Nauka gry na perkusji

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Myślisz o tym, aby zacząć grać na perkusji, ale nie jesteś pewien, czy to coś dla Ciebie? W takim razie przeczytaj nasz artykuł. Dowiedz się z niego podstawowych informacji na temat gry. Granie na perkusji na pewno nie należy do prostych, ale nie jest tak, że jeśli nie zaczniesz się uczyć, będąc dzieckiem, nie masz szans na dojście do wprawy, rozwijanie się w tym kierunku i odnoszenie sukcesów. Jak wygląda gra na perkusji, jej początki i co należy wiedzieć o tym instrumencie?

Nauka gry na perkusji – jaka droga jest najlepsza?

Jest kilka sposobów na to, aby nauczyć się grać na perkusji. Możliwość wybrania jednej z wielu dróg pozwala na dostosowanie tempa ćwiczeń czy preferencji do konkretnej osoby. Nauka gry na perkusji dla dzieci na początkowym etapie może być zorganizowana np. w ten sposób, że maluch uczęszcza na zajęcia do osiedlowego domu kultury (o ile takie są dostępne). Zazwyczaj cena takich lekcji jest niższa, niż w przypadku prywatnych szkół czy lekcji indywidualnych. Zajęcia dla najmłodszych przebiegają w taki sposób, że na początku dzieci dowiadują się, jak wygląda zestaw perkusyjny i jak należy trzymać pałki. Są to kwestie zupełnie podstawowe, ale bez wiedzy w tym temacie trudno pójść dalej. Później rozpoczynają się ćwiczenia rytmiczne, bardziej praktyczne. Z czasem dziecko uczy się grać konkretne partie muzyczne. Nauka w domu kultury ma tę zaletę, że jest tania. Jest to raczej rozwiązanie na początek, kiedy pociecha nie jest jeszcze pewna, czy ten instrument jest dla niej i po prostu chce spróbować na nim grać.

Dla wielu osób spełnieniem marzeń jest gra na perkusji. Nauka może też odbywać się w szkole muzycznej i to niezależnie od wieku początkującego muzyka. W szkole muzycznej odbywają się regularne zajęcia, co sprawia, że osoba do niej uczęszczająca jest niejako ‘zmuszona’ do tego, aby intensywnie ćwiczyć. Pod koniec semestru są zaliczenia, do których również trzeba się przygotować. 

Lekcje gry na perkusji mogą być też indywidualne, czyli pobierane u doświadczonego muzyka, który jest w stanie dobrze przekazać swoją wiedzę. Spora grupa osób uważa, że ta droga przynosi największy rozwój. Wynika to z pewnością z faktu, że jeśli nauczyciel poświęca podczas zajęć całą uwagę jednemu uczniowi, jest w stanie więcej mu pokazać i dostosować program nauczania do jego poziomu. Bezpośredni kontakt z uczniem daje też nauczycielowi możliwość korygowania pojawiających się błędów na bieżąco. To zmniejsza ryzyko, że osoba grająca wyrobi w sobie nieodpowiedni nawyk, którego często później trudno się pozbyć. Prywatne lekcje mają też tę zaletę, że można wybrać, z kim chce się uczyć. Jeśli dana osoba nie będzie spełniała Twoich, jako ucznia, oczekiwań, możesz znaleźć kogoś innego. Masz też możliwość niejako dopasowania się z nauczycielem pod względem lubianej muzyki. 

Swego rodzaju nowością są lekcje gry na perkusji udzielane online np. przez Skype czy inny darmowy komunikator wideo. Doświadczeni perkusiści często decydują się na tę formę zarobku, chcąc jednocześnie przekazywać zdobyte doświadczenie i wiedzę dalej. Ten rodzaj zajęć jest jednak polecany bardziej zaawansowanym muzykom, tym osobom, które już znają podstawy i potrzebują wsparcia w dalszym rozwoju.

Obecnie można zauważyć, że na rynku pojawia się coraz więcej płatnych kursów z różnych dziedzin, w tym z gry na instrumentach. Skorzystać z nich może każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka. To idealna opcja dla tych, którzy w pobliżu nie mają żadnej szkoły ani dostępu do nauczyciela. W Internecie nie brakuje też darmowych materiałów, najczęściej w formie filmów udostępnianych na YouTube. Chcąc nauczyć się grać, można też korzystać z książek i płyt DVD, choć widać, że ta forma przyswajania wiedzy staje się coraz mniej popularna. 

Jak więc powinna wyglądać nauka gry na perkusji dla dorosłych czy dla dzieci? Nie ma jednej słusznej drogi. Każdy z przedstawionych sposobów przyswajania wiedzy ma swoje zalety, ale też pewne wady. Są osoby, które potrzebują dodatkowej motywacji np. w postaci zaliczeń w szkole muzycznej albo lekcji z wymagającym nauczycielem. Zdarzają się i tacy, którzy są na tyle zdeterminowani, że bez osoby z zewnątrz potrafią zachować regularność ćwiczeń i stale dbają o swój rozwój. To indywidualna kwestia. Samodzielna nauka (na bazie materiałów dostępnych w Internecie) na pewno będzie łatwiejsza dla osoby dorosłej, aniżeli dla dziecka.

Nauka gry na perkusji – przydatne wskazówki 

Są pewne wskazówki, po których zastosowaniu nauka gry na perkusji elektronicznej stanie się przyjemniejsza, a co najważniejsze, przyniesie lepsze efekty. Doświadczeni muzycy zachęcają do tego, aby od początku nauki korzystać z metronomu. To urządzenie, które podaje dokładne tempo utworu muzycznego. Perkusista odgrywa kluczową rolę w zespole. To na nim ciąży odpowiedzialność utrzymania rytmu w piosence. Metronom można kupić już za kilkadziesiąt złotych, choć tak naprawdę nie trzeba wydawać ani złotówki, aby zacząć z niego korzystać. Na początek można po prostu pobrać aplikację na telefon lub korzystać z metronomu dostępnego na stronie internetowej.

Kluczową kwestią jest też odpowiednia organizacja nauki. Jeśli nie jesteś fanem planowania, postaraj się trochę zmienić swoje nastawienie. Wprawdzie chcąc grać tylko dla zabawy, bez planów na występowanie na scenach, nie musisz przywiązywać do tego aż tak dużej wagi. Jeśli jednak zależy Ci na rozwoju, a o grze na perkusji myślisz, jak o czymś, co w przyszłości będzie dużą częścią Twojego życia, musisz być regularny. Trudno jednak zachować systematyczność, nie planując czasu na grę w ciągu dnia czy tygodnia. Osoby, które stosują się do planu, zwykle osiągają lepsze efekty i szybciej się rozwijają. Muzycy zachęcają też do tego, aby poświęcać dużo czasu na naukę gry w wolnym tempie. To pozwala nauczyć się grać równo i precyzyjnie. Najlepiej ćwiczyć codziennie, nawet krótko, niż tylko od czasu do czasu.

Aby się rozwijać i móc korzystać z różnych materiałów do nauki, powinieneś też poznać nuty na perkusje. Są one proste, więc ich przyswojenie nie powinno Ci zająć bardzo dużo czasu. Znajomość nut pozwoli Ci korzystać z wielu źródeł do nauki. Jest więc większa szansa na to, że znajdziesz cenne materiały, które rzeczywiście przełożą się na Twój postęp w grze. Perkusja elektroniczna nie jest łatwym do nauki instrumentem. Nie tylko na początku, ale też później, warto nagrywać siebie podczas ćwiczeń. W ten sposób będziesz w stanie sprawdzić, jakie błędy popełniasz. Dodatkowo takie zapiski stanowią motywację, bo po kilku tygodniach czy miesiącach możesz łatwo sprawdzić, jaki postęp zrobiłeś. Przed każdym ćwiczeniem musisz też pamiętać o rozgrzaniu dłoni. Jeśli o tym zapomnisz, wybijanie rytmu okaże się bardziej męczące, a intensywne ćwiczenia mogą nawet doprowadzić do kontuzji. Równie ważne jest to, aby perkusja do grania była dostosowana do Twoich potrzeb, miała wszystkie potrzebne akcesoria i funkcje, na których Ci zależy.

Jak granie na perkusji wpływa na nasz mózg?

Nie jesteś pewien, czy gra na perkusji jest dla Ciebie? Wciąż szukasz argumentów, które Cię do tego przekonają? Możliwe, że do rozpoczęcia nauki zmotywują Cię badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ruhry w Bochum (Niemcy). Badacze zauważyli, że koordynacja ruchowa osób grających na perkusji jest zdecydowanie lepsza od tych, którzy tego nie robią. Wykorzystując techniki obrazowania MRI pozwalające na wgląd w strukturę mózgu i zachodzące w nim funkcje, przeprowadzono badania. Zaproszono do nich profesjonalnych perkusistów, a także osoby niezwiązane z tą aktywnością. U perkusistów grających na instrumencie już od wielu lat i regularnie ćwiczących zauważono różnice w strukturze mózgu łączącej dwie półkule. Muzycy mieli mniej włókien nerwowych w przedniej części ciała modzelowatego, natomiast były one grubsze. Autorzy badania udowodnili, że u muzyków zachodzi szybsza wymiana informacji pomiędzy półkulami. Ciekawe okazało się również to, że podczas wykonywania zadań motorycznych mózgi perkusistów były mniej aktywne, a mimo to bardziej wydajne od mózgów osób stanowiących grupę kontrolną.

 

Czy gra na perkusji jest trudna?

Częstym pytaniem zadawanym przez osoby chcące grać na perkusji jest to, czy nauka jest bardzo trudna. Można powiedzieć, że jest to kwestia indywidualna. Wiele zależy od predyspozycji danej osoby, jej zapału i systematyczności. Na forach i grupach internetowych skupiających muzyków można znaleźć wiele dyskusji w tym temacie. Sporo użytkowników twierdzi, że jeśli dana osoba czuje rytm, potrafi go wybijać, a dodatkowo to lubi, ma dużą szansę powodzenia. Jednocześnie muzycy wskazują, że perkusja jest o tyle trudna do nauki, że często nie widać szybko efektów.

Ponadto trzeba wydawać sporo pieniędzy na zakup sprzętu. Zwykle jest to ponad 1000 zł i dotyczy to zakupu używanego instrumentu. Pamiętaj, że niezależnie od wieku i płci masz szansę, aby nauczyć się grać. Kiedyś np. dziewczyna, która gra na perkusji była bardzo rzadkim widokiem, obecnie wiele kobiet stawia właśnie na ten instrument.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ