5 najlepszych gitarzystów wszechczasów

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Co prawda grać na gitarze może nauczyć się każdy z nas, ale prawdopodobnie nie wszyscy mamy wystarczająco dużo motywacji, aby stać się prawdziwym wirtuozem. Jednak nie dotyczy to osób, które opisujemy w tym artykule. Postanowiliśmy przedstawić sylwetki muzyków, których uznaje się za na najlepszych gitarzystów na świecie. Być może to stanie się dla Ciebie zachętą do doskonalenia swoich umiejętności.

Jimmy Page

Gitarzysta rockowy Jimmy Page jest współzałożycielem grupy Led Zeppelin. Na gitarze zaczął grać jako nastolatek, uczył się głównie samodzielnie na przerwach ze swoim przyjacielem Jeffem Beckiem. Artysta grał w kilku małych zespołach, a pierwszym ważniejszym był Neil Christian & The Crusaders. W 1968 roku powstała grupa Led Zeppelin, która zakończyła swoją działalność kilkanaście lat później, w 1980 roku. Wówczas gitarzysta rozpoczął karierę solową, a jego pierwszym nagraniem była ścieżka dźwiękowa do filmu Death Wish II. Nazwisko muzyka bardzo często pojawia się w rankingach najlepszych gitarzystów na świecie. Jego partia solowa z utworu Stairway to Heaven uplasowała się na pierwszym miejscu 100 najlepszych solówek gitarowych magazynu Guitar World. Pod koniec 2005 roku, decyzją królowej Elżbiety II, Jimmy Page został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

 

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix to artysta, który jest uznawany nie tylko za najwybitniejszego, ale i za najbardziej wpływowego rockowego gitarzystę w historii. Muzyk stał się popularny m.in. ze względu na wypracowanie nowych technik gry na gitarze elektrycznej, poza tym to on po raz pierwszy postanowił eksperymentować z różnymi efektami, takimi jak phasing effect (stereofoniczny efekt przejścia). Jimi Hendrix nagrał trzy albumy studyjne, a także jeden koncertowy. Pierwszym instrumentem, na którym nauczył się grać, była harmonijka ustna. W wieku 15 lat kupił swoją pierwszą gitarę (był to model akustyczny), które zastąpiło ukulele. Artysta zmarł w wieku 28 lat, a za oficjalną przyczynę jego śmierci uznano komplikacje po zażyciu środków nasennych. Choć oficjalnie przyjmuje się, że był to nieszczęśliwy wypadek, to do tej pory nie udało wykluczyć się samobójstwa ani zabójstwa. Muzyk zdobył wiele wyróżnień i nagród muzycznych, nagradzano go także po śmierci. Szacuje się, że na całym świecie sprzedał ponad 50 milionów płyt.

Eric Clapton

Brytyjski artysta Eric Clapton jest uznawany za jeden z symboli prawdziwej muzyki rockowej. Już od najmłodszych lat miał kontakt z bluesem, a swoją pierwszą gitarę dostał w prezencie urodzinowym w wieku 13 lat. Początkowo nauka gry sprawiała muzykowi tyle trudności, że chciał z tego zrezygnować. Jednak po ukończeniu szkoły zdecydował się na trwający rok kurs w Kingston College of Art. W wieku 17 lat Eric Clapton wstąpił do swojego pierwszego zespołu grającego muzykę R’n’B, The Roosters. Później był członkiem innych grup, m.in. The Yardbirds, John Mayall & the Bluesbreakers, Cream oraz Blind Faith. W 1970 roku muzyk wydał swoją pierwszą płytę solową, ale rok później zrezygnował z kariery muzycznej ze względu na kłopoty w życiu osobistym. Mężczyzna zażywał narkotyki, a w pokonaniu uzależnienia pomagał mu Pete Townshend, jeden z członków zespołu The Who. Pod koniec lat 70. artysta postanowił wrócić na scenę muzyczną i nagrał kilka płyt. Co ciekawe, to Eric Clapton przyczynił się do zwiększenia popularności niektórych modeli gitary elektrycznej. Grał on na instrumentach marki Gibson i Fender.

 

Keith Richards

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Keith Richards to współzałożyciel, jak również gitarzysta zespołu The Rolling Stones (urodził się w tym samym mieście co Mick Jagger). Jako jeden z pierwszych artystów zaczął wykorzystywać efekty gitarowe, aby wzbogacić brzmienie. Do gry na gitarze zainspirował go dziadek od strony matki, Augustus Theodor Dupree, który był muzykiem big-bandu. Zespół The Rolling Stones został założony w 1962 roku, a w latach 80. mężczyzna rozpoczął swoją karierę solową. Wydał on dwie płyty studyjne i jedną koncertową. Muzyk był wiele razy aresztowany i karany, w tym za posiadanie narkotyków. Przyjaźnił się z wieloma znanymi artystami, takimi jak Ronnie Bennett (wokalistka grupy The Ronettes) i John Lennon (tragicznie zmarły członek zespołu The Beatles).

B. King

B. King, czyli Riley Ben King, to gitarzysta i wokalista, któremu przyznano nieoficjalny tytuł króla bluesa. Co ciekawe, był on jednym z ulubionych artystów Jimiego Hendrixa. To prawdziwa ikona muzyki XX wieku. Gitarzysta miał własny, rozpoznawalny po zagraniu pierwszych dźwięków styl, wyróżniał się również mocnym, przejmującym głosem. Jego najbardziej znanym utworem jest The Thrill Is Gone, opowiadający o utraconej miłości. Ten czarnoskóry artysta odniósł sukces w momencie, gdy stał się popularny także wśród białej części słuchaczy bluesa. Koncertował na całym świecie, również w Polsce (pierwszy raz przyjechał do naszego kraju w 1986 roku). Artysta nagrał kilkadziesiąt płyt, ma na swoim koncie 30 nominacji oraz 15 nagród Grammy, został też uhonorowany Medalem Wolności, czyli najwyższym cywilnym odznaczeniem w Ameryce.

 

 

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Robert

October 21, 2022 at 10:15 am

Drogie koleżanki – nie ujmując umiejętnościom Saulowi Hudsonowi (SLASH) uważam, że Nr 1 gitary na świecie jest artysta i wirtuoz czyli Jimi Hendrix. J. Page jest również wielki i to mój faworyt, ale chcąc być uczciwym, oddaje palmę pierwszeństwa Hendrixowi. Pozostałe lokaty – nie dyskutuję.

Odpowiadać
Zespół MiS

October 23, 2022 at 6:42 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać
Bushi

January 28, 2021 at 7:00 am

Coś tu nie pasuje bo najlepszym gitarzysta na świecie i najlepszym gitarzysta wszechczasów jest SLASH

Odpowiadać
Edyta

February 11, 2021 at 9:17 pm

Bushi popieram w 100% najlepszy jest i będzie SLASH

Odpowiadać
Marcin

February 7, 2021 at 11:23 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać