7 najpopularniejszych producentów gitar

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Planujesz zakup swojej pierwszej gitary lub wymianę dotychczasowego instrumentu na nowy? Zanim dokonasz wyboru, koniecznie przeczytaj artykuł, który przygotowaliśmy. To zestawienie najbardziej popularnych producentów gitar, zarówno elektrycznych, jak i akustycznych czy klasycznych. Jesteśmy pewni, że zebrane informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Fender

Chcąc kupić nową gitarę, wiele osób, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, sprawdza ranking gitar. W niemal każdym tego typu zestawieniu można znaleźć co najmniej jeden instrument Fender. To firma, która została założona w 1946 roku przez Clarence’a Leonidasa Fendera. To on jako pierwszy wprowadził na rynek masowo produkowaną gitarę elektryczną. Początkowo określano ją mianem Broadcastera, później zmieniono nazwę na Telecaster. Już w 1947 roku instrument został po raz pierwszy wykorzystany do nagrań przez profesjonalnego muzyka, był to utwór Guitar Boogie autorstwa Arthura Smitha. 4 lata później oferta marki została poszerzona, pojawiła się w niej gitara Precision Bass, a w 1954 roku Stratocaster. W 1965 roku założyciel firmy sprzedał swoje udziały w związku z pogarszającym się stanem zdrowia, trafiły one do przedsiębiorstwa CBS na 20 lat. W 1985 roku prawa do marki Fender odkupił William Schultz, który musiał odbudować fabrykę. Obecnie gitary powstają przede wszystkim w Kalifornii, Coronie, Ensenadzie i na terenie Japonii. W ofercie dominują instrumenty elektryczne, ale dostępne są również modele basowe i akustyczne, mandoliny, skrzypce, banjo, a także systemy nagłośnieniowe, kostki, pokrowce, kable czy struny.

Yamaha

Japońska marka Yamaha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w branży muzycznej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się produkowane przez nią gitary, keyboardy, skrzypce, perkusje, fortepiany oraz cyfrowe pianina. Yamaha oferuje także takie instrumenty, jak: ksylofony, wibrafony, marimby, dzwonki, tom-tomy czy werble. Firma powstała w 1887 roku jako Nippon Gakki Co. Ltd., a jej założycielem jest Torakusu Yamaha. To dzięki niej do sprzedaży trafił syntezator cyfrowy i nagrywarka CD. W latach 50. rozpoczęto program nauczania muzyki, w ten sposób powstała sieć szkół muzycznych Yamaha. Firma zajmuje się też produkcją pojazdów jednośladowych: motocykli, skuterów, motorów sportowych, a także silników do łodzi motorowych.

 

Alvera

Alvera to polska marka specjalizująca się w produkcji gitar akustycznych i klasycznych. To, co je wyróżnia to precyzja wykonania idąca w parze z korzystną ceną. Instrumenty są dopracowane pod kątem wszystkich szczegółów i bardzo ładnie się prezentują. To dobry wybór w szczególności dla początkujących muzyków, choć i bardziej doświadczeni na pewno znajdą coś dla siebie w szerokim asortymencie marki. Gitary Alvera są produkowane ze starannie dobranych gatunków drewna, m.in. lipowego i mahoniowego. Zapewniają komfortową grę i ładne brzmienie, bardzo często są wybierane przez konsumentów na pierwszy instrument, również dla dziecka.

 

Hape

W ofercie marki Hape znajdziemy przede wszystkim instrumenty przeznaczone dla maluchów. To znany producent muzycznych zabawek, takich jak: gitary, ukulele, bębenki, ksylofony, pianina, cymbałki oraz grzechotki. Spełniają one podstawowe normy bezpieczeństwa i mają stosowne atesty. Co ciekawe, zabawki Hape są produkowane z materiałów, które nie naruszają równowagi biologicznej (m.in. bambusa). Celem marki jest zaoferowanie dzieciom zabawek, które zainspirują je do nauki, a także odkrywania i rozwijania nowych pasji. Została założona w 1986 roku w Niemczech przez Petera Handsteina. Obecnie produkty Hape są dostępne w ok. 50 krajach na całym świecie.

 

Washburn

Firma Wasburn powstała w 1883 roku w Chicago. Choć jest ona kojarzona głównie z gitarami elektrycznymi i jazzowymi, to na początku działalności producent skupiał się na instrumentach akustycznych. To on jako pierwszy wykorzystał system manufakturowy przy procesie produkcji gitar, wprowadził też do sprzedaży model akustyczny z dużym pudłem rezonansowym. Instrumenty Washburn bardzo szybko zyskały uznanie muzyków na całym świecie, zarówno tych grających muzykę rockową czy rock and roll, jak i bluesa, a nawet hard rock i metal.

 

Ibanez

Ibanez to marka oferująca gitary elektryczne, klasyczne, akustyczne i basowe, jak również niezbędny sprzęt muzyczny, głównie efekty, wzmacniacze, struny itp. Należy ona do korporacji Hoshino Gakki Group, a jej siedziba mieści się w Japonii. Historia firmy Ibanez rozpoczęła się w 1954 roku, kiedy to Harry Rosenbloom otworzył sklep muzyczny w Bryn Mawr, miasteczku w stanie Pensylwania. Ponieważ po II wojnie światowej zainteresowanie gitarami znacząco wzrosło, mężczyzna postanowił otworzyć własną firmę, która będzie je produkować, Elger Guitars. W 1965 roku stała się ona oficjalnym importerem instrumentów grupy Hoshino Gakki na rynku amerykańskim. Ponieważ w tamtych czasach uważano, że produkty z Japonii były słabej jakości, gitary zaczęły być sprzedawane pod nazwą Ibanez (nawiązywała do hiszpańskiego producenta, którego japońska grupa przejęła w 1964 roku). Instrumenty zdobyły popularność zwłaszcza wśród muzyków grających heavy metal.

Gibson

Gibson to firma, która dużą popularność zdobyła m.in. za sprawą elektrycznej gitary Gibson Les Paul. Powstała według projektu Lesa Paula, amerykańskiego gitarzysty jazzowego, którego często nazywa się Thomasem Edisonem przemysłu muzycznego. Charakterystyczną cechą instrumentów marki jest długi sustein, czyli czas wybrzmiewania dźwięku. To Gibson wraz z marką Fender najbardziej przyczynił się do rozwoju współczesnej muzyki rozrywkowej. Oferowane przez producenta instrumenty zainspirowały wielu artystów do stworzenia ponadczasowych hitów. Do tego grona zalicza się m.in. Slash z zespołu Guns N’ Roses, a także Jimmy Page, współtwórca grupy Led Zeppelin.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ