7 najlepszych perkusistów na świecie 

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Perkusja jest bardzo ciekawym instrumentem. Na świecie znajduje się wielu utalentowanych muzyków, a wśród nich są także perkusiści, którzy dzięki swoim umiejętnościom są znani na całym świecie. Wykonują utwory w różnych stylach muzycznych. W sporządzonym artykule wymieniamy kilku najlepszych światowej sławy perkusistów.

 

Bill Bruford

William Scott “Bill” Bruford urodził się 17 maja 1949 roku w Sevenoaks. Jest brytyjskim perkusistą jazzowym i rockowym. Na początku kariery występował w zespołach, takich jak: Yes, King Crimson, Gong, National Health, Genesis, UK, Bruford, Bill Bruford’s Earthworks oraz ABWH. Dopiero od końca lat 70. zaczął wydawać solowe płyty. Bill Bruford jest najbardziej znany z doskonałej techniki grania, a także nowoczesnego wykorzystania talerzy, bębnów i elektronicznej perkusji. Jego gra na zestawie perkusyjnym jest bardzo melodyjna. Muzyk zakończył swoją karierę w 2009 roku po ponad 40-letniej aktywności na scenie. W 2016 roku obronił doktorat z muzykologii, a  w 2017 roku, jako członek zespołu Yes został dodany do muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

 

Stewart Copeland

Amerykański muzyk i perkusista Stewart Armstrong Copeland urodził się 16 lipca 1952 roku w Aleksandrii. Aktywność artysty datuje się od 1975 roku. Jest on najbardziej znany z występów z zespołem The Police i Stingiem. Po rozpadzie zespołu Copeland został kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył między innymi ścieżki dźwiękowe do filmów, takich jak: “Żałobnik”, “Wall Street”, “Nic nie widziałem, nic nie słyszałem”, “Nieśmiertelny 2”, czy też “Babilon 5”. W 1983 roku otrzymał nagrodę Złotego Globa za muzykę do filmu “Rumble Fish”. Oprócz tego komponował utwory do oper czy gier komputerowych (Alone in the Dark). W 2008 roku Stewart Copeland znalazł się na 8 miejscu na liście 50 najlepszych rockowych perkusistów wg Stylus Magazine. 

Mitch Mitchell

Mitch Mitchell, a właściwie John Mitchell to angielski perkusista. Popularność zyskał dzięki byciu członkiem zespołu The Jimi Hendrix Experience. W 2007 roku zajął 18 miejsce na liście najlepszych perkusistów rockowych wg Stylus Magazine. Gatunkami muzycznymi, w których realizował się muzyk, były: rock, jazz i fusion. Mitch Mitchell współpracował z takimi wykonawcami i zespołami, jak: Georgie Fame, the Jimi Hendrix Experience, Jack Bruce, Larry Coryell, Noel Redding i Ramatam. 12 listopada 2008 roku, przeżywszy 62 lata, zmarł w Portland. 

 

Ringo Starr

Urodzony 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu, Ringo Starr był muzykiem i perkusistą grupy muzycznej The Beatles (od 1962 aż do rozpadu w 1970 roku). W grupie pełnił bardzo ważną funkcję i był wręcz osobą prowadzącą (taką, która prowadziła zespół, nadawała mu rytm). John Lennon kiedyś powiedział, że Ringo Starr jest „sercem” zespołu. W późniejszych latach muzyk wciąż był aktywnym wokalistą i perkusistą. Chociaż Ringo jest leworęczny, to cały czas gra na zestawie przeznaczonym dla osób praworęcznych. W 2007 roku zajął 26 miejsce na liście najlepszych perkusistów rockowych wg Stylus Magazine. 20 marca 2018 roku w Pałacu Buckingham odbyło się uroczyste nadanie tytułu szlacheckiego dla Ringo Starr, za jego muzyczne dokonania, przez księcia Williama w imieniu królowej Elżbiety II.

 

Charles „Charlie” Robert Watts

Charles „Charlie” Robert Watts to brytyjski muzyk rockowy i od 1963 roku perkusista zespołu The Rolling Stones. Przed tym, jak został członkiem grupy muzycznej, pracował jako grafik w firmie wydawniczej. Według wielu był on najspokojniejszym członkiem The Rolling Stones. Nie lubił używek w przeciwieństwie do jego kolegów z grupy. Charlie Watts jest miłośnikiem hippiki (wszystkie konkurencje sportów konnych) i kilka razy brał udział w imprezach organizowanych w Janowie Podlaskim. W 2007 roku znalazł się na 4 miejscu najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine. Gatunki muzyczne, w których się realizował, to: blues rock, rock and roll oraz jazz.

Keith Moon

Brytyjski muzyk Keith John Moon był perkusistą zespołu The Who. Muzyk urodził się 23 sierpnia 1946 roku w Londynie. Do grupy dołączył w 1964 roku.  Instrumentami, na których grał, były: perkusja, trąbka sygnałowa i tuba. Według Stylus Magazine Keith został sklasyfikowany na 2 miejscu najlepszych perkusistów rockowych. Muzyk był znany pod pseudonimami  “Moon the Loon” i “Uncle Ernie”. Perkusista zmarł 7 września 1978 roku w Londynie. Zmagał się z alkoholizmem i narkomanią. Powodem śmierci było przedawkowanie tabletek nasennych. Keith Moon zmarł w wieku 32 lat, kilka tygodniu po wydaniu albumu “Who Are You”.

 

John „Bonzo” Bonham

Członek zespołu Led Zeppelin, John Bonham urodził się w 1948 roku w Redditch. Już od dziecka wykazywał bardzo duże poczucie rytmu. Pierwszymi instrumentami perkusyjnymi były garnki i inne naczynia kuchenne, które mogły udawać perkusję. W 2007 roku sklasyfikowano go na 1 miejscu w rankingu najlepszych perkusistów rockowych, natomiast w 2016 zajął pierwsze miejsce wśród 100 największych perkusistów wszech czasów wg czasopisma Rolling Stone. Niespodziewana śmierć Bonza w 1980 roku przerwała karierę zespołu Led Zeppelin. Syn muzyka, Jason, także został perkusistą.

 

 

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Ilona

February 18, 2022 at 11:14 am

Ginger Baker? Nie tylko świetny technicznie ale wręcz prekursor…

Odpowiadać
paweł

November 22, 2022 at 9:22 pm

dokładnie!!

Odpowiadać
Zespół MiS

February 21, 2022 at 11:24 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać
Stefan

January 29, 2021 at 6:18 pm

Kaszan nie zestawienie !!!! To kompromitacja !!! Tylko Buddy Rich i Billy Cobham !!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiadać
Marcin

February 7, 2021 at 11:23 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać