6 najlepszych perkusistów w Polsce  

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

W Polsce znajduje się wielu utalentowanych perkusistów. Zajmują się oni komponowaniem i graniem utworów w różnych stylach muzycznych. W poniższym artykule znajdziesz kilku najlepszych polskich muzyków, którzy grają na perkusji. 

Cezary Konrad

Cezary Konrad jest polskim perkusistą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Urodził się 28 grudnia 1967 roku. Uczęszczał do Akademii Muzycznej w Warszawie. Jego ojciec również był kompozytorem, aranżerem i muzykiem (ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec), a matka pianistką w szkołach baletowych. Karierę muzyczną Konrad rozpoczął w zespole Central Heating Trio. W 1995 roku utworzył swoją pierwszą grupę muzyczną Cezary Konrad Quartet. Od 2006 roku występuje on na koncertach jako artysta solowy. Muzyk koncertował z takimi gwiazdami, jak: Randy Brecker, Didier Lockwood, Andrzej Kurylewicz,  a także Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz. W sumie Cezary Konrad nagrał około 80 płyt. Aktualnie występuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

 

Michał Miśkiewicz

Urodzony 23 maja 1977 roku, Michał Miśkiewicz jest polskim perkusistą jazzowym. Od 1993 roku jest aktywny artystycznie i związany z grupą Simple Acoustic Trio. Wraz z trębaczem Tomaszem Stańko nagrywali muzykę filmową i teatralną (Balladyna – Theatre Play Compositions, Roberto Zucco, Egzekutor). Ponieważ wykonana przez nich praca spotkała się z pozytywnym odzewem, postanowili założyć zespół Tomasz Stańko Quartet (w jego skład wchodzili m.in.: Michał Miśkiewicz, Tomasz Stańko). Podczas tego projektu grupa nagrała trzy ważne płyty (Soul of Things z roku 2002, Suspended Night z roku 2004 i Lontano z roku 2006). Michał Miśkiewicz pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny. Jego ojciec jest saksofonistą, a matka piosenkarką. Perkusista zdobył nagrodę Fryderyk 2005 w kategorii jazzowy album roku.

Maciej Starosta

Polski muzyk Maciej Starosta urodził się 9 stycznia 1971 roku w Poznaniu. Instrumentami, na których gra, są: perkusja, instrumenty perkusyjne i gitara. Jest on członkiem thrashmetalowego zespołu Acid Drinkers. Wraz z grupą ośmiokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyka. W 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu plebiscytu Magazynu Perkusista i Music Info w kategorii Najbardziej Inspirujący Polski Perkusista Wszech Czasów. Oprócz Acid Drinkers Maciej Starosta występował w zespołach, takich jak: Flapjack, Ndingue, Arka Noego, a także  2Tm2,3. Współpracował też z grupami Houk i Dog Family.

 

Michał Dąbrówka

Michał Dąbrówka urodził się 13 lutego 1972 w Warszawie. Jest polskim perkusistą, muzykiem sesyjnym, kompozytorem i aranżerem, a także Członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Ukończył on szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Artyści, z którymi współpracował to: Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz i Wojtek Olszak. W 2000 roku ożenił się z Natalią Kukulską, z którą ma trójkę dzieci. Gatunki muzyczne, które wykonuje artysta, to: pop, pop rock, jazz. Oprócz perkusji Michał Dąbrówka gra także na instrumentach klawiszowych.

Jerzy Piotrowski

Keta, a tak właściwie Jerzy Piotrowski jest polskim perkusistą jazzrockowym. Urodził się 9 lutego 1950 roku. Był wielokrotnym laureatem plebiscytu czasopisma Jazz Forum na najlepszego perkusistę rockowego. Z jego udziałem nagrano ponad 70 płyt, między innymi: Czesława Niemena, Dżemu czy Ireneusza Dudka. Muzyk przyczynił się do sukcesu zespołu Kombi, grał w nim na elektronicznej perkusji. Jerzy Piotrowski to autor podręcznika “Szkoła na perkusję”, będącego kompletnym treningiem umożliwiającym uczenie się gry na tym instrumencie. W latach 1990 do 1994 muzyk prowadził warsztaty (naukę gry na perkusji) w Puławach. Chociaż w 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, to w 2014 roku powrócił do czynnego grania z oryginalnym składem w zespole SBB (Silesian Blues Band).

 

Zbigniew Promiński

Urodzony 30 grudnia 1978 roku w Tczewie, Zbigniew Robert Promiński pseudonim Inferno jest muzykiem, kompozytorem, perkusistą, gitarzystą, a także producentem muzycznym. W 1995 roku dołączył do deathmetalowej grupy Damnation. Działał w niej do 1997 roku. Na zaproszenie Adama Darskiego dołączył do gdańskiego zespołu Behemoth. Nagrał z nim 6 albumów studyjnych. W 2010 roku otrzymał z grupą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego (Fryderyka). Z zespołem Azarath (utworzonym w 1998 roku) nagrał 5 albumów studyjnych. Oprócz tego Inferno występował także z: Witchmaster,  Christ Agony, Deus Mortem, Artrosis i Devilyn. W plebiscycie magazynu Terrorizer w 2008 roku został uznany za najlepszego heavymetalowego perkusistę. Muzyk gra także na gitarze elektrycznej i basowej. Zbigniew Promiński jest wielkim wielbicielem gier komputerowych (MMORPG) i zwierząt (wspiera schroniska dla zwierząt).

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Łukasz

November 29, 2023 at 1:20 pm

Wybór jak z koszyka, co popadnie , jest wielu świetnych perkusistów, wybór trudny tym bardziej że każdy to inna indywidualność muzyka to nie jest sport

Odpowiadać
Zespół MiS

December 10, 2023 at 3:58 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoja opinią. W pełni się zgadzamy, że muzykę każdy z nas może oceniać inaczej. Już stara łacińska maksyma mówiła: „de gustibus non est disputandum”. Dlatego trudno jest krytykować wybór muzyków. Chętnie weźmiemy pod uwagę inne propozycje.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać
Kazimierz

April 13, 2023 at 6:53 pm

Jam Pluta Andrzej Ryszka Marek Kaplon Szlagowski iwielu innych wspanialych muzykow szkoda ze teraz sluchaja slabej muzyki weselnej…..

Odpowiadać
Zespół MiS

June 30, 2023 at 11:52 am

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią. Życzymy trochę optymizmu, skoro powstają takie strony jak ta, to znaczy, że nie wszyscy ograniczają się do słuchania muzyki weselnej.

Pozdrawiamy,
Zespół MzaiSprzet.com

Odpowiadać