Top filmów o tańcu

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Taniec często bywa nie tylko pokrzepieniem dla ciała, ale przede wszystkim dla ducha. Pozwala na wyrażenie ludzkich emocji, ale i niejednokrotnie rozwija poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości. Uznawany za jedną z najlepszych i najbardziej naturalnych form aktywności oraz sposób na nawiązywanie kontaktów towarzyskich przeniósł się na ekrany telewizorów. Filmy o tańcu dla widza stanowią rozrywkę, jednak dla bohaterów to najczęściej walka o marzenia, miłość i historia, której towarzyszą łzy. Po jakie tytuły sięgamy najczęściej i które z nich należą do filmowych bestsellerów?

Wybór filmu na sobotni wieczór niekiedy wprowadza nas w niemałe zakłopotanie. Wszystko zazwyczaj zależy od nastroju, w jakim jesteśmy danego dnia. Przygnębiająca historia oparta na faktach raczej nie będzie odpowiednim pomysłem na weekend. Z kolei komedie romantyczne mogą wydać się mało wartościowe. Być może z tego względu powstały filmy muzyczne i taneczne, jako połączenie kilku gatunków.  

 

Film o tańcu — lista popularnych hitów 

♦ „Dirty Dancing” w reżyserii Emilie Ardolino — w zestawieniach prezentujących najlepsze filmy o tańcu, nie może zabraknąć kultowego hitu „Dirty dancing”. I choć film o mało ciekawym polskim tytule, który przetłumaczono „Wirujący seks”, bez wątpienia okazuje się ponadczasowym hitem. Taniec w filmie z 1987 roku stanowi nie tylko pasję obojga bohaterów, ale przede wszystkim wpływa na ich początek miłosnej historii. Bohaterką jest młoda dziewczyna — Frances (nazywana również jako Baby) pochodząca z dobrego domu. Podczas wakacji w jednym z droższych kurortów poznaje instruktora tańca — Johnny’ego. W rolę wcielił się brawurowy Patrick Swayze, który wystąpił w niej fenomenalnie i chyba nie skłamiemy, jeśli powiemy, że nikt tak jak on w ostatniej scenie nie poruszał się na ekranie w rytm muzyki. Różnice i pochodzenie społeczne, jak to często bywa w filmach o miłości, również i w tym przypadku nie mają znaczenia, kiedy w grę wchodzi uczucie prowadzące do szybszego bicia serca. „Dirty dancing” to doskonały przykład tego, że filmy o tańcu i miłości mogą być ponadczasowe. Ścieżka dźwiękowa – „She’s like the wind”, jaką możemy usłyszeć w trakcie seansu, otrzymała miano kultowej, z kolei układ taneczny bohaterów jest jednym z chętniej wybieranych przez młode pary na pierwszy taniec.

♦ „La la land” — amerykański film taneczny, którego reżyserem jest Damien Chazelle. Jego tytuł to pewnego rodzaju gra słów, całość odnosi się do Los Angeles, gdzie z resztą toczy się akcja filmu, a także idiomu pochodzącego z języka angielskiego. „Be living in la la land” w tłumaczeniu na język polski oznacza bujanie w obłokach. I choć tytuł, jak i historia bohaterów są nieco cukierkowe, to jednak film zyskał spore grono fanów i co najważniejsze, zdobył aż 6 Oscarów. Filmy romantyczne z tańcem niekiedy potrafią tak zaskoczyć, że sięgamy po nie zdecydowanie częściej. A jak jest w przypadku „La la land”? Historia dotyczy uczucia popularnego pianisty jazzowego do młodej aktorki, więc jak możemy się domyślać, taniec jest jedynie elementem dekoracyjnym, ale mimo wszystko „La la land” ma w sobie coś, co wyróżnia go na tle innych popularnych filmów o miłości.

♦ „W rytmie hip-hopu” — filmy o tańcu hip-hop nie zawsze są do końca pozytywnie odbierane przez szerokie grono widzów. Być może wszystko przez specyfikę tego gatunku muzycznego. Wyjątek jednak stanowi film pt. „W rytmie hip-hopu”. Fabuła opiera się na historii nastoletniej dziewczyny, która musi na nowo poukładać swoją rzeczywistość. Śmierć matki zmusza ją do zamieszkania u ojca, co wiąże się również ze zmianą dotychczasowej szkoły. Nowe miejsce jest jednak zdominowane przez czarnoskórą młodzież, a dziewczyna marząca o karierze baletnicy musi zmierzyć się ze światem hip-hopu. Filmy o tańcu i miłości dla młodzieży, jak na przykład „W rytmie hip-hopu”, uczą, jak żyć między podziałami, ukazują również obraz o dorastaniu i poszukiwaniu własnego „ja”. 

♦ „Zatańcz ze mną” — filmy związane z tańcem często potrafią zaskakiwać, czego doskonałym przykładem jest „Zatańcz ze mną” z Jennifer Lopez w roli głównej. John Clark jest z zawodu prawnikiem, a dodatkowo mężczyzną w średnim wieku, który prowadzi udane, ale mimo wszystko monotonne życie. Pewnego dnia zatrzymuje się pod studiem tanecznym, gdzie oczarowany piękną, młodą instruktorką postanawia zapisać się na kurs. Filmy romantyczne o tańcu nie od początku mają oczywiste zakończenie, a jak jest w przypadku „Zatańcz ze mną? Przekonajcie się sami.

♦ „Kochaj i tańcz” — w kinach pojawiają się również polskie filmy o tańcu, jeden z nich to „Kochaj i tańcz”, którego reżyserem jest Bruce Parramore. Chociaż fabuła komedii nie jest bardzo skomplikowana, to jednak ma w sobie coś, co przed ekrany przyciągnęło spore grono widzów. W główne role wcielają się Izabella Miko i Mateusz Damięcki. Historia dotyczy młodej dziennikarki, Hani, która poznaje Wojtka — pasjonata street dance. Kobieta zaczyna interesować się tańcem, aby poznać swoją przeszłość, która jak się okazuje, jest zaskakująca.    

♦ „Czarny łabędź” — filmy z tańcem w roli głównej potrafią być niekiedy mroczne i dramatyczne. „Czarny łabędź” opowiada historię młodej baletnicy, w której postać wcieliła się Natalie Portman. Nina początkowo na skutek marzeń i ambicji, a następnie z obłędu dąży do perfekcji. Kiedy nadarza się okazja zagrania tytułowej roli w jednym ze spektakli, jakim było „Jezioro łabędzie”, tancerka musi rywalizować o szansę wystąpienia z młodą Lily (Mila Kunis). Nina za wszelką cenę chce osiągnąć sukces, nawet jeśli miałoby to doprowadzić do tragedii. Pierwszoplanową rolę Natalie Portman doceniła Akademia, przyznając jej tym samym Oscara dla najlepszej aktorki. 

♦ „Step up: Taniec zmysłów” — filmy o tańcu ulicznym zebrały przed ekrany sporą liczbę widzów, najszersze grono wśród nich do tej pory stanowiła młodzież. Nic w tym dziwnego, skoro fabuła często ukazuje społeczne realia, zawiera wątki pouczające, czy też przedstawia bohatera próbującego się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Filmy o tancerzach, choć najczęściej stanowią miłosne relacje pomiędzy partnerami, to jednak możemy w nich również zauważyć trudne sytuacje, z jakimi przyszło się zmierzyć bohaterom. Główna postać „Step up: Taniec zmysłów” marzy o lepszym życiu, z dala od ubogiego przedmieścia. Jednak bezmyślność Tylera powoduje, że chłopak musi odbyć pracę społeczną jako woźny w jednej ze szkół. Kiedy Nora, trenerka baletowa, stoi u progu kariery i musi przygotować się do decydującego występu, zostaje bez partnera. I tak zaczyna się historia dwojga nastoletnich osób pochodzących z różnych światów. Czy młodzi pokonają przeciwności losu i ocalą swoje uczucie? 

♦ „Wytańczyć marzenia” — filmy taneczne często ukazują rywalizację pomiędzy dwoma stylami. W przypadku „Wytańczyć marzenia” mamy do czynienia z nauczycielem estetycznego i lekkiego baletu, pracującego z grupą trudnej młodzieży, której pasją jest hip-hop. Historia bohaterów rozpoczyna się w momencie, kiedy do ich szkoły trafia Pierre Dulaine – były tancerz baletu. W rolę wcielił się Antonio Banderas, który początkowo miał wielkie opory przed przyjęciem mało męskiego zadania. Jak zjednoczyć sobie grupę młodych osób, których przeszłość stanowią narkotyki, a teraźniejszość hip-hop? Oczywiście przez taniec i muzykę, które, jak wiadomo, łączą pokolenia. 

♦ „Burleska” — młoda, a jednocześnie świetnie zapowiadająca się wokalistka marzy o pracy w pewnym klubie. Pewnego dnia otrzymuje swoją życiową szansę i zaczyna przygodę w Burlesque Lounge — podupadającym teatrze wystawiającym rewie. Chociaż zaczyna od kelnerowania, to jednak nie poddaje się i walczy o swoje marzenia. W główną rolę wcieliła się Christina Aguilera, razem z nią wystąpiły wielkie gwiazdy sceny muzycznej — Cher, Stanley Tucci, Kristen Bell oraz Alan Cumming. „Burleskę” nominowano do Złotego Globu w kategorii najlepszy film komediowy lub musical. 

♦ „Gorączka sobotniej nocy” — brawurowe filmy o tańcu, jak „Gorączka sobotniej nocy”, wyznaczyły nowe trendy nie tylko w muzyce, ale również w modzie lat 70. Głównym bohaterem jest Tony Manero (John Travolta), który na co dzień pracuje jako sprzedawca farb. Jego rozrywką są cotygodniowe wyjścia do dyskoteki. Zawsze ubiera charakterystyczną koszulę z długim kołnierzem oraz obcisłe spodnie. Pewnego dnia poznaje Stephanie — swoją taneczną partnerkę, z którą zamierza wziąć udział w konkursie. Młoda kobieta przedstawia Tony’emu historię Manhattanu, miejsca pełnego luksusu, tańca i gwiazd — życia, o jakim zawsze marzył mężczyzna. Jak potoczy się historia obojga bohaterów? Czy Tony spełni swoje marzenia? Mimo że film pochodzi z 1977 roku, to nadal jest wart obejrzenia.

Czasem po zobaczeniu w kinie, czy też w domowym zaciszu filmu związanego z muzyką budzi się w nas chęć do tańca. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden z dostępnych w okolicy kursów, początkowo warto sprawdzić swoje możliwości w domu. Jeżeli czujemy się pewnie, a nasze ruchy są lekkie i zwiewne, nie ma co się powstrzymywać i warto spróbować czegoś nowego. Oczywiście taniec nie byłby możliwy bez muzyki, dźwięków i instrumentów. To one przede wszystkim wywołują w nas chęć wstania z krzesła i zakołysania biodrami. Instrumentami, które zachęcają wszystkich do tańca na imprezach, jest przede wszystkim gitara, ale i keyboard dla początkujących. Może się wydać to zaskakujące, ale sprzęt ten często jest wykorzystywany w tańcach orientalnych, gdzie występują różne rytmy i takty. 

Jak widać, taniec może mieć różne oblicza i powiązania, dlatego też może być wspaniałą przygodą, lekką aktywnością fizyczną i ciekawą alternatywą dla wieczornego siedzenia przed ekranem telefonu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ