Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Flet znacznej większości osób kojarzy się z czasami szkoły podstawowej i prowadzonymi wtedy zajęciami z muzyki, na których to trzeba było wykazać się umiejętnością gry na tymże instrumencie. Mniej użytkowników wie, że tamten szkolny rekwizyt to flet prosty, a w sklepach muzycznych czy filharmoniach spotkać można więcej produktów z tej rodziny instrumentów.

 

Ogólne informacje

Bez względu na to, z jakiego materiału jest wykonany flet, zalicza się go do instrumentów dętych drewnianych, ponieważ dźwięk pochodzi z powietrza rozpraszanego o drewniany stroik bądź krawędź. Instrument ten ma dosyć bogatą historię, ponieważ pierwszy flet, wykonany z kości mamuta, pochodzi sprzed prawie czterdziestu tysięcy lat. Pomimo tego, to ciągle popularny instrument, i to nie tylko na szkolnych lekcjach muzyki czy w filharmoniach. Flet jest używany także jako instrument jazzowy, a nawet rockowy – wykorzystują go na przykład instrumentaliści zespołu Genesis. Kupując instrument na lekcje muzyki pewnie nikt nie zdaje sobie sprawy z możliwości jego zastosowania oraz z tego, w jak wielu wariantach jest dostępny. W sklepach znajdziemy na przykład flet: sopranino (czyli właśnie ten ze szkolnych wspomnień), sopranowy, altowy, basowy, kontrabasowy czy tenorowy. To, jaki model wybierzemy, zależy od dźwięków, jakie chcemy z niego wydobyć. 

Zasadniczo wyróżniamy flety proste i poprzeczne, które różnią się kierunkiem ustawienia instrumentu względem twarzy, jednak pomimo tej różnicy są zbudowane w podobny sposób i z takich samych elementów.

Obecnie najpopularniejszym materiałem do produkcji fletów prostych jest drewno i plastik, przy czym te wykonane z drewna charakteryzują się dźwiękiem o bardziej miękkim brzmieniu oraz lepszą jakością. Do produkcji fletów wykorzystuje się drewno takich gatunków, jak na przykład śliwa, bukszpan czy nawet heban, chociaż najpopularniejszymi wykorzystywanymi gatunkami drewna są klon i grusza. Cechuje je miękkość, co przekłada się na delikatność i tembr generowanego dźwięku. Flety poprzeczne natomiast współcześnie są powszechnie wykonywane z metalu, głównie niklu i srebra, ale również ze złota czy platyny, chociaż jeszcze w dziewiętnastym wieku wykonywano je głównie z drewna. Wśród dostępnych obecnie fletów wykonywanych z metalu, wyróżnia się takie wykonane w całości z jednego metalu, wykonane z jednego metalu jednak pokryte – w całości lub częściowo – innym metalem oraz flety z łączonych materiałów, na przykład srebrny korpus ze złotą główką. Oczywiście, współcześnie wykonuje się także, choć na dużo mniejszą skalę, flety w całości z drewna bądź tylko z drewnianą główką, w celu nadania cieplejszego brzmienia instrumentowi. Bardziej w formie unikatu kolekcjonerskiego niż instrumentu do regularnego grania zdarzają się także flety wykonywane z materiałów, takich jak na przykład szkło czy kości zwierzęce.

 

Głowica

Głowica jest zbudowana z ustnika i główki. Najważniejszą częścią jest ustnik, przez który do instrumentu wdmuchiwane jest powietrze i który odpowiada za powstawanie dźwięku. Składa się z kanału wlotowego, bloku, okienka i wargi. Powietrze dostaje się do kanału wlotowego, skąd trafia częściowo do okienka wlotowego, a częściowo do labium, gdzie zaczyna drgać i generować słyszalny dźwięk. We fletach poprzecznych główka wykonana jest z metalu i w największym stopniu odpowiada za brzmienie instrumentu, zarówno z powodu grubości ścianek (im grubsza ścianka, tym trudniejsze wprawianie powietrza w ruch, jednak generowany dźwięk jest intensywniejszy), jak i materiału. Wybór właściwego metalu zależy od preferencji muzyka i barwy dźwięku, jaką chce uzyskać. Na przykład, srebrna główka oferuje silne i klarowne brzmienie o większej dynamice niż w przypadku niklowej, natomiast złota odpowiada za delikatną i miękką barwę. 

Korpus

Podłużna rurka, między głowicą a stopką, na której zlokalizowane są otwory to korpus. Otwory mogą być klapowe, czyli zamknięte (jak ma to miejsce najczęściej w przypadku fletu poprzecznego), bądź otwarte, co jest popularnym rozwiązaniem we fletach prostych. Zakrywając je palcami bądź klapami podczas gry, regulujemy słup powietrza wewnątrz instrumentu, co przekłada się na częstotliwość drgań i generowanej w ten sposób fali akustycznej, odbieranej przez słuchacza jako dźwięki o różnej wysokości.

 

Stopka

Stopka to element odpowiadający za wydobywanie jak najniższych dźwięków, jednak zarezerwowany dla fletów o budowie trzyczęściowej, który nie występuje w mniejszych, takich jak na przykład flety sopranowe. 

Oczywiście, na pierwszy rzut oka widoczne jest, że flet poprzeczny charakteryzuje się nieco bardziej skomplikowaną budową niż flet prosty. Stąd też, w jego budowie wyróżnić możemy dodatkowo elementy, takie jak na przykład korona, czyli specjalna nakrętka na końcu główki służąca do zakrywania korka, która pomaga go także utrzymać we właściwej pozycji, wysunięte g, czyli specjalne wysunięcie klapy, przymocowane do instrumentu w oddzielnym układzie w celu ułatwienia trzymania instrumentu (na przykład dzieciom czy kobietom o małych dłoniach) bądź gizmo, czyli specjalna klapka zamykająca klapę na dźwięku h – uniemożliwia ona granie tego dźwięku, jednak pozwala na czystsze i łatwiejsze wydobycie dźwięku C4.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments