5 wskazówek pomocnych przy nauce gre na pianinie

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

Niezależnie od tego czy masz lat 20 czy 50, czy też postanowiłeś, inspirowany chęciami swojej pociechy, wspólnie z nią się tym zająć, albo też może już wcześniej próbowałeś i teraz masz chęć do tego wrócić i podjąć kolejne wyzwanie nauki gry na pianinie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Postanowiliśmy się podzielić skutecznymi radami na temat tego jak grać na pianinie, aby szybko zgłębić tajniki gry i osiągnąć wirtuozerię na klawiszach. 

Najważniejsze to zapał. Jeśli Twoja chęć nauki jest silna, a czynione postępy będą sprawiały radość i dawały satysfakcję, to i na rezultaty nauki nie trzeba będzie długo czekać. Jak do każdego przedsięwzięcia, dobrze jest i w nauce zaplanować poszczególne jej elementy, czyli to co masz zamiar zgłębiać i w jakiej kolejności. Na taką naukę składa się czytanie nut, opanowanie podstawowych pojęć muzycznych czy akordów. Dobrze jest na początek zaplanować codzienne ćwiczenia min. 15 – 30 minut, a po kilku tygodniach zauważysz jak wiele się przez ten okres nauczyłeś. 

Bezsprzecznie nie da się rozpocząć nauki gry bez instrumentu. Na początek wystarczy pianino dla poczatkujących, aby się przekonać, czy pasja będzie stałym zainteresowaniem. Nie musisz kupować drogiego instrumentu na początek, ale nie możesz kupić sprzętu zniszczonego. Kupując pianino lepiej skorzystać z pomocy osoby, która ma pewne doświadczenie w grze na instrumencie klawiszowym. Będzie ona w stanie podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla siebie. 

Jeśli samodzielna nauka gry na pianinie nie jest dla Ciebie, potrzebny Ci będzie nauczyciel. Nauczycielem może być właściwie każdy, kto umie grać na pianinie, a do tego umie przekazać swoją wiedzę innym. Czasem wystarczy mentor, który podpowie, jak rozpocząć, pokaże technikę gry czy wytłumaczy pojęcia muzyczne, aby nauka gry na pianinie, nawet samodzielnie, poszła sprawniej. 

Metoda uproszczona

Dla osób oczekujących szybkich efektów, gdy tradycyjny kurs gry na pianinie jest zbyt mozolny i długi, może się sprawdzić metoda uproszczona. Jest to także nauka gry dla osób, które chcą grać swoje ulubione utwory i po prostu cieszyć się grą. Sposób ten po prostu polega na naśladowaniu osoby, która już na pianinie gra. Nie musi to być nauczyciel obok siedzący, można skorzystać z nauki gry na pianinie online. Internet oferuje kursy na różnych stronach muzycznych, a także takie kursy można znaleźć w serwisie YouTube. Gra polega w większości na nauce akordów lub uproszczonych wersji partytury. Dzięki opanowaniu kilku akordów staje się możliwa samodzielna gra, a naśladowanie gry przychodzi znacznie łatwiej niż żmudna nauka prowadzona w tradycyjny sposób. Częstym pytaniem adeptów gry jest pytanie o to, ile trwa nauka gry na pianinie. Metoda uproszczona pozwala na to, aby płynnie zagrać niektóre melodie już po upływie kilku dni. Opanowanie trzech akordów: Tonicznego, dominującego i subdominanta pozwolą nawet na tworzenie własnych improwizacji. Jednak, jeśli myślisz o nauce gry na pianinie poważnie i chciałbyś stać się profesjonalnym muzykiem, nie ma innej metody jak tradycyjna. 

 

Metoda tradycyjna

Tu można wydzielić trzy sekcje nauki, czyli naukę solfeżu, trening rytmiczny oraz ćwiczenia na pianinie z zapisami nutowymi. 

Solfeż to nic innego jak nauka czytania nut i ich zapisywania ze słuchu. Solfeż kształtuje słuch muzyczny i rozwija zdolność analizy muzyki. Nuty do nauki gry na pianinie odczytuje się wzrokowo, bez grania, dopiero potem przechodząc do ćwiczeń praktycznych. Ćwiczenia pomocnicze pozwalają na intonację gam, skal, akordów i interwałów w różnych postaciach. 

Równocześnie z nauką solfeżu trzeba ćwiczyć poczucie rytmu. Można w rytm muzyki uderzać palcami lub podawać się mu całym ciałem, ważne jest, aby znaleźć zależność rytmu i muzyki jaką znajdziemy na partyturach nutowych. Naucz się różnych rytmów i tempa. Naucz się rozpoznawać całe nuty, półnuty, ćwierćnuty, a potem ósmemki, a nawet trzydziestodwójki oraz ich wartości. 

Gdy opanujesz podstawy czas zabrać się za intonowanie struktur melodycznych. Zamiast odczytywać poszczególne, pojedyncze nuty, ogarniaj wzrokiem cale struktury i składaj je w „zdania” tworząc melodię.

Nie mniej ważna jest koordynacja rąk podczas gry i praca nóg. Nauka gry na pianinie wymaga również prawidłowej postawy ciała. Każda książka do nauki gry prezentuje właściwą postawę pozwalającą na właściwe wydobycie dźwięku poprzez umiejętne uderzanie w klawisze. Dla niejednego adepta gry na pianinie właśnie synchronizacja całego ciała, koordynacja pracy rąk i nóg z zachowaniem niezależności dłoni jest najtrudniejszym zadaniem. Dobrym ćwiczeniem będzie gra zaczynająca się od dźwięku G do D i z powrotem. W ćwiczeniu tym prawa ręka gra ósemki, a lewa ćwierćnuty. Żaden z dźwięków nie powinien dominować nad drugim. 

Gdy opanujesz solfeż, rytmikę i koordynację program do nauki gry na pianinie przewiduje przejście do utworów muzycznych i ćwiczeniu ich techniki grania. Zacznij od łatwiejszych utworów stopniowo zwiększając ich trudność. 

 

Literatura

Gdy nie korzystasz z wsparcia nauczyciela, trzeba skądś czerpać wiedzę. Można instruktaże znaleźć w Internecie. Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz nie tylko podręcznik czy materiały na YouTube prezentujące sposoby nauki, ale także będziesz w stanie skorzystać z całych kursów dostępnych w sieci. Pomocne też są podręczniki książkowe. Pamiętaj jednak, aby literaturę dobierać odpowiednią do wieku i umiejętności ucznia. Inny podręcznik powinien wybrać adept gry na pianinie, który ma już podstawy opanowane, a inny osoba stawiająca swoje pierwsze kroki w grze na tym instrumencie. Wśród podręczników znajdą się te adresowane do osób poczatkujących, zainteresowanych szybkimi postępami i domowym muzykowaniem, a także dla nauczycieli przedszkoli i ognisk muzycznych, potrzebujących opanować podstawy, aby je wykorzystać w pracy. Nierzadko podręczniki takie zawierają nuty na pianino dla początkujących, które są dostosowane do niewielkich umiejętności ucznia. W całkiem odmienny sposób należy nauczać dzieci, a materiały do ich nauki powinny być dostosowane do wieku juniora. 

Nauka przez zabawę, czyli kolorowa nauka gry na pianinie

Rodzice często zadają pytanie od kiedy nauka gry na pianinie powinna być rozpoczynana przez małe dzieci. Tak naprawdę, jeśli dziecko przejawia zdolności i chęci w tym kierunku nie ma dolnej granicy wieku. Dziecko przedszkolne chętnie uczy się kolorowej nauki gry. Można ją przeprowadzić nawet w domu. Jest to połączenie zapisu nutowego z kolorami, które lepiej do dziecka przemawiają niż nuty na pięciolinii. Poszczególne klawisze pianina oznaczamy kolorami:  C kolor różowy, D kolor pomarańczowy, E kolor żółty, F kolor zielony, G kolor niebieski, A kolor brązowy, H kolor czerwony.

Następnie za użyciem piosenek z „kolorowym zapisem” wprowadzamy je do gry. Aby dziecko chętniej wykonywało utwór samodzielnie, wciskając właściwe klawisze pianina, dobrze jest, aby grany utwór był dobrze dziecku znaną piosenką. W takim przypadku maluch chętniej podejmie się zagrania melodii. Nauka gry na pianinie dla dzieci przebiega sprawniej, gdy wykorzystuje się znane i lubiane przez dziecko melodie. Gdy nie mamy kolorowych nutek w domu, można się posłużyć zasobami Internetu, gdzie można znaleźć wiele materiałów wykorzystujących tę metodę. Ważnym jest tu, aby przestrzegać tej samej kolorystyki przy każdym kolejnym utworze, a także starać się wykonywać oznaczenia tej samej wielkości i kształtu. Pozwoli to dziecku bezbłędnie rozpoznać klawisz na pianinie, który kolejno ma zostać wciśnięty.  Gdy maluch opanuje kolory kropeczek na karteczce i bezbłędnie wybierze klawisze do gry czas na podniesienie poprzeczki. Nauka gry na pianinie dla dzieci będzie się posuwała, gdy kolorowe kropeczki umieścimy w kolejnym etapie na pięciolinii we właściwym dla danego miejsca dźwięku, wciąż pamiętając o zachowaniu pierwotnych kolorów odpowiadających przypisanym dźwiękom, a także każdy dźwięk zostanie nazwany. Dziecko pamiętając kolory do przypisanych im dźwięków bez problemu opanuje zarówno nazwę dźwięku jak i jego miejsce na pięciolinii, a jest to początek do nauki nut. Kontynuując dalszą naukę można powoli wprowadzać fachowe nazewnictwo, pamiętając jednak, żeby nie zarzucić w nauce elementów zabawy, bo tylko w takim wypadku dziecko będzie żywo zainteresowane, aby nabywać nowe umiejętności. 

 

Garść rad dodatkowych

By skutecznie uczyć się i nauczyć grać określ, ile czasu każdego dnia i o jakiej jego porze będziesz poświęcać na grę. Dobrze, aby to była stała pora, aby gra stała się codzienną rutyną. Postaraj się, aby w tym czasie skupić się wyłącznie na pianinie, wycisz telefon, wyłącz notyfikacje i inne dźwięki, które mogą Cię rozpraszać. Zanim przystąpisz do gry wykonaj rozgrzewkę. Znajdź właściwe gamy, pasaże czy etiudy, które w odpowiedni sposób rozruszają Twoje palce i przygotują je do gry. Graj prawą, a potem lewą ręką naprzemiennie. 

Wybierz właściwy instrument. Musi on być przede wszystkim sprawny i oddawać właściwe brzmienie, które pasuje przede wszystkim Tobie. Pianino musi tez pasować pod względem rozmiaru do pomieszczenia, w którym zamierzasz je ustawić. Nie kupuj pianina w ciemno, koniecznie je oglądnij i wypróbuj. 

Staraj się też nawiązać kontakt z innymi ćwiczącymi osobami, pozwoli to porównać wzajemne umiejętności, dzielić się pasją i utrzymać motywację na wysokim poziomie. Zaproś od czasu do czasu kolegę do wspólnego muzykowania.

A gdy znajdziesz szczególnie trudne dla Ciebie ćwiczenie, poświęć mu więcej czasu niż innym, podziel na fragmenty, powtarzaj te najtrudniejsze do uzyskania biegłości. Nagraj grane przez siebie utwory, aby porównać z nagranymi wcześniej i ocenić postępy w nauce. Znajdź utwory, które są dla Ciebie ciekawe i interesujące. Nie zapomnij od czasu do czasu zagrać koncert na żywo dla rodziny i znajomych.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ