Ranking 13 najlepszych pianin w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Pianino – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Yamaha P-45 to jedno z popularniejszych pianin, co udowodniła nasza analiza trendów zakupowych i opinii publikowanych przez muzyków. Ponieważ to instrument elektryczny, pozwala na wybór brzmienia, które najbardziej nam odpowiada (może to być klawesyn, organy, wibrafon itp.). Wyposażono go w klawiaturę z 4-stopniową regulacją czułości, a także funkcję Duo. Po jej włączeniu na pianinie mogą jednocześnie grać dwie osoby mając do dyspozycji taką samą skalę dźwięków. Osoby szukające modelu akustycznego na pewno zainteresuje Yamaha B1 – instrument wykonany z solidnego drewna, który elegancko się prezentuje. Ma on czułą klawiaturę, co zapewnia komfortową grę. Pianino jest polecane początkującym muzykom, ale ci bardziej doświadczeni także powinni być zadowoleni z zakupu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model ma kompaktowe wymiary i nie ma ryzyka, że mocno ograniczy wolną przestrzeń w pokoju. Wyposażono go w klawiaturę z 4-stopniową regulacją czułości, a także specjalny moduł brzmieniowy AWM. W komplecie jest praktyczny pulpit do nut.

Wady

Co prawda pianino ma wbudowane dwa głośniki, ale kupujący uważają, że nie są one zbyt mocne. 12 W to według większości z nich za mało.

Podsumowanie

Instrument ma 88 klawiszy i daje do wyboru 10 brzmień różnych instrumentów, w tym np. organów. Na pianinie mogą jednocześnie grać dwie osoby i mieć przy tym do dyspozycji taką samą skalę dźwięków. Do pianina dołączono pedał sustain.

Drugi wybór

Zalety

Instrument elegancko wygląda, ponadto nie jest podatny na zarysowania i inne uszkodzenia. Ma on czułą klawiaturę, która reaguje nawet na delikatne naciśnięcie klawiszy. Pianino zapewnia bogate i ciepłe brzmienie, nadaje się dla doświadczonych muzyków.

Wady

Niektórzy konsumenci narzekają, że pokrywa zabezpieczająca klawiaturę jest ciężka i podnoszenie jej sprawia problem nie tylko dzieciom, ale czasami także dorosłym.

Podsumowanie

Pianino jest dostępne w czarnym kolorze. Waży 174 kg, ale nie zajmuje bardzo dużo miejsca w pomieszczeniu. Czuła klawiatura sprawia, że gra stanie się łatwiejsza dla początkujących osób. Instrument ma solidne młoteczki, które zapewniają ulepszoną akcję.

Rozważ też

Zalety

Pianino nie jest zbyt duże, ale za to solidne. Wykonano je z drewna świerkowego, ma też cztery laminowane, tylne listwy. Model wykończono czarnym lakierem, który nie jest podatny na odpryskiwanie i zarysowania.

Wady

Mimo że instrument ma kompaktowe wymiary, nie jest lekki (waży prawie 200 kg). Trzeba dobrze się zastanowić, gdzie go ustawimy, bo późniejsze przestawienie go może być trudne.

Podsumowanie

To model akustyczny, który przypadnie do gustu mniej, jak i bardziej doświadczonym muzykom. Gra na nim jest przyjemna, m.in. ze względu na akcję klawiatury Ultra Responsive. Pianino może stać się dodatkową ozdobą salonu. W razie potrzeby klawiaturę można zakryć pokrywą, aby się nie kurzyła.

 

 

13 najlepszych pianin. Opinie w 2024 roku

 

W doborze właściwego instrumentu pomoże Ci także ranking pianin. Przygotowaliśmy go na podstawie szczegółowej analizy opinii wydawanych przez mniej, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Poniżej znajdziesz opisy modeli odpowiednich dla osób początkujących oraz profesjonalistów.

 

 

Pianino elektryczne

 

1. Pianino cyfrowe Yamaha P-45

 

Pianino elektryczne, takie jak Yamaha P-45 to nowoczesny instrument, który nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Jego całkowite wymiary to: wysokość – 15,4 cm, szerokość – 132,6 cm oraz głębokość – 29,5 cm. Model wyposażono w klawiaturę GHS (Graded Hammer Standard) z 88 klawiszami, w efekcie czego brzmi niemal tak samo, jak pianino akustyczne. Wpływa na to także ulepszony moduł AWM.

Instrument ma funkcję Duo pozwalającą na jednoczesną grę dwóch osób. Klawiatura jest wówczas podzielona, tak aby każdy z muzyków miał do dyspozycji identyczną skalę dźwięków. Prezentowane pianino elektryczne daje możliwość wyboru 1 z 10 dostępnych brzmień różnych instrumentów, w tym wibrafonu, klawesynu oraz organów.

Model oferowany przez markę Yamaha jest popularny zwłaszcza wśród osób początkujących. Jest on niewielki i lekki, a dodatkowo łatwy w obsłudze. Istotne jest również to, że możemy regulować czułość klawiatury, dlatego gra jest przyjemniejsza i sprawia więcej radości.

 

 

 

 

Pianino Yamaha

 

2. Yamaha B1 PE pianino akustyczne

 

Akustyczny instrument Yamaha B1 ma klawiaturę z 88 klawiszami, a także trzy pedały, ten środkowy pełni funkcję tłumika. To, co wyróżnia pianino to elegancki wygląd, może być ono efektowną dekoracją salonu. Wzmocniona, odlewana rama i drewniane wsporniki zapewniają czyste i niepowtarzalne brzmienie. Model ma też czułą klawiaturę reagującą nawet na lekkie naciśnięcie klawiszy.

Pianino Yamaha waży 174 kg, a jego wymiary są równe: wysokość – 109 cm, szerokość – 148 cm i głębokość – 54 cm. Ma ono czarny kolor i delikatnie się błyszczy. Instrument został wykonany z solidnych materiałów. Można na nim bez przeszkód grać codziennie nie martwiąc się o powstanie zarysowań czy innych śladów użytkowania.

Stylowy design to jedna z najczęściej wymienianych zalet modelu Yamaha B1, ale nie jedyna. Jak pokazał test pianin, przedstawiony instrument jest bardzo dobrą propozycją dla początkujących muzyków. Niemniej jednak doświadczone osoby także powinny być zadowolone z zakupu, głównie z uwagi na bogate brzmienie.

 

 

 

 

Pianino klasyczne

 

3. Kawai K-15 pianino akustyczne

 

Przeanalizowane opinie o pianinach pokazały, że w zestawieniu nie mogło zabraknąć instrumentu Kawai K15E. Jest on wykonany z wytrzymałego drewna świerkowego, które pomalowano na czarny kolor. To model akustyczny o wymiarach: 149 cm x 59 cm x 110 cm, który waży 196 kg. Ważne jest, że nie ogranicza on znacząco wolnej przestrzeni w pokoju.

Pianino ma solidną płytę rezonansową oraz system młoteczków wyprodukowanych ze starannie wyselekcjonowanego, jaworowego i klonowego drewna (bijaki wykonano z wełnianego filcu). Gwarantuje to unikatowe brzmienie oraz czerpanie większej przyjemności z gry.

Opisywane pianino klasyczne przypadło do gustu wielu osobom. Jak przekonują kupujący, instrument na długo zachowuje elegancki wygląd. Ponadto akcja klawiatury (Ultra Responsive) wyróżnia się szybkim i płynnym mechanizmem, co zachęca do częstszej gry.

 

 

 

 

Pianino dla dzieci

 

4. Pianino cyfrowe Samick Kids 61 PK

 

Cyfrowy instrument Samick Kids 61 PK jest odpowiedni dla najmłodszych muzyków. Ma on 61 klawiszy z 32-głosową polifonią. To dobre i tanie pianino wyposażono w dwa głośniki o mocy 10 W każdy, dlatego nie ma potrzeby podłączania do niego zewnętrznego systemu nagłaśniającego. W komplecie znajduje się ławeczka.

Pianino ma wymiary: 98 cm x 39 cm x 64,5 cm i waży 28 kg. Jeśli zajdzie taka potrzeba, bez dużego wysiłku przeniesiemy je w inne miejsce. Model jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: różowej, białej i zielonej. Pociecha może sama zdecydować, który instrument najbardziej jej odpowiada, co jest też zachętą do częstych lekcji gry.

Konsumenci uważają, że to bardzo dobre pianino dla dzieci. Jest ono często wybierane do przedszkoli, ponieważ wyróżnia się solidnością oraz kompaktowymi wymiarami. Dołączona do instrumentu ławeczka ma optymalną wysokość, dlatego grające pociechy nie garbią się. Ponieważ klawiatura jest zasuwana, nie osiada na niej kurz.

 

 

 

 

Pianino akustyczne

 

5. Petrof P125 G1 pianino cyfrowe

 

Pianino Petrof P125 G1 zapewnia ciepłe i głębokie brzmienie, dlatego z pewnością spodoba się profesjonalistom. Jest ono dostępne w czterech kolorach: czarnym, białym, mahoniowym i orzechowym (wszystkie z połyskującym wykończeniem). Wymiary instrumentu są równe: wysokość – 125 cm, szerokość – 146,3 cm oraz głębokość – 59 cm. Waży on 209 kg.

Przedstawiony model został wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, co zapewnia mu podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy nie gramy na instrumencie możemy zasłonić klawiaturę pokrywą, aby nie osiadał na niej kurz. Mimo że to pianino akustyczne daje możliwość wyciszenia dźwięków, pozwala na to system AdSilent.

Posiadaczom instrumentu bardzo podoba się to, że mogą ćwiczyć grę o dowolnej porze nie przeszkadzając przy tym pozostałym domownikom. Kupujący docenili pianino również za dopracowanie najmniejszych szczegółów. Ma ono zaokrąglone kanty i zostało starannie polakierowane.

 

 

 

 

Pianino dla początkujących

 

6. Yamaha DGX-660B pianino cyfrowe

 

Uważa się, że model Yamaha DGX-660 to dobre pianino dla początkujących. Wynika to z dostępności wielu ciekawych funkcji, a przykładem jest Style Recommender. Z jej pomocą można szybko znaleźć odpowiedni styl muzyczny do danego utworu, wystarczy zagrać kilka pierwszych dźwięków. To instrument cyfrowy, do którego można podłączyć mikrofon.

Pianino daje możliwość nagrywania piosenek na dysk flash USB i to w nieskompresowanym formacie. Później możemy je przenieść na dysk twardy komputera, przesyłać znajomym i do odtwarzacza MP3. Instrument jest wyposażony w klawiaturę z akcją GHS, która ułatwia naukę przyciskania klawiszy z odpowiednią siłą.

Muzycy twierdzą, że to godne uwagi i dobre pianino. Nie zajmuje ono dużo miejsca w pokoju (jego wymiary to: 14,6 cm x 139,7 cm x 44,5 cm), a do tego daje możliwość grania utworów, jak profesjonalista. Instrument ma opcję Smart Chord pozwalającą na stworzenie mniej, jak i bardziej rozbudowanych akordów.

 

 

 

 

Pianino białe

 

7. Pianino cyfrowe Yamaha B2 E SG2 PWH

 

Pianino Yamaha B2 E SG2 PWH ma płytę rezonansową wykonaną z litego drewna świerkowego, co gwarantuje głośne i głębokie brzmienie. Można na nim grać o każdej porze, a mimo to nie martwić się, że przeszkadzamy bliskim. Wszystko za sprawą trybu cichego (Silent) pozwalającego na wyciszenie dźwięków.

Instrument waży 194 kg, a jego wymiary to: wysokość – 113 cm, szerokość – 149 cm oraz głębokość – 53 cm. Choć jest to model akustyczny, ma dodatkowe funkcje umożliwiające nagrywanie i odtwarzanie utworów. Na pewno spełni on oczekiwania bardziej wymagających muzyków.

Zdaniem kupujących to białe pianino sprawia, że salon staje się bardziej stylowy. Złote pedały i elementy na pokrywie ładnie kontrastują z jasną płytą rezonansową. Instrument na długi czas zachowuje estetyczny wygląd i nie trzeba się obawiać, że przypadkowo go zarysujemy.

 

 

 

 

Pianino Casio

 

8. Casio CDP 230 pianino elektroniczne

 

W rankingu nie mogło zabraknąć pianina Casio CDP-230 z klawiaturą Scaled Hammer Action z 3-stopniową regulacją czułości. Ma ono 700 wbudowanych brzmień i 200 rytmów, w tym 10 samodzielnie ustawianych przez użytkownika. Z pomocą instrumentu możemy komponować własne utwory i eksperymentować z muzyką, co jest ciekawym zajęciem na wiele godzin.

Model wyposażono w czytnik kart pamięci, dlatego możemy nagrywać piosenki na zewnętrznym nośniku danych. To nowoczesne pianino Casio z modułem brzmieniowym AHL Dual Element mające czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem. Waży ono niecałe 12 kg. Wymiary instrumentu to: wysokość – 12,9 cm, szerokość – 132,2 cm i głębokość – 28,6 cm.

Mimo wielu różnych funkcji pianino jest łatwe w obsłudze, więc nie powinniśmy mieć problemu z szybkim doborem ustawień. Osoby, które kupiły przedstawione pianino chwalą je także za dostępność funkcji lekcji z informacją głosową, realistyczne brzmienie, jak również solidną obudowę.

 

 

 

 

9. Yamaha pianino DGX 650 BK

 

1. Yamaha DGX 650 BKNasza pierwsza propozycja to pianino wyprodukowane przez kultową markę Yamaha. Od ponad stu lat firma produkuje najwyższej klasy sprzęt grający. Model DGX -650 to cyfrowy fortepian, posiadający bogaty wybór podkładów muzycznych. Brzmienie sprzętu jest spróbkowane z fortepianu Yamaha CFIIIS, który jest jednym z najlepszych fortepianów na świecie.

Wyrafinowane brzmienie Yamaha DGX 650 jest świetnie oddane dzięki głośnikom stereo, które zapewniają dynamiczne brzmienie zbliżone do fortepianu akustycznego. Yamaha dysponuje rozbudowaną bazą brzmień i podkładów akompaniujących. W konsekwencji możemy wykonywać utwory z różnych gatunków muzycznych.

Co więcej, po zagraniu głównej linii melodycznej, sprzęt sam dopasuje odpowiedni akompaniament muzyczny. Funkcja Style Recommender to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących muzyków. Yamaha DGX jest to nowoczesny sprzęt, który z łatwością połączy się z innymi urządzeniami. Odtworzy nawet piosenki z naszego Ipoda.

Posiada złącza phone, usb, oraz aux. Wiele osób uważa, że to najlepsze pianino cyfrowe. Opinie o nim nie pozostawiają wątpliwości. Użytkownicy podkreślają, że brzmienie fortepianu jest najwyższej jakości. Instrument godny polecenia w kategorii cenowej do 3000 zł.

Gdy uczysz się grać na pianinie, szlifujesz swoje umiejętności czy też jesteś zawodowcem, potrzebujesz dobrego sprzętu. Najlepiej takiego, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania sprawiające, że instrument jest bardzo funkcjonalny. Najlepsze pianino w 2024 roku, które zyskało szerokie uznanie konsumentów to Yamaha DGX 650 BK. Jest to propozycja znanego producenta sprzętu muzycznego, który od ponad 100 lat oferuje produkty najwyższej jakości. Rozbudowana baza brzmień i atrakcyjny design – to wszystko znajdziesz w tym instrumencie.

 

Zalety

System automatycznego dopasowania akompaniamentu i bogaty wybór podkładów muzycznych: Model ten sam dopasowuje odpowiedni akompaniament muzyczny po zagraniu przez użytkownika linii melodycznej. Ponadto ma bogaty wybór podkładów muzycznych.

Głośniki stereo: Zastosowane w urządzeniu głośniki stereo zapewniają dynamiczne brzmienie, które jest zbliżone do fortepianu akustycznego.

Funkcja Style Recommender: Jeśli szukasz urządzenia dla osoby początkującej, to rozwiązanie na pewno Cię zainteresuje. Podpowiada użytkownikowi, jaką stylistykę wykorzystać do zagrania danego utworu.

Nowoczesne technologie: Instrument posiada złącza Phone, USB, oraz AUX, a więc można do niego podłączyć inne sprzęty.

Cena: To dobre pianino do 3000 zł zaliczane jest do grona tzw. pianin budżetowych.

Waga: Jest to lekka, mobilna propozycja idealna do każdego domu. Waży niespełna 30 kg, a więc przenoszenie pianina nie będzie stanowiło większego problemu.

 

Wady

Wymiary: Jest to długi instrument – ponad 140 cm, a więc zajmuje sporo miejsca. Z drugiej zaś strony jest bardzo wąski.

 

 

 

 

10. Casio pianino cyfrowe AP-260 BK

 

Pianinem przeznaczonym dla początkujących jest model Casio AP-260 BK. 88 klawiszy pokrytych zostało imitacją kości słoniowej. Początkujący muzycy i ich nauczyciele z pewnością docenią funkcje edukacyjne tego modelu. Można tu zaprogramować basy w lewej ręce i barwy w prawej. Można również ustawić dwa oddzielne instrumenty na klawiaturze w trybie DUET.

Pianino zostało również wyposażone w 128 dźwięków polifonicznych, a także posiada możliwość przełączenia go na dźwięki 18 różnych instrumentów. Wbudowany metronom zapewne też okaże się pomocny początkującym użytkownikom, a możliwość nagrania pozwoli spokojne przesłuchać wykonanego utworu, aby zauważyć popełniane błędy lub móc przesłać swoje wykonanie drogą elektroniczną. Złącze USB-MIDI pozwala na dobrą komunikację z komputerem. Połączysz się ze swoim PC-tem bez dodatkowych sterowników.

Złącze to pozwala również na użycie klawiatury, jako kontrolera do IPada. Model ten ma również wbudowanych 60 gotowych utworów do odtworzenia, a także pozwala na grę 10 utworów wraz z akompaniamentem orkiestry. Użytkownicy komentując ten model skłaniają się do przekonania, że jest on solidnie wykonany o ładnym brzmieniu i wyglądzie.

 

Poniżej przedstawiamy wybrane zalety i wady pianina Casio AP-260 BK, które jest głównie przeznaczone, jako instrument edukacyjny dla początkujących muzyków.

 

Zalety

Tradycyjna stylistyka: Model w stylu klasycznym wyposażony w klawiaturę młoteczkową zaopatrzoną w system czujników ruchu. 88 klawiszy pokrytych jest tworzywem imitującym kość słoniową.

Dwie wersje kolorystyczne: Pianino można kupić w kolorze czarnym lub dębowym, co pozwoli na dobranie modelu do wystroju pomieszczenia, w którym ma ono stanąć.

Komunikacja: Model wyposażony w wyjście słuchawkowe, łącze USB, a także możliwość nagrywania i zapisywania bezpośrednio w komputerze.

Brzmienie fortepianu: Instrument pozwala na grę pełną ekspresji, bo klawisze reagują na siłę nacisku zmienioną głośnością i charakterem brzmienia. Każdy klawisz ma cztery różne brzmienia wzorowane na brzmieniu fortepianowym. Pedały instrumentu zaś pozwalają na dodatkowe efekty akustyczne.

Funkcje edukacyjne: Pozwalają one na wybranie specjalnego sposobu grania. Na przykład zaprogramowania basów w lewej ręce i barwy w prawej. Można też wykonywać 10 utworów w asyście orkiestry.

 

Wady

Brak amortyzacji klawiszy: Nieatrakcyjne jest to, że klawisze nie są wyposażone w amortyzację i dociśnięte do końca zbyt ostro odbijają do góry. Wymaga to przyzwyczajenia się do takiego ruchu klawiszy.

Metaliczne brzmienie: Klienci przekazują, że brzmienie fortepianowe jest nieco metaliczne, przypominające bardziej dźwięk klawesynu, a nie fortepianu koncertowego. Szczególnie takie brzmienie wykazuje oktawa tenorowa.

 

 

 

 

11. Kawai pianino cyfrowe KDP 90

 

3. Kawai KDP 90Kolejny godny uwagi instrument, to model sygnowany przez markę Kawai. Ta renomowana firma produkująca sprzęt muzyczny, powstała kilkadziesiąt lat temu w Japonii i cieszy się opinią jednego z najlepszych producentów światowej klasy instrumentów. Model Kawai KDP 90 gwarantuje świetne brzmienie fortepianu.

Do wyboru mamy aż 15 różnych barw. Kawai idealnie nadaje się do nauki grania. Przemawia za tym klawiatura z mechanizmem młoteczkowym, która jest obecna w pianinach akustycznych. Dzięki temu gra na instrumencie Kawai wiernie odwzorowuje grę na prawdziwym pianinie. Autentyzm gry jest bardzo wysoki.

Dodatkowym ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym przez producenta jest rejestrator dzięków MIDI. Dzięki temu możliwe jest nagranie 3 utworów. Warto podkreślić, że wbudowane nagłośnienie stoi na bardzo wysokim poziomie. Pianino Kawai prezentuje się niezwykle pięknie. Wykończenie jest eleganckie i robi duże wrażenie estetyczne.

Złote pedały są dopełnieniem pięknej całości. Ranking pianin cyfrowych nie mógł pominąć tego modelu. Zwłaszcza że, recenzje tego sprzętu są bardzo pozytywne. Podkreśla się jego piękne brzmienie oraz znakomity wygląd. Zaznacza się, że sprzęt jest lekki i dość łatwy w transporcie.

Kolejny instrument godny uwagi to produkt sygnowany przez markę Kawai – model KDP 90. Jest to znany producent oferujący m.in. instrumenty budżetowe, czyli takie w atrakcyjnych cenach. Idealnie nadaje się do nauki grania, nie tylko ze względu na to, że nie jest to duża inwestycja, ale też za sprawą prostej obsługi.

 

Zalety

Brzmienie: Produkt ceniony jest za piękne brzmienie. Dodatkowo, użytkownik ma do wyboru 15 różnych barw.

Klawiatura: Dużym atutem produktu jest klawiatura z mechanizmem młoteczkowym, którą znajdziemy w pianinach akustycznych.

Rejestrator dźwięków MIDI: Pozwala na nagranie 3 utworów.

 

Wady

Wejścia AUX i słuchawkowe: Urządzenie nie posiada wejść audio, a jedynie dwa wejścia słuchawkowe.

Cena: Instrument kosztuje prawie 4000 zł, co czyni go najdroższym w naszym zestawieniu. Jak wiadomo, cena jest istotnym czynnikiem, który wpływa na nasz wybór.

 

 

 

 

12. Pianino cyfrowe Yamaha YDP 162

 

4. Yamaha YDP 162Yamaha YDP 162 to sprzęt w podobnej kategorii cenowej co model Kawai. Jest to następca słynnego modelu YDP-161, który cieszy się od lat dużą popularnością. Opisywany model został nieco ulepszony. Moduł brzmieniowy jest zdecydowanie lepszy. W pianinie zastosowano technologię Pure CF Sound Engine, czyli brzmienia najlepszych fortepianów koncertowych. Instrument cechuje się dużym poziomem realizmu.

Do wyboru mamy 1o barw oraz 128 głosowych polifonni. Klawiatura posiada 88 ważonych klawiszy wykonanych z materiału imitującego kość słoniową. Posiada 4 stopniową regulację czułości. Została wyważona w taki sposób, by jak najbardziej upodobnić się do oporu młoteczków w pianinie koncertowym.

W pamięci urządzenia zostało zapisanych 50 presetów pianinowych. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje to mamy do wyboru pogłos, rezonans tłumika, a także sterownik akustyczny IAC. Pianino cyfrowe Yamaha pozwala na rejestrację jednego utworu na dwóch ścieżkach. Opinie tego modelu Yamahy są bardzo dobre. Wysoko oceniany jest klasyczny wygląd instrumentu oraz jego ładne brzmienie.

Kolejna propozycja to kolejny model znanej i cenionej marki Yamaha. Jest to sprzęt bardziej zaawansowany, który pozwala uzyskać takie efekty, jak dobre instrumenty koncertowe.

 

Zalety

Technologia Pure CF Sound Engine: Urządzenie ma takie brzmienie jak najlepsze fortepiany koncertowe. W efekcie produkt ten cechuje się dużym poziomem realizmu.

Klawiatura: Wykorzystana w tym modelu klawiatura posiada 88 ważonych klawiszy, które zostały wykonane z materiału imitującego kość słoniową. Poza tym ma ona 4 stopniową regulację czułości dotyku.

Funkcje: Zastosowano tutaj dodatkowe funkcje do wyboru, jak pogłos, rezonans tłumika, a także sterownik akustyczny IAC.

 

Wady

System obsługi: Jest to dość zaawansowany w obsłudze instrument, wymaga doświadczenia. Dlatego też może nie być odpowiedni dla osób, które dopiero uczą się gry na pianinie.

Waga i wymiary: Jest to ciężki i duży model, który nie sprawdzi się w małych przestrzeniach.

 

 

 

 

13. Pianino cyfrowe Orla CDP 10

 

5. Orla CDP 10Ostatni instrument, który polecamy to pianino cyfrowe marki Orla. Jest to firma, która pochodzi z włoskiego miasteczka znanego z produkcji instrumentów muzycznych. Obecnie marka produkuje zarówno organy domowe, kościelne jak i pianina cyfrowe. Pianino cyfrowe Orla CDP 10 może pochwalić się wysoką jakością brzmienia.

Gra na klawiaturze młoteczkowej tego instrumentu, idealnie imituje grę na pianinie akustycznym. Klawiatura składa się z 88 ważonych klawiszy. Są one chronione przez wysuwaną osłonę. Sprzęt dysponuje wysokiej jakości Grand Pianem. Orla CDP 10 bardzo dobrze sprawdzi się do nauki gry na pianinie.

Posiada dwa wejścia słuchawkowe, które umożliwią odsłuch uczniowi oraz nauczycielowi. Dodatkowo instrument został wyposażony w sekwencer, który umożliwia nagrywanie muzyki na dwie różne ścieżki. Co więcej, możliwe jest także edytowanie nagranego już utworu. Instrument posiada wgrane 7 utworów demonstracyjnych.

Opinie o tym pianinie cyfrowym są pozytywne. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nie trzeba wzywać stroiciela by dostroił instrument.

Nasza ostatnia propozycja to piękne i klasyczne pianino, idealne dla początkujących muzyków. Ma piękną stylistykę i cechuje się wysoką jakością brzmienia.

 

Zalety

Grand Piano: Sprzęt ten dysponuje wysokiej jakości Grand Piano, a więc umożliwi nam wydobycie pięknego dźwięku.

Klawiatura: Klawiatura młoteczkowa, idealnie imituje grę na pianinie akustycznym. W efekcie, przy zmianie instrumentu, szybciej się przyzwyczaimy.

 

Wady

Waga: Jest to najcięższy model w naszym zestawieniu. Waży ponad 63 kg, a więc trudno mówić tutaj o mobilności.

Brak Ivory Trouch: Klawisze nie są wykonane z materiału imitującego kość słoniową. Przez to nie cechują się taką jakością wykonania jak te w innych, prezentowanych przez nas modelach.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie pianino kupić?

 

Gra na pianinie stymuluje pracę mózgu, odpręża, poprawia koordynację ruchową, a także koncentrację. Jednak żeby samemu się o tym przekonać, najpierw należy kupić instrument. Co trzeba wziąć pod uwagę podczas poszukiwań? Sprawdziliśmy to, a na podstawie zebranych informacji powstał poniższy poradnik.

Akustyczne czy cyfrowe?

Obecnie gitary, skrzypce i podobne instrumenty dostępne są zarówno w wersji akustycznej, jak i cyfrowej. To samo dotyczy pianin. Modele klasyczne są większe i cięższe (mogą ważyć ponad 200 kg), dlatego przenoszenie ich z miejsca na miejsce jest utrudnione. Co pewien czas trzeba je stroić, co dla osób początkujących jest kłopotliwe. Na szczęście w razie konieczności można skorzystać z pomocy fachowca, czyli doświadczonego stroiciela. Akustyczne pianina elegancko wyglądają i są efektowną ozdobą wnętrza. Niektóre modele, zwłaszcza te renomowanych marek kosztują kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, co jest bardzo dużym wydatkiem. Jednak z łatwością znajdziemy też znacznie tańsze instrumenty odpowiednie dla początkujących muzyków.

Choć mówi się, że klasyczne pianina mają kilka ważnych cech i unikatowe brzmienie, te cyfrowe wciąż zyskują na popularności. Są one znacznie lżejsze i mają kompaktowe wymiary, a dodatkowo nie wymagają strojenia. Nie można nie wspomnieć o tym, że nowoczesne instrumenty są wyposażone w wiele ciekawych funkcji, jak np. samodzielny wybór brzmienia czy nagrywanie utworów. To, jakie jest najlepsze pianino w dużej mierze zależy od własnych preferencji. Niektórzy muzycy nie wyobrażają sobie gry na cyfrowym instrumencie, a inni świadomie rezygnują na ich rzecz z klasycznego instrumentu.

 

Wymiary i waga

Zanim kupimy pianino powinniśmy zaplanować, gdzie je ustawimy. Dzięki temu nie będziemy mieli wątpliwości, czy dany model nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni w salonie lub innym pomieszczeniu. Jak już zostało wspomniane, akustyczne instrumenty zajmują nieco więcej miejsca niż te cyfrowe, ale nie trzeba do nich dobierać stojaka. Sprawdźmy też, ile waży pianino, bo może się okazać, że będziemy potrzebować pomocy przy wnoszeniu go i ustawianiu w wybranym miejscu.

 

Solidność

Dobry instrument jest wykonany z wytrzymałych materiałów, takich jak np. lite drewno świerkowe. Nie może być on podatny na uszkodzenia, bo do powstawania nieestetycznych zarysowań i przetarć przyczynią się nawet codzienne ćwiczenia. Najlepsze pianino zachowuje elegancki wygląd na długi czas.

 

Klawiatura

Standardowo klawiatura ma 88 klawiszy, określa się ją mianem pełnej. Musi ona reagować na mocniejsze, jak lżejsze naciśnięcie palców, to pozwoli zachować odpowiednią dynamikę podczas gry. Klawiatura to istotna kwestia zwłaszcza w przypadku instrumentów cyfrowych. Do wyboru mamy jej trzy rodzaje:

młoteczkowa – inaczej hammer action, to imitacja mechanizmu młoteczkowego, w który wyposażone są klasyczne pianina. Pozwala ona na wyrobienie właściwych nawyków gry, w efekcie czego z łatwością zagramy na każdym, również akustycznym instrumencie;

dynamiczna – jej klawisze reagują na siłę, z jaką są naciskane. Jeśli lekko przyciskamy klawiaturę, wydobywamy ciche dźwięki, a ich głośność wzrasta wraz z siłą uderzenia opuszków palców;

ważona – w jej przypadku klawisze z górnych oktaw (czyli te znajdujące się po prawej stronie) wciska się lżej niż klawisze basowe, umieszczone po lewej stronie. Tym wyróżniają się również klawiatury instrumentów akustycznych.

 

Funkcje

Pod względem dostępnych funkcji pianina cyfrowe przewyższają te klasyczne. Są one wyposażone w głośniki, metronom, a przeważnie także w wejście do podłączenia słuchawek oraz mikrofonu. Co więcej, do wyboru mamy zwykle kilka brzmień różnych instrumentów, takich jak kościelne organy i wibrafon, a do tego kilkadziesiąt czy nawet kilkaset rytmów. Nie można nie wspomnieć o tym, że cyfrowe instrumenty pozwalają na skorzystanie z trybu cichego pozwalającego na naukę gry bez zakłócania spokoju domowników (choć niektóre modele akustyczne również dają taką możliwość). Nowoczesne pianina można wykorzystać na różne sposoby, ale warto się zastanowić, czy rzeczywiście wszystkie ciekawe opcje są nam potrzebne. Jeśli ma to być instrument służący przede wszystkim do nauki podstaw, nie ma konieczności inwestowania w kosztowny model. Po pewnym czasie może się okazać, że gra na pianinie nie sprawia nam tak dużo przyjemności, jak początkowo oczekiwaliśmy, a wtedy zaczniemy żałować zakupu.

Wygląd

Podczas podejmowania decyzji, jakie pianino wybrać zwykle bierze się pod uwagę głównie typ instrumentu i komfort gry. Wygląd jest traktowany jako kwestia drugorzędna, zwłaszcza przez doświadczonych muzyków. Jednak warto znaleźć taki model, który podoba się nam pod względem designu, bo to może dodatkowo zachęcać do gry. Pianino powinno ładnie komponować się z meblami i innymi elementami wyposażenia wnętrza. Często sami możemy zdecydować, w jakim kolorze będzie instrument, choć niekiedy za wykończenie inne niż standardowe trzeba dodatkowo dopłacić.

 

Pianina w dobrych cenach

Pianino przeznaczone do nauki gry kosztuje ok. 2000 zł, czasem nieco mniej (nie tylko to cyfrowe, ale i akustyczne). Jednak za solidniejszy i bardziej elegancki instrument trzeba zapłacić znacznie więcej, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ładnie brzmiące i solidne pianino nie jest tanie, ale możemy mieć pewność, że długo nam posłuży.

 

 

FAQ

 

P1: Jaka jest różnica między pianinem a fortepianem? 

Często oba instrumenty są ze sobą mylone, a wszystko dlatego, że mają podobny wygląd. Są jednak elementy i cechy, które je odróżniają. Przede wszystkim fortepian jest zdecydowanie większy od pianina, bo ma duże pudło rezonansowe pozwalające wydobyć ładne i pełne brzmienie. Niektórzy muzycy uważają, że fortepian gra lepiej od pianina, ale wpływ na taką ocenę mają przede wszystkim osobiste preferencje. Wspomniane sprzęty muzyczne różnią się także budową. Fortepian jest instrumentem poziomym z trzema nogami, a pianino jest pionowe (struny względem podłoża są ułożone pionowo). Który instrument wybrać? Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją drogę muzyczną, prawdopodobnie nieco lepszym wyborem okaże się pianino np. cyfrowe. Jest ono mobilne i zazwyczaj stosunkowo tanie.

P2: Ile kosztuje pianino?

Koszt zakupu pianina jest uzależniony od wielu czynników, ale przede wszystkim producenta, przeznaczenia i funkcjonalności. Jeśli wybieramy sprzęt muzyczny znanej marki, zazwyczaj musimy zapłacić za niego nieco więcej. Koszty zakupu będą też różne w przypadku kupowania pianina dla osoby początkującej, a doświadczonego muzyka o ściśle określonych wymaganiach. W przypadku pianina cyfrowego, w im bardziej zaawansowane funkcje jest wypozażone, tym zwykle jest droższe. Na cenę wpływ ma także miejsce, w którym dokonujemy zakupu. W muzycznych sklepach stacjonarnych często koszty zakupu są wyższe niż przez Internet. Pianino można kupić już za niecałe 1000 zł. Bardziej zaawansowane modele są oczywiście droższe. Cena profesjonalnego sprzętu muzycznego może sięgać nawet kilkunastu albo kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

P3: Ile klawiszy ma pianino?

Pianino ma 88 klawiszy, 52 z nich ma biały kolor, a pozostałe czarny. Jest to tzw. klawiatura pełna. Na rynku dostępne są także urządzenia z mniejszą liczbą klawiszy, jednak jeśli zdobędziemy potrzebne umiejętności muzyczne, taka klawiatura może nieco nas ograniczać. Czasami modele dla dzieci mają mniejszą ilość przycisków, co w tym przypadku często dobrze się sprawdza. Dużo pianin ma klawiaturę ważoną, co oznacza, że aby uzyskać niższy dźwięk, trzeba użyć większej siły. Klawisze mogą mieć matowe lub połyskujące wykończenie. Nie to jest jednak najważniejsze, ale płynność ich działania. 

P4: Jak nastroić pianino?

Początkujący muzycy mogą zastanawiać się nad tym, jak nastroić pianino. Jest to trudne zadanie, a osoby bez żadnego doświadczenia nie powinny wykonywać go samodzielnie. W takim wypadku najlepiej skorzystać z usług stroiciela, czyli osoby profesjonalnie zajmującej się strojeniem instrumentów muzycznych. To da nam pewność, że z naszym sprzętem muzycznym nie stanie się nic złego. Pianino powinno się stroić ok. 2 razy w roku. Cena takiej usługi jest uzależniona od miasta, w którym żyjemy, zazwyczaj rozpoczyna się od 150 zł.

 

P5: Pianino – jak czytać nuty?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z graniem na pianinie muszą nauczyć się czytać nuty. Jest to czasochłonne, ale tylko mając tę wiedzę można dobrze grać na instrumencie i rozwijać swoje umiejętności. Zaleca się rozpoczęcie nauki od nut na pięciolinii i ich rozkładu na klawiaturze. Trzeba poznać nuty na kluczu wiolinowym i basowym. Dokładne informacje na temat odczytywania poszczególnych znaków można znaleźć w książkach albo darmowych materiałach wideo dostępnych w Internecie, przygotowanych przez doświadczonych muzyków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ