Jak grać akordami na pianinie?

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Jak przyznają muzycy, gra na pianinie sprawia dużo przyjemności. Jednak dla początkujących osób samodzielne odtworzenie na klawiszach wybranej melodii często jest dużym wyzwaniem. Jednym z podstawowych problemów pianistów bez doświadczenia jest sprawne granie akordami. Czy są sposoby na to, żeby nieco ułatwić sobie naukę?

Dlaczego warto zdecydować się na naukę gry na pianinie?

Pianino to bardzo popularny instrument klawiszowy, na który zwracają uwagę nie tylko dzieci, ale i dorośli. Uważa się, że gra na nim ma bardzo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Wynika to z tego, że musimy się skoncentrować, aby uderzyć w odpowiednie klawisze, a dodatkowo zapamiętywać kolejne melodie i nuty. Gra na pianinie to bardzo dobre ćwiczenie dla rąk, w ten sposób możemy poprawić ich sprawność i koordynację. Jak dowiedli naukowcy, tego typu czynność aktywuje pracę obu półkul mózgowych, pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą i operacyjną, a ponadto ułatwia wyobrażanie sobie skomplikowanych figur przestrzennych.

Gra na takim instrumencie jak pianino pozwala się odstresować i ułatwia wyrażanie emocji, także tych negatywnych. Bezbłędne odtworzenie wybranej melodii sprawia dużo satysfakcji i poprawia nastrój, motywuje również do dalszej nauki. Ciekawe jest też to, że poznawanie kwestii teoretycznych, takich jak akordy na pianino czy kolejność klawiszy, nierzadko ułatwia rozumienie tekstu czytanego. Grając, ćwiczymy swoją cierpliwość i wytrwałość, musimy też zadbać o organizację i odpowiedni plan dnia, co przydaje się również w pracy, szkole, a także życiu codziennym. Należy również wspomnieć o tym, że gra na instrumentach, w tym na pianinie, poprawia życie towarzyskie. Jak to możliwe? Wiele osób decyduje się na zajęcia w szkole muzycznej, gdzie lekcje dotyczące teorii odbywają się w grupie, to szansa na zawieranie nowych znajomości. Jest to możliwe także w przypadku, gdy zdecydujemy się na indywidualne zajęcia z nauczycielem, na co wpłynął rozwój Internetu i pojawienie się tematycznych serwisów internetowych oraz forów.

Bardzo ważne jest to, że nie musimy inwestować w pianino, aby ćwiczyć w domu, jeśli mamy ograniczony budżet. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na keyboard, który zajmie mniej miejsca i z pewnością okaże się tańszy.

Czym są akordy na pianino?

Akordy na pianinie to inaczej połączone ze sobą dźwięki (minimum 3) wybrzmiewające w tym samym momencie. Każdy ma inną nazwę, a jest ona uzależniona od pierwszego dźwięku odpowiadającego za jego budowę. W przypadku pianina możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy akordów:

♦ Durowe – niekiedy określa się je również mianem majorowych, oznacza się je wielką literą. To np.: G-dur, C-dur, E-dur czy F-dur. Dźwięki wchodzące w skład durowych akordów są radosne, współbrzmią czysto i pozytywnie, dlatego często nazywa się je wesołymi.

♦ Molowe – inaczej minorowe, ich nazwy składają się z dwóch elementów: Wielkiej litery, na której zbudowany jest dany akord, a także małego ‘m’. To np.: Cm, Am i Fm, czyli kolejno c-moll, a-moll oraz f-moll. Akordy molowe na pianino nazywane są smutnymi, gdyż ich brzmienie jest bardziej melancholijne, a czasami wręcz przygnębiające.

Zarówno akordy durowe, jak i molowe, zaliczane są do trójdźwięków. W tej grupie są również akordy zwiększone (np. C+, D#+) oraz zmniejszone, do których należy m.in. D0 i Cis0. Warto wiedzieć, że wyróżniamy też:

♦ czterodźwięki – septymowe akordy na pianino (inaczej durowe z septymą małą) oraz molowe z septymą małą;

♦ pięciodźwięki – akordy nonowe.

 

Jak grać akordami na pianinie?

Początkujące osoby często zastanawiają się, czy muszą znać wszystkie akordy na pianino, aby grać melodie. Na szczęście nie jest to konieczne już na samym początku nauki. Wystarczy, że poznamy cztery podstawowe akordy: G-dur, C-dur, F-dur i a-moll, wtedy będziemy mogli zagrać wiele prostych piosenek. O wspomnianych trójdźwiękach nierzadko mówi się, że są magiczne. Są one podstawą utworów klasycznych, a także bardziej nowoczesnych, m.in. popowych, rockowych czy bluesowych, dlatego kiedy je poznamy, zyskujemy dużo nowych możliwości.

Aby nauczyć się grać akordami na pianinie, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, jakie dźwięki wchodzą w ich skład. Dla przykładu akord G-dur składa się z dźwięków: G, H i D. Czasami możemy spotkać się z innym oznaczeniem: G, B i D. Wynika to z tego, że w języku angielskim dźwięk H oznacza się literą B. Poznanie podstaw teoretycznych może w dużym stopniu ułatwić naukę gry na pianinie i nie powinniśmy ignorować tej kwestii. Nie będziemy tracić czasu np. na zastanawianie się, dlaczego akord z dźwiękiem H na keyboard i pianino został opisany z uwzględnieniem litery B (może to rozproszyć i wybić z rytmu, a czasami nawet zniechęcić do dalszych ćwiczeń).

Podczas gry początkowo bardzo przydatna może być rozpiska prezentująca akordy na pianino. Jednak możemy też samodzielnie wyszukiwać je na klawiaturze. Jak to zrobić? Chcąc zagrać akord C-dur, odszukujemy pierwszy dźwięk, czyli C, a następnie kierujemy się zasadą 4/3. Przesuwamy palce 4 klawisze w prawo (uwzględniając zarówno te czarne, jak i białe), to będzie dźwięk E. Następnie ponownie przechodzimy w prawo, tym razem przesuwając palce o 3 klawisze, dzięki temu trafimy na dźwięk G. Stosując tę metodę, możemy swobodnie budować akordy durowe. W przypadku tych molowych wygląda to nieco inaczej, ponieważ stosuje się zasadę 3/4. Znajdujemy pierwszy dźwięk budujący akord, np. A dla a-moll i przesuwamy palce o 3 klawisze, trafiając na dźwięk C. Na koniec przesuwamy się o 4 klawisze, również w prawo, ostatnim dźwiękiem a-moll będzie E.

 

Przewroty w akordach

Kiedy nauczymy się wyszukiwać odpowiednie dźwięki dla danych akordów, możemy spróbować grać je w przewrotach. W każdym przewrocie znajdują się te same 3 dźwięki, ale zmienia się ich kolejność. W pozycji zasadniczej G-dur prezentuje się w następujący sposób: G-H-D. Jeśli przeniesiemy pierwszy dźwięk z podstawy o oktawę wyżej, uzyskamy przewrót: H-D-G. To nadal jest ten sam trójdźwięk, ale kolejność dźwięków jest inna. W przypadku akordu G-dur można wykonać jeszcze jeden przewrót: D-G-H. Do czego może nam się przydać taka umiejętność? Znając akordy na pianino do poszczególnych piosenek oraz ich przewroty, będziemy mogli wykonywać bardziej płynne, ładniej brzmiące przejścia na klawiaturze. Jest kilka ćwiczeń, dzięki którym można opanować to nieco szybciej. Jedno z nich polega na graniu każdego akordu osobno najpierw lewą, a potem prawą ręką (pamiętając przy tym o prawidłowym ustawieniu palców). Warto również grać dwiema dłońmi jednocześnie, robiąc to wolno i precyzyjnie. Wówczas przekonamy się, czy rzeczywiście używamy właściwych palców i bezbłędnie trafiamy w dźwięki. Początkowo ćwiczenia te będą sprawiały trudność, ale z czasem na pewno dojdziemy do wprawy i okaże się, że akordy na pianino do danej piosenki są mniej skomplikowane, niż początkowo sądziliśmy.

Jak podkładać akordy pod melodie?

Jeżeli znamy zapis nutowy w kluczu wiolinowym i podstawowe akordy, możemy spróbować podłożyć je pod wybraną piosenkę ze śpiewnika. Za ich grę będzie odpowiadać lewa dłoń, do prawej należy odtworzenie linii melodycznej. Akordy są zapisywane pod konkretnymi nutami, w ten sposób jesteśmy informowani, kiedy należy je zmieniać. Dla ułatwienia możemy też cicho śpiewać słowa, to nierzadko ułatwia przechodzenie do kolejnych kombinacji dźwięków. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie komponować proste melodie z akordami. To bardzo dobra zabawa i jednocześnie skuteczne ćwiczenie na szybkie rozpoznawanie dźwięków na klawiaturze.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ