5 instrumentów, na których trudno nauczyć się grać
Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie wymaga wielu poświęceń. Aby dobrze opanować sztukę wydobywania dźwięków, trzeba wielu godzin ćwiczeń. Dobrego muzyka z pewnością cechuje sumienność, bo bez niej trudno osiągnąć zadowalające efekty. Na których instrumentach jest najtrudniej nauczyć się grać? Oto jakiego dokonaliśmy wyboru.
Akordeon
Akordeony bez wątpienia można zaliczyć do instrumentów, na których gra wymaga dużego poświęcenia. Wydobywanie dźwięków jest o tyle trudne, że trzeba jednocześnie skupić się na wprawianiu w ruch miecha, a dodatkowo na pracy palców. Miech to element służący do tłoczenia powietrza, potrzeba użycia sporej siły, aby go rozciągnąć. Po jednej stronie akordeonu znajdują się specjalne guziki ułożone w rzędy i szeregi do wydobywania basów, a po drugiej zazwyczaj klawiatura typu fortepianowego do wygrywania melodii. Naukę gry na akordeonie warto rozpocząć od opanowania umiejętności poprawnego trzymania instrumentu. Później warto ćwiczyć miechowanie i przechodzenie palców między poszczególnymi klawiszami i guzikami. Dopiero z czasem powinniśmy przejść do odczytania nut i poznawania różnych technik gry.
Obój
Kolejnym trudnym do nauki instrumentem jest obój, co wynika przede wszystkim z tego, że nie jest łatwo znaleźć dobrego nauczyciela udzielającego lekcje prywatne. Ponadto w Internecie jest stosunkowo mało darmowych materiałów, z których można uczyć się samodzielnie, jeśli porównamy obój z bardziej znanymi instrumentami np. gitarą. Potrzeba więc sporo samozaparcia, aby nauczyć się grać. Muzycy wskazują, że to inne instrumenty w zespole stroją się do oboju, żeby dobrze z nim współbrzmieć. To stanowi dowód na to, jak dużą rolę on odgrywa. Tym samym nawet drobna pomyłka w trakcie koncertu może zakończyć się niepowodzeniem całego zespołu.
Skrzypce
Myśląc o trudnych do gry instrumentach, wielu muzyków bez zastanowienia podaje skrzypce. Są to jedne z najmniejszych instrumentów smyczkowych, po angielsku nazywane violin lub fiddle. Skrzypce sprawiają trudność zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym muzykom, ponieważ nie jest łatwo utrzymać je w idealnej pozycji przez cały czas grania danego utworu. Ponadto nie są one wyposażone w progi, które dają poczucie większej kontroli nad instrumentem. Aby dobrze grać na skrzypcach, trzeba przez cały czas zachowywać najlepszą precyzję, bo inaczej dźwięki nie będą mieć odpowiedniego brzmienia. To wymaga także ponadprzeciętnego skupienia. Podczas gry nasze myśli muszą być w pełni skoncentrowane na tym, co chcemy wydobyć z instrumentu. W innym wypadku istnieje spore ryzyko niepowodzenia. Historia pokazuje, że wielu utalentowanych skrzypków swoją przygodę z grą zaczęło już we wczesnym dzieciństwie. Osiągnięcie wysokiego poziomu gry na instrumencie wymaga tak naprawdę wielu lat ciągłych ćwiczeń, co dla niektórych osób może nie być zachęcające.
Pianino
Chyba nie ma osoby, która, chociażby raz, nie słyszałaby brzmienia pianina. To popularny instrument, na którym grać chce się nauczyć wiele osób, nie tylko dzieci, ale też dorośli. Aby jednak zostać wybitnym pianistą i częścią orkiestry, trzeba poświęcić wiele lat na praktykę i doskonalenie umiejętności. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym większa szansa na to, że zakończy się ona powodzeniem. Gra na pianie wymaga bardzo dobrej zręczności, trzeba systematycznie ćwiczyć palce, aby zachować odpowiednią dynamikę gry. Zaletą pianina jest to, że tak naprawdę można nauczyć się na nim grać nawet bez pobierania lekcji od nauczyciela. W dzisiejszych czasach jest niemal nieograniczony dostęp do darmowych materiałów, z których wiele można się nauczyć. Mowa tutaj o różnego rodzaju książkach, artykułach, a także filmikach instruktażowych nagrywanych przez osoby o sporym doświadczeniu muzycznym. Niemniej jednak często omawiane treści są podane w języku angielskim, więc nie każdy jest w stanie swobodnie je przyswoić.
Waltornia
Waltornia, z języka angielskiego znana jako French horn, to instrument, którego historia rozpoczyna się wraz z pojawieniem się rogów zwierzęcych (bawolich, baranich). To właśnie one z czasem były udoskonalane i stały się pierwowzorem omawianego sprzętu muzycznego. Waltornia to instrument zaliczany do grupy dętych blaszanych, podobnie jak puzon czy trąbka. Skala dźwiękowa rogu mieści się w przedziale od B1 do f2. Ten instrument jest zazwyczaj wykonany z mosiądzu. Przyjmuje się, że waltornia jest jednym z najtrudniejszych do nauki instrumentów i to głównie dlatego, że gra się na niej wysokie dźwięki w porównaniu z innymi modelami. Co więcej, stosunkowo łatwo jest zgubić jakąś nutę, choćby poprzez nieprawidłowe ustawienie ust na ustniku. Waltornia ma długą rurę, więc potrzeba dużo powietrza, aby wydobyć z niej konkretny dźwięk. Nauka dęcia zajmuje dużo czasu i wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Należy też pamiętać, że róg jest stosunkowo dużym instrumentem, więc wygodne uchwycenie go w dłoniach również nie jest proste (ręce mogą szybko się męczyć, szczególnie na początku).
27 maja, 2023 at 10:22 pm
To chyba wiele zależy od predyspozycji. O ile nie miałem kłopotów z gitarą i podstawami fortepianu, dla mnie nie do przejścia była perkusja. Wymaga niesamowitej koordynacji ruchowej, gra się wszystkimi czterema kończynami, w różnym tempie. Zwykłe przejście z talerza crash na ride sprawiało mi problem. Poza tym po godzinnym waleniu w gary byłem wyczerpany i wszystko mnie bolało 🙂
Odpowiadać
30 czerwca, 2023 at 11:53 am
Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią. Zapewne jest sprawa indywidualną co komu sprawi trudność, a co pójdzie „jak z płatka”. Zapewne dla innych czytelników Pana doświadczenia okażą się pomocne we własnych zmaganiach z instrumentami. Życzymy wytrwałości i sukcesów w spotkaniach z perkusją.
Pozdrawiamy,
Zespół MzaiSprzet.com
Odpowiadać
13 kwietnia, 2023 at 10:17 am
W porównaniu z tubą waltornia jest malutka
Odpowiadać
30 czerwca, 2023 at 11:52 am
Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią. Istotnie, określenie użyte w tekście, że jest to stosunkowo duży instrument bez odniesienia się do wzorca może dla każdego znaczyć co innego. Przyjmijmy, że jest stosunkowo dużym instrumentem w porównaniu do harmonijki ustnej, a małym gdy porównamy go do waltorni.
Pozdrawiamy,
Zespół MzaiSprzet.com
Odpowiadać
26 lipca, 2022 at 2:41 pm
Zastapiłbym tutaj pianino organami piszczałkowymi ponieważ dodatkowo gramy jeszcze nogami i dochodzi registratura głosów organowych
Odpowiadać
12 sierpnia, 2022 at 5:42 pm
Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami swoją opinią, zapewne będzie ona cenna dla czytelników.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzet.com
Odpowiadać
28 stycznia, 2022 at 9:05 pm
Dla waltornia to najtrudniejszy do opanowania instrunent. Z pozostałych jestem w stanie wydobyć jakieś sensowne dźwięki.
Odpowiadać
7 lutego, 2022 at 7:51 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i pozostawienie opinii.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzet
Odpowiadać
24 stycznia, 2022 at 2:06 pm
Czy ta lista jest ułożona rosnąco czy malejąco?
Odpowiadać
7 lutego, 2022 at 7:51 am
Dzień dobry,
Waltornia jest uważana za instrument, na którym jest najtrudniej nauczyć się grać, stąd instrumenty umieszczone powyżej powinny trudność wydobycia dźwięków mieć mniejszą. Jednak to zawsze będzie też indywidualna ocena osoby próbującej swoich sił w graniu na tych instrumentach, dlatego trudno jednoznacznie wskazać ten, który sprawia w nauce najwięcej trudności.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzet
Odpowiadać
Sitemap
Nasze Projekty
Sąsiednie projekty
Privacy Overview