Znani polscy gitarzyści akustyczni

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Każda osoba interesująca się muzyką zna Claptona czy Emmanuela. Sporo mówi się o zagranicznych artystach, ale często zapomina się o polskich gitarzystach, którzy również mają bardzo dobrą technikę i wiele ciekawych pomysłów. Oto lista muzyków, których warto poznać.

Jan Borysewicz

Jan Borysewicz to polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i gitarzysta. To lider i współzałożyciel cieszącego się dużą popularnością w Polsce zespołu Lady Pank. W latach młodości muzyk był zainteresowany graniem na perkusji, jednak ostatecznie to gitara stała się najważniejszym instrumentem. Borysewicz rozpoczął naukę w Domu Kultury w rodzinnym mieście Wrocław. Muzyk gra zawodowo na gitarze od 1970 roku. W latach młodości został wypatrzony przez Alexisa Kornera nazywanego ojcem brytyjskiego bluesa. Borysewicz otrzymał od niego propozycję wyjazdu do Anglii, ale jego rodzice się nie zgodzili. Gitarzysta grał także w zespole Budka Suflera i miał propozycję dołączenia do muzyków grupy Perfect. Postanowił jednak stworzyć własny zespół znany pod nazwą Lady Punk.

Paweł Domagała

Paweł Domagała to dla wielu postać znana przede wszystkim z ról filmowych, teatralnych i z kabaretu. W ostatnim czasie jednak aktor rozwinął także swoją muzyczną karierę. Jego solowy singiel zatytułowany “Jestem tego wart” pojawił się na rynku w 2016 roku. Tego samego roku został wydany debiutancki album studyjny “Opowiem Ci o mnie”. Ogromną sławę przyniósł Domagale singiel “Weź nie pytaj” promujący kolejny krążek. Artysta tworzy muzykę, gra na gitarze i śpiewa, a na jego koncerty przybywa tysiące osób. 

 

Robert Friedrich

Robert Friedrich to artysta grający na gitarze elektrycznej, klasycznej i akustycznej. To także wokalista, kompozytor i autor tekstów. Zajmuje się również produkcją. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole Los Desperados. W 1994 roku przyłączył się też do składu Kazik na Żywo. Z jego inicjatywy w 2010 roku powstała grupa muzyczna Luxtorpeda, która również zyskała sporą popularność na polskiej scenie muzycznej. Zespół nagrał dotychczas 4 albumy studyjne. 

 

Przemysław Gintrowski

Na liście gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Przemysława Gintrowskiego, polskiego kompozytora, pieśniarza i nauczyciela. Jego debiut muzyczny przypadł na rok 1976, kiedy to na przeglądzie w warszawskiej Riwierze zaprezentował utwór Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył trio. Gintrowski komponował muzykę filmową m.in. do seriali i filmów fabularnych. 

 

Piotr Krępeć

Piotr Krępeć to gitarzysta akustyczny, który na początku swojej przygody z muzykowaniem grał na gitarze klasycznej. Naukę rozpoczął w wieku 10 lat. Około dziesięciu lat później zainteresował się gitarą akustyczną i ta decyzja wprowadziła sporo zmian w jego życie. W 2008 roku Krępeć wydał solowy materiał, a podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu został dostrzeżony przez jury i zdobył dwie nagrody, w tym jedną główną. Arysta w środowisku muzycznym jest znany jako gitarzysta fingerstyle. Piotr Krępeć zadebiutował w 2012 roku jako kompozytor muzyki filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w CANNES.

 

Piotr Restecki

Na liście cenionych gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Piotra Resteckiego, który w tym kręgu cieszy się sporym uznaniem. Na gitarze gra już kilkadziesiąt lat, choć technika fingerstyle pojawiła się u niego nieco póżniej. Artysta wydał debiutancki album z utworami akustycznymi. W jednym z wywiadów gitarzysta zaznaczył, że w jego karierze sporą rolę odgrywają inni muzycy: Jimi Hendrix, Jimmy Page, Miles Davis, Carlos Santana czy John Scofield. 

Piotr Słapa

Piotr Słapa to znany polski gitarzysta akustyczny, który zajmuje się też kompozycją, jest dziennikarzem i edukatorem. To autor ponad 100 publikacji z lekcjami na gitarze, które pozwoliły lepiej poznać ten instrument wielu muzykom. Słapa specjalizuje się w grze techniką fingerstyle. Gitarzysta pochodzi z muzycznej rodziny, co z pewnością wpłynęło na jego życie. Edukację muzyczną Słapa rozpoczął pod okiem Przemysława Maciołka i Grzegorza Kapołki. W 2014 roku na plebiscycie Guitar Awards arysta znalazł się w trójce najlepszych gitarzystów akustycznych w Polsce. Słapa zdobył też Nagrodę Specjalną w Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych (Guitar City 2007). Jest on uznawany za promotora gry na akustyku. W 2011 roku założył w Warszawie szkołę gitary Guitarschool.pl.
Poznawanie osób, które osiągnęły sukces w muzyce, dla wielu osób jest dodatkową motywacją do tego, aby rozpocząć naukę albo spróbować raz jeszcze swoich sił w tworzeniu. Do tego przyda się dobra gitara akustyczna, odpowiednie materiały do nauki i przede wszystkim niesłabnąca motywacja. Warto pamiętać, że każdy z popularnych, uznanych dzisiaj artystów kiedyś też był na początku swojej drogi.

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Andrzej

March 18, 2023 at 11:19 am

dlaczego nie ma nowych tatentow- mlodego po0kolenia

Odpowiadać
Zespół MiS

June 30, 2023 at 11:52 am

Dzień dobry,

Podobnie jak Pan, chętnie byśmy powitali nowe talenty muzyczne. Może ktoś z naszych czytelników zna jakieś dobrze zapowiadające się osoby? Zachęcamy do dyskusji.

Pozdrawiamy,
Zespół MzaiSprzet.com

Odpowiadać