Ostatnio aktualizowane: 01.04.20

 

Ksylofon – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz ksylofonu? Przygotowaliśmy ranking, który może ułatwić Ci podjęcie decyzji. Na podstawie analizy opinii kupujących udało nam się wytypować popularne instrumenty, a wśród nich są modele dla początkujących oraz doświadczonych muzyków. Wiele pochlebnych recenzji zebrał ksylofon Mido Verano 3,5, który ma sztabki wykonane z palisandru honduraskiego. Pokryto je politurą, dlatego instrument na długo zachowuje elegancki wygląd i nie płowieje. Zwróć uwagę również na model Yamaha YX-135, który jest nie tylko solidny, ale i niewielki. Można go łatwo przesuwać z miejsca na miejsce, ponieważ w dolnej części stelaża umieszczono małe kółka. Materiałem wykonania klawiatury jest drewno paduk, a konstrukcji mocna stal.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych ksylofonów. Opinie w 2020 roku

 

Umieszczony poniżej ranking ksylofonów prezentuje najbardziej popularne instrumenty dla początkujących i bardziej doświadczonych muzyków. Opisaliśmy w nim także modele dla dzieci, dlatego każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

 

Ksylofon instrument

 

1. Ksylofon Mido Verano 3.5 Palisander Honduras

 

Osoby, którym marzy się ksylofon, powinny sprawdzić instrument Mido Verano 3,5. Można go wykorzystać zarówno do gry solowej, jak i w większym zespole. Konstrukcja została wykonana z mahoniu i stali, a klawiatura z palisandru honduraskiego.

Ksylofon zapewnia ciekawe, ciepłe brzmienie. Ponieważ sztabki pokryto politurą, są trwałe i odporne na ścieranie oraz inne uszkodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać na instrumencie codziennie.

Zdaniem muzyków opisywany model ma kompaktowe wymiary (11 cm x 66 cm x 137 cm) i elegancko wygląda. To bardzo dobry ksylofon dla doświadczonych osób, gra na nim sprawia dużo przyjemności. Ważne jest to, że wysokość statywu można samemu regulować, co uznano za duże udogodnienie.

 

 

 

 

2. Ksylofon 3 1/2 oktawy Yamaha YX-135

 

Yamaha YX-135 to godny uwagi ksylofon. Instrument ma wymiary: wysokość – 87 cm, szerokość – 123 cm i głębokość – 62 cm. Waży on 22 kg. Materiałem wykonania konstrukcji jest stal, co gwarantuje jej solidność, a także stabilność.

Ksylofon ma płytki zrobione ze starannie wyselekcjonowanego drewna paduk. Dopasowano je w taki sposób, aby uzyskać właściwy rezonans i niepowtarzalne brzmienie. Zakres stroju instrumentu to 3,5 oktawy.

Model Yamaha YX-135 został doceniony przez kupujących za trwałość oraz możliwość łatwego przesunięcia w inne miejsce. Jest to możliwe, ponieważ w dolnej części konstrukcji znajdują się małe kółka. Istotną zaletą instrumentu jest również to, że nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu ani na stosunkowo niewielkiej scenie.

 

 

 

 

3. Ksylofon Mido Tino 3.5 Lapacho IPE

 

Opinie o ksylofonach Mido są bardzo pochlebne, a zwłaszcza te dotyczące modelu Tino 3.5 Lapacho IPE. Z tego względu nie mogliśmy go pominąć, tworząc to zestawienie. Instrument jest polecany zwłaszcza dla początkujących muzyków i można go spotkać w wielu szkołach muzycznych.

Wymiary ksylofonu są równe: 11 cm x 66 cm x 137 cm. Waży on 12 kg. Klawiatura jest wykonana z lapacho, czyli bardzo twardego drewna z Brazylii. Ponieważ pokryto ją dodatkowo politurą, nie jest podatna na ścieranie i płowienie pod wpływem promieni UV.

Za co konsumenci najczęściej chwalą instrument? Według nich ksylofon jest nie tylko elegancki, ale też bardzo wytrzymały i w pełni przystosowany do potrzeb początkujących muzyków. Rama z drewna bukowego zapewnia stabilność.

 

 

 

 

Ksylofon dla dzieci

 

4. Kolorowy ksylofon z myszką Sevi

 

Osoby chcące zachęcić swoje pociechy do muzykowania, powinny bliżej przyjrzeć się produktowi Sevi Kolorowy Ksylofon. To zabawkowy instrument w kształcie myszki, do którego dołączono kilka akcesoriów. Są to: pałeczki do gry, talerz perkusyjny oraz mini bębenek.

Prezentowany ksylofon dla dzieci może zapewnić wielogodzinną, dobrą zabawę. Jego wymiary to: 19 cm x 29 cm x 10 cm. Instrument jest wykonany z trwałego drewna, a ponieważ starannie go oszlifowano, maluchy na pewno się nie skaleczą.

Rodzice przyznają, że ksylofon zabawka jest oryginalnym pomysłem na prezent dla pociechy. Jest on kolorowy i ładnie się prezentuje, nawet po kilku miesiącach od zakupu. Instrument pozwala maluchom ćwiczyć swoje muzyczne umiejętności i pozytywnie wpływa na ich kreatywność.

 

 

 

 

Ksylofon drewniany

 

5. Ksylofon Stagg XYLO-SET-37

 

Drewniany ksylofon Stagg XYLO-SET-37 jest 3-oktawowy, poleca się go osobom początkującym. Jest on też chętnie wykorzystywany przez bardziej doświadczonych muzyków mających własny zespół, którzy chcą, aby brzmienie utworów było bardziej oryginalne. Model ma wymiary: 101 cm x 53 cm.

Instrument jest wyposażony w 37 sztabek wykonanych z solidnego drewna, dobrze zabezpieczonego przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W komplecie są przydatne akcesoria, czyli: pałki do gry, stabilny statyw oraz pokrowiec.

Przedstawiony model pomyślnie przeszedł test ksylofonów sprawdzający ich trwałość. To, że instrument nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, potwierdzają też zadowoleni z zakupu konsumenci. Na podstawie ich recenzji można wywnioskować, że to dobry wybór dla osób chcących nauczyć się grać na ksylofonie, bez względu na wiek.

 

 

 

 

Ksylofon Mido

 

6. Mido Ksylofon Gran Verano 4.0 Palisander Honduras

 

Profesjonalnym muzykom bez wątpienia spodoba się ksylofon Mido Gran Verano 4.0 Palisander Honduras. To szeroko sztabkowy, koncertowy model z klawiaturą wykonaną z honduraskiego palisandru. Do produkcji konstrukcji wykorzystano elegancko wyglądający mahoń.

Ksylofon cieszy się dużą popularnością zarówno wśród solistów, jak i muzyków występujących w zespole. Ma on stojak z regulowaną wysokością, dlatego możemy dopasować go do swojego wzrostu. Tym samym gra na instrumencie sprawia więcej przyjemności.

Kupujący twierdzą, że to bardzo solidny ksylofon, niepodatny choćby na płowienie na skutek ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo drewno, a ponadto klawiatura została zabezpieczona politurą.

 

 

 

 

Ksylofon Fisher Price

 

7. Klasyczny ksylofon Fisher-Price CMY09

 

Ksylofon Fisher-Price CMY09 to zabawka odpowiednia dla kilkumiesięcznych maluchów. Jej wymiary są równe: 27 cm x 17 cm x 6 cm. Instrument jest wyposażony w 8 płytek w różnych kolorach. Aby wydobyć z nich dźwięki, maluch musi uderzać w nie pałeczką, która pewnie leży w dziecięcych rączkach.

Zabawka jest mała i lekka, a ponieważ ma kółka, pociecha może swobodnie przesuwać ją po podłodze. Ksylofon Fisher Price ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a zwłaszcza na wzrokowo-ruchową koordynację, umiejętności motoryczne, a nawet naukę kolorów.

Instrument bardzo podoba się dzieciom, a także ich rodzicom. To dobry i tani ksylofon, który rozbudza u maluchów muzyczną ciekawość. Pałeczka do gry jest przymocowana do korpusu zabawki za pomocą sznurka, co minimalizuje ryzyko jej zgubienia.

 

 

 

 

8. Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni

 

Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni to 3,5-oktawowy instrument. Razem z nim otrzymujemy w komplecie twardy futerał-skrzynię, pozwalający na jego bezpieczne przenoszenie. Akcesorium jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie poręczne (mimo stosunkowo dużych wymiarów), dlatego podróżowanie z ksylofonem powinno być komfortowe.

Materiałem wykonania sztabek jest palisander, wyróżniający się przyjemnym, czystym brzmieniem. Wymiary każdej z nich to: 3,8 cm x 2 cm. W zestawie nie ma statywu, dlatego możemy dobrać taki, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jakie są najważniejsze zalety ksylofonu? Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, przekonują, że bardzo dobrze brzmi i można go szybko zapakować do futerału. Poza tym instrument na długo zachowuje efektowny wygląd.

 

 

 

 

9. Adams Ksylofon XS2LV40 seria Solist

 

Model Adams XS2LV40 Seria Solist to 3-oktawowy ksylofon ze sztabkami wykonanymi z drzewa różanego. Waży on 35 kg, a jego całkowite wymiary są równe: 156 cm x 68 cm x 35 cm.

Sztabki są umieszczone na wytrzymałym stelażu, jego wysokość możemy regulować w zakresie od 80 cm do 100 cm. Łatwo dopasujemy go do swojego wzrostu. Ponieważ w dolnej części konstrukcji są kółka, możemy bez wysiłku przestawiać ksylofon z jednego miejsca w drugie.

Niepowtarzalne brzmienie to jeden z największych atutów instrumentu. Muzycy uważają też, że ksylofon ładnie wygląda i bardzo dobrze nadaje się dla solistów. Jednocześnie większość z nich twierdzi, że opisywany model dobrze sprawdzi się też w zespole.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki ksylofon kupić?

 

Osobom chcącym uczyć się gry na instrumentach sztabkowych zwykle na początek proponowany jest ksylofon. Ma on stosunkowo prostą budowę, ale żeby wydobywać ładne dźwięki, trzeba odpowiednio uderzać w sztabki. Czasami nie tylko początkujący, ale i doświadczeni muzycy mają wątpliwości, jaki jest najlepszy ksylofon. Postanowiliśmy przygotować poradnik, wyjaśniający najbardziej kłopotliwe kwestie.

Przeznaczenie

Ksylofony możemy zaklasyfikować do dwóch grup: odpowiednie dla osób początkujących oraz dla profesjonalistów. To, na który instrument się zdecydujemy, zależy od tego, jakie mamy doświadczenie w grze. Modele dla początkujących muzyków są tańsze, niekiedy na sztabkach są literowe oznaczenia nut, aby ułatwić trafianie we właściwe dźwięki. Ksylofony dla doświadczonych osób są znacznie droższe, co wynika z zastosowania innych materiałów do produkcji. Wyróżniają się one lepszym i ciekawszym brzmieniem, są dobrze przystosowane do potrzeb profesjonalistów występujących solo lub jako część orkiestry symfonicznej.

 

Materiał wykonania

Najważniejszym elementem budowy ksylofonu są sztabki tworzące klawiaturę. Materiałem ich wykonania jest drewno, zazwyczaj egzotyczne, takie jak palisander, lapacho czy drzewo różane. Ma to wpływ na ich solidność, ale i brzmienie. Ponieważ gra na ksylofonie polega na uderzaniu pałeczkami w klawiaturę, musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego względu sztabki często pokrywa się politurą, czyli rozcieńczonym roztworem żywicy. Dzięki temu są one chronione przed ścieraniem, a także płowieniem na skutek długotrwałej ekspozycji na działanie promieni UV.

Najlepszy ksylofon można rozpoznać po solidnej ramie, do której przymocowana jest klawiatura. Ona także może być wykonana z drewna, ewentualnie solidnej stali. Najważniejsze jest to, żeby instrument stał stabilnie na podłodze i nie kołysał się na boki. Drewniane sztabki są stosunkowo ciężkie, dlatego konstrukcja ksylofonu musi być wytrzymała.

 

Brzmienie

Bardziej doświadczeni muzycy dużą wagę przywiązują do brzmienia ksylofonu, zwłaszcza jeśli są częścią większego zespołu. Wydobywane z klawiatury dźwięki powinny być przyjemne i odpowiednio wzmocnione, za to odpowiadają rezonatory umieszczone poniżej sztabek. Kupując ksylofon, musimy sprawdzić ilość oktaw. Do najpopularniejszych modeli należą te 3-oktawowe oraz 3,5-oktawowe (te drugie są przystosowane do wymagań i sposobu nauczania w szkołach muzycznych).

 

Waga i wymiary

Im więcej sztabek ma instrument, tym większy się okaże. Jednak większość ksylofonów ma na tyle kompaktowe wymiary, że nie ograniczają znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Mieszczą się one również na niewielkich scenach. Waga sztabkowych instrumentów przeważnie mieści się w zakresie od 10 do ok. 50 kg. Co ciekawe, przenoszenie ksylofonu z miejsca na miejsce nie zawsze jest męczące. Znaczna część dostępnych na rynku modeli ma małe kółka zamiast zwykłych nóżek, co umożliwia ich swobodne przesuwanie po podłodze.

Akcesoria

Jeśli nie mamy pewności, jaki ksylofon wybrać, warto sprawdzić, który model ma w zestawie potrzebne akcesoria. Podstawowym dodatkiem jest stelaż, na którym umieszcza się klawiaturę. Bardzo często ma on regulację wysokości, co pozwala na lepsze dopasowanie go do swoich potrzeb. Do gry niezbędne są pałeczki z twardymi główkami, dlatego trzeba się upewnić, że zostały dołączone do ksylofonu. Często podróżującym muzykom przyda się praktyczny futerał.

 

Ksylofon dla dzieci

Czasem nawet kilkumiesięczne pociechy wykazują zainteresowanie muzyką, dlatego rodzice chętnie kupują zabawkowe instrumenty. Choć bardzo popularne są gitary, bębenki i ukulele, to ksylofony także są godne uwagi. Gra na nich rozwija ruchowo-wzrokową koordynację oraz umiejętności motoryczne. Instrumenty dla dzieci, także te zabawkowe, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

 

Ksylofony w dobrych cenach

Najmniej zapłacimy za ksylofony dla dzieci, gdyż średnio kosztują ok. 100 zł lub nieco mniej. Bardziej rozbudowane instrumenty, na których można uczyć się prawidłowej techniki gry i rozwijać swoje umiejętności są znacznie droższe. Chcąc kupić solidny i ładnie brzmiący model trzeba być gotowym na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (minimum). Ksylofony dla profesjonalistów, wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ksylofon?

Ksylofon to klasyczny, sztabkowy instrument perkusyjny, który pod względem budowy przypomina nieco cymbałki. Do jego produkcji wykorzystuje się różne gatunki egzotycznego drewna. Bardzo dużą popularnością cieszą się w szczególności modele wykonane z palisandru, a także lapacho. Głównym elementem ich konstrukcji są sztabki w różnych rozmiarach, które są zawieszone na solidnej ramie. Ciekawe jest to, że gry na ksylofonie musi nauczyć się każdy uczeń szkoły muzycznej, który wybrał sekcję perkusji. Tego typu instrumenty używane są przez profesjonalnych  muzyków, występujących na scenie w operze, filharmonii, a nawet studiach nagraniowych.

P2: Jak wygląda ksylofon?

Ksylofon wygląda podobnie jak zwykłe dzwonki szkolne, na których dzieci grają za pomocą pałeczek, ale jest od nich znacznie większy. Taki instrument jest zbudowany ze sztabek o różnej długości  przymocowanych do ramy. Co ważne, materiałem wykonania tych elementów zawsze jest egzotyczne drewno. Zazwyczaj sztabki ułożone są w kolejności od najdłuższych do najkrótszych, a czasami w dwóch rzędach, podobnie jak klawisze fortepianu. Ksylofony w większości mają dodatkowo specjalne rezonatory, umieszczone poniżej każdej sztabki. Odpowiadają one za zwiększanie głośności wydobywanych dźwięków. Do gry niezbędne są twarde młoteczki, nazywane również pałeczkami.

 

P3: Ksylofon – jak zrobić?

Ksylofon to ładnie brzmiący instrument. Co ciekawe, możemy go zrobić samodzielnie, np. po to, aby ciekawie spędzić czas z dzieckiem i zachęcić je do rozwijania talentu muzycznego. Jak to zrobić? Potrzebne rzeczy to: zestaw kluczy, rura izolacyjna z pianki, nożyk i włóczka. Pierwszym krokiem jest przecięcie rury na dwie części i włożenie wszystkich kluczy do obu połówek. Do ich przymocowania należy wykorzystać przygotowaną wcześniej wełnę. Gotowy ksylofon można ułożyć na podłodze lub zrobić dodatkowo stabilny stojak, np. z deseczek. Do gry można używać plastikowych pałeczek od szkolnych dzwonków lub dodatkowych kluczy.

 

P4: Ile kosztuje ksylofon?

Ksylofony przeznaczone dla dzieci kosztują nie więcej niż 100 zł. To stosunkowo tanie zabawki, które mogą zachęcić maluchy do uczęszczania na zajęcia w szkole muzycznej. Prawdziwe instrumenty są znacznie droższe, zwykle trzeba za nie zapłacić minimum kilka tysięcy złotych. Modele dla profesjonalnych muzyków nierzadko kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, są rozbudowane i wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna. Ponieważ nowe ksylofony nie są tanie, wiele osób woli najpierw kupić instrument używany. To może być dobre rozwiązanie, pozwalające na uniknięcie nadwyrężenia domowego budżetu. Bardzo często używane modele kosztują mniej niż 5000 zł. Jednak w przypadku tych instrumentów ważniejsza niż cena jest to, czy brzmią one tak, jak powinny.

P5: Jak grać na ksylofonie?

Na ksylofonie gra się za pomocą pałeczek mających twarde, zazwyczaj gumowe główki. Dzięki nim możemy wydobywać z instrumentu charakterystyczne, przenikliwe, a jednocześnie krótkie dźwięki. Muzycy grają w pozycji stojącej, a w dłoni trzymają dwie pałeczki (niektóre instrumenty dają możliwość wykorzystania większej ilości pałeczek, np. 4). Wiedząc, jakie dźwięki wydają poszczególne sztabki, możemy zagrać dowolną melodię. Pozwala na to większość instrumentów, gdyż mają 3,5-oktanową skalę. To oznacza, że nie musimy obniżać tonacji ani zmieniać poszczególnych dźwięków. Gra na ksylofonie nie jest męcząca, bo nie ma potrzeby zbyt mocnego uderzania pałeczkami w sztabki. Należy robić to z wyczuciem.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 01.04.20

 

Perkusja elektroniczna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Gdy przymierzamy się do korzystania z perkusji, od razu powstaje dylemat, czy kupić akustyczną, czy też pójść z duchem czasu i zainteresować się elektroniczną. Aby ułatwić Ci wybór sprawdziliśmy, co myślą, na ten temat osoby, które pierwsze kroki z tym instrumentem mają za sobą. Otóż opinie użytkowników mówią, że elektroniczna perkusja może służyć początkującemu instrumentaliście, a nawet posiada zalety, które ją szczególnie do tego predestynują. A model Black Hawk HXD IIIA, jest wymieniany przez bębniarzy, jako ten szczególnie polecany. Przede wszystkim początkujący gracz może korzystać ze słuchawek i nie ogranicza go to w uzyskaniu pełnego dźwięku, który uzyskuje się za pomocą połączenia liniowego lub MIDI. Ponadto moduł taki ma możliwość symulacji 30 zestawów perkusyjnych wykorzystujących różne style muzyczne, a także pozwala na budowanie własnych zestawów. Wyjątkowo atrakcyjne jest też to, że zestaw ten można nadzwyczaj szybko złożyć i nie trzeba demontować padów, aby sprzęt zajmował niewiele miejsca. Jako drugi najbardziej wart uwagi perkusiści wymieniają sprzęt Alesis Nitro Kit, zatem zanim podejmiesz decyzję o zakupie koniecznie zapoznaj się również z jego parametrami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką perkusję elektroniczną kupić?

 

Perkusja elektroniczna to doskonały zamiennik klasycznego instrumentu. Sprzęt ten posiada pady zamiast bębnów, dzięki czemu możliwa jest cicha gra. To też jest o wiele zdrowsze dla naszego słuchu. Po wpięciu słuchawek, urządzenie staje się słyszalne jedynie dla osoby grającej. Ze względu na liczbę dostępnych w sklepach modeli, przygotowaliśmy ten poradnik, który ułatwi Ci wybór upragnionego instrumentu, odpowiadając na pytanie: jaką perkusję elektroniczną wybrać.

 

 

Rodzaje padów

Kupując perkusję elektroniczną należy pamiętać o tym, by uważnie przyjrzeć się padom. W sklepach znajdziemy ich różne rodzaje, w tym:

Gumowe – wydobywają krótki lecz czytelny dźwięk. Taka perkusja z gumowymi padami to najtańsze rozwiązanie.

Siateczkowe – posiadają siateczkowe naciągi. Gra na takich padach jest najbardziej zbliżona do gry na instrumencie klasycznym, jednak tego typu sprzęt jest bardzo drogi.

Silikonowe – tworzywo jest wypełnione maleńkimi pęcherzykami, dlatego uderzając pałką o jego powierzchnię poczujemy się, jakbyśmy grali na klasycznej perkusji.

 

Strefy padów

Strefa padów oznacza miejsca aktywowania dźwięków poprzez uderzenie pałką. W przypadku modeli jednostrefowych, niezależnie od miejsca pad wydobywa tylko jeden dźwięk. Te dwustrefowe dają nam możliwość wytworzenia dwóch różnych brzmień, uderzając np. w krawędź oraz środek.

 

Pad stopy

W przypadku perkusji elektronicznych, bęben basowy zastąpiony jest padem stopy. Dzięki temu możliwe jest ciche granie. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie daje nam takiej przyjemności grania, jak gra na instrumencie klasycznym.

 

Moduł – jaka perkusja elektroniczna jest najlepsza?

Najistotniejszym elementem każdej perkusji elektronicznej jest moduł. Odbiera on impulsy powstałe w wyniku uderzenia pałek w pady. Następnie wydobywany jest dźwięk, który jest ściśle dostosowany do danego pada.

 

Jakość fabrycznych brzmień

Wszelkiego rodzaju brzmienia są wybrane przez producenta, który posegregował je w odpowiednie grupy. Dlatego każdy użytkownik jest w stanie wybrać idealny zestaw według własnych upodobań.

 

Edycja brzmienia

Warto również wspomnieć, że dużą zaletą perkusji elektronicznej jest możliwość edycji jej brzmienia. Oznacza to, że możemy dowolnie zmieniać wysokość dźwięku oraz tłumić inne.

 

Rama

Najlepsza perkusja elektroniczna to sprzęt, który daje nam nie tylko doskonałą zabawę i jakość dźwięku, ale przede wszystkim jest dobrze wykonany i stabilny. O tym w dużej mierze decyduje konstrukcja, czyli szkielet urządzenia. Taka rama ma możliwość regulacji, dzięki czemu możemy dopasować wysokość i rozstaw do własnych preferencji. Kupując taki sprzęt należy więc koniecznie zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju łączenia oraz nogi konstrukcji.

 

Sloty i wejścia

Perkusje elektroniczne posiadają szereg przeróżnych slotów i wejść, dzięki czemu możliwe jest podłączenie dowolnego sprzętu. Wśród slotów znajdziemy USB, co pozwala na transmisję danych do komputera. W przypadku zainstalowania programu EZ DRUMMER, mamy możliwość grania wybranych melodii oraz poddawania ich przeróbce komputerowej. Za pomocą portu MIDI możemy podłączyć innego rodzaju, starsze instrumenty i wzmacniacze. Klasyczny jack daje nam możliwość wpięcia słuchawek.

Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy w mieszkaniu przebywają inni domownicy. Podłączenie słuchawek oznacza, że dźwięk słyszy tylko osoba grająca. Output to gniazda, które służą do podpięcia zewnętrznego głośnika lub wzmacniacza. Telefon komórkowy możemy natomiast połączyć z perkusją za pomocą gniazda AUX.

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych elementów budowy perkusji elektronicznych. To właśnie on podaje nam informacje na temat wybranego trybu, głośności, etc. Warto zwrócić uwagę na czytelność interfejsu, gdyż ma to duży wpływ na komfort grania na instrumencie.

Pałki

Decydując się na zakup perkusji należy pamiętać o pałkach. To dzięki nim jesteśmy w stanie wydobyć dźwięk poprzez uderzanie padów i talerzy. To, czy jest to instrument klasyczny czy elektroniczny nie ma znaczenia w wyborze pałek. Należy jednak pamiętać, by były one możliwie jak najbardziej zaokrąglone na główkach, dzięki czemu nawet po starciu nie zniszczą powierzchni padów.

 

Wzmacniacz

Zaletą perkusji elektronicznych jest możliwość grania zarówno ze słuchawkami, jak i z podłączonym wzmacniaczem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w domu możemy ćwiczyć o każdej porze. Jest to możliwe dzięki podłączonym słuchawkom, natomiast jeżeli chcemy podzielić się grą z innymi, z pomocą przyjdzie system grający.

Choć do takiego instrumentu możemy podłączyć za pomocą jacka dosłownie każdy głośnik, to należy pamiętać, że nie każdy ma wystarczającą ilość niskich częstotliwości. Dlatego warto jest się zaopatrzyć w wzmacniacz przeznaczony właśnie do perkusji. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenie to dodatkowy wydatek, sięgający często nawet 1000 złotych.

 

Perkusje elektroniczne w dobrych cenach

Ceny perkusji elektronicznych są dość wysokie, ponieważ jest to stosunkowa nowość na rynku. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu instrumenty, producenci często podnoszą ceny poszczególnych modeli. Dlatego za najtańsze takie urządzenie zapłacimy nie mniej niż 1500 złotych. Mowa tutaj o perkusji wraz z całym sprzętem niezbędnym do grania – bębny, pady, pałki, wzmacniacz, etc. W przypadku bardziej profesjonalnych instrumentów, cena jest znacznie wyższa. Za urządzenie znanej firmy zapłacimy często ponad 4000 złotych.

 

 

6 najlepszych perkusji elektronicznych. Opinie w 2020 roku

 

Perkusja elektroniczna to wspaniała forma zabawy zarówno dla dużych, jak i małych pasjonatów muzyki. Użytkownicy mogą zużyć nadprogramową energię i kalorie, a słuchacz podrygiwać do taktu. Dla uniwersalnego brzmienia w studio i na świeżym powietrzu wybór odpowiedniego sprzętu to podstawa. Dlatego mamy przyjemność przedstawić Państwu nasz ranking perkusji elektronicznych.

 

1. Zestaw Perkusja Black Hawk HXDIIIA

 

Perkusja Black Hawk HXD IIIA to sprzęt polecany zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych instrumentalistów. Producent zadbał tu o maksymalne zbliżenie dźwięku do naturalnego. Dodatkowo hardware pozwala na swobodne dysponowanie sprzętem zarówno osobom prawo, jak i leworęcznych, wystarczy zmienić ustawienia.

Model ten pozwala na symulację 30 zestawów perkusyjnych wykonanych w różnych stylach muzycznych, a także pozwala na ich edytowanie i budowanie własnych. W ten sposób użytkownik może wykorzystać ponad 380 próbek brzmień, w które sprzęt jest wyposażony. Próbki zostały wykonane w oparciu o technologię Real Drum, która miksując próbki pozwala uzyskać dynamikę zbliżoną do tej w sprzęcie akustycznym. Zestaw pozwala na podłączenie telefonu do modułu HXD III, razem ze złączem USB umożliwia to na wykorzystywanie do nauki brzmień znanych artystów, a także używanie profesjonalnych programów perkusyjnych.

Natomiast tych perkusistów, którzy często muszą się ze swoim sprzętem przemieszczać ucieszy z pewnością fakt, że można go szybko i łatwo rozmontować do niewielkich rozmiarów łatwych do przenoszenia i to wszystko bez demontażu padów. Zdaniem osób używających tę perkusję, niewątpliwą jej zaletą jest to, że można ćwiczyć w domu bez zakłócania spokoju domowników i sąsiadów.

Black Hawk HXD IIIA to sprzęt mobilny, stosunkowo cichy i charakteryzujący się umiarkowaną ceną.

 

Zalety

Możliwość ćwiczenia w domu: Perkusja nie jest bezgłośna, ale w porównaniu do innych sprzętów podobnego typu zdecydowanie nadaje się do ćwiczeń w domu bez narażania się domownikom i sąsiadom.

Brzmienie werbli: Model charakteryzuje naturalne brzmienie werbli niemal tożsame do tego uzyskiwanego w akustycznym instrumencie.

Trwałe siatki na padach: Choć pady są wykonane z siatki, to jednak są one bardzo trwałe i nawet przy użyciu grubych pałek pozostają w nienagannym stanie.

Wsparcie dla początkujących użytkowników: Perkusja jest wyposażona w gotowe utwory, podkłady, ma wbudowany metronom i nie trzeba jej stroić. Dlatego początkujący użytkownik ma ułatwienie podczas ćwiczeń koordynacji.

Mobilny sprzęt: Dla osób często przemieszczających się lub posiadających konieczności chowania sprzętu po ćwiczeniu gry, użytecznym jest łatwe i szybkie składanie.

 

Wady

Tomy: Brzmienie tomów jest na nieco niższym poziomie od pozostałych brzmień i to odczuwają użytkownicy, jako wadę sprzętu.

 

 

 

 

2. Alesis Nitro Mesh Kit perkusja elektroniczna

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Alesis Nitro Kit. Zestaw zawiera osiem elementów perkusji z trzema talerzami. Pięć padów zrobionych zostało z gumy, więc zapewniają one naturalność gry i odpowiednią reakcję na uderzenia. Zestaw wyposażony został również w aluminiową ramę, a także wszelkie potrzebne przewody, pałki, klucz perkusyjny oraz zasilacz. Sprzęt posiada wejście słuchawkowe oraz stereo do systemu PA.

Wyposażony jest również w gniazdo USB MIDI, które daje możliwość połączenia z oprogramowaniem oraz wirtualnymi instrumentami. Oprócz tego, model ten daje możliwość łączenia z MP3 lub CD i nagrywania dźwięków do swoich ulubionych utworów.

Dzięki 60 podkładom treningowym, perkusja świetnie nadaje się dla początkujących, Jednocześnie model wyposażony jest w sekwencer, metronom oraz rejestrator, które pozwolą na tworzenie utworów na wysokim poziomie.

Ta najlepsza perkusja elektroniczna jest polecana przez wielu użytkowników. Doceniają oni jej stosunek jakości do atrakcyjnej ceny. Duże uznanie zyskał też sam design instrumentu.

Model Alesis Nitro Kit to ośmioelementowa perkusja. Całość została umieszczona na aluminiowej ramie. Model ma wejście słuchawkowe oraz stereo. Posiada także rejestrator.

 

Zalety

Reakcja w czasie gry: Konsumenci docenili to, że perkusja szybko reaguje na nasze ruchy. Reakcja w czasie gry jest natychmiastowa, a to oczywiście odpowiada za naturalność i lepsze efekty dźwiękowe.

Elementy wyposażenia: Zestaw składa się z aluminiowej ramy, 5 padów oraz 3 talerzy, a do tego w zestawie znajdziemy pałeczki, klucz perkusyjny, zasilacz oraz wszystkie niezbędne przewody. Od razu po zakupie możesz rozpocząć grę.

USB: Ciekawym dodatkiem jest gniazdo USB MIDI, więc mamy możliwość połączenia perkusji z komputerem czy MP3. To sprawia, że instrument jest bardziej praktyczny.

Podkłady treningowe: Alesis Nitro Kit to doskonały sprzęt dla osób, które zaczynają swoją przygodę z graniem na perkusji. Prezentowany model ma 60 podkładów treningowych, więc łatwiej nam będzie ćwiczyć.

Wykonanie: Instrument ma dopracowane szczegóły. Solidna rama, dobrze wykończone pady oraz inne elementy zestawu sprawiają, że produkt może nam bardzo długo służyć.

 

 

 

 

3. Roland Perkusja TD-25K + MDS-9V

 

Roland TD-25K + MDS-9V to produkt, który znalazł się na drugim miejscu w naszym rankingu. Jest to sprzęt, który docenią bardziej zaawansowani perkusiści. Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i studyjnego. Zestaw wyposażony jest w 8 różnego rodzaju padów.

Dźwięk każdego pada można dopasować według swojego gustu. Dzięki czemu użytkownik może tworzyć oryginalne utwory. Warto też podkreślić, że utwory są automatycznie zapisywane przez sprzęt. Produkt posiada również wbudowaną funkcję zapisu dźwięków, przez co użytkownik może zachować swój utwór i odtworzyć go później.

Odbywa się to za pomocą łatwego w obsłudze interfejsu. Oprócz tego konsument może ćwiczyć na nim swoje umiejętności przy pomocy funkcji treningowej.

Perkusja wyposażona została w wejścia CRASH 2 i AUX. Istnieje również możliwość podłączenia USB i odtworzenia muzyki w odpowiednim formacie (WAV i MP3). Konsumenci uważają ten sprzęt za funkcjonalny i twierdzą, że pozwala na ekspresyjną i dynamiczną grę.

Roland TD-25K + MDS-9V to perkusja składająca się z 8 padów. Ma ona wejście AUX, USB i Crash 2. Produkt polecany jest osobom początkującym oraz średniozaawansowanym.

 

Zalety

Dźwięk: Konsumenci uważają, że perkusja pozwala wydobyć naprawdę piękny dźwięk, co oczywiście wpływa na przyjemność gry na tym instrumencie.

Zapis utworów: Bardzo ważne jest to, że utwory są automatycznie zapisywane przez sprzęt. To oznacza, że każde nasze próby zostaną zapamiętane. Zawsze po skończonej grze możemy odtworzyć nagrany utwór i poddać go analizie. Nie musimy też martwić się, że nasze nagrania przepadną.

Obsługa: Łatwy w obsłudze interfejs zachęca do korzystania z tej perkusji. Nawet osoby początkujące nie będą miały problemu z obsługą tego instrumentu.

Wejścia: Perkusja ma wejścia CRASH 2 i AUX, a także USB. W efekcie czego sprzęt jest funkcjonalny. Daje nam zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o jego wykorzystanie.

 

Wady

Cena: Ponieważ sprzęt kosztuje prawie 9 tysięcy złotych, wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Jeśli masz zamiar grać na perkusji często i wykorzystywać ją do gry bardziej zaawansowanej warto zainwestować w ten model, ale jeśli nie jesteś pewny swojego wyboru, polecamy Ci tańszą wersję.

 

 

 

 

4. Perkusja elektroniczna Yamaha DTX760K

 

Kolejne miejsce naszego zestawienia zajęła perkusja Yamaha DTX760K. Jest to sprzęt pozwalający na stworzenie realistycznego brzmienia. Urządzenie ma możliwość połączenia z komputerem i grania z niego podkładów, a także daje możliwość zapisywania wybranych sekwencji.

Oprócz tego wyposażone jest w zestaw 1396 dźwięków, które można ustawić na 9 padach i dopasować brzmienie do swoich upodobań. Ilość kombinacji pozwala na stworzenie wyjątkowej melodii. Oprócz tego model ma wbudowane 128 utworów i 60 presetów, z którymi użytkownik może ćwiczyć.

Dla bardziej efektywnego grania można skorzystać z funkcji metronomu, który wystukuje odpowiedni rytm. Model ten wyposażony został w złącze USB i MIDI, więc można zgrać pliki muzyczne na urządzenie i przerabiać je tworząc własne utwory. Niestety sprzęt ten to jeden z najdroższych modeli w naszym zestawieniu. Jego cena to około 16000 zł.

Nie da się jednak ukryć, że jest to instrument bardzo zaawansowany, idealny dla doświadczonych perkusistów, którzy o muzyce myślą bardzo poważnie. Materiały wykorzystane do produkcji tego sprzętu sprawiają, że jest to wysokiej jakości perkusja. Użytkownicy uważają ten model za funkcjonalny, idealny dla bardziej zaawansowanych perkusistów.

Perkusja Yamaha DTX760K ma 9 padów. Sprzęt ten daje nam możliwość połączenia z komputerem.

 

Zalety

Realistyczne brzmienie: Jak wszystkie instrumenty Yamaha i ten nie zawodzi nas, jeśli chodzi o emitowany dźwięk. Jest on realistyczny, głęboki i satysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających muzyków.

Dostosowanie sprzętu: Urządzenie ma zestaw niemalże 1400 dźwięków, jakie można ustawić na 9 padach, do tego posiada wbudowane utwory, co też ułatwia nam ustawienie instrumentu oraz jego użytkowanie.

Złącze USB: Złącza USB i MIDI sprawiają, że sprzęt jest o wiele bardziej funkcjonalny, umożliwia nam zapisywanie utworów, tworzenie nowych dźwięków oraz łączenie różnych elementów, aby uzyskać świetne efekty.

Wykonanie: Urządzenie zostało wykonane z dobrych gatunkowo komponentów. Wpływa to nie tylko na jego trwałość, ale też brzmienie.

 

Wady

Cena: Perkusja kosztuje 16 tysięcy złotych i tym samym jest to model, którego zakup należy poważnie przemyśleć.

 

 

 

 

5. Simba Perkusja elektroniczna dla dzieci My Music World 6835639

 

Na czwartym miejscu naszej listy znalazł się produkt Simba My Music World 6835639. Jest to dobra i tania perkusja elektroniczna, która sprawi dziecku wiele radości. Zestaw składa się z czterech bębenków oraz dwóch pałeczek. Ton dźwięków można zmieniać i dostrajać do swojego gustu.

Urządzenie wyposażone jest w 8 nagrań demo, z którymi dziecko może uczyć się wybijania rytmu. Wymiary sprzętu to 40 cm × 25 cm × 5 cm. Jest to więc idealny instrument dostosowany do potrzeb najmłodszych. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami 3×1,5 V LR6 (AA).

Rodzice nie muszą się martwić o zbyt duży hałas, gdyż perkusja została wyposażona w regulację głośności. Jest odpowiednia dla dzieci od 6 roku życia. Instrument można podłączyć do odtwarzacza MP3 i odtwarzać dziecku jego ulubione melodie.

Konsumenci doceniają go za funkcjonalność i walory edukacyjne, a także bardzo solidne wykonanie, dzięki któremu perkusja wytrzymuje nawet najsilniejsze uderzenia pałeczkami.

Simba My Music World 6835639 to elektroniczna perkusja składająca się z czterech bębenków. Do zestawu dołączone są dwie pałeczki.

 

Zalety

Cena: Jest to dobra, bardzo tania perkusja idealna dla początkujących muzyków. Cena to czynnik, który zachęcił wiele osób do zakupu.

Regulacja głośności: Rodzice często zastanawiają się, czy taka zabawka to dobry wybór, a to dlatego, że emituje duży hałas. Na szczęście ten model ma regulację głośności.

Walory edukacyjne: Wielu rodziców podkreśla, że nie jest to wyłącznie atrakcyjna, kolorowa zabawka, ale też uczy ich dzieci poczucia rytmu.

 

Wady

Wyłącznie zabawka: Jest to wyłącznie zabawka, która nie ma zbyt wielu funkcji. Będzie służyć Twojemu dziecku przez krótki okres czasu.

Krótki kabel: Konsumenci zauważają, że sprzęt ma krótki kabelek, przez co jego użytkowanie jest utrudnione.

 

 

 

 

6. Ion Redline Drums Perkusja Elektroniczna Redlinedrums

 

Nasz ranking zamyka produkt Ion Redline Drums. Dzięki wejściu na słuchawki (AUX 3,5 mm) użytkownik może bez zakłócania spokoju innych, ćwiczyć grę na perkusji. Ma również możliwość podłączenia nagrywarki i komputera za pomocą wejścia midi USB.

Urządzenie świetnie nadaje się do nauki dla początkujących oraz dla dzieci, ponieważ wyposażone zostało w trener perkusyjny. Użytkownik może ćwiczyć na gotowych podkładach oraz 30 utworach. Podświetlenie LED pokazuje mu gdzie uderzyć pałeczkami.

Urządzenie ma 10 ustawień dźwięków perkusji. Jednocześnie gracz może zmienić dźwięki talerzy i bębnów, gdyż zestaw wyposażony jest w ponad 200 takich ustawień. Ponadto, dołączone są też pałeczki i słuchawki.

Opinie o perkusjach elektronicznych tego producenta są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za jego funkcjonalność, a także bardzo atrakcyjny design.

Produkt Ion Redline Drums to dobra perkusja elektroniczna do 1100 zł, idealna do trenowania umiejętności. Ma 10 ustawień dźwięków i podświetlenie LED sprawiające, że sprzęt wygląda efektownie.

 

Zalety

Wejście na słuchawki: Wejście na słuchawki jest bardzo praktyczne, bo osoba grająca na instrumencie słyszy wszystkie dźwięki, a jej otoczenie już nie. Ćwiczący nie musi więc przeszkadzać innym domownikom. Warto podkreślić, że w zestawie znajdują się słuchawki.

Regulacja: Sprzęt umożliwia nam zmianę dźwięku, a to ze względu na to, że jest wyposażony w ponad 200 ustawień.

 

Wady

Obudowa: Część osób zauważa, że produkt mógłby być nieco lepiej wykonany.

System obsługi: Chociaż ten trener perkusji jest odpowiedni dla dzieci w początkowym etapie obsługa urządzenia może być problematyczna.