Muzyka lata 90

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Muzyka z lat 90. to przede wszystkim intensywnie rozwijający się pop. Jednak w tej dekadzie często wybieraliśmy też inne gatunki, jak trance, hardcore, rap czy disco polo. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat muzycznych lat 90., zajrzyj do poniższego artykułu. Umieściliśmy w nim wiele ciekawostek.

Lata 90. – jaka muzyka była najbardziej popularna?

Sprawdzając przeboje lat 90., możemy się przekonać, że w tej dekadzie szczególnie dużą popularnością cieszył się pop oraz dance-pop, czyli gatunki, które pojawiły się w latach 70. oraz 80. Chętnie słuchano również muzyki rockowej, ale już nie glam metalu czy new wave. Częściej wybierano grunge, britpop, nu metal, punk rock i ska punk, dużym zainteresowaniem cieszyły się też zespoły alternatywne. Lata 90. to również muzyka elektroniczna, w szczególności techno i house. Pojawiły się wówczas też nowe gatunki: Drum and bass, happy hardcore, rave i trip hop. Ponadto w tej dekadzie wciąż rozwijało się country, rap, reggae czy R&B. Jak twierdzą eksperci, muzyczne lata 90. były nieco chaotyczne oraz podatne na kaprysy indywidualnych preferencji słuchaczy. Jednak w tej dekadzie pojawiło się wiele zespołów i solowych wykonawców, których bez przeszkód można uznać za ikony.

 

Muzyka pop w latach 90.

Dyskoteki lat 90. nie mogły obyć się bez popularnych przebojów popowych. To dekada, w której pop był chętnie słuchany w szczególności w Europie. Już od 1990 roku zaczęto zakładać boysbandy, czyli grupy, których członkami byli wyłącznie mężczyźni. Najbardziej znane tego typu zespoły muzyczne lat 90. to: Take That, Westlife, *NSYNC, Backstreet Boys oraz Boyz II Men. Po kilku latach na scenie zaczęły pojawiać się również girlsbandy, a tym najbardziej popularnym jest Spice Girls, choć sporymi osiągnięciami mogą też pochwalić się grupy All Saints i Destiny’s Child. Pod koniec lat 90. boysbandy i girlsbandy zaczęły tracić na popularności, co prowadziło do ich rozpadu, ale jednocześnie do rozwoju karier solowych wybranych członków.

Ciekawe jest to, że znane, popowe piosenki z lat 90. to nie tylko radosne, energetyczne utwory, ale i spokojniejsze, melancholijne ballady. Niektórzy artyści to właśnie za sprawą takich przebojów stali się sławni, np. George Michael, Sade czy Sinéad O’Connor. Dekada ta jest również okresem, gdy duże sukcesy osiągali: Michael Jackson, Madonna oraz Britney Spears nazywani odpowiednio: Królem, królową i księżniczką popu.

Lata 90. – rock i pokrewne gatunki

Na początku lat 90. zauważono, że rock, w szczególności alternatywny, może dawać wiele możliwości komercyjnych. To sprawiło, że wytwórnie walczyły między sobą o pozyskanie znanych zespołów skupiających się na tym gatunku: Alice in Chains, Jane’s Addiction, Pearl Jam czy Nirvanę. Dla wielu alternatywnych grup wzorem do naśladowania był REM, ważną rolę w rozwoju tej muzyki odegrał też zespół Red Hot Chili Peppers. Ponadto już w pierwszych latach dekady pojawił się alternatywny metal, łączący elementy alt rocka z heavy metalem. Niektórzy muzycy wykorzystywali dodatkowo inne brzmienia, tworząc np. rap metal czy funk metal.

Pytając o rockowe lata 90., prawdopodobnie większość osób wspomni też o muzyce grunge. Jej początki sięgają poprzedniej dekady, jednak dopiero po 1991 roku zaczęto częściej o niej mówić. Zespoły, które się do tego przyczyniły, to w szczególności: Nirvana, Pearl Jam i Soundgarden. Jednak w połowie lat 90. wiele grup się rozpadło i grunge przestał był tak popularny (miało to związek m.in. ze śmiercią wokalisty Nirvany, Kurta Cobaina w 1994 roku). W tym czasie wytwórnie zaczęły podpisywać kontrakty z artystami grającymi post-grunge. Naśladowali oni oryginalny grunge, ale brzmienie było bardziej komercyjne i przyjazne dla stacji radiowych. Zespoły lat 90. które spopularyzowały ten gatunek to: Foo Fighters (grupę założył były perkusista Nirvany), Creed i Matchbox Twenty. Pod koniec dekady pojawiły się inne słynne grupy, jak Nickelback, Lifehouse czy 3 Doors Down.

Duży sukces rocka alternatywnego sprawił, że w latach 90. zaczęto mówić też o terminie ‘indie rock’. Kojarzono go z zespołami pozostającymi w tzw. podziemiu, przygotowującymi podstawy do rozwoju grupom, które na scenie muzycznej pojawiły się nieco później, m.in.: The Breeders, The Flaming Lips, Archers of Loaf i Pavement. Od początku aż do połowy dekady odrodzenie przeżywał punk rock, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Z czasem jednym z głównych nurtów stał się skate punk, m.in. za sprawą Green Day, Blink-182 oraz The Offspring. Lata 90. to okres przełomu także dla thrash metalu, na co wpłynął głównie piąty album grupy Metallica. Dzięki niemu tego typu brzmienia zostały wprowadzone do mainstreamu. W Europie, zwłaszcza na terenie Wielkiej Brytanii, królował britpop. To nurt muzyczny czerpiący wzorce z brytyjskich zespołów lat 60. i 70., a jego przedstawicielami są: Coldplay, Blur, Oasis, Placebo, Keane oraz Travis. To właśnie do nich należą niektóre hity lat 90., wciąż często emitowane przez stacje radiowe i muzyczne kanały telewizyjne. Dzięki wymienionym grupom słuchacze polubili mocniejsze brzmienie, jakie zapewnia gitara elektryczna połączona z perkusją, basem i podobnymi instrumentami.

Lata 90. – muzyka taneczna i klubowa

Na początku lat 90. szybciej zaczęła rozwijać się technologia muzyczna, ponadto coraz łatwiej dostępne stawały się komputery. To sprawiło, że chętniej produkowano utwory elektroniczne. Zaczęto tworzyć piosenki odpowiednie nie tylko do tańca w klubie, ale przede wszystkim do słuchania w domu. Lata 90. to energiczna muzyka dance, chętnie wybierana w szczególności przez osoby mieszkające w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Często organizowano imprezy plenerowe, a później otwierano kolejne kluby, w których można było swobodnie się bawić. To, na czym początkowo skupiali się muzycy, których kariera przypadła na lata 90., to muzyka techno oraz breakbeat hardcore. W połowie dekady z wymienionych gatunków narodziły się kolejne, nowe style: Jungle, happy hardcore czy drum and bass. Lata 90. to także inna muzyka klubowa: Vocal house, big beat, progressive house i trip hop. Ponadto właśnie w tej dekadzie udoskonalano IDM, czyli tzw. inteligentną muzykę taneczną. Wykorzystuje ona elementy acid house, techno i drum and bass, ale wprowadza też nowe formy, jak cyfrowe przetwarzanie sygnału. Ponieważ coraz większą popularnością cieszył się house czy rave, sukces komercyjny odniósł również gatunek Eurodance. Powstał on pod koniec lat 80., wykorzystuje elementy techno, hip-hopu, Euro disco i Hi-NRG. To za sprawą Eurodance na przełomie XX i XXI wieku bardzo znana stała się muzyka trance.

 

Lata 90. i muzyka disco polo

W Polsce lata 90. kojarzą się z disco polo. To nurt muzyki tanecznej, który powstał w naszym kraju dekadę wcześniej, ale początkowo nie był popularny. Gatunek zaczął cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem w latach 1995 – 1997. Później disco polo słuchano coraz rzadziej, ale w 2007 roku nastąpił przełom i od tej pory często możemy usłyszeć je w stacjach radiowych czy telewizji. Według słownika języka polskiego jest to polska odmiana muzyki dyskotekowej, wyróżniająca się prostymi melodiami i nierzadko nie do końca przyzwoitymi tekstami. Potwierdzeniem tej tezy są polskie przeboje lat 90.:

‘Ciało do ciała’ – Toples,

‘Lato w Kołobrzegu’ – Skaner,

‘Bara bara’ – Milano,

‘Bierz co chcesz’ – Shazza,

‘Majteczki w kropeczki’ – Bayer Full,

‘Mydełko Fa’ – Marek Kondrat i Marlena Drozdowska.

Co ciekawe, disco polo to inaczej muzyka chodnikowa. Lata 90. były okresem, kiedy artyści skupiający się na tym gatunku przestali występować wyłącznie na weselach i zabawach tanecznych organizowanych w mniejszych miejscowościach. Zespoły disco polo pojawiały się coraz częściej na imprezach plenerowych, na których pojawiały się tłumy. Ponieważ określenie ‘muzyka chodnikowa’ nie kojarzyło się za dobrze (zostało wymyślone przez środowisko rockowe), postanowiono zmienić nazwę na ‘disco polo’, nawiązując tym samym do italo disco. W połowie dekady gatunek zagościł na dłużej w specjalnych programach telewizyjnych (‘Disco Relax’, ‘Disco Polo Live’), a także audycjach radiowych, m.in. ‘Disco Polo i Mirosława Marecka’. Polskie zespoły lat 90. z czasem zaczęły łączyć disco polo z brzmieniami techno, dance i house. Po roku 2002 niektóre grupy się rozpadły, inne starały się kontynuować swoją karierę. W 2004 roku w ‘Gazecie Wyborczej’ ukazał się artykuł opisujący upadek disco polo, ale po kilku latach ponownie zaczęto interesować się tego typu muzyką i trend utrzymuje się do dziś. Obecnie organizowane są nawet festiwale muzyczne poświęcone wyłącznie takim brzmieniom: Disco pod gwiazdami, Festiwal weselnych przebojów Mrągowo czy Festiwal muzyki tanecznej Kielce.

 

Polskie lata 90. – czy słuchaliśmy tylko disco polo?

Warto pamiętać, że polskie lata 90. to nie tylko stare disco polo. W tej dekadzie chętnie słuchaliśmy też innych gatunków. W naszym kraju na scenie muzycznej pojawili się znani do tej pory artyści. To m.in. Hey z Katarzyną Nosowską, T. Love z Muńkiem Staszczykiem, Kult z Kazikiem Staszewskim, Varius Manx (najpierw z Anitą Lipnicką, a później Kasią Stankiewicz), Edyta Górniak, Kasia Kowalska czy Edyta Bartosiewicz. Słynne w latach 90. boysbandy zakładano nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Pojawiały się one także w Polsce, a największą popularność zdobyła grupa Just 5. Ponadto w naszym kraju zaczął rozwijać się hip-hop, głównie za sprawą Liroya i formacji Kaliber 44, Molesta czy Paktofonika. Należy wspomnieć też o zespole O.N.A. z charyzmatyczną wokalistką Agnieszką Chylińską. Grupa grała muzykę z pogranicza rocka i heavy metalu, w jej twórczości wyraźnie słychać inspiracje, takimi zespołami jak Soundgarden, Korn i Creed.

Polskie lata 90. to też okres, kiedy po transformacji systemowej zaczęły powstawać prywatne stacje radiowe oraz telewizyjne, co sprzyjało rozwojowi i promocji muzyki. Zyskaliśmy wtedy możliwość oglądania i słuchania audycji poświęconych muzycznym tematom. To np. ’30 ton – lista, lista przebojów’, czyli zestawienie prezentujące zagraniczne i polskie hity lat 90.

Najważniejsi artyści i największe przeboje lat 90.

Z jakimi artystami najczęściej kojarzone są lata 90.? Impreza organizowana w tej dekadzie nie mogła obyć się bez utworów następujących wykonawców:

Alanis Morissette,

Mariah Carey,

Sheryl Crow,

Tori Amos,

Shania Twain,

Bryan Adams,

Madonna,

Janet Jackson,

Michael Jackson,

Celine Dion,

Elton John,

Whitney Houston,

Lauryn Hill,

George Michael,

Gigi D’Agostino,

Moby,

Prince,

Kylie Minogue,

Lenny Kravitz,

Seal,

Natalie Imbruglia.

Lata 90. to też kariera Britney Spears, która rozpoczęła się w 1998 roku. Artystka wydała wówczas debiutancką płytę ‘…Baby one more time’, która sprzedała się w nakładzie ponad 35 milionów egzemplarzy i to na całym świecie. Uważa się, że to w dużej mierze Britney Spears przyczyniła się do odrodzenia muzyki pop w pierwszej dekadzie XXI wieku, od początku swojej kariery zdobyła ponad 400 prestiżowych nagród. Pozostałe znane piosenkarki lat 90. to:

Jennifer Lopez,

Kate Bush,

Christina Aguilera,

Erykah Badu,

Aaliyah,

Kayah,

Natalia Kukulska,

Justyna Steczkowska.

Warto znać nie tylko polskie oraz zagraniczne wokalistki i wokalistów lat 90., ale także najpopularniejsze zespoły:

Metallica,

Red Hot Chili Peppers,

U2,

Pearl Jam,

Nirvana,

Goo Goo Dolls,

No Doubt,

Green Day,

Aqua,

Haddaway,

Depeche Mode,

Bon Jovi,

The Prodigy,

Roxette,

Massive Attack,

Daft Punk.

Oczywiście nie są to wszystkie zagraniczne zespoły lat 90., którym udało się odnieść międzynarodowy sukces. Do tej grupy trzeba też zaliczyć m.in.: System of a Down, Rammstein, Megadeth, Limp Bizkit, Pet Shop Boys, Cypress Hill czy Duran Duran. Jakie są największe hity lat 90.?Lista jest bardzo długa, poniżej znajdują się wybrane utwory:

‘Crazy’ – Aerosmith,

‘Ironic’ – Alanis Morissette,

‘Freestyler’ – Bomfunk MC’s,

‘Please forgive me’ – Bryan Adams,

‘Enjoy the silence’ – Depeche Mode,

‘Believe’ – Cher,

‘Gangsta’s paradise’ – Coolio,

‘Tears in heaven’ – Eric Clapton,

‘Bailando’ – Loona,

‘Don’t speak’ – No Doubt,

‘Livin’ la vida loca’ – Ricky Martin,

‘How do you do!’ – Roxette,

‘Wannabe’ – Spice Girls,

‘I will always love you’ – Whitney Houston,

‘Another day in paradise’ – Phil Collins.

Bardzo dobrze znana muzyka polska przypadająca na lata 90. to przede wszystkim:

‘Kołysanka dla nieznajomej’ – Perfect,

‘Orła cień’ – Varius Manx,

‘Rysa na szkle’ – Urszula,

‘Zostańmy razem’ – Stachursky,

‘Całuj mnie’ – Paweł Kukiz & Piersi,

‘Kiedy powiem sobie dość’ – O.N.A.,

‘Długość dźwięku samotności’ – Myslovitz,

‘Mój jest ten kawałek podłogi’ – Mr. Zoob,

‘Plus i minus’ – Kaliber 44,

‘Prawo’ – Ich Troje,

‘Takie tango’ – Budka Suflera,

‘Biała armia’ – Bajm,

‘W imię deszczu’ – Mafia & Andrzej Piaseczny.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ