Najpiękniejsze piosenki na gitarę

Ostatnio aktualizowane: 19.06.24

 

Gitara to instrument, na którym można zagrać zarówno utwory bluesowe czy rockowe, jak i popowe lub country. Daje ona wiele możliwości i pozwala na eksperymentowanie z muzyką, co jest bardzo dobrą zabawą. Jakie piosenki są uznawane za podstawę dla gitarzystów? Które utwory są najpiękniejsze, a jakie zalicza się do najłatwiejszych? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego warto grać na gitarze?

Gra na gitarze oparta jest przede wszystkim na systematycznych ćwiczeniach, które nie tylko rozciągają palce i ćwiczą pamięć (musimy zapamiętywać m.in. poszczególne chwyty), ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie. Podczas gry skupiamy się na brzmieniu instrumentu, dlatego zapominamy o codziennych problemach lub przynajmniej możemy spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Jak podkreślają eksperci, dźwięki mają istotny wpływ na to, jak postrzegamy świat i sprawiają, że lepiej go rozumiemy. Gra na gitarze zwiększa naszą wrażliwość, w dodatku stajemy się bardziej empatyczni, a to ułatwia nawiązywanie relacji społecznych. Należy wspomnieć też o tym, że występy z instrumentem, nawet przed domownikami, pozwalają na zmniejszenie stresu związanego z publicznymi prezentacjami. To wpływa na inne aspekty naszego życia, m.in. na pracę i ułatwia pokonywanie własnych słabości.

W porównaniu do skrzypiec czy fletu, podstawy gry w przypadku gitary zazwyczaj można opanować szybciej, zwłaszcza jeśli mamy dużą motywację i systematycznie ćwiczymy. Do rozpoczęcia nauki zachęca również dostępność wielu różnych instrumentów i to w atrakcyjnych cenach. Dużą popularnością cieszy się m.in. gitara akustyczna dla początkujących. Poza tym nie musimy zapisywać się do szkoły muzycznej, aby nauczyć się grać, choć to może być dodatkową motywacją i zapobiec szybkiej rezygnacji z nowej pasji. Możemy ćwiczyć w domu, korzystając z łatwo dostępnych książek i innych pomocy, w Internecie także jest wiele materiałów naukowych dla gitarzystów (w większości darmowych).

Piosenki na gitarę – jakie wybrać do nauki?

Bardzo często osoby, które przychodzą na pierwszą lekcję nauki gry na gitarze, oznajmiają nauczycielowi, że chcą nauczyć się konkretnych utworów i wymieniają ich tytuły. Przeważnie są to ich ulubione piosenki. Co prawda nie ma w tym nic złego, bo jest to dodatkowa motywacja do rozwijania nowego hobby, ale warto mieć świadomość, że na początku musimy przyswoić podstawy, takie jak prawidłowe trzymanie instrumentu, strojenie czy bicie. Ponadto konieczne jest opanowanie chwytów, bez tego nawet proste piosenki na gitarę będą wydawały się za skomplikowane. Tylko wtedy będziemy mogli przejść od chaotycznego szarpania strun do bezbłędnej gry.

Jak wybrać łatwe piosenki na gitarę? Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele. Najbardziej istotne jest to, aby były to utwory złożone z najprostszych chwytów. Ćwicząc je regularnie, zapamiętamy położenie palców na strunach i w końcu uda nam się płynnie wszystko zagrać. Bardzo dobrym wyborem, również dla dorosłych początkujących muzyków, są piosenki na gitarę dla dzieci. Jedną z najbardziej popularnych propozycji jest ‘Old MacDonald Had a Farm’, czyli znana amerykańska rymowanka opowiadająca o farmerze MacDonaldzie, który hodował na swojej farmie różne zwierzęta. Nauczyciele polecają również takie piosenki jak:

‘Wakacje’,

‘Koła autobusu kręcą się’,

‘Wlazł kotek na płotek’,

‘Taki duży taki mały’,

‘Pieski małe dwa’.

Wymienione utwory są bardzo proste, ale w przypadku niedoświadczonych gitarzystów jest to dużą zaletą. Nie mają one wielu akordów i dlatego nauczenie się ich zwykle nie zajmuje dużo czasu. Za łatwe piosenki na gitarę dla początkujących uznaje się też kolędy i pastorałki, które dobrze zna każdy z nas. Wynika to nie tylko z mało skomplikowanych chwytów, ale i znajomości melodii oraz tekstu. W nauce gry na gitarze bardzo ważne jest to, aby śpiewać do własnego akompaniamentu. W ten sposób uzupełniamy rytm oraz harmonię i łatwiej jest nam kontrolować, jaką część utworu gramy. Możemy też zdecydować się na harcerskie lub biesiadne piosenki na gitarę, wtedy nauka będzie połączona z dobrą zabawą. Lista polecanych utworów z tej grupy jest długa. Poniżej znajduje się kilka wybranych propozycji, sprawdzających się również jako łatwe piosenki na gitarę na ognisko:

‘Cyganeczka Zosia’,

‘Miała Baba Koguta’,

‘Szła Dzieweczka’,

‘W murowanej piwnicy’,

‘Płonie ognisko w lesie’,

‘Bo ja mam tylko jeden świat’,

‘Krajka’.

 

Jakie są najpiękniejsze piosenki na gitarę?

Początkujących muzyków często interesuje nie tylko, jakie są najłatwiejsze piosenki na gitarę, ale również to, które są uznawane za najpiękniejsze i warto się ich nauczyć. W dużej mierze ta kwestia zależy od indywidualnych preferencji, gdyż każdy z nas ma inny gust muzyczny. Są osoby, które do pięknych utworów zaliczają przede wszystkim miłosne ballady (to często smutne piosenki na gitarę), a także takie wymieniające np. pieśni patriotyczne czy muzyczne aranżacje znanych wierszy. 

Aby zaimponować ukochanej czy ukochanemu, warto nauczyć się grać najbardziej znane utwory o miłości. Wśród nich jest wiele piosenek polskich, np.

‘Sen o Victorii’ (Dżem),

‘Dla Ciebie’ (Myslovitz),

‘Zabiorę Cię właśnie tam’ (Kancelarya),

‘Zawsze tam, gdzie Ty’ (Lady Punk),

‘Kołysanka dla nieznajomej’ (Perfect).

Warto zwrócić uwagę również na zagraniczne piosenki na gitarę jak:

‘Iris’ (Goo Goo Dolls),

‘Can you feel the love tonight’ (Elton John),

‘I just called to say I love you’ (Stevie Wonder),

‘I don’t want to miss a thing’ (Aerosmith).

To tylko kilka przykładów jak wzruszające, a jednocześnie fajne mogą być piosenki na gitarę. Nauczenie się wybranego utworu i zaprezentowanie go ukochanej osobie może być dużą niespodzianką i oryginalnym prezentem, przykładowo na rocznicę ślubu.

 

Najprostsze piosenki na gitarę – dlaczego warto od nich zacząć?

Dlaczego gitarzyści powtarzają, że naukę gry na instrumencie należy zacząć od bardzo prostych utworów? Wynika to z tego, że łatwe piosenki na gitarę mają nieskomplikowane chwyty i bicie. Tym samym nauczenie się ich zazwyczaj zajmuje maksymalnie kilka dni. Słysząc, że gra idzie dobrze, zyskujemy większą motywację i chęci do tego, aby dalej się rozwijać i nie rezygnować z gitary. Bardzo często zdarza się, że już po kilku godzinach sumiennych ćwiczeń możemy płynnie zagrać łatwy utwór, np. dla dzieci, także połączony ze śpiewem, co sprawia dużo satysfakcji.

Początkującym osobom zwykle odradza się naukę ulubionych utworów bez znajomości podstawowych chwytów. Nierzadko popularne piosenki na gitarę, które są emitowane przez stacje radiowe, są trudne do zagrania dla muzyków bez doświadczenia. Tym samym nauka zajmuje znacznie więcej czasu, w pewnym momencie może pojawić się niechęć do gitary, a nawet do samego utworu. Wybranie na początek bardzo prostych piosenek zwiększa szanse na to, że nie porzucimy za szybko instrumentu ze względu na napotkane trudności.

Piosenki i chwyty na gitarę – gdzie ich szukać?

Gitarzyści często zastanawiają się, gdzie można znaleźć fajne piosenki na gitarę z chwytami. Nie jest to trudne, gdyż obecnie wiele utworów razem ze starannie rozpisanymi akordami jest dostępnych w Internecie. Wciąż powstają specjalne serwisy dla osób grających zarówno na gitarze, jak i np. na ukulele, gdzie można znaleźć utwory różnych artystów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Często to sami użytkownicy mogą dodawać chwyty, które potem są weryfikowane i publikowane (pozostali gitarzyści mogą je oceniać lub nawet poprawiać czy dodać własną wersję). Co więcej, z łatwością można znaleźć też aplikacje na smartfony i tablety, których bazą są znane piosenki na gitarę. Niezależnie od tego, w jakim miejscu przebywamy, możemy wpisać tytuł utworu, który nas interesuje i znaleźć rozpiskę akordów, często także opis bicia.

Jeśli chcemy mieć piosenki z chwytami w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem jest zakup papierowego śpiewnika w sklepie muzycznym czy księgarni (stacjonarnie lub online). Do wyboru jest wiele możliwości, m.in. utwory dla dzieci, kolędy i pastorałki, pieśni religijne itp. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalezione w Internecie piosenki wydrukować i samodzielnie stworzyć własny śpiewnik ze wszystkimi ulubionymi utworami. Kiedy zyskamy już więcej pewności siebie i umiejętności, możemy spróbować samodzielnie zagrać wybraną piosenkę ze słuchu, bez sprawdzania akordów. Początkowo będzie to dużym wyzwaniem, ale w ten sposób przekonamy się, że gra na gitarze daje wiele możliwości i potrafi być bardzo twórczym zajęciem. Jest to również metoda na to, aby lepiej poznać swój instrument, a nawet zacząć samodzielnie komponować piosenki.

Gitara jest bardzo popularna, dlatego znalezienie piosenek do gry razem z akordami czy nawet biciem nie stanowi problemu. Instrument ten pozytywnie wpływa na naszą kreatywność, pracę mózgu i samopoczucie, w dodatku ułatwia wyrażanie swoich emocji i poprawia koordynację ruchową. Należy wspomnieć także o tym, że gry na gitarze możemy nauczyć się w każdym wieku, więc nie powinniśmy szukać wymówek, tylko kupić instrument i zacząć regularnie ćwiczyć.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

weronika

May 21, 2022 at 9:44 am

bardzo fajne piosenki

Odpowiadać