Jak nauczyć się grać na tamburynie? 

Ostatnio aktualizowane: 08.10.24

 

Można stwierdzić, że aby nauczyć się grać na tamburynie, nie trzeba szczególnych umiejętności. Oczywiście, niezbędne będzie wyczucie rytmu, którego jednak nie można się nauczyć. Nauka gry na tamburynie jest z pewnością o wiele prostsza niż na innych, bardziej skomplikowanych w budowie instrumentach. Z uwagi na to, że efekty ćwiczeń są zauważalne stosunkowo szybko, jest mniejsze ryzyko, że osoba rozpoczynająca swoją przygodę z tamburynem szybko zniechęci się do dalszej gry. 

 

Jak trzymać tamburyn?

Nauka trzymania tamburyna nie jest trudna, instrument trzyma się w jednej ręce, a drugą w niego uderza. Jeśli jesteśmy leworęczni, najlepiej mieć go w prawej dłoni i odwrotnie. To zapewni nam większą kontrolę nad instrumentem i poprawi efekty gry. Choć wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepszym sposobem na trzymanie tamburyna jest umieszczenie go w ręce niedominującej, znajdą się i zwolennicy trzymania instrumentu w odwrotny sposób. Intensywność dźwięku wydawanego przez tamburyn zależy od tego, w jaki sposób go uderzamy. Jeśli odbijamy instrument np. o kostki, dźwięk będzie ostry i wyraźny. Jeśli uderzamy o palce, melodia będzie bardziej stonowana i delikatna. Większość muzyków zachęca do tego, aby instrument trzymać pod kątem 45 stopni, bo dzięki temu wszystkie dźwięki staną się wyraźniejsze.

Montaż tamburyna – różne rodzaje instrumentu

Większość osób kojarzy grę na tamburynie w ten sposób, że osoba grająca trzyma instrument w dłoniach i uderza nim o dłonie. Owszem, jest to najbardziej popularny rodzaj gry, jednak trzeba wiedzieć, że na rynku dostępne są także modele z uchwytem, które można zamontować np. na statywie i grać na nich nie tylko poprzez uderzenia dłońmi, ale też przy użyciu pałeczek. Tamburyn montuje się w podobny sposób, co bęben czy talerze. Co do samej instalacji, zwykle nie jest ona skomplikowana. Tamburyn montuje się jak jeden z elementów zestawu perkusyjnego. Dzięki używaniu statywu muzyk podczas koncertu ma większą swobodę. W sklepach można znaleźć modele ręczne, przystosowane do montażu na statywie i takie, które łączą obie te zalety. Jeśli nie do końca wiemy, jak rozwinie się nasza przygoda z tym instrumentem, najlepiej wybrać model, który można bez trudu zainstalować, ale też wygodnie trzymać w dłoniach.

 

Techniki gry

Jeśli już zaopatrzyłeś się w Twoim zdaniem dobry tamburyn, możesz zacząć uczyć się grać. Warto wiedzieć, że jest kilka technik gry na tym instrumencie, jeśli decydujemy się na trzymanie instrumentu w dłoniach. Standardowa, najbardziej znana technika polega na uderzaniu tamburyna ręką albo inną dowolną część ciała. Kolejna jest technika wstrząsania, która przejawia się tym, że obracamy gwałtownie rękę, w której trzymamy instrument do przodu i do tyłu, jednocześnie obracając nadgarstek. Uznanie zdobywa też technika z wykorzystaniem kciuka, która polega na tym, że przesuwamy nim po krawędzi albo po skórze. Granie w ten sposób jest trudne, wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego też technikę tę wybierają bardziej zaawansowani muzycy. 

Inne wskazówki przydatne podczas gry na tamburynie

Już od samego początku przygody związanej z grą na omawianym instrumencie warto ćwiczyć płynne przechodzenie między różnymi technikami gry. W utworze może być tak, że uderzenia w różnych momentach będą wymagały innego ułożenia dłoni, celem wydobycia nowych dźwięków. Doświadczeni muzycy zachęcają też do tego, aby grać jak najwięcej jedną ręką, bo wtedy zdecydowanie łatwiej jest zmieścić się w czasie. Grając szybkie rytmy, można uderzać instrumentem o kolano. Podczas grania szybkiej piosenki zaleca się trzymanie instrumentu w niedominującej ręce. Warto też oprzeć stopę na czymś (np. taborecie) w ten sposób, aby znajdowała się równolegle do podłogi. Uderzenia w nogę sprawiają, że dźwięki z tamburyna stają się głośniejsze i wyraźniejsze. 

Zaleca się, aby grać w rytm perkusji i to do niej dostroić swój instrument. Można też śledzić tempo bębna, talerza, trójkąta czy innych instrumentów perkusyjnych występujących w danym utworze. Warto także rejestrować grane przez siebie utwory, co można robić chociażby przy użyciu zwykłego telefonu. Dzięki nagraniom będzie można przede wszystkim stwierdzić, czy zachowujemy odpowiedni rytm, a ponadto z czasem porównać swoje umiejętności z początku z aktualnym poziomem. Dobrym sposobem na ćwiczenie rytmu jest używanie metronomu. To urządzenie ułatwia naukę gry w odpowiednim tempie. Sprzęt tego typu przydaje się nie tylko do ćwiczeń, ale też komponowania. Jego zakup nie stanowi dużego wydatku, dobrej jakości metronom można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli nie chcemy tracić pieniędzy, możemy pobrać darmową aplikację na telefon i to ją wykorzystywać podczas ćwiczeń.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ