Ranking 10 najlepszych fortepianów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Fortepian – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem fortepianu, ale nie do końca wiesz, który model wybrać, znajdujesz się we właściwym miejscu. Specjalnie dla osób, takich jak Ty sprawdziliśmy, które instrumenty są chętnie kupowane i na tej podstawie przygotowaliśmy ranking fortepianów. Polecamy m.in. Fortepian Ibach 185cm 1928r. po remoncie wyróżniający się oryginalnym designem. To czerwony instrument o długości 185 cm, wyprodukowany przez znanego niemieckiego producenta. Z pewnością spodoba się on muzykom ceniącym klasykę. W zestawieniu nie mogło zabraknąć również klasycznego fortepianu Yamaha C6X, który elegancko się prezentuje. Jednym z jego atutów jest specjalnie zabezpieczona pokrywa klawiszy, która nie powinna przypadkowo się zamknąć w czasie gry.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Instrument swoim wyglądem zrobi wrażenie na każdym muzyku. Jego czerwony kolor ferrari został świeżo położony po gruntownym remoncie instrumentu, której podlegały także klawiatura, mechanizm i część akustyczna.

Wady

„Narodziny” fortepianu datuje się na rok 1928 i aczkolwiek instrument gruntownie wyremontowano, to jednak nadal to sprzęt używany wcześniej. Potencjalny nowy użytkownik musi pogodzić się z faktem, że nie jest pierwszym użytkownikiem.

Podsumowanie

Fortepian pochodzi od znanej, niemieckiej firmy z ponad 200 letnia tradycją w produkcji instrumentów. Czerwony instrument ma 88 klawiszy i 185 cm długości. Zaopatrzono go w pełną metalową ramę.

Drugi wybór

Zalety

Instrument jest dostępny w kilku kolorach, więc sami możemy zdecydować, jak będzie wyglądać. Nie powinniśmy narzekać, że nie jest on dopasowany do wystroju wnętrza. Poza tym fortepian zapewnia głębokie i mocne brzmienie.

Wady

W nóżkach fortepianu zamontowano niewielkie kółka, które pozwalają na przesuwanie go po podłodze. Elementy te pokryto złotą farbą, która po pewnym czasie zaczyna odpryskiwać, co wygląda mało estetycznie.

Podsumowanie

Model na pewno spodoba się bardziej doświadczonym muzykom. W pokrywie klawiatury umieszczono mechanizm zabezpieczający zapobiegający jej nagłemu zamknięciu podczas gry. Fortepian wygląda elegancko, ma solidne pudło rezonansowe ze wzmocnioną ramą. Dostępne wersje kolorystyczne to m.in. orzech, biały połysk oraz czarny połysk.

Rozważ też

Zalety

Mimo że fortepian waży ponad 250 kg, w razie konieczności szybko przestawimy go w inne miejsce. Jest to możliwe za sprawą kółek, które umieszczono na końcach nóżek. Model ma odporne na uszkodzenia mechaniczne, polakierowane na biało pudło rezonansowe.

Wady

Wadą modelu jest to, że nie został wyposażony w pokrywę klawiatury. Zdaniem kupujących to powoduje, że klawisze trzeba częściej czyścić, ponieważ szybko osiada na nich kurz.

Podsumowanie

Instrument nie jest duży, dlatego nie powinien utrudnić swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Może on stać się efektowną ozdobą wnętrza. To klasyczny model wyróżniający się ciekawym brzmieniem. Wykonano go ze starannie wyselekcjonowanych, wytrzymałych materiałów.

 

 

10 najlepszych fortepianów. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking fortepianów. W tej części artykułu znajdziesz opisy kilku ciekawych instrumentów. Wśród nich są zarówno modele klasyczne, jak i cyfrowe, czyli bardziej nowoczesne.

 

Czerwony fortepian

 

1. Fortepian Ibach 185cm 1928r. po Remoncie 

 

Fortepian Ibach 185cm 1928r to bardzo interesujący instrument. Jest to produkcja niemiecka zapoczątkowana jako biznes rzemieślniczy w Düsseldorfie ponad 200 lat temu, a w latach 40 XIX wieku firma Ibach urosła do takich rozmiarów, że stała się jedną z największych w Niemczech. Nadal producent ten należy do światowej czołówki producentów pianin i fortepianów. Prezentowany tu czerwony fortepian to instrument, którego długość wynosi 185 cm.

Fortepian wyposażono w mechanizm z podwójną repetycją, a także w struny w układzie krzyżowym oraz pełną metalową ramę. Jakkolwiek jest to instrument używany, a jego produkcja to rok 1928, został on poddany gruntownej renowacji, która objęła nie tylko naprawę mechanizmu, części akustycznej i klawiatury, ale również instrument został pokryty nową warstwą lakieru.

Gwarancję odpowiednio przeprowadzonej renowacji mamy ze względu na fakt, że została ona przeprowadzona, przez samego producenta instrumentu. Fortepian wyposażono w 88 klawiszy i angielski mechanizm. Kolor określono jako czerwony połysk – ferrari.

 

 

 

 

Fortepian Yamaha

 

2. Yamaha C6X PE fortepian akustyczny

 

Fortepian Yamaha C6X jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: czarny połysk, mahoń połysk, biały połysk oraz orzech. W pokrywie klawiatury znajduje się specjalny mechanizm, który zapobiega jej przypadkowemu zamknięciu, np. w czasie gry. Materiałem wykonania klawiszy jest iworyt, który swoim wyglądem przypomina kość słoniową.

Prezentowany model ma wymiary: 154 cm x 102 cm x 212 cm i waży 405 kg. Wewnątrz pudła rezonansowego znajdują się struny, które precyzyjnie umocowano na kołkach. Zapewnia to unikatowe, głębokie brzmienie.

Zdaniem muzyków instrument jest godny uwagi, bo gra na nim sprawia dużo przyjemności. Choć nie jest to najlżejszy fortepian, można go łatwo przesunąć z miejsca na miejsce. Pozwalają na to kółka w nóżkach, które pomalowano na złoty kolor.

 

 

 

 

Biały fortepian

 

3. Yamaha GB1K PWH Fortepian Klasyczny

 

Prezentujemy instrument Yamaha GB1 K PWH, który ma 88 klawiszy wykonanych z żywicy akrylowej oraz fenolowej. W jego podstawie znajdują się trzy pedały, które zostały odpowiednio wyprofilowane. To dobry fortepian dla osób szukających ładnie wyglądającego i przyjemnie brzmiącego modelu.

Wymiary fortepianu są równe: 146 cm x 99 cm x 151 cm. Waży on 261 kg, ale w razie potrzeby można go szybko przenieść w inne miejsce. Pozwalają na to zakończone kółkami nóżki. Instrument nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, może też stać się efektowną dekoracją.

Wiele osób uważa, że to elegancki, biały fortepian, który zapewnia bogate brzmienie pełne rezonansu. Wykonano go z solidnych materiałów, więc nie trzeba się martwić, że szybko się zniszczy.

 

 

 

 

Fortepian Steinway

 

4. Fortepian Steinway&Sons model M

 

Steinway Model M to instrument, który został wykonany z 10-warstwowego, prasowanego drewna klonu. Z tego względu nie trzeba się martwić, że na powierzchni pudła rezonansowego szybko pojawią się nieestetyczne zarysowania. Rama jest żeliwna, co zwiększa solidność oraz stabilność modelu.

Opisywany fortepian Steinway ma wymiary: 170 cm x 146,5 cm i waży 275 kg. Nóżki są zakończone niewielkimi kółkami, a to oznacza, że możemy swobodnie przesuwać instrument po podłodze. Elementy te pomalowano złotą farbą, co tworzy ładny kontrast z błyszczącym, czarnym pudłem rezonansowym.

Instrument jest chwalony przez muzyków głównie za komfort gry. Klawisze są dobrze wyważone, a pedały zostały odpowiednio wyprofilowane i wystarczy lekko nacisnąć je stopą, aby zadziałały.

 

 

 

 

Fortepian koncertowy

 

5. Boesendorfer CG 280 VC Fortepian Koncertowy Vienna Concert

 

Osobom szukającym instrument koncertowego polecamy Boesendorfer CG 280 VC fortepian koncertowy Vienna Concert. Jest to model dostępny w stałej ofercie firmy, jego długość wynosi 280 cm. Przy produkcji fortepianu wykorzystano wieloletnią wiedeńską tradycję firmy i jej doświadczenia budowy instrumentów, którą połączono z nowoczesnością – pomiarami i modelowaniem komputerowym wspartymi nowoczesnym projektowaniem.

Dzięki zderzeniu tradycji z nowoczesnością fortepian koncertowy zachował brzmienie Bosendorfer’a a dodatkowo oferuje doskonałą precyzję mechaniki i lepszy rezonans. Obok doskonale wykonanej płyty rezonansowej, konstruktorzy instrumentu zaopatrzyli korpus w 10 milimetrowy rzeźbiony rdzeń obudowy uzyskując delikatne wygięcie, która zmienia nieco kształt instrumentu, a to z kolei, wraz z pozostałymi komponentami wpływa na doskonały dźwięk, tonalnie bogaty i przejrzysty.

Na uwagę zasługuje tu również klawiatura opracowana przez najlepszych techników zapewniająca kontrolowaną dynamikę i artykulację, a także unikalne struny basowe o stalowym rdzeniu z jedną lub dwiema warstwami miedzianej owijki dające nasycone, ciepłe i donośne brzmienie. Zastosowanie natomiast niezależnego, odłączanego kapodastru dla wyższych rejestrów zapewnia nie tylko gwarancję doskonałego brzmienia, ale też doskonałą precyzję regulacji. 

 

 

 

 

Fortepian elektryczny

 

6. Fortepian Cyfrowy Viscount Classico Grand WH

 

Z fortepianu cyfrowego Viscount Classico Grand WH zadowolony będzie zarówno uczeń, student, hobbysta jak i profesjonalny muzyk. Fortepian elektryczny wyposażono w dynamiczną klawiaturę FATAR Grand Touch, która wykorzystując stopniowany młotek dostarcza naturalne brzmienie pianina akustycznego. Ponadto fortepian zaopatrzono w cyfrowy aranżer z akompaniamentem, a także funkcję Teaching System.

Instrument ten jest polecany do nauki ze względu na możliwość podzielenia klawiatury na część dla nauczyciela i dla ucznia. Viscount Classico Grand WH to także sprzęt wyposażony w szereg różnorodnych brzmień i komplet przyłączy pozwalający na kompatybilność z innymi elektronicznymi sprzętami. Wysokiej jakości obudowa, wykonana ze starannie dobranych materiałów zapewnia trwałość sprzętu na długie lata. 

 

 

 

 

Fortepian gabinetowy

 

7. Fortepian gabinetowy W. Hoffmann V-158

 

Hoffmann V-158, czyli niewielki fortepian gabinetowy, jest polecany mniej, jak i bardziej doświadczonym muzykom. Uważa się go za dobrą propozycję dla osób mających stosunkowo małe mieszkanie. Wymiary przedstawionego modelu to: 151 cm x 158 cm.

Instrument ma 88 klawiszy oraz trzy pedały. Każda z trzech nóżek jest zakończona małym kółkiem, a to oznacza, że fortepian można swobodnie przesuwać po podłodze. Znacząco ułatwia to przestawianie go z miejsca na miejsce. Pudło rezonansowe jest czarne, zabezpieczono je połyskującym lakierem.

Wielu muzyków pochlebnie wypowiada się na temat modelu W. Hoffmann V-158. Sądzą oni, że instrument jest odporny na zarysowania i inne uszkodzenia, dlatego na długo zachowuje elegancki wygląd. Fortepian zyskał dużą popularność także ze względu na dbałość o każdy detal.

 

 

 

 

Fortepian dla dzieci

 

8. Fortepian elektroniczny włoskiej Bontempi Dante

 

Zabawka Dante Fortepian jest wyposażona w 30 klawiszy, które podświetlają się, gdy podczas grania konkretnej melodii trzeba je nacisnąć. To dobry fortepian dla dzieci, który może je zachęcić do rozwijania swojego talentu muzycznego. W zestawie jest wygodny stołeczek, a także mikrofon, do którego pociecha może śpiewać.

Instrument jest zasilany 4 bateriami AA, a więc nie wymaga podłączenia do prądu. W jego pamięci zapisano 22 melodie, maluch ma też do wyboru 4 rytmy oraz 4 rodzaje dźwięków. Nie ma ryzyka, że zabawka zbyt szybko znudzi się dziecku, na pewno dostarczy mu dużo radości.

Rodzice przekonują, że ten dobry i tani fortepian może być ciekawym pomysłem na prezent. Można go podarować maluchowi z okazji urodzin, świąt Bożego Narodzenia czy nawet Dnia Dziecka.

 

 

 

 

Fortepian Bechstein

 

9. Fortepian C. Bechstein A 190

 

Fortepian C. Bechstein A 190 to profesjonalny fortepian salonowy wykończony w kolorze czarnym z wysokim połyskiem. Jest to oferta klasy premium wykorzystująca najlepsze tradycje marki C. Bechstein. Dzięki działowi badań i rozwoju firmy A 190 wyróżnia szlachetne brzmienie i szeroka dynamika, która została osiągnięta za pomocą profesjonalnego mechanizmu i młotków własnej produkcji marki.

Każdy z fortepianów marki objęty jest profesjonalnym cyklem produkcyjnym i zastosowaniem najnowocześniejszych niuansów technicznych, a kolejno każdy z instrumentów przechodzi długoterminowe testowanie, którego zadaniem jest wychwycić najdrobniejsze odchylenia od założeń, prowadząc do uzyskania instrumentu spełniającego wyśrubowane normy. Fortepian Bechstein to produkcja, w której nic nie pozostawia się przypadkowi.

Zapewnia to automatyczna komunikacja między poszczególnymi maszynami, a także ręczne końcowe wykończenie mechanizmu. To instrument przeznaczony do salonu profesjonalisty, jego każdy element podkreśla doskonałe wykonanie, zachwyca pięknem, komfortem gry i doskonałym brzmieniem. 

 

 

 

 

Fortepian Kawai

 

10. Fortepian Kawai GL 10

 

Fortepian Kawai GL 10 to model, który może być wyprodukowany zarówno w Japonii, Korei, Indonezji czy w Chinach, bo w tych miejscach odbywa się produkcja fortepianów firmy Kawai. Firma ta jest również prekursorem w stosowaniu w mechanizmach podzespołów wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest to sposób między innymi na obniżenie kosztów produkcji, przy zachowaniu dokładności wykonania,  z której z zadowoleniem będzie czerpał również muzyk profesjonalny.

Fortepian Kawai GL 10 ma kompaktowe wymiary pozwalające na umieszczenie go we współczesnych salonach. Fortepian Kawai zaskakuje swoich użytkowników innowacyjnie rozwiązanej, zaawansowanej akcji klawiatury Millenium III Action. Instrument ma klasyczny czarny kolor, a jego wymiary to długość 153 cm, szerokość 50 cm, wysokość 102 cm, waga instrumentu wynosi 282 kg.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki fortepian kupić?

 

Fortepian to wyjątkowy instrument. Coraz więcej osób chce nauczyć się na nim grać, bo ma to pozytywny wpływ na pracę mózgu, koordynację ruchową, a nawet na samopoczucie. Jeżeli chcesz mieć możliwość ćwiczenia swoich umiejętności o dowolnej porze, koniecznie zastanów się nad zakupem własnego instrumentu. Jak znaleźć ten właściwy? Oto kilka podpowiedzi.

Jaki fortepian wybrać?

Biorąc pod uwagę budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów fortepianów. Do wyboru mamy instrumenty:

* stołowe – wyróżniającą je cechą jest poziomo usytuowany korpus, który jest czworokątny lub wielokątny. Klawiatura jest ustawiona równolegle do jego dłuższego boku. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu modele przypominają swoim wyglądem stół;

* pionowe – mają one pionowo ustawiony korpus. Często instrumenty te określa się mianem piramidy, żyrafy, ewentualnie biblioteczki;

* skrzydłowe – ich korpus jest ustawiony poziomo i ma kształt trójkąta. Klawiatura jest ułożona wzdłuż krótszego boku. Modele skrzydłowe są najczęściej spotykane w sklepach.

Jest też inny podział fortepianów wyróżniający modele klasyczne (akustyczne) oraz cyfrowe. Te pierwsze są wyposażone nie tylko w klawiaturę, ale również w struny i młoteczki, za sprawą których możliwe jest wydobywanie dźwięków. Taki mechanizm daje możliwość swobodnego zmieniania barwy i nośności brzmienia. Mówi się, że akustyczny fortepian zachęca do eksperymentowania z muzyką, ale instrument cyfrowy także daje taką możliwość. Ma on wbudowane głośniki, często też port USB dający możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika danych i odtwarzania podkładu muzycznego. Jednym z atutów cyfrowego fortepianu jest to, że nie wymaga regularnego strojenia. Niemniej jednak niektórym osobom może przeszkadzać nie do końca realistyczna praca klawiatury.

 

Wymiary

Co prawda za sprawą fortepianu salon czy inne pomieszczenie staje się bardziej eleganckie, ale może on zajmować zbyt dużo miejsca. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy się upewnić, że nie będzie przeszkadzać żadnemu z domowników. Pod względem rozmiaru fortepiany klasyfikuje się do kilku kategorii:

* miniaturowe – ich długość mieści się w zakresie od 135 do 155 cm;

* gabinetowe – o długości od 155 do 180 cm;

* salonowe – o długości od 180 do 200 cm;

* półkoncertowe – o długości od 210 do 240 cm;

* koncertowe – o długości od 240 do 300 cm.

Jeśli wahamy się, jaki jest najlepszy fortepian, zmierzmy najpierw miejsce, w którym chcemy go ustawić. W ten sposób uda nam się uniknąć zakupu instrumentu, który jest za duży.

 

Klawiatura

Przeważnie fortepianowe klawiatury liczą 88 klawiszy. Najczęściej są one wykonane z różnego rodzaju żywicy, ewentualnie nieco bardziej elegancko wyglądających materiałów, np. iworytu (imituje kość słoniową). Istotne jest to, aby klawiatura była dobrze wyważona, trzeba na to zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy kupujemy model cyfrowy. To zapewni nam w pełni komfortową grę, która będzie sprawiała dużo przyjemności.

 

Pudło rezonansowe

Najlepszy fortepian ma solidne i starannie wykonane pudło rezonansowe. Do jego produkcji zwykle wykorzystywane są różne gatunki drewna, m.in. klonowe i bukowe. Wewnątrz obudowy znajduje się rama zapewniająca konstrukcji stabilność. Najczęściej jest ona zrobiona z żeliwa.

Pudło rezonansowe powinno wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania i przetarcia. W tym celu pokrywa się je lakierem, który może mieć błyszczące, matowe lub satynowe wykończenie.

 

Waga

Instrumenty, takie jak fortepiany nie należą do najlżejszych. Ich waga najczęściej mieści się w zakresie od 50 kg do nawet 500 kg. Wpływa na nią m.in. materiał wykonania ramy. Jednak nie oznacza to, że będziemy mieli problem z ustawieniem instrumentu lub przeniesieniem go. Coraz częściej fortepiany mają nóżki zakończone niewielkimi kółkami, w efekcie czego można je swobodnie przesuwać po podłodze.

Design

Design to w przypadku fortepianu kwestia drugorzędna, ale nie można o niej całkowicie zapomnieć. Ładnie wyglądający instrument jest dekoracją wnętrza, ponadto może zachęcać do częstszej gry. Najbardziej popularne są modele z białym i czarnym pudłem rezonansowym, ale możemy też znaleźć instrumenty w bardziej oryginalnych kolorach, przykładowo czerwonym. W kwestii designu istotne znaczenie odgrywają przede wszystkim indywidualne preferencje.

 

Fortepian dla dzieci

Wielu rodziców zauważa u swoich pociech zainteresowanie muzyką. Jeżeli dziecko lubi grać na instrumentach, można kupić mu zabawkowy fortepian, który ma niewielkie wymiary i często specjalne efekty świetlne zwiększające jego atrakcyjność. Tego typu zabawki często mają podświetlane klawisze, wygrywają różne melodie i dają możliwość wyboru jednego z kilku brzmień. Ponadto pozwalają one na podłączenie mikrofonu, dlatego maluch może poczuć się, jak artysta występujący na scenie. Być może zabawkowy fortepian na tyle zachęci pociechę do muzyki, że będzie chciała uczęszczać na zajęcia w szkole muzycznej.

 

Fortepiany w dobrych cenach

Co prawda zakup zabawkowego instrumentu nie jest dużym wydatkiem (średnio kosztuje on kilkadziesiąt złotych), ale ten prawdziwy jest znacznie droższy. Za fortepian renomowanego producenta trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego wielu muzyków decyduje się na kupno modelu używanego, aby trochę zaoszczędzić.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest fortepian?

Uważa się, że fortepian to jeden z najbardziej popularnych, a do tego najłatwiej rozpoznawalnych instrumentów. Jest on zbudowany z pudła rezonansowego (czyli drewnianej obudowy), w którym znajduje się metalowa rama. Na niej poziomo napięte są struny, jak również mechanizm młoteczkowy połączony z klawiaturą. Dźwięk w fortepianie powstaje w wyniku uderzenia młoteczka w strunę, dlatego często mówi się, że można go zaliczyć także do grupy instrumentów perkusyjnych. Materiałem wykonania obudowy zwykle jest drewno klonowe lub jodłowe, z kolei do produkcji ramy wykorzystuje się żeliwo. W podstawie fortepianu znajdują się dwa lub trzy pedały: prawy podnosi tłumiki i pozwala strunom drgać, środkowy działa w podobny sposób (nie wszystkie instrumenty są w niego wyposażone), a lewy umożliwia ściszenie dźwięków.

 

P2: Pianino a fortepian – jakie są różnice?

Pianino i fortepian to instrumenty, które wyglądają podobnie, ale można wskazać kilka różnic pomiędzy nimi. W pierwszym z wymienionych struny są ułożone pionowo względem podłoża. Z kolei fortepian ma budowę poziomą i stoi na trzech nogach. Ma on znacznie większe pudło rezonansowe, a to gwarantuje lepszą jakość dźwięku (efekt możemy też poprawić podnosząc klapę). Instrument ten zazwyczaj jest wyposażony w trzy pedały, a pianino w dwa, choć nie zawsze. W czasie gry na fortepianie cały mechanizm przesuwa się delikatnie w prawą stronę, w efekcie czego młotki trafiają w mniejszą liczbę strun i brzmienie jest bardziej subtelne oraz lekko przytłumione.

 

P3: Ile kosztuje fortepian?

Fortepiany nie należą do najtańszych instrumentów, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ich zakup (być może także i z tego względu dużą popularnością cieszą się pianina). Większość dostępnych na rynku modeli kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych. Cena za instrumenty, na których grają profesjonaliści, bardzo często przekracza kwotę 100 000 zł. To sprawia, że wielu muzyków najpierw rozważa zakup używanego fortepianu, bo jest to nieco mniejszy wydatek. Warto dodać, że są też zabawkowe instrumenty wyglądające podobnie, jak te prawdziwe. One kosztują kilkaset złotych.

P4: Ile waży fortepian?

Ponieważ fortepian jest duży, wiele osób ma problem z jego transportem. Jak się okazuje, problemem w jego przypadku jest też waga, która przeważnie wynosi kilkaset kilogramów. Jednak ciekawe jest to, że nie zawsze, im mniejszy jest instrument, tym jest lżejszy. Dużo zależy m.in. od materiału wykonania. Dawniej fortepiany nie miały pełnej, metalowej ramy, dlatego ich waga często nie przekraczała 300 kg. Z kolei konstrukcja nowoczesnych modeli oparta jest na elementach wykonanych z żeliwa. To w połączeniu z korpusem z solidnego drewna przekłada się na wagę równą nawet 500 kg. Przenosząc instrument z miejsca na miejsce można zauważyć, że przód jest znacznie cięższy niż tył.

 

P5: Kto wynalazł fortepian?

Twórcą fortepianu jest Bartolomeo Cristofori, włoski konstruktor klawesynów, który określał go mianem pianoforte. Uważa się, że instrument powstał w 1709 roku, choć nieco wcześniej, bo w 1698 roku, mężczyzna wystawił rachunek księciu Ferdynandowi Medycejskiemu za tzw. clavicembalo col piano’e’forte. Początkowo fortepian mistrzowie pochodzący z Austrii uważali, że mechanizm młoteczkowy fortepianu jest zbyt skomplikowany i szukali innych rozwiązań. To sprawiło, że po wyprodukowaniu ok. 20 instrumentów Cristofori zrezygnował z dalszej pracy. Wynaleziono inny mechanizm, wiedeński, ale on także nie był idealny, dlatego w drugiej połowie XVIII wieku zaczęto modyfikować konstrukcję opracowaną przez Włocha.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

6 producentów najdroższych fortepianów

 

Fortepian to niezwykły instrument muzyczny klasyfikowany jako klawiszowy, strunowy oraz młoteczkowy. Podstawowym elementem odpowiedzialnym za wydawanie dźwięku są struny uderzane w trakcie gry. Pierwszy fortepian powstał w XVIII wieku, a obecnie coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie nauki gry na tym instrumencie. Zakup nowego i dobrego egzemplarza to wydatek kilku tysięcy złotych i niewielu na to stać. Jakie są najdroższe fortepiany dostępne na rynku?

 

Steinway & Sons

Fortepian produkowany przez firmę Steinway & Sons to jeden z najdroższych modeli. Amerykański producent istnieje na rynku od 1853 i od początku specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości instrumentów. Cena za model używany, pochodzący z 1965 roku, będący po przeglądzie i renowacji wynosi około 235 tysięcy złotych. Nowy fortepian koncertowy to znacznie większy wydatek. W zależności od modelu jest to koszt sięgający kwoty powyżej 1,5 miliona złotych. Najdroższy egzemplarz przeznaczony jest do gry dla prawdziwych profesjonalistów. Tak drogi instrument wymaga odpowiedniej konserwacji, strojenia oraz wielu innych zabiegów zapewniających mu piękne brzmienie. 

 

Bechstein 

Fortepian Bechstein to dobry wybór dla muzyków, którzy poszukują instrumentu gabinetowego wysokiej klasy. Model oznaczony jako B 160 uważany jest za arcydzieło o harmonijnym brzmieniu. Precyzyjny mechanizm pozwala uzyskać barwne i czyste dźwięki, bardzo przyjemne dla ucha. Inny model fortepianu, który również zasługuje na uwagę to C. Bechstein D 282, egzemplarz o potężnym i unikalnym brzmieniu, mający doskonałą równowagę dźwięku. Powstał przy współpracy inżynierów biura projektowego oraz światowej sławy pianistów. Model ten to wzór, w którym przenika się tradycja z nowoczesnością. 

 

Sauter

Instrument Sauter to fortepian na miarę XXI wieku, od lat budowany w jednej z najstarszych fabryk w Niemczech. Model charakteryzuje się nowoczesną i harmonijną konstrukcją oraz opływowymi kształtami. Ma uwydatnione linie oraz stalowe nogi nadające nonszalancji. Innowacje zastosowania przy projektowaniu konstrukcji sprawiają, że model Sauter Vivace wyróżnia się na tle innych nowoczesnych fortepianów. Jest to projekt awangardowy, który pokazuje współczesny obraz instrumentu, szanując przy tym jego klasyczną formę. 

 

Petrof 

Fortepiany Petrof to połączenie niezmiennego od 140 lat uznania wśród pianistów, dyrygentów oraz kompozytorów. Na szczególną uwagę zasługuje model P 284 Mistral, który jest największym egzemplarzem produkowanym przez Fabrykę Fortepianów i Pianin Petrof. Jest on przeznaczony do profesjonalnego użytku na salach koncertowych, ma charakterystyczny wygląd podobny do pozostałych modeli Petrof. Innym, równie drogim i pięknym modelem jest P 237 Monsoon, który również jest przeznaczony do profesjonalnego użytku podczas widowisk na salach koncertowych. Jest on także dostosowany do gry w studiach nagrań oraz w większych pomieszczeniach. To dobry fortepian dla wymagającego pianisty. Na uwagę zasługuje również model określany jako półkoncertowy, fortepian Petrof P 210 Pasat, należący do grupy podstawowych instrumentów. Ma dźwięczny i jasny ton, który zadowoli pianistę. Dobrze sprawdzi się na kameralnych salach, w studiach nagrań, w domu i szkole. 

 

Hoffmann 

Fortepian W. Hoffmann V 158 to niewielki model mający duże możliwości. Instrument został zaprojektowany z myślą o niewielkich pomieszczeniach. Ma on uniwersalny charakter dźwięku, pasujący do większości granego repertuaru. Model został wykonany z solidnych materiałów, które z biegiem lat nie ulegają zniszczeniu. Równie interesujący jest model W. Hoffmann V 175, mający głośne i donośne brzmienie. Został wykonany bardzo starannie i estetycznie, z dbałością o drobne detale, jest wyposażony w niezawodny mechanizm, który może służyć przez wiele lat. Na uwagę konsumentów zasługuje także model V 183, przystosowany do użytku przez konsumentów indywidualnych oraz placówki oświatowe. Instrument zachwyca pięknym i nienagannym brzmieniem oraz dynamiką dźwięku. Fortepian dobrze sprawdza się przy muzyce solowej. 

 

Zimmermann 

Fortepian marki Zimmermann to jeden z najlepszych instrumentów przeznaczonych do nauki gry. Model Z 160 można ustawić w każdym pomieszczeniu i poczuć jego wyjątkowe brzmienie. Jest to solidny instrument wykonany z wysokiej jakości materiałów. Wyróżnia się wieloma wyjątkowymi cechami. Ma bardzo dobry mechanizm oraz zoptymalizowaną głośność. Ciekawą alternatywą jest model Z 175, z dobrze dopasowaną głośnością brzmienia oraz zrównoważonym dźwiękiem. Ten średniej wielkości fortepian pasuje do niewielkiego pokoju oraz sali lekcyjnej w placówce oświatowej. Instrument jest produkowany seryjnie i spełnia wszelkie rygorystyczne wymagania. Warty uwagi jest również model Z 185, który charakteryzuje się klasycznym wyglądem oraz elegancją. Instrument uważany jest za jeden z najbardziej niezawodnych modeli, który dodatkowo jest dostępny w przystępnej cenie. Fortepian ma silne brzmienie spełniające wszystkie europejskie standardy. Zaletami tego modelu są  też dobra dynamika oraz trwały mechanizm.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ