Ranking 9 najlepszych ksylofonów w 2024
Ksylofon – Poradnik zakupowy, ranking i test
Szukasz ksylofonu? Przygotowaliśmy ranking, który może ułatwić Ci podjęcie decyzji. Na podstawie analizy opinii kupujących udało nam się wytypować popularne instrumenty, a wśród nich są modele dla początkujących oraz doświadczonych muzyków. Wiele pochlebnych recenzji zebrał ksylofon Mido Verano 3,5, który ma sztabki wykonane z palisandru honduraskiego. Pokryto je politurą, dlatego instrument na długo zachowuje elegancki wygląd i nie płowieje. Zwróć uwagę również na model Yamaha YX-135, który jest nie tylko solidny, ale i niewielki. Można go łatwo przesuwać z miejsca na miejsce, ponieważ w dolnej części stelaża umieszczono małe kółka. Materiałem wykonania klawiatury jest drewno paduk, a konstrukcji mocna stal.
Tabela porównawcza
9 najlepszych ksylofonów. Opinie w 2024 roku
Umieszczony poniżej ranking ksylofonów prezentuje najbardziej popularne instrumenty dla początkujących i bardziej doświadczonych muzyków. Opisaliśmy w nim także modele dla dzieci, dlatego każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.
Ksylofon instrument
Contents
- 1. Ksylofon Mido Verano 3.5 Palisander Honduras
- 2. Ksylofon 3 1/2 oktawy Yamaha YX-135
- 3. Ksylofon Mido Tino 3.5 Lapacho IPE
- 4. Kolorowy ksylofon z myszką Sevi
- 5. Ksylofon Stagg XYLO-SET-37
- 6. Mido Ksylofon Gran Verano 4.0 Palisander Honduras
- 7. Klasyczny ksylofon Fisher-Price CMY09
- 8. Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni
- 9. Adams Ksylofon XS2LV40 seria Solist
- Przewodnik zakupowy – Jaki ksylofon kupić?
- FAQ
1. Ksylofon Mido Verano 3.5 Palisander Honduras
Osoby, którym marzy się ksylofon, powinny sprawdzić instrument Mido Verano 3,5. Można go wykorzystać zarówno do gry solowej, jak i w większym zespole. Konstrukcja została wykonana z mahoniu i stali, a klawiatura z palisandru honduraskiego.
Ksylofon zapewnia ciekawe, ciepłe brzmienie. Ponieważ sztabki pokryto politurą, są trwałe i odporne na ścieranie oraz inne uszkodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać na instrumencie codziennie.
Zdaniem muzyków opisywany model ma kompaktowe wymiary (11 cm x 66 cm x 137 cm) i elegancko wygląda. To bardzo dobry ksylofon dla doświadczonych osób, gra na nim sprawia dużo przyjemności. Ważne jest to, że wysokość statywu można samemu regulować, co uznano za duże udogodnienie.
2. Ksylofon 3 1/2 oktawy Yamaha YX-135
Yamaha YX-135 to godny uwagi ksylofon. Instrument ma wymiary: wysokość – 87 cm, szerokość – 123 cm i głębokość – 62 cm. Waży on 22 kg. Materiałem wykonania konstrukcji jest stal, co gwarantuje jej solidność, a także stabilność.
Ksylofon ma płytki zrobione ze starannie wyselekcjonowanego drewna paduk. Dopasowano je w taki sposób, aby uzyskać właściwy rezonans i niepowtarzalne brzmienie. Zakres stroju instrumentu to 3,5 oktawy.
Model Yamaha YX-135 został doceniony przez kupujących za trwałość oraz możliwość łatwego przesunięcia w inne miejsce. Jest to możliwe, ponieważ w dolnej części konstrukcji znajdują się małe kółka. Istotną zaletą instrumentu jest również to, że nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu ani na stosunkowo niewielkiej scenie.
3. Ksylofon Mido Tino 3.5 Lapacho IPE
Opinie o ksylofonach Mido są bardzo pochlebne, a zwłaszcza te dotyczące modelu Tino 3.5 Lapacho IPE. Z tego względu nie mogliśmy go pominąć, tworząc to zestawienie. Instrument jest polecany zwłaszcza dla początkujących muzyków i można go spotkać w wielu szkołach muzycznych.
Wymiary ksylofonu są równe: 11 cm x 66 cm x 137 cm. Waży on 12 kg. Klawiatura jest wykonana z lapacho, czyli bardzo twardego drewna z Brazylii. Ponieważ pokryto ją dodatkowo politurą, nie jest podatna na ścieranie i płowienie pod wpływem promieni UV.
Za co konsumenci najczęściej chwalą instrument? Według nich ksylofon jest nie tylko elegancki, ale też bardzo wytrzymały i w pełni przystosowany do potrzeb początkujących muzyków. Rama z drewna bukowego zapewnia stabilność.
Ksylofon dla dzieci
4. Kolorowy ksylofon z myszką Sevi
Osoby chcące zachęcić swoje pociechy do muzykowania, powinny bliżej przyjrzeć się produktowi Sevi Kolorowy Ksylofon. To zabawkowy instrument w kształcie myszki, do którego dołączono kilka akcesoriów. Są to: pałeczki do gry, talerz perkusyjny oraz mini bębenek.
Prezentowany ksylofon dla dzieci może zapewnić wielogodzinną, dobrą zabawę. Jego wymiary to: 19 cm x 29 cm x 10 cm. Instrument jest wykonany z trwałego drewna, a ponieważ starannie go oszlifowano, maluchy na pewno się nie skaleczą.
Rodzice przyznają, że ksylofon zabawka jest oryginalnym pomysłem na prezent dla pociechy. Jest on kolorowy i ładnie się prezentuje, nawet po kilku miesiącach od zakupu. Instrument pozwala maluchom ćwiczyć swoje muzyczne umiejętności i pozytywnie wpływa na ich kreatywność.
Ksylofon drewniany
5. Ksylofon Stagg XYLO-SET-37
Drewniany ksylofon Stagg XYLO-SET-37 jest 3-oktawowy, poleca się go osobom początkującym. Jest on też chętnie wykorzystywany przez bardziej doświadczonych muzyków mających własny zespół, którzy chcą, aby brzmienie utworów było bardziej oryginalne. Model ma wymiary: 101 cm x 53 cm.
Instrument jest wyposażony w 37 sztabek wykonanych z solidnego drewna, dobrze zabezpieczonego przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W komplecie są przydatne akcesoria, czyli: pałki do gry, stabilny statyw oraz pokrowiec.
Przedstawiony model pomyślnie przeszedł test ksylofonów sprawdzający ich trwałość. To, że instrument nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, potwierdzają też zadowoleni z zakupu konsumenci. Na podstawie ich recenzji można wywnioskować, że to dobry wybór dla osób chcących nauczyć się grać na ksylofonie, bez względu na wiek.
Ksylofon Mido
6. Mido Ksylofon Gran Verano 4.0 Palisander Honduras
Profesjonalnym muzykom bez wątpienia spodoba się ksylofon Mido Gran Verano 4.0 Palisander Honduras. To szeroko sztabkowy, koncertowy model z klawiaturą wykonaną z honduraskiego palisandru. Do produkcji konstrukcji wykorzystano elegancko wyglądający mahoń.
Ksylofon cieszy się dużą popularnością zarówno wśród solistów, jak i muzyków występujących w zespole. Ma on stojak z regulowaną wysokością, dlatego możemy dopasować go do swojego wzrostu. Tym samym gra na instrumencie sprawia więcej przyjemności.
Kupujący twierdzą, że to bardzo solidny ksylofon, niepodatny choćby na płowienie na skutek ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Do jego produkcji wykorzystano dobre gatunkowo drewno, a ponadto klawiatura została zabezpieczona politurą.
Ksylofon Fisher Price
7. Klasyczny ksylofon Fisher-Price CMY09
Ksylofon Fisher-Price CMY09 to zabawka odpowiednia dla kilkumiesięcznych maluchów. Jej wymiary są równe: 27 cm x 17 cm x 6 cm. Instrument jest wyposażony w 8 płytek w różnych kolorach. Aby wydobyć z nich dźwięki, maluch musi uderzać w nie pałeczką, która pewnie leży w dziecięcych rączkach.
Zabawka jest mała i lekka, a ponieważ ma kółka, pociecha może swobodnie przesuwać ją po podłodze. Ksylofon Fisher Price ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a zwłaszcza na wzrokowo-ruchową koordynację, umiejętności motoryczne, a nawet naukę kolorów.
Instrument bardzo podoba się dzieciom, a także ich rodzicom. To dobry i tani ksylofon, który rozbudza u maluchów muzyczną ciekawość. Pałeczka do gry jest przymocowana do korpusu zabawki za pomocą sznurka, co minimalizuje ryzyko jej zgubienia.
8. Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni
Ksylofon Premier Padouk w Skrzyni to 3,5-oktawowy instrument. Razem z nim otrzymujemy w komplecie twardy futerał-skrzynię, pozwalający na jego bezpieczne przenoszenie. Akcesorium jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie poręczne (mimo stosunkowo dużych wymiarów), dlatego podróżowanie z ksylofonem powinno być komfortowe.
Materiałem wykonania sztabek jest palisander, wyróżniający się przyjemnym, czystym brzmieniem. Wymiary każdej z nich to: 3,8 cm x 2 cm. W zestawie nie ma statywu, dlatego możemy dobrać taki, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Jakie są najważniejsze zalety ksylofonu? Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, przekonują, że bardzo dobrze brzmi i można go szybko zapakować do futerału. Poza tym instrument na długo zachowuje efektowny wygląd.
9. Adams Ksylofon XS2LV40 seria Solist
Model Adams XS2LV40 Seria Solist to 3-oktawowy ksylofon ze sztabkami wykonanymi z drzewa różanego. Waży on 35 kg, a jego całkowite wymiary są równe: 156 cm x 68 cm x 35 cm.
Sztabki są umieszczone na wytrzymałym stelażu, jego wysokość możemy regulować w zakresie od 80 cm do 100 cm. Łatwo dopasujemy go do swojego wzrostu. Ponieważ w dolnej części konstrukcji są kółka, możemy bez wysiłku przestawiać ksylofon z jednego miejsca w drugie.
Niepowtarzalne brzmienie to jeden z największych atutów instrumentu. Muzycy uważają też, że ksylofon ładnie wygląda i bardzo dobrze nadaje się dla solistów. Jednocześnie większość z nich twierdzi, że opisywany model dobrze sprawdzi się też w zespole.
Przewodnik zakupowy – Jaki ksylofon kupić?
Osobom chcącym uczyć się gry na instrumentach sztabkowych zwykle na początek proponowany jest ksylofon. Ma on stosunkowo prostą budowę, ale żeby wydobywać ładne dźwięki, trzeba odpowiednio uderzać w sztabki. Czasami nie tylko początkujący, ale i doświadczeni muzycy mają wątpliwości, jaki jest najlepszy ksylofon. Postanowiliśmy przygotować poradnik, wyjaśniający najbardziej kłopotliwe kwestie.
Przeznaczenie
Ksylofony możemy zaklasyfikować do dwóch grup: odpowiednie dla osób początkujących oraz dla profesjonalistów. To, na który instrument się zdecydujemy, zależy od tego, jakie mamy doświadczenie w grze. Modele dla początkujących muzyków są tańsze, niekiedy na sztabkach są literowe oznaczenia nut, aby ułatwić trafianie we właściwe dźwięki. Ksylofony dla doświadczonych osób są znacznie droższe, co wynika z zastosowania innych materiałów do produkcji. Wyróżniają się one lepszym i ciekawszym brzmieniem, są dobrze przystosowane do potrzeb profesjonalistów występujących solo lub jako część orkiestry symfonicznej.
Materiał wykonania
Najważniejszym elementem budowy ksylofonu są sztabki tworzące klawiaturę. Materiałem ich wykonania jest drewno, zazwyczaj egzotyczne, takie jak palisander, lapacho czy drzewo różane. Ma to wpływ na ich solidność, ale i brzmienie. Ponieważ gra na ksylofonie polega na uderzaniu pałeczkami w klawiaturę, musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego względu sztabki często pokrywa się politurą, czyli rozcieńczonym roztworem żywicy. Dzięki temu są one chronione przed ścieraniem, a także płowieniem na skutek długotrwałej ekspozycji na działanie promieni UV.
Najlepszy ksylofon można rozpoznać po solidnej ramie, do której przymocowana jest klawiatura. Ona także może być wykonana z drewna, ewentualnie solidnej stali. Najważniejsze jest to, żeby instrument stał stabilnie na podłodze i nie kołysał się na boki. Drewniane sztabki są stosunkowo ciężkie, dlatego konstrukcja ksylofonu musi być wytrzymała.
Brzmienie
Bardziej doświadczeni muzycy dużą wagę przywiązują do brzmienia ksylofonu, zwłaszcza jeśli są częścią większego zespołu. Wydobywane z klawiatury dźwięki powinny być przyjemne i odpowiednio wzmocnione, za to odpowiadają rezonatory umieszczone poniżej sztabek. Kupując ksylofon, musimy sprawdzić ilość oktaw. Do najpopularniejszych modeli należą te 3-oktawowe oraz 3,5-oktawowe (te drugie są przystosowane do wymagań i sposobu nauczania w szkołach muzycznych).
Waga i wymiary
Im więcej sztabek ma instrument, tym większy się okaże. Jednak większość ksylofonów ma na tyle kompaktowe wymiary, że nie ograniczają znacząco wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Mieszczą się one również na niewielkich scenach. Waga sztabkowych instrumentów przeważnie mieści się w zakresie od 10 do ok. 50 kg. Co ciekawe, przenoszenie ksylofonu z miejsca na miejsce nie zawsze jest męczące. Znaczna część dostępnych na rynku modeli ma małe kółka zamiast zwykłych nóżek, co umożliwia ich swobodne przesuwanie po podłodze.
Akcesoria
Jeśli nie mamy pewności, jaki ksylofon wybrać, warto sprawdzić, który model ma w zestawie potrzebne akcesoria. Podstawowym dodatkiem jest stelaż, na którym umieszcza się klawiaturę. Bardzo często ma on regulację wysokości, co pozwala na lepsze dopasowanie go do swoich potrzeb. Do gry niezbędne są pałeczki z twardymi główkami, dlatego trzeba się upewnić, że zostały dołączone do ksylofonu. Często podróżującym muzykom przyda się praktyczny futerał.
Ksylofon dla dzieci
Czasem nawet kilkumiesięczne pociechy wykazują zainteresowanie muzyką, dlatego rodzice chętnie kupują zabawkowe instrumenty. Choć bardzo popularne są gitary, bębenki i ukulele, to ksylofony także są godne uwagi. Gra na nich rozwija ruchowo-wzrokową koordynację oraz umiejętności motoryczne. Instrumenty dla dzieci, także te zabawkowe, muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.
Ksylofony w dobrych cenach
Najmniej zapłacimy za ksylofony dla dzieci, gdyż średnio kosztują ok. 100 zł lub nieco mniej. Bardziej rozbudowane instrumenty, na których można uczyć się prawidłowej techniki gry i rozwijać swoje umiejętności są znacznie droższe. Chcąc kupić solidny i ładnie brzmiący model trzeba być gotowym na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (minimum). Ksylofony dla profesjonalistów, wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna, kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
FAQ
P1: Co to jest ksylofon?
Ksylofon to klasyczny, sztabkowy instrument perkusyjny, który pod względem budowy przypomina nieco cymbałki. Do jego produkcji wykorzystuje się różne gatunki egzotycznego drewna. Bardzo dużą popularnością cieszą się w szczególności modele wykonane z palisandru, a także lapacho. Głównym elementem ich konstrukcji są sztabki w różnych rozmiarach, które są zawieszone na solidnej ramie. Ciekawe jest to, że gry na ksylofonie musi nauczyć się każdy uczeń szkoły muzycznej, który wybrał sekcję perkusji. Tego typu instrumenty używane są przez profesjonalnych muzyków, występujących na scenie w operze, filharmonii, a nawet studiach nagraniowych.
P2: Jak wygląda ksylofon?
Ksylofon wygląda podobnie jak zwykłe dzwonki szkolne, na których dzieci grają za pomocą pałeczek, ale jest od nich znacznie większy. Taki instrument jest zbudowany ze sztabek o różnej długości przymocowanych do ramy. Co ważne, materiałem wykonania tych elementów zawsze jest egzotyczne drewno. Zazwyczaj sztabki ułożone są w kolejności od najdłuższych do najkrótszych, a czasami w dwóch rzędach, podobnie jak klawisze fortepianu. Ksylofony w większości mają dodatkowo specjalne rezonatory, umieszczone poniżej każdej sztabki. Odpowiadają one za zwiększanie głośności wydobywanych dźwięków. Do gry niezbędne są twarde młoteczki, nazywane również pałeczkami.
P3: Ksylofon – jak zrobić?
Ksylofon to ładnie brzmiący instrument. Co ciekawe, możemy go zrobić samodzielnie, np. po to, aby ciekawie spędzić czas z dzieckiem i zachęcić je do rozwijania talentu muzycznego. Jak to zrobić? Potrzebne rzeczy to: zestaw kluczy, rura izolacyjna z pianki, nożyk i włóczka. Pierwszym krokiem jest przecięcie rury na dwie części i włożenie wszystkich kluczy do obu połówek. Do ich przymocowania należy wykorzystać przygotowaną wcześniej wełnę. Gotowy ksylofon można ułożyć na podłodze lub zrobić dodatkowo stabilny stojak, np. z deseczek. Do gry można używać plastikowych pałeczek od szkolnych dzwonków lub dodatkowych kluczy.
P4: Ile kosztuje ksylofon?
Ksylofony przeznaczone dla dzieci kosztują nie więcej niż 100 zł. To stosunkowo tanie zabawki, które mogą zachęcić maluchy do uczęszczania na zajęcia w szkole muzycznej. Prawdziwe instrumenty są znacznie droższe, zwykle trzeba za nie zapłacić minimum kilka tysięcy złotych. Modele dla profesjonalnych muzyków nierzadko kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, są rozbudowane i wykonane ze starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna. Ponieważ nowe ksylofony nie są tanie, wiele osób woli najpierw kupić instrument używany. To może być dobre rozwiązanie, pozwalające na uniknięcie nadwyrężenia domowego budżetu. Bardzo często używane modele kosztują mniej niż 5000 zł. Jednak w przypadku tych instrumentów ważniejsza niż cena jest to, czy brzmią one tak, jak powinny.
P5: Jak grać na ksylofonie?
Na ksylofonie gra się za pomocą pałeczek mających twarde, zazwyczaj gumowe główki. Dzięki nim możemy wydobywać z instrumentu charakterystyczne, przenikliwe, a jednocześnie krótkie dźwięki. Muzycy grają w pozycji stojącej, a w dłoni trzymają dwie pałeczki (niektóre instrumenty dają możliwość wykorzystania większej ilości pałeczek, np. 4). Wiedząc, jakie dźwięki wydają poszczególne sztabki, możemy zagrać dowolną melodię. Pozwala na to większość instrumentów, gdyż mają 3,5-oktanową skalę. To oznacza, że nie musimy obniżać tonacji ani zmieniać poszczególnych dźwięków. Gra na ksylofonie nie jest męcząca, bo nie ma potrzeby zbyt mocnego uderzania pałeczkami w sztabki. Należy robić to z wyczuciem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ