Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Fortepian – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem fortepianu, ale nie do końca wiesz, który model wybrać, znajdujesz się we właściwym miejscu. Specjalnie dla osób, takich jak Ty sprawdziliśmy, które instrumenty są najczęściej kupowane i na tej podstawie przygotowaliśmy ranking fortepianów. Znalazł się w nim m.in. cyfrowy model Orla Grand 110 wyróżniający się oryginalnym designem. To czerwony instrument o kompaktowych wymiarach, który dodatkowo nie jest zbyt ciężki. Z pewnością spodoba się on młodszym muzykom. W zestawieniu nie mogło zabraknąć również klasycznego fortepianu Yamaha C6X, który elegancko się prezentuje. Jednym z jego atutów jest specjalnie zabezpieczona pokrywa klawiszy, która nie powinna przypadkowo się zamknąć w czasie gry.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych fortepianów. Opinie w 2020 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking fortepianów. W tej części artykułu znajdziesz opisy kilku ciekawych instrumentów. Wśród nich są zarówno modele klasyczne, jak i cyfrowe, czyli bardziej nowoczesne.

 

Czerwony fortepian

 

1. Fortepian akustyczny Orla Grand 110

 

Orla Grand 110 to oryginalnie wyglądający, czerwony fortepian cyfrowy, który jest wyposażony w 88 klawiszy z systemem młoteczkowym, a także trzy pedały. Waży on 70 kg. Instrument nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, ponieważ ma kompaktowe wymiary: 143 cm x 73 cm x 90 cm.

Model jest przeznaczony głównie dla młodszych muzyków. Grając na nim mamy do wyboru 485 różnych brzmień, nie tylko klasycznych, ale i bardziej nowoczesnych. To daje możliwość eksperymentowania z muzyką i tworzenia własnych kompozycji. Prezentowany czerwony fortepian ma wbudowany port USB, co pozwala na odtwarzanie utworów z zewnętrznego nośnika danych.

Czy instrument spodobał się kupującym? Aby to sprawdzić przeanalizowaliśmy opinie o fortepianach Orla. Okazało się, że Grand 110 to jeden z popularniejszych modeli wspomnianej marki, nie tylko ze względu na ciekawy design, ale i przyjemne brzmienie.

 

 

 

 

Fortepian Yamaha

 

2. Yamaha C6X PE fortepian akustyczny

 

Fortepian Yamaha C6X jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: czarny połysk, mahoń połysk, biały połysk oraz orzech. W pokrywie klawiatury znajduje się specjalny mechanizm, który zapobiega jej przypadkowemu zamknięciu, np. w czasie gry. Materiałem wykonania klawiszy jest iworyt, który swoim wyglądem przypomina kość słoniową.

Prezentowany model ma wymiary: 154 cm x 102 cm x 212 cm i waży 405 kg. Wewnątrz pudła rezonansowego znajdują się struny, które precyzyjnie umocowano na kołkach. Zapewnia to unikatowe, głębokie brzmienie.

Zdaniem muzyków instrument jest godny uwagi, bo gra na nim sprawia dużo przyjemności. Choć nie jest to najlżejszy fortepian, można go łatwo przesunąć z miejsca na miejsce. Pozwalają na to kółka w nóżkach, które pomalowano na złoty kolor.

 

 

 

 

Biały fortepian

 

3. Yamaha GB1K PWH Fortepian Klasyczny

 

Prezentujemy instrument Yamaha GB1 K PWH, który ma 88 klawiszy wykonanych z żywicy akrylowej oraz fenolowej. W jego podstawie znajdują się trzy pedały, które zostały odpowiednio wyprofilowane. To dobry fortepian dla osób szukających ładnie wyglądającego i przyjemnie brzmiącego modelu.

Wymiary fortepianu są równe: 146 cm x 99 cm x 151 cm. Waży on 261 kg, ale w razie potrzeby można go szybko przenieść w inne miejsce. Pozwalają na to zakończone kółkami nóżki. Instrument nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, może też stać się efektowną dekoracją.

Wiele osób uważa, że to elegancki, biały fortepian, który zapewnia bogate brzmienie pełne rezonansu. Wykonano go z solidnych materiałów, więc nie trzeba się martwić, że szybko się zniszczy.

 

 

 

 

 

Fortepian Steinway

 

4. Fortepian Steinway&Sons model M

 

Steinway Model M to instrument, który został wykonany z 10-warstwowego, prasowanego drewna klonu. Z tego względu nie trzeba się martwić, że na powierzchni pudła rezonansowego szybko pojawią się nieestetyczne zarysowania. Rama jest żeliwna, co zwiększa solidność oraz stabilność modelu.

Opisywany fortepian Steinway ma wymiary: 170 cm x 146,5 cm i waży 275 kg. Nóżki są zakończone niewielkimi kółkami, a to oznacza, że możemy swobodnie przesuwać instrument po podłodze. Elementy te pomalowano złotą farbą, co tworzy ładny kontrast z błyszczącym, czarnym pudłem rezonansowym.

Instrument jest chwalony przez muzyków głównie za komfort gry. Klawisze są dobrze wyważone, a pedały zostały odpowiednio wyprofilowane i wystarczy lekko nacisnąć je stopą, aby zadziałały.

 

 

 

 

Fortepian koncertowy

 

5. Seiler 242 Koncert fortepian akustyczny

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć instrumentu Seiler Koncert 242. To fortepian koncertowy, którego korpus został wykonany z 14-warstwowego drewna bukowego. Do produkcji ramy wykorzystano żeliwo. Model ładnie prezentuje się na scenie, a ponieważ ma kółka z nóżkami, przestawienie go w inne miejsce nie stanowi problemu.

Fortepian ma trzy pedały. Waży on 490 kg. Instrument pomalowano czarną farbą o lekko matowym wykończeniu, dlatego nie odbija się od niego światło emitowane przez zamontowane na scenie reflektory.

Model Seiler Koncert 242 został doceniony przez profesjonalnych muzyków za piękne brzmienie. Test fortepianów wykazał, że można zagrać na nim każdy utwór i zrobić duże wrażenie na swoich słuchaczach.

 

 

 

 

 

Fortepian elektryczny

 

6. N1Specialized Grand Piano Action Pełne Yamaha N1 

 

Nowoczesny instrument Yamaha N1 ma 88 pełnowymiarowych, dobrze wyważonych klawiszy, które zapewniają komfortową grę. Prezentowany fortepian elektryczny ma dwa wyjścia słuchawkowe, a także kilka innych złączy, m.in.: Midi IN, THRU czy USB. Wyposażono go też w głośniki o dużej mocy.

Model oferowany przez markę Yamaha waży 120,5 kg. Jego całkowite wymiary są równe: 146,5 cm x 99,5 cm x 61,8 cm. Cechą wyróżniającą prezentowany fortepian cyfrowy jest specjalna konstrukcja odwzorowująca mechanizm klasycznego instrumentu akustycznego.

Kupujący przekonują, że fortepian ma kilka atutów, a są to: elegancki wygląd, solidna obudowa wykazująca odporność na uszkodzenia, głębokie brzmienie oraz odpowiednie umiejscowienie głośników. Poza tym nie jest on zbyt duży.

 

 

 

 

Fortepian gabinetowy

 

7. Fortepian gabinetowy W. Hoffmann V-158

 

Hoffmann V-158, czyli niewielki fortepian gabinetowy, jest polecany mniej, jak i bardziej doświadczonym muzykom. Uważa się go za dobrą propozycję dla osób mających stosunkowo małe mieszkanie. Wymiary przedstawionego modelu to: 151 cm x 158 cm.

Instrument ma 88 klawiszy oraz trzy pedały. Każda z trzech nóżek jest zakończona małym kółkiem, a to oznacza, że fortepian można swobodnie przesuwać po podłodze. Znacząco ułatwia to przestawianie go z miejsca na miejsce. Pudło rezonansowe jest czarne, zabezpieczono je połyskującym lakierem.

Wielu muzyków pochlebnie wypowiada się na temat modelu W. Hoffmann V-158. Sądzą oni, że instrument jest odporny na zarysowania i inne uszkodzenia, dlatego na długo zachowuje elegancki wygląd. Fortepian zyskał dużą popularność także ze względu na dbałość o każdy detal.

 

 

 

 

Fortepian dla dzieci

 

8. Fortepian elektroniczny włoskiej Bontempi Dante

 

Zabawka Dante Fortepian jest wyposażona w 30 klawiszy, które podświetlają się, gdy podczas grania konkretnej melodii trzeba je nacisnąć. To dobry fortepian dla dzieci, który może je zachęcić do rozwijania swojego talentu muzycznego. W zestawie jest wygodny stołeczek, a także mikrofon, do którego pociecha może śpiewać.

Instrument jest zasilany 4 bateriami AA, a więc nie wymaga podłączenia do prądu. W jego pamięci zapisano 22 melodie, maluch ma też do wyboru 4 rytmy oraz 4 rodzaje dźwięków. Nie ma ryzyka, że zabawka zbyt szybko znudzi się dziecku, na pewno dostarczy mu dużo radości.

Rodzice przekonują, że ten dobry i tani fortepian może być ciekawym pomysłem na prezent. Można go podarować maluchowi z okazji urodzin, świąt Bożego Narodzenia czy nawet Dnia Dziecka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki fortepian kupić?

 

Fortepian to wyjątkowy instrument. Coraz więcej osób chce nauczyć się na nim grać, bo ma to pozytywny wpływ na pracę mózgu, koordynację ruchową, a nawet na samopoczucie. Jeżeli chcesz mieć możliwość ćwiczenia swoich umiejętności o dowolnej porze, koniecznie zastanów się nad zakupem własnego instrumentu. Jak znaleźć ten właściwy? Oto kilka podpowiedzi.

 

 

Jaki fortepian wybrać?

Biorąc pod uwagę budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów fortepianów. Do wyboru mamy instrumenty:

* stołowe – wyróżniającą je cechą jest poziomo usytuowany korpus, który jest czworokątny lub wielokątny. Klawiatura jest ustawiona równolegle do jego dłuższego boku. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu modele przypominają swoim wyglądem stół;

* pionowe – mają one pionowo ustawiony korpus. Często instrumenty te określa się mianem piramidy, żyrafy, ewentualnie biblioteczki;

* skrzydłowe – ich korpus jest ustawiony poziomo i ma kształt trójkąta. Klawiatura jest ułożona wzdłuż krótszego boku. Modele skrzydłowe są najczęściej spotykane w sklepach.

Jest też inny podział fortepianów wyróżniający modele klasyczne (akustyczne) oraz cyfrowe. Te pierwsze są wyposażone nie tylko w klawiaturę, ale również w struny i młoteczki, za sprawą których możliwe jest wydobywanie dźwięków. Taki mechanizm daje możliwość swobodnego zmieniania barwy i nośności brzmienia. Mówi się, że akustyczny fortepian zachęca do eksperymentowania z muzyką, ale instrument cyfrowy także daje taką możliwość. Ma on wbudowane głośniki, często też port USB dający możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika danych i odtwarzania podkładu muzycznego. Jednym z atutów cyfrowego fortepianu jest to, że nie wymaga regularnego strojenia. Niemniej jednak niektórym osobom może przeszkadzać nie do końca realistyczna praca klawiatury.

 

Wymiary

Co prawda za sprawą fortepianu salon czy inne pomieszczenie staje się bardziej eleganckie, ale może on zajmować zbyt dużo miejsca. Zanim zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy się upewnić, że nie będzie przeszkadzać żadnemu z domowników. Pod względem rozmiaru fortepiany klasyfikuje się do kilku kategorii:

* miniaturowe – ich długość mieści się w zakresie od 135 do 155 cm;

* gabinetowe – o długości od 155 do 180 cm;

* salonowe – o długości od 180 do 200 cm;

* półkoncertowe – o długości od 210 do 240 cm;

* koncertowe – o długości od 240 do 300 cm.

Jeśli wahamy się, jaki jest najlepszy fortepian, zmierzmy najpierw miejsce, w którym chcemy go ustawić. W ten sposób uda nam się uniknąć zakupu instrumentu, który jest za duży.

 

Klawiatura

Przeważnie fortepianowe klawiatury liczą 88 klawiszy. Najczęściej są one wykonane z różnego rodzaju żywicy, ewentualnie nieco bardziej elegancko wyglądających materiałów, np. iworytu (imituje kość słoniową). Istotne jest to, aby klawiatura była dobrze wyważona, trzeba na to zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy kupujemy model cyfrowy. To zapewni nam w pełni komfortową grę, która będzie sprawiała dużo przyjemności.

 

Pudło rezonansowe

Najlepszy fortepian ma solidne i starannie wykonane pudło rezonansowe. Do jego produkcji zwykle wykorzystywane są różne gatunki drewna, m.in. klonowe i bukowe. Wewnątrz obudowy znajduje się rama zapewniająca konstrukcji stabilność. Najczęściej jest ona zrobiona z żeliwa.

Pudło rezonansowe powinno wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania i przetarcia. W tym celu pokrywa się je lakierem, który może mieć błyszczące, matowe lub satynowe wykończenie.

 

Waga

Instrumenty, takie jak fortepiany nie należą do najlżejszych. Ich waga najczęściej mieści się w zakresie od 50 kg do nawet 500 kg. Wpływa na nią m.in. materiał wykonania ramy. Jednak nie oznacza to, że będziemy mieli problem z ustawieniem instrumentu lub przeniesieniem go. Coraz częściej fortepiany mają nóżki zakończone niewielkimi kółkami, w efekcie czego można je swobodnie przesuwać po podłodze.

 

 

Design

Design to w przypadku fortepianu kwestia drugorzędna, ale nie można o niej całkowicie zapomnieć. Ładnie wyglądający instrument jest dekoracją wnętrza, ponadto może zachęcać do częstszej gry. Najbardziej popularne są modele z białym i czarnym pudłem rezonansowym, ale możemy też znaleźć instrumenty w bardziej oryginalnych kolorach, przykładowo czerwonym. W kwestii designu istotne znaczenie odgrywają przede wszystkim indywidualne preferencje.

 

Fortepian dla dzieci

Wielu rodziców zauważa u swoich pociech zainteresowanie muzyką. Jeżeli dziecko lubi grać na instrumentach, można kupić mu zabawkowy fortepian, który ma niewielkie wymiary i często specjalne efekty świetlne zwiększające jego atrakcyjność. Tego typu zabawki często mają podświetlane klawisze, wygrywają różne melodie i dają możliwość wyboru jednego z kilku brzmień. Ponadto pozwalają one na podłączenie mikrofonu, dlatego maluch może poczuć się, jak artysta występujący na scenie. Być może zabawkowy fortepian na tyle zachęci pociechę do muzyki, że będzie chciała uczęszczać na zajęcia w szkole muzycznej.

 

Fortepiany w dobrych cenach

Co prawda zakup zabawkowego instrumentu nie jest dużym wydatkiem (średnio kosztuje on kilkadziesiąt złotych), ale ten prawdziwy jest znacznie droższy. Za fortepian renomowanego producenta trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego wielu muzyków decyduje się na kupno modelu używanego, aby trochę zaoszczędzić.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest fortepian?

Uważa się, że fortepian to jeden z najbardziej popularnych, a do tego najłatwiej rozpoznawalnych instrumentów. Jest on zbudowany z pudła rezonansowego (czyli drewnianej obudowy), w którym znajduje się metalowa rama. Na niej poziomo napięte są struny, jak również mechanizm młoteczkowy połączony z klawiaturą. Dźwięk w fortepianie powstaje w wyniku uderzenia młoteczka w strunę, dlatego często mówi się, że można go zaliczyć także do grupy instrumentów perkusyjnych. Materiałem wykonania obudowy zwykle jest drewno klonowe lub jodłowe, z kolei do produkcji ramy wykorzystuje się żeliwo. W podstawie fortepianu znajdują się dwa lub trzy pedały: prawy podnosi tłumiki i pozwala strunom drgać, środkowy działa w podobny sposób (nie wszystkie instrumenty są w niego wyposażone), a lewy umożliwia ściszenie dźwięków.

 

 

P2: Pianino a fortepian – jakie są różnice?

Pianino i fortepian to instrumenty, które wyglądają podobnie, ale można wskazać kilka różnic pomiędzy nimi. W pierwszym z wymienionych struny są ułożone pionowo względem podłoża. Z kolei fortepian ma budowę poziomą i stoi na trzech nogach. Ma on znacznie większe pudło rezonansowe, a to gwarantuje lepszą jakość dźwięku (efekt możemy też poprawić podnosząc klapę). Instrument ten zazwyczaj jest wyposażony w trzy pedały, a pianino w dwa, choć nie zawsze. W czasie gry na fortepianie cały mechanizm przesuwa się delikatnie w prawą stronę, w efekcie czego młotki trafiają w mniejszą liczbę strun i brzmienie jest bardziej subtelne oraz lekko przytłumione.

 

P3: Ile kosztuje fortepian?

Fortepiany nie należą do najtańszych instrumentów, dlatego nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ich zakup (być może także i z tego względu dużą popularnością cieszą się pianina). Większość dostępnych na rynku modeli kosztuje minimum kilkanaście tysięcy złotych. Cena za instrumenty, na których grają profesjonaliści, bardzo często przekracza kwotę 100 000 zł. To sprawia, że wielu muzyków najpierw rozważa zakup używanego fortepianu, bo jest to nieco mniejszy wydatek. Warto dodać, że są też zabawkowe instrumenty wyglądające podobnie, jak te prawdziwe. One kosztują kilkaset złotych.

 

 

P4: Ile waży fortepian?

Ponieważ fortepian jest duży, wiele osób ma problem z jego transportem. Jak się okazuje, problemem w jego przypadku jest też waga, która przeważnie wynosi kilkaset kilogramów. Jednak ciekawe jest to, że nie zawsze, im mniejszy jest instrument, tym jest lżejszy. Dużo zależy m.in. od materiału wykonania. Dawniej fortepiany nie miały pełnej, metalowej ramy, dlatego ich waga często nie przekraczała 300 kg. Z kolei konstrukcja nowoczesnych modeli oparta jest na elementach wykonanych z żeliwa. To w połączeniu z korpusem z solidnego drewna przekłada się na wagę równą nawet 500 kg. Przenosząc instrument z miejsca na miejsce można zauważyć, że przód jest znacznie cięższy niż tył.

 

P5: Kto wynalazł fortepian?

Twórcą fortepianu jest Bartolomeo Cristofori, włoski konstruktor klawesynów, który określał go mianem pianoforte. Uważa się, że instrument powstał w 1709 roku, choć nieco wcześniej, bo w 1698 roku, mężczyzna wystawił rachunek księciu Ferdynandowi Medycejskiemu za tzw. clavicembalo col piano’e’forte. Początkowo fortepian mistrzowie pochodzący z Austrii uważali, że mechanizm młoteczkowy fortepianu jest zbyt skomplikowany i szukali innych rozwiązań. To sprawiło, że po wyprodukowaniu ok. 20 instrumentów Cristofori zrezygnował z dalszej pracy. Wynaleziono inny mechanizm, wiedeński, ale on także nie był idealny, dlatego w drugiej połowie XVIII wieku zaczęto modyfikować konstrukcję opracowaną przez Włocha.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments