że utrzymanie go na ramionach nie jest problemem.

Model jest czarny, a na jednym z jego boków znajdują się ładne dekoracje. Instrument waży 9 kg. Liczba klawiszy to 34. Z kolei basów jest 96. Registrów jest 11, a rejestrów basowych 5. Dlatego właśnie można tworzyć bogatą muzykę, która jest wyraźna i miła dla ucha.

To, co najbardziej zachwyca muzyków, to wygląd tego instrumentu. Nie bez znaczenia jest dla nich również dobre wykonanie akordeonu oraz to, że z pewnością pozwoli na granie na nim przez bardzo długi czas, nawet podczas intensywnych treningów. Warto nadmienić, że waży on niespełna 9 kg. Do zakupu zachęca również duży wybór basów.

 

 

 

 

Mały akordeon

 

7. Akordeon Pigini Mini Bayan

 

Akordeon Pigini Mini Bayan to przedstawiciel serii konwertor o zaawansowanej konstrukcji, wykonany z różnych rodzajów, starannie wyselekcjonowanego drewna, które zapewniają szeroki zakres dynamiki. Mechanika konwertora o najwyższej jakości i precyzji gwarantuje idealne zagranie nawet trudnych utworów. Instrument jest przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych, a także profesjonalnych akordeonistów.

Akordeon występuje w wersji Pigini Mini Bayan, która ze względu na mniejsze wymiary i wagę znajduje swoich użytkowników wśród kobiet i młodszych akordeonistów. Ten mały akordeon gwarantuje głębokie i mocne brzmienie, jest także praktyczny i trwały. Inną wersją tego sprzętu jest Pigini Chamber, instrument chętnie wybierany przez uczniów szkół muzycznych, a także profesjonalistów.

Model ten może pochwalić się koncertowym brzmieniem i klawiaturą w jednej linii z obudową. Podstawowa wersja instrumentu ma wymiary 44,5 x 23,5 cm i wagę wynoszącą 12,7 kg. Jest on sprzedawany wraz z pasami nośnymi z paskiem poprzecznym i do wyboru futerałem bądź pokrowcem. Obok wysokiej jakości instrumentu, tym co cenią jego użytkownicy, to udzielana przez włoskiego producenta 10 letnia gwarancja na bezawaryjność akordeonu.

 

 

 

 

Tani akordeon

 

8. Akordeon Hohner Bravo II 48

 

Analizując opinie o akordeonach doszliśmy do wniosku, że w zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Hohner Bravo II 48. To klasyczny instrument ważący 5 kg, który ma 26 klawiszy oraz 48 guzików w części basowej. Jego wymiary są równe: 18,5 cm x 31 cm.

Model oferowany przez markę Hohner to stosunkowo tani akordeon, który elegancko się prezentuje ze względu na ciemnoczerwoną obudowę. Gra na nim jest w pełni komfortowa, w zestawie otrzymujemy wygodne szelki. Do instrumentu dołączono też pokrowiec, w którym możemy go bezpiecznie przewozić, a także ochronić przed osiadaniem kurzu.

Akordeon jest polecany osobom początkującym oraz nieco bardziej doświadczonym. Nie jest on duży i ciężki, dlatego można z nim swobodnie podróżować. Instrument na pewno umili spotkania w gronie rodziny i znajomych. Jak przyznają konsumenci, elegancki design jest dodatkową zachętą do częstszej gry. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki akordeon kupić?

 

Jaki jest najlepszy akordeon? To oraz wiele podobnych pytań zadają sobie osoby planujące zakup tego instrumentu muzycznego. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Istotne jest, aby dowiedzieć się, jakie są dostępne rodzaje akordeonów, które z nich przeznaczone są dla osób uczących się gry na tym instrumencie, a które dla zaawansowanych graczy oraz jaki rozmiar dobrać do swojego wzrostu. Jeśli chcesz znać odpowiedź na te wszystkie pytania, przeczytaj poniższy poradnik.

Budowa

Akordeon to instrument muzyczny, który jest zaliczany do grupy aerofonów lub idiofonów dętych. Składa się z miecha oraz połączonych z nim dwóch drewnianych przegród. Z prawej strony znajduje się klawiatura klawiszowa typu fortepianowego lub guzikowa ułożona chromatycznie w 3 – 5 rzędach. Jest to część melodyczna instrumentu. Z jego lewej strony – basowej – wmontowane są guziki ułożone w rzędy (według koła kwintowego) lub szeregi. W przypadku szeregów dwa pierwsze tworzą melodie pojedyncze, rząd trzeci akordy durowe, czwarty akordy mollowe, piąty czterodźwięki septymowe, szósty czterodźwięki zmniejszone. Strona ta przeznaczona jest do grania akompaniamentu, a prawa do układania melodii. Nad klawiaturami znajdują się przełączniki rejestrowe, które wykorzystywane są do zmiany barw dźwięku. Wewnątrz urządzenia zamieszczone są metalowe języczki, czyli tak zwane stroiki. To właśnie ta część akordeonu odpowiada za wytwarzanie melodii. Następuje to, kiedy zostaną one wprawione w wibracje w wyniku naciśnięcia klawisza lub guzika.

 

Najważniejsze elementy instrumentu:

Miech – ważna część składowa odpowiadająca za tłoczenie powietrza do piszczałek.

Stroiki przelotowe – są to blaszki, które drgają pod wpływem wtłaczanego powietrza.

Piszczałki – powstaje w nich dźwięk.

Pasek basowy – umożliwia swobodne operowanie miechem.

 Zawory – to miejsce, przez które wydobywa się powietrze i dźwięk.

 Nóżki – pozwalają na ułożenie instrumentu w pozycji pionowej.

Manual dyszkantowy – przyciski pozwalające na sterowanie zaworami.

 Mechanizm powietrznika – element, przez który wlatuje do instrumentu powietrze.

Mechanizm regestrowy – są to różnego kształtu podłużne blaszki, zmieniające swoje położenie po naciśnięciu przycisku regestrowego.

 

Rodzaje akordeonów

Zastanawiasz się jaki akordeon wybrać? Najpierw zdecyduj, który z przedstawionych poniżej dwóch typów, będzie dla Ciebie odpowiedni:

Klawiszowy – to dobra opcja dla osób, które grają na instrumentach klawiszowych, takich jak pianino czy fortepian, gdyż w szybszy sposób mogą opanować podstawy wykonywania prostych utworów. Na rynku dostępna jest duża ilość materiałów naukowych służących do nauki gry na tego rodzaju akordeonie.

Guzikowy – to instrument, który dobrze sprawdza się w przypadku osób początkujących, ponieważ zapewnia większe możliwości techniczne. Jest to jednak dość drogi sprzęt, dlatego nie każdy może sobie na jego zakup pozwolić.

 

Wielkość instrumentu

Podejmując decyzję o zakupie akordeonu powinniśmy zwracać uwagę na jego wielkość. Głównym parametrem określającym jego miarę jest ilość basów, czyli guzików znajdujących się w lewej części instrumentu. Występują w przedziale od 60 do 120 basów. Istnieją także większe oraz mniejsze, ale te, które zostały przez nas wymienione występują najczęściej. Małe akordeony mają 60 – 72 basy. Przeznaczone są one dla osób o mniejszym wzroście oraz drobniejszej budowie. Zastanawiasz się, jaki model jest odpowiedni dla wysokich ludzi o większej posturze? Dla nich najlepszy akordeon to taki, który ma 96 lub 120 basów. 

Nie znaczy to jednak, że wyższy człowiek nie może zagrać na małym instrumencie. Jak najbardziej jest to możliwe. Trudniej będzie w sytuacji, gdy niższa osoba weźmie większy instrument. Ważna jest także waga sprzętu. Jeżeli użytkownik gra na instrumencie dosyć często, powinien być w miarę lekki. Jeżeli z kolei ma on być używany do grania dla sporej publiczności, powinien być estetyczny, w miarę duży i niestety – cięższy.

Wybierając akordeon musisz zatem starannie dobrać jego wielkość względem Twojego wzrostu oraz postury, a także wagę. Istotne jest to, aby instrument swymi gabarytami nie przytłaczał grającego, a tym samym był wygodny. Człowiek powinien całą swoją uwagę skupić na grze na instrumencie, a nie na utrzymaniu równowagi podczas jego trzymania.

Akordeony w dobrych cenach

Kupując akordeon pragniemy zakupić wysokiej jakości model, a przy tym nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Jaką kwotę będziemy zmuszeniu przeznaczyć na inwestycję w tego typu instrument? Cena zależy od naszych preferencji, a także od przeznaczenia akordeonu.  Na jej wysokość ma także wpływ rozmiar urządzenia. W zależności od tego, czy jest on przeznaczony dla dziecka lub dorosłego, osoby początkującej czy też zaawansowanego gracza ceny mogą się znacznie od siebie różnić. Najtańsze modele przeznaczone dla zaczynających przygodę z tym instrumentem kosztują od 100 zł do 500 zł. Jednak nie sprawdzą się one u profesjonalnych muzyków. Będą oni musieli wydać większą kwotę, ponieważ dobry sprzęt z wyższej półki kosztuje od 3000 zł do nawet kilkunastu tysięcy. 

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje akordeon?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akordeonów, więc każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model. Ceny instrumentów są bardzo różnorodne. Osoby nie szukające drogiego produktu mogą sięgnąć po te, które kosztują od 100 zł do 500 zł. Jest to dobry wybór dla początkujących. Chcąc zakupić profesjonalny instrument o dobrym brzmieniu, wykonany z materiałów wysokiej jakości, powinniśmy przygotować się na spory wydatek. Taki akordeon może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to duży koszt, dlatego osoby początkujące powinny dobrze się zastanowić nad zakupem tak drogiego sprzętu.

P2: Jak zacząć grać na akordeonie?

Przede wszystkim powinieneś być pozytywnie nastawiony, nie poddawać się i starać się brnąć do postawionego sobie celu. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły muzycznej lub na prywatne lekcje nauki gry na instrumencie. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz zapis utworu, nie wpadaj w panikę, nauczyciel z pewnością nie da Ci od razu trudnego utworu. Zaczynając naukę gry na akordeonie ważne jest, aby osoba początkująca potrafiła samodzielnie odnaleźć logiczne całości w tekście melodii. Bardzo często się one powtarzają. Powoduje to znaczne skrócenie czasu uczenia się.

 

P3: Jak wygląda akordeon?

Akordeon to instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wolnych. Model klawiszowy składa się z trzech głównych elementów: części klawiszowej (klawiatura oraz regestry klawiszowe, znajdujące się po prawej stronie), miecha (część znajdująca się w środku instrumentu) oraz części basowej (guziki basowe znajdujące się po lewej stronie instrumentu). Mogą być one różnej wielkości. W zależności od modelu mają od 12 do 185 basów. Najczęściej spotykany akordeon 120 basowy ma 3,4 głosy i waży około 10 kg.

P4: Jak działa akordeon?

W skład akordeonu wchodzą chromatycznie ułożone stroiki tworzące głos. Są one osadzone w ramce stroika. Pod wpływem ruchu miechem powietrze zostaje tłoczone przez stroiki. W wyniku tego zaczynają one drgać powodując wydobycie dźwięku na danej częstotliwości. Ramka stroika zawiera dwa stroiki o takiej samej częstotliwości, każdy z nich bierze udział w procesie powstawania dźwięku jedynie w jedną stronę ruchu miechem. W trakcie rozciągania miecha powietrze przepływa jedynie przez jeden stroik. Jednak w sytuacji, gdy miech jest zwijany, powietrze przepływa przez drugi. Taki przepływ powietrza zapewnia zamontowany po przeciwnej stronie ramki wentyl.

 

P5: Gdzie kupić akordeon?

Akordeon można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, a także internetowych. Stacjonarnie można je kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży instrumentów muzycznych. Występuje w nich duży wybór modeli. Poszukując produktu spełniającego nasze oczekiwania możemy skorzystać z porad osób pracujących w takich miejscach, ponieważ posiadają oni specjalistyczną wiedzę o tego typu urządzeniach. Drugą opcją są zakupy internetowe. Akordeony można zakupić w sklepach internetowych, a także na aukcjach. Dzięki tej metodzie możemy zaoszczędzić sporo czasu. Chcąc kupić produkt przez Internet występuje ryzyko, że może być on w złym rozmiarze lub nie spełniać naszych oczekiwań. Dlatego warto najpierw udać się do sklepu stacjonarnego i tam zadecydować, jaki model chcemy nabyć.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

5 najdroższych akordeonów

 

Akordeon Mythos, firmy Pigini

Firma Pigini, założona ponad 70 lat temu, zajmuje się produkcją wysokiej jakości akordeonów. Jej prawdopodobnie najbardziej znanym produktem jest model Mythos, który skonstruował Gino Pigini w roku 1991. Sprzęt jest efektem współpracy włoskiej firmy z rosyjskimi producentami instrumentów. Mythos został zaprezentowany światu na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Hugo Herrmana. Cechą charakterystyczną akordeonu są wykonane ręcznie stroiki, które zostały przytwierdzone bezpośrednio do głośnicy. Obecnie model Mythos kosztuje ponad 160 000 zł. Doceniany jest w środowisku muzycznym za możliwość wydobycia niepowtarzalnych dźwięków. Brzmienie, które można uzyskać, grając na modelu Mythos, jest bogate, głębokie i delikatne. Cena akordeonu firmy Pigini jest wynikiem użycia wysokiej jakości, drogich materiałów zarówno do stworzenia obudowy instrumentu, jak i jego wewnętrznych elementów. Całość wyprodukowana jest z niezwykłą dbałością, a w procesie projektowania modelu Mythos brali udział nie tylko rzemieślnicy, ale także sami muzycy. W efekcie akordeon firmy Pigini to precyzyjnie wykonany instrument, który pozwala na zagranie każdej melodii. Znawcy i muzycy zdają sobie sprawę z wyjątkowości modelu, dlatego cena, jaką trzeba za niego zapłacić, wydaje się uzasadniona. Akordeon Mythos to rzadkość na rynku, dlatego możliwość jego zakupu to niespotykana okazja.  

 

Akordeon Hohner Gola

Akordeon z serii Gola firmy Hohner to jeden z najbardziej pożądanych instrumentów na rynku muzycznym. Przede wszystkim ze względu na użyte do produkcji materiały, starannie wyselekcjonowane i obrobione z wykorzystaniem tradycyjnych technik rzemieślniczych. Instrument Gola zasłynął między innymi dzięki grupie The Beatles, kiedy w 1967 roku członkowie zespołu nagrywali program dla stacji BBC. Podczas prób jeden z reporterów uchwycił na zdjęciu Johna Lennona, ćwiczącego na akordeonie Gola. Nazwa instrumentu pochodzi od nazwiska włoskiego rzemieślnika, który wytwarzał dopracowane sprzęty muzyczne. Firma Hohner postanowiła stworzyć akordeon klawiszowy, który spełni oczekiwania najlepszych muzyków na świecie. Gola to połączenie jakości, najlepszych materiałów i czysto brzmiących dźwięków. Obecnie produkowane modele z tej serii są indywidualnie dopasowane do użytkownika, ale z wysokim standardem wiąże się także cena. Akordeony Gola to wydatek ok. 120 000 zł. Wielu muzyków chętnie wybiera produkty firmy Hohner, ponieważ mają pewność, że wszystkie modele zostały wykonane z dużą starannością. W procesie produkcyjnym ważny jest każdy etap, od projektowania po wykończenie. Twórcy instrumentów Hohner to doświadczeni rzemieślnicy, którzy poświęcają wiele godzin na stworzenie wysokiej jakości produktów.  

 

Akordeon Weltmeister Supita

Supita to model akordeonu firmy Weltmeister, zaprojektowany z myślą o występach solowych na scenach dużych sal koncertowych. Przedsiębiorstwo to znany na rynku muzycznym producent instrumentów, który zapewnia wysokiej jakości produkty. Głosy w modelu Supita wykonywane są ręcznie, co zapewnia czysty i ładnie brzmiący dźwięk. Miech został skonstruowany w taki sposób, aby zmniejszyć przepływ powietrza. W efekcie zredukowano wysokie tony, umożliwiając muzykom wydobycie z instrumentu brzmienia o ciepłej i głębokiej barwie. Akordeon jest dopracowany w każdym szczególe, dla firmy Weltmeister nie liczy się tylko strona techniczna instrumentu, ale także jego wygląd. Czarno-biała kolorystyka nawiązuje do klasycznych modeli. Obecnie można zakupić go w cenie od 30 000 do aż 80 000 zł. Koszt instrumentu zależy od roku produkcji i wykorzystanych materiałów, ale modele Supita należą do jednych z najdroższych na świecie.  

 

Akordeon Hohner Morino IV

Firma Hohner wsławiła się nie tylko akordeonami z serii Gola, ale także instrumentem o nazwie Morino IV. Wyposażony jest on w specjalną komorę, która nadaje szlachetnej barwy wydobywającym się dźwiękom. Z tego powodu model Morino IV należy do akordeonów kanałowych. Nadaje się nie tylko do występów solowych, ale także do gry w orkiestrze. Po stronie melodycznej umieszczonych zostało 41 przycisków, po przeciwnej, basowej, jest ich 120. Wysokie dźwięki zostały zredukowane w modelu Morino IV, a dodatkowa komora, zwana również cossotto, umożliwia osiągnięcie ciepłego, niskiego brzmienia. Najstarsze modele można znaleźć za 70 000 zł.

 

Akordeon Castagnari Magic 30

Akordeon Castagnari Magic to włoski instrument, na którym gra jest płynna i łatwa. Dodatkową zaletą modelu jest jego lekkość. Wykonany jest ręcznie z delikatnego drewna, dzięki czemu cała konstrukcja waży niewiele. Akordeon został zaprojektowany jako instrument chromatyczny. Po stronie melodycznej ma 72 przyciski, a po stronie basowej 96. Model Magic 30 jest jednym z najlepszych instrumentów firmy Castagnari. Jego cena jest jednak wysoka, ponieważ wykonany został z wysokiej jakości materiałów i wykończony z dbałością o detale. Koszt akordeonu Magic 30 firmy Castagnari to ok. 30 000 zł. 

 

 

 

7 najlepszych producentów akordeonów

 

Weltmeister

Założona w 1852 roku w mieście Klingenthal marka Weltmeister jest bardzo popularna w naszym kraju. To jeden z najstarszych producentów akordeonów na świecie. Warto podkreślić, że wszystkie instrumenty są robione ręcznie, z dbałością o każdy detal. Do ich wykonania wykorzystuje się tylko dobre gatunkowo materiały, chętnie stosowane są też nowoczesne technologie. To wyjaśnia, dlaczego każdy ranking akordeonów przedstawia co najmniej jeden model Weltmeister. Szacuje się, że od początku istnienia marka sprzedała miliony instrumentów na pięciu kontynentach, a więc nie tylko w Europie. Są one na tyle różnorodne, że każdy akordeonista powinien znaleźć coś dla siebie. Firma oferuje akordeony nadające się do nauki gry, dla solistów, jak również osób występujących w zespole. To nie tylko modele klawiszowe, ale i guzikowe oraz biesiadne. W ofercie marki znajdziemy też niezbędne akcesoria, takie jak pasy.

 

Hohner

Hohner to kolejny niemiecki producent akordeonów, który zdążył już zdobyć uznanie muzyków niemal na całym świecie. Jego siedziba mieści się w Schwarzwaldzie. Firma została założona w 1854 roku przez Mathiasa Hohnera, a kojarzy się przede wszystkim z harmonijkami ustnymi Marine Band. Z czasem zaczęła się specjalizować także w produkcji akordeonów. Obecnie w ofercie marki znajdziemy też inne instrumenty, czyli gitary (w tym basowe), flety oraz mirlitony. W latach 60. i 70. XX wieku produkowała ona klawinety, pianety, guitarety i cembalety, czyli nowatorskie instrumenty, które nie są już zbyt popularne.

 

Startone

Marka Startone powstała w 2005 roku, a jej siedziba znajduje się w Treppendorf, mieście leżącym w Niemczech. Produkuje ona różnego rodzaju instrumenty. To nie tylko akordeony, ale też saksofony, trąbki, puzony, klarnety, eufonie, flety poprzeczne, gitary klasyczne, melodyki, keyboardy oraz skrzypce. Marka wzbudza zainteresowanie zwłaszcza początkujących muzyków, również dzieci. Wszystko ze względu na to, że oferuje ona akordeony dobrze przystosowane do potrzeb osób bez doświadczenia w grze. Startone produkuje nawet specjalne instrumenty dla maluchów, które mają mniejszą liczbę klawiszy i guzików, są lekkie oraz niewielkie.

 

Roland

Założona w 1972 roku japońska firma Roland specjalizuje się w produkcji elektronicznych instrumentów muzycznych, oprogramowania komputerowego oraz sprzętów elektronicznych. Jej fabryki znajdują się w kilku miejscach na świecie: w Japonii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie. Instrumenty Roland znacząco przyczyniły się do rozwoju niektórych współczesnych gatunków muzycznych. To właśnie ta marka wprowadziła na rynek pierwsze elektroniczne pianino z klawiaturą czułą na dynamikę gry, pierwszy syntezator gitarowy, pierwsze maszyny perkusyjne wykorzystujące technikę mikroprocesorową czy pierwszy elektroniczny zestaw perkusyjny. Co więcej, dzięki niej możemy grać na elektronicznym akordeonie, wyposażonym w modelujący moduł brzmieniowy. Instrumenty Roland wyróżniają się zastosowaniem bardzo nowoczesnych rozwiązań, mających pozytywny wpływ nie tylko na komfort gry, ale przede wszystkim brzmienie.

 

Zupan

Marka Zupan została założona przez Valentina Zupana. Mężczyzna zbudował swój pierwszy akordeon w 1951 roku, który do tej pory jest wyjątkową pamiątką rodzinną. Obecnie firma jest jednym z najbardziej znanych producentów tych instrumentów w Europie, w jej ofercie znajdziemy też harmonijki. Część akordeonów jest przeznaczona dla profesjonalistów, a pozostałe dla początkujących muzyków. To, co je wyróżnia wśród instrumentów innych marek, to opatentowany pasek Ergoline. Został on zaprojektowany tak, aby po założeniu instrumentu plecy nie były mocno obciążone, co gwarantuje większy komfort gry. Zapoznając się z opisami akordeonów Zupan, możemy zauważyć, że są robione ręcznie.

 

Paolo Soprani

Zajmująca się ręczną produkcją akordeonów marka Paolo Soprani zyskała już miano legendarnej. Jej założyciel, Paolo Soprani, zbudował pierwszy instrument w wieku 18 lat, a 9 lat później otworzył własną fabrykę w miejscowości Castelfidardo, uznawaną za światową stolicę akordeonów. Instrumenty marki zyskały popularność w 1900 roku, kiedy to zostały zaprezentowane na światowej wystawie zorganizowanej w Paryżu. To Paolo Soprani przyczynił się do wzrostu zainteresowania akordeonem, obecnie w Castelfidardo znajduje się wiele fabryk produkujących ten instrument. Wiele osób uważa je za najlepsze modele na świecie i chętnie grają na nich profesjonalni muzycy. Akordeony marki Paolo Soprani można kupić w Polsce. Co ciekawe, istnieje możliwość zamówienia instrumentu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy modele guzikowe, diatoniczne i fortepianowe, a także przydatne akcesoria, w tym paski i różnego rodzaju futerały.

 

Rutar

Austriacka marka Rutar oferuje ręcznie wytwarzane akordeony, dobrze dopasowane do potrzeb muzyka. Ich zaletą jest nie tylko ładne brzmienie, ale przede wszystkim ciekawy wygląd. Instrumenty Rutar są ozdabiane różnymi rzeźbieniami i ciekawymi obrazami. Pierwszy akordeon firmy pojawił się na rynku w 1984 roku, umieszczono na nim znak towarowy winorośli, który wykorzystuje się do dziś. Instrumenty wykonuje się z dbałością o najmniejszy szczegół, każdy z nich jest też uważnie testowany pod kątem jakości wykonania i brzmienia.
[ /show_more av_uid=’av-2gbgyq’]

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ