6 wskazówek, jak nauczyć się grać na pianinie

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Osoby chcące nauczyć się grać na instrumencie bardzo często wybierają pianino. Jest ono znacznie mniejsze niż fortepian, a zdobyte umiejętności można wykorzystać również na zwykłym keyboardzie. Jeśli potrzebujesz wskazówek, które ułatwią Ci naukę, znajdziesz je poniżej. Przydadzą się one zarówno osobom uczęszczającym do szkoły muzycznej, jak i tym uczącym się samodzielnie w domu.

Nauka nut

Jednym z pierwszych etapów nauki gry na pianinie jest poznanie nut. Początkowo może to wydawać się skomplikowane, ale są sprawdzone sposoby, aby nieco to sobie ułatwić. Ucząc się nut, warto wykorzystywać alfabet, zaczynając nie od A, tylko C: C, D, E, F, G, A, H (potem następuje powrót do C). Tak można szybko zapamiętać kolejność dźwięków. Innym sposobem jest zapamiętanie na początek dwóch nut, przykładowo C i G. Później stopniowe uczenie się, gdzie należy umieścić pozostałe dźwięki na pięciolinii, nie będzie już tak męczące. Niektórzy nauczyciele radzą, aby po prostu ustawić zapis nutowy na stojaku i zacząć grać. Przypomina to nieco naukę języków obcych, kiedy bierzemy w dłonie obcojęzyczną książkę i zaczynamy ją czytać. Jeśli dana nuta będzie kilka razy pojawiać się w pierwszych taktach, szybciej zapamiętamy przypisaną jej literę oraz miejsce na pięciolinii.

Koordynacja ruchu rąk

Wielu początkujących muzyków przekonuje, że w pierwszym etapie nauki gry na pianinie największą trudność sprawiało im skoordynowanie ruchów prawej i lewej dłoni. Na to nie ma jednej, sprawdzonej metody, więc pozostaje nam cierpliwe ćwiczenie. Najpierw możemy grać każdą ręką osobno, a dopiero potem zaangażować obie naraz, początkowo w nieco wolniejszym tempie. Im częściej będziemy ćwiczyć, tym szybciej uświadomimy sobie, że tak naprawdę nie musimy ściśle kontrolować, co robi prawa, a co lewa dłoń. Jeżeli opanujemy podstawy, tak naprawdę nasze ręce będą wiedzieć, w które klawisze trzeba trafić, aby wydobyć poszczególne dźwięki, nawet jeśli zamkniemy oczy i nie będziemy patrzeć na instrument.

 

Praca nad utworem

Kiedy już nauczymy się, jak zapisywać i odczytywać nuty na pięciolinii, a także grać utwory we wskazanym tempie obiema dłońmi, możemy dobrze je dopracować. Co to oznacza? Powinniśmy popracować nad trzema istotnymi elementami: dynamiką i artykulacją, stylem oraz interpretacją. Trudno jednoznacznie określić, ile czasu nam to zajmie, bo to zależy od wielu czynników, m.in. stopnia trudności utworu. Warto przy tym pamiętać, czym są poszczególne elementy. Dynamika to siła natężenia dźwięku, metoda odegrania zapisanych nut (cicho lub głośno), a artykulacja to sposób łączenia dźwięków. Styl to część interpretacji, zazwyczaj jest on narzucony przez autora utworu, gdyż jest dostosowany do jego twórczości, epoki, w jakiej żył itp. Niemniej jednak podczas gry nie można zapomnieć o własnej interpretacji, do każdego utworu powinniśmy wnieść część swojego sposobu jego rozumienia.

 

Nagrywanie i odsłuchiwanie utworów

Kiedy jest odpowiedni moment na to, aby uznać, że potrafimy zagrać dany utwór? Jest on opanowany, kiedy gramy go bez żadnych pomyłek, w odpowiednim tempie, przy rozluźnionych dłoniach i całkowitej kontroli dynamiki. Jeżeli mamy, co do tego wątpliwości, najlepiej nagrać swoją grę, a później odsłuchać. Co ważne, nie musimy uczyć się wszystkich melodii na pamięć, możemy wybrać przykładowo, co piąty utwór ze zbioru. W ten sposób zbudujemy swój repertuar, który później będziemy mogli zaprezentować rodzinie czy znajomym, bez potrzeby szukania zapisu nutowego.

 

Dużo cierpliwości

Chcąc nauczyć się grać na pianinie, należy uzbroić się w cierpliwość. Wiele osób zniechęca się po kilku miesiącach, ale powodem nie zawsze jest brak czasu czy talentu, tylko za mało motywacji. Musimy być świadomi, że czasami nauka będzie bardzo trudna, ale płynnie zagrane utwory znanych pianistów na pewno będą odpowiednią nagrodą za dotychczasowy wysiłek. Jak twierdzą specjaliści, nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się grać na pianinie. Oczywiście prawdopodobnie nie zostaniemy sławnymi wirtuozami, jeżeli naukę rozpoczniemy jako dorośli, jednak z pewnością nie będziemy mieć problemu z opanowaniem wymaganych podstaw. Gra na pianinie pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie naszego mózgu, koncentrację i pamięć, może się również stać dobrym sposobem na relaks. Najważniejsze jest to, żeby nie poddawać się mimo początkowych porażek.

Konsultacje z profesjonalistą

Dobre pianino i motywacja czasami nie wystarczą, aby płynnie nauczyć się grać. Nawet jeśli postanowiliśmy uczyć się samodzielnie w domu, warto co pewien czas porozmawiać z profesjonalnym nauczycielem. To pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości, poza tym możemy się przekonać, czy w pełni opanowaliśmy podstawowe techniki gry. Może się zdarzyć, że np. nauczyliśmy się nieodpowiednio układać dłonie na klawiaturze, co później może utrudnić płynne wykonywanie trudniejszych utworów. Podczas konsultacji z profesjonalistą możemy też otrzymać porady dotyczące kolejnych melodii do ćwiczeń.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ