Największe festiwale muzyczne w Polsce
Festiwal muzyczny to wydarzenie, podczas którego można na żywo posłuchać swoich ulubionych artystów, a także poznać nowych wykonawców oraz osoby lubiące ten sam gatunek muzyki. W Polsce organizuje się wiele tego typu imprez, zwłaszcza w okresie letnim. Na które z nich warto się wybrać? Jakie są największe muzyczne festiwale w naszym kraju?
Contents
Najbardziej znane festiwale rockowe w Polsce
Osoby mieszkające w Polsce, które lubią muzykę rockową, mają kilka okazji do tego, aby posłuchać jej na świeżym powietrzu i pobawić się w tłumie. W naszym kraju organizowanych jest wiele festiwali rockowych, niektóre pojawiły się w kalendarzu imprez stosunkowo niedawno, a inne przyciągają miłośników rocka już od kilkudziesięciu lat. To m.in.:
♦ Festiwal w Jarocinie – w swojej najbardziej popularnej formie po raz pierwszy zorganizowano go w 1980 roku, z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, reżysera i producenta programów oraz widowisk telewizyjnych. Przez wiele lat był to największy festiwal muzyki młodzieżowej, a w szczególności rockowej, w państwach Bloku wschodniego. Za czasów PRL impreza w Jarocinie pozwalała przynajmniej na chwilę zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Dominował tutaj rock, punk rock, heavy metal, reggae oraz blues. Festiwal był dobrą okazją do zobaczenia na scenie wszystkich popularnych w Polsce zespołów, niemniej jednak organizowano też tzw. scenę alternatywną dla artystów, którzy w innych miejscach nie mogli liczyć na dużą widownię. Co ciekawe, to właśnie w Jarocinie debiutowało wiele legendarnych polskich grup: Dżem, T.Love, Izrael, Oddział Zamknięty, Hey czy Acid Drinkers.
♦ Breakout Days – festiwal organizowany ku pamięci Tadeusza Nalepy, wybitnego kompozytora, gitarzysty i wokalisty, a także stworzonego przez niego zespołu Breakout. Impreza odbywa się w Rzeszowie, a jej podstawowym celem jest promowanie postaci T. Nalepy wśród mieszkańców miasta oraz upamiętnienie jego twórczości. Festiwal trwa trzy dni, a w jego trakcie odbywają się nie tylko koncerty. Publiczność może też wziąć udział m.in. w konkursach i seminariach. Co więcej, artyści zaangażowani w projekt Breakout Days to nie tylko profesjonaliści, ale i muzycy debiutujący na scenie.
♦ Pol’and’Rock Festival – w latach 1995 – 2017 impreza odbywała się jako Przystanek Woodstock. Festiwal jest organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem, a przeznaczony na to budżet pochodzi od sponsorów, celowych darowizn oraz ze sprzedaży związanych z imprezą gadżetów. W założeniu festiwal ma być formą podziękowania wolontariuszom za ich pracę podczas finałów WOŚP, wstęp jest bezpłatny. Pol’and’Rock Festival, podobnie jak inne tego typu muzyczne festiwale w Polsce, przyciąga wiele osób z kraju, jak i zagranicy. Co roku na scenie pojawia się kilkadziesiąt grup, wśród nich debiutanci chcący zaprezentować się przed większą publicznością. Jedną z tradycji podczas tej imprezy jest rezygnacja z barierek odgradzających widownię od sceny, wyjątkiem był koncert zespołu The Prodigy w 2011 roku (na życzenie artystów). Impreza stała się słynna nie tylko ze względu na dobór wykonawców, ale i zbiorowe kąpiele błotne, a także Pokojowy Patrol pilnujący bezpieczeństwa uczestników (to wolontariusze, którym pomaga zawodowa ochrona i policja).
♦ Cieszanów Rock Festiwal – pytając o najlepsze festiwale w Polsce skupiające się na muzyce rockowej, wiele osób wskazuje na Cieszanów Rock Festiwal. To impreza organizowana od 2010 roku w Cieszanowie, mieście leżącym na terenie województwa podkarpackiego. Co roku pojawiają się na niej tłumy z wielu zakątków kraju chcące posłuchać na żywo swoich ulubionych wykonawców. Podczas festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, trwa on od czwartku aż do niedzieli (odbywa się pod koniec sierpnia). W ciągu 10 lat na imprezie Cieszanów Rock Festiwal bawiło się ok. 60 tysięcy osób, a na scenie odbyło się 400 koncertów. Przed publicznością występowali dobrze znani artyści: KSU, Hunter, Pidżama Porno, Luxtorpeda, Lao Che, Acid Drinkers, Dżem czy Coma.
Najpopularniejsze festiwale muzyki elektronicznej w Polsce
Muzyka elektroniczna, tworzona przede wszystkim za pomocą elektronicznych i elektromechanicznych instrumentów, obecnie jest w naszym kraju niemal tak samo popularna, jak rock czy pop. Z tego względu, co roku organizowane są imprezy, podczas których można posłuchać wykonawców tego gatunku muzycznego. Do największych należą:
♦ Sunrise Festival – ten festiwal muzyki elektronicznej organizowany jest w naszym kraju od 2003 roku. Odbywa się pod koniec ostatniego tygodnia lipca. Początkowo impreza skupiała się na muzyce trance, techno, house i electro, ale od 2013 roku na scenie pojawiają się głównie wykonawcy nurtu big room oraz trouse. Od 2019 roku Sunsrise Festival odbywa się na Lotnisku Kołobrzeg-Bagicz, wcześniej publiczność gromadziła się w kołobrzeskim amfiteatrze.
♦ Warsaw Electronic Festival – impreza organizowana od 2001 roku. To nie tylko festiwal muzyki elektronicznej, ale i sztuki wizualnej oraz nowych mediów, skupiający się na zaprezentowaniu twórczości artystów pochodzących z Polski. Główna impreza przeważnie odbywa się w połowie roku, ale towarzyszą jej też inne wydarzenia mające na celu promowanie polskiej muzyki elektronicznej. Część z nich organizowana jest w Narodowej Galerii Sztuki ‘Zachęta’, wspierającej Warsaw Electronic Festival już od wielu lat.
♦ Audioriver – cykliczny festiwal organizowany od 2006 roku w Płocku, tuż nad Wisłą. Cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród fanów muzyki elektronicznej, nie tylko ze względu na dobór występujących artystów, ale i ciekawe wydarzenia dodatkowe, odbywające się na Starym Rynku. To m.in. Targi Muzyczne Audioriver, darmowe mniejsze występy czy spotkania z wykonawcami.
♦ Mayday Poland – cykliczna impreza organizowana w katowickim Spodku od 2000 roku, wówczas po raz pierwszy festiwal Mayday odbył się poza granicami Niemiec. Początkowo wydarzenie było zorganizowane w jednej hali, ale podobnie, jak inne coroczne festiwale w Polsce, wciąż zyskiwało na popularności i z czasem impreza zaczęła odbywać się w dwóch, a później trzech halach. Rekordowa pod względem publiczności była edycja z 2006 roku, uczestniczyło w niej ok. 18 tysięcy osób.
Słynne festiwale reggae w Polsce
Co prawda największe festiwale muzyczne w Polsce skupiają się wokół takich gatunków jak rock, electronic, pop czy hip-hop, ale także fani reggae także mają kilka okazji do tego, aby zobaczyć swoje ulubione zespoły na żywo na scenie. Najbardziej popularne tego typu festiwale to:
♦ Ostróda Reggae Festival – prawdopodobnie najbardziej znana, a jednocześnie największa impreza reggae w całej Polsce, organizowana w Ostródzie od 2001 roku. Co ciekawe, jej korzenie sięgają roku 1983, kiedy kilku pracowników ostródzkiego Miejskiego Domu Kultury postanowiło zorganizować przegląd młodych zespołów z miasta i okolic pod nazwą Ost-Rock. Ostróda Reggae Festival odbywa się w lipcu lub sierpniu, od piątej edycji na trzech głównych scenach. Co roku przyciąga ona tłumy miłośników reggae, w tym rodziny z dziećmi. Gośćmi imprezy bardzo często są przedstawiciele jamajskiego korpusu dyplomatycznego, to tutaj odbywały się polskie obchody 50-lecia niepodległości Jamajki. Poza tym organizatorzy festiwalu w 2014 roku zostali uhonorowani odznaką ‘Zasłużony dla Kultury Polskiej’.
♦ One Love Sound Festival – jeden z największych halowych festiwali reggae w całej Europie, organizowany od 2004 roku we Wrocławiu. Odbywa się on w Hali Stulecia, która może pomieścić do 10 tysięcy osób. Impreza skupia się nie tylko na muzyce reggae, ale i innych gatunkach, m.in. ragga, dancehall, roots i ska.
Nie są to jedyne imprezy, podczas których na scenie można zobaczyć wykonawców reggae. Okazją do tego są też inne festiwale muzyczne w Polsce, m.in. Pol’and’Rock Festival czy Cieszanów Rock Festival.
Jakie są największe festiwale muzyczne w Polsce?
Niektóre festiwale organizowane w naszym kraju stały się już na tyle popularne, że są dobrze znane również za granicą. Co roku pojawiają się na nich turyści z innych zakątków Europy, a niekiedy nawet innych kontynentów. Do tego typu imprez zalicza się bez wątpienia:
♦ Open’er Festival – zdaniem wielu osób najbardziej zróżnicowany polski festiwal. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Warszawie jako Open Air Festival, później imprezę przeniesiono na teren Gdyni i gminy Kosakowo, gdzie organizowana jest do teraz. Co roku występują tu najbardziej znani artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne. Na Open’er Festival do tej pory pojawili się m.in.: Snoop Dogg, Pink, Coldplay, Radiohead, Bruno Mars, Kanye West, Placebo, Kings of Leon oraz Depeche Mode.
♦ Orange Warsaw Festival – odbywająca się od 2008 roku w Warszawie impreza, obecnie na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Przyciąga fanów muzyki rockowej, pop oraz elektroniki. Artyści, którzy występowali na Orange Warsaw Festival to międzynarodowe gwiazdy: Nelly Furtado, The Prodigy, Beyoncé, Fatboy Slim, Cypress Hill, The Offspring, My Chemical Romance, OutKast, Lily Allen, Limp Bizkit i Muse.
♦ OFF Festival Katowice – festiwal skupiający się na szeroko rozumianej muzyce alternatywnej, jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku w Mysłowicach, w 2010 roku przeniesiono go do Katowic. Dyrektorem tego wydarzenia jest Artur Rojek, były wokalista popularnego zespołu Myslovitz. Na początku 2012 roku impreza zdobyła prestiżową nagrodę European Festival Award, w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości. Zagraniczne gwiazdy, jakie wystąpiły na OFF Festival Katowice to m.in.: The Flaming Lips, The Smashing Pumpkins, Feist czy My Bloody Valentine.
Mniej znane, ale godne uwagi festiwale w Polsce
Co roku w kraju odbywa się bardzo wiele imprez, które nie cieszą się dużą popularnością, ale zdecydowanie są godne uwagi. Osoby interesujące się tematyką folk powinny wybrać się na festiwale muzyki ludowej w Polsce, np.:
♦ Festiwal Kultury Kresowej – odbywa się co roku w Mrągowie, występują tu Polonijne Zespoły Pieśni i Tańca zza wschodniej granicy kraju.
♦ Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – odbywa się w Kazimierzu Dolnym, pierwszą edycję zorganizowano już w 1966 roku.
♦ Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Kasztelania – odbywa się na terenie północnego Mazowsza, pierwszą tego typu imprezę zorganizowano w 1996 roku.
Inne popularne festiwale folklorystyczne w Polsce to Święto Dzieci Gór (Nowy Sącz), Sabałowe Bajanie (Bukowina Tatrzańska) czy Jarmark Jagielloński (Lublin). Na kilka ciekawych imprez mogą też liczyć miłośnicy wciąż popularnej muzyki disco-polo. Specjalnie dla nich co roku odbywają się takie festiwale, jak:
♦ Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej – organizowany od 1997 roku, to jedna z największych plenerowych imprez w Polsce.
♦ Disco pod gwiazdami – festiwal organizowany od 2014 roku.
♦ Festiwal muzyki tanecznej – odbywa się w Kielcach, pierwszą edycję zorganizowano w 2018 roku.
♦ Festiwal weselnych przebojów – organizowany od 2017 roku w Mrągowie.
W Polsce odbywają się też festiwale muzyki klasycznej. To przede wszystkim:
♦ Bydgoski Festiwal Muzyczny (BFM) – jego organizatorem jest Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Pierwsza edycja odbyła się w 1963 roku. To jedna z najstarszych, cyklicznych imprez w Polsce o charakterze międzynarodowym.
♦ Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – odbywa się co roku na początku sierpnia w mieście uzdrowiskowym Duszniki-Zdrój. To najstarszy, nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny, a przy tym najstarszy festiwal muzyczny w Polsce. Co ciekawe, koncerty organizowane są w Dworku Chopina.
♦ Sacrum Profanum – jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych w Europie. To festiwal prezentujący muzykę XX wieku, po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Na scenie pojawiają się artyści wykonujący nie tylko muzykę poważną, ale i elektroniczną, operę, jazz, a nawet improwizację. To okazja, aby przekonać się, jak ciekawie mogą brzmieć np. gitary klasyczne.
Warto ponadto zwrócić uwagę na wybrane festiwale jazzowe w Polsce, które są okazją do poznania nowych brzmień, a także refleksji i relaksu. Dużą popularnością cieszy się:
♦ Zamojski Festiwal Kultury ‘arte, cultura, musica e…’ – organizowany w Zamościu od 2007 roku, do 2010 roku głównym celem imprezy było upamiętnienie Marka Grechuty.
♦ Zaduszki Jazzowe – listopad jest czasem zadumy, a to popularny temat w muzyce jazzowej. Impreza ma charakter cyklu koncertów odbywających się w okresie zadusznym, najstarsze są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, po raz pierwszy zorganizowano je w 1954 roku.
♦ Festiwal Enter – międzynarodowy festiwal organizowany nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu od 2011 roku. Odbywa się on tuż przed świętem Bożego Ciała.
♦ Festiwal Jazz Jantar – kolejny festiwal o charakterze międzynarodowym, organizowany w klubie ‘Żak’ w Gdańsku, w pierwszej połowie listopada. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w 1973 roku, w latach 70. i 80. była to najważniejsza impreza jazzowa w kraju. Od 2007 roku jest ona podzielona na dwie części: Avant Days oraz All That Jazz.
♦ Smooth Festival – dawniej Artpop Festival Złote Przeboje Bydgoszcz, międzynarodowy festiwal muzyki pop w innym, smooth-jazzowym wydaniu, obecnie obejmujący również muzykę bardziej dynamiczną. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku.
Bez względu na gust muzyczny, każdy mieszkaniec Polski powinien bez trudu znaleźć ciekawą imprezę, która pozwoli mu usłyszeć na żywo ulubionych artystów. Większość z nich to festiwale, które odbywają się regularnie co rok, więc wyjazdy mogą stać się nową, przyjemną tradycją.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ