Kilka łatwych piosenek do zagrania na pianinie

Ostatnio aktualizowane: 19.06.24

 

Jest wiele stosunkowo łatwych utworów, których może nauczyć się początkujący pianista. Co ciekawe, nie są to tylko melodie skomponowane przez znanych na całym świecie wirtuozów, ale i np. muzyka popularna. Szukasz nieskomplikowanych piosenek do zagrania na pianinie? W takim razie zajrzyj do artykułu, który przygotowaliśmy.

Dla Elizy – Ludwig van Beethoven

Dla Elizy to jedna z najbardziej znanych muzycznych miniatur fortepianowych, jaką skomponował Ludwig van Beethoven, niemiecki pianista i ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich. Kompozycja została opublikowana w 1865 roku, a za tytuł odpowiada jej odkrywca, Ludwig Nohl. Ciekawe jest to, że do tej pory nie udało się odkryć, kim była tytułowa Eliza. Pojawiają się teorie, że oryginalny tytuł brzmiał: Für Therese, a utwór został skomponowany dla córki jednego z wiedeńskich lekarzy i jednocześnie znajomej Beethovena, Therese Malfatti. Pianista oświadczył się jej, jednak kobieta go odrzuciła, a sześć lat później wyszła za mąż za szlachcica. Pojawiają się również przypuszczenia, że Elizą może być słynna Nieśmiertelna Ukochana, do której kompozytor napisał list (List do Nieśmiertelnej Ukochanej), ale jej tożsamości nigdy nie udało się ustalić. Dla Elizy to melodia o budowie ABACA, utrzymana w metrum 3/8. Popularny motyw melodyczny można z łatwością zagrać prawą ręką.

Let It Be – The Beatles

Rockowa ballada brytyjskiego zespołu The Beatles, Let It Be, to utwór, który może zagrać każdy początkujący pianista. Paul McCartney zaczął pisać tę piosenkę w 1968 roku, kiedy jego grupa nagrywała Biały Album, jednak ukończył ją dopiero na przełomie 1969 i 1970 roku. Utwór znalazł się na płycie o tym samym tytule (był to ostatni studyjny album The Beatles). Ballada jest ostatnim singlem zespołu, który został wydany przed jego oficjalnym rozpadem. Początkowo fani interpretowali, że jest to utwór skierowany do Maryi, gdyż już w pierwszej zwrotce pojawiają się słowa: When I find myself in times of trouble

Mother Mary comes to me. Jednak w jednym z wywiadów Paul McCartney zdradził, że mówił o swojej matce, która zmarła na raka, gdy miał 14 lat. Kiedyś kobieta przyśniła się muzykowi i dodawała mu otuchy, mówiąc, że wszystko będzie dobrze. Ballada Let It Be jest napisana w tonacji D-dur, a główne akordy to: C-G-Am-F, C-G-F-C.

 

Waltzing Matilda – Banjo Paterson

Australijska piosenka Waltzing Matilda była już wiele razy proponowana na hymn narodowy Australii. Autorem słów jest Banjo Paterson, tzw. poeta buszu i dziennikarz (napisał je w 1895 roku). Bohaterem utworu jest włóczęga. Zatrzymał się on przy małym stawie, żeby przygotować herbatę w cieniu eukaliptusa. W międzyczasie do wodopoju podeszła owca, a mężczyzna ją porywa i ukrywa. Później w okolicach stawu pojawiają się trzej policjanci na koniach razem z właścicielem zwierzęcia, a kiedy odkrywają, kto stoi za kradzieżą, włóczęga wskakuje do wody i tonie. Każdy, kto później pojawi się w tym miejscu, może usłyszeć ducha mężczyzny śpiewającego refren, który jest zaproszeniem do wspólnego wędrowania. Utwór nie jest łatwy do zrozumienia nawet dla osób biegle posługujących się językiem angielskim. Wynika to z tego, że pojawiają się w nim specyficzne, australijskie zwroty. Waltzing Matilda to melodia, która dla Australijczyków jest bardzo ważna, ponieważ wyraża ich zamiłowanie do wolności oraz włóczęgi. Opiera się ona na akordach: C-G-Am-F, D-A-Bm-G. Utwór można grać w pojedynkę lub w parze, może to być bardzo dobre ćwiczenie na zwiększenie sprawności dłoni.

El Cóndor Pasa – Daniel Alomía Robles

El Cóndor Pasa to peruwiańska ballada, którą w 1913 roku skomponował muzykolog Daniel Alomía Robles. Tytuł jest tłumaczony jako Przelot kondora lub Przelatujący kondor. Utwór jest też zarzuelą (to rodzaj musicalu). Jej akcja toczy się w kopalni Cerro de Pasco, mówi o konflikcie między Indianami i ich europejskimi panami, tzw. sajones. Właściciel tego miejsca zostaje zabity, ale wkrótce zastępuje go inny mężczyzna, który jest równie stanowczy i żądny władzy. Tytułowy kondor symbolizuje wolność. Oryginalne słowa ballady zostały napisane w języku Imperium Inków, keczua, który nawet obecnie jest używany przez rdzennych mieszkańców Peru. W pieśni autor wzywa kondora, aby pomógł mu wrócić do królestwa Machu Picchu. Uważa się, że El Cóndor Pasa to najbardziej znana pieśń peruwiańska, do czego przyczynił się m.in. cover nagrany przez rockowy duet Simon i Garfunkel w 1970 roku. Żeby zagrać tę melodię na pianinie, wystarczy opanować dwa akordy, G i Em. Jest to bardzo dobry utwór do ćwiczeń dla osób początkujących, można szybko się go nauczyć.

Jeśli szukasz nowego hobby, zastanów się nad nauką gry na instrumencie. To nie tylko poprawia koncentrację, pamięć i koordynację, ale też pozwala się odstresować i wyrazić siebie. Możesz kupić tanio pianino i zacząć ćwiczenia. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość, na pewno wkrótce zagrasz bezbłędnie wszystkie zaproponowane przez nas utwory.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ