5 najlepszych akordeonistów na świecie

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Wielu osobom akordeon kojarzy się głównie z weselami, wiejskimi biesiadami i ulicznymi muzykami, jednak jest wielu artystów, którzy dzięki niemu zdobyli światową sławę. Przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiamy sylwetki osób uznawanych za wirtuozów gry na wspomnianym instrumencie. 

Chango Spasiuk

Argentyński muzyk Chango Spasiuk, urodzony w 1968 roku w Apóstoles, swój pierwszy akordeon dostał w wieku 12 lat. Od tamtej pory grał na weselach i innych przyjęciach razem ze swoim ojcem i wujkiem. Dziadkowe artysty pochodzili z Ukrainy, w jego utworach wyraźnie słychać nawiązanie do ludowej muzyki Europy Wschodniej. Kiedy mężczyzna skończył szkołę średnią, zaczął studiować antropologię, ale szybko zrezygnował z tego kierunku. Po spotkaniu z pianistą Norberto Ramosem wyjechał do Buenos Aires, namówiony przez pianistę. W argentyńskiej stolicy artysta grał zarówno w niewielkich lokalach, jak i na dużych imprezach, także w innych miastach. Otrzymał on również zaproszenie do Holandii, na festiwal Eurolatina. W 1989 roku muzyk wziął udział w jednym z najbardziej znanych festiwali muzyki folklorystycznej w Argentynie, który corocznie odbywa się w Cosquín.

Kiedy przeprowadził się na stałe do Buenos Aires, nagrał pierwszą płytę zatytułowaną swoim imieniem i nazwiskiem. Chango Spasiuk stał się popularny nie tylko wśród miłośników muzyki folk, ale i rockowej czy popowej. W 2000 roku zaczął koncertować na całym świecie z grupą Chango Spasiuk Orchestra. W 2006 roku akordeoniście przyznano tytuł Najlepszego Artysty Folklorystycznego, wtedy też jego płyta Tarefero de mis Pagos zdobyła nominację do nagrody za najlepszy folkowy album w konkursie Latin Grammy Awards. Ma on na swoim koncie 10 płyt, został doceniony przez dziennikarzy muzycznych z wielu krajów na całym świecie.

Kimmo Pohjonen

Kimmo Pohjonen urodził się w 1964 roku i pochodzi z Finlandii. To bardzo popularny akordeonista, który zdobył sławę przede wszystkim dzięki grze na niestandardowym, zmodyfikowanym instrumencie. Swoją przygodę z akordeonem muzyk rozpoczął w wieku 8 lat, kiedy to zaczął występować z rodzinnym zespołem tanecznym. Kiedy dorastał, grał fińską muzykę ludową, ale z czasem zaczął się interesować twórczością takich artystów jak pochodzący z Argentyny Astora Piazzolli. Mężczyzna studiował muzykę klasyczną i ludową w Sibelius-Akatemia, czyli jedynej akademii muzycznej w Finlandii. Prawdziwa kariera muzyczna Kimmo Pohjonena rozpoczęła się w latach 80., początkowo koncertował i nagrywał płyty w duecie Pinnin Pojat, a w latach 90. zaczął występować jako solista. Łącznie muzyk wydał 12 płyt.

 

Edward Dębicki

Urodzony w 1935 roku polski akordeonista Edward Dębicki jest też poetą, kompozytorem widowisk muzycznych, współtwórcą scenariuszy filmowych i autorem ponad 200 pieśni. Z uwagi na swoje pochodzenie mężczyzna aktywnie działa na rzecz tworzenia oraz popularyzacji kultury cygańskiej, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swoje dzieciństwo i młodość spędził on w tym samym taborze, co znana cygańska poetka Papusza (Bronisława Wajs). W 1995 roku artysta założył Cygański Teatr Muzyczny Terno w Gorzowie Wielkopolskim. To dzięki niemu we wspomnianym mieście od 1989 roku organizowane są Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. Muzyk wydał kilkanaście płyt z autorskimi kompozycjami. W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.    

Jerzy Lamorski

Jerzy Lamorski to bardzo znany polski muzyk, kompozytor i wirtuoz akordeonu. Naukę gry na instrumencie rozpoczął już w wieku 6 lat, a 4 lata później zdobył wyróżnienie w konkursie muzycznym organizowanym przez Radio Wrocław. Artysta uczył się też gry na pianinie i saksofonie altowym, a z czasem wyemigrował do Niemiec i zamieszkał w Hamburgu. Był solistą w orkiestrze telewizji NDR, miał okazję współpracować z Państwową Operą w Hamburgu, założył też własny zespół (Lamorski Quartet). Muzyk nagrał 10 płyt, a jego twórczość oparta była na różnych gatunkach muzyki. W jego utworach słychać nawiązania do popu, jazzu, folku i klasyki.

Osoby, które chcą stać się wirtuozami gry, muszą pamiętać, że dobry akordeon to nie wszystko. Historie opisanych wyżej artystów świadczą o tym, że ważne jest też ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i znalezienie sposobu na to, aby wyróżnić się wśród innych muzyków.

 

Sharon Shannon

Jak się okazuje, nie tylko mężczyźni grają na akordeonie, a dowodem na to jest historia irlandzkiej artystki Sharon Shannon. Jej twórczość nawiązuje do muzyki portugalskiej, francusko-kanadyjskiej, cajun, a nawet reggae. Co ciekawe, kobieta gra nie tylko na akordeonie, ale także na skrzypcach, flażolecie oraz harmonijce ręcznej. W 1991 roku wydała płytę pt. Sharon Shannon, która wciąż jest najlepiej sprzedającym się albumem muzyki irlandzkiej w kraju. Artystka jeździła konno na zawodach w skokach przez przeszkody, jednak w wieku 16 lat zrezygnowała z tej aktywności, aby skupić się na karierze muzycznej, z podobnego powodu porzuciła studia. Łącznie nagrała ona 13 albumów i miała okazję współpracować z wieloma znanymi muzykami. Mowa tu np. o zespole Coolfin,  Sinéad O’Connor, Kate Bush i Bono. Jako solowa artystka Sharon Shannon wyjeżdżała w trasy koncertowe po Europie, Australii i Azji. Miała ona okazję występować przed Billem Clintonem, Mary Robinson oraz Lechem Wałęsą.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ