7 użytecznych porad do nauki gry na trąbce

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Nauka gry na trąbce to długotrwały proces, który wymaga systematycznej pracy, cierpliwości i wytrwałości. Osiągnięcie sukcesu jest tylko w niewielkiej mierze zasługą talentu, przede wszystkim jest to wynik wielu lat treningów i poświęcenia. Przedstawiamy jednak kilka porad, które pomogą łatwiej opanować grę na instrumencie i udoskonalić swoje umiejętności.

Dobierz odpowiednią trąbkę

Rozpoczynając naukę gry na trąbce, inwestycja w nowy instrument wydaje się nieuzasadniona, ponieważ łatwo możesz się zniechęcić, albo uznasz, że nie posiadasz do tego talentu. Warto jednak dowiedzieć się o możliwościach w swojej okolicy, ponieważ istnieją specjalne wypożyczalnie sprzętów muzycznych lub ośrodki edukacyjne, które oferują trąbki do nauki. W efekcie, bez inwestowania dużej sumy pieniędzy możesz dobrać odpowiedni dla siebie instrument, jego rodzaj i rozmiar. Takie dopasowanie już na początkowym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szansę na sukces. Nie ma jednego modelu, który idealnie nadaje się dla każdego, ale warto pamiętać, że dobra trąbka dla osób początkujących powinna być w stroju B (ponieważ jest to najłatwiejsza opcja) oraz być łatwa w obsłudze.

 

Ćwicz usta

Usta to narząd, który spełnia ważną funkcję podczas gry na instrumencie dętym. Z tego powodu, trudno będzie opanować skomplikowane partie w utworach, jeżeli odpowiednio nie wyćwiczy się mięśni twarzy. Prawidłowe ułożenie warg, ale także języka, to podstawowa umiejętność podczas gry na trąbce. Pierwsze próby nie powinny jednak odbywać się przy użyciu instrumentu, ponieważ to znacznie utrudni uzyskanie właściwego układu poszczególnych mięśni twarzy. Ćwiczenia rozpocznij od ułożenia ust w taki kształt, jak wtedy gdy wypowiadasz spółgłoskę „m”. Następnie powtarzaj ją, tworząc dźwięk „mmm” i utrzymując usta w takiej pozycji, delikatnie wydmuchaj powietrze z płuc. Pamiętaj, że kąciki warg muszą pozostać zamknięte. Kiedy przyzwyczaisz się do takiego ustawienia, możesz dołączyć do swoich ćwiczeń instrument. Jeżeli taki sposób jest dla Ciebie mało komfortowy, sklepy muzyczne mają w swojej ofercie ustniki i przyrządy, specjalnie zaprojektowane do trenowania ułożenia mięśni ust i języka.

Oddech

Wydobywanie dźwięku z trąbki odbywa się dzięki przepływom wydychanego powietrza, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio opanować oddech. Wyćwiczenie poprawnego wdechu i wydechu jest tak samo istotne, jak nauka nut i ułożenia ust. Oddech ma być długi i pełny. Podczas ćwiczeń upewnij się, że całe ciało jest rozluźnione, a ramiona nie unoszą się w górę. Zwróć również uwagę na tempo, w jakim wykonujesz ćwiczenie, ma być ono równomierne, a wydech następować zaraz po wdechu.

 

Postawa

Odpowiednia postawa wiąże się nie tylko z prawidłowym oddychaniem, ale także z większym komfortem podczas gry na instrumencie. Wielu muzyków, również tych profesjonalnych, wyćwiczyło w sobie takie ustawienie ciała, że w efekcie odczuwają dyskomfort podczas dłuższych występów. Istotne jest, aby tułów był rozluźniony, ale wyprostowany. Trąbka powinna być lekko skierowana w dół. Najlepsza do gry na instrumencie dętym jest postawa stojąca, jeśli jednak potrzebujesz ćwiczyć w pozycji siedzącej, pozostań na krawędzi krzesła, z wyprostowanymi plecami i stopami płasko ułożonymi na podłodze.

 

Rutyna

Nauka gry na trąbce jest żmudnym procesem, który wymaga nieustannej pracy i poświęcenia. Nie można opanować instrumentu w jeden tydzień, a nawet miesiąc. Dlatego ważne jest, aby wykazywać cierpliwość w stosunku do swoich postępów i nie zniechęcać się niepowodzeniami. Jednak, żeby osiągnąć rezultaty, nie wystarczy wytrwale ćwiczyć, ale trzeba to robić regularnie. Pomocne w nauce jest stworzenie sobie rutyny, dzięki której będziesz systematycznie doskonalić swoje zdolności. Przed każdym treningiem, poświęć ok. 5 – 10 minut na ćwiczenia rozgrzewające i przygotowanie instrumentu. Podczas gry na trąbce staraj się stawiać przed sobą wyzwania, aby szybciej i łatwiej zdobywać kolejne umiejętności. Ogólna zasada mówi, że odpoczynek po treningu powinien trwać tyle, co ćwiczenia. Pamiętaj również, żeby nie nadwyrężać ust i płuc, ponieważ bardzo łatwo można doprowadzić do ich kontuzji. Ćwicz tak długo, jak pozwala na to Twój organizm.

Obserwuj i wyciągaj wnioski

Częścią nauki jest również obserwacja. Dlatego oglądaj profesjonalnych muzyków podczas gry, zwracaj uwagę na ich technikę i postawę. Mogą to być nagrania znanych osób lub artystów grających na żywo w lokalnym zespole. Przyglądaj się wszystkiemu, co robią, łącznie z przygotowaniem i strojeniem instrumentu. Dzięki temu możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat samej trąbki, a także sposobów i stylów gry na niej. Pozwoli to na wprowadzenie niektórych elementów do swojej własnej techniki, a także poznania nowych rzeczy, których nie nauczą Cię w szkołach muzycznych czy na stronach internetowych.

 

Dbaj o instrument

Dbanie o swój instrument również stanowi element nauki gry na nim. Poświęć 30 minut w tygodniu na dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów trąbki. W ten sposób poznasz jej budowę i dowiesz się, jak działają poszczególne części. Mając wiedzę na temat sposobu jej funkcjonowania, łatwiej opanujesz wiele czynności potrzebnych podczas gry. Ponadto zadbany instrument będzie Ci służył dłużej i używanie go będzie bardziej komfortowe.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Michal Lutostanski

January 5, 2021 at 3:05 pm

czy broda i wasy przeszkadzaja w grze na trabce

Odpowiadać
Marcin

January 8, 2021 at 11:20 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Jeśli broda i wąsy nie zasłaniają ust, to raczej nie powinny przekszkadzać w grze.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać