Ranking 5 najlepszych keyboardów w 2024
Keyboard – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Poszukiwania odpowiedniego keyboardu mogą być męczące, szczególnie dla osób, które nie są w tej dziedzinie specjalistami. Z tego względu stworzyliśmy poradnik, który pomoże wybrać właściwy produkt z bogatej oferty sklepów. Co więcej, zapoznaliśmy się z opiniami konsumentów, którzy korzystają z tego typu sprzętów. Na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie sprawdzonych keyboardów. Najpierw zaprezentujemy model z pierwszego miejsca – Roland FP-30. Produkt zapewnia wysoką jakość brzmienia, dzięki wzmacniaczowi i stereofonicznym głośnikom. Umożliwia on bezprzewodowe podłączenie urządzeń elektronicznych przy pomocy Bluetooth. Sprzęt wyposażony jest również w wejścia USB oraz na słuchawki. Z ich pomocą możesz zagrać swoje kawałki nie przeszkadzając przy tym domownikom i sąsiadom. Keyboard nadaje się do nauki dla osób początkujących, gdyż wyposażony jest w funkcję Twin Piano. Drugie miejsce zajął model Yamaha PSR-E363. Keyboard ma różne efekty gry, więc tworzone kompozycje zyskują oryginalne brzmienie. Model ma pulpit na nuty, a także czytelny ekran LCD, który ułatwia sterowanie urządzeniem.
5 najlepszych keyboardów. Opinie w 2024 roku
Z poradnika dowiedziałeś się, jakie kwestie są najważniejsze, gdy chcesz zakupić instrument klawiszowy. Z produktów dostępnych na rynku wybraliśmy te, które zyskały uznanie konsumentów. Poniżej znajdziesz ranking keyboardów, z których wybierzesz model dla siebie.
Tabela porównawcza
Contents
1. Roland FP-30 BK Digital Piano
Instrument Roland FP-30 jest bardzo popularnym modelem. Zyskał on uznanie użytkowników ze względu na jakość dźwięku. Jednocześnie twierdzą oni, że wykonanie klawiatury jest bardzo dobre, przez co wygodnie się na niej gra. Produkt ma 88 klawiszy. Keyboard wyposażony jest w stereofoniczne głośniki oraz wzmacniacz. Elementy te zapewniają ekspresyjny dźwięk.
Model jest niewielki i stosunkowo lekki, więc można łatwo go przenosić. Dostępny jest on w 2 wariantach kolorystycznych – czarnym i białym – dzięki czemu dostosowuje się do wystroju domu. Do zestawu dołączony jest statyw, na którym możesz wygodnie ustawić urządzenie. Ponadto do instrumentu można podłączyć pedały, które zwiększają jego funkcjonalność.
Ważną kwestią jest dodatkowe wyposażenie produktu. Konsumenci mają do dyspozycji wbudowany Bluetooth, przez co można bezprzewodowo łączyć się z telefonem komórkowym lub tabletem. Istnieje także możliwość podłączenia do keyboarda słuchawek. Takie rozwiązanie sprawia, że nie przeszkadza się sąsiadom i domownikom w trakcie ćwiczeń.
Roland FP-30BK to keyboard z 88-nutową klawiaturą PHA-4. Model ma wbudowaną łączność Bluetooth. Produkt jest dostępny w wykończeniu w kolorze białym lub czarnym.
Zalety
Funkcja Twin Piano: Urządzenie ma ciekawą funkcję – Twin Piano. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli pobieramy lekcje gry na instrumencie. To dzięki tej opcji nauczyciel i uczeń mogą grać w tym samym zakresie oktaw.
Wejście USB: Z racji tego, że keyboard ma wejście USB, możemy nagrać swoje utwory na dysk zewnętrzny. Jest to bardzo przydatna opcja, która nie tylko pozwala kolekcjonować wspomnienia, ale także monitorować swój postęp.
Łączność Bluetooth: Sprzęt ma bezprzewodową łączność Bluetooth, która pozwala na sparowanie pianina z popularnymi aplikacjami na smartfona czy tableta. W rezultacie keyboard jest bardziej funkcjonalny.
Klawiatura: Wiele osób wskazuje, że klawiatura jest solidnie wykonana. Przyciski płynnie działają, co gwarantuje przyjemną grę.
Możliwość podłączenia słuchawek: Możemy grać na instrumencie o każdej porze dnia. Wszystko za sprawą specjalnego gniazda umożliwiającego podłączenie słuchawek.
Wady
Głośniki: Część osób twierdzi, że jeśli ustawimy największą głośność można usłyszeć lekki szmer. Sugeruje to, że wbudowane głośniki nie są najlepszej jakości.
2. Yamaha PSR-E363 Keyboard do Nauki
Keyboard Yamaha PSR-E363 to sprzęt stworzony z myślą o osobach, które chcą skutecznie nauczyć się grania. Instrument ma specjalny tryb, który pozwala zdobywać nowe umiejętności muzyczne i rozwijać te dotychczasowe. Wiele osób docenia to, że do modelu można łatwo podłączyć odtwarzacz muzyczny, co również przydaje się podczas nauki.
Keyboard ma wymiary: 94,5 cm x 36,8 cm x 11,8 cm i waży 4,2 kg. Ma on aż 154 podkłady. Funkcja Arpeggio liczy aż 150 typów. Do wyboru są różne efekty gry np.: Chorus, Master EQ, Reverb i Harmony. Sprzęt jest zasilany sieciowo, choć istnieje także możliwość używania baterii. W rezultacie na instrumencie można grać w różnych miejscach. Model ma 61 klawiszy.
Yamaha PSR-E363 to sprzęt muzyczny, w który warto zainwestować. Jest on wykonany z najwyższą starannością i gwarantuje zadowalającą jakość dźwięku. Keyboard ma złącza USB, czytelny wyświetlacz LCD i pulpit na nuty.
Yamaha PSR-E363 to keyboard do nauki wyposażony w 61 klawiszy. Wymiary instrumentu to: 94,5 cm x 36,8 cm x 11,8 cm, a jego waga wynosi 4,2 kg.
Zalety
Różne efekty: Osoba kupująca ten sprzęt nie musi się martwić o to, że gra na nim będzie nudna. Instrument ma wiele wbudowanych efektów, które nadają melodiom bardziej charakterystyczne brzmienie. Do tych efektów zalicza się m.in.: Chorus, Reverb, Master EQ i Harmony.
Sposoby zasilania: Keyboard może być zasilany nie tylko za pomocą podłączonego do gniazda przewodu, ale też dzięki bateriom. To czyni go bardziej funkcjonalnym.
Łatwa nauka: Instrument ma wbudowane lekcje, co daje możliwość szlifowania swoich umiejętności. W związku z tym nie trzeba wydawać pieniędzy, aby nauczyć się ładnie grać.
Możliwość nagrywania utworów: Keyboard daje możliwość nagrywania utworów. Ta opcja jest przydatna nie tylko, by pochwalić się innym, co stworzyliśmy, ale także, żeby sprawdzić, jakie postępy robimy.
Wady
Nie dla profesjonalistów: Ten model jest przeznaczony głównie dla osób początkujących, nie spełni oczekiwań zaawansowanych muzyków.
3. Keyboard Casio SA 77
Keyboard Casio Sa 77 pozwala wejść w świat muzyki i zagrać pierwsze utwory. Instrument umożliwia odegranie polifonii 8 dźwięków, które wraz z wgranymi 10 utworami, 50 podkładami rytmu i 100 brzmieniami tworzą szeroką gamę możliwości muzycznych. Na keyboardzie Casio można zagrać niemal każdy utwór. Dodatkowe pady perkusyjne i funkcja pianino/organy sprawiają, że instrument sprawdza się podczas każdej okazji do odgrywania melodii z różnych gatunków. Produkt ma wbudowane dwa 8-centymetrowe głośniki, które zapewniają czysty dźwięk.
Keyboard Casio jest łatwy w obsłudze, dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LCD. Instrument wyposażono we wzmacniacz 0,8 W x 0,8 W, który zapewnia mocne brzmienie granych utworów. Ponadto na obudowie znajduje się wejście słuchawkowe. Keyboard może być zasilany bezprzewodowo za pomocą baterii, dzięki czemu można go łatwo zabrać w dowolne miejsce. Można podłączyć go także do zasilacza.
Osoby, które zdecydowały się na zakup keyboardu Casio są zadowolone z wyboru, ponieważ dźwięk wydobywający się z głośników jest czysty i mocny. Instrument ma wiele wgranych melodii i rytmów, które ułatwiają naukę gry.
Keyboard Casio SA 77 ma wymiary: 60,4 cm x 21,1 cm x 5,7 cm, a jego waga wynosi 1,4 kg. Można go łatwo przechowywać i przenosić w dowolne miejsce. Instrument składa się z 44 mini klawiszy.
Zalety
Wgrane melodie: Liczne melodie, wgrane w pamięci instrumentu, ułatwiają naukę gry oraz uprzyjemniają poznawanie nowych utworów.
Wyświetlacz LCD: Duży i czytelny wyświetlacz LCD ułatwia obsługę keyboardu, podobnie jak znajdujące się obok niego przyciski.
Głośniki: Dwa głośniki wbudowane w keyboard zapewniają czysty i donośny dźwięk odtwarzanych melodii.
Wady
Nieodpowiedni dla profesjonalistów: Keyboard sprawdza się wyłącznie do nauki gry lub dla dzieci, które dopiero poznają pierwsze nuty.
Brak zasilacza: W zestawie nie ma zasilacza, dlatego, jeśli chcesz podłączyć keyboard do kontaktu, aby mieć pewność, że instrument będzie działał przez długi czas, musisz zasilacz dokupić osobno.
4. Klawiatura Sterująca Alesis V49 Midi USB
Alesis V49 USB-MIDI to keyboard, który jest często wybierany przez konsumentów. Model stworzony został do użytku dla początkujących, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Produkt wyposażony jest w wejście USB, dzięki czemu możesz podłączać do niego urządzenia elektroniczne i nagrywać własne utwory na telefon.
Keyboard ma pedał, który służy do przyciszania części dźwięków, przy jednoczesnym zwiększaniu wolumenu wybranych. Instrument ma wbudowanych 49 klawiszy. Taka ilość pozwala na zagranie większości utworów. Wielkość przycisków jest standardowa, co sprawia, że przy zmianie modelu palce naturalnie się przystosowują.
Sprzęt jest niewielki, jego wymiary to 85,7 cm x 18 cm x 7,3 cm. Natomiast jego waga jest równa 2,7 cm. Niewielkie gabaryty umożliwiają postawienie go w każdym miejscu, a także wygodne przenoszenie i przechowywanie. Użytkownicy są zadowoleni z Alesis V49 USB-MIDI. Szczególnie podoba im się jego wytrzymałość oraz wykonanie.
Keyboard Alesis V49 jest wyposażony w 49 klawiszy. Model ma wymiary: 11,4 cm x 95,5 cm x 24,4 cm, a jego waga jest równa 4,3 kg.
Zalety
Oprogramowanie: Do zestawu dołączono oprogramowanie Ableton Live Lite Alesis Edition & MIDI. Są to dwie platformy, na których można m.in. rejestrować muzykę i dawać pokazy live.
Obudowa: Osoby, które miały okazję przetestować ten sprzęt zapewniają, że jest on wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Klawisze są solidne, a klawiatura wykazuje dużą odporność na zarysowania.
Regulacja: Użytkownik może dostosować instrument do swoich potrzeb i efektu dźwiękowego, jaki chce osiągnąć. W tym celu wystarczy użyć umieszczonych na obudowie przycisków (m.in. do sterowania filtrami).
Wady
Pady: Pewna grupa Internautów twierdzi, że pady są nie najlepiej wykonane. Minusem jest to, że trzeba je mocno naciskać.
Pokrętła: Konsumenci zaznaczają, że pokrętła czasami się zacinają, co utrudnia nieco obsługę urządzenia.
5. Korg EK-50 keyboard aranżer
Prezentujemy keyboard KORG EK-50 o wymiarach: długość – 99,4 cm, szerokość – 39,2 cm i wysokość – 13,2 cm. Sprzęt bez pulpitu i baterii waży 7,5 kg. Instrument może być zasilany dołączonym do zestawu zasilaczem AC albo bateriami AA, które trzeba dokupić osobno. Zużycie energii wynosi 8 W, w tym 0,1 W w trybie czuwania.
Model ma klawiaturę z 61 dynamicznymi klawiszami. Można ustawić ich czułość, w zależności od preferencji, wybierając tryb: soft, medium, hard lub fixed. Keyboard ma ponad 700 brzmień i 41 zestawów perkusyjnych. Keyboard Sets to gotowe zestawy brzmień, które są chętnie wykorzystywane przez początkujących i bardziej zaawansowanych muzyków.
Dlaczego konsumenci decydują się na zakup tego sprzętu muzycznego? Do inwestycji w KORG EK-50 zachęca przede wszystkim to, że instrument daje wiele możliwości. Ma on sporo ciekawych funkcji, których wykorzystywanie przyczynia się do rozwoju muzycznych umiejętności.
Keyboard KORG EK-50 ma 61 klawiszy i dwa wzmacniacze o mocy 10 W każdy. Sprzęt waży 7,5 kg.
Zalety
Odtwarzanie muzyki: Keyboard ma Tryb Song, który pozwala na odtwarzanie utworów, które zostały zapisane przez użytkownika, a także z plików MP3. SMF i WAV. Podczas ich słuchania można korzystać z klawiatury.
Dostępność różnych brzmień: Wiele osób docenia to, że sprzęt ma wbudowanych kilkaset różnych brzmień np. skrzypiec, fortepianu i perkusji.
Wady
Baterie: Jeśli zdecydujemy się na zasilanie bateriami, musimy być przygotowani na to, że szybko się one wyczerpią (po około 5 h grania).
Wyświetlacz: Producent zapewnia, że znajdujący się na obudowie wyświetlacz jest jasny i czytelny. Część osób twierdzi jednak, że ekran powinien być większy, wtedy korzystanie z urządzenia byłoby łatwiejsze.
Przewodnik zakupowy – Jaki keyboard kupić?
Keyboard to bardzo popularny instrument muzyczny. Nie dziwi więc fakt że tak wiele osób poszukuje wskazówek – jaki keyboard wybrać. Postanowiliśmy więc przeanalizować dostępną ofertę rynkową i przygotowaliśmy poradnik oraz ranking tego typu produktów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji.
Skąd ta popularność?
Keyboard – niepozornie wyglądający instrument kryje w sobie wiele funkcji, co jest główną przyczyną jego popularności. System różnych akompaniamentów, możliwość zmiany stylu grania między klasycznym a organowym, ciekawe funkcje, również możliwość nagrywania utworów, a do tego łatwy system obsługi – te czynniki zaważyły na tym, że keyboard jest tak popularny zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Często przed podjęciem nauki gry na fortepianie, dziecko uczy się właśnie gry na keyboardzie. Poza tym instrument ten wykorzystuje wiele zespołów muzycznych.
Obudowa
Zacznijmy od obudowy sprzętu. Bardzo tanie instrumenty muzyczne często wykonane są z nienajlepszych tworzyw sztucznych, podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc chcemy, aby keyboard służył nam przez długi czas i do tego mamy zamiar go często przewozić, wybierzmy solidną obudowę.
Klawiatura – jaki keyboard jest najlepszy?
Podstawą instrumentu jest oczywiście klawiatura muzyczna. Jak mieć pewność, że sprzęt, który nas interesuje jest odpowiednio wykonany? Wystarczy chwilę na nim zagrać. Dobry keyboard ma klawisze, które się nie zacinają i jednocześnie nie są za głośne. Trzeszcząca klawiatura sprawi, że granie nie będzie przyjemnością. Warto też przyjrzeć się klawiszom, czy nie są wytarte, uszkodzone lub przebarwione.
Wyświetlacz / Panel sterowania
Keyboardy starszej generacji, wciąż bardzo popularne, mają panel sterowania z wieloma przyciskami. Nowsze, bardziej nowoczesne modele posiadają przyciski oraz niewielki ekran. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, musimy zwrócić uwagę na łatwość obsługi. Jest to szczególnie istotne, jeśli z instrumentu będą korzystać dzieci. Wszystkie przyciski muszą być dobrze opisane, abyśmy mieli pewność, z czego korzystamy. W przypadku modeli z wyświetlaczem upewnijmy się, że ekran jest czytelny.
Sekwencer
Pojęcie sekwencer wydaje się nieco skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to po prostu urządzenie z programem, które pozwala nam sterować keyboardem. To właśnie sekwencer pozwala nam dobrać akompaniament, zmienić styl grania i dodać efekty. Element ten może być bardziej lub mniej skomplikowany. Przed zakupem warto określić, czego w rzeczywistości potrzebujemy. Bardziej rozbudowane sekwencery mają więcej opcji, ale w rzeczywistości tylko nieliczni z nich korzystają.
Dźwięk
Nie zapominajmy o jakości dźwięku. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy warto kupić keyboard, jest jego sprawdzenie. Jeśli słyszymy jakieś brzęczenie lub, że dźwięk się zacina czy nie jest płynny, taki model nie jest dobrym wyborem. Dużo będzie też zależeć od ilości i jakości zastosowanych głośników.
Pozostając przy temacie dźwięku, warto sprawdzić, czy instrument posiada wejście słuchawkowe. Jest ono niezastąpione, gdy z keyboardu będą korzystać dzieci. Gdy maluch będzie ćwiczył swoje umiejętności, dzięki słuchawkom nie będzie nam to przeszkadzać. Słuchawki są też pomocne osobom, które muzyką zajmują się na co dzień i nie chcą przeszkadzać domownikom.
USB, karta pamięć
Podstawą dobrego, nowoczesnego keyboardu jest moduł pamięci masowej – może to być port USB, slot karty pamięci, a niekiedy jeszcze napęd dyskietek. Takie rozwiązanie pozwala nam nagrać wszystkie nasze utwory, komponować, a jednocześnie przenosić te nagrania na komputer.
Zasilanie
Keyboard zwykle ma dwie metody zasilania – akumulatorowe i sieciowe. Pierwsze przydatne jest, gdy instrument często przewozimy i korzystamy z niego w miejscach bez dostępu do prądu. W przypadku akumulatora należy upewnić się, jak długo on działa bez konieczności ładowania. Sprawdźmy też, jak długi jest kabel zasilania sieciowego i jakie jest jego napięcie.
Dodatkowe wyposażenie
Wiele osób uważa, że najlepszy keyboard powinien być sprzedawany w zestawie z pełnym wyposażeniem, a chodzi tutaj o stojak na instrument, podkładkę na nuty, a czasem nawet mikrofon. Zwykle takie elementy zwiększają cenę produktu, ale są bardzo praktyczne.
Keyboard zabawka
Pisząc o keyboardach nie możemy zapomnieć o zabawkach dla najmłodszych. Niektóre z nich są bardzo małe, inne do złudzenia przypominają wersje klasyczne. Zwykle takie instrumenty mają mniej funkcji i zasilane są bateriami. Pozwalają one ćwiczyć dzieciom grę i są dostosowane do ich potrzeb – mają mniej klawiszy, które jednocześnie są mniejsze, odpowiednie dla dziecięcych paluszków.
Kupując produkt dla dziecka warto sprawdzić też jakość dźwięku, funkcje keyboardu i to czy ma mikrofon, wejście na słuchawki oraz slot kart pamięci czy USB. Bardzo tanie zabawki bez dodatkowych funkcji są odpowiednie, ale tylko dla bardzo małych dzieci. Jeśli nasza pociecha wykazuje zainteresowanie muzyką warto kupić jej bardziej zaawansowany model.
Keyboardy w dobrych cenach
Cena instrumentu, jakim jest keyboard zależy od: funkcjonalności, wielkości, wyposażenia, zaawansowania produktu, a także marki. Cenieni przez muzyków producenci zwykle oferują nieco droższe modele, ale wiele osób uważa, że lepiej zapłacić nieco więcej, niż kupować najtańszy keyboard, który szybko się zepsuje. Zabawkowe modele kosztują od 20 zł do 400 zł. Ceny instrumentów bardziej profesjonalnych zaczynają się w granicach 300 zł i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Jak podłączyć keyboard do komputera?
Keyboard jest niezwykle uniwersalnym instrumentem przydatnym twórcom każdego gatunku muzycznego. Podłączenie go do komputera pomaga komponować utwory, montować poszczególne partie nagrań i tworzyć gotowe materiały. Mając wiedzę co do tego, jakie keyboardy są polecane podpowiemy Ci, jak podłączyć je do komputera.
Po co podłączamy keyboard do komputera?
Podłączając keyboard do komputera mamy możliwość uzyskania dźwięków, których instrument nie jest w stanie sam wygenerować. Poza tym dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu mamy możliwość montowania gotowych utworów muzycznych, dodawania sampli oraz robienia wstawek, których nie moglibyśmy dodawać do naszego utworu, tylko za pomocą naszego instrumentu.
Z opcji podłączania instrumentów do komputera korzystają nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się nagrywaniem utworów, ale również amatorzy, którzy hobbystycznie zajmują się tworzeniem utworów muzycznych. Dla osób chcących związać swoją przyszłość z muzyką to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ można stopniowo poprawiać swój warsztat. Sam proces podłączania instrumentu do komputera nie jest zbyt skomplikowany, o czym przekonasz się po zapoznaniu się z naszym tekstem.
Podłączanie keyboardu do komputera krok po kroku
W zależności od tego, jaki model komputera mamy do dyspozycji podłączanie urządzeń peryferyjnych może być mniej lub bardziej skomplikowane. Pamiętaj, że nawet jeśli podłączanie instrumentu do Twojego PC wydaje Ci się być bardzo długim i żmudnym procesem, nie bój się próbować. W Internecie jest wiele tutoriali na ten temat, z pewnością znajdziesz wśród nich najbardziej czytelny i zrozumiały dla siebie.
Podłączanie keyboardu do komputera MAC
Aby podłączyć keyboard do komputera MAC należy użyć interfejsu audio. Zawiera on specjalny przedwzmacniacz, który dodatkowo ma pozytywny wpływ na jakość dźwięku. Pomaga uzyskać odpowiednie tony i poziomy audio zarówno instrumentów, jak i podłączonych mikrofonów. Jeśli nie mamy do dyspozycji interfejsu, możemy skorzystać z wejścia audio ⅛ cala.
Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiednie opcji: wybieramy preferencje systemowe, następnie dźwięk i wejście, klikamy urządzenie wejściowe (audio wejście liniowe).
Z kolei keyboard MIDI będzie wymagał interfejsu audio z wyjściowym i wejściowym portem MIDI. Następnie wykonujemy poniższe czynności: podłączamy keyboard i instalujemy sterowniki, jeśli jest to konieczne. Następnie może zostać wyświetlony monit. Uruchamiamy ponownie komputer i ponownie podłączamy keyboard do wejścia USB komputera. Następnie wybieramy kolejno opcje: Apple – preferencje systemowe – dźwięk – wejście. Wybieramy keyboard z listy i od tego momentu możemy rozpoczynać pracę z instrumentem.
Zdarza się, że aby keyboard zadziałał podłączony do komputera wymagane jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania. Często jest ono dołączone do zestawu z instrumentem, bywa jednak, że musimy je samodzielnie dokupić. Większość dobrych sklepów muzycznych jest zaopatrzona w tego typu oprogramowanie – możesz tam się udać również po poradę, co do swojego instrumentu oraz tego, jak możesz go używać po podłączeniu do komputera. Z pewnością przekonasz się, jak wiele możliwości skrywa Twój instrument, jakie brzmienia można uzyskać dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu oraz jak łatwo i szybko możliwe jest montowanie całych utworów.
Warto więc nauczyć się sekwencji wykonywanej przy podłączaniu, niezależnie od tego, jak jest ona pracochłonna. Z pewnością z czasem uda nam się dojść do pewnej wprawy i cały proces nie będzie sprawiał nam najmniejszych problemów.
16 czerwca, 2022 at 1:40 pm
To jest ranking tego co się najlepiej sprzedaje a nie najlepszy instrument bo : jeśli ma być klawiatura to tu wygrywa Kawai cała seria ca czy MP 11 jeśli jakość dźwięku to Kurzweil . Niestety nie istnieje instrument będący połączeniem np mp11 j Kurzweil k2700
Odpowiadać
17 czerwca, 2022 at 2:25 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com
Odpowiadać