Najlepsi trębacze na świecie

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Wiele osób rozpoczynających naukę gry na instrumencie marzy, żeby w przyszłości stać się najlepszymi w swojej dziedzinie. Często zdobywają one coraz większą wprawę i nie przestają dążyć do profesjonalizmu oraz uznania. Choć dużo łatwiej osiągnąć sukces, grając na popularnych instrumentach, takich jak gitara czy perkusja, również wśród trębaczy nie brakuje światowej sławy muzyków. Warto bliżej poznać historie najlepszych z nich, zarówno współczesnych, jak i tych, którzy dekady temu wpłynęli na kształt dzisiejszej muzyki. 

Louis Armstrong

Nazwisko Louisa Armstronga pojawia się na tyle często w debatach na temat muzyki, że z pewnością słyszeli o nim wielbiciele każdego gatunku. Urodzony w 1901 roku trębacz i wokalista jazzowy wywodził się z biednej rodziny z Nowego Orleanu w stanie Luizjana. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na kornecie, instrumencie zbliżonym do trąbki. W 1922 roku muzyk przeniósł się do Chicago, gdzie jego kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać. W swoich występach solowych prezentował własny, niepowtarzalny styl. Dopiero dwa lata później, w 1924 roku, mężczyzna na stałe zamienił kornet na trąbkę. W latach 20. prowadził dwa własne zespoły, Hot Five i Hot Seven. Trębacz wyróżniał się emocjonalnym i poruszającym stylem gry, który znacząco wpłynął na osobistości sceny muzycznej, jak również artystów i pisarzy. W latach 50. stał się ikoną amerykańskiego jazzu, chociaż nowe pokolenie muzyków uważało jego twórczość za nieaktualną i niezgodną z duchem powojennej epoki. W ciągu swojego życia muzyk zagrał liczne trasy koncertowe na całym świecie, również w Azji i Afryce. Jego kariera trwała pięć dekad i przetrwała wiele przemian w muzyce oraz sztuce. Mężczyzna zmarł w 1971 roku na zawał serca, jednak wciąż pozostaje ważną osobistością w kulturze, nie tylko wśród miłośników jazzu.

Miles Davis

Miles Davis jest ważną postacią w historii muzyki, a w szczególności jazzu. Urodził się w 1926 roku w Alton w USA, a naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 13 lat. Muzyk szybko opanował tę umiejętność i jeszcze jako nastolatek rozpoczął karierę zawodowego muzyka. W 1944 roku przeniósł się do Nowego Jorku, pod pretekstem nauki w Julliard School of Music. Jednak mężczyzna szybko porzucił prestiżową szkołę na rzecz koncertów ze znanymi grupami. Z czasem Davis oczarował publiczność na całym świecie i stał się ikoną amerykańskiego jazzu. Przez ponad 40 lat swojej kariery był inicjatorem wielu zmian i rozwoju współczesnej muzyki jazzowej. Muzyk nie był wierny określonemu stylowi gry, poszukiwał coraz to nowszych rozwiązań. Wielokrotnie kierował scenę jazzową w nowe, nieznane kierunki i był twórcą niemal każdej przemiany, która nastąpiła po II wojnie światowej w tworzonym przez siebie gatunku. Pomimo licznych eksperymentów z własnym stylem, Miles Davis wyróżniał się melodyjnością i spokojnym brzmieniem. Zmarł w 1991 roku w wieku 65 lat.

 

Wynton Marsalis

Wynton Marsalis to urodzony w 1961 roku amerykański trębacz i kompozytor. Jego pierwsza trąbka była prezentem od Ala Hirta, który sam był muzykiem jazzowym. Marsalis przeniósł się do Nowego Jorku w 1979 roku, aby rozpocząć swoją karierę, opartą na muzyce klasycznej. Jednak trzy lata później zdecydował się poświęcić grze jazzowej i od tamtej pory osiąga kolejne sukcesy w tej dziedzinie. Mężczyzna jako jedyny artysta zdobył jednocześnie nagrodę Grammy w kategorii jazz i muzyka klasyczna. Ponadto jako pierwszy muzyk grający w tym gatunku został uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie muzyki.

Tom Harrell

Jednym z najwybitniejszych współczesnych trębaczy jest amerykański muzyk Tom Harell. Naukę gry na trąbce rozpoczął już w wieku 8 lat. Po studiach jego kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać, grał z wieloma popularnymi grupami, takimi jak big-band Woody’ego Hermana czy kwintet Horace’a Silvera. Od kilkudziesięciu lat mężczyzna wydaje autorskie albumy, które ukazują się prawie co rok. Działa on w różnych kolektywach: kwartetach, kwintetach, big-bandach, orkiestrach symfonicznych i kameralnych. Melodia w muzyce ma ogromne znaczenie dla Harella, który podkreśla, że powinna ona przede wszystkim płynąć prosto z serca.

 

Dave Douglas

Dave Douglas to współczesny trębacz i kompozytor jazzowy, urodzony w 1963 roku w Montclair. Niezmiennie od wielu lat jego nazwisko pojawia się wśród najlepszych trębaczy i twórców płyt. Współpracuje on z licznymi artystami, którzy często prezentują zupełnie odmienne style, ponadto tworzy liczne kwintety i wciąż nagrywa nowe albumy. Do twórczości muzyka zalicza się ponad 50 nagrań, którym sam przewodził oraz ponad 500 wydanych kompozycji. Stworzył grupy muzyczne takie jak Dave Douglas Quintet, kwintet Sound Prints czy Present Joys. Mężczyzna założył także własne wydawnictwo Greenleaf, które miało służyć jako przestrzeń dla wybranych przez niego artystów, gdzie mogą w pełni podążać za twórczą kreatywnością i swobodą. Douglas za swoje dokonania w muzyce otrzymał wiele nagród i nominacji (między innymi do nagrody Grammy). Od roku 2000 corocznie otrzymuje tytuł „trębacza roku” od magazynu DownBeat, co potwierdza jego status wybitnego muzyka. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ