7 najlepszych marek pianin

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Pianino to wyjątkowy instrument, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób marzy, aby nauczyć się na nim grać. To wymaga wyboru odpowiedniego modelu, a nie zawsze jest to proste. Zakup pianina może ułatwić Ci przygotowane przez nas zestawienie najbardziej popularnych producentów. Sprawdź, które instrumenty którego z nich są godne uwagi.

Yamaha

Jeżeli zapytamy muzyków, jakie jest najlepsze pianino, prawdopodobnie większość z nich odpowie, że to instrument Yamaha. To bardzo znana marka muzyczna, która została założona w 1887 roku, a początkowo nosiła nazwę Nippon Gakki Company Ltd. Firma wyprodukowała pierwsze pianino w Japonii, a w 1904 roku oferowane przez nią instrumenty (także organy) nagrodzono Honorową Nagroda Główną na Targach Światowych zorganizowanych w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych. To Yamaha wprowadziła na rynek pierwszy syntezator wyposażony w system MIDI, pozwalający na przekazywanie informacji między elektronicznymi instrumentami muzycznymi. W 1955 roku, kiedy Japonia przeżywała duży rozwój ekonomiczny, marka pojawiła się na rynku motoryzacyjnym jako Yamaha Motor Company. Obecnie jej działalność obejmuje też prowadzenie szkół muzycznych oraz innych ośrodków związanych z muzyką.

 

Kawai

Kawai to kolejny producent pianin wywodzący się z Japonii. Firma została założona z inicjatywy Koichi Kawai, który w 1927 roku stworzył Laboratorium Badawcze Instrumentów Muzycznych Kawai. Rok później na rynku pojawił się pierwszy instrument marki, był to fortepian. Z czasem w ofercie zaczęły pojawiać się inne produkty, takie jak harmonijki oraz organy piszczałkowe. Obecnie muzycy mają do wyboru wiele różnych pianin Kawai, w tym modele cyfrowe, a także specjalne statywy, słuchawki itp. Instrumenty wyróżniają się bardzo dobrą jakością wykonania, eleganckim designem oraz wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych technologii.

Samick

Założona w 1958 roku marka Samick (wtedy Samick Pianos) początkowo specjalizowała się w produkcji pianin, a później także gitar akustycznych i elektrycznych. To koreańskie przedsiębiorstwo, które cieszy się dużym uznaniem muzyków na całym świecie. Od 1999 roku marka skupia się na produkcji pianin, a gitary elektryczne są sprzedawane pod nazwą Greg Bennett Guitars. Współpracuje ona z niemieckimi firmami, m.in. Bechstein i Seiler. Oferta Samick obejmuje różnorodne pianina, także przystosowane do potrzeb dzieci, które są dostępne w ciekawych wersjach kolorystycznych.

 

Petrof

Petrof to czeska firma produkująca fortepiany i pianina, jest bardzo popularna w całej Europie. Powstała ona w 1865 roku, a obecnie eksportuje instrumenty do 65 krajów na całym świecie. Założycielem marki był Anton Petrof, który w 1857 roku przeprowadził się do Wiednia i rozpoczął naukę w dziedzinie strojenia, naprawy oraz konstrukcji fortepianów. To on w 1864 roku zbudował pierwszy tego typu instrument koncertowy, a rok później zmienił stary warsztat ojca w swoją pracownię. Ciekawe jest to, że firma Petrof jest jedną z najstarszych w tej branży, a do tego należy do wąskiej grupy producentów oferujących fortepiany i pianina tworzone tradycyjną, ręczną metodą w systemie mistrzowskim. Instrumenty przypadły do gustu wielu znanym muzykom, do nich zalicza się Paul McCartney, David Helfgott i Regina Spector. Należy też wspomnieć o tym, że marce przyznano certyfikat Europejskiej Doskonałości.

 

Casio

Markę Casio założono w 1946 roku, jej siedziba mieści się w Japonii. To międzynarodowa firma prowadząca działalność w branży elektronicznej, która zajmuje się produkcją nie tylko instrumentów muzycznych, ale i zegarków, kas fiskalnych, kalkulatorów, projektorów, drukarek, słowników elektronicznych oraz palmtopów. Pierwszy instrument Casio pojawił się na rynku w 1980 roku, był to keyboard Casiotone 201. Dziś do wyboru mamy również m.in. pianina cyfrowe i hybrydowe, wyposażone w nowoczesne technologie.

Steinway & Sons

Amerykańsko-niemieckie przedsiębiorstwo Steinway & Sons, założone w 1853 roku w Nowym Jorku, specjalizuje się w ręcznej produkcji fortepianów i pianin. Od 1995 roku wchodzi ono w skład grupy Steinway Musical Instruments, która oferuje również instrumenty perkusyjne, dęte i smyczkowe. Założycielem firmy był niemiecki emigrant Henry Engelhard Steinway, który swój pierwszy fortepian zbudował jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Z czasem mężczyzna udoskonalał tworzone przez siebie instrumenty razem z synami, w ten sposób firma opatentowała aż 114 innowacyjnych rozwiązań. Marka zdobyła bardzo dużą popularność m.in. dzięki wystawie w Paryżu w 1876 roku, kiedy to jeden z jej fortepianów zdobył medal Grand Gold Medal of Honor (za technikę wykonania oraz niepowtarzalną stylistykę). Instrumenty Steinway & Sons szybko zdobyły uznanie najlepszych pianistów na świecie.

 

Feurich

Feurich to niemiecka firma produkująca pianina, a także fortepiany (jest jedną z najstarszych na świecie). Jej fabryka mieściła się w mieście, które podczas II wojny światowej zostało całkowicie zniszczone. W czasach istnienia żelaznej kurtyny jej założyciel postanowił przenieść się do Niemiec Zachodnich i w ten sposób powstała nowa siedziba firmy. Od tamtej pory oferuje ona bardzo ekskluzywne instrumenty, których jakość utrzymuje się na najwyższym poziomie. Zdobyły one nawet prestiżową, francuską nagrodę Diapason D’or.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ