Ranking 9 najlepszych perkusji w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Perkusje – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do grania na perkusji przez dorosłego świetnie nadaje się na przykład model elektroniczny Alesis Nitro Mesh Kit, będący najlepszym zestawem w swojej klasie cenowej z wysokiej jakości brzmieniem.. Instrument jest solidnie wykonany i ma stabilną konstrukcję. To dobry wybór nie tylko dla profesjonalistów, ale też osób początkujących, bo jego obsługa nie stanowi problemu. Innym przykładem, tym razem dla dzieci, jest model Malplay z 6-bębnowym zestawem perkusji z talerzami i stołkiem. To doskonała zabawka dla dzieci, która pozwala rozwinąć umiejętności muzyczne. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych sprzętów, to zajrzyj do naszego zestawienia poniżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to znakomity zestaw dla fanów elektronicznych perkusji. Dzięki dynamicznym i wygodnym w użytkowaniu padów perkusja zapewnia naturalną odpowiedź na uderzenia, dzięki czemu dobrze sprawdza się podczas grania. Zawiera też rozbudowany moduł Nitro, w którym znaleźć można na przykład podkłady treningowe.

Wady

Pedałowi hihat, który jest w zestawie, czasem brakuje precyzji. Dlatego też zdarza się, że nawet nieużyty przez grającego, wywołuje dźwięk talerza.

Podsumowanie

Rama perkusji jest aluminiowa i oparta na 4 podstawach. Charakteryzuje ją duża stabilność i łatwość konfiguracji. Sprzęt oferuje wysoką jakość brzmienia, która zachwyca niejednego profesjonalnego muzyka.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw jest dopasowany do potrzeb dzieci. Młodzi perkusiści, dopiero uczący się gry na tym instrumencie, z łatwością opanują na nim wszystkie podstawy. Bębny, talerze oraz krzesełko zostały skonstruowane tak, aby dziecko bez problemu poradziło sobie z nauką gry i mogło w pełni się na niej skupić.

Wady

Trzeba pamiętać, że poszczególne elementy perkusji dla dzieci mogą dość szybko ulec uszkodzeniom, gdyż, nie są one wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Podsumowanie

Zestaw został wyposażony w jeden duży bęben ze stopką, dwa bębny średnie oraz trzy bębny małe, a także talerz i pałeczki do grania. Przygotowano również krzesełko skrojone pod młodego perkusistę. Każdy z tych elementów jest odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka.

Rozważ też

Zalety

Zaletami tego zestawu są przede wszystkim naturalne wykończenie oraz system YESS od producenta. Perkusja ma korpusy wykonane w całości z drewna brzozowego, a wspomniany system dba, chociażby o stabilność kotła przy bardzo mocnych uderzeniach.

Wady

Nie wszystkim odpowiada wygląd zestawu, część użytkowników uważa, że nie jest to zestaw odpowiedni na publiczne występy.

Podsumowanie

Ten zestaw perkusji akustycznej zapewnia wspaniałe wrażenia słuchowe, dzięki wykorzystaniu w nim nowoczesnych technik zarządzania dźwiękiem. Jest w związku z tym idealnym narzędziem, zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych perkusistów, do prezentowania swoich umiejętności. Piękne wykończenie dodaje perkusji uroku.

 

 

9 najlepszych perkusji. Ranking i opinie 2024 roku

 

Jeżeli szukasz odpowiedniej perkusji dla siebie lub bliskiej osoby, to dobrze trafiłeś. Ranking perkusji zawiera opisy i opinie klientów o najlepszych modelach, dostępnych aktualnie na rynku.  Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, jaką perkusję warto kupić, aby się nie zawieść.

 

Perkusja elektroniczna

 

1. Alesis Nitro Mesh Kit Perkusja Elektroniczna

 

Alesis Nitro Mesh Kit to naprawdę potężna perkusja elektroniczna. 8- elementowy zestaw z trzema talerzami dostarcza perkusistom wiele radości z obcowania z dźwiękami charakterystycznymi dla instrumentów elektronicznych. 

Zestaw ma dynamiczne, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu pady, które umożliwiają łatwe uzyskanie wymaganych przez grającego dźwięków. Wspomniane wcześniej talerze są 10-calowe. Mowa o talerzach ride, hihat oraz crash, z funkcją aktywnego tłumienia dźwięków.

 Podkreślić trzeba, że cała konstrukcja, wykonana z aluminium i oparta na czterech podstawach, jest niebywale stabilna. Ponadto wyróżnia ją łatwość konfiguracji, dzięki czemu bez kłopotu i szybko użytkownik sprzętu jest w stanie zmienić jego układ odpowiednio do swoich potrzeb. Właśnie te cechy docenili najbardziej w tym zestawie kupujący, którzy chętnie sięgają po perkusję elektroniczną Alesis Nitro Mesh Kit. Myśląc o zakupie perkusji elektronicznej, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten model.

 

 

 

 

Perkusja dla dzieci

 

2. Malplay Perkusja dla Dzieci 6-Bębnowa z Talerzami i Stołkiem 211129

 

Na perkusji mogą grać nie tylko dorośli. Naukę na tym instrumencie zaczynają już dzieci w wieku przedszkolnym, które potem mają większe szanse na zaistnienie w świecie muzyki jako profesjonalny perkusista. Do nauki potrzebny jest naprawdę dobry sprzęt, dzięki któremu młody i zafascynowany muzyką człowiek będzie mógł bez żadnych przeszkód doskonalić swój warsztat. 

Skutecznie może w tym pomóc zestaw Malplay, czyli 6-bębnowa perkusja dla dzieci z talerzami i stołkiem. W całym zestawie znajdują się: jeden duży bęben ze stopką, dwa bębny średnie oraz trzy bębny małe, a także talerz oraz oczywiście pałeczki do gry. Cała konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić dzieciom już od wieku przedszkolnego swobodne granie i uczenie się tajników grania na perkusji. 

Wszystkie elementy mają rozmiary odpowiednie dla młodych, początkujących perkusistów, dzięki czemu nie mają oni żadnych problemów z graniem. Rodzice małych użytkowników zestawu to potwierdzają, podkreślając, że to dobra i tania perkusja.

 

 

 

 

Perkusja Yamaha

 

3. Yamaha Stage Custom Birch MB6 Fusion PW Perkusja Akustyczna

 

Perkusja Akustyczna to instrument, z którego doświadczony perkusista potrafi wydobyć piękne dźwięki, nierzadko zaskakujące słuchaczy. Instrument ten jest dobrym rozwiązaniem dla muzyków, którzy oczekują od sprzętu wysokiej jakości brzmienia. Perkusja Yamaha jest pod tym względem wzorem, bo gwarantuje świetne wrażenia słuchowe w rozsądnej cenie. 

Stage Custom Birch MB6 Fusion PW to dobra perkusja, która spełni Twoje oczekiwania. Perkusiści potwierdzają, że produkt oferuje wysoką jakość dźwięku, głównie za sprawą innowacyjnego systemu YESS oraz dobrze zaprojektowanego korpusu. Pierwszy zapewni bogaty sustain i stabilność kotła nawet przy bardzo mocnych uderzeniach, a drugi rezonans bębnów oraz możliwość dudnienia. 

Cały zestaw jest przy tym ładny, a jego konstrukcja dobra pod względem zaprojektowania. Główne elementy perkusji wykonane są w całości z wysokiej klasy drewna brzozowego, co nadaje jej wyjątkowego charakteru.

 

 

 

 

Perkusja Tama

 

4. Tama RM52KH6-CCM Rhytm Mate Zestaw Perkusyjny

 

Kolejny zestaw, który znalazł się w naszym rankingu to Tama RM52KH6-CCM Rhytm Mate. Perkusja Tama, czyli sprzęt znanej i cenionej  japońskiej marki, dla osób myślących o profesjonalnej grze na takim instrumencie. Będzie on idealnym rozwiązaniem dla początkujących muzyków.

 Za stosunkowo niewielką cenę otrzymujesz zestaw z osprzętem i talerzami, który jest naprawdę dobry. Opinie o perkusjach Tama są w zdecydowanej większości bardzo pozytywne. Jak podkreślają użytkownicy, perkusja potrafi zaskoczyć na plus, biorąc pod uwagę koszty jej zakupu. Dodatkowo zdaniem osób korzystających już z tego produktu, wygląda on bardzo profesjonalnie. Dla wielu ludzi jest to atut, który obok dobrej jakości stanowi główne kryterium wyboru. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję w naszym rankingu, jeśli szukasz instrumentu dla początkującej osoby, która dopiero zaczyna naukę gry.   

 

 

 

 

Perkusja akustyczna

 

5. Gretsch Catalina Maple Walnut Glaze Rock Set

 

Dobra perkusja akustyczna to model Gretsch Catalina Maple Walnut Glaze Rock Set. Jest to produkt popularnej marki, lubiany przez wielu perkusistów. Zebraliśmy opinie o tym sprzęcie i uznaliśmy, że jest godny polecenia. 

Zestaw zapewnia wysokiej jakości dźwięki, a ponadto dobry osprzęt. Mowa o okrągłej płycie montażowej bębna basowego oraz niskoprofilowym systemie montażowym GTS. Sprawiają one, że montaż i zmiana konstrukcji zestawu dla swoich potrzeb są bardzo proste. Kupujący docenili też okucia perkusji, które są przyjemne w dotyku. 

Według użytkowników zestaw jest solidny. Pod tym pojęciem kryje się wspomniana już jakość brzmienia, ale także sposób wykonania. Produkt ma 7-warstwowa muszlę klonową z naturalnym wnętrzem, a bębny basowe zawierają teleskopowe ostrogi i pasujące do niego, klonowe obręcze. Ta perkusja akustyczna prezentuje się i gra naprawdę świetnie.

 

 

 

 

Perkusja dla początkujących

 

6. Ddrum D120 Midnight Black Zestaw Perkusyjny

 

=Dobrym produktem dla początkujących będzie według nas model Ddrum D120 Midnight Black. 5-częściowy zestaw z bębnem basowym, werblem, dwoma bębnami tom-tom oraz floor tom zapewni początkującemu perkusiście możliwość skutecznej nauki na sprzęcie o dobrej jakości wykonania, oraz brzmienia. 

Korpus wykonany z lipy daje lepszą niż w innych modelach projekcję i jasny dźwięk, który bardzo przypomina ten w perkusjach wykonanych z drewna klonowego. Dla wielu osób uczących się gry na instrumencie wygląd odgrywa dużą rolę, a w tym przypadku jest on atrakcyjny. 

Zestaw jest czarny i ma również czarne zaciski oraz obręcze. Dodatkowy osprzęt stanowią w statywy do talerzy, stopa, statyw pod hi-hat, statyw pod werbel oraz zacisk do tonów. Takie zestaw w zupełności wystarczy na początek amatorowi gry na perkusji. Przeprowadzony test perkusji potwierdza, że jest to niezawodna, dobra perkusja dla początkujących.

 

 

 

 

Perkusja Pearl

 

7. Pearl Vision VBL Perkusja Hardware

 

Pearl Vision VBL Hardware to model wykonany z drewna brzozowego. Perkusja Pearl charakteryzuje się sporą ilością wysokich tonów, których jest więcej niż w przypadku podobnych zestawów wykonanych z klonu. Dzięki temu sprzęt oferuje agresywniejsze brzmienie i bardziej selektywne dźwięki tomów, co potwierdzają opinie Internautów. 

Elegancki i jednocześnie praktyczny dodatek stanowi stalowy werbel z serii Sensitone, który daje niesamowite wrażenie słuchowe. W skład konfiguracji wchodzi osprzęt HWP-900 ze statywami pod wspomniany werbel i talerze oraz stopa perkusyjna i statyw pod hi-hat. 

Perkusja marki Pearl to produkt dla koneserów wysokiej klasy instrumentów, którzy cenią dobry wygląd i świetne brzmienie. Uważamy, że warto zwrócić uwagę na ten model przy poszukiwaniu takiego właśnie produktu. Jeśli i ty takiego szukasz, pomyśl o sprzęcie Pearl Vision VBL Hardware.

 

 

 

 

Perkusja Roland

 

8. Roland TD1K Perkusja Elektroniczna

 

Szukając perkusji elektronicznej, powinieneś zastanowić się nad zakupem modelu Roland TD1K. To sprzęt znanego producenta z 30-letnią tradycją, którego produkty uznawane są za jedne z lepszych na świecie.

 Perkusja Roland to dobry wybór dla każdego, kto ceni jakość dźwięku, wytrzymałość oraz niesamowite wrażenie z gry. Przedstawione przez kupujących opinie o tym modelu mówią, że cechują go właśnie te trzy kwestie. 

Zestaw zyskał uznanie wśród perkusistów ze względu na brzmienie z działającym na najwyższym poziomie zestawem w linii V-Drums. W sumie produkt ma aż 15 zestawów brzmieniowych, dzięki którym użytkownik może po prostu cieszyć się grą na różne sposoby. Konstrukcja perkusji wspiera wszystkie najważniejsze techniki gry na modelach akustycznych, a w tym między innymi zatrzymywanie talerza czy gra na hi-hat. Cały zestaw świetnie gra, a do tego pięknie wygląda, dlatego jest warty uwagi.

 

 

 

 

Mini perkusja

 

9. Mini perkusja Beat Bop Smily Play

 

Mini perkusja Beat Bop Smily Play sprawdzi się doskonale w przypadku  małych dzieci, zafascynowanych grą na tym instrumencie. Sprzęt ma szereg atrakcyjnych funkcji, które skutecznie zachęcają dziecko do nauki i zabawy poprzez muzykę. Produkt jest mały i poręczny, bo jego wymiary wynoszą zaledwie 57 x 40 x 14 cm. 

Perkusja zasilana jest trzema bateriami AA i przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia. Wspomniane wcześniej dodatkowe funkcje to między innymi nagrywanie zagranych dźwięków oraz późniejsze ich odtwarzanie, dwa różne brzmienia bębenków czy aktywacja werbli. 

Dziecko w trakcie grania może wybrać tempo oraz podkład muzyczny, a dodatkowo regulować głośność. Dostępna jest także ciekawa zabawa w losowo wybijane dźwięki perkusji. Opinie o tym modelu są pozytywne, a kupujący produkt rodzice twierdzą, że jest on doskonały dla muzykalnych dzieci.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką perkusję kupić?

 

Bardzo często mówi się, że perkusja to obowiązkowy instrument w każdym zespole muzycznym. To ona nadaje tempo granym utworom, a jeśli pomyli się perkusista, przeważnie szybko to samo dzieje się z resztą grupy. Nie do końca wiesz, jaką perkusję wybrać? Nie martw się, w poradniku znajdziesz wiele cennych informacji ułatwiających podjęcie decyzji.

Elementy zestawu

Zestaw perkusyjny możemy podzielić na 3 główne części, inaczej obszary. Pierwszym są wykonane z drewna bębny (czyli werbel, tomy, floor tom i centrala), a drugim talerze: hi-hat, ride oraz crash. Trzeci obszar to hardware, w skład którego wchodzą metalowe mechanizmy i statywy, w tym: pod werbel, prosty, łamany, do hi-hat, stopa i stołek. Poszczególne elementy zestawu możemy kupować samodzielnie lub wybrać skompletowaną już perkusję, gotową do gry.

Oto podstawowe informacje na temat wszystkich części budowy perkusyjnego kompletu:

* werbel – wielu muzyków uważa go za najważniejszy element perkusji, składa się z drewnianego lub metalowego korpusu i zakładanych naciągów. To jedyny bęben wyposażony w specjalną, montowaną od dołu sprężynę, za sprawą której ma charakterystyczny, mocny i głośny dźwięk;

* tomy – to małe bębny w rozmiarze od 8 do 13 cali. Im są one mniejsze, tym wyższy wydają z siebie dźwięk. Elementy te najczęściej są wykorzystywane przy przejściach w utworze;

* floor tom – to największy z tomów, stoi na ziemi oparty na nóżkach. Wydaje on niższy dźwięk niż pozostałe mniejsze bębny, zwykle ma on rozmiar 14, 16 lub 18 cali;

* centrala – często określa się ją mianem bębna basowego, jest ustawiona w pozycji poziomej. To element wydający bardzo niski dźwięk, uderza się w niego bijakiem zamocowanym w pedale, który naciska się stopą;

* hi-hat – najistotniejszy ze wszystkich talerzy, jego działanie kontroluje się za pomocą nogi. Najczęściej ma on rozmiar 14 cali, choć są też modele 12-, 13 i 15-calowe;

* ride – to największy talerz perkusji, zwykle umieszcza się go po prawej stronie. Służy on do utrzymywania stałego rytmu w tle utworu;

* crash – wydaje głośny dźwięk przypominający wybuch, dlatego wykorzystuje się go w celu zaakcentowania momentu podczas gry, przykładowo po przejściu;

* statyw prosty – zwykły statyw pod talerz;

* statyw łamany – umożliwia regulację kąta nachylenia ramienia;

* stopa – to mechanizm uderzający we floor tom;

* stołek – jest zbudowany z siedziska i rozkładanych nóżek, zapewnia perkusiście komfortową grę.

 

Akustyczna czy elektroniczna?

Podobnie jak wiele innych instrumentów muzycznych, perkusja jest dostępna w wersji akustycznej oraz elektronicznej? Ta pierwsza jest polecana w szczególności początkującym muzykom, gdyż pozwala na przyswojenie wszystkich technik gry. Jednak musimy mieć na uwadze, że akustyczny zestaw zajmuje stosunkowo dużo miejsca w pomieszczeniu, poza tym podczas ćwiczeń generujemy hałas mogący przeszkadzać pozostałym domownikom. Elektroniczna perkusja daje możliwość gry na słuchawkach, a więc tylko my słyszymy wybijany rytm, często ma ona też bardziej kompaktowe wymiary. Doświadczeni muzycy twierdzą, że odczucia podczas grania na zestawie akustycznym są znacznie lepsze, bo elektroniczne pady są inaczej wykonane i nie zapewniają tak realistycznego efektu. Podejmując decyzję, jaka jest najlepsza perkusja, zastanówmy się, dlaczego właściwie chcemy ją kupić. Model elektroniczny dobrze nadaje się do ćwiczeń w domu, ale nie sprawdza się na scenie podczas występu z zespołem, bo trudno znaleźć odpowiedni wzmacniacz do jego nagłośnienia.

 

Materiał wykonania

Na jakość brzmienia zestawu perkusyjnego istotny wpływ mają wykorzystane do produkcji materiały. Drewniane elementy w przypadku instrumentów dla początkujących przeważnie są wykonane z topoli lub lipy, a dla profesjonalistów z klonu, brzozy, dębu, jesionu, mahoniu lub bubinga (drewna bubingowego). Talerze mogą być zrobione z mosiądzu lub brązu. Nie dotyczy to zabawkowych zestawów dla dzieci, które są mniejsze, lżejsze i lepiej dopasowane do ich potrzeb. Są one w większości wykonane z tworzyw sztucznych.

Naciągi

Kupując perkusję dla rozpoczynających naukę muzyków, przeważnie dostajemy w zestawie naciągi. Nie są one zbyt solidne, ale na początek przygody z zestawem perkusyjnym w zupełności wystarczą. O wymianie naciągów na model renomowanej marki możemy pomyśleć w momencie, gdy te dołączone do kompletu już się zużyją. Sami możemy zdecydować o ich grubości i wykończeniu, zależnie od tego, jaki gatunek muzyczny najbardziej nas interesuje. Najlepsza perkusja jest przede wszystkim w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb, a gra na niej sprawia dużo przyjemności.

 

Perkusje w dobrych cenach

Za zabawkowy czy mniej rozbudowany zestaw perkusyjny średnio zapłacimy kilkaset złotych. Dla początkującego muzyka nie powinien to być bardzo duży wydatek. Perkusja zbudowana z większej ilości elementów, dopasowana do potrzeb profesjonalisty, kosztuje znacznie więcej, co dotyczy zarówno modeli akustycznych, jak i elektronicznych. Zwykle cena wynosi kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. 

 

FAQ

 

P1: Co to jest perkusja?

Perkusja to ogólna nazwa odnosząca się do instrumentów perkusyjnych mających różne znaczenie w zależności od rodzaju granej muzyki. W muzyce poważnej mowa w tym kontekście o jednym instrumencie lub dowolnie skompletowanym zestawie, a w muzyce rockowej czy jazzowej zestawie, który może być uzupełniony o dodatkowe elementy. Na zestaw perkusyjny składa się w szczególności bęben wielki, określany inaczej basowym. Ponadto możemy wyróżnić elementy takiej jak werbel (służy do wygrywania rytmu), floor tom (bęben ustawiony na ziemi), tom-tom (bębny montowane na trójniku) czy hi-hat (talerze montowane na jednym statywie, równoległe do siebie).

P2: Jak nastroić perkusję?

Dla osoby, która dopiero rozpoczyna grę na perkusji, strojenie instrumentu może wydawać się trudne. Jest to naturalne, bo potrzeba doświadczenia, aby móc to dobrze zrobić. Wielu muzyków przyznaje, że są różne metody strojenia perkusji i trzeba znaleźć ten najlepszy dla siebie. Jednym ze sposobów na strojenie modelu jest wykorzystanie fortepianu lub instrumentu klawiszowego. Aby móc dobrze to zrobić, trzeba rozróżniać interwały i poszczególne dźwięki. Powinno być to łatwe dla osób, które uczęszczają lub uczęszczały do szkoły muzycznej, lecz może okazać się zdecydowanie trudniejsze dla tzw. samouków. Innym sposobem na strojenie perkusji jest dostosowanie rozkładu naprężeń membrany. Musi być on taki sam po każdej stronie, bo wtedy brzmienie będzie równomierne. Zaleca się strojenie po przekątnej i identyczną ilość obrotów po każdej stronie bębna. 

 

P3: Jak złożyć perkusję?

Kupiłeś perkusję i zastanawiasz się, jak poprawnie ją złożyć? Wszystko zależy od modelu, na który się zdecydowałeś. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie tej czynności jest wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją, która powinna stanowić jeden z elementów zestawu. Jeśli z jakichś względów nie mamy do niej dostępu, powinniśmy z łatwością znaleźć wersję elektroniczną w Internecie. Z instrukcji dowiemy się, jakich narzędzi będziemy potrzebować i jakie czynności krok po korku należy wykonać. W razie problemów możemy poprosić o pomoc bardziej doświadczonego muzyka. W Internecie są też dostępne specjalne filmiki instruktażowe, w których pokazane jest, co zrobić, aby dobrze złożyć zestaw perkusyjny. Takie wideo może być bardzo pomocne.

 

P4: Jak nagłośnić perkusję?

Muzycy wykorzystują różne techniki nagłaśniania perkusji i trudno odpowiedzieć, która z nich jest najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji muzyka i jego słuchaczy. Jednym z najważniejszych elementów wymagających nagłośnienia jest stopa. Ciśnienie wytwarzane przez ten element jest duże, dlatego też muzycy najczęściej wykorzystują mikrofony dynamiczne, które nie powodują zniekształceń. Takie same modele są wykorzystywane do nagłaśniania werbla. Zwykle umieszcza się je nad krawędzią wspomnianego elementu i kieruje się go do środka membrany. Do nagłośnienia kotłów można z powodzeniem wykorzystać mikrofony pojemnościowe.

P5: Ile kosztuje perkusja?

Perkusje można znaleźć nie tylko w sklepach muzycznych, ale też w sklepach z zabawkami dla dzieci. Takie produkty są dostępne za ok. 100 zł i mają za zadanie wzbudzić w maluchu zainteresowanie muzykowaniem i zapewnić mu odpowiednią rozrywkę. W przypadku perkusji – instrumentów muzycznych, najtańsze modele można kupić za kilkaset złotych. Takie produkty stosunkowo często są sprzedawane w zestawie bez talerzy czy pałeczek, więc trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Zazwyczaj cena perkusji oscyluje w granicy od 2000 zł do 4000 zł, choć można znaleźć też znacznie droższe modele, dla osób, które grają profesjonalnie i są bardzo wymagające.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ