Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Perkusja elektroniczna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Gdy przymierzamy się do zainwestowania w perkusję, od razu powstaje dylemat, czy kupić akustyczny, czy też pójść z duchem czasu i zainteresować się elektronicznym modelem. Aby ułatwić Ci wybór sprawdziliśmy, co myślą na ten temat osoby, które pierwsze kroki z tym instrumentem mają za sobą. Otóż opinie użytkowników mówią, że elektroniczna perkusja dobrze sprawdza się u osób początkujących i pozwala rozwijać ich umiejętności muzyczne. Na szczególną uwagę zasługuje model Behringer XD8USB składający się z 8 elementów, mający w zestawie wszystko to, co potrzebne do gry. Naciągi są solidnie zrobione i pozwalają na zachowanie odpowiedniej dynamiki podczas uderzeń. Warto wspomnieć o tym, że sprzęt ma wejście audio, więc można do niego łatwo podłączyć odtwarzacz MP3. W modelu wgrano 10 fabrycznych presetów. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się model Alesis Nitro Kit. Ta perkusja elektroniczna odznacza się wytrzymałością i przyjemnym brzmieniem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Perkusja elektroniczna jest wykonana z dobrych gatunkowo materiałów, więc nie niszczy się zbyt szybko i jest dostosowana do potrzeb wymagających muzyków. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne do gry elementy, więc nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów, aby móc zacząć korzystać z tego sprzętu muzycznego.

Wady

Model składa się z 8 elementów i ma w zestawie specjalny stelaż. Składanie całej konstrukcji może nam zająć dużo czasu. Trzeba wykonywać czynności dokładnie tak, jak to zostało określone w instrukcji.

Podsumowanie

Choć sprzęt ma drobne wady, zdecydowanie przeważają jego zalety. Z tego też powodu ten zestaw perkusyjny cieszy się popularnością. Instrument daje wiele możliwości, można m.in. podłączyć do niego odtwarzacz MP3.

Drugi wybór

Zalety

Niewątpliwą zaletą perkusji jest jej przystępna cena. Dzięki niej wiele osób może sobie pozwolić na zakup tego sprzętu. Pady zrobione zostały z wytrzymałej gumy. Model oferuje 60 podkładów treningowych, co pozwala zdobyć nowe umiejętności.

Wady

Część użytkowników uważa, że produkt będzie odpowiedni tylko dla początkujących graczy. Osoby, które grają na perkusji od wielu lat mogą być zawiedzione. Minusem jest również słabej jakości zasilacz. Często ulega on awariom.

Podsumowanie

Choć produkt ma pewne wady, konsumenci chętnie decydują się na jego zakup. Do zestawu dołączone są wszystkie niezbędne elementy. Możemy rozpocząć grę zaraz po rozłożeniu instrumentu. Sprzęt został zrobiony z solidnych materiałów. Stosunek ceny do jakości jest zadowalający.

Rozważ też

Zalety

W zestawie znajduje się 8 padów. Każdy z nich można ustawić odpowiednio do swoich preferencji. Sprzęt ma wbudowaną pamięć, na której automatycznie zapisują się tworzone utwory. Instrument jest funkcjonalny i zapewnia komfort w trakcie gry.

Wady

Niektórzy konsumenci twierdzą, że cena modelu jest zbyt wysoka (ok. 8000 zł). W efekcie na jego zakup decydują się tylko doświadczeni perkusiści. Użytkownicy uważają, że talerze powinny być zrobione z bardziej solidnych materiałów.

Podsumowanie

Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą dobrze zaprojektowanego interfejsu. Użytkownik ma możliwość podłączenia do perkusji kabla USB. W efekcie można odtwarzać utwory o określonych formatach. Dużym uznaniem cieszy się funkcja treningowa.

 

 

6 najlepszych perkusji elektronicznych. Opinie w 2024 roku

 

Perkusja elektroniczna to wspaniała forma zabawy zarówno dla dużych, jak i małych pasjonatów muzyki. Użytkownicy mogą zużyć nadprogramową energię i kalorie, a słuchacz podrygiwać do taktu. Dla uniwersalnego brzmienia w studio i na świeżym powietrzu wybór odpowiedniego sprzętu to podstawa. Dlatego mamy przyjemność przedstawić Państwu nasz ranking perkusji elektronicznych.

 

1. Behringer XD8USB Perkusja Elektroniczna

 

Perkusja elektroniczna Behringer XD8USB znalazła się w naszym zestawieniu nie bez przyczyny. Jest ona pozytywnie oceniana przez muzyków i ich zdaniem bardzo dobrze sprawdza się do nauki gry. Instrument może być też wykorzystywany przez bardziej doświadczone osoby. Model ma 10 fabrycznych presetów, a dodatkowo 5 programowalnych ustawień użytkownika. Do wyboru jest ponad 120 brzmień, co daje duże możliwości gry.

Perkusja elektroniczna wykorzystuje technologię HDS, czyli High Definition Sampling, która sprawia, że muzyka zyskuje bardziej realne brzmienie. W zestawie znajdują się czułe pady tomów i werbla, które idealnie nadają się do gry techniką obręczową (rim-shot). Instrument ma też wbudowany sekwencer, dzięki któremu nauka jest bardziej efektywna, a aranżacje mogą być ciekawsze. 

Jakość wykonania całego zestawu jest oceniana przez muzyków bardzo dobrze. To stanowi zachętę dla innych kupujących, aby zainwestowali w ten sprzęt. W komplecie znajduje się m.in. solidnie zrobiony stelaż do montażu, 8-calowy werbel, 12-calowe talerze i 8-calowe pady.

Behringer XD8USB to perkusja elektroniczna składająca się z 8 elementów. W zestawie znajduje się pedał hi-hat i para pałek do grania.

 

Zalety

Technologia HDS: Sprzęt muzyczny wykorzystuje technologię HDS, czyli High Definition Sampling. Jak podają muzycy, gwarantuje ona realistyczne wrażenia perkusyjne. 

Solidne naciągi: Na uwagę zasługują solidnie wykonane naciągi. Są one odporne na przetarcia i nawet po dłuższym czasie intensywnego użytkowania zachowują początkowy wygląd. Naciągi pozwalają też zachować naturalną dynamikę gry. 

Elementy zestawu: W komplecie znajdują się niezbędne do gry akcesoria, więc nie trzeba niczego dokupywać. Zestaw zawiera m.in. odpowiednio wyprofilowany pedał hi-hat i parę pałek perkusyjnych. 

Gra techniką obręczową: Na tej perkusji elektronicznej można grać techniką obręczową (rim-shot). Ma ona 2-strefowe pady i werbel.  

Wysoka jakość wykonania: Kupując jakikolwiek instrument trzeba upewnić się, że jakość jego wykonania jest bardzo dobra, bo to gwarantuje długi czas użytkowania. Prezentowany zestaw został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego też zasługuje na uwagę.

 

Wady

Składanie: Perkusja elektroniczna wymaga złożenia. Zdaniem części osób ta czynność jest czasochłonna i momentami okazuje się nieco skomplikowana.

 

 

 

 

2. Alesis Nitro Mesh Kit perkusja elektroniczna

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Alesis Nitro Kit. Zestaw zawiera osiem elementów perkusji z trzema talerzami. Pięć padów zrobionych zostało z gumy, więc zapewniają one naturalność gry i odpowiednią reakcję na uderzenia. Zestaw wyposażony został również w aluminiową ramę, a także wszelkie potrzebne przewody, pałki, klucz perkusyjny oraz zasilacz. Sprzęt posiada wejście słuchawkowe oraz stereo do systemu PA.

Wyposażony jest również w gniazdo USB MIDI, które daje możliwość połączenia z oprogramowaniem oraz wirtualnymi instrumentami. Oprócz tego, model ten daje możliwość łączenia z MP3 lub CD i nagrywania dźwięków do swoich ulubionych utworów.

Dzięki 60 podkładom treningowym, perkusja świetnie nadaje się dla początkujących, Jednocześnie model wyposażony jest w sekwencer, metronom oraz rejestrator, które pozwolą na tworzenie utworów na wysokim poziomie.

Ta najlepsza perkusja elektroniczna jest polecana przez wielu użytkowników. Doceniają oni jej stosunek jakości do atrakcyjnej ceny. Duże uznanie zyskał też sam design instrumentu.

Model Alesis Nitro Kit to ośmioelementowa perkusja. Całość została umieszczona na aluminiowej ramie. Model ma wejście słuchawkowe oraz stereo. Posiada także rejestrator.

 

Zalety

Reakcja w czasie gry: Konsumenci docenili to, że perkusja szybko reaguje na nasze ruchy. Reakcja w czasie gry jest natychmiastowa, a to oczywiście odpowiada za naturalność i lepsze efekty dźwiękowe.

Elementy wyposażenia: Zestaw składa się z aluminiowej ramy, 5 padów oraz 3 talerzy, a do tego w zestawie znajdziemy pałeczki, klucz perkusyjny, zasilacz oraz wszystkie niezbędne przewody. Od razu po zakupie możesz rozpocząć grę.

USB: Ciekawym dodatkiem jest gniazdo USB MIDI, więc mamy możliwość połączenia perkusji z komputerem czy MP3. To sprawia, że instrument jest bardziej praktyczny.

Podkłady treningowe: Alesis Nitro Kit to doskonały sprzęt dla osób, które zaczynają swoją przygodę z graniem na perkusji. Prezentowany model ma 60 podkładów treningowych, więc łatwiej nam będzie ćwiczyć.

Wykonanie: Instrument ma dopracowane szczegóły. Solidna rama, dobrze wykończone pady oraz inne elementy zestawu sprawiają, że produkt może nam bardzo długo służyć.

 

 

 

 

3. Roland Perkusja TD-25K + MDS-9V

 

Roland TD-25K + MDS-9V to produkt, który znalazł się na drugim miejscu w naszym rankingu. Jest to sprzęt, który docenią bardziej zaawansowani perkusiści. Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i studyjnego. Zestaw wyposażony jest w 8 różnego rodzaju padów.

Dźwięk każdego pada można dopasować według swojego gustu. Dzięki czemu użytkownik może tworzyć oryginalne utwory. Warto też podkreślić, że utwory są automatycznie zapisywane przez sprzęt. Produkt posiada również wbudowaną funkcję zapisu dźwięków, przez co użytkownik może zachować swój utwór i odtworzyć go później.

Odbywa się to za pomocą łatwego w obsłudze interfejsu. Oprócz tego konsument może ćwiczyć na nim swoje umiejętności przy pomocy funkcji treningowej.

Perkusja wyposażona została w wejścia CRASH 2 i AUX. Istnieje również możliwość podłączenia USB i odtworzenia muzyki w odpowiednim formacie (WAV i MP3). Konsumenci uważają ten sprzęt za funkcjonalny i twierdzą, że pozwala na ekspresyjną i dynamiczną grę.

Roland TD-25K + MDS-9V to perkusja składająca się z 8 padów. Ma ona wejście AUX, USB i Crash 2. Produkt polecany jest osobom początkującym oraz średniozaawansowanym.

 

Zalety

Dźwięk: Konsumenci uważają, że perkusja pozwala wydobyć naprawdę piękny dźwięk, co oczywiście wpływa na przyjemność gry na tym instrumencie.

Zapis utworów: Bardzo ważne jest to, że utwory są automatycznie zapisywane przez sprzęt. To oznacza, że każde nasze próby zostaną zapamiętane. Zawsze po skończonej grze możemy odtworzyć nagrany utwór i poddać go analizie. Nie musimy też martwić się, że nasze nagrania przepadną.

Obsługa: Łatwy w obsłudze interfejs zachęca do korzystania z tej perkusji. Nawet osoby początkujące nie będą miały problemu z obsługą tego instrumentu.

Wejścia: Perkusja ma wejścia CRASH 2 i AUX, a także USB. W efekcie czego sprzęt jest funkcjonalny. Daje nam zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o jego wykorzystanie.

 

Wady

Cena: Ponieważ sprzęt kosztuje prawie 9 tysięcy złotych, wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Jeśli masz zamiar grać na perkusji często i wykorzystywać ją do gry bardziej zaawansowanej warto zainwestować w ten model, ale jeśli nie jesteś pewny swojego wyboru, polecamy Ci tańszą wersję.

 

 

 

 

4. Perkusja elektroniczna Yamaha DTX760K

 

Kolejne miejsce naszego zestawienia zajęła perkusja Yamaha DTX760K. Jest to sprzęt pozwalający na stworzenie realistycznego brzmienia. Urządzenie ma możliwość połączenia z komputerem i grania z niego podkładów, a także daje możliwość zapisywania wybranych sekwencji.

Oprócz tego wyposażone jest w zestaw 1396 dźwięków, które można ustawić na 9 padach i dopasować brzmienie do swoich upodobań. Ilość kombinacji pozwala na stworzenie wyjątkowej melodii. Oprócz tego model ma wbudowane 128 utworów i 60 presetów, z którymi użytkownik może ćwiczyć.

Dla bardziej efektywnego grania można skorzystać z funkcji metronomu, który wystukuje odpowiedni rytm. Model ten wyposażony został w złącze USB i MIDI, więc można zgrać pliki muzyczne na urządzenie i przerabiać je tworząc własne utwory. Niestety sprzęt ten to jeden z najdroższych modeli w naszym zestawieniu. Jego cena to około 16000 zł.

Nie da się jednak ukryć, że jest to instrument bardzo zaawansowany, idealny dla doświadczonych perkusistów, którzy o muzyce myślą bardzo poważnie. Materiały wykorzystane do produkcji tego sprzętu sprawiają, że jest to wysokiej jakości perkusja. Użytkownicy uważają ten model za funkcjonalny, idealny dla bardziej zaawansowanych perkusistów.

Perkusja Yamaha DTX760K ma 9 padów. Sprzęt ten daje nam możliwość połączenia z komputerem.

 

Zalety

Realistyczne brzmienie: Jak wszystkie instrumenty Yamaha i ten nie zawodzi nas, jeśli chodzi o emitowany dźwięk. Jest on realistyczny, głęboki i satysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających muzyków.

Dostosowanie sprzętu: Urządzenie ma zestaw niemalże 1400 dźwięków, jakie można ustawić na 9 padach, do tego posiada wbudowane utwory, co też ułatwia nam ustawienie instrumentu oraz jego użytkowanie.

Złącze USB: Złącza USB i MIDI sprawiają, że sprzęt jest o wiele bardziej funkcjonalny, umożliwia nam zapisywanie utworów, tworzenie nowych dźwięków oraz łączenie różnych elementów, aby uzyskać świetne efekty.

Wykonanie: Urządzenie zostało wykonane z dobrych gatunkowo komponentów. Wpływa to nie tylko na jego trwałość, ale też brzmienie.

 

Wady

Cena: Perkusja kosztuje 16 tysięcy złotych i tym samym jest to model, którego zakup należy poważnie przemyśleć.

 

 

 

 

5. Simba Perkusja elektroniczna dla dzieci My Music World 6835639

 

Na czwartym miejscu naszej listy znalazł się produkt Simba My Music World 6835639. Jest to dobra i tania perkusja elektroniczna, która sprawi dziecku wiele radości. Zestaw składa się z czterech bębenków oraz dwóch pałeczek. Ton dźwięków można zmieniać i dostrajać do swojego gustu.

Urządzenie wyposażone jest w 8 nagrań demo, z którymi dziecko może uczyć się wybijania rytmu. Wymiary sprzętu to 40 cm × 25 cm × 5 cm. Jest to więc idealny instrument dostosowany do potrzeb najmłodszych. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami 3×1,5 V LR6 (AA).

Rodzice nie muszą się martwić o zbyt duży hałas, gdyż perkusja została wyposażona w regulację głośności. Jest odpowiednia dla dzieci od 6 roku życia. Instrument można podłączyć do odtwarzacza MP3 i odtwarzać dziecku jego ulubione melodie.

Konsumenci doceniają go za funkcjonalność i walory edukacyjne, a także bardzo solidne wykonanie, dzięki któremu perkusja wytrzymuje nawet najsilniejsze uderzenia pałeczkami.

Simba My Music World 6835639 to elektroniczna perkusja składająca się z czterech bębenków. Do zestawu dołączone są dwie pałeczki.

 

Zalety

Cena: Jest to dobra, bardzo tania perkusja idealna dla początkujących muzyków. Cena to czynnik, który zachęcił wiele osób do zakupu.

Regulacja głośności: Rodzice często zastanawiają się, czy taka zabawka to dobry wybór, a to dlatego, że emituje duży hałas. Na szczęście ten model ma regulację głośności.

Walory edukacyjne: Wielu rodziców podkreśla, że nie jest to wyłącznie atrakcyjna, kolorowa zabawka, ale też uczy ich dzieci poczucia rytmu.

 

Wady

Wyłącznie zabawka: Jest to wyłącznie zabawka, która nie ma zbyt wielu funkcji. Będzie służyć Twojemu dziecku przez krótki okres czasu.

Krótki kabel: Konsumenci zauważają, że sprzęt ma krótki kabelek, przez co jego użytkowanie jest utrudnione.

 

 

 

 

6. Ion Redline Drums Perkusja Elektroniczna Redlinedrums

 

Nasz ranking zamyka produkt Ion Redline Drums. Dzięki wejściu na słuchawki (AUX 3,5 mm) użytkownik może bez zakłócania spokoju innych, ćwiczyć grę na perkusji. Ma również możliwość podłączenia nagrywarki i komputera za pomocą wejścia midi USB.

Urządzenie świetnie nadaje się do nauki dla początkujących oraz dla dzieci, ponieważ wyposażone zostało w trener perkusyjny. Użytkownik może ćwiczyć na gotowych podkładach oraz 30 utworach. Podświetlenie LED pokazuje mu gdzie uderzyć pałeczkami.

Urządzenie ma 10 ustawień dźwięków perkusji. Jednocześnie gracz może zmienić dźwięki talerzy i bębnów, gdyż zestaw wyposażony jest w ponad 200 takich ustawień. Ponadto, dołączone są też pałeczki i słuchawki.

Opinie o perkusjach elektronicznych tego producenta są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za jego funkcjonalność, a także bardzo atrakcyjny design.

Produkt Ion Redline Drums to dobra perkusja elektroniczna do 1100 zł, idealna do trenowania umiejętności. Ma 10 ustawień dźwięków i podświetlenie LED sprawiające, że sprzęt wygląda efektownie.

 

Zalety

Wejście na słuchawki: Wejście na słuchawki jest bardzo praktyczne, bo osoba grająca na instrumencie słyszy wszystkie dźwięki, a jej otoczenie już nie. Ćwiczący nie musi więc przeszkadzać innym domownikom. Warto podkreślić, że w zestawie znajdują się słuchawki.

Regulacja: Sprzęt umożliwia nam zmianę dźwięku, a to ze względu na to, że jest wyposażony w ponad 200 ustawień.

 

Wady

Obudowa: Część osób zauważa, że produkt mógłby być nieco lepiej wykonany.

System obsługi: Chociaż ten trener perkusji jest odpowiedni dla dzieci w początkowym etapie obsługa urządzenia może być problematyczna.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką perkusję elektroniczną kupić?

 

Perkusja elektroniczna to doskonały zamiennik klasycznego instrumentu. Sprzęt ten posiada pady zamiast bębnów, dzięki czemu możliwa jest cicha gra. To też jest o wiele zdrowsze dla naszego słuchu. Po wpięciu słuchawek, urządzenie staje się słyszalne jedynie dla osoby grającej. Ze względu na liczbę dostępnych w sklepach modeli, przygotowaliśmy ten poradnik, który ułatwi Ci wybór upragnionego instrumentu, odpowiadając na pytanie: jaką perkusję elektroniczną wybrać.

Rodzaje padów

Kupując perkusję elektroniczną należy pamiętać o tym, by uważnie przyjrzeć się padom. W sklepach znajdziemy ich różne rodzaje, w tym:

Gumowe – wydobywają krótki lecz czytelny dźwięk. Taka perkusja z gumowymi padami to najtańsze rozwiązanie.

Siateczkowe – posiadają siateczkowe naciągi. Gra na takich padach jest najbardziej zbliżona do gry na instrumencie klasycznym, jednak tego typu sprzęt jest bardzo drogi.

Silikonowe – tworzywo jest wypełnione maleńkimi pęcherzykami, dlatego uderzając pałką o jego powierzchnię poczujemy się, jakbyśmy grali na klasycznej perkusji.

 

Strefy padów

Strefa padów oznacza miejsca aktywowania dźwięków poprzez uderzenie pałką. W przypadku modeli jednostrefowych, niezależnie od miejsca pad wydobywa tylko jeden dźwięk. Te dwustrefowe dają nam możliwość wytworzenia dwóch różnych brzmień, uderzając np. w krawędź oraz środek.

 

Pad stopy

W przypadku perkusji elektronicznych, bęben basowy zastąpiony jest padem stopy. Dzięki temu możliwe jest ciche granie. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie daje nam takiej przyjemności grania, jak gra na instrumencie klasycznym.

 

Moduł – jaka perkusja elektroniczna jest najlepsza?

Najistotniejszym elementem każdej perkusji elektronicznej jest moduł. Odbiera on impulsy powstałe w wyniku uderzenia pałek w pady. Następnie wydobywany jest dźwięk, który jest ściśle dostosowany do danego pada.

 

Jakość fabrycznych brzmień

Wszelkiego rodzaju brzmienia są wybrane przez producenta, który posegregował je w odpowiednie grupy. Dlatego każdy użytkownik jest w stanie wybrać idealny zestaw według własnych upodobań.

 

Edycja brzmienia

Warto również wspomnieć, że dużą zaletą perkusji elektronicznej jest możliwość edycji jej brzmienia. Oznacza to, że możemy dowolnie zmieniać wysokość dźwięku oraz tłumić inne.

 

Rama

Najlepsza perkusja elektroniczna to sprzęt, który daje nam nie tylko doskonałą zabawę i jakość dźwięku, ale przede wszystkim jest dobrze wykonany i stabilny. O tym w dużej mierze decyduje konstrukcja, czyli szkielet urządzenia. Taka rama ma możliwość regulacji, dzięki czemu możemy dopasować wysokość i rozstaw do własnych preferencji. Kupując taki sprzęt należy więc koniecznie zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju łączenia oraz nogi konstrukcji.

 

Sloty i wejścia

Perkusje elektroniczne posiadają szereg przeróżnych slotów i wejść, dzięki czemu możliwe jest podłączenie dowolnego sprzętu. Wśród slotów znajdziemy USB, co pozwala na transmisję danych do komputera. W przypadku zainstalowania programu EZ DRUMMER, mamy możliwość grania wybranych melodii oraz poddawania ich przeróbce komputerowej. Za pomocą portu MIDI możemy podłączyć innego rodzaju, starsze instrumenty i wzmacniacze. Klasyczny jack daje nam możliwość wpięcia słuchawek.

Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy w mieszkaniu przebywają inni domownicy. Podłączenie słuchawek oznacza, że dźwięk słyszy tylko osoba grająca. Output to gniazda, które służą do podpięcia zewnętrznego głośnika lub wzmacniacza. Telefon komórkowy możemy natomiast połączyć z perkusją za pomocą gniazda AUX.

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów budowy perkusji elektronicznych. To właśnie on podaje nam informacje na temat wybranego trybu, głośności, etc. Warto zwrócić uwagę na czytelność interfejsu, gdyż ma to duży wpływ na komfort grania na instrumencie.

Pałki

Decydując się na zakup perkusji należy pamiętać o pałkach. To dzięki nim jesteśmy w stanie wydobyć dźwięk poprzez uderzanie padów i talerzy. To, czy jest to instrument klasyczny czy elektroniczny nie ma znaczenia w wyborze pałek. Należy jednak pamiętać, by były one możliwie jak najbardziej zaokrąglone na główkach, dzięki czemu nawet po starciu nie zniszczą powierzchni padów.

 

Wzmacniacz

Zaletą perkusji elektronicznych jest możliwość grania zarówno ze słuchawkami, jak i z podłączonym wzmacniaczem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w domu możemy ćwiczyć o każdej porze. Jest to możliwe dzięki podłączonym słuchawkom, natomiast jeżeli chcemy podzielić się grą z innymi, z pomocą przyjdzie system grający.

Choć do takiego instrumentu możemy podłączyć za pomocą jacka dosłownie każdy głośnik, to należy pamiętać, że nie każdy ma wystarczającą ilość niskich częstotliwości. Dlatego warto jest się zaopatrzyć w wzmacniacz przeznaczony właśnie do perkusji. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenie to dodatkowy wydatek, sięgający często nawet 1000 złotych.

 

Perkusje elektroniczne w dobrych cenach

Ceny perkusji elektronicznych są dość wysokie, ponieważ jest to stosunkowa nowość na rynku. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu instrumenty, producenci często podnoszą ceny poszczególnych modeli. Dlatego za najtańsze takie urządzenie zapłacimy nie mniej niż 1500 złotych. Mowa tutaj o perkusji wraz z całym sprzętem niezbędnym do grania – bębny, pady, pałki, wzmacniacz, etc. W przypadku bardziej profesjonalnych instrumentów, cena jest znacznie wyższa. Za urządzenie znanej firmy zapłacimy często ponad 4000 złotych.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Zestaw Perkusja Black Hawk HXDIIIA

 

Perkusja Black Hawk HXD IIIA to sprzęt polecany zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych instrumentalistów. Producent zadbał tu o maksymalne zbliżenie dźwięku do naturalnego. Dodatkowo hardware pozwala na swobodne dysponowanie sprzętem zarówno osobom prawo, jak i leworęcznych, wystarczy zmienić ustawienia.

Model ten pozwala na symulację 30 zestawów perkusyjnych wykonanych w różnych stylach muzycznych, a także pozwala na ich edytowanie i budowanie własnych. W ten sposób użytkownik może wykorzystać ponad 380 próbek brzmień, w które sprzęt jest wyposażony. Próbki zostały wykonane w oparciu o technologię Real Drum, która miksując próbki pozwala uzyskać dynamikę zbliżoną do tej w sprzęcie akustycznym. Zestaw pozwala na podłączenie telefonu do modułu HXD III, razem ze złączem USB umożliwia to na wykorzystywanie do nauki brzmień znanych artystów, a także używanie profesjonalnych programów perkusyjnych.

Natomiast tych perkusistów, którzy często muszą się ze swoim sprzętem przemieszczać ucieszy z pewnością fakt, że można go szybko i łatwo rozmontować do niewielkich rozmiarów łatwych do przenoszenia i to wszystko bez demontażu padów. Zdaniem osób używających tę perkusję, niewątpliwą jej zaletą jest to, że można ćwiczyć w domu bez zakłócania spokoju domowników i sąsiadów.

Black Hawk HXD IIIA to sprzęt mobilny, stosunkowo cichy i charakteryzujący się umiarkowaną ceną.

 

Zalety

Możliwość ćwiczenia w domu: Perkusja nie jest bezgłośna, ale w porównaniu do innych sprzętów podobnego typu zdecydowanie nadaje się do ćwiczeń w domu bez narażania się domownikom i sąsiadom.

Brzmienie werbli: Model charakteryzuje naturalne brzmienie werbli niemal tożsame do tego uzyskiwanego w akustycznym instrumencie.

Trwałe siatki na padach: Choć pady są wykonane z siatki, to jednak są one bardzo trwałe i nawet przy użyciu grubych pałek pozostają w nienagannym stanie.

Wsparcie dla początkujących użytkowników: Perkusja jest wyposażona w gotowe utwory, podkłady, ma wbudowany metronom i nie trzeba jej stroić. Dlatego początkujący użytkownik ma ułatwienie podczas ćwiczeń koordynacji.

Mobilny sprzęt: Dla osób często przemieszczających się lub posiadających konieczności chowania sprzętu po ćwiczeniu gry, użytecznym jest łatwe i szybkie składanie.

 

Wady

Tomy: Brzmienie tomów jest na nieco niższym poziomie od pozostałych brzmień i to odczuwają użytkownicy, jako wadę sprzętu.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Ksylofon – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz ksylofonu? Przygotowaliśmy ranking, który może ułatwić Ci podjęcie decyzji. Na podstawie analizy opinii kupujących udało nam się wytypować popularne instrumenty, a wśród nich są modele dla początkujących oraz doświadczonych muzyków. Wiele pochlebnych recenzji zebrał ksylofon Mido Verano 3,5, który ma sztabki wykonane z palisandru honduraskiego. Pokryto je politurą, dlatego instrument na długo zachowuje elegancki wygląd i nie płowieje. Zwróć uwagę również na model Yamaha YX-135, który jest nie tylko solidny, ale i niewielki. Można go łatwo przesuwać z miejsca na miejsce, ponieważ w dolnej części stelaża umieszczono małe kółka. Materiałem wykonania klawiatury jest drewno paduk, a konstrukcji mocna stal.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Instrument jest solidny, a do tego elegancki. Materiał wykonania konstrukcji to stal i mahoń. Do produkcji sztabek wykorzystano palisander honduraski. Klawiatura jest pokryta politurą, która zabezpiecza ją przed płowieniem i ścieraniem.

Wady

Muzykom, którzy często koncertują, nie do końca odpowiada to, że w zestawie nie ma futerału. Aby bezpiecznie podróżować z instrumentem, należy go samodzielnie dokupić.

Podsumowanie

Ksylofon cieszy się popularnością zarówno wśród osób występujących solo, jak i tych grających w zespole. Jest on 3,5-oktawowy i zapewnia unikatowe, przyjemne brzmienie. Instrument można przesuwać po podłodze, pozwalają na to kółka umieszczone w dolnej części konstrukcji.

Drugi wybór

Zalety

Ksylofon ma kompaktowe wymiary, dlatego może przez cały czas stać rozłożony i tym samym być przygotowany do gry. Klawiatura jest wykonana z wyselekcjonowanego drewna paduk, wydobywane z niej dźwięki bardzo ładnie brzmią.

Wady

Stelaż, na którym umieszczono klawiaturę, nie daje możliwości regulowania jego wysokości. Bardzo wysokie osoby muszą mocno pochylać się nad sztabkami, co nie jest zbyt wygodne.

Podsumowanie

Stalowa konstrukcja gwarantuje instrumentowi stabilność. Ksylofon można przesuwać po podłodze, więc przestawienie go w inne miejsce nie wiąże się z dużym wysiłkiem. Z pewnością zmieści się on na niewielkiej scenie, nawet jeśli występuje na niej kilka osób jednocześnie.

Rozważ też

Zalety

To bardzo dobry model dla początkujących muzyków, z jego pomocą można szybko przyswoić podstawy techniki gry. Sztabki są solidne, gdyż wykonano je z trwałego drewna z Brazylii (lapacho). Z kolei rama jest zrobiona z buku.

Wady

Co prawda instrument nie jest bardzo ciężki (waży 12 kg), ale przestawienie go w inne miejsce może być kłopotliwe. Stelaż nie ma kółek, dlatego trzeba przenieść go w rękach.

Podsumowanie

Ksylofon jest 3,5-oktawowy. Wyróżnia się on przede wszystkim trwałością. Klawiatura jest pokryta politurą, co chroni ją przed płowieniem w wyniku działania promieni UV. Instrument jest często spotykany w szkołach muzycznych, gra na nim sprawia uczniom przyjemność.

 

 

9 najlepszych ksylofonów. Opinie w 2024 roku

 

Umieszczony poniżej ranking ksylofonów prezentuje najbardziej popularne instrumenty dla początkujących i bardziej doświadczonych muzyków. Opisaliśmy w nim także modele dla dzieci, dlatego każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

 

Ksylofon instrument

 

1. Ksylofon Mido Verano 3.5 Palisander Honduras

 

Osoby, którym marzy się ksylofon, powinny sprawdzić instrument Mido Verano 3,5. Można go wykorzystać zarówno do gry solowej, jak i w większym zespole. Konstrukcja została wykonana z mahoniu i stali, a klawiatura z palisandru honduraskiego.

Ksylofon zapewnia ciekawe, ciepłe brzmienie. Ponieważ sztabki pokryto politurą, są trwałe i odporne na ścieranie oraz inne uszkodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać na instrumencie codziennie.

Zdaniem muzyków opisywany model ma kompaktowe wymiary (11 cm x 66 cm x 137 cm) i elegancko wygląda. To bardzo dobry ksylofon dla doświadczonych osób, gra na nim sprawia dużo przyjemności. Ważne jest to, że wysokość statywu można samemu regulować, co uznano za duże udogodnienie.

 

 

 

 

2. Ksylofon 3 1/2 oktawy Yamaha YX-135

 

Yamaha YX-135 to godny uwagi ksylofon. Instrument ma wymiary: wysokość – 87 cm, szerokość – 123 cm i głębokość – 62 cm. Waży on 22 kg. Materiałem wykonania konstrukcji jest stal, co gwarantuje jej solidność, a także stabilność.

Ksylofon ma płytki zrobione ze starannie wyselekcjonowanego drewna paduk. Dopasowano je w taki sposób, aby uzyskać właściwy rezonans i niepowtarzalne brzmienie. Zakres stroju instrumentu to 3,5 oktawy.

Model Yamaha YX-135 został doceniony przez kupujących za trwałość oraz możliwość łatwego przesunięcia w inne miejsce. Jest to możliwe, ponieważ w dolnej części konstrukcji znajdują się małe kółka. Istotną zaletą instrumentu jest również to, że nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu ani na stosunkowo niewielkiej scenie.

 

 

 

 

3. Ksylofon Mido Tino 3.5 Lapacho IPE

 

Opinie o ksylofonach Mido są bardzo pochlebne, a zwłaszcza te dotyczące modelu Tino 3.5 Lapacho IPE. Z tego względu nie mogliśmy go pominąć, tworząc to zestawienie. Instrument jest polecany zwłaszcza dla początkujących muzyków i można go spotkać w wielu szkołach muzycznych.

Wymiary ksylofonu są równe: 11 cm x 66 cm x 137 cm. Waży on 12 kg. Klawiatura jest wykonana z lapacho, czyli bardzo twardego drewna z Brazylii. Ponieważ pokryto ją dodatkowo politurą, nie jest podatna na ścieranie i płowienie pod wpływem promieni UV.

Za co konsumenci najczęściej chwalą instrument? Według nich ksylofon jest nie tylko elegancki, ale też bardzo wytrzymały i w pełni przystosowany do potrzeb początkujących muzyków. Rama z drewna bukowego zapewnia stabilność.

 

 

 

 

Ksylofon dla dzieci

 

4. Kolorowy ksylofon z myszką Sevi

 

Osoby chcące zachęcić swoje pociechy do muzykowania, powinny bliżej przyjrzeć się produktowi Sevi Kolorowy Ksylofon. To zabawkowy instrument w kształcie myszki, do którego dołączono kilka akcesoriów. Są to: pałeczki do gry, talerz perkusyjny oraz mini bębenek.

Prezentowany ksylofon dla dzieci może zapewnić wielogodzinną, dobrą zabawę. Jego wymiary to: 19 cm x 29 cm x 10 cm. Instrument jest wykonany z trwałego drewna, a ponieważ starannie go oszlifowano, maluchy na pewno się nie skaleczą.

Rodzice przyznają, że ksylofon zabawka jest oryginalnym pomysłem na prezent dla pociechy. Jest on kolorowy i ładnie się prezentuje, nawet po kilku miesiącach od zakupu. Instrument pozwala maluchom ćwiczyć swoje muzyczne umiejętności i pozytywnie wpływa na ich kreatywność.

 

 

 

 

Ksylofon drewniany

 

5. Ksylofon Stagg XYLO-SET-37

 

Drewniany ksylofon Stagg XYLO-SET-37 jest 3-oktawowy, poleca się go osobom początkującym. Jest on też chętnie wykorzystywany przez bardziej doświadczonych muzyków mających własny zespół, którzy chcą, aby brzmienie utworów było bardziej oryginalne. Model ma wymiary: 101 cm x 53 cm.

Instrument jest wyposażony w 37 sztabek wykonanych z solidnego drewna, dobrze zabezpieczonego przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W komplecie są przydatne akcesoria, czyli: pałki do gry, stabilny statyw oraz pokrowiec.

Przedstawiony model pomyślnie przeszedł test ksylofonów sprawdzający ich trwałość. To, że instrument nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, potwierdzają też zadowoleni z zakupu konsumenci. Na podstawie ich recenzji można wywnioskować, że to dobry wybór dla osób chcących nauczyć się grać na ksylofonie, bez względu na wiek.

 

 

 

 

Ksylofon Mido

 

6. Mido Ksylofon Gran Verano 4.0 Palisander Honduras

 

Profesjonalnym muzykom bez wątpienia spodoba się ksylofon Mido Gran Verano 4.0 Palisander Honduras. To szeroko sztabkowy, koncertowy model z klawiaturą wykonaną z honduraskiego palisandru. Do produkcji konstrukcji wykorzystano elegancko wyglądający mahoń.

Ksylofon cieszy się dużą popularnością zarówno wśród solistów, jak i muzyków występujących w zespole. Ma on stojak z regulowaną wysokością, dlatego możemy dopasować go do swojego wzrostu. Tym samym gra na instrumencie sprawia więcej przyjemności.

Kupujący twierdzą, że to bardzo solidny ksylofon, niepodatny choćby na płowienie na skutek ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo drewno, a ponadto klawiatura została zabezpieczona politurą.

 

 

 

 

Ksylofon Fisher Price

 

7. Klasyczny ksylofon Fisher-Price CMY09

 

Ksylofon Fisher-Price CMY09 to zabawka odpowiednia dla kilkumiesięcznych maluchów. Jej wymiary są równe: 27 cm x 17 cm x 6 cm. Instrument jest wyposażony w 8 płytek w różnych kolorach. Aby wydobyć z nich dźwięki, maluch musi uderzać w nie pałeczką, która pewnie leży w dziecięcych rączkach.

Zabawka jest mała i lekka, a ponieważ ma kółka, pociecha może swobodnie przesuwać ją po podłodze. Ksylofon Fisher Price ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a zwłaszcza na wzrokowo-ruchową koordynację, umiejętności motoryczne, a nawet naukę kolorów.

Instrument bardzo podoba się dzieciom, a także ich rodzicom. To dobry i tani ksylofon, który rozbudza u maluchów muzyczną ciekawość. Pałeczka do gry jest przymocowana do korpusu zabawki za pomocą sznurka, co minimalizuje ryzyko jej zgubienia.

 

 

 

 

8. Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni

 

Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni to 3,5-oktawowy instrument. Razem z nim otrzymujemy w komplecie twardy futerał-skrzynię, pozwalający na jego bezpieczne przenoszenie. Akcesorium jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie poręczne (mimo stosunkowo dużych wymiarów), dlatego podróżowanie z ksylofonem powinno być komfortowe.

Materiałem wykonania sztabek jest palisander, wyróżniający się przyjemnym, czystym brzmieniem. Wymiary każdej z nich to: 3,8 cm x 2 cm. W zestawie nie ma statywu, dlatego możemy dobrać taki, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jakie są najważniejsze zalety ksylofonu? Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, przekonują, że bardzo dobrze brzmi i można go szybko zapakować do futerału. Poza tym instrument na długo zachowuje efektowny wygląd.

 

 

 

 

9. Adams Ksylofon XS2LV40 seria Solist

 

Model Adams XS2LV40 Seria Solist to 3-oktawowy ksylofon ze sztabkami wykonanymi z drzewa różanego. Waży on 35 kg, a jego całkowite wymiary są równe: 156 cm x 68 cm x 35 cm.

Sztabki są umieszczone na wytrzymałym stelażu, jego wysokość możemy regulować w zakresie od 80 cm do 100 cm. Łatwo dopasujemy go do swojego wzrostu. Ponieważ w dolnej części konstrukcji są kółka, możemy bez wysiłku przestawiać ksylofon z jednego miejsca w drugie.

Niepowtarzalne brzmienie to jeden z największych atutów instrumentu. Muzycy uważają też, że ksylofon ładnie wygląda i bardzo dobrze nadaje się dla solistów. Jednocześnie większość z nich twierdzi, że opisywany model dobrze sprawdzi się też w zespole.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki ksylofon kupić?

 

Osobom chcącym uczyć się gry na instrumentach sztabkowych zwykle na początek proponowany jest ksylofon. Ma on stosunkowo prostą budowę, ale żeby wydobywać ładne dźwięki, trzeba odpowiednio uderzać w sztabki. Czasami nie tylko początkujący, ale i doświadczeni muzycy mają wątpliwości, jaki jest najlepszy ksylofon. Postanowiliśmy przygotować poradnik, wyjaśniający najbardziej kłopotliwe kwestie.

Przeznaczenie

Ksylofony możemy zaklasyfikować do dwóch grup: odpowiednie dla osób początkujących oraz dla profesjonalistów. To, na który instrument się zdecydujemy, zależy od tego, jakie mamy doświadczenie w grze. Modele dla początkujących muzyków są tańsze, niekiedy na sztabkach są literowe oznaczenia nut, aby ułatwić trafianie we właściwe dźwięki. Ksylofony dla doświadczonych osób są znacznie droższe, co wynika z zastosowania innych materiałów do produkcji. Wyróżniają się one lepszym i ciekawszym brzmieniem, są dobrze przystosowane do potrzeb profesjonalistów występujących solo lub jako część orkiestry symfonicznej.

 

Materiał wykonania

Najważniejszym elementem budowy ksylofonu są sztabki tworzące klawiaturę. Materiałem ich wykonania jest drewno, zazwyczaj egzotyczne, takie jak palisander, lapacho czy drzewo różane. Ma to wpływ na ich solidność, ale i brzmienie. Ponieważ gra na ksylofonie polega na uderzaniu pałeczkami w klawiaturę, musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego względu sztabki często pokrywa się politurą, czyli rozcieńczonym roztworem żywicy. Dzięki temu są one chronione przed ścieraniem, a także płowieniem na skutek długotrwałej ekspozycji na działanie promieni UV.

Najlepszy ksylofon można rozpoznać po solidnej ramie, do której przymocowana jest klawiatura. Ona także może być wykonana z drewna, ewentualnie solidnej stali. Najważniejsze jest to, żeby instrument stał stabilnie na podłodze i nie kołysał się na boki. Drewniane sztabki są stosunkowo ciężkie, dlatego konstrukcja ksylofonu musi być wytrzymała.

 

Brzmienie

Bardziej doświadczeni muzycy dużą wagę przywiązują do brzmienia ksylofonu, zwłaszcza jeśli są częścią większego zespołu. Wydobywane z klawiatury dźwięki powinny być przyjemne i odpowiednio wzmocnione, za to odpowiadają rezonatory umieszczone poniżej sztabek. Kupując ksylofon, musimy sprawdzić ilość oktaw. Do najpopularniejszych modeli należą te 3-oktawowe oraz 3,5-oktawowe (te drugie są przystosowane do wymagań i sposobu nauczania w szkołach muzycznych).

 

Waga i wymiary

Im więcej sztabek ma instrument, tym większy się okaże. Jednak większość ksylofonów ma na tyle kompaktowe wymiary, że nie ograniczają znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Mieszczą się one również na niewielkich scenach. Waga sztabkowych instrumentów przeważnie mieści się w zakresie od 10 do ok. 50 kg. Co ciekawe, przenoszenie ksylofonu z miejsca na miejsce nie zawsze jest męczące. Znaczna część dostępnych na rynku modeli ma małe kółka zamiast zwykłych nóżek, co umożliwia ich swobodne przesuwanie po podłodze.

Akcesoria

Jeśli nie mamy pewności, jaki ksylofon wybrać, warto sprawdzić, który model ma w zestawie potrzebne akcesoria. Podstawowym dodatkiem jest stelaż, na którym umieszcza się klawiaturę. Bardzo często ma on regulację wysokości, co pozwala na lepsze dopasowanie go do swoich potrzeb. Do gry niezbędne są pałeczki z twardymi główkami, dlatego trzeba się upewnić, że zostały dołączone do ksylofonu. Często podróżującym muzykom przyda się praktyczny futerał.

 

Ksylofon dla dzieci

Czasem nawet kilkumiesięczne pociechy wykazują zainteresowanie muzyką, dlatego rodzice chętnie kupują zabawkowe instrumenty. Choć bardzo popularne są gitary, bębenki i ukulele, to ksylofony także są godne uwagi. Gra na nich rozwija ruchowo-wzrokową koordynację oraz umiejętności motoryczne. Instrumenty dla dzieci, także te zabawkowe, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

 

Ksylofony w dobrych cenach

Najmniej zapłacimy za ksylofony dla dzieci, gdyż średnio kosztują ok. 100 zł lub nieco mniej. Bardziej rozbudowane instrumenty, na których można uczyć się prawidłowej techniki gry i rozwijać swoje umiejętności są znacznie droższe. Chcąc kupić solidny i ładnie brzmiący model trzeba być gotowym na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (minimum). Ksylofony dla profesjonalistów, wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ksylofon?

Ksylofon to klasyczny, sztabkowy instrument perkusyjny, który pod względem budowy przypomina nieco cymbałki. Do jego produkcji wykorzystuje się różne gatunki egzotycznego drewna. Bardzo dużą popularnością cieszą się w szczególności modele wykonane z palisandru, a także lapacho. Głównym elementem ich konstrukcji są sztabki w różnych rozmiarach, które są zawieszone na solidnej ramie. Ciekawe jest to, że gry na ksylofonie musi nauczyć się każdy uczeń szkoły muzycznej, który wybrał sekcję perkusji. Tego typu instrumenty używane są przez profesjonalnych  muzyków, występujących na scenie w operze, filharmonii, a nawet studiach nagraniowych.

P2: Jak wygląda ksylofon?

Ksylofon wygląda podobnie jak zwykłe dzwonki szkolne, na których dzieci grają za pomocą pałeczek, ale jest od nich znacznie większy. Taki instrument jest zbudowany ze sztabek o różnej długości  przymocowanych do ramy. Co ważne, materiałem wykonania tych elementów zawsze jest egzotyczne drewno. Zazwyczaj sztabki ułożone są w kolejności od najdłuższych do najkrótszych, a czasami w dwóch rzędach, podobnie jak klawisze fortepianu. Ksylofony w większości mają dodatkowo specjalne rezonatory, umieszczone poniżej każdej sztabki. Odpowiadają one za zwiększanie głośności wydobywanych dźwięków. Do gry niezbędne są twarde młoteczki, nazywane również pałeczkami.

 

P3: Ksylofon – jak zrobić?

Ksylofon to ładnie brzmiący instrument. Co ciekawe, możemy go zrobić samodzielnie, np. po to, aby ciekawie spędzić czas z dzieckiem i zachęcić je do rozwijania talentu muzycznego. Jak to zrobić? Potrzebne rzeczy to: zestaw kluczy, rura izolacyjna z pianki, nożyk i włóczka. Pierwszym krokiem jest przecięcie rury na dwie części i włożenie wszystkich kluczy do obu połówek. Do ich przymocowania należy wykorzystać przygotowaną wcześniej wełnę. Gotowy ksylofon można ułożyć na podłodze lub zrobić dodatkowo stabilny stojak, np. z deseczek. Do gry można używać plastikowych pałeczek od szkolnych dzwonków lub dodatkowych kluczy.

 

P4: Ile kosztuje ksylofon?

Ksylofony przeznaczone dla dzieci kosztują nie więcej niż 100 zł. To stosunkowo tanie zabawki, które mogą zachęcić maluchy do uczęszczania na zajęcia w szkole muzycznej. Prawdziwe instrumenty są znacznie droższe, zwykle trzeba za nie zapłacić minimum kilka tysięcy złotych. Modele dla profesjonalnych muzyków nierzadko kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, są rozbudowane i wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna. Ponieważ nowe ksylofony nie są tanie, wiele osób woli najpierw kupić instrument używany. To może być dobre rozwiązanie, pozwalające na uniknięcie nadwyrężenia domowego budżetu. Bardzo często używane modele kosztują mniej niż 5000 zł. Jednak w przypadku tych instrumentów ważniejsza niż cena jest to, czy brzmią one tak, jak powinny.

P5: Jak grać na ksylofonie?

Na ksylofonie gra się za pomocą pałeczek mających twarde, zazwyczaj gumowe główki. Dzięki nim możemy wydobywać z instrumentu charakterystyczne, przenikliwe, a jednocześnie krótkie dźwięki. Muzycy grają w pozycji stojącej, a w dłoni trzymają dwie pałeczki (niektóre instrumenty dają możliwość wykorzystania większej ilości pałeczek, np. 4). Wiedząc, jakie dźwięki wydają poszczególne sztabki, możemy zagrać dowolną melodię. Pozwala na to większość instrumentów, gdyż mają 3,5-oktanową skalę. To oznacza, że nie musimy obniżać tonacji ani zmieniać poszczególnych dźwięków. Gra na ksylofonie nie jest męcząca, bo nie ma potrzeby zbyt mocnego uderzania pałeczkami w sztabki. Należy robić to z wyczuciem.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Perkusje – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do grania na perkusji przez dorosłego świetnie nadaje się na przykład model elektroniczny Alesis Nitro Mesh Kit, będący najlepszym zestawem w swojej klasie cenowej z wysokiej jakości brzmieniem.. Instrument jest solidnie wykonany i ma stabilną konstrukcję. To dobry wybór nie tylko dla profesjonalistów, ale też osób początkujących, bo jego obsługa nie stanowi problemu. Innym przykładem, tym razem dla dzieci, jest model Malplay z 6-bębnowym zestawem perkusji z talerzami i stołkiem. To doskonała zabawka dla dzieci, która pozwala rozwinąć umiejętności muzyczne. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych sprzętów, to zajrzyj do naszego zestawienia poniżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to znakomity zestaw dla fanów elektronicznych perkusji. Dzięki dynamicznym i wygodnym w użytkowaniu padów perkusja zapewnia naturalną odpowiedź na uderzenia, dzięki czemu dobrze sprawdza się podczas grania. Zawiera też rozbudowany moduł Nitro, w którym znaleźć można na przykład podkłady treningowe.

Wady

Pedałowi hihat, który jest w zestawie, czasem brakuje precyzji. Dlatego też zdarza się, że nawet nieużyty przez grającego, wywołuje dźwięk talerza.

Podsumowanie

Rama perkusji jest aluminiowa i oparta na 4 podstawach. Charakteryzuje ją duża stabilność i łatwość konfiguracji. Sprzęt oferuje wysoką jakość brzmienia, która zachwyca niejednego profesjonalnego muzyka.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw jest dopasowany do potrzeb dzieci. Młodzi perkusiści, dopiero uczący się gry na tym instrumencie, z łatwością opanują na nim wszystkie podstawy. Bębny, talerze oraz krzesełko zostały skonstruowane tak, aby dziecko bez problemu poradziło sobie z nauką gry i mogło w pełni się na niej skupić.

Wady

Trzeba pamiętać, że poszczególne elementy perkusji dla dzieci mogą dość szybko ulec uszkodzeniom, gdyż, nie są one wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Podsumowanie

Zestaw został wyposażony w jeden duży bęben ze stopką, dwa bębny średnie oraz trzy bębny małe, a także talerz i pałeczki do grania. Przygotowano również krzesełko skrojone pod młodego perkusistę. Każdy z tych elementów jest odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka.

Rozważ też

Zalety

Zaletami tego zestawu są przede wszystkim naturalne wykończenie oraz system YESS od producenta. Perkusja ma korpusy wykonane w całości z drewna brzozowego, a wspomniany system dba, chociażby o stabilność kotła przy bardzo mocnych uderzeniach.

Wady

Nie wszystkim odpowiada wygląd zestawu, część użytkowników uważa, że nie jest to zestaw odpowiedni na publiczne występy.

Podsumowanie

Ten zestaw perkusji akustycznej zapewnia wspaniałe wrażenia słuchowe, dzięki wykorzystaniu w nim nowoczesnych technik zarządzania dźwiękiem. Jest w związku z tym idealnym narzędziem, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych perkusistów, do prezentowania swoich umiejętności. Piękne wykończenie dodaje perkusji uroku.

 

 

9 najlepszych perkusji. Ranking i opinie 2024 roku

 

Jeżeli szukasz odpowiedniej perkusji dla siebie lub bliskiej osoby, to dobrze trafiłeś. Ranking perkusji zawiera opisy i opinie klientów o najlepszych modelach, dostępnych aktualnie na rynku.  Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, jaką perkusję warto kupić, aby się nie zawieść.

 

Perkusja elektroniczna

 

1. Alesis Nitro Mesh Kit Perkusja Elektroniczna

 

Alesis Nitro Mesh Kit to naprawdę potężna perkusja elektroniczna. 8- elementowy zestaw z trzema talerzami dostarcza perkusistom wiele radości z obcowania z dźwiękami charakterystycznymi dla instrumentów elektronicznych. 

Zestaw ma dynamiczne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu pady, które umożliwiają łatwe uzyskanie wymaganych przez grającego dźwięków. Wspomniane wcześniej talerze są 10-calowe. Mowa o talerzach ride, hihat oraz crash, z funkcją aktywnego tłumienia dźwięków.

 Podkreślić trzeba, że cała konstrukcja, wykonana z aluminium i oparta na czterech podstawach, jest niebywale stabilna. Ponadto wyróżnia ją łatwość konfiguracji, dzięki czemu bez kłopotu i szybko użytkownik sprzętu jest w stanie zmienić jego układ odpowiednio do swoich potrzeb. Właśnie te cechy docenili najbardziej w tym zestawie kupujący, którzy chętnie sięgają po perkusję elektroniczną Alesis Nitro Mesh Kit. Myśląc o zakupie perkusji elektronicznej, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten model.

 

 

 

 

Perkusja dla dzieci

 

2. Malplay Perkusja dla Dzieci 6-Bębnowa z Talerzami i Stołkiem 211129

 

Na perkusji mogą grać nie tylko dorośli. Naukę na tym instrumencie zaczynają już dzieci w wieku przedszkolnym, które potem mają większe szanse na zaistnienie w świecie muzyki jako profesjonalny perkusista. Do nauki potrzebny jest naprawdę dobry sprzęt, dzięki któremu młody i zafascynowany muzyką człowiek będzie mógł bez żadnych przeszkód doskonalić swój warsztat. 

Skutecznie może w tym pomóc zestaw Malplay, czyli 6-bębnowa perkusja dla dzieci z talerzami i stołkiem. W całym zestawie znajdują się: jeden duży bęben ze stopką, dwa bębny średnie oraz trzy bębny małe, a także talerz oraz oczywiście pałeczki do gry. Cała konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić dzieciom już od wieku przedszkolnego swobodne granie i uczenie się tajników grania na perkusji. 

Wszystkie elementy mają rozmiary odpowiednie dla młodych, początkujących perkusistów, dzięki czemu nie mają oni żadnych problemów z graniem. Rodzice małych użytkowników zestawu to potwierdzają, podkreślając, że to dobra i tania perkusja.

 

 

 

 

Perkusja Yamaha

 

3. Yamaha Stage Custom Birch MB6 Fusion PW Perkusja Akustyczna

 

Perkusja Akustyczna to instrument, z którego doświadczony perkusista potrafi wydobyć piękne dźwięki, nierzadko zaskakujące słuchaczy. Instrument ten jest dobrym rozwiązaniem dla muzyków, którzy oczekują od sprzętu wysokiej jakości brzmienia. Perkusja Yamaha jest pod tym względem wzorem, bo gwarantuje świetne wrażenia słuchowe w rozsądnej cenie. 

Stage Custom Birch MB6 Fusion PW to dobra perkusja, która spełni Twoje oczekiwania. Perkusiści potwierdzają, że produkt oferuje wysoką jakość dźwięku, głównie za sprawą innowacyjnego systemu YESS oraz dobrze zaprojektowanego korpusu. Pierwszy zapewni bogaty sustain i stabilność kotła nawet przy bardzo mocnych uderzeniach, a drugi rezonans bębnów oraz możliwość dudnienia. 

Cały zestaw jest przy tym ładny, a jego konstrukcja dobra pod względem zaprojektowania. Główne elementy perkusji wykonane są w całości z wysokiej klasy drewna brzozowego, co nadaje jej wyjątkowego charakteru.

 

 

 

 

Perkusja Tama

 

4. Tama RM52KH6-CCM Rhytm Mate Zestaw Perkusyjny

 

Kolejny zestaw, który znalazł się w naszym rankingu to Tama RM52KH6-CCM Rhytm Mate. Perkusja Tama, czyli sprzęt znanej i cenionej  japońskiej marki, dla osób myślących o profesjonalnej grze na takim instrumencie. Będzie on idealnym rozwiązaniem dla początkujących muzyków.

 Za stosunkowo niewielką cenę otrzymujesz zestaw z osprzętem i talerzami, który jest naprawdę dobry. Opinie o perkusjach Tama są w zdecydowanej większości bardzo pozytywne. Jak podkreślają użytkownicy, perkusja potrafi zaskoczyć na plus, biorąc pod uwagę koszty jej zakupu. Dodatkowo zdaniem osób korzystających już z tego produktu, wygląda on bardzo profesjonalnie. Dla wielu ludzi jest to atut, który obok dobrej jakości stanowi główne kryterium wyboru. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję w naszym rankingu, jeśli szukasz instrumentu dla początkującej osoby, która dopiero zaczyna naukę gry.   

 

 

 

 

Perkusja akustyczna

 

5. Gretsch Catalina Maple Walnut Glaze Rock Set

 

Dobra perkusja akustyczna to model Gretsch Catalina Maple Walnut Glaze Rock Set. Jest to produkt popularnej marki, lubiany przez wielu perkusistów. Zebraliśmy opinie o tym sprzęcie i uznaliśmy, że jest godny polecenia. 

Zestaw zapewnia wysokiej jakości dźwięki, a ponadto dobry osprzęt. Mowa o okrągłej płycie montażowej bębna basowego oraz niskoprofilowym systemie montażowym GTS. Sprawiają one, że montaż i zmiana konstrukcji zestawu dla swoich potrzeb są bardzo proste. Kupujący docenili też okucia perkusji, które są przyjemne w dotyku. 

Według użytkowników zestaw jest solidny. Pod tym pojęciem kryje się wspomniana już jakość brzmienia, ale także sposób wykonania. Produkt ma 7-warstwowa muszlę klonową z naturalnym wnętrzem, a bębny basowe zawierają teleskopowe ostrogi i pasujące do niego, klonowe obręcze. Ta perkusja akustyczna prezentuje się i gra naprawdę świetnie.

 

 

 

 

Perkusja dla początkujących

 

6. Ddrum D120 Midnight Black Zestaw Perkusyjny

 

=Dobrym produktem dla początkujących będzie według nas model Ddrum D120 Midnight Black. 5-częściowy zestaw z bębnem basowym, werblem, dwoma bębnami tom-tom oraz floor tom zapewni początkującemu perkusiście możliwość skutecznej nauki na sprzęcie o dobrej jakości wykonania, oraz brzmienia. 

Korpus wykonany z lipy daje lepszą niż w innych modelach projekcję i jasny dźwięk, który bardzo przypomina ten w perkusjach wykonanych z drewna klonowego. Dla wielu osób uczących się gry na instrumencie wygląd odgrywa dużą rolę, a w tym przypadku jest on atrakcyjny. 

Zestaw jest czarny i ma również czarne zaciski oraz obręcze. Dodatkowy osprzęt stanowią w statywy do talerzy, stopa, statyw pod hi-hat, statyw pod werbel oraz zacisk do tonów. Takie zestaw w zupełności wystarczy na początek amatorowi gry na perkusji. Przeprowadzony test perkusji potwierdza, że jest to niezawodna, dobra perkusja dla początkujących.

 

 

 

 

Perkusja Pearl

 

7. Pearl Vision VBL Perkusja Hardware

 

Pearl Vision VBL Hardware to model wykonany z drewna brzozowego. Perkusja Pearl charakteryzuje się sporą ilością wysokich tonów, których jest więcej niż w przypadku podobnych zestawów wykonanych z klonu. Dzięki temu sprzęt oferuje agresywniejsze brzmienie i bardziej selektywne dźwięki tomów, co potwierdzają opinie Internautów. 

Elegancki i jednocześnie praktyczny dodatek stanowi stalowy werbel z serii Sensitone, który daje niesamowite wrażenie słuchowe. W skład konfiguracji wchodzi osprzęt HWP-900 ze statywami pod wspomniany werbel i talerze oraz stopa perkusyjna i statyw pod hi-hat. 

Perkusja marki Pearl to produkt dla koneserów wysokiej klasy instrumentów, którzy cenią dobry wygląd i świetne brzmienie. Uważamy, że warto zwrócić uwagę na ten model przy poszukiwaniu takiego właśnie produktu. Jeśli i ty takiego szukasz, pomyśl o sprzęcie Pearl Vision VBL Hardware.

 

 

 

 

Perkusja Roland

 

8. Roland TD1K Perkusja Elektroniczna

 

Szukając perkusji elektronicznej, powinieneś zastanowić się nad zakupem modelu Roland TD1K. To sprzęt znanego producenta z 30-letnią tradycją, którego produkty uznawane są za jedne z lepszych na świecie.

 Perkusja Roland to dobry wybór dla każdego, kto ceni jakość dźwięku, wytrzymałość oraz niesamowite wrażenie z gry. Przedstawione przez kupujących opinie o tym modelu mówią, że cechują go właśnie te trzy kwestie. 

Zestaw zyskał uznanie wśród perkusistów ze względu na brzmienie z działającym na najwyższym poziomie zestawem w linii V-Drums. W sumie produkt ma aż 15 zestawów brzmieniowych, dzięki którym użytkownik może po prostu cieszyć się grą na różne sposoby. Konstrukcja perkusji wspiera wszystkie najważniejsze techniki gry na modelach akustycznych, a w tym między innymi zatrzymywanie talerza czy gra na hi-hat. Cały zestaw świetnie gra, a do tego pięknie wygląda, dlatego jest warty uwagi.

 

 

 

 

Mini perkusja

 

9. Mini perkusja Beat Bop Smily Play

 

Mini perkusja Beat Bop Smily Play sprawdzi się doskonale w przypadku  małych dzieci, zafascynowanych grą na tym instrumencie. Sprzęt ma szereg atrakcyjnych funkcji, które skutecznie zachęcają dziecko do nauki i zabawy poprzez muzykę. Produkt jest mały i poręczny, bo jego wymiary wynoszą zaledwie 57 x 40 x 14 cm. 

Perkusja zasilana jest trzema bateriami AA i przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia. Wspomniane wcześniej dodatkowe funkcje to między innymi nagrywanie zagranych dźwięków oraz późniejsze ich odtwarzanie, dwa różne brzmienia bębenków czy aktywacja werbli. 

Dziecko w trakcie grania może wybrać tempo oraz podkład muzyczny, a dodatkowo regulować głośność. Dostępna jest także ciekawa zabawa w losowo wybijane dźwięki perkusji. Opinie o tym modelu są pozytywne, a kupujący produkt rodzice twierdzą, że jest on doskonały dla muzykalnych dzieci.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką perkusję kupić?

 

Bardzo często mówi się, że perkusja to obowiązkowy instrument w każdym zespole muzycznym. To ona nadaje tempo granym utworom, a jeśli pomyli się perkusista, przeważnie szybko to samo dzieje się z resztą grupy. Nie do końca wiesz, jaką perkusję wybrać? Nie martw się, w poradniku znajdziesz wiele cennych informacji ułatwiających podjęcie decyzji.

Elementy zestawu

Zestaw perkusyjny możemy podzielić na 3 główne części, inaczej obszary. Pierwszym są wykonane z drewna bębny (czyli werbel, tomy, floor tom i centrala), a drugim talerze: hi-hat, ride oraz crash. Trzeci obszar to hardware, w skład którego wchodzą metalowe mechanizmy i statywy, w tym: pod werbel, prosty, łamany, do hi-hat, stopa i stołek. Poszczególne elementy zestawu możemy kupować samodzielnie lub wybrać skompletowaną już perkusję, gotową do gry.

Oto podstawowe informacje na temat wszystkich części budowy perkusyjnego kompletu:

* werbel – wielu muzyków uważa go za najważniejszy element perkusji, składa się z drewnianego lub metalowego korpusu i zakładanych naciągów. To jedyny bęben wyposażony w specjalną, montowaną od dołu sprężynę, za sprawą której ma charakterystyczny, mocny i głośny dźwięk;

* tomy – to małe bębny w rozmiarze od 8 do 13 cali. Im są one mniejsze, tym wyższy wydają z siebie dźwięk. Elementy te najczęściej są wykorzystywane przy przejściach w utworze;

* floor tom – to największy z tomów, stoi na ziemi oparty na nóżkach. Wydaje on niższy dźwięk niż pozostałe mniejsze bębny, zwykle ma on rozmiar 14, 16 lub 18 cali;

* centrala – często określa się ją mianem bębna basowego, jest ustawiona w pozycji poziomej. To element wydający bardzo niski dźwięk, uderza się w niego bijakiem zamocowanym w pedale, który naciska się stopą;

* hi-hat – najistotniejszy ze wszystkich talerzy, jego działanie kontroluje się za pomocą nogi. Najczęściej ma on rozmiar 14 cali, choć są też modele 12-, 13 i 15-calowe;

* ride – to największy talerz perkusji, zwykle umieszcza się go po prawej stronie. Służy on do utrzymywania stałego rytmu w tle utworu;

* crash – wydaje głośny dźwięk przypominający wybuch, dlatego wykorzystuje się go w celu zaakcentowania momentu podczas gry, przykładowo po przejściu;

* statyw prosty – zwykły statyw pod talerz;

* statyw łamany – umożliwia regulację kąta nachylenia ramienia;

* stopa – to mechanizm uderzający we floor tom;

* stołek – jest zbudowany z siedziska i rozkładanych nóżek, zapewnia perkusiście komfortową grę.

 

Akustyczna czy elektroniczna?

Podobnie jak wiele innych instrumentów muzycznych, perkusja jest dostępna w wersji akustycznej oraz elektronicznej? Ta pierwsza jest polecana w szczególności początkującym muzykom, gdyż pozwala na przyswojenie wszystkich technik gry. Jednak musimy mieć na uwadze, że akustyczny zestaw zajmuje stosunkowo dużo miejsca w pomieszczeniu, poza tym podczas ćwiczeń generujemy hałas mogący przeszkadzać pozostałym domownikom. Elektroniczna perkusja daje możliwość gry na słuchawkach, a więc tylko my słyszymy wybijany rytm, często ma ona też bardziej kompaktowe wymiary. Doświadczeni muzycy twierdzą, że odczucia podczas grania na zestawie akustycznym są znacznie lepsze, bo elektroniczne pady są inaczej wykonane i nie zapewniają tak realistycznego efektu. Podejmując decyzję, jaka jest najlepsza perkusja, zastanówmy się, dlaczego właściwie chcemy ją kupić. Model elektroniczny dobrze nadaje się do ćwiczeń w domu, ale nie sprawdza się na scenie podczas występu z zespołem, bo trudno znaleźć odpowiedni wzmacniacz do jego nagłośnienia.

 

Materiał wykonania

Na jakość brzmienia zestawu perkusyjnego istotny wpływ mają wykorzystane do produkcji materiały. Drewniane elementy w przypadku instrumentów dla początkujących przeważnie są wykonane z topoli lub lipy, a dla profesjonalistów z klonu, brzozy, dębu, jesionu, mahoniu lub bubinga (drewna bubingowego). Talerze mogą być zrobione z mosiądzu lub brązu. Nie dotyczy to zabawkowych zestawów dla dzieci, które są mniejsze, lżejsze i lepiej dopasowane do ich potrzeb. Są one w większości wykonane z tworzyw sztucznych.

Naciągi

Kupując perkusję dla rozpoczynających naukę muzyków, przeważnie dostajemy w zestawie naciągi. Nie są one zbyt solidne, ale na początek przygody z zestawem perkusyjnym w zupełności wystarczą. O wymianie naciągów na model renomowanej marki możemy pomyśleć w momencie, gdy te dołączone do kompletu już się zużyją. Sami możemy zdecydować o ich grubości i wykończeniu, zależnie od tego, jaki gatunek muzyczny najbardziej nas interesuje. Najlepsza perkusja jest przede wszystkim w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb, a gra na niej sprawia dużo przyjemności.

 

Perkusje w dobrych cenach

Za zabawkowy czy mniej rozbudowany zestaw perkusyjny średnio zapłacimy kilkaset złotych. Dla początkującego muzyka nie powinien to być bardzo duży wydatek. Perkusja zbudowana z większej ilości elementów, dopasowana do potrzeb profesjonalisty, kosztuje znacznie więcej, co dotyczy zarówno modeli akustycznych, jak i elektronicznych. Zwykle cena wynosi kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. 

 

FAQ

 

P1: Co to jest perkusja?

Perkusja to ogólna nazwa odnosząca się do instrumentów perkusyjnych mających różne znaczenie w zależności od rodzaju granej muzyki. W muzyce poważnej mowa w tym kontekście o jednym instrumencie lub dowolnie skompletowanym zestawie, a w muzyce rockowej czy jazzowej zestawie, który może być uzupełniony o dodatkowe elementy. Na zestaw perkusyjny składa się w szczególności bęben wielki, określany inaczej basowym. Ponadto możemy wyróżnić elementy takiej jak werbel (służy do wygrywania rytmu), floor tom (bęben ustawiony na ziemi), tom-tom (bębny montowane na trójniku) czy hi-hat (talerze montowane na jednym statywie, równoległe do siebie).

P2: Jak nastroić perkusję?

Dla osoby, która dopiero rozpoczyna grę na perkusji, strojenie instrumentu może wydawać się trudne. Jest to naturalne, bo potrzeba doświadczenia, aby móc to dobrze zrobić. Wielu muzyków przyznaje, że są różne metody strojenia perkusji i trzeba znaleźć ten najlepszy dla siebie. Jednym ze sposobów na strojenie modelu jest wykorzystanie fortepianu lub instrumentu klawiszowego. Aby móc dobrze to zrobić, trzeba rozróżniać interwały i poszczególne dźwięki. Powinno być to łatwe dla osób, które uczęszczają lub uczęszczały do szkoły muzycznej, lecz może okazać się zdecydowanie trudniejsze dla tzw. samouków. Innym sposobem na strojenie perkusji jest dostosowanie rozkładu naprężeń membrany. Musi być on taki sam po każdej stronie, bo wtedy brzmienie będzie równomierne. Zaleca się strojenie po przekątnej i identyczną ilość obrotów po każdej stronie bębna. 

 

P3: Jak złożyć perkusję?

Kupiłeś perkusję i zastanawiasz się, jak poprawnie ją złożyć? Wszystko zależy od modelu, na który się zdecydowałeś. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie tej czynności jest wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją, która powinna stanowić jeden z elementów zestawu. Jeśli z jakichś względów nie mamy do niej dostępu, powinniśmy z łatwością znaleźć wersję elektroniczną w Internecie. Z instrukcji dowiemy się, jakich narzędzi będziemy potrzebować i jakie czynności krok po korku należy wykonać. W razie problemów możemy poprosić o pomoc bardziej doświadczonego muzyka. W Internecie są też dostępne specjalne filmiki instruktażowe, w których pokazane jest, co zrobić, aby dobrze złożyć zestaw perkusyjny. Takie wideo może być bardzo pomocne.

 

P4: Jak nagłośnić perkusję?

Muzycy wykorzystują różne techniki nagłaśniania perkusji i trudno odpowiedzieć, która z nich jest najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji muzyka i jego słuchaczy. Jednym z najważniejszych elementów wymagających nagłośnienia jest stopa. Ciśnienie wytwarzane przez ten element jest duże, dlatego też muzycy najczęściej wykorzystują mikrofony dynamiczne, które nie powodują zniekształceń. Takie same modele są wykorzystywane do nagłaśniania werbla. Zwykle umieszcza się je nad krawędzią wspomnianego elementu i kieruje się go do środka membrany. Do nagłośnienia kotłów można z powodzeniem wykorzystać mikrofony pojemnościowe.

P5: Ile kosztuje perkusja?

Perkusje można znaleźć nie tylko w sklepach muzycznych, ale też w sklepach z zabawkami dla dzieci. Takie produkty są dostępne za ok. 100 zł i mają za zadanie wzbudzić w maluchu zainteresowanie muzykowaniem i zapewnić mu odpowiednią rozrywkę. W przypadku perkusji – instrumentów muzycznych, najtańsze modele można kupić za kilkaset złotych. Takie produkty stosunkowo często są sprzedawane w zestawie bez talerzy czy pałeczek, więc trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Zazwyczaj cena perkusji oscyluje w granicy od 2000 zł do 4000 zł, choć można znaleźć też znacznie droższe modele, dla osób, które grają profesjonalnie i są bardzo wymagające.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Najważniejsze zalety:

Perkusja ma bębny i przyciski ustawione w taki sposób, aby przypominały one tradycyjny zestaw. To sprawia, że gra na instrumencie jest komfortowa i muzyk nabywa odpowiednie nawyki. Model ma wgranych 60 ścieżek dźwiękowych i wbudowany metronom Nitro Mesh. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z sekwencera i rejestratora gry, aby doskonalić swoje umiejętności. 

 

Najważniejsze wady:

Choć zdaniem wielu muzyków jest to najlepsza perkusja, ma jedną wadę. W opiniach konsumentów pojawiają się głosy sugerujące, że dołączony do zestawu pedał hi-hat nie jest wystarczająco precyzyjny. Potrzeba czasu, aby go wyczuć i zacząć swobodnie z niego korzystać. 

 

Werdykt: 9.8/10

Perkusja Alesis Nitro Mesh Kit ma 8-calowy werbel z naciągiem siatkowym. Dodatkowo ma też 3 pady w tym samym rozmiarze, pedał hi-hat i odpowiednio zaprojektowane talerze. Rama jest wykonana z aluminium, ma 4 mocne podstawy i cechuje ją stabilność. Na modelu znajduje się wyjście słuchawkowe i stereofoniczne wyjścia liniowe.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Elementy zestawu

Cena Alesis Nitro Mesh Kit nie jest wysoka, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że zestaw perkusyjny obejmuje siatkowe pady bębnów, które gwarantują cichą i naturalną reakcję. Dodatkowo mamy do dyspozycji 8-calowy werbel i pady tomów, a także talerze: ride, hi-hat i crash z funkcją choke. Kolejnymi elementami jest centrala, mechanizm stopy i pedał. Całość jest umiejscowiona na wytrzymałej, aluminiowej ramie z czterema mocnymi podstawami, które gwarantują stabilność. Komplet obejmuje kabel przyłączeniowy, zasilacz do modułu Nitro i klucz perkusyjny.

Zadowalająca jakość dźwięku

Pochlebne opinie o Alesis Nitro Mesh Kit wskazują, że jest to instrument zapewniający wysoką jakość dźwięku i pozwalający doskonalić umiejętności muzyczne. Dodatkowo moduł Nitro oferuje brzmienia stosowane w różnych gatunkach muzyki. Model ma podświetlany ekran LCD, który umożliwia szybkie ustawienie sprzętu muzycznego zależnie od swoich potrzeb.

 

Dobra perkusja do ćwiczeń

Chcesz uczyć się grać na perkusji i potrzebujesz do tego odpowiedniego instrumentu? Opisywany model powinien spełnić Twoje oczekiwania, bo ma aż 60 ścieżek dźwiękowych i wbudowany metronom Nitro Mesh. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z zaawansowanego sekwencera i rejestratora gry. Perkusję można łatwo podłączyć do komputera, a wszystko dzięki portom USB-MIDI i MIDI In/Out Nitro Mesh. Z instrumentem można zintegrować automaty perkusyjne czy syntezator. Grającym na instrumencie podoba się również to, że można podłączyć do niego słuchawki i ćwicząc nie przeszkadzać innym domownikom. Model ma też wejście stereofoniczne Aux, co umożliwia grę z płyty CD czy MP3. 

 

Wytrzymałość

Trzeba podkreślić, że jakość materiałów użytych do produkcji instrumentu jest wysoka. W związku z tym nie trzeba się martwić, że niedługo po zakupie dojdzie do awarii perkusji. Sprzęt działa sprawnie przez długi czas i zachowuje swój estetyczny wygląd. Tak też twierdzą osoby, które przeprowadziły test Alesis Nitro Mesh Kit.

 

Łatwe podłączenie słuchawek i innych urządzeń

Bez względu na to, czy wolisz ćwiczyć w ciszy czy wręcz odwrotnie, ten sprzęt muzyczny Ci się spodoba. Można podłączyć do niego słuchawki, a także inne urządzenia, co okazuje się praktyczne zarówno, kiedy chcemy ćwiczyć i spotykamy się na próbach z innymi muzykami, jak i wtedy, kiedy chcemy nagrać swój utwór i sprawdzić, jak nam idzie.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Najważniejsze zalety:

Perkusja akustyczna Gretsch Catalina Maple jest uznawana za solidnie wykonaną, czym zdobyła uznanie wielu muzyków. Jest to instrument polecany dla osób początkujących, na którym gra jest wygodna. W rezultacie użytkownik na początku swojej przygody z perkusją ma zapewnione dobre warunki do rozwoju. Nie ma obaw, że z uwagi na mało komfortową grę, szybko zniechęci się do regularnych ćwiczeń.

 

Najważniejsze wady:

Trzeba wiedzieć, że w zestawie nie ma talerzy i pałek, więc trzeba dokupić te akcesoria samodzielnie. To wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów i sprawia, że trzeba poświęcić dodatkowy czas na szukanie odpowiednich produktów.

 

Werdykt: 9.4/10

Choć nie jest to perkusja bez wad, jest ona dobrze oceniana przez użytkowników. Test Gretsch Catalina Maple i jego pozytywne wyniki dały dowód na to, że składanie instrumentu przebiega sprawnie i poradzi sobie z tym zadaniem nawet osoba bez żadnego doświadczenia. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wysoka jakość wykonania

Model ma 7-warstwowe korpusy klonowe, które odznaczają się dużą wytrzymałością. Można być pewnym, że instrument na długo zachowa swoje właściwości, nawet jeśli będzie regularnie i intensywnie eksploatowany. Korpusy mają 30-stopniowe krawędzie. Obręcze wynoszą 1,6 mm. Naciągi Remo są jednowarstwowe i powlekane na górze, a przezroczyste na dole. Dodatkowo są one odpowiednio wytłumione. Naciągi wyróżnia solidność, czego dowodem są pozytywne opinie o Gretsch Catalina Maple wystawiane przez muzyków. Instrument jest pokryty lakierem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV. 

Przyjemne, czyste brzmienie

Dla osób zainteresowanych kupnem perkusji akustycznej jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby gwarantowała ona wysoką jakość dźwięku. Tak jest w przypadku modelu Gretsch Catalina Maple. Z instrumentu można wydobyć ładne, przyjemne dla ucha dźwięki. Są one na tyle wyraziste, że podobają się nawet bardziej wymagającym muzykom. Odpowiednie brzmienie zachęca do tego, aby regularnie ćwiczyć grę na perkusji. Do zakupu produktu zachęca jednak nie tylko jakość dźwięku, ale też przystępna cena Gretsch Catalina Maple.

 

Estetyczne wykończenie

Część muzyków zwraca uwagę nie tylko na jakość wykonania czy czystość dźwięku, ale także na estetykę wykonania instrumentu. Model Gretsch Catalina Maple jest utrzymany w brązowej kolorystyce, jest estetycznie wykończony i dzięki temu elegancko się prezentuje. Warto dodać, że producent oferuje też inne wersje kolorystyczne produktu, więc każdy bez problemu znajdzie produkt, który mu się spodoba. Poszczególne elementy perkusji są zabezpieczone specjalną powłoką, która ma za zadanie ograniczyć ryzyko pojawienia się na powierzchni zarysowań czy śladów po innych uszkodzeniach mechanicznych. Gładka powłoka ułatwia też utrzymanie sprzętu w należytej czystości.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Tamburyn – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zastanawiasz się nad tym, jaki tamburyn kupić? Szukasz inspiracji i zastanawiasz się, jakie instrumenty są polecane przez muzyków? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy zestawienie z najlepszymi produktami, jakie są obecnie dostępne w sklepach. Najbardziej polecanym tamburynem jest Meinl TA2B-AB. Instrument zrobiono z wysokiej jakości drewna, czyli materiału wyróżniającego się trwałością i estetycznym, eleganckim designem. Do produkcji wykorzystano też lity mosiądz. To tamburyn dwurzędowy o stosunkowo niskiej wadze. Jeśli szukasz produktu dla swojej pociechy, sprawdź opis Janod Tamburyn JND 07601. To lekki drewniany tamburyn dla dzieci w wieku od 3 lat.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Tamburyn ma drewnianą ramę, która jest wytrzymała i ładnie wygląda. Mosiężne dzwonki wydają przyjemne, ciepłe dźwięki. Dodatkowo instrument jest lekki, więc nawet dłuższa gra na nim nie okazuje się zbyt męcząca dla naszych dłoni.

Wady

Niektóre osoby twierdzą, że ten model będzie odpowiedni tylko dla muzyków z jakimkolwiek doświadczeniem. Ich zdaniem instrument nie do końca dobrze się sprawdza w przypadku osób początkujących.

Podsumowanie

Produkt jest wykonany z najwyższą starannością i dlatego też jest doceniany przez kupujących. Tamburyn ma średnicę równą 10 cali, a jego waga wynosi niecałe 0,5 kg. To model dwurzędowy z drewnianą ramą i mosiężnymi dzwoneczkami.

Drugi wybór

Zalety

Bardzo ważne jest to, że instrument nie waży zbyt dużo. Podczas gry na nim dziecko szybko się nie męczy. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że rama jest dobrze wyprofilowana. Tamburyn nie wyślizguje się z dłoni.

Wady

Część rodziców zwraca uwagę na to, że na powierzchni instrumentu stosunkowo szybko pojawiają się pierwsze zarysowania. Niemniej jednak nie są one zbyt widoczne, a co najważniejsze, nie wpływają na komfort gry.

Podsumowanie

Większość opinii na temat modelu Janod JND 07601 jest pozytywna. Choć nie jest to zabawka bez wad, ma ona zdecydowanie więcej zalet. Tamburyn jest poręczny, wygodnie się na nim gra i ma idealnie gładką powierzchnię. Produkt jest dostępny w jasnym kolorze.

Rozważ też

Zalety

Model jest mocowany z tyłu stopy, dlatego do grania nie wykorzystuje się dłoni. To wygodne rozwiązanie. Dzięki temu muzyk może grać jednocześnie też na innym instrumencie np. bębnie.

Wady

To produkt wykonany z plastiku. Niektórzy twierdzą, że wykorzystany w procesie produkcji materiał nie jest najlepszej jakości, więc istnieje ryzyko, że szybko ulegnie uszkodzeniu.

Podsumowanie

Tamburyn ma czarny kolor, więc prezentuje się elegancko. Prosty design sprawia, że produkt jest chętnie wybierany przez osoby w różnym wieku i bez względu na płeć. Instrument jest lekki, więc wygodnie się na nim gra. Tamburyn gwarantuje klasyczne, przyjemne brzmienie.

 

 

9 najlepszych tamburynów. Opinie w 2024 roku 

 

Poniżej zamieściliśmy ranking tamburynów, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję o zakupie instrumentu. Mamy nadzieję, że wśród opisywanych przez nas produktów znajdziesz taki, który przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania.

 

Tamburyn z membraną

 

1. Meinl TA2B-AB Tamburyn Drewniany

 

W naszym zestawieniu musiał się znaleźć tamburyn z membraną Meinl TA2B-AB wykonany z dobrej jakości drewna. Użyty do produkcji materiał jest nie tylko wytrzymały, ale też ładnie się prezentuje. Kolor instrumentu to African Brown, czyli elegancki odcień. Materiał wykonania jest lekko połyskujący. Produkt zrobiono też z litego mosiądzu, który nie ulega zniekształceniom.

Średnica tamburynu jest równa 10 cali. Jego waga wynosi dokładnie 470 g, więc nawet dłuższa gra nie powinna okazać się męcząca. To model dwurzędowy, wydający ciepłe, charakterystyczne dźwięki. Instrument powinien spełnić wymagania muzyków z nieco większym doświadczeniem. 

Osoby, które miały okazję grać na tym instrumencie, uważają, że jest to przyjemne. Instrument jest odpowiednio wyprofilowany, można wygodnie trzymać go w dłoni. Dodatkowo zaletą jest elegancki design. 

 

 

 

 

2. Nino NINO44 Sea Drum 8″ Bęben Morski

 

Jeśli interesuje Cię tamburyn z membraną, poznaj opis Nino NINO44 Sea Drum 8″. To bęben morski odpowiedni dla dzieci już od 3. roku życia, jednak mogą z powodzeniem grać na nim także dorośli. Instrument pozwala na wydobycie ciekawych dźwięków przypominających szum morskich fal. Z pewnością spodoba się on młodym artystom odznaczającym się kreatywnością.

Tamburyn jest wykonany z wytrzymałych, a jednocześnie lekkich materiałów. Naciągi zrobiono z syntetycznego materiału, na którym nie pojawiają się przetarcia. Rama jest wykonana z mocnego kauczuku. Została ona odpowiednio wyprofilowana, a wszystko po to, aby zapewnić pewny chwyt osobie grającej na instrumencie.

Opinie na temat modelu są pozytywne. Wiele osób przyznaje, że to dobry tamburyn, na którym wygodnie się gra. Chętnie korzystają z niego zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.

 

 

 

 

Tamburyn dla dzieci

 

3. Janod Tamburyn JND 07601

 

Rodzice zgadzają się z tym, że tamburyn dla dzieci musi być ładnie wykonany, lekki i wygodny w trzymaniu. Taki właśnie jest model Janod JND 07601. Ma on dobrze wyprofilowaną ramę, a wszystko po to, aby maluch mógł pewnie złapać za instrument i odpowiednio nim potrząsać.

Przybliżone wymiary produktu to: 20,5 cm x 20,5 cm x 4,5 cm, a jego waga to jedynie 150 g. Instrument jest polecany dla dzieci od 3. roku życia. Został on wykonany z najwyższej jakości drewna. Model jest idealnie gładki, dlatego nie ma ryzyka, że podczas intensywnego grania dojdzie do podrażnienia dłoni. Zabawka wygląda jak prawdziwy instrument, co podoba się dzieciom. 

Konsumenci uważają, że warto zainwestować w prezentowany tamburyn. Instrument dostarcza najmłodszym wiele rozrywki. Jest estetycznie wykonany, poręczny i zdecydowanie zachęca do regularnego muzykowania.

 

 

 

 

4. Goki Tamburyn z Dzwonkami 61920

 

Goki 61920 to dobry i tani tamburyn, który z pewnością spodoba się Twojemu dziecku. Instrument jest odpowiedni dla pociech, które ukończyły 3 lata. Został on wykonany z zachowaniem wymagań prawnych, dlatego też jego używanie jest w pełni bezpieczne.

Tamburyn ma średnicę równą 14,5 cm. Do jego wykonania użyto naturalnego drewna, które odznacza się wytrzymałością i ładnie się prezentuje. Instrument ma 4 podwójne talerzyki, a także wzmocnioną membranę. Wydawane przy użyciu tamburynu dźwięki są ciekawe. Jego konstrukcja została odpowiednio przemyślana. Na modelu znajduje się specjalny otwór, który ułatwia utrzymanie go w dłoniach. 

Dla kupujących duże znaczenie ma to, że instrument jest kolorowy. W związku z tym zwraca uwagę dzieci i podoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Zaletą produktu jest wysoka jakość wykonania.

 

 

 

 

Tamburyn na stopę

 

5. Meinl Tamburyn na Stopę HTA

 

W naszym zestawieniu musiał znaleźć się tamburyn na stopę Meinl HTA. Konsumentom podoba się to, że produkt występuje w czarnym kolorze, który jak wiadomo jest uniwersalny, a dodatkowo elegancko się prezentuje.

Tamburyn zrobiono z plastiku, dlatego też jest on lekki. Instrument ma 4 pary dzwonków, a wydobywający się z nich dźwięk jest przyjemny. Na tamburynie można grać bez użycia rąk, co jest wygodnym rozwiązaniem. Brzmienie jest przyjemne i podoba się nawet bardziej wymagającym muzykom.

Czy warto zainwestować w ten model? Większość osób odpowiada na to pytanie twierdząco. Zaletą instrumentu są jego kompaktowe wymiary. Znaczenie ma też niewielka waga i prosty design.

 

 

 

 

Tamburyn Fisher Price

 

6. Fisher-Price Tamburyn BLT37

 

Fisher-Price BLT37 to tamburyn-grzechotka, czyli produkt odpowiedni dla najmłodszych. Zabawka jest polecana dla dzieci od 3. miesiąca życia. Jest ona lekka, więc dziecko może samodzielnie ją trzymać. Tamburyn ma białą ramę i kolorowe elementy, dlatego zwraca uwagę pociech.

To grzechotka z lusterkiem, w którym dziecko może się przeglądać. Grzechoczące bębenki są umieszczone na wypukłej podstawce. Produkt wykonano z dobrych gatunkowo materiałów, które jednocześnie są bezpieczne dla pociech. Podczas poruszania zabawką, kolorowe elementy przyjemnie grzechoczą.

Tamburyn Fisher Price BLT37 jest polecany przez rodziców, a zdaniem wielu kupujących stanowi dobrą propozycję na prezent. Grzechotka zapewnia dziecku rozrywkę na dłuższy czas i zachowuje swój ładny wygląd na długo od momentu zakupu.

 

 

 

 

Tamburyn bez membrany

 

7. LP Tamburyn Cyclops Ręczny Brass LP170

 

Jeśli interesuje Cię tamburyn bez membrany, dobrą propozycją będzie model Cyclops Brass LP170. Ma on elegancki wygląd, dlatego zwraca uwagę kupujących. Osoby, które miały okazję grać na tym instrumencie, przyznają, że jego brzmienie jest ciekawe. 

Model ma blaszki wykonane z mosiądzu, czyli wytrzymałego materiału, który nie ulega zniekształceniom. Na powierzchni wspomnianych elementów nie pojawia się też korozja, co świadczy o wysokiej jakości ich wykonania. Tamburyn zapewnia ciepłe i wyraziste brzmienie.

Przeprowadzony przez muzyków test tamburynów potwierdził, że wśród najlepszych modeli ręcznych powinien bez wątpienia znaleźć się prezentowany przez nas instrument. Na Cyclops Brass LP170 wygodnie się gra, a wydobywające się z tamburynu dźwięki są przyjemne dla ucha.

 

 

 

 

Tamburyn drewniany

 

8. Meinl AE-MTA1BO 10″ Artisan Edition

 

Tamburyn drewniany Meinl AE-MTA1BO 10″ Artisan Edition to produkt, bez którego nasze zestawienie byłoby niekompletne. Choć instrument jest nieco drogi, cieszy się sporym zainteresowaniem muzyków. Jest on utrzymany w jasnej kolorystyce (beż). 

Średnica tamburynu jest równa 10 cali. Rama jest zrobiona z drewna klonowego, które ma bardzo dobre właściwości. Przede wszystkim ma gładką powierzchnię, a co więcej jest odporne na zarysowania. Dzwonki wykonano z brązu. Dźwięki, które można z nich wydobyć są różnorodne i mają ciepłe brzmienie.

Meinl AE-MTA1BO 10″ Artisan Edition to tamburyn drewniany, w który warto zainwestować. Tak twierdzą osoby, które miały okazję grać na tym instrumencie. Doceniają oni komfort użytkowania i wysoką jakość jego wykonania.

 

 

 

 

Tamburyn Meinl

 

9. Meinl TMT2A-B Tamburyn

 

Tamburyn Meinl TMT2A-B jest chętnie polecany przez muzyków, dlatego też postanowiliśmy umieścić go na liście polecanych instrumentów. Model ma obudowę z wytrzymałego tworzywa ABS. Do jego produkcji wykorzystano też dobre gatunkowo aluminium, które poza trwałością wyróżnia też niska waga. 

Tamburyn ma niebieski kolor, dlatego też wyróżnia się na tle klasycznych instrumentów wykonanych z drewna. Jest to model 2-rzędowy. Rama jest lekko chropowata, co pozwala grać na tamburynie, jak na guiro.

Przeglądając opinie o tamburynach można dojść do wniosku, że instrumenty marki Meinl cieszą się sporym uznaniem. Dobre opinie zdobywa prezentowany przez nas model, który uznano za wygodny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki tamburyn kupić?

 

Prawdopodobnie trafiłeś na tę stronę, ponieważ zastanawiasz się, jaki tamburyn wybrać. Dlatego też jesteśmy pewni, że przygotowany przez nas poradnik wzbudzi Twoje zainteresowanie. Wskazujemy w nim, na co zwracać uwagę podczas zakupu instrumentu. Choć są to ogólne wskazówki, pomagają w podjęciu decyzji zakupowej, w szczególności osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z muzykowaniem i chcą zainwestować w swój pierwszy tamburyn. 

Tamburyn – rodzaje instrumentu

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj instrumentu chcemy kupić. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli znaleźć interesujące nas produkty. Jakiego typu tamburyny są dostępne w sklepach? Do wyboru mamy modele:

* zwykłe – czyli do ręki, są one najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez konsumentów. Jak nietrudno się domyślić, chcąc zagrać na instrumencie, trzeba umieścić go w dłoni. Na rynku dostępne są tamburyny wcięte i okrągłe. Wcięte mają specjalnie wyprofilowany uchwyt, więc część osób uznaje je za bardziej komfortowe;

* na nogę – mają specjalny pasek umożliwiający założenie na nogę. Tamburyn tego typu można wykorzystać do urozmaicenia brzmienia innego instrumentu. Aby wydobyć z niego dźwięk, wystarczy nawet lekko ruszyć nogą albo tupnąć, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Mówiąc o rodzajach tamburynów, nie można nie wspomnieć o tym, że na rynku można znaleźć instrumenty dla dzieci. Mogą być one zrobione drewna i przypominać modele klasyczne. Takie produkty zazwyczaj są odpowiednie dla pociech od 3. roku życia i mogą stanowić zachętę do tego, aby zacząć muzykować. Tamburyny dla dzieci mogą też występować w postaci grzechotek dla kilkumiesięcznych szkrabów. Niezależnie od rodzaju, instrumenty dla najmłodszych są lekkie i tak wyprofilowane, aby dziecko mogło nimi samodzielnie potrząsać.

 

Wykonanie

Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy tamburyn, nie możemy pominąć kwestii związanych ze sposobem wykonania instrumentu. Mowa tutaj głównie o użytym do produkcji materiale. Najczęściej stosuje się drewno, które jest nie tylko wytrzymałe, ale też ładnie się prezentuje. Drewniana rama jest gwarancją długiego czasu użytkowania. Do produkcji można też wykorzystać aluminium. Wykonane z takiego tworzywa instrumenty są tańsze i mogą wyglądać trochę mniej elegancko, niemniej jednak również odznaczają się trwałością. Ich zaletą jest bez wątpienia to, że niewiele ważą. Tamburyny aluminiowe są w szczególności polecane osobom początkującym. Jeśli kupujemy produkt dla małego dziecka, musimy upewnić się, że materiał wykonania jest bezpieczny dla zdrowia.

Waga

Każdy chyba zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszy tamburyn jest lekki i wygodnie się z niego korzysta. Waga instrumentu nie powinna przekraczać 0,5 kg. Jeśli mowa o tamburynach-zabawkach, są one zwykle lżejsze, aby dzieci nie miały żadnego problemu z ich utrzymaniem. Poza wagą liczy się także kształt instrumentu i trzeba zwracać na niego uwagę. Tamburyn powinien mieć tak wyprofilowaną ramę, aby dłuższe trzymanie go w dłoniach nie sprawiało żadnych problemów.

 

Tamburyny w dobrych cenach 

Tamburyn nie jest drogim instrumentem. Modele z wysokiej jakości drewna przeznaczona dla osób bardziej doświadczonych kosztują kilkaset złotych. Tańsze są instrumenty aluminiowe, je można kupić nawet za mniej niż 100 zł. Produkty dla dzieci również mają przystępną cenę. Tamburyn tego typu kosztuje ok. 50 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest tamburyn?

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tamburyn to instrument perkusyjny należący do grupy membranofonów. Instrument nazywany jest inaczej bębenkiem baskijskim, jednak nie pochodzi od Basków, jak mogłaby to wskazywać nazwa. Tamburyn pojawił się w Europie w okresie średniowiecza i pochodzi z Azji. Na samym początku zyskał popularność w szczególności wśród żonglerów, jednak później zaczęły go używać także orkiestry wojskowe. Najczęściej tamburyn jest używany w muzyce tanecznej, choć można go spotkać także w operze. To zwykle stosunkowo mały, poręczny instrument do trzymania w dłoniach. W sklepach można znaleźć też modele przeznaczone do zakładania na nogi.

P2: Tamburyn – jak grać?

Choć wydawać by się mogło, że gra na tamburynie jest bardzo prosta, w rzeczywistości może okazać się inaczej. Nie wystarczy przypadkowego potrząsanie instrumentem czy stukanie w membranę, aby uzyskać przyjemne brzmienie, szczególnie jeśli zależy nam na zgraniu z innymi muzykami. Aby nauczyć się gry na tamburynie, trzeba przede wszystkim ćwiczyć. Tempo grania w przypadku tego instrumentu jest bardzo ważne. Wbrew pozorom synchronizacja z innymi muzykami nie jest tak łatwa, jak można tego oczekiwać. Jeśli jesteśmy samoukami, dobrym sposobem na praktykę jest korzystanie z tutoriali dostępnych za darmo na stronie YouTube.

 

P3: Ile kosztuje tamburyn?

W sklepach są dostępne różne rodzaje tamburynów i w zależności od tego, jaki instrument wybierzemy, musimy być przygotowani na inną kwotę. Jeśli chcemy kupić zabawkę dla naszego dziecka, bo chcemy nie tylko zapewnić mu rozrywkę, ale także podjąć próbę wzbudzenia w nim miłości do muzykowania, wydamy kilkadziesiąt złotych. Instrumenty dla starszych osób zrobione z aluminium można kupić za ok. 100 zł albo nieco więcej. Najdroższe są modele z drewnianą ramą, które wyróżnia elegancki design. Za taki instrument trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych, choć jest to zwykle inwestycja na kilka lat. 

 

P4: Tamburyn – gdzie kupić?

Zakup tamburynu nie powinien stanowić żadnego problemu, tym bardziej jeśli poszukamy odpowiedniego dla siebie modelu w Internecie. Online można znaleźć wiele instrumentów w różnych cenach, wybór jest naprawdę duży. Zakupy przez Internet cieszą się popularnością, ponieważ przebiegają szybko, a kupujący bez konieczności odwiedzania sklepów może łatwo sprawdzić ceny poszczególnych produktów. Tamburyn dla dzieci można kupić w sklepach z zabawkami. Oczywiście instrumenty są też dostępne w sklepach muzycznych, choć stacjonarnie wybór może nie być zbyt duży, a cena tego samego modelu może okazać się wyższa niż online. Warto to zweryfikować przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. 

P5: Jak wygląda tamburyn?

Tamburyn to stosunkowo mały instrument w kształcie koła. Do jego produkcji najczęściej wykorzystywane jest drewno, choć popularnym materiałem jest też aluminium. Tamburyn ma membranę, choć na rynku dostępne są też modele, które są jej pozbawione. Membrana jest najczęściej zrobiona ze skóry. Każdy tego typu instrument ma dzwoneczki, za pomocą których wydobywane są dźwięki. Metalowe blaszki są umieszczone na specjalnych poprzeczkach wydrążonych w ramie. Instrumenty mogą występować w różnych kolorach. W szczególności modele dla dzieci są wielobarwne. Klasyczny tamburyn jest drewniany i wygląda elegancko.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Perkusja jest bardzo ciekawym instrumentem. Na świecie znajduje się wielu utalentowanych muzyków, a wśród nich są także perkusiści, którzy dzięki swoim umiejętnościom są znani na całym świecie. Wykonują utwory w różnych stylach muzycznych. W sporządzonym artykule wymieniamy kilku najlepszych światowej sławy perkusistów.

 

Bill Bruford

William Scott “Bill” Bruford urodził się 17 maja 1949 roku w Sevenoaks. Jest brytyjskim perkusistą jazzowym i rockowym. Na początku kariery występował w zespołach, takich jak: Yes, King Crimson, Gong, National Health, Genesis, UK, Bruford, Bill Bruford’s Earthworks oraz ABWH. Dopiero od końca lat 70. zaczął wydawać solowe płyty. Bill Bruford jest najbardziej znany z doskonałej techniki grania, a także nowoczesnego wykorzystania talerzy, bębnów i elektronicznej perkusji. Jego gra na zestawie perkusyjnym jest bardzo melodyjna. Muzyk zakończył swoją karierę w 2009 roku po ponad 40-letniej aktywności na scenie. W 2016 roku obronił doktorat z muzykologii, a  w 2017 roku, jako członek zespołu Yes został dodany do muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

 

Stewart Copeland

Amerykański muzyk i perkusista Stewart Armstrong Copeland urodził się 16 lipca 1952 roku w Aleksandrii. Aktywność artysty datuje się od 1975 roku. Jest on najbardziej znany z występów z zespołem The Police i Stingiem. Po rozpadzie zespołu Copeland został kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył między innymi ścieżki dźwiękowe do filmów, takich jak: “Żałobnik”, “Wall Street”, “Nic nie widziałem, nic nie słyszałem”, “Nieśmiertelny 2”, czy też “Babilon 5”. W 1983 roku otrzymał nagrodę Złotego Globa za muzykę do filmu “Rumble Fish”. Oprócz tego komponował utwory do oper czy gier komputerowych (Alone in the Dark). W 2008 roku Stewart Copeland znalazł się na 8 miejscu na liście 50 najlepszych rockowych perkusistów wg Stylus Magazine. 

Mitch Mitchell

Mitch Mitchell, a właściwie John Mitchell to angielski perkusista. Popularność zyskał dzięki byciu członkiem zespołu The Jimi Hendrix Experience. W 2007 roku zajął 18 miejsce na liście najlepszych perkusistów rockowych wg Stylus Magazine. Gatunkami muzycznymi, w których realizował się muzyk, były: rock, jazz i fusion. Mitch Mitchell współpracował z takimi wykonawcami i zespołami, jak: Georgie Fame, the Jimi Hendrix Experience, Jack Bruce, Larry Coryell, Noel Redding i Ramatam. 12 listopada 2008 roku, przeżywszy 62 lata, zmarł w Portland. 

 

Ringo Starr

Urodzony 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu, Ringo Starr był muzykiem i perkusistą grupy muzycznej The Beatles (od 1962 aż do rozpadu w 1970 roku). W grupie pełnił bardzo ważną funkcję i był wręcz osobą prowadzącą (taką, która prowadziła zespół, nadawała mu rytm). John Lennon kiedyś powiedział, że Ringo Starr jest „sercem” zespołu. W późniejszych latach muzyk wciąż był aktywnym wokalistą i perkusistą. Chociaż Ringo jest leworęczny, to cały czas gra na zestawie przeznaczonym dla osób praworęcznych. W 2007 roku zajął 26 miejsce na liście najlepszych perkusistów rockowych wg Stylus Magazine. 20 marca 2018 roku w Pałacu Buckingham odbyło się uroczyste nadanie tytułu szlacheckiego dla Ringo Starr, za jego muzyczne dokonania, przez księcia Williama w imieniu królowej Elżbiety II.

 

Charles „Charlie” Robert Watts

Charles „Charlie” Robert Watts to brytyjski muzyk rockowy i od 1963 roku perkusista zespołu The Rolling Stones. Przed tym, jak został członkiem grupy muzycznej, pracował jako grafik w firmie wydawniczej. Według wielu był on najspokojniejszym członkiem The Rolling Stones. Nie lubił używek w przeciwieństwie do jego kolegów z grupy. Charlie Watts jest miłośnikiem hippiki (wszystkie konkurencje sportów konnych) i kilka razy brał udział w imprezach organizowanych w Janowie Podlaskim. W 2007 roku znalazł się na 4 miejscu najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine. Gatunki muzyczne, w których się realizował, to: blues rock, rock and roll oraz jazz.

Keith Moon

Brytyjski muzyk Keith John Moon był perkusistą zespołu The Who. Muzyk urodził się 23 sierpnia 1946 roku w Londynie. Do grupy dołączył w 1964 roku.  Instrumentami, na których grał, były: perkusja, trąbka sygnałowa i tuba. Według Stylus Magazine Keith został sklasyfikowany na 2 miejscu najlepszych perkusistów rockowych. Muzyk był znany pod pseudonimami  “Moon the Loon” i “Uncle Ernie”. Perkusista zmarł 7 września 1978 roku w Londynie. Zmagał się z alkoholizmem i narkomanią. Powodem śmierci było przedawkowanie tabletek nasennych. Keith Moon zmarł w wieku 32 lat, kilka tygodniu po wydaniu albumu “Who Are You”.

 

John „Bonzo” Bonham

Członek zespołu Led Zeppelin, John Bonham urodził się w 1948 roku w Redditch. Już od dziecka wykazywał bardzo duże poczucie rytmu. Pierwszymi instrumentami perkusyjnymi były garnki i inne naczynia kuchenne, które mogły udawać perkusję. W 2007 roku sklasyfikowano go na 1 miejscu w rankingu najlepszych perkusistów rockowych, natomiast w 2016 zajął pierwsze miejsce wśród 100 największych perkusistów wszech czasów wg czasopisma Rolling Stone. Niespodziewana śmierć Bonza w 1980 roku przerwała karierę zespołu Led Zeppelin. Syn muzyka, Jason, także został perkusistą.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

W Polsce znajduje się wielu utalentowanych perkusistów. Zajmują się oni komponowaniem i graniem utworów w różnych stylach muzycznych. W poniższym artykule znajdziesz kilku najlepszych polskich muzyków, którzy grają na perkusji. 

Cezary Konrad

Cezary Konrad jest polskim perkusistą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Urodził się 28 grudnia 1967 roku. Uczęszczał do Akademii Muzycznej w Warszawie. Jego ojciec również był kompozytorem, aranżerem i muzykiem (ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec), a matka pianistką w szkołach baletowych. Karierę muzyczną Konrad rozpoczął w zespole Central Heating Trio. W 1995 roku utworzył swoją pierwszą grupę muzyczną Cezary Konrad Quartet. Od 2006 roku występuje on na koncertach jako artysta solowy. Muzyk koncertował z takimi gwiazdami, jak: Randy Brecker, Didier Lockwood, Andrzej Kurylewicz,  a także Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz. W sumie Cezary Konrad nagrał około 80 płyt. Aktualnie występuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

 

Michał Miśkiewicz

Urodzony 23 maja 1977 roku, Michał Miśkiewicz jest polskim perkusistą jazzowym. Od 1993 roku jest aktywny artystycznie i związany z grupą Simple Acoustic Trio. Wraz z trębaczem Tomaszem Stańko nagrywali muzykę filmową i teatralną (Balladyna – Theatre Play Compositions, Roberto Zucco, Egzekutor). Ponieważ wykonana przez nich praca spotkała się z pozytywnym odzewem, postanowili założyć zespół Tomasz Stańko Quartet (w jego skład wchodzili m.in.: Michał Miśkiewicz, Tomasz Stańko). Podczas tego projektu grupa nagrała trzy ważne płyty (Soul of Things z roku 2002, Suspended Night z roku 2004 i Lontano z roku 2006). Michał Miśkiewicz pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny. Jego ojciec jest saksofonistą, a matka piosenkarką. Perkusista zdobył nagrodę Fryderyk 2005 w kategorii jazzowy album roku.

Maciej Starosta

Polski muzyk Maciej Starosta urodził się 9 stycznia 1971 roku w Poznaniu. Instrumentami, na których gra, są: perkusja, instrumenty perkusyjne i gitara. Jest on członkiem thrashmetalowego zespołu Acid Drinkers. Wraz z grupą ośmiokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyka. W 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu plebiscytu Magazynu Perkusista i Music Info w kategorii Najbardziej Inspirujący Polski Perkusista Wszech Czasów. Oprócz Acid Drinkers Maciej Starosta występował w zespołach, takich jak: Flapjack, Ndingue, Arka Noego, a także  2Tm2,3. Współpracował też z grupami Houk i Dog Family.

 

Michał Dąbrówka

Michał Dąbrówka urodził się 13 lutego 1972 w Warszawie. Jest polskim perkusistą, muzykiem sesyjnym, kompozytorem i aranżerem, a także Członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Ukończył on szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Artyści, z którymi współpracował to: Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz i Wojtek Olszak. W 2000 roku ożenił się z Natalią Kukulską, z którą ma trójkę dzieci. Gatunki muzyczne, które wykonuje artysta, to: pop, pop rock, jazz. Oprócz perkusji Michał Dąbrówka gra także na instrumentach klawiszowych.

Jerzy Piotrowski

Keta, a tak właściwie Jerzy Piotrowski jest polskim perkusistą jazzrockowym. Urodził się 9 lutego 1950 roku. Był wielokrotnym laureatem plebiscytu czasopisma Jazz Forum na najlepszego perkusistę rockowego. Z jego udziałem nagrano ponad 70 płyt, między innymi: Czesława Niemena, Dżemu czy Ireneusza Dudka. Muzyk przyczynił się do sukcesu zespołu Kombi, grał w nim na elektronicznej perkusji. Jerzy Piotrowski to autor podręcznika “Szkoła na perkusję”, będącego kompletnym treningiem umożliwiającym uczenie się gry na tym instrumencie. W latach 1990 do 1994 muzyk prowadził warsztaty (naukę gry na perkusji) w Puławach. Chociaż w 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, to w 2014 roku powrócił do czynnego grania z oryginalnym składem w zespole SBB (Silesian Blues Band).

 

Zbigniew Promiński

Urodzony 30 grudnia 1978 roku w Tczewie, Zbigniew Robert Promiński pseudonim Inferno jest muzykiem, kompozytorem, perkusistą, gitarzystą, a także producentem muzycznym. W 1995 roku dołączył do deathmetalowej grupy Damnation. Działał w niej do 1997 roku. Na zaproszenie Adama Darskiego dołączył do gdańskiego zespołu Behemoth. Nagrał z nim 6 albumów studyjnych. W 2010 roku otrzymał z grupą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego (Fryderyka). Z zespołem Azarath (utworzonym w 1998 roku) nagrał 5 albumów studyjnych. Oprócz tego Inferno występował także z: Witchmaster,  Christ Agony, Deus Mortem, Artrosis i Devilyn. W plebiscycie magazynu Terrorizer w 2008 roku został uznany za najlepszego heavymetalowego perkusistę. Muzyk gra także na gitarze elektrycznej i basowej. Zbigniew Promiński jest wielkim wielbicielem gier komputerowych (MMORPG) i zwierząt (wspiera schroniska dla zwierząt).

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Najważniejsze zalety:

Perkusja elektroniczna ma aż 15 zestawów brzmieniowych, dlatego spełnia oczekiwania osób lubiących różne style muzyczne. Sprzęt ma też specjalne narzędzia do ćwiczeń i funkcje umożliwiające rejestrację dźwięku, więc można łatwo monitorować swoje postępy i chwalić się nimi innym osobom. Interfejs użytkownika jest zrobiony w ten sposób, aby obsługa perkusji była łatwa.

 

Najważniejsze wady:

To propozycja dla osoby początkującej, która dopiero uczy się grać i szlifuje swoje umiejętności. W przypadku bardziej doświadczonych muzyków, którzy regularnie grają, także koncerty, ten model może okazać się nieco słaby.

 

Werdykt: 9.4/10

Wystawiane przez muzyków opinie o Roland TD1K są z reguły pozytywne. Użytkownicy wskazują, że jest to odpowiedni model dla osób początkujących, które chcą nauczyć się porządnie grać. W komentarzach można przeczytać, że ten zestaw muzyczny jest odpowiedni dla osób mieszkających w bloku, bo można ustawić głośność na niskim poziomie. Cena Roland TD1K nie przekracza 2000 zł. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Czułe pady i talerze

Osoby, które od dłuższego czasu grają na perkusji i przeprowadziły test Roland TD1K twierdzą, że talerze i pady odznaczają się czułością. Sprzęt muzyczny nadaje się do gry przy wykorzystaniu podstawowych technik charakterystycznych dla perkusji akustycznej. Jest więc polecany początkującym muzykom, którzy muszą wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Opisywany instrument zapewnia szeroki zakres dynamiki i naturalne brzmienie. Pady działają sprawnie i pozwalają zachować odpowiednią ekspresję. Występujący w tym zestawie talerz HI-HAT reaguje nawet na najmniejszy ruch. 

Różne style muzyczne

Nie wiesz jeszcze, jaką muzykę chcesz grać? Może lubisz różne style i nie chcesz się ograniczać? Jeśli tak, perkusja elektroniczna Roland TD1K to propozycja dla Ciebie. Oferuje ona aż 15 różnych brzmień, które można dopasować w zależności od tego, jaki utwór chcemy zagrać. Ten instrument daje spore możliwości, jeśli mowa o brzmieniu. Można na nim zagrać rocka, bluesa, jazz czy nawet elektroniczną muzykę taneczną. Zmiana ustawień następuje przez naciśnięcie jednego przycisku.

 

Funkcje pomocne do nauki gry na perkusji

Ten model, jak już zostało podkreślone w artykule, jest polecany dla osób początkujących. Ma on kilka przydatnych funkcji, które ułatwiają naukę gry na instrumencie. Są one pomocne nie tylko dla osób, które ćwiczą samodzielnie, ale też tych, które pobierają prywatne lekcje. Użytkownik może grać z wbudowanym metronomem, który pozwala ćwiczyć synchronizację, albo korzystać z funkcji COACH przydatnej do nauki dokładności, wytrzymałości i tempa. 

 

Możliwość rozbudowania zestawu

Istotnym atutem tej perkusji elektronicznej jest to, że w miarę rozwoju umiejętności można powiększać zakupiony zestaw. W związku z tym nie ma obawy, że sprzęt szybko stanie się słaby i przestanie oferować nam tego, co niezbędne. Korzystając z padu OP-TD1C, można zainstalować dodatkowy talerz. Istnieje też możliwość wymiany standardowego pedału stopy na pedał KD-9 lub KT-10.

 

Wykonanie

Perkusja elektroniczna Roland jest wytrzymała, do jej produkcji wykorzystano dobrej jakości materiały zapewniające długi czas użytkowania. Model ma wytrzymałą ramę, której wysokość można łatwo regulować. W rezultacie ten zestaw perkusyjny będzie odpowiedni zarówno dla młodego, jak i starszego muzyka.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Można stwierdzić, że aby nauczyć się grać na tamburynie, nie trzeba szczególnych umiejętności. Oczywiście, niezbędne będzie wyczucie rytmu, którego jednak nie można się nauczyć. Nauka gry na tamburynie jest z pewnością o wiele prostsza niż na innych, bardziej skomplikowanych w budowie instrumentach. Z uwagi na to, że efekty ćwiczeń są zauważalne stosunkowo szybko, jest mniejsze ryzyko, że osoba rozpoczynająca swoją przygodę z tamburynem szybko zniechęci się do dalszej gry. 

 

Jak trzymać tamburyn?

Nauka trzymania tamburyna nie jest trudna, instrument trzyma się w jednej ręce, a drugą w niego uderza. Jeśli jesteśmy leworęczni, najlepiej mieć go w prawej dłoni i odwrotnie. To zapewni nam większą kontrolę nad instrumentem i poprawi efekty gry. Choć wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepszym sposobem na trzymanie tamburyna jest umieszczenie go w ręce niedominującej, znajdą się i zwolennicy trzymania instrumentu w odwrotny sposób. Intensywność dźwięku wydawanego przez tamburyn zależy od tego, w jaki sposób go uderzamy. Jeśli odbijamy instrument np. o kostki, dźwięk będzie ostry i wyraźny. Jeśli uderzamy o palce, melodia będzie bardziej stonowana i delikatna. Większość muzyków zachęca do tego, aby instrument trzymać pod kątem 45 stopni, bo dzięki temu wszystkie dźwięki staną się wyraźniejsze.

Montaż tamburyna – różne rodzaje instrumentu

Większość osób kojarzy grę na tamburynie w ten sposób, że osoba grająca trzyma instrument w dłoniach i uderza nim o dłonie. Owszem, jest to najbardziej popularny rodzaj gry, jednak trzeba wiedzieć, że na rynku dostępne są także modele z uchwytem, które można zamontować np. na statywie i grać na nich nie tylko poprzez uderzenia dłońmi, ale też przy użyciu pałeczek. Tamburyn montuje się w podobny sposób, co bęben czy talerze. Co do samej instalacji, zwykle nie jest ona skomplikowana. Tamburyn montuje się jak jeden z elementów zestawu perkusyjnego. Dzięki używaniu statywu muzyk podczas koncertu ma większą swobodę. W sklepach można znaleźć modele ręczne, przystosowane do montażu na statywie i takie, które łączą obie te zalety. Jeśli nie do końca wiemy, jak rozwinie się nasza przygoda z tym instrumentem, najlepiej wybrać model, który można bez trudu zainstalować, ale też wygodnie trzymać w dłoniach.

 

Techniki gry

Jeśli już zaopatrzyłeś się w Twoim zdaniem dobry tamburyn, możesz zacząć uczyć się grać. Warto wiedzieć, że jest kilka technik gry na tym instrumencie, jeśli decydujemy się na trzymanie instrumentu w dłoniach. Standardowa, najbardziej znana technika polega na uderzaniu tamburyna ręką albo inną dowolną część ciała. Kolejna jest technika wstrząsania, która przejawia się tym, że obracamy gwałtownie rękę, w której trzymamy instrument do przodu i do tyłu, jednocześnie obracając nadgarstek. Uznanie zdobywa też technika z wykorzystaniem kciuka, która polega na tym, że przesuwamy nim po krawędzi albo po skórze. Granie w ten sposób jest trudne, wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego też technikę tę wybierają bardziej zaawansowani muzycy. 

Inne wskazówki przydatne podczas gry na tamburynie

Już od samego początku przygody związanej z grą na omawianym instrumencie warto ćwiczyć płynne przechodzenie między różnymi technikami gry. W utworze może być tak, że uderzenia w różnych momentach będą wymagały innego ułożenia dłoni, celem wydobycia nowych dźwięków. Doświadczeni muzycy zachęcają też do tego, aby grać jak najwięcej jedną ręką, bo wtedy zdecydowanie łatwiej jest zmieścić się w czasie. Grając szybkie rytmy, można uderzać instrumentem o kolano. Podczas grania szybkiej piosenki zaleca się trzymanie instrumentu w niedominującej ręce. Warto też oprzeć stopę na czymś (np. taborecie) w ten sposób, aby znajdowała się równolegle do podłogi. Uderzenia w nogę sprawiają, że dźwięki z tamburyna stają się głośniejsze i wyraźniejsze. 

Zaleca się, aby grać w rytm perkusji i to do niej dostroić swój instrument. Można też śledzić tempo bębna, talerza, trójkąta czy innych instrumentów perkusyjnych występujących w danym utworze. Warto także rejestrować grane przez siebie utwory, co można robić chociażby przy użyciu zwykłego telefonu. Dzięki nagraniom będzie można przede wszystkim stwierdzić, czy zachowujemy odpowiedni rytm, a ponadto z czasem porównać swoje umiejętności z początku z aktualnym poziomem. Dobrym sposobem na ćwiczenie rytmu jest używanie metronomu. To urządzenie ułatwia naukę gry w odpowiednim tempie. Sprzęt tego typu przydaje się nie tylko do ćwiczeń, ale też komponowania. Jego zakup nie stanowi dużego wydatku, dobrej jakości metronom można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli nie chcemy tracić pieniędzy, możemy pobrać darmową aplikację na telefon i to ją wykorzystywać podczas ćwiczeń.