Ostatnio aktualizowane: 24.03.23

 

W Polsce znajduje się wielu utalentowanych perkusistów. Zajmują się oni komponowaniem i graniem utworów w różnych stylach muzycznych. W poniższym artykule znajdziesz kilku najlepszych polskich muzyków, którzy grają na perkusji. 

Cezary Konrad

Cezary Konrad jest polskim perkusistą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Urodził się 28 grudnia 1967 roku. Uczęszczał do Akademii Muzycznej w Warszawie. Jego ojciec również był kompozytorem, aranżerem i muzykiem (ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec), a matka pianistką w szkołach baletowych. Karierę muzyczną Konrad rozpoczął w zespole Central Heating Trio. W 1995 roku utworzył swoją pierwszą grupę muzyczną Cezary Konrad Quartet. Od 2006 roku występuje on na koncertach jako artysta solowy. Muzyk koncertował z takimi gwiazdami, jak: Randy Brecker, Didier Lockwood, Andrzej Kurylewicz,  a także Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz. W sumie Cezary Konrad nagrał około 80 płyt. Aktualnie występuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

 

Michał Miśkiewicz

Urodzony 23 maja 1977 roku, Michał Miśkiewicz jest polskim perkusistą jazzowym. Od 1993 roku jest aktywny artystycznie i związany z grupą Simple Acoustic Trio. Wraz z trębaczem Tomaszem Stańko nagrywali muzykę filmową i teatralną (Balladyna – Theatre Play Compositions, Roberto Zucco, Egzekutor). Ponieważ wykonana przez nich praca spotkała się z pozytywnym odzewem, postanowili założyć zespół Tomasz Stańko Quartet (w jego skład wchodzili m.in.: Michał Miśkiewicz, Tomasz Stańko). Podczas tego projektu grupa nagrała trzy ważne płyty (Soul of Things z roku 2002, Suspended Night z roku 2004 i Lontano z roku 2006). Michał Miśkiewicz pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny. Jego ojciec jest saksofonistą, a matka piosenkarką. Perkusista zdobył nagrodę Fryderyk 2005 w kategorii jazzowy album roku.

Maciej Starosta

Polski muzyk Maciej Starosta urodził się 9 stycznia 1971 roku w Poznaniu. Instrumentami, na których gra, są: perkusja, instrumenty perkusyjne i gitara. Jest on członkiem thrashmetalowego zespołu Acid Drinkers. Wraz z grupą ośmiokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyka. W 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu plebiscytu Magazynu Perkusista i Music Info w kategorii Najbardziej Inspirujący Polski Perkusista Wszech Czasów. Oprócz Acid Drinkers Maciej Starosta występował w zespołach, takich jak: Flapjack, Ndingue, Arka Noego, a także  2Tm2,3. Współpracował też z grupami Houk i Dog Family.

 

Michał Dąbrówka

Michał Dąbrówka urodził się 13 lutego 1972 w Warszawie. Jest polskim perkusistą, muzykiem sesyjnym, kompozytorem i aranżerem, a także Członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Ukończył on szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Artyści, z którymi współpracował to: Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz i Wojtek Olszak. W 2000 roku ożenił się z Natalią Kukulską, z którą ma trójkę dzieci. Gatunki muzyczne, które wykonuje artysta, to: pop, pop rock, jazz. Oprócz perkusji Michał Dąbrówka gra także na instrumentach klawiszowych.

Jerzy Piotrowski

Keta, a tak właściwie Jerzy Piotrowski jest polskim perkusistą jazzrockowym. Urodził się 9 lutego 1950 roku. Był wielokrotnym laureatem plebiscytu czasopisma Jazz Forum na najlepszego perkusistę rockowego. Z jego udziałem nagrano ponad 70 płyt, między innymi: Czesława Niemena, Dżemu czy Ireneusza Dudka. Muzyk przyczynił się do sukcesu zespołu Kombi, grał w nim na elektronicznej perkusji. Jerzy Piotrowski to autor podręcznika “Szkoła na perkusję”, będącego kompletnym treningiem umożliwiającym uczenie się gry na tym instrumencie. W latach 1990 do 1994 muzyk prowadził warsztaty (naukę gry na perkusji) w Puławach. Chociaż w 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, to w 2014 roku powrócił do czynnego grania z oryginalnym składem w zespole SBB (Silesian Blues Band).

 

Zbigniew Promiński

Urodzony 30 grudnia 1978 roku w Tczewie, Zbigniew Robert Promiński pseudonim Inferno jest muzykiem, kompozytorem, perkusistą, gitarzystą, a także producentem muzycznym. W 1995 roku dołączył do deathmetalowej grupy Damnation. Działał w niej do 1997 roku. Na zaproszenie Adama Darskiego dołączył do gdańskiego zespołu Behemoth. Nagrał z nim 6 albumów studyjnych. W 2010 roku otrzymał z grupą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego (Fryderyka). Z zespołem Azarath (utworzonym w 1998 roku) nagrał 5 albumów studyjnych. Oprócz tego Inferno występował także z: Witchmaster,  Christ Agony, Deus Mortem, Artrosis i Devilyn. W plebiscycie magazynu Terrorizer w 2008 roku został uznany za najlepszego heavymetalowego perkusistę. Muzyk gra także na gitarze elektrycznej i basowej. Zbigniew Promiński jest wielkim wielbicielem gier komputerowych (MMORPG) i zwierząt (wspiera schroniska dla zwierząt).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ