Ostatnio aktualizowane: 02.07.20

 

Zanim kupisz akordeon, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem. Przedstawiamy w nim najlepszych producentów tego typu instrumentów. Znajdujące się poniżej informacje z pewnością przydadzą się nie tylko początkującym, ale i bardziej doświadczonym muzykom. Decydując się na akordeon jednej z poniżej opisanych marek, nie powinniśmy żałować zakupu.

 

Weltmeister

Założona w 1852 roku w mieście Klingenthal marka Weltmeister jest bardzo popularna w naszym kraju. To jeden z najstarszych producentów akordeonów na świecie. Warto podkreślić, że wszystkie instrumenty są robione ręcznie, z dbałością o każdy detal. Do ich wykonania wykorzystuje się tylko dobre gatunkowo materiały, chętnie stosowane są też nowoczesne technologie. To wyjaśnia, dlaczego każdy ranking akordeonów przedstawia co najmniej jeden model Weltmeister. Szacuje się, że od początku istnienia marka sprzedała miliony instrumentów na pięciu kontynentach, a więc nie tylko w Europie. Są one na tyle różnorodne, że każdy akordeonista powinien znaleźć coś dla siebie. Firma oferuje akordeony nadające się do nauki gry, dla solistów, jak również osób występujących w zespole. To nie tylko modele klawiszowe, ale i guzikowe oraz biesiadne. W ofercie marki znajdziemy też niezbędne akcesoria, takie jak pasy.

 

Hohner

Hohner to kolejny niemiecki producent akordeonów, który zdążył już zdobyć uznanie muzyków niemal na całym świecie. Jego siedziba mieści się w Schwarzwaldzie. Firma została założona w 1854 roku przez Mathiasa Hohnera, a kojarzy się przede wszystkim z harmonijkami ustnymi Marine Band. Z czasem zaczęła się specjalizować także w produkcji akordeonów. Obecnie w ofercie marki znajdziemy też inne instrumenty, czyli gitary (w tym basowe), flety oraz mirlitony. W latach 60. i 70. XX wieku produkowała ona klawinety, pianety, guitarety i cembalety, czyli nowatorskie instrumenty, które nie są już zbyt popularne.

Startone

Marka Startone powstała w 2005 roku, a jej siedziba znajduje się w Treppendorf, mieście leżącym w Niemczech. Produkuje ona różnego rodzaju instrumenty. To nie tylko akordeony, ale też saksofony, trąbki, puzony, klarnety, eufonie, flety poprzeczne, gitary klasyczne, melodyki, keyboardy oraz skrzypce. Marka wzbudza zainteresowanie zwłaszcza początkujących muzyków, również dzieci. Wszystko ze względu na to, że oferuje ona akordeony dobrze przystosowane do potrzeb osób bez doświadczenia w grze. Startone produkuje nawet specjalne instrumenty dla maluchów, które mają mniejszą liczbę klawiszy i guzików, są lekkie oraz niewielkie.

 

Roland

Założona w 1972 roku japońska firma Roland specjalizuje się w produkcji elektronicznych instrumentów muzycznych, oprogramowania komputerowego oraz sprzętów elektronicznych. Jej fabryki znajdują się w kilku miejscach na świecie: w Japonii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie. Instrumenty Roland znacząco przyczyniły się do rozwoju niektórych współczesnych gatunków muzycznych. To właśnie ta marka wprowadziła na rynek pierwsze elektroniczne pianino z klawiaturą czułą na dynamikę gry, pierwszy syntezator gitarowy, pierwsze maszyny perkusyjne wykorzystujące technikę mikroprocesorową czy pierwszy elektroniczny zestaw perkusyjny. Co więcej, dzięki niej możemy grać na elektronicznym akordeonie, wyposażonym w modelujący moduł brzmieniowy. Instrumenty Roland wyróżniają się zastosowaniem bardzo nowoczesnych rozwiązań, mających pozytywny wpływ nie tylko na komfort gry, ale przede wszystkim brzmienie.

 

Zupan

Marka Zupan została założona przez Valentina Zupana. Mężczyzna zbudował swój pierwszy akordeon w 1951 roku, który do tej pory jest wyjątkową pamiątką rodzinną. Obecnie firma jest jednym z najbardziej znanych producentów tych instrumentów w Europie, w jej ofercie znajdziemy też harmonijki. Część akordeonów jest przeznaczona dla profesjonalistów, a pozostałe dla początkujących muzyków. To, co je wyróżnia wśród instrumentów innych marek, to opatentowany pasek Ergoline. Został on zaprojektowany tak, aby po założeniu instrumentu plecy nie były mocno obciążone, co gwarantuje większy komfort gry. Zapoznając się z opisami akordeonów Zupan, możemy zauważyć, że są robione ręcznie.

Paolo Soprani

Zajmująca się ręczną produkcją akordeonów marka Paolo Soprani zyskała już miano legendarnej. Jej założyciel, Paolo Soprani, zbudował pierwszy instrument w wieku 18 lat, a 9 lat później otworzył własną fabrykę w miejscowości Castelfidardo, uznawaną za światową stolicę akordeonów. Instrumenty marki zyskały popularność w 1900 roku, kiedy to zostały zaprezentowane na światowej wystawie zorganizowanej w Paryżu. To Paolo Soprani przyczynił się do wzrostu zainteresowania akordeonem, obecnie w Castelfidardo znajduje się wiele fabryk produkujących ten instrument. Wiele osób uważa je za najlepsze modele na świecie i chętnie grają na nich profesjonalni muzycy. Akordeony marki Paolo Soprani można kupić w Polsce. Co ciekawe, istnieje możliwość zamówienia instrumentu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy modele guzikowe, diatoniczne i fortepianowe, a także przydatne akcesoria, w tym paski i różnego rodzaju futerały.

 

Rutar

Austriacka marka Rutar oferuje ręcznie wytwarzane akordeony, dobrze dopasowane do potrzeb muzyka. Ich zaletą jest nie tylko ładne brzmienie, ale przede wszystkim ciekawy wygląd. Instrumenty Rutar są ozdabiane różnymi rzeźbieniami i ciekawymi obrazami. Pierwszy akordeon firmy pojawił się na rynku w 1984 roku, umieszczono na nim znak towarowy winorośli, który wykorzystuje się do dziś. Instrumenty wykonuje się z dbałością o najmniejszy szczegół, każdy z nich jest też uważnie testowany pod kątem jakości wykonania i brzmienia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments