Największe hity disco polo

Ostatnio aktualizowane: 06.11.24

 

Disco polo to temat obszerny jak rzeka, a jednocześnie pełen sprzeczności. Dla jednych to utwory nadające charakter całej imprezie, z kolei dla drugich totalny kicz. I choć ten gatunek muzyczny nie wszystkim przypada do gustu, to jednak kariera niektórych zespołów rozrosła się na ogromną skalę, a piosenki są rozchwytywane przez weselne orkiestry. Jak postrzegana jest muzyka disco polo przez obecnych słuchaczy oraz dlaczego od kilku lat przechodzi swój renesans?

 

Disco polo to połączenie europejskiej muzyki tanecznej z italo disco, będącego swego czasu pewnym wyznacznikiem w rozrywce, a także elementów przyśpiewek biesiadnych. Włoskie przeboje, w których niejednokrotnie pojawiały się instrumenty klawiszowe, z wielkim przytupem wpasowały się w polską kulturę masową (zwaną bazarową) lat 90. Fenomen nowego gatunku muzycznego na dobre rozpoczął się od kabaretowego żartu i związanego z nim słynnego „mydełka Fa”, gdzie kluczową rolę odegrał Marek Kondrat. 

 

Disco polo jako nowy gatunek muzyczny

Pojawienie się nowego gatunku muzycznego na polskiej scenie nie mogło obejść się bez nazwy. Jej autorstwo przypisuje się wielu twórcom, jednakże prawdopodobnymi autorami są Zenek Martyniuk jako lider zespołu Akcent i Sławomir Skręta – producent muzyczny. Mężczyźni wymyślili nazwę przed jednym z koncertów, na którym mieli się zjawić także zagraniczni muzycy.

Dawniej disco polo określane było mianem muzyki chodnikowej, co na tle światowych artystów mogło wydać się śmieszne i mało profesjonalne. Na podstawie italo disco Z. Martyniuk wymyślił spolszczoną nazwę nowo rozwijającego się gatunku muzycznego, na co przytaknął Sławomir Skręta i tak od tamtego czasu w Polsce pojawiły się liczne hity, które do dziś są kojarzone z dobrą zabawą, a ich przewodnim instrumentem muzycznym jest nie tylko gitara, ale przede wszystkim profesjonalny keyboard.

Największe hity disco polo i ich pierwsi twórcy 

Główny temat hitowych piosenek disco polo to oczywiście nieszczęśliwa miłość i związane z nią rozstania, złamane serce oraz łzy. Ścieżka rozwojowa nowego gatunku muzycznego była jednak kręta i długa, a jej pierwszym reprezentantem był Sławomir Świerzyński wraz z zespołem Bayer Full. Ich pierwszy singiel pt. „Blondyneczka” podbił serca wielu słuchaczy i pomimo że piosenka ma aż 25 lat, to nadal jest chętnie śpiewana przez weselne orkiestry, zapewniając przy tym tańce do białego rana. Bayer Full to doskonały przykład na to, że stare hity disco polo są nadal lubiane przez spore grono słuchaczy. 

Bayer Full to nie jedyny przodujący zespół piosenki disco polo. Swoje hity stworzyła także grupa Top One, która wzorując się na włoskim gatunku, wypuściła na rynek muzyczny „Ciao Italia”. Z kolei koniec lat 80. XX wieku to powstanie i późniejszy rozkwit zespołu Akcent na czele z Zenkiem Martyniukiem. Ich największe hity disco polo tamtych czasów to „Tabu tibu” oraz późniejsza „Gwiazda”. 

Ale czymże byłoby disco polo bez popularnej „Szalonej” i zespołu Boys powstałego w 1991 roku? Grupa rozwijała się tak szybko, że pewnym okresie potrafiła wydawać przynajmniej jedną płytę w ciągu roku, co było jednocześnie prawdziwym sukcesem dla całej branży disco polo. Hity wszechczasów zespołu Boys, takie jak „Wolność i swoboda” oraz „Kochana uwierz mi” nadal cieszą się sporą oglądalnością w Internecie. Co prawda trudno przebić popularność piosenki „Jesteś szalona”, jednak muzycy wznowili swoją działalność i zapraszają na liczne koncerty, którym towarzyszą słynne układy taneczne z teledysków lat 90. 

Kluczowym momentem w muzyce disco polo była Gala Piosenki Chodnikowej i Popularnej w 1992 r. w Sali Kongresowej. Całość transmitowała Telewizja Polska, a udział w koncercie wzięły gwiazdy takie jak: Boys, Crazy Boys (późniejszy Akcent), autorka słynnego „Mydełka Fa” – Magdalena Drozdowska oraz Top One. Ku dużemu zaskoczeniu organizatorów impreza disco polo i jej piosenki zyskały tak ogromną rzeszę odbiorców, że postanowiono zabawę przenieść również na drugi dzień. 

Rok 1995 to pełny rozkwit disco polo. Na czasie była przede wszystkim Shazza jako niekwestionowana królowa popularnego już gatunku muzycznego. Swoim hitem „Bierz, co chcesz” zyskała duże grono odbiorców. Stare disco polo zawładnęło tak bardzo polską kulturą masową, że wkroczyło nawet w świat polityki, a dokładniej w kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego. Top One stworzyło piosenkę, co prawda o mało wzruszającym i poetyckim tekście pt. „Ole!, Olek”, to jednak przyczyniło się do pozytywnego wyniku polityka w wyborach. Niektórzy z dużym uśmiechem na twarzy twierdzą nawet, że losy Polski leżały w rękach disco polo. 

Można powiedzieć, że disco polo swoją popularność zyskało z potrzeby zaistnienia muzyki tanecznej w latach 90. Rockowe piosenki były coraz mniej odpowiednie do tańca i dobrej zabawy, zawierały trudne i niekiedy przygnębiające teksty, dlatego disco polo miało być czymś nowym, porywającym publiczność do tańca i chwytającym słuchaczy za serce.

 

Przeboje disco polo i ich chwilowy przestój

Schyłek XX wieku to czas wielkiego przestoju popularnego gatunku muzycznego. Gwałtownie spadła sprzedaż płyt, a koncerty z dużych miast przeniosły się do bardziej wiejskich klimatów. Z anteny zniknął również popularny program „Disco Polo Live”, gdzie prezentowane były największe hity disco polo, a lista piosenek tygodnia dla słuchaczy pozostała już tylko wspomnieniem. Kolejny rozkwit nastąpił z końcem pierwszej dekady XXI wieku, gdzie nowe piosenki disco polo swoją popularność zawdzięczają stronom internetowym i popularnym kanałom muzycznym. Choć dla wielu muzyka wydawała się kiczowata, to jednak z wielkim przytupem powróciła na salony. 

Dawne hity disco polo przeszły pewnego rodzaju renesans i tak między innymi „Szalona” grupy Boys, jako niemalże najważniejsza w historii muzyki rozrywkowej piosenka, zaistniała w całkiem innym, wręcz zaskakującym wydaniu. Przyczynił się do tego Adam Sztaba, który wraz ze swoją orkiestrą i grupą Boys wykonali utwór w aranżacji operowej. Oczywiście nie spowodowało to u Marcina Millera rezygnacji z wcześniejszego gatunku muzycznego. Do dziś tworzy on hity disco polo. Jego najnowsze piosenki to m.in.: „Najpiękniejsza dziewczyno”, „Ogród pełen róż” oraz „Choćbyś tęsknił”.  

Nowe hity disco polo zawładnęły scenami muzycznymi niemalże w całym kraju. Trudno sobie obecnie wyobrazić wesele czy też inną większą imprezę bez tanecznych kawałków, które zapewniają zabawę do białego rana. Jednakże nadal najbardziej popularne są doskonale wszystkim znane dawne piosenki i hity lat 90. Disco polo, to gatunek, w którym co prawda tworzy się wciąż nowe utwory, to jednak niektórych trudno do nich przekonać, chociaż wyjątek może stanowić Zenon Martyniuk wraz z grupą Akcent, który polską publiczność rozgrzał utworem pt. „Przez Twe oczy zielone”. 

Nieco młodszym wykonawcą jest Radosław Liszewski znany z zespołu Weekend, z którym stworzył super hity disco polo. Największy z nich to bez wątpienia „Ona tańczy dla mnie”. Tekst utworu przez wielu uważany jest za ciekawy i znacznie różniący się od pozostałych. W swoim programie Kuba Wojewódzki poprosił Kubę Badacha o odtworzenie słynnego kawałka, co w publiczności wywołało wielkie zdziwienie i jednocześnie pozytywne zaskoczenie. 

 

Najnowsze hity disco polo

Do niedawno powstałych zespołów popularnej muzyki należy grupa Playboys, której w żaden sposób nie należy łączyć z Marcinem Millerem. Jakub Urbański jako założyciel, autor tekstów i muzyki w 2013 r. stworzył piosenkę „Nasza noc”, która od razu stała się hitem Internetu. Swoje pierwsze koncerty zespół rozpoczął w 2014 r. i tym samym zyskał rzeszę fanów. Playboys jako pierwsi z branży disco polo wystąpili w Norwegii, jednakże to nie jedyny sukces, którym mogą się pochwalić. Chyba jako jedyni w świecie disco polo zdobyli wyższe wykształcenie muzyczne, a podczas ich koncertów wykorzystywane są jedynie prawdziwe instrumenty. Do najbardziej popularnych utworów zespołu możemy zaliczyć: „Lejde”, „Ile czekać mam?” czy też „Wchodzę na parkiet”.

Piękni i Młodzi to zespół powstały w 2012 roku. Swoją karierę zaczął od weselnych występów, gdzie zwrócił na siebie uwagę publiczności, po czym w 2013 roku na popularnym kanale internetowym pojawił się ich pierwszy singiel pt. „Niewiara”. W tym samym roku jesienią Piękni i Młodzi wypuścili na rynek kolejny utwór pt. „Kocham się w Tobie”. Z kolei rok 2014 był dla nich, można powiedzieć, przełomowym punktem w karierze. Przyczynił się do tego udział w programie telewizyjnym „Must Be the Music. Tylko muzyka”, gdzie początkowo zaprezentowali kawałek „Kocham się w Tobie”, a w późniejszych odcinkach – „Niewiara”. Piękni i Młodzi jednogłośnie znaleźli się w finale i byli jednocześnie pierwszym zespołem disco polo w całej historii programu, który zaszedł tak daleko. Trzy miesiące od udziału w wielkim show zespół nagrał kolejny utwór pt. „Ona jest taka cudowna”. W bardzo krótkim czasie stał się on hitem w sieci i zdobył ponad 47 milionów wyświetleń na kanale YouTube. 

W 2016 roku na polskiej scenie muzycznej pojawił się nowy zespół disco polo – Baby Full. Czyżby to nowa nazwa Bayer Full? Nie do końca, aczkolwiek grupa ma bardzo dużo wspólnego ze Sławomirem Świerzyńskim. Otóż Baby Full tworzą dzieci popularnego piosenkarza. Mają one już na swoim koncie kilka utworów, które stworzył dla nich ojciec. Najsłynniejszy to „Bella ciao”. Piosenka – tak jak nazwa obu zespołów, zaczyna się na literę ‘B’. Zdaniem Sławomira Świerzyńskiego pod spółgłoską kryje się szansa na wielki sukces, tak jak miało to miejsce w przypadku Bayer Full, grupy Boys, a nawet Beatlesów – jak twierdzi piosenkarz. 

Ciut różniący się od swoich poprzedników, jednakże nadal w klimatach disco polo tworzy swoje teksty zespół Daj To Głośniej, którego wokalistką jest Emilia Sanecka. Grupa powstała w 2019 roku, z kolei popularność zapewnił jej utwór „Mama ostrzegała”, który zyskał ponad 150 milionów odsłon na YouTubie. W tym samym roku powstała piosenka „Zwariowana noc”, a w 2020 – „Kochaj mnie” oraz „Ochotę mam”. Muzyka grana przez Daj To Głośniej nosi nazwę folk-polo.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ